Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1904. 43ste Jaargang. No. 53. Verschijnt Donderdags en Zondags, ZONDAG 3 JULI. I 11 i 1904. 4-Sat.A JnarD’ano’ e Uit de Raadszaal. TVmdfikY’flctera An ZnndQfra VOOR afzonderlijke Vergadering op Donderdag 30 Juni 1904. - naar aanleiding van W. het navolgende van het om sub- Burgemeester en eene verschrik- en goedge- ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. te stellen, dan kan later bij de begrooting I //Uwe commissie vindt dit en definitieve regeling volgen. Ik meen gelezen te hebben dat een gemeente, Wijm- britseradeel of Ylst, besloten heeft f 10 per leerling te geven. De heer Schotman. Ik ben begonnen vragen te stellen, en de heer Praamsma heeft mij voldoende ingelicht. Ik kan dan ook meegaan met het voorstel B. en W. Wel is in het adres beweerd, dat in andere provincies de omliggende gemeenten subsidie verleenden van f 15 per leerling, doch ik heb dit niet nader hooren bevestigen. De heer Praamsma. Daar ik hoor dat men later de zaak definitief zal regelen, trek ik mijn voorstel in. Ik wil evenwel op merken, dat ook de school te Harlingen mij bekend is, die is indertijd ook door mij ge meubileerd, maar Harlingen is verder af en kost wel tweemaal zooveel om er per tram te komen. Bovendien heeft de directeur der school te Sneek weten te bewerken, dat de een minimum betalen voor de De Harlinger school werd door 1 van hier bezocht, doch nu gaan naar Sneek omdat dit zooveel beter Tegenwoordig waren alle 12 leden. (De heer Y. T. de Boer is overleden). De Burge meester is afwezig. De heer Eisma is Voor zitter. De notulen werden gelezen keurd. Ingekomen stukken: a. Een Missive van den Commissaris der Koningin, begeleidende het Kon. Besluit, waarbij de heer C. J. v. d. Veen met in gang van 1 Juni is herbenoemd tot Burge meester dezer gemeente, en een verklaring daf Z.Ed. Achtb. op 1 Juni de vereischte eeden heeft afgelegd. Be Voorzitter. M. II. Het is voorzeker ook in uw aller geest, wanneer ik den Burgemeester, ofschoon heden afwezig, met zijne herbenoeming ga gelukwenschen, en het vertrouwen uitspreek, dat hij ook verder de belangen onzer gemeente zal blijven voor staan en naar vermogen bevorderen. (Applaus). b. Een Missive van den Comm. der Koningin, dat aan den Burgemeester een verlof is verleend van 28 Juni tot 7 Juli, om zich buiten de gemeente te mogen op houden. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een adres van Mej. E. Holwerda, ver zoekende herbenoeming als stads-vroedvrouw, wijl met Augs. hare betrekking expireert. Gesteld in handen van B. en W. om advies. d. Een adres van Voogden van het Anthony Gasthuis, verzoekende goedkeuring dat een draaibrugje wordt gelegd over de Hartwerdervaart voor de plaats van 8. Hoek stra in de plaats van het tegenwoordig zet. B. en W. verzoeken voor de behandeling urgentie, volgens verzoek van heeren Voog den, die gaarne de volgende week tot aan besteding overgaan. Aangezien het een verbetering is, de brug wijder en hooger wordt dan het bestaande zet, hebben B. en W. geen bezwaar tegen het verzoek. De heer v. d. Meer vraagt of het ook bekend is, of soms het brugje van T. Popma ook meer doorvaartswijdte heeft, dan hier nu wordt voorgesteld. Hij zou het niet gaarne smaller hebben dan daar. De Voorzitter. Speciaal bekend ben ik er niet mee, doch meen gehoord te hebben, dat dit nieuwe brugje wijder wordt dan het bestaande van Popma, doch vooraf zal ik er een onderzoek naar doen instellen, en zullen wij er ons van overtuigen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Benoeming van een lid der Commissie van beheer over den weg BolswardHar lingen, tengevolge aftreding van den Burgem. De Voorzitter. Tengevolge de aftreding van een den De afschrijving omslag en rustende op besluiten Staten, en voor een haalbaar op de aani_ gekeurd met algemeene stemmen zonder dat de cijfers van oninbaar verklaring worden meegedeeld. 