Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 No. 5S. verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. 1904. DONDERDAG 30 JDNI. D1NNENLAND. UIT DE PERS. VOOR afzonderlijke ontwerp te goede (Bij 3161 3020 2930 2845 2149 2632 3310 2335 2032 1987 1850 1496 1432 1465 1476 1807 1559 1715 - i ,zstoom- z/scheeps- onbeleefd, de pers zoeken te ver men zich af: hoe In de laatste aanvra- eene de taak ten volle begrijpt, door een laten vallen, waarmee het goedbegrepen be lang van het volk niet kan zijn gediend.” ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Nu, R. T. Atsma, C.-II., Oostermeer 2615 S. B. Drijber Bz„ L., Hardegar. 5108 W. Franzen Jz., Kath., Leeuw. 2521 S. Heinsma, C.-H., Berlikum 2523 Mr. T. v. Hettinga Tromp, Lib., Leeuwarden 5217 D. Lautenbach, A.-r., Leeuw. 2613 Dr. N. Reeling Brouwer, Lib., Leeuwarden 5217 J. Troelstra, Lib., Leeuwarden 5105 J. D. de Vries, A.-r., Bergum 2586 J. N. Witteveen, Lib., Leeuw. 5070 Alzoo herkozen de vijf aftr. liberalen. Friesche Zuidwesthoek, 27 Juni. ’sMen- schenleven is broos. Terwijl een arbeider te Hemelum onder eene koe zat te melken, viel hij eensklaps neer en had opgehouden te leven. Sinds 1 Januari j.l. is men te Nijega (H. O- en N.) nog steeds zonder tijd. Geen torenklok, die slaat of luidt. Een weinig toenadering tusschen kerkvoogdij en burgerlijke gemeente zou in dezen wen- schelijk zijn. Het kaatsspel vindt ook te Balk meer en meer beoefenaars, ’t Loopt aan op een kaatsclub. Gaasterland, 27 Juni. weken kwamen alhier verschillende gen om particulier pension in. De meeste aanvragen moesten worden afgewezen, wegens gebrek aan geschikte gelegenheid. Dit is wel te betreuren, daar even goed hier, als in andere provinciën (N.-Holland, Gelder land enz.) geprofiteerd kan worden van de veranderde zienswijze omtrent huisvesting enz. van toeristen. Bij den woningbouw zal men rekening kunnen houden met de aangelegenheid, die, gelijk we opmerkten, winstgevend kan zijn. Logementgelegenheid midden in de bosschen is niet ruim de uitspanningen te Rijs en te Kippenburg zijn de eenige. Lemmer, 27 Juni. Alhier binnenkomende schippers rapporteeren, dat op de Zuiderzee aan den Zuidwal in de richting van Harder wijk, een schip aan den grond zit met de Het personeel van de District LEEUWARDEN. Alle vijf aftredenden zijn liberaal, üitgebr. geldigest. Bij le stemm. 7267. 16 Juni. 2326 2806 2263 2207 In zijne wekelijksche correspondentie in de Middelburgsche Ct. heeft de „Haagsche toren wachter” ’t ditmaal ook over de benoemin gen onder het huidig ministerie en daarvan schrijft hij o. a. Z/Het allernieuwste op dit gebied is het //stuivertje verwisselen.” Het eene departe ment ruilt met het andere departement, en ’s lands zaken marcheeren daardoor niet minder. De //grondslagen” behouden hun stevigheid. z/Het is een maand of iets langer geleden, dat tot directeur van de Rijksverzekerings- bank benoemd werd de heer Koning. Nie mand had voor dien ooit van deze candida- tuur gehoord en ook na zijn benoeming werd er zeer weinig notitie van genomen. Was het een verzekeringsman? Was het een vakman? Men wist niets meer dan dat de heer Koning een knap ingenieur was. Dat was alles. //Toevallig ben ik echter uit zeer bron iets meer van deze merkwaardige be noeming te weten gekomen. Tot goed ver stand van zaken diene echter eerst het volgende //Aan het departement van Marine bestaat een afdeeliug //scheepsbouw”. Ei is ook een afdeeling z/stoomwezen”. Nu bezit //Marine” terecht of ten onrechte daar blijf ik liever buiten den naam onder alle de partementen, dat daar tusschen de afdeelin- gen de meeste //bisbiljes” heerschen, en de echte Chineesche mandarijnen-naijver daar den schepter zwaait. Zoo lag dan vroeger //scheepsbouw” met //stoomwezen” voortdu rend over hoop, waaraan de Minister een einde meende te kunnen maken door //stoom wezen” als zelfstandige afdeeling op te