Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 No. 59. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. 1904. ZONDAG 24 JULI. DIE ZICH WETEN TE HELPEN. D1NNENLAND. VOOR afzonderlijke van men van van het voor de van Maandag 25 zal voor de Rechtbank te Leeu- m. terecht staan G. V., 22 jaar, klerk ter gemeente-secretarie alhier, thans ontslagen, wonende onder IJsbrechtum. Hein is ten laste gelegd diefstal van een brief, afkomstig uit het //office” van dr. C. S. Terris te Cleveland (Amerika) en geadresseerd aan I. de Bruin, IJlsterkade te Sneek, gepleegd op 8 Jnni i.l. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De heer des huizes stak een nieuwe sigaar aan. De schilder echter ging opstaan en nam zijn glas in de hand. Lachend klonk zijn stem in den ernstig geworden kring: Op de resolute meisjes, die zich weten te redden Dat hief de ban op. En helder klonken de glazen tegen elkaar. Het gesprek was op een dood punt aange komen. Eenige heeren keken ter sluiks naar de klok, toen een uit het gezelschap zeide: Nu, wat denken jullie van Arabella, de kleine soubrette uit het Tivolitheater Men scheen niet te weten, wat de spreker bedoelde, zoodat hij zelf doorgaan moest Denk eens aan, toen gisteravond de kleine Arabella haar slaapkamer binnenkwam, ont dekte zij dat onder haar bed een man ver borgen was. Vele anderen zouden in haar plaats natuurlijk terstond om hulp geroepen hebben, maar zij weet er zich uit te helpen zij doet alsof zij niets gezien had, roept plotseling luid verschrikt uitNeen dat is ook wat mooisWaar heb ik dan mijn armband verloren In het rijtuig had ik hem nog. Misschien heb ik hem eerst hier in huis verloren. Daarna gaat ze de kamer uit, sluit de deur en de kerel zat gevangen. Alle respect voor zoo’n tegenwoordigheid van geest Wat De verteller was de rechter van onderzoek van de stad. En hij moest natuurlijk w’eten hoe het was toegegaan. En de oude gezondheidsraad zeide, dat hij een dergelijk voorbeeld wist, dat bewees hoe goed vrouwen zich menigmaal weten te helpen. Als je blieft, vertellen, drong alle kanten aan. En hij begon. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. jij mee de schuld van dezen afloop word dan bruidsjonker. Ik ben het geworden, ik heb ze beiden ook menigmaal bezocht en steeds twee vroolijke menschen gevonden, een paar waarvan het geluk gegrondvest werd daardoor, dat een resoluut meisje zich op een gegeven moment wist te helpen. En als de heeren het veroorloven, wil ik ook hierin het mijne bijdragen in het gesprek. En de schilder vertelde: Mijn vriend Herbert had naast tal van goede eigenschappen hij was een aardige, leuke kerel, knap en geschikt, een talentvol landschapsschilder, enz. één slechte eigen schap hij was nl. altijd platzak, daar niemand, trots zijn talent, zijn schilderstukken koopen wou. En deze man had nu de brutaliteit, te verheven op het beeldschoone dochtertje van een der rijkste handelsraden van zijn woonplaats. Hij had haar ontmoet op een kunstenaars- feest, w'aar ook God Amor op bezoek was. Maar hij, zoowel als zij waren er vast van overtuigd, dat haar vader nooit zijn toestem ming tót een verbintenis zou geven. Voor Herbert was dus goede raad duur. Daar komt hij op een keer mijn atelier binnen stormen en klampt mij aan om hem een paar goud stukken te leenen. Hij moest op reis. Zijn bruid hi| noemde Else reeds niet anders had hem uit haar zomerverblijf geschreven, hij moest terstond komen, als hij zwemmen kon, haar ouders in het oog houden, hun wandelingen volgen, maar oppassen niet her kend te worden. Uit den brief word ik wel niets wijzer zei hij, maar dat doet er niets toe. Op reis moet ik in elk geval. Mooi zoo, maar kun je dan zwemmen? Jawel. En als ik het niet kon, zou ik het nog gauw gaan leeren. Dus je leent mij het