7. Aanbieding en behandeling van eene wijziging en aanvulling der gemeente-begrooting over 1903, en van de staten tot af- en over schrijving van posten. Alvorens de gemeente-rekening kan worden afgesloten, moet jaarlijks een af- en over schrijving van en op posten der gemeente- begrooting plaats hebben. B. en W. hebben hiervoor het ontwerp gereed voor 1903 en stellen voor enkele posten van ontvangsten te verhoogen, omdat de opbrengst boven de raming kwam. Zoo kon de opbrengst der veemarkt f 130 worden verhoogd, de begrafenisrechten met f 258 de ontvangst der gasfabriek met f 4040.395. Daarentegen waren de uitgaven voor de gasfabriek f 3037 hooger dan geraamd was, door aanschaffing van muntmeters en her stellingen aan de gasleiding. De leermiddelen geraamd op f 500 zijn gekomen op f 1085.32 Het fonds van onvoorziene uitgaven oor spronkelijk op ruim f 800, werd nu gesteld op f 1722. Het totaal der inkomsten wordt evenals het totaal der uitgaven nu gesteld op f Tl 1.633.93’ zoodat het waarschijnlijk batig saldo nihil is. De heer Schotman vraagt hierover ’t woord en zegt Mijnheer de Voorzitter Vergun mij, dat ik dit voorstel van B. en in ’t midden wil brengen Ik zal achterwege laten de opmerkingen, die door den Raad telken jare gemaakt worden, over de overschrijding van den post kosten van aanschaffen en onderhouden van school boeken, leermiddelen en schoolbehoeften en alleen in herinnering brengen, wat daarover bij de behandeling der rekening dienst 1902, in 1903 is voorgevallen. De commissie tot naziening dier rekening schreef in haar rapport, het navolgende „Hoofdstuk 7, afd. 2, art. 6. Kosten van „aanschaffen en onderhouden van school- „boeken, leermiddelen en schoolbehoeften ge kraamd op f 500, uitgegeven f 904,35. den Burgemeester moet voor Bolsward lid der Commissie voor ’t beheer van weg BolswardHarlingen benoemd worden. De heer C. J. v. d. Veen wordt met 10 stemmen herbenoemd. De heer C. W. Eisma heeft 1 stem en een briefje was blanco. 2. Verzoek van mej. E. de Haas, om ontslag als lid der damescommissie voor het handwerksonderwijs, wegens vertrek naar elders. Bij B. en W. bestaat geen bezwaar het gevraagd ontslag eervol te verleenen, en reeds heeft het D. Best, een aanbeveling voorbereid, voor de dan bestaande vacature. Zonder hoofdel. stemming eervol ontslag verleend. 3. Behandeling van het adres van den heer A. Banning om herbenoemd te worden tot stadsgeneesheer, met advies van Burge meester en Wethouders. B. en W. adviseeren, het Burgerl. Arm bestuur gehoord, om den heer Banning te herbenoemen als stads-geneesheer op de be staande jaarwedde en instructie. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Behandeling van het adres van den brugwachter W. Eekhof om eenige kwijt schelding van pacht, met advies van Burgem. en Wethouders. Het advies luidt, om het verzoek van gekhof in te willigen en f 15,kwijt- leerlingen tram. leerling reeds 8 uitkomt. De Voorzitter. Ik kan mededeelen, dat 1 leerling uit Bolsward het volle schoolgeld betaalt. Dat is een weesjongen en het Wees huis betaalt f 50 daarvoor. Verder is het niet te doen om Sneek te prefereeren boven Harlingen, doch ’t is dichter bij. De reis vordert minder tijd en door een schikking kunnen de leerlingen van hier voor 5 cent met de tram naar Sneek gaan. Er zijn dus nu 7 leerlingen van hier die de school geld kosten en blijkt de inrichting van zooveel belang, dan kan men later naar bevind van zaken handelen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Aanbieding en behandeling van de staten tot oninbaar verklaring van belasting over 1903. staten van oninbaar verklaring en van gemeente-belasting, (hoofdel. hondenbelasting) gedeeltelijk be- van den raad en Ged. klein deel als onver- igeslagenen, worden goed- schelding van pacht te verleenen, daar het verzoek alleszins billijk wordt geacht, daar deze pachter door de stremming der passage schade heeft geleden. De Voorzitter voegt er nog bij dat het herstellen der brug te Parrega f 116,-81 heeft gekost, waartoe J. Koch, de schipper die tegen de brug is aangevaren f 125, heeft betaald. Met algemeene stemmen werd het voor stel aangenomen. 