Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. P 4 Stoomboot „Feniks No. 54. 1904. 43ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. u TN. DONDERDAG 7 JULI. BINNENLAND. r I VRIJDAG 8 JULI 1904 BW r. Makkum - Bolsward. wegens ketelschoonmaak dij paarden. Evenweldan neeiiuiejongen ’t voertuig op ’n verkeerde plaats gebracht, het behoorde te staan vlak over het station. VOOR had van den dat had. ’t kindermeisje ’t hoofd sloeg, beproefd ’t bleek dertigen aard zijnde, zjjieten geschieden. Eisch f 2 of 1 dag. A. v. rumoer gemaakt op door de politie in woord en voor elke boete aal of 1 dag. K. P. en ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 Franco per post 95 Cents. 27 en een in K ma ^en. jgbaar a 5 Cent. 1 nu nog, dat ze op de drukte maakten, het o.a. "nog een man in de was de grootste spec- besloot hij. A. S. eij. zamen en i nog naar Eisch In den nacht van door den brigadier gesurveilleerd en in 't licht der maan merkten zij dat er dobbers in ’t van Pan- huyskanaal waren uitgezet. Zij waren be nieuwd te weten, van wie ze waren en ook wat aas er was gebruikt. Zij verborgen zich om 2 uur aan. van nu in i vischwater, vreemden zou hij ’t was W. W. te Kimswerd hebben te in vereeniging in de maand Mei eieren van kieviten gezocht. voor ieder f 15 of 4 dagen. op 28 Mei werd t rijksveldwachter ’t licht der dobbers in ’t uitgezet. Zij nu met zijn oud stuk en zegt//dat is mijn wat er op staat kan ik niet als ’t niet goed is, is het de dezen getuige, want die heeft L. S. te Hindeloopen hebben onlangs in den nacht straat. De laatste was den laten avond thuis gebracht, maar later was hij weer buiten en maakte even als zijn kameraad zoo’n drukte, dat de politie dit niet kon laten doorgaan. Eisch voor beiden f 5 of 3 dagen. H. O. te Bolsward is den 28 Mei ’s mor gens 4 uur bekeurd wegens verstoring van de nachtrust der ingezetenen. Beklaagde is tegenwoordig om zich te verdedigen. Hij vertelt, dat hij met een gezelschap van een bruiloft kwam, zij gingen samen weg voor liep een clubje en een eindje daarachter nog eenigen, waarbij ook hij. Toen de politie ons waarschuwde, zei ik alleen //hm” om de voorsten opmerkzaam te maken dat zij zich rustig moesten houden. De agent, die nu voor moest komen, zeide, dat een clubje jongelui drukte maakte in den vroegen morgen op straat. „Toen ik ze waarschuwde, gaven de anderen er gehoor aan, doch deze beklaagde niet, en dat //hm” had blijkbaar ten doel, om met de waar schuwing den spot te drijven”. Bekl. houdt vol, dat hij niet getierd heeft en ook niet geschreeuwd, en 't heele gezelschap niet. De agent vertelt Koemarkt ook al voorste clubje nam maling. //Deze bekl. takel maker”, zoo Eisch f 5 of 3 dagen. G. J. te Workum was den 31 Mei dronken. Eisch f 3 of 2 dagen. R. de H. te Makkum 27 Mei dronken. Eisch f 10 of 3 dagen. R. K. te Hindeloopen dronken bij le her haling. Eisch 3 dagen hechtenis. G. S. te Bolsward dronken langs de Sneeker* straat. Eisch f 3 of 2 dagen. H. L. te Bolsward 2 maal dronken. Eisch 2 maal f 3 of 2 dagen elke boete. W. v. d. W. te Makkum 2 maal dronken, bij 3e herhaling. Eisch 2 maal 21 dagen. is tegenwoordig en bekent, dat een boodschap deed, het paard met aan den wagen gebonden stond, en in zijne afwezigheid heeft er een ongeluk met den kinderwagen plaats gehad. De reeds bejaarde vrouw Trijntje Adema getuigt, dat zij op het geschrei toe liep en ’t kind pakte. Het paard stond toen omge zwaaid, dus verkeerd voor den wagen. Bekl. zegt, dat hij tegelijk met deze getuige er aan kwam en ’t paard stond niet omgedraaid en de wagen ook niet. Ik heb wel gehoord, dat het een onvoorzichtigheid van is geweest, die den hoed van vlak bij ’t paard. De oude vrouw zegt, dit niet te hebben gezien, maar wel heeft zij hooren zeggen, dat de hoed het meisje afwoei, en ’t daardoor misschien gekomen is. Een jonge dame Antje Posma, heeft gezien dat het paard geheel ongezwaaid stond, en ’t kind met den kinderwagen er ouder raakte. Bekl. ontkent, dat het paard zich omge draaid heeft, doch de heer Kantonrechter zegt, dat dit omzwaaien niets tot de zaak afdoet. Het paard stond onbeheerd en aange spannen op den weg, en dat is verboden. Eisch f 25 of 5 dagen. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zijnde 15 Juli a.s. P. T. te Bolsward dronken langs de Dijlak- ker bij 3e herhaling. Eisch 21 dagen. H. A. te Bolsward 4 Juni nachtrust verstoord door schreeuwen en tieren 1 Eisch f 5 of 3 dagen. J. T. te Harlingen is vrachtrijder. Den 2 Juni, terwijl zijn paard en wagen een oogenblik in de buren te Kimswerd onbeheerd stonden, gebeurde er een ongeluk. Een kin dermeisje reed met den kinderwagen daar langs, en dat wagentje raakte onder het paard. Hoe ’t eigenlijk is toegegaan, valt moeielijk te zeggen, doch de vrouw, voor wier huis het ongeluk plaats had, ijlde naar buiten toen zij ’t kindergeschrei hoorde, nam het kind op uit den gebroken kinderwagen. Het was gelukkig niet erg bezeerd, doch een blauwe plek op de wang was duidelijk waar te nemen. Bekl. terwijl hij de lijn ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hem Oldeph. en Nw., 4 Juli. Hoog-op dat wil de alhier opgerichte Volks weer- baarheid-vereeniging, gevestigd te Koudum. In de gehouden vergadering, waarin concept- statuten en reglementen behandeld en goed gekeurd werden, zei het Bestuur toe pogingen te zullen aanwenden om aan de afdeeliug te verbinden: 1. ’n schietvereeniging; 2. een wielrijdersclub3. ’n kaatsvereeniging en 4. ’n gymnastiek-vereeniging. Alles echt olympisch en 1, 2 en 4 houden dadelijk verband met ’t doel van volksweerbaarheid. ’t Hooien alhier is in vollen gang; ’t quantum is voldoende en de vrucht krachtig, zóó, dat er in sommige schuren reeds ern stige broei onstond, waardoor dollen nood zakelijk werd. Achterna blijken veld- en tuinvruchten veel geleden te hebben van den storm van voor 8 dagen. Veel kwaad werd ook gedaan aan de jonge vruchtboo- men, aan ’t ooft zoowel als aan ’t loover. Gaasterland, 4 Juli. Met de dennen wouden zijn hier heel wat stamgasten ver dwenen. Allereerst de marters, de belagers van den wildstand. Inzonderheid voor het gevogelte is hun verdwijnen een felicitatie waard. In de tweede plaats de reigers en de kurganzen, die in de breede hooge top pen een veilige broedplaats vonden. Hier en daar hebben de vogels ’t nog eens met ander opgaand geboomte, maar niet te gaan en langzamerhand zijn de be zoekers de een na den ander weggebleven. Groot is ’t verlies niet, maar ’t verschijn sel in ’t natuur-historisch verband mag worden opgemerkt. Leeuwarden, 4 Juli. Sedert 1832 wordt de directeur der algemeene begraafplaats al hier met f 400 ’s jaars bezoldigd. In den loop van den tijd zijn de werkzaamheden van dezen ambtenaar echter zoo zeer toege nomen, dat Burg, en Weth. het genoemde salaris niet meer toereikend achten, waarom zij den Raad voorstellen, het minimum op f 400 en het maximum op f 600 te be- palen, Ülepk. Nieuwslid v. Ft\ iemand die in zijn dienst was, zich bij het erk bezeerde, verzuimde hij daarvan binnen Gemaal 24 uren kennis te geven aan den wa_gemeester. Bekl. is niet aanwezig, doch rknecht D. Wiersma is als getuige opge- hy'pen, en verklaart dat hij zich met het de£tersines aan ecn vinger nog al ernstig vond heeft, zoodat hij nagenoeg 4 weken 4 werk niet heeft kunnen doen. glieruit blijkt dus voldoende, dat het Hcgeval op het werk is gebeurd, en van er aangifte van Eisch bevestiging van het requisitoir. De natte gemeente is nog al vertegen woordigd. Achtereenvolgens komen (meest bij verstek) voor S. de Vr. te Workum, eisch