geld. Mijn schoonvader in spé is mijn borg. Ik leende hem het geld, hij reisde af en acht dagen later kreeg ik zijn verlovings kaart. Natuurlijk was ik nieuwsgierig te ver nemen, hoe dat gegaan was. En Herbert vertelde het mij terstond na zijn terugkeer. Hij had spoedig uitgevonden waar de familie woonde, want de verrukkelijk gelegen plaats was nog weinig door zomergasten bezocht. Ging zijn bruid met haar ouders wandelen, dan volgde hij ongemerkt. Eens maakten zij een uitstapje in het dal van de rivier. Nadat Else ontdekt had, dat Herbert denzelfden weg nam, was zij de uitgelatenheid zelf. Ten slotte gingen zij beneden langs het water, terwijl hij een eenigszins hooger gelegen bosch- pad insloeg, van waar hij het kleine gezel schap in ’t oog houden kon. Daar klonken opeens hulpkretenEn hij hoorde, dat Else, zijn Else, in het water gevallen was. De vader schreeuwt, de moeder is een onmacht nabij Herbert stormt naar heneden*rok uit-- hoed af het water in en haalt haar oogenschijnlijk met gevaar voor eigen leven er uit. Het overige is eenvoudig. De schilder maakte zich bekend en toen hij later om de hand van Else kwam vragen, toen kon de handelsraad den redder van zijn eenige dochter toch geen blauwtje geven. De verteller zweeg. Ja, maar de pointe ontbreekt nog. Het bewijs van uwe bewering, riep men hem toe. Och ja, dat iemand zoo vergeetachtig kan zijn. Deze in 't watervallerij was nl. een list van Else. Zij wist dat Herbert in de nabij heid was en haar redden zou. Men lachte. Slechts één was van meening, dat er toch vrij wat moed toe behoord had en dat deze Else ten minste een heel resolute jonge dame moest geweest zijn. A propos, resoluut, viel daarop de heer des huizes in. De heeren hebben zeker niets er tegen, als ik vertel, hoe het resolute op treden van een meisje, op een kritiek oogen blik, het levensgeluk van twee menschen bevestigde. En de heer des huizes vertelde: Ik was in mijn jeugd een echte doordraaier. Mijn ouders, vroeg gestorven, hadden mij een aanzienlijk vermogen achtergelaten. Op een avond het was wel reeds middernacht kom ik met een vriend uit mijn club en zie voor ons een jonge bloemenverkoopster, wier eigenaardige schoonheid mij des avonds reeds ergens in een ontspanningslokaal was opge vallen. Ik schoof mijn vriend onder een of ander voorwendsel van mij af en stapte haar na. Zoodra zij merkte dat ze gevolgd werd, versnelde ze haar pas. In een nauw straatje haalde ik haar in. Ze wendde zich onwillig af. Nu ik was van plan haar eenvoudig om het middel te vatten. Maar daar vloog plot seling haar ledige bloemenmand op den grond en ik schaam mij heden niet, het te bekennen met haar kleine hand gaf ze mij twee oorvijgen, die niet minder dan frisch waren. Terstond daarop was ze verdwenen, en mijn vriend, die ons stilletjes nagesloopen was, klopte mij lachend op den schouder en zeide: Je hebt je verdiende loon. Dat meisje wist zich te redden. De kleine bevalt mij. Ik was woedend en maakte dat ik weg kwam. Ik was er van overtuigd dat mijn vriend de geschiedenis in de club zou vertellen, en dan was ik geblameerd. Daarom reisde ik den volgenden dag naar de Riviera, om gras over de zaak te laten groeien. Eerst twee maanden later kwam ik weer thuis. Verscheiden brieven lagen op mijn tafel. Lieve jongen, zoo ongeveer schreef hij, herinner je je nog de bloemenverkoopster, die je destijds, en zoo voort? Het gedrag van het meisje heeft mij kolossaal geïmponeerd. Een beetje romantisch ben ik altijd geweest. Ik vernam naar haar, alles kwam goed uit ik volgde haar ongemerkt, om mij al meer op het moedige kind te verheven en gisteren hebben wij ons verloofd. En als je het over je hart kunt krijgen want eigenlijk ben tien Zuid-Hollandsche leden zijn er zes libe raal. Deze zullen voor zes leden van de