5. Behandeling van het adres bestuur der Ambachtschool te Sneek, sidie, met advies van Wethouders. B. en W. adviseeren dat het verzoek rechtvaardig is, wijl onze gemeente van die School kan profiteeren, en zij stellen daarom voor f 75,per jaar subsidie te geven, zoolang minstens 4 leerlingen uit Bolsward die school bezoeken. De heer Praamsma. M. de V. Met inge nomenheid nam ik kennis van het voorstel van B. en W. omtrent dit punt. Er blijkt mij daaruit een goeden wil ten behoeve van verbetering van het ambacht. Als vak man doet mij dat goed. Al veel te lang is de veredeling van menig vak ten achter gebleven. Een goeden grond voor een toekomstig vakman M. H. wordt, (ik heb mij persoon lijk daar meer dan eens van overtuigd) door het onderwijs aan de ambachtscholen gelegd, die, dank zij het particulier initiatief, en den krachtigen steun der overheid, hoe langer zoo meer verrijzen. Ik zou echter nog liever iets verder wil len gaan dan B. en W. en de som voor dit jaar willen bepalen f 100,daar reeds thans 8 leerlingen uit onze stad, die inrich ting bezoeken, om dan bij volgende begroo ting definitief de toelage per leerling vast te stellen. De heer Schotman. Ik zou wel willen vra gen, welke leerlingen zijn dat? Kunnen die schoolgeld betalen of zijn ze onvermogend? Ik vond het toch zeer goed, dat de subsidie afhankelijk gesteld werd van de maatschap pelijke positie van de ouders der leerlingen, want ik meen toch dat het niet aangaat, de gemeente het leergeld te laten betalen, wan neer de ouders zelf hiertoe in staat zijn. De heer Praamsma. Ik ken de leerlingen allen wel, doordat ik nog al met de school in aanraking kom. Zes er van behooren be paald tot den werkenden stand, 2 zijn van burgerfamilie, en kunnen wat meer school geld betalen. Daar de kosten van het onder wijs f 115,per leerling bedragen, en er f 65,door subsidie enz. is betaald, kost elke leerling f 50,Nu betaalt ieder leer ling ook de armste, f 6,schoolgeld als minimum. Men beeft dit gesteld, om meer van de belangstelling der ouders overtuigd te zijn. Nu meen ik te weten, dat de ge meenten elders gemiddeld f 15,bijdragen, en ik waardeer reeds den betoonden goeden wil van B. en W. doch omdat reeds 8 leer lingen van hier die school bezoeken, zou ik de subsidie gaarne tot f 100,zien verhoogd. De heer v. d. Meer. Ik kan niet meegaan met dit voorstel van den heer Praamsma, omdat het hier een nog betrekkelijk nieuwe zaak geldt. Wel wordt er gezegd, dat de leerlingen de gemeente zooveel kosten, doch de berekening, hoe men tot die som komt, ontbreekt ons. Ik ben daarom voor het voorstel van B. en W. om f 75 te ver leenen. Ik vind hun inzicht juist, om de de school wel te willen steunen en zelfs er afhankelijk van te stellen, dat minstens 4 leerlingen van hier de school bezoeken, dan kan later, als men weet of de zaak voortgang heeft, een definitieve regeling volgen. De heer v. d. Meuten. Wij liggen tus- schen Harlingen en Sneek, en de ambachts school te Harlingen doet, naar ik vernomen heb, niet onder voor die te Sneek. Er zijn van hier en ook uit den omtrek op de school te Harlingen geweest, die goed ge leerd hebben. Ik zie niet in, waarom nu juist in de richting Sneek gewerkt moet worden. Harlingen is nooit tot ons gekomen om subsidie, en toch vind ik het wensche- lijk, dat men één lijn trekt tusschen Sneek en Harlingen. De heer Boersma. Ik kan geheel mee gaan met B, en W, om voorloopig een som „kelijk hooge uitgaaf. „In het vorige jaar bij de behandeling „der rekening over 1901 werd op de uit- „gaaf van f 624,87 aanmerking gemaakt, „en nu is de uitgaaf nog zooveel hooger. „Hoeveel jaarlijks op deze post wordt uit- „gegeven kan blijken uit het volgende in „1897 f 344,59 */2, in 1898 f 547,60, in „1899 f 382,60, in 1900 f 559,42, in 1901 „f 624,87 en in 1902 f 964,35. Met ernst „wijst de commissie op deze verbazende „hooge uitgaaf over 1902, eene uitgaaf die „f 464,35 de raming heeft overschreden, en „verzoekt, toch wel de zuinigheid te willen „bevorderen, waarbij Burgemeester en Wet houders de hulp kunnen vragen van de „plaatselijke schoolcommissie, die ongetwijfeld „er voor wil waken tot aankoop van luxe „artikelen/’ Het antwoord van B. en W. daarop luidde „Schoolboeken enz. (Hoofdstuk 7, afd. 2, „art. 6.) „Wij erkennen, dat de rekeningen dikwijls „varieeren en soms hoog zijn. Vooral was „dit nu het geval. Uit de nota’s kan „blijken, dat vooral de school voor M.U.L.O. „en ook scholen No. 1 en 2 veel hooger „zijn dan gewoonlijk. Echter werd tenge- „volge van nieuwe leerplannen de benoeming „van een nieuw hoofd der school en de in stelling van herhalingsonderwijs, aanschaf- „fing gevorderd van verschillende nieuwe „leerboeken en platen, welke evenals sterios- „copen, veel meer uitgaven eischten, dan te „voorzien was, doordien het aantal en de „prijzen de verwachting verre overschreden. „Wij zullen zooveel mogelijk de zuinigheid „betrachten, hetgeen gevoegelijk kan in ge- „wone gevallen.” Bij de behandeling van de gemeentebe- grooting dienst 1904, werd met betrekking tot deze post die voor f 500,was uitge trokken, het na volgende gezegd „De heer Boersma. M. de V., deze post „wordt telken jare overschreden. Over 1901 „bedroeg de uitgaaf f 624,87 en over 1902 „f 964,35 een groot verschil bij de raming. „B. en W. hebben gezegd, dat gewaakt zal „worden voor overschrijding, maar ik stel „toch voor om het artikel met f 100,te „verhoogen, ook naar aanleiding van een „adres van den onderwijzer Brussen, dat wij „onlangs hebben behandeld en waarbij hij „klaagt over slechte en onvoldoende hulp- „middelen. „De Voorzitter. Ik moet dit voorstel ten „zeerste ontraden. Van het overschrijden der „post telken jare wreer is kennis gegeven „aan de hoofden der scholen en is daarbij „op de grootste zuinigheid aangedrongen. „Wanneer nu de raad het artikel ging ver- „hoogen zouden B. en WT. in een verkeerd „daglicht komen.” Mijnheer de Voorzitter! Het is naar aan leiding van al het vorenstaande, dat ik thans dit punt wensch te bespreken, omdat wan neer bij de rekening over 1903, over dit punt eene opmerking door de Commissie werd gemaakt, B. en W. wederom bevoegd zouden zijn, te zeggen Mijne Heeren, gij komt met de nachtschuit, gij hebt zelf het voorstel tot overschrijving goedgekeurd en daardoor vanzelf de uitgaaf gefiateerdoin dit nu te voorkomen, wensch ik als mijne meening te kennen te geven, dat ik voor alsnog mijne goedkeuring moet onthouden aan dit voorstelwaar moet het heen met de gemeente-finantiën, wanneer één post van uitgaaf begroot op f 500,met pl.m. 120 pet. overschreden wordt; bijzondere redenen kunnen daarvoor nu niet opnieuw aangevoerd worden, zooals bij de rekening van 1902, toen die zelfde post met pl.m. 93 pct. was overschreden. Wanneer er noodzakelijkheid bestond tot eene dergelijke bijzondere over schrijding, dan had het m. i. op den weg van het Dag. Bestuur gelegen, eerst die uitgaaf in den Raad te bespreken en eerst machtiging te vragen tot het doen dier uit gaaf; nu toch wordt de Raad voor feiten gesteld. Het doet mij leed, tenzij ik door afdoende argumenten tot eene andere overtuiging kan komen, mij voorloopig tegen het voorstel te moeten verklaren. De Voorzitter. Ik acht mij verplicht den heer Schotman op te merken, dat het ant woord van B. en W. op de begrooting 1903 nog niet kan slaan. De gemaakte opmerking ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1