Nieuws- en Advertentieblad r Bolsward en Wonseradeel. Rede Dr. Ariëns. L r No. 58. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. 1904. DONDERDAG 21 JULI. D1NNENLAND. fl J Ql VOOR wordt ■ET - I’ i ’t nog - Uitslag der heden ge- van het bouwen van annexe werken alhier, den heer J. Visser Jr. 15,210 - 12,490 - 11,930 - 11,500 - 11,420 - 11,370 drank besteden, ook dat gaat nog, maar dat er dan daarenboven nog 65 millioen door de matige drinkers wordt besteed aan drank, dat is erg, dat grijpt in ’t nationaal welzijn in. Als er enkele duizenden hun verstand verliezen, dat is zoo erg niet, dat er 100.000 het half verliezen, ook dat gaat ook nog heen, maar dat er dan nog 200.000 ver zwakt worden, dat in alle rangen en standen het kwaad inslaat, zegt prof. Winkler, dat is een onrustbarend, hoewel niet onverklaar baar verschijnsel, toe te schrijven aan den alcohol. Dat is de reden dat ons geslacht verzwakt, dat is de reden, dat men thans een zwakker geslacht heeft dan voorheen, dat de jongens van Jan de'Wit worden een volk van Jan Salie. Met Monsr. Eggers vraagt Spieker dan ook zijn auditorium /zMogen wij dat met de armen over elkander aanzien? Mogen wij die ellende aanschouwen zonder ze te bestrijden?’'’ En het middel is natuurlijk: onthouding van alcohol. Een maalstroom van bederf waart door ’t land. Ook in dit jaar, in dit uur, op deze plaats wordt ge leden en is het noodig den strijd aan te binden tegen een vijand zoo vermetel. Biedt de zwakken de reddende hand. Met een krachtige, gloedvolle opwekking tot zijne geloofsgenooten, om zich bij ’t Kruisverbond en de Mariavereeniging aan te sluiten sloot Spreker zijne rede, die door allen met aandacht was aangehoord, en meer malen door applaus onderbroken, ten slotte met een daverend applaus werd beantwoord. Van de geopende gelegenheid tot debat of het vragen van inlichtingen maakte alleen de heer SANDMAN gebruik, die den Spre ker vroeg wat hij de meest geschikte wijze acht om de drankbestrijding meer en meer ingang te doen vinden. De Spreker zei zonder aarzelenzzDe meest doeltreffende wijze is de vrouwen er voor te spannen.” De vrouw heeft vee] macht en invloed op haar man, de moeder op het kind, het meisje op den jongen. De gewoonte van drinken hangt veel af van de huisvrouwen. Een goed geordende huishou ding, flink kunnen koken helpt mede om den man aan huis te binden. In Enschedé heeft Spreker dan ook door de Mariaver eeniging veel werk laten doen. Verstandige vrouwen kunnen de mannen regeeren. Tracht dus, zoo besluit hij, ook hier de Mariavereeniging in bloei te krijgen. De Voorzitter bracht tot sluiting een har telijk woord van dank aan den Spreker en hoopte dat zijne wenken en woorden hier navolging zullen mogen vinden. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. en hard ’tjaar, is zwoel en iet- Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De tram naar Bolsward, van hier zou gelegenheid te geven de treinen te kunnen halen. Ontbinding der Eerste Kamer. Uit den Haag wordt gemeld, aan de N. Rolt. CourantzzThans kan worden mede gedeeld, dat de regeering aan H. M. de Koningin heeft voorgesteld, de Eerste Kamer dér Staten-Generaal te ontbinden. Ver- eenigt H. M. zich hiermede, dan zou de sluiting van het zittingjaar, die hieraan vooraf moet gaan, nog deze maand, Zater dag den 23sten, plaats hebbenzouden de verkiezingen voor de nieuwe Kamer worden uitgeschreven tegen de helft van Augustus, en dé nieuwe Kamer op ’t grond wettelijk tijdstip in September worden geopend. Uit Transvaal. De Volksstem schrijftHet nachtelijk land- schap om Pretoria ontleent thans aan de grasbranden in den omtrek der stad een fantastischen luister, op verscheiden plek ken van het uitspansel weerkaatst een dun ne wolkenlaag in rose tinten het vuur dat in breede streepen langs den grond kruipt, terwijl het firmament verlicht wordt door electrische ontlastingen, die in speelsche grilligheid de wolken doorschijnend maken. De avondatmosfeer, anders koud om dezen tijd van