rechterzijde plaats moeten maken. De Kamer, die nu 27 liberalen en 23 anti-liberalen telt, zal dus in haar nieuwe formatie hebben: 29 anti-liberalen en 21 liberalen. Daarbij bestaat nog de kans, dat door de Overijselsche Staten, die door een vacature thans op het doode punt staan, in plaats van de aftredende drie liberale Eerste Kamer leden drie kerkdijken zullen worden afge vaardigd. In dat geval zou de Eerste Kamer krijgen 32 anti-liberalen tegen 18 liberalen. De .Nieuwe Arnh. Crt. zegt van de ontbinding Wat hier geschiedt, is een spiegelbeeld van ’t geen in Frankrijk voorvalt; daar een anti- clericale regeering steunende op een sterke meerderheid, die tot het uiterste strijd voert tegen het kerkelijk-godsdienstig onderwijs; hier een clericale regeering, die hare over macht misbruikt om het ,/ongeloovig” onder wijs te bestrijden en te vervangen door het zoogenaamd //christelijke.” Het is een godsdienststrijd, die thans naar Nederland wordt overgebracht. De minister heeft zelf de leuze aangegeven, waaronder de strijd zal worden gevoerd: //Vóór of tegen den Christus,” d.i. den zoogenaamden Christus van dr. Kuyper en de zijnen, en hij draagt ook de verantwoordelijkheid van den strijd, onder een dergelijke valsche leuze gevoerd. Workum, 21 Juli 1904. In de hedenavond gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werd gewijzigd en opnieuw vast gesteld de instructie voor de werklieden der reiniging; gunstig beschikt op 4 verzoeken om afschrijving van II. Omslag over 1904; besloten op voorstel van B. en W. tot het toekennen van een cadeau in geld (ad f 25) aan Faber gemeentebode, tengevolge zijne 25-jarige ambtsvervulling op 1 Juli j.L; machtiging verleend aan B. en W. voor de slatting van de Oude gracht in het Heiden schap; de aangeboden rekeningen der Ge meente-, Arm- en Weesvoogdij over 1903, ten fine van onderzoek gesteld in handen eener commissie, waarvoor door den Voorz. zijn aangewezen de heeren O. IJntema, S. R. Visser en J. Jansen; gunstig beschikt, onder enkele voorwaarden op een adres van ’t R. K. Kerk- en Armbestuur en J. Mensinga, om gratis afstand van den benoodigden grond en eene tegemoetkoming in de kosten, voor de demping van de veel besproken wijk (bij J. Mensinga) op het Noord. In eene gesloten vergadering werd vast gesteld het kohier van schoolgelden over het 2de kwartaal 1904 en behandeld de inge komen reclames in beroep tegen aanslagen in den H. O. over 1904. Bij het doen der gewone rondvraag gaf de Voorz. te kennen dat hem vanaf 24 Juli 22 Aug. a.s. verlof is verleend tot afwezig heid buiten de gemeentewerd nog besloten, op voorstel van B. en W., de wegens ziekte ingehouden gelden aan den werkman bij de reiniging (11. Aderna) uit te betalen en ten slotte aan B. en W. machtiging verleend, tot het plaatsen op een andere plaats, dan pri mitief was bepaald, van eene waterplaats en het verkoopen van afbraak enz. van de gas fabriek. Sneek. Naar we vernemen, heeft het Bestuur onzer Zeilvereeniging toezegging ont vangen dat, ter gelegenheid van de Zeilwed strijden in de a.s. kermis, door de Zeevaart school te Leiden een paar roeisloepen met jongens naar hier zullen worden gezonden,' terwijl door den Minister van Marine bevel is gegeven, dat alsdan 1 torpedoboot en 2 defensievaartuigen die wedstrijden zullen op luisteren. Deze vaartuigen zullen worden versierd en gepavoiseerd. Nog kan worden medegedeeld, dat voor een roeiwedstrijd onder Friesche jongens een prijs wordt uitgeloofd door den Directeur der Zeevaartschool te Leiden. In de rechtszitting Juli a.s. warden o. Makklim, 16 Juli. Heden is van de werf der Gebr. Zwolsman alhier te water gelaten een stalen roeftjalk, groot 60 ton, waarna direct de kielen zijn gelegd voor een stalen veemotorboot voor den heer Wielinga van Bergum en een dito