f 15 boete, sub. 3 dagen hechtenis. F. N. te Lemmer, die 13 Mei j.l. dronken was op den Dijlak- ker alhier. Z.Ed. zocht ruzie met de voorbij gangers en veroorzaakte ’n volksoploop. Eisch 3 dagen hechtenis. E. B. te Rien, die alweer procesverbaal opliep, voor het laatste vonnis onherroepelijk was geworden. Eisch 3 dagen hechtenis. A. T. te Rien, ook al weer dronken geweest, voor het on herroepelijk worden van vorig vonnis, 4e herhaling. Deze belooft beterschap, zal nooit weer drinken. Eisch 21 dagen hechtenis, en oppassen, anders z/ut fen hus” naar Hoorn. J. v. d. W. te Winsum, die nota bene 3 maal dronken is geweest in ’n kort tijds bestek, 3 boeten ieder van f 15, sub. 3 ml. 3 dagen hechtenis. H. W. te Parrega, dronken, eisch f 3 of 2 dagen. F. T. te Workum, idem, idem. M. B. ook te Workum, 2 boeten ieder van f 15, of 2 maal dagen hechtenis. C. Y. te Wor kum, dronken, f 3 of 2 dagen. M. A. B. te Workum, f 15 of 3 dagen. C. V. alweer te Workum, ook dronken, eisch f 3 of 2 dagen. G. J. L. te Witmarsum, dronken in Mei, eisch f 10 of 3 dagen. P. G. R. te Witmarsum, 2 maal dronken, onherroepelijk vonnis, 2 maal 3 dagen. W. J. te Bolsward, eisch f 10 of 3 dagen. C. de W. te Bolsward, f 3 of 2 dagen. A. F. te Molkwerum, f 3 of 2 dagen. T. de B. te Hindeloopen, f 3 of 2 dagen. R. D., M. R. VI. allen te Hindeloopen, dronken geweest, 23 Mei j.l. de laatste ’s nachts geschreeuwd en gezongen, eisch f 3 of 2 dagen, voor de laatste f 5 of 3 dagen. O. A., R. D., E. J. v. M., A. J. P., J. H. 8. allen te Hindeloopen, dronken, gezongen, nachtrust verstoord, eisch f 5 of 3 dagen brommen. Eizoekers zijn er ditmaal niet vele. J. W. te Burgwerd, zocht 12 April j.l. eisch f 10 sub. 4 dagen hechtenis. J. B. te Spannum, 10 Mei, onder Edens, eisch f 15 of 4 dagen. Te Ferwoude ligt een stukje aardappel land. Vroeger was dat greide. G. H., water molenaar aldaar, heeft recht van voetpad over dat land. Toen de greide in bouw ver anderd werd, verlegde de eigenaar dat pad. ’t Ging niet aan om dwars over ’t land te loopen. H. stoort zich daaraan echter niet. Zich telkens beroepende op de acte, waarin staat dat het pad aan den oostelijken kant zal zijn, verpoft hij ’t om het nieuwe pad te gebruiken, óók, omdat het winters ge deeltelijk onder water staat. Verleden jaar heeft deze kwestie ook al een aanleiding gegeven tot procesverbaal. De heer Ambtenaar v. h. O. M. stelt voor de zaak te schorsen, teneinde gelegenheid te geven de zaak civiel te behandelen, wel in de zitting van den 13 Januari e.k. Verslaggever wordt afgelost, en kan gaan, ’t Is mogelijk dat enkele boeten niet geheel juist zijn weergegeven, ’t Is soms echter onmogelijk iets te verstaan van wat er aan de groene tafel wordt gesproken of gelezen, aangezien de h.h. dorpsveldwachters in ge tuigenkamer of op portaal soms zoo luid ruchtig gesprek voeren, dat het hinderlijk is op de voor ’t publiek bestemde plaats van de gerechtszaal. F. B. te Workum is slager en toen den 12 April zijn knecht of helper, althans den visscher op te wachten en omstreeks kwam een bootje met 2 visschers Het bleek te zijn de visscherman 8. D. Bolsward met diens zoon. Eerst werd naar de vischacte gevraagd, en die was orde. Toen naar de vergunning voor ’t en dit was een stuk wit carton van vorm, door dat er hoeken van schenen afgeknipt te zijn. Dit was een oud permissiebillet, en nu niet meer geldig. Het derde punt, waarnaar onderzoek werd gedaan was het aas, en het bleek dat dit bestond uit //witvischjes”, die in Mei niet gevangen mogen worden. Dus in 2 opzichten fraude. Bekl. is heden aanwezig en zegt, dat hij permissie had van den pachter. Deze moet nu vóórkomen. W. Visser van Exmorra verklaart, die vaart gepacht te hebben om er te visschen. Hij had beklaagde vroeger wel permissie gegeven, en