Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Verschijnt Donderdags en Zondags No. 57. 43ste Jaargang. 1904. J 1 ZONDAG 17 JULI. BINNENLAND. VOOR "W afzonderlijke dienstplichtig dezen huis, S. getrokken, aanwezig, dus Iets onltrent Jongemahuis en Heremahuis te Bolsward en hunne Eigenaars en Bewoners. Door D. BARTSTRA, Archivaris der Gemeente Bolsward. IV. kon reeds den 12 Mei betrokken. hebben bedragen overleden den 1 zijne vrouw overleed den 4 beider lijkkisten zijn mede ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. I. Jongemahuis. Zeer stellig hebben Wierd Ages Wiarda en Mintje Fockens sedert 1748 op Jongemahuis gewoond voor zoover mij bekend is, hebben zij drie kinderen gehad 1. Age Wierds Wiarda, indertijd Secretaris van Baarderadeel 2. Alida Wierds Wiarda, gehuwd te Bolsward den 2 December 1763 met Harmanus van der Nagel, Organist te Tiel; en 3. Hans Willem Wierds Wiarda, Secretaris van Wonseradeel, gehuwd den 13 Maart 1774 met Dieuwke Yntes Yntema. Hij was zonder twijfel aldus genoemd naar Hans Willem baron van Aylva, doorgaans de Gouden Aylva geheeten, Grietman van Baar deradeel afgaande op een horoscoop, door v. d. Kolk voor Hans Willem Wiarda en in ’t Archief van Bolsward was hij geboren den 27 April 1728, en is dus eerst op den ouderdom van 46 jaren getrouwd die horoscoop is dus vervaar digd vóór 1774, want volgens de raadgevingen daarin ten opzichte van een aan te gaan huwelijk, was Wiarda toen nog niet getrouwd. Dat hij den raad, door den horoscooptrekker hem gegeven, „om bij de keuze van eene vrouw niet te zien op geld”, trouw heeft gevolgd, blijkt uit het feit, dat hij gehuwd is met zijne meid of huishoudster, Dieuwke Yntes, den 13 Maart 1774 deze vrouw beviel reeds den 22 Juni, daaraan volgende van eene dochter, die den 15 Mei 1775 overleed en in den grafkelder van de familie Jongema werd bijgezet. Wierd Ages Wiarda was i Sept. 1754, en zijne vrouw Aug. 1777, en in denzelfden grafkelder geplaatst. Den 14 Febr. 1776, schonk Dieuwke Yntes weder ’t leven aan een meisje, dat, evenals haar zuster, met den naam Mintje werd gedoopt; deze dochter bleef in leven, en trouwde den 31 Maart 1801 met Jhr. Daniel de Blocq van Scheltingazij beviel den 24 Mei 1802 van een zoon, naar haren vader, Hans Willem geheeten, maar overleed in dat kraambed, den 18 Juni, daarop volgende. Nog zij vermeld, dat op den 10 Juli 1778 aan Hans Willem Wiarda een zoon werd geboren, die bij den doop den naam Wierd ontving; wat er van hem isgeworden, oleef mij onbekend. ’t Is mij tot hiertoe niet mogen gelukken, te vinden, wanneer Hans Willem Wiarda en zijne vrouw zijn overledenwel weet ik, dat zij hem verscheidene jaren heeft overleefd. Uit het Stamboek I, blz. 323, blijkt dat hij nog een broeder heeft gehad, geheeten Abel, en dat Daniel de Blocq v. Scheltinga, na den dood zijner eerste vrouw, is hertrouwd met hare nicht, Sjoerdje Abels Wiarda, wed. van Folkert Heringa. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward zullen op Zaterdag 23 Juli 1904, ’s middags 12 uur, ten raadhuize aanbesteden overeenkomstig 476 der A.V., het afbreken en uitruimen van de bestaande sluis „de NijezyT’ met de daarover liggende klapbrug, en het daarvoor in de plaats maken van den onderbouw voor een draai brug met vast gedeelte, met bij komende werken. Raming f 14200,Bestek met teeke- ningen verkrijgbaar tegen betaling van f 2,..ter Secretarie^JLnlichtinnen bij wie hij een zoon heeft gehad, Nicolaas geheeten hij is overleden in 1855. De heer S. Braunius Oeberius in 1838, als medeërfgenaam zijns vaders, voor de helft eigenaar daarvan door scheiding, mij is onbekend met wien of wie, in 1839, verkocht, nadat het eigenlijke Jongemahuis reeds in 1840 was afgebroken, op den 1 November 1854 het westelijk gedeelte van den grond, waarop het Huis had gestaan met nog een stuk van den tuin, benevens eene woning, staande aan den noordkant van ’t voormalige Jongemahuis in de Kerkstraat, aan de heeren' Voogden van ’t Sint Anthoni Gasthuis voor de som van 2500 guldens. Dezen stichten