voor den heer Wierda van Heerenveen. Hem. oideph. en NW., 20 Juli. Land arbeiders aan de Morra zagen een grooten roofvogel zweven. Eensklaps schoot hij neer om een oogenblik later weer op te gaan, terwijl geschrei de lucht vervulde, ’t Bleek, dat de vogel een haas gegrepen had, dien hij echter, toen de veldarbeiders een luid geschreeuw aauhieven, weer prijs gaf. Het haasje was echter zoo gewond door den vogel, dat het niet meer kon ontkomen en nu een buit werd van //den redder”. Westergoo, 21 Juli. De stand buitenwater is laag, belemmerend scheepvaart. De polders malen i n, inplaats van u i t, zoodat bij gesloten sluizen toch de waterstand snel dalende is. De runderen in de weide hebben weinig te bikken, sommige veehouders voederen hun vee in ’t land, hoewel de heele plaats onder het beslag zit. Ook het drinkwater begint schaarsch te wordende slooten laten den bodem zien, en de gassen, die opstijgen, verspreiden een alles behalve welriekenden geur, hoogst waarschijnlijk zeer schadelijk voor de gezondheid. Gelukkig de veehouder, die deze waterbekkens op voldoende diepte houdt door aanhoudend slatten. Men vindt maar al te veel slooten, die vol riet en modder zitten en meer op leien dan op slooten gelijken. Wat het sterven der bouwvruchten aan gaat, dat valt wat mee, het door de plant dicht beslagen land kan nog al wat vocht van boven ontberen, nu de vrucht goed ge worteld is. Alleen de erwten beginnen hier en daar geel te worden, terwijl er ontijdig vlas getrokken wordt, uit oorzaak van de roest, waaraan de plant begint te lijden. ’s Gravenhage, 22 Juli. Mr. J. G. Gleich- man, minister van Staat, oud-president van de Tweede Kamer, thans lid der Eerste Kamer voor Friesland, wenscht om gezond heidsredenen niet herkozen te worden. Makkum, 21 Juli. De tramkoetsier S. de J. alhier, wien een ongeval was overkomen bij het in de sloot geraken van een door hem bestuurden tramwagen, vroeg deswege schadeloosstelling aan de Rijksverzekerings- bank, doch deze ontzeide hem dien eisch, hetgeen door den Raad van Beroep te Leeu warden, en thans ook door den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, bevestigd is. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Ontbinding der Eerste Kamer. Aan de onzekerheid is een einde gekomen. Donderdag is in het Staatsblad verschenen het Koninklijk Besluit, waarbij de Eerste Kamer op heden (Zaterdag) ontbonden wordt, terwijl dan tevens de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal wordt gesloten. De verkiezing van een nieuwe Eerste Kamer door de Prov. Staten zal plaats hebben op 3 Augs. a.s., terwijl de eerste vergadering der nieuwe Kamer op 20 Sept, is bepaald. Hoe zal de nieuwe Eerste Kamer er uitzien Waarschijnlijk zal alleen Zuid-Holland er verandering in brengen, maar dat wordt dan ook een verandering, die de. Kamer geheel #om” doet zijn. Van de nu zitting hebbende Ik was vroeger assistent in een krankzin nigengesticht, waarin op een keer weer eens een gevaarlijke zieke gebracht werd. Gevaar lijk evenwel was hij slechts bij tijden. Dagen lang kon hij rustig zijn, zonder iemand lastig te vallen, tot hij dan plotseling de dolste invallen kreeg. En wee dan degene die hem niet wist af te weren. Een bewaker had er reeds het leven bij ingeschoten. Op een morgen nu toen onze werkvrouw mijn op de derde verdieping gelegen kamer reinigde, gaat de deur open en komt de arme gek binnen, die op een mij thans nog onverklaarbare wijze uit zijn cel gekomen was. De vrouw ziet hem dadelijk aan, dat hij weer niets goeds in het schild voert. Maar vluchten kan ze niet, daar hij den ingang bezet houdt. Goeden morgen, mejuffrouw zegt hij glimlachend. Wat zoudt u er van denken, als ik nu eens uit het raam sprong? Dat moet toch een mooi reisje zijn. Kunt u dat ook? De arme vrouw