hef fen. Nu was //scheepsbouw” de baas. De chef van //scheepsbouw” werd tevens chef van //stoomwezen”. z/En nu kom ik op de benoeming van den heer Koning terug. z/Want deze heer was chef van wezen,” altijd onder den chef van bouw.” z/Maar zooals het meer departementen: de chef z/Nu wil ik hiermede niets ten nadeele van den heer Koning zeggen. Inderdaad moet hij een zeer kundig man zijn, die ook zonder //Marine en zonder de Bank.best zijn weg zou gevonden hebben. Maar wat het bedenkelijke van deze benoeming is, is de toestand, die er nu aan //stoomwezen” bij Marine heerscht. De chef van //scheeps bouw” is nu wel alleenheerscher geworden, maar daarmede is //stoomwezen” nog niet op pooten gezet, want de heer Koning was er de //civiele” ingenieur, die de noodige vakkennis bezat. Tenminste als men hoort hoe het er toegaat grappig hoe goed en spoedig een journalist op de hoogte komt, de vhooge oomes” van een departement, //Martiaal werd hem toegevoegd, dat Z. Ex. hem niet had geroepen om een verdediging aan te hooren, maar opdat hij zijn ontslag zou nemen. De Minister had geen vertrou wen meer in hem. Afgeloopen en afgemar cheerd. Hij mocht zelfs niet meer op het departement komen. Hij //kreeg” dadelijk verlof. Echter werd hem voorspraak in het civiele beloofd. En ziet! eenigen tijd daarna stond in de Staats-Courant de benoeming van den marine-ingenieur Koning tot direc teur der Rijks-verzekeringsbank. Collega Ellis had bij collega Kuyper een goed woord gedaan en zoo kon dr. Kuyper zorgen, dat zijn oogappel, de Verzekeringsbank, die anti-revolutionnaire burcht in de hoofdstad, een directeur verkreeg. Er was dus gewoon stuivertje verwisseld. voorkomt bij de was minder goed op de hoogte dan de ondergeschikte, die boven dien met leede oogen had aangezien, hoe men zijn vroegeren chef als het ware er uit had geknikkerd. In de //stukken” bleef het dan ook hommeles; de oorlog op papier werd lustig voortgezet. Totdat op een goeden dag, nu eenige maanden geleden, de heer Koning, die voor een machine-leverantie in het buitenland vertoefde, plotseling bij den Minister ontboden werdom te hooren, dat hij zijn ontslag had te nemen. Groote verbazing van den heer Koning, ontstem ming van den Minister, omdat de ambtenaar zich nog wilde verdedigen. Uitslag Verkiezingen PROVINCIALE STATEN District SCHOTERLAND. Alle vijf aftredenden zijn liberaal. Uitgebr. 5959 geldige st. Bij le stemm. 4838. Nu, 16 Juni. Mr. H. Binnerts, Lib., Leeuw. 3288 P. Brons, Lib., Gorredijk J. Faber, Lib., Gorredijk E. de Haan, S.-D., Bakkeveen 1705 E. Hemmes, Antirev., Drachten 1831 J. Jansonius, S.-D., Drachten 1545 B. Keverling, Chr.-Hist., Joure 1889 A. E. v. d. Meulen, L., Drachten 2694 W. A. Nijenhuis, A.-r., Katlijk 1898 S. Sleeswijk, Lib., Wolvega 2617 Alzoo herkozen de vijf aftr. liberalen. Voor de buitengewone vacature uitgebracht 5837 geldige stemmen. Bij le stemm. 4803. Gekozen de heer O. M. Meek, Lib. te Donkerbroek met 3939 stemmen. (Bij le stemming 2087 st.) De heer J. v. d. Molen, Antirev. te Leeuwarden had 1898 stemmen. le stemm. 1441.) Drankwet. Het Weekblad van het recht schrijft: z/Mag het ontwerp-drankwet, zooals het in de volgende week na een langen strijd, tijdens de debatten bijna begraven onder eene ongekende amendementen-massa, aan de eindstemming zal worden onderworpen, worden aangeboden? Op die vraag geven wij naar volle overtuiging een ontkennend antwoord. Wij begrijpen, dat dit in de Kamer weinig weerklank zal vinden; er be hoort een buitengewonen mate van zelfver loochening toe om dien geheelen, vermoeien- den arbeid van wekenlang door eene verwerping ongedaan te maken. Toch, al verwachten wij niet, dat ons waarschuwend woord ingang zal vinden, wij mogen het niet terughouden. Uit de beraadslagingen in de Tweede Kamer is een Ontwerp te voorschijn gekomen, zoo ingewikkeld en samengesteld, dat de toepassing tot groote moeilijkheden