op dien grond vooreerst eene Naaischool voor meisjes uit den minge goeden stand; deze school, vei rezen op het oostelijk gedeelte van den aangekochten tuin, werd bij daghuur gebouwd door den timmerbaas Watse van Assen, en 1855 worden ingewijd en De stichtingskosten f 1700.72. Vervolgens Leeuwarden, 14 Juli. Voor eenige jaren nam een 17-jarig jongeling uit deze ge meente als vrijwilliger dienst bij het Instruc tie bataljon te Kampen, doch werd na ver loop van eenige maanden om zeker feit gestraft, waarbij hem tevens het recht werd ontzegd om gedurende drie jaar bij de ge wapende macht te dienen. Bij de loting trok hij een nummer, waarom een ander voor hem moest invallen. De jonge man, geheel niet meer aan militieplichten denkende, kreeg dezer dagen bericht voor Ged. Staten te verschijnen, omdat 1 Juli de tijd was verstreken van bovenvermelde drie jaar, en daar hij gèene reden tot vrijstelling kan laten gelden, wordt hij zeer waarschijnlijk nog als soldaat inge- lijfd. Voorzeker geen rooskleurig vooruitzicht voor de jonge vrouw en hare twee kleine kinderen, die hierdoor hun man en vader een tijdlang moeten missen. De kermis is in aantocht en men is druk bezig met het opbouwen van kramen en tenten. De groote kermiswagens, door vier paarden getrokken, rollen over de Prins Hendriks brug, die verleden jaar nog al geleden moet hebben onder de zware lasten, waarom ze thans belegd werd met breede rails. Deze voorzichtigheidsmaatregel om de brug te sparen, bracht heden echter een menschenleven in gevaar. Toen een der wagens uit de rails schoot en de hellende straat afroldë, raakte een knecht van den stoomcroussel Wolfs tusschen den zwaren disselboom en het ijzeren hek der hoek- huizinge bekneld, zoodat hij bewusteloos bij den brugwachter in huis werd gedragen en de hulp werd ingeroepen van Dr. Meindersma. De toestand bleek gelukkig bevredigend te zijn. De scheepvaart was door het moeilijk transport der zware kermiswagens over de brug langer dan vier uren gestremd. Aan het Nieuwe Kanaal wordt het paar denspel van Corty Althoff opgesteld, waar het een prachtige standplaats heeft en stellig veel bezoek zal trekken. Gaasterland, 13 Juli. De heerlijke zon nedagen van Juli brengen tal van toeristen naar de bosschen. Eiken dag worden ze aangetroffen, niet alleen bij en om de be kende uitspanningsplaatsen, maar in elk deel van de gemeente, waar van natuurgenot te profiteeren valt. Zondag is natuurlijk de drukke dag: rijtuigen en velo’s voeren de bezoekers aan, ook van ver, uit Holland dikwijls. Op de wandelingen wordt het gemis van rustbanken gevoeld. In de wan- deloorden elders vindt men ze overal, hier niet toch zou ’t gemak ook hier zeer gewaardeerd worden. Op het mos zit het wel goed, maar de boschzoomen zijn stoffig en veel insecten maken ’t zitten soms lastig. Sneek, 13 Juli. Men zij op zijn hoede. Te Oudega (W.) was gisteren en vandaag een, Zigeunertroep. Als oudergewoonte hebben ze weer gestolen als raven. Hedenavond arri veerde een familie hier. Onze politie zal vrijzeker wel zorgen, dat ’t fijn gezelschap zoodra mogelijk naar elders verhuist. Molkwerum, 14 Juli. Een 3-jarig kindje van den visscher Z. alhier, werd, buiten zittende, door een insect gestoken. Eerst lette men er niet optoen echter het hoofd van het kindje opzwol en miskleurig werd, achtte men het noodig de hulp van een ge neesheer in te roepen. Deze constateerde gevaarlijke bloedvergiftiging,, maar mocht er, na herhaalde operatie, in slagen het patientje te redden. De toestand is thans bevredigend. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Tot leeraar in de Wiskunde aan het Gymnasium te Leeuwarden op een jaarwedde van f 2500, is benoemd de heer dr. J. van der Feen, thans leeraar aan het Gymmasium alhier. Hennaarderadeel. Door de Antirevolut. Kiesv. „Nederland en Oranje” is tot candidaat gesteld voor de a. s. gemeenteraadsverkiezing (vacature Struiksma) de heer T. IJ. Vellinga te Oosterend. Jellum, 12 Juli. Wegens het heerschen der mazelen in ons dorp, is de school gedeel telijk ontvolkt. Gelukkig toont deze epidemi sche ziekte hier van een goedaardig karakter te zijn en heeft zij een geregeld verloop, zoodat medische hulp bijna niet wordt inge roepen. Alleen kost het onze huismoeders vrij wat moeite, in deze schoone zomerdagen de kleinen binnenshuis te houden. Tzummarum. Op onze kust is komen aandrijven een flesch, die bij opening bleek te bevatten een in potlood geschreven briefje van den volgenden inhoudAls deze flesch geopend wordt, ben ik niet meer. Verzoeke s. v. p. mijn lijk thuis te bezorgen. De eerlijke vinder zal eene goede belooning ontvangen van mijne weduwe, Rustenbur- gerstr. De onderteekening en het verdere adres hebben nogal van het zeewater gele den en zijn daardoor niet duidelijk te lezen, ’t Kan zijn, dat dit geschrift in verband staat met een op zee afgespeeld drama. De mogelijkheid bestaat ook, dat men hier te doen heeft met een misplaatste grap. Balk. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier dr. A. Troelstra van Burgwerd. EERSTE KAMER. Het wetsontwerp op het Hooger Onderwijs is verworpen met 27 tegen 22 stemmen. De heer Van Welderen Rengers (Friesch afgevaardigde) had - zegt de N. Rt. Cl. aan zijne rede eene inkleeding gegeven, werd door heeren Voogden van het Gasthuis op den 30 Januari 1855 aanbesteed het bouwen van eene Bewaarschool voor jonge kinderen ook uit den mingegoeden standden hoek van Jongemastraat en Kerkstraat. Dit werk werd aangenomen door en gegund aan Tjeerd van der Meer, timmerman en aannemer te Groningen, onder garantie van zijne borgen Reinder Jochums van der Meer, winkelier, en Hermanns Donker, grossier, beiden wonende te Bolsward, voor de som van f 6549 met bijwerk, opzicht, verven enz. enz. klom dit bedrag tot eene som van f 8706.88 ’t Gebouw werd kant en klaar opgeleverd in de maand Juni 1856, en werd den 8 Juli plechtig ingewijd en voor het schoone doel geopend. ’t Nog overige, verreweg grootere gedeelte van Hof en Tuin, vroeger behoord hebbende bij Jongemahuis, was door den heer Oeberius in 1854 aan zich gehouden, zoomede het aandeel in de collatie, van Hauckama-Leen; maar daar hij_ reeds den 11 Jan. 1855 overleed, hebben zijné erven in 1875 dien grond verkocht voor bouwterrein, waarop achtereen volgend huizen verrezen, en zoo is ontstaan het fraaie noordelijk gedeelte der Jongema straat, dat deze straat maakt tot een der mooiste van onze goede stad Bolsward. 't Geslacht van Juwingha of Jongema heeft in Bolsward gewoond, genoten en gebloeid, geheerscht en gestreden, verdrukt en geleden van 1300 1552 toen het met Tjaard Jongema in 1552 uitstierf, en ’t bezit'van Jongemahuis overging in de vrouwelijke lijn, die daarvan den eigendom behield tot 1748, toen het Huis gekocht werd door een burger. Eindelijk is ook dit gevallen, voor den moker en het houweel in de hand des sloopers. Sic transit gloria mundi 1 Zoo gaat voorbij der wereld heerlijkheid Wordt vervolgd. waaruit wel kon worden opgemaakt, dat het pleit beslist was. Bij dit ontwerp zei hij kon aan de gemoedsbezwaren, waarop men van de rechterzijde wees, niet worden tegemoet gekomen, hoe gaarne men dit links ook zou verlangen, tenzij men daar een belangrijk deel van zijne innige overtuiging zou willen prijsgeven. Dit mocht niet. Een conflict tusschen Kamer en regeering zou dus bijna onvermijdelijk zijn. Welnu, brak het uit, dan mocht men daarin niet zien een uiting van obstructionisme van eene liberale meerderheid tegen eene regeering, die niet aan hare zijde stond. Had niet de Kamer herhaaldelijk getoond, ook deze regee ring in het welbegrepen belang van het land te willen steunen Zij zou dat ook verder willen doen. De regeering had het zelve in de hand, elk conflikt te voorkomen, zoo zij maar niet, gelijk nu, een twistappel naar binnen wierp, waar de Kamermeerderheid niet in zou kunnen bijten. Wij willen ons teekent de N. Rt. Cl. hierbij aan op het oogenblik niet in de politieke gevolgen van het conflict van heden verdiepen, noch daarover voorspellingen doen, noch gissingen wagen. Wij bevelen slechts de woorden van den heer Rengers der regeering nog eens tot kalme overweging aan. In de Woensdag j.l. gehouden zitting van de Provinciale Staten dezer provincie werd o. m. behandeld: Punt 49. Adres van „Schuttevaer” over de verbinding van Bolsward met de zee. De rapporteurs konden zich met het voorstel van Ged. Staten niet geheel vereenigen. De door de vereeniging bedoelde doortrekking van het groot scheepsvaarwater van de Hou- kesloot langs de Sneeker gracht tot IJlst werd in de winterzitting niet noodzakelijk geacht. Het is dus onjuist, dat reeds geheel voldaan is aan een deel der wenschen van adressanten. Wel is voldaan aan den wensch der verbinding van Bolsward met de zee. Met de goedkeuring der reeds uitgevoerde door adressanten gevraagde uitdie pingen, vereenigt het rapport zich, maar de rapporteurs, kennis gekregen hebbende van het bestaan eener natuurlijke geul in de Heegermeer, zouden een onderzoek wenschen of het vaarwater niet daarheen verlegd kan worden. Op voorstel der rapporteurs werd zonder debat besloten: I. Aan de schippersvereeniging „Schut- tevaer” te berichten, dat aan haar verlangen tot verbetering van de verbinding van Bols ward met de zee werd voldaan en dat bij de uit te voeren uitdiepingen van vaarten en kanalen, in onderhoud en beheer bij de provincie, in dit jaar op haar verder verzoek is gelet; II. goed te keuren dat de uitdiepingen van het vaarwater van de IJmedam tot in de Morra en van de geul door het Heeger meer nabij Heeg zijn opgenomen in het be stek van de dit jaar uit te voeren bagger- werken, en III. Ged. Staten uit te noodigen, een onderzoek te doen instellen naar het bestaan en de bruikbaarheid van een natuurlijke vaargeul aan den ingang van het Heeger meer nabij Heeg. Dinsdag werd door den 22-jarigen J. S. te Dordrecht woonachtig, bij de politie aangifte gedaan, dat hem op zijn terugreis van Harderwijk, waar hij vrijwillig had dienst genomen voor het koloniale leger, zijne porteinonnaie, inhoudende ongeveer f 43 van zijn handgeld, benevens zijn verlofpas en een spoor wegkaartje, was ontrold, hetgeen nogal gemakkelijk schijnt te zijn geweest, daar hij eenigszins onder den invloed van sterken drank verkeerde. Hij wist zich echter te herinneren dat de portemonnai te Utrecht nog in zijn bezit was en bij vertrek van daar in slaap te zijn gevallen, om bij zijn ontwaken te Harmelen tot de ontdekking te komen dat zijn geld verdwenen was. Blijkbaar heeft hij zich dat toen echter niet zwaar aangetrokken, want hij legde zich opnieuw ter ruste en sliep- weldra zoo vast in, dat hij naar Rotterdam zou zijn door gereisd, wanneer men hem niet tijdig gewekt had. De politie heeft natuurlijk een onder zoek ingesteld, maar of dat eenige vrucht kan opleveren mag zeker worden betwijfeld. D. Q, Na den dood van Mintje Fockens, wed. Wierd Ages Wiarda, schijnt Jongemahuis door scheiding in bezit te zijn gekomen van Alida Wiarda, wed. van der Nagel, die den 21 Jan. 1782 overleed en in den grafkelder werd bijgezet. De eigendom van Jongemahuis ging nu over op hare eenige dochter, Wierdina Reinira van der Nagel, die den 1 Nov. 1786 trouwde met Mr. Paulus Marius Beuckens Braunius, Secretaris van Tietjerksteradeel, en verkochten Jongemahuis met nog een ernaast staande in de Kerkstraat, aan Ilarmanus Branius Oeberius, toen Ontfanger der Gemeen temiddelen, later Secretaris der stad Bolsward, en Sjoerdje Osinga, echtelieden, voor de som van 8000 gulden, den 26 Oct. 1803. Deze echtelieden woonden sedert op Jonge mahuis, waar hun den 4 Feb. 1807 werd geboren een zoon, dien bij den doop op den 26 Febr. de naam Sjoerd werd gegeven. Hermanns Braunius Oeberius overleed den 2 Oct. 1838, zijne vrouw was reeds lang te voren gestorven, en hun eenigste zoon, Sjoerd Braunius Oeberius, volgde terstond zijn vader op als Secretaris der stad Bolsward. Hij was gehuwd of huwde later met Anna, dochter van den Notaris Nicolaas Meijer^ ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. rardsche Courant r •i i I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1