dit jaar ook weer vergunning hebben, maar nog niet gebeurd, en dus moest hij getuigen, bekl. op den 28 Mei geen vergunning Bekl. komt karton uit den zak vergunning, lezen, maar schuld van het geschreven”. Getuige bevestigt dit, doch het was voor een vorig jaar. Na eenig dis puut in de Friesche taal tusschen deze twee visscherlieden, neemt de heer Ambtenaar het eischt 2 ml. f 10 of 4 dagen en f 2 voor de gevangen d. 8. te Arum is een jongen, die volgens de verklaringen van de getuigen, voor de buren lastig is. Den 22 Mei klom hij met behulp van een ladder op het huis van Van Gorkum. Deze kwam er op toe, en waarschuwde hem niet in de krimp te gaan, doch het jongetje gaf „een groote mond” en zei, dat hij vrij op de ladder mocht staan. Even daarna ging hij in de zinken goot of krimp, en toen van Gorkum dat zag en er een getuige bij was, deed hij klachte bij de politie, want hij had altijd last van dien jongen. Van Gorkum, als getuige, bevestigt dan ook het verbaal en voegt er nog bij, dat die kwajongen zijn vrouw kort daarop had gedreigd, haar te zullen doodtrappen”. Getuige de Graaf heeft gezien dat beklaagde uit de krimp kwam en langs de ladder weer op ’t aardrijk neerdaalde. Hij noemt dezen beklaagde //een eeuwigdurenden last.”. Er wordt dan ook voor deze straatschenderij f 15 boete of 3 dagen geëischt. K. D. te Bolsward is een jongen, die ook tot de //spes patriae” behoort, doch ook van stukjes uithalen weet mee te spreken. Den 24 Mei sprong hij op de trede van de tram, terwijl deze in beweging was, en hij zou mooi een eindje mee rijden. Ongelukkig zag een politieagent, die hem al dikwijls gewaar schuwd had, zijn uitstapreisje, en dreigde met den stok, doch ons ventje, geen trek op nadere kennismaking hebbende, ging over ’t balkon en stapte aan de andere zijde uit den wagen, ook terwijl die in beweging was. Hij ontliep daardoor wel den agent, maar kreeg nu twee processen op zijn dak, een voor ’t instappen en een voor ’t uitstappen van een in beweging zijnde tram. Beklaagde is heden niet veschenen, doch de zaak ging er natuurlijk evengoed om door, en wijl uit de handelingen van beklaagde voldoende bleek dat hij gehandeld had /Zmet oordeel des onderscheids,” werd tweemaal f 5 of 3 dagen voor iedere boete geëischt. Voor zoo’n klein eindje rijden f 10, dat is toch geen //goedkoop uitstapreisje!” J. B. te Pingjum heeft den 25 Mei plaats genomen op een door honden ge trokken kar, op een plaats waar zulks niet geoorloofd was. Eisch f 2 of 1 dag. W. A. te Bolsward reed den 24 Mei met een kruiwagen op de kleine steentjes. Een agent, die hem al meermalen daarvoor ge waarschuwd had, wil het nu probeeren hem tot naleven der politie-verordening te brengen, door hem een bekeuring op zijn dak te sturen. Beklaagde is tegenwoordig en belooft voortaan er om te zullen denken, dat de keien ook voor de kruiwagens bestemd zijn. Eisch f 2 of 1 dag. L. V. te Bolsward is den 25 Mei ge- loopen door een grasperk van het plantsoen bij de St. Janspoort. Eisch f 2 of 1 dag. B. B. te Bolsward is den 23 Mei te lang in de herberg geweest en stoorde zich niet aan de vermaning van den kastelein dat het elf uur was. Eisch f 10 of 3 dagen. A. A. te Bolsward is een jongen van 14 jaar en den 27 Mei werd hij betrapt op het plukken van bloemen in ’t plantsoen. Een boompje met seringen scheen hem zoo te bekoren, dat hij de verzoeking niet kon weerstaan. Tot zijn schrik kwam toen juist een agent daar langs, en hij op den loop, de bloemen in ’t water werpende. Door deze handeling bleek dus voldoende, dat de jongen wel wist dat hij van //den verboden boom” geplukt had. Beklaagde is aanwezig, bekent zijn mis drijf en belooft, het nooit weer te zullen doen. Eisch f 3 of 2 dagen. 1 r I Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1