moet voeren. Het aantal door straffen te handhaven verbodsbepalingen is buitengemeen groot en reeds thans mag worden voorspeld, dat vele, a l’improviste opgesteld, tot diepgaand verschil van opvat ting zullen aanleiding geven. Wij herinneren slechts aan het verbod om hazardspelen toe te laten. Bij het gewijzigd ontwerp ver ving kansspelen het meer bekende harzard- spelen; bezwaren tegen het nieuwgekozeu woord leidden fluks tot wederopneming van het oude, onder toevoeging van eene uit breidende bepaling, welker beteekenis en strekking reeds onder de leden der Kamer tot groot verschil van inzicht voerden. Wie daarbij het recht aan zijne zijde had, on derzoeken wij thans niet. Genoeg is het, dat bepalingen werden vastgesteld, over wel ker omvang in de practijk heel wat strijd kan en zal ontbranden. z/De meeste van de gestelde voorschriften zullen slechts een gedeeltelijke toepassing vinden. Nagenoeg alle hebben uitzonderin gen naast zich, waardoor zij voor de naaste toekomst zonder kracht en invloed zullen blijven. Toch zullen zij belemmerend ingrij pen in de persoonlijke vrijheid en voortdu rend tot strafvervolgingen voeren. Voor de bestrijding van het drankmisbruik kan het ontwerp, zooals het thans is geworden, niets, althans zeer weinig uitrichten; daarentegen zal het door nieuwe overtredingen te schep pen een bron worden van ellende, voeding geven aan de criminaliteit. Zonder kans op uitwerking ten goede, veel gevaar dus voor invloed ten kwade. Eene wet, die nog meer haat en verbittering zal kweeken dan de geldende Drankwet; eene marteling voor de politie en justitie, die haar zullen heb ben toe te passen, eene ramp, voor de velen, die met haar zullen in aanraking komen. z/Meer dan eenige andere wet doet Drankwet zich gelden in het leven van lagere klassen der maatschappij. Eene goede wet kan haar ten zegen zijn. Die wet moet zijn duidelijk en eenvoudig; zij moet ge dragen worden door te spreken tot de rechts overtuiging des volks. Het ontwerp, dat thans voor de Kamer ligt, voldoet aan niet een enkele van die eischen. Daarom zouden wij ons er van harte over verheugen, indien de Tweede Kamer, onder medewerking van alle partijen, den zedelijken moed zou heb ben om over haar eigen arbeid het vonnis te spreken. De Regeering van haar kant zou een bewijs geven, dat zij haar hooge schip noodvlag in top. Zwolsche boot, die dicht langs het schip was gestoomd, had niets van de opvaren den ontdekt. Hoogstwaarschijnlijk is het schip met het stormweer van Zaterdag al daar gezonken. Stavoren, 27 Juni. De ansjovisvangst is geëindigd. In twee opzichten was de teelt dit jaar beter dan 't vorige. De totale aan voer n.l. bedroeg 210 ankers (210 ml. 3000 stuks) tegen 136 in 1903, en de prijs be liep f 7 tegen f 6,50 gemiddeld per 1000 stuks in ’t vorige jaar. Toch is de teelt ook dit jaar zeer on gunstig geweest, waarvan de gevolgen zich in menige visschersplaats pijnlijk zullen doen gevoelen. dom en wijderen dan vraagt is dat alles mogelijk z/Onderhandache aanbestedingen zijn b.v. een zeer gewone zaak. Het maken van de teekeningen en de bestekken wordt eenvou dig aan de fabrikanten, die de machineriën zullen leveren, overgelaten. Behoorlijke controle is er niet, want de officieren-machi- nisten kunnen natuurlijk niet het werk doen van een ingenieur. Zoo wallet and schaltet men aan Marine 1 z/Eenigen tijd geleden had men er door de eigenaardige departementale constructie zelfs een chef, die aan zich zelf voorstellen deed! Maar over dit unicum in de ambte narenwereld misschien een volgend maal. Wie telt echter eens op wat benoemingen d la Koning aan den lande kosten Daarbij vergeleken is de f 80,000 voor de opleiding, die per se in Hellevoet moest komen, een kleinigheid”. Utingeradeel, 28 Juni. Steeds was men hier van meening dat het visschen op snoek of baars met z.g. loophengel, waaraan een blinker of een kikvorsch, volgens de wet voor ieder vrij was. Nu is tegen twee personen ter zake pro cesverbaal opgemaakt en wel op grond dat zij in verpacht water vischten en de ver pachter gezegd visschen heeft verboden. Men wacht met belangstelling de uitspraak van den rechter in dezen af. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. De tweelingzusters, Tjitske deBoer, Echtgenoote van J. Jetzes en Agnietje de Boer Echtgenoote van B. Nauta hopen 1 Juli a. s. hun 80sten verjaardag te vieren, wel een zeldzaam feest. Scheepsbouw Mij. v./h. J. J. Croles te IJlst. 23 Juni. Hedenmiddag te 2 uur werd van de werf van bovengenoemde Mij. met goed gevolg te water gelaten, het stalen stoomschip z/Mia”, gebouwd voor rekening van de Firma W. H. Jacobs te Haarlem. De afmetingen van het schip zijn: 35 M. lang, 6.10 M. breed, bij 3 M. hol. Het schip is gebouwd onder speciaal toezicht van de Engelsche Lloyd Klasse 100 A1. Machine en ketel worden vervaardigd aan de Machine fabriek werf Hubertina van het Compound systeem. Een zusterschip van dezelfde afme tingen zal ook binnen eenige weken te water worden gelaten. Beide schepen zijn bestemd voor de groote vaart. Daar dit in Friesland het eerste schip van deze afmetingen is, dat op deze wijze te water werd gelaten, waren vele toeschouwers aanwezig. Uit Londen waren voor deze ge legenheid overgekomen de Reeder Mr. Charles File met zijn echtgenoote, vergezeld van twee Amsterdamsche dames, waarvan eene het schip doopte op de gebruikelijke wijze, nl. met een flesch champagne. Hoogst voldaan over den prachtigen afloop keerden de verschillende autoriteiten en verdere belangstellenden huiswaarts. Daarna werd de kiel gelegd voor een stalen motorboot voor de hh. Gebr. Prins te Sneek, voor een motorboot voor den heer W. J. de Jong te Koudum en voor een sleepboot voor den heer J. Timmer te Rotterdam. Workum, 27 Juni. Omtrent den toestand van den arbeider A. de J., die j.l. Vrijdag het ongeluk had onder een zwaargeladen hooiwagen te geraken, kunnen we melden, dat één zijner voeten op twee plaatsen ge broken is. Gisterennamiddag is de man met het ledikant, waarin hij lag, in een boot naar zijne woning vervoerd, waarna de genees heer zijn voet heeft gezet. De betrekkelijk hooge ouderdom in aanmerking nemende, kan zijn toestand op het oogenblik niet ongunstig worden genoemd. Zondagavond had de man geen pijn. Voor het gezin is het een zware tegenslag. Ongelukkig dat de veldarbeiders nog niet in de Ongevallenwet zijn opgenomen, aangezien hij dan zeker op uitkeering had kunnen rekenen. Nu echter krijgt de man niets. Sneek. Gistermorgen had aan de fabriek der firma Hubert Co. alhier, een ongeval plaats dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, doch nog al betrekkelijk goed is afgeloopen. De stoomboot //De Hoop III” van Akkrum kap. Kuipers, lag ter reparatie bij genoemde fabriek om te worden voorzien van een nieuwe schroef. Om 6 uur was de boot reeds door middel van de kraan der fabriek met een takel opge haald; twee werklieden waren in een plaite schouw met het werk bezig terwijl 2 anderen hen op de boot adsisteerden, toen ongeveer 9 uur plotseling een der stalen kabels waar mede de bok werd vastgehouden, brak met ’t gevolg dat de bok voorover en met boot en al naar beneden, in ’t water stortte. Men vreesde voor het lot der werklieden waarvan de twee uit de schouw te water waren geraakt, doch ’t viel voor ’t oog nog al mee. Later bleek dat een der werklieden aan den rug nog al gewond was, terwijl een der werklieden op de boot een schram aan den schouder bekwam. Deze laatste is er bijzonder gelukkig afgekomen, daar slechts een halve meter van hem af een der zware balken van den bok neerplofte. Naar men ons mededeelt, hebben de beide gewonde werklieden V., vader en zoon, hun- I nen arbeid heden weder kunnen hervatten^ Bolswardsche Courant. a I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1