wat vochtig. Sneek, 18 Juli, die Zondag morgen 11,15 vertrekken, overreed voor de Parklaan een zesjarigen knaap, die, trots herhaalde waar schuwing onder ’t rijden op ’t balcon sprong. Toen hij opgenomen werd was zijn eene been zoo verbrijzeld, dat dit weinige uren daarna door Dr. W. moest worden geamputeerd. Met 227 stemmen van de 321 geldige hebben de mannelijke lidmaten der Ned. Herv. Gemeente zich Maandag tegen het voorstel van H.H. Kerkvoogden verklaard, om 963 centiare van het Oud Kerkhof voor 30 jaren in erfpacht aan de Gemeente af te staan tegen een huursom van f 250 per jaar. Vanwege de Gezondheidscommissie zijn van 40 melktappers in de Gemeente monsters melk betrokken, die in het laboratorium van den heer D. worden onderzocht. Gisterenmiddag stond een fietsrijder uit Hommerts op de Oude Koemarkt in lichte laaie. De man zelf bemerkte er nog niets van, toen ’n smid hem toeriep, dat hij in brand stond. Het had er dan ookal veel van ’s mans jas, vest en onderkleeren droegen al aardig de sporen van met het vuur in aanraking te zijn geweest. Gelukkig waren de brand wonden nog van weinig beteekenis. Een vonk van een sigaar moet de oorzaak van ’t onheil zijn geweest. Heeg, 16 Juli, houden aanbesteding een kleine villa met voor rekening van S. H. de Jong, Heeg A. Wiersma, Gaastmeer Jansen en Altena, Leeuwarden D. Feenstra, Bolsward T. Kloosterman, Sneek Gebrs. Velsink, Sneek A. Bronsema en A. Elzer, Sneek - 11,297 W. Hendriks, Hindeloopen - 11,000 A. Schrale, Warns - 10,700 M. Sonsma, Hemelum - 10,560 Hoogstwaarschijnlijk wordt het werk gegund. Workum, 19 Juli. Het 8-jarig zoontje van den bakker C. de V. alhier vermaakte zich op de planken te spelen, voor - het houtstek van O. IJ. Opeens viel een aantal planken neder, die terecht kwamen op de voeten van het kleine ventje, waardoor een zijner beenen is gebroken. De geneesheer heeft den voet in verband gezet. Een met provoost gestrafte soldaat te Amsterdam snakte naar zijn vrijheid. Toen hij zzgelucht” werd, nam hij dan ook zijn beenen op en ging er van door. Voor de Keulsche vaart gekomen, zou deze een be letsel zijn geweest om zijn vlucht te ver volgen, als hij niet als goed zwemmer met kleeren en al het breede water was overge stoken. Toch hielp hem dit niet, want spoe dig hadden uitgezonden patrouilles hem om ringd en moest hij zich daaraan overgeven» behoorlijk gevuld, eenige heeren waren tegenwoor dig, bijna uitsluitend Katholieken. Nadat de Voorzitter van het Kruisver bond, de heer v. d. STEELE, de vergade ring te halfnegen had geopend, begon de spreker met zich te verontschuldigen dat hij een half uur te laat arriveerde. Door ’t missen van den trein was ’t hem onmogelijk vlugger te komen, en hij dankte het zijn volhardingsvermogen als geheelonthouder dat hij na een snellen rit per fiets nog kracht vond om direct te gaan spreken. Voor zijn pleizier verklaarde hij trouwens niet geko men te zijn, doch hij rekende zich verplicht, zooveel in zijn vermogen was, door woord en voorbeeld ten strijde te trekken tegen ’t rijk van koning Alcohol. Met genoegen constateerde Spreker, dat de zaak der onthouding tegenwoordig met reuzenschreden vooruit gaat, de wind begint uit den goeden hoek te waaien. In Amerika, in Duitschland, ja ook in Nederland kon Spreker bij zijne geloofsgenooten op goede resultaten wijzen, echter ook hier gold het: zzdankbaar maar niet voldaan”. In ons land zijn tal van Kruisverbonden (mannen) en Mariavereenigingen (vrouwen) opgericht, maar toch moet Spreker met leedwezen constatee- ren dat de Katholieken nog ten achter staan bij de andersgezinden in Nederland. Waar in de Kath. streken van Brabant en Lim burg nog de flesch zoo ’n treurige rol mee speelt, waar men leest, dat bij de verkie zingen soms geldt, niet: zzWat denkt gij, maar wat schenkt gij?” waar zoovele Kath. meenen dat het geen Zondag is geweest, als zij geen snee in ’t oor of een stuk in den kraag hebben gehad, daar staan de Kath. ten achter bij de geloovige Protestanten. Hebben, vraagt Spreker, mijne geloofsgenoo ten dan niet zooveel naastenliefde als de anderen? De talrijke instellingen van wel dadigheid, de velen die zich in het klooster kleed aan de rampzalige menschheid opofferen getuigen het tegendeel, maar in den strijd tegen den drank staan de Kath. achter, omdat de propaganda onder hen van jonge ren datum is, de gevolgen van den drank bij hen nog niet tot volle bewustzijn is gekomen, ja zelfs nu nog, de onthoudings- beweging vaak als overdrijving, als dweeperij wordt beschouwd. Spreker wil thans ver tellen dat het geen dweeperij is met alle kracht te strijden tegen de drinkgewoonten, tegen den alcohol. De toestand, de ellende, door den drank teweeg gebracht is bij lange na niet bekend. Wat er door vrouw en kinderen wordt geleden door het drankge bruik, om nog maar niet eens van ’t mis bruik te spreken, is ongelooflijk en bij lange na niet bekend, en het wordt het ook niet. Veel wordt door den mantel der liefde be dekt, voor ’t oog der wereld verborgen. Er wordt nog veel te veel gedronken uit gewoonte, uit sleur, en dit is vooral ’t ge val omdat ze niet weten, wat gevaar er schuilt, wat ellende er heerscht bij ’t drank misbruik. Krachtig moeten ze wakker ge schud worden, die zoo bij den sleur leven. zzEen enkel borreltje is geen kwaad” zegt men, en ’t mag voor enkelen als waarheid gelden, voor verre verreweg de meesten is ’t verkeerd. Spreker toonde door een schets aan, hoe een moeder door een borreltje te nemen, geheel ten val kwam en haar gezin aan ellende ten prooi geraakte, doch later gered werd en de onthouding zegende. De Spreker vermaande dan ook zijne ge loofsgenooten, met het woord van Paus Leo XIII, dat de onthouding het eenig doeltreffend middel van bestrijding was. Dat het voorbeeld in de eerste plaats noodig is, om anderen te bekeeren. De vrouw en kinderen van den dronkaard zijn te beklagen, men weet het, doch ook de vrouw en kinderen van den matigen drinker. Het lijden van een vrouw is dikwerf onbeschrijfelijk. De man verteert de verdienste, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. als Spreker op Da. ARIËNS, pastoor te Steenderen. De vergadering was publiek en daarom meenen wij van het gesprokene een kort relaas te moeten geven in ons blad. De zaal was dames en tal van Maandagavond trad in zzde Doele” voor de R. K. Drankbestrijders-vereenigingen alhier Akkrum, 18 Juli. In de op Zaterdag 16 dezer gehouden vergadering van de zui velfabriek Utingeradeel werd besloten het fabriekspersoneel op 65-jarigen leeftijd een pensioen te verleenen. Friesche Zuidwesthoek. 18 Juli. Lief hebbers van hengelsport kunnen met de mooie zonnedagen van Hooimaand hun hart ophalen. Eiken dag ziet men ze dan ook in de bekende schuitjes op de meren, waar de azen verschenen zijn. De baars schijnt echter niet erg beetsch te zijn, want tot heden hoorden we nog niet van de dikke vangsten, die in gewichtshoeveelheden van 30 a 40 ponden vorige jaren vaak voor kwamen. Het visschen in de slooten en verdere polderwaters met sleeptuig is gedaan ’n gevolg van de heerschende droogte. Men vangt nu de visch aldaar met akker en wei- gereedschapgrijpen, hekkels en harken. uWandelende” palingen, die over de wei landen uit droge slooten betere gelegenheid zoeken, werden ook reeds aangetroffen. Joure, 18 Juli. Over den lagen water stand is tegenwoordig maar één roep. De vele voor onze plaats bestemde vrachtschepen moeten beslist de vaargeul houden, want komen zij even daar buiten, dan raken ze onverbiddelijk aan den grond. Voor enkele niet vaak in deze buurt komende schippers levert dit nog al moeielijkheden op. Ook de stoombooten hebben met de ondiepte te worste len. Te rekenen van heden af, vertrekt de stoomboot z/Libra” zoowel des voor- als des namiddags een kwartier eerder dan gewoonlijk van hier, om zoodoende aan de passagiers ontloopt de ellende, verdrinkt zijn hartzeer, doch de vrouw, de kinderen, zonder voldoende voedsel, zonder voldoende behuizing, zonder hulp, is ze met haar verdriet alleen. En niet slechts in de achterbuurten en onder de laagste standen, maar onder allerlei rangen en standen woekert het kwaad. Het is noodig dat men den stroom des verderfs te keer gaat. Tachtig millioen wordt per jaar in ons land verdronken en dat gaat voor ’t grootste gedeelte ten koste van kleeding, voedsel en behuizing. Een goede woning, Spreker staat daar eenigen tijd bij stil, is zoo noodig. De straat mag niet de opvoedingsplaats zijn der kinderen, een gezellig tehuis is zoo heilzaam. En ook de kleeding en ’t voedsel lijden door het drankgebruik. De magazijnen en winkels zijn vol, doch er is geen aftrek. Overproductie noemt men het, doch, roept Spreker, slechts van één artikel is overproductie de jenever, daardoor vindt het overige geen aftrek. De zedelijke verwaarloozing veroorzaakt door den drank, de verderfengel die met 1 Januari zijn intrede doet en tot 31 Dec. het land doortrekt, door steden en dorpen, zonder een steeg over te slaan, is onbegrijpelijk groot. In den strijd van Zuid-Afrika hebben vrouwen en kinderen veel geleden door den vijand, doch de vijand Alcohol is algemeener, volhardender, onbarmhartiger. De drank werkt schadelijk voor lichaam en ziel, ’t Lichaam wordt er door vergiftigd, de geest verzwakt er door, ’t geloof lijdt er onder en ook vele misdaden zijn toe te schrijven aan den drank. In Ierland, het Kath. Ierland, zijn door de prediking der onthouding verrassende uitkomsten te con- stateeren geweest, de statistieken getuigen het. Het voorbeeld der onthouding prijst Spr. dus bij zijn hoorders aan, dan zal menig gezin gezegend worden, waar nu een vloek heerscht. Dan zal het „vrede op aarde” geen ijdele klank zijn, maar werkelijkheid en het gezin, nu soms zoo rampzalig, kan worden een voorbeeld van godsvrucht, liefde, vrede en eensgezindheid. PAUZE. Als men de ellende, door den drank ver oorzaakt goed doorschouwt, kan men niet overdrijven, want die ellende is allerver schrikkelijkst, hoewel voor een zeer groot deel verborgen. Kardinaal Manning zag het pas goed in op 70-jarigen leeftijd, dat de drank de oorzaak was van het kwaad en tevens dat onthouding het eenige redmiddel vormt. Verschillende staatsmannen, gewapend met de statistische opgaven van het verbruik, die dus weten hoeveel er gedronken wordt, tevens weten het vermogen der natie en de inkomsten, die inzien hoeveel moest ten koste gelegd worden aan de vergrootingen van gevangenissen, krankzinnigengestichten enz., die staatsmannen met een helder inzicht in den om vang der zaak, stonden verbaasd toen zij het veld der ellende in oogenschouw namen. Een Engelschman riep dan ook uit: „Maar dat is erger dan pest, hongersnood en oorlog.” De kosten aan oorlog besteed zijn groot, de uitgaven voor drank nog grooter. De Belgische minister Beerenaer deed op het congres te Luik openbaringen. Hij getuigde van zijn land dat het kwaad ver schrikkelijk was. ’t Getal herbergen, de uit gaven voor jenever, voor bier, leverde ver bazende cijfers en de minister zei dan ook, dat zijn gevoelen was, dat het land op den duur te gronde moest gaan. „Wat baten alle instellingen van milddadigheid, als er tienmaal meer verwoest wordt. Op de vijf inwoners steekt reeds 1 de hand uit voor hulp of onderstand. De drank moet naar de apotheek.” Onze minister Kuyper heeft ook die zaak goed doorschouwd, en wat is zijn oordeel, uitgesproken na rijpelijke overdenking? „Het alcoholisme vermoordt de volken,” en als ’t zoo blijft voortgaan rijst bij hem de vraag of met een 50 jaar de levenskracht van onze beschaafde volkeren niet zoo gedaald zal zijn, dat het gele ras het komt over- heerschen. De drank 'ondermijnt de welvaart, de gezondheid, de energie, in één woord alles. Dat er door de dronkaards in ons land 5 millioen wordt opgemaakt aan drank och, dat is betrekkelijk gesproken niet zoo erg, dat treft slechts hen zelf en hun gezinnen, dat de stevige drinkers 10 millioen aan I Bolswardsche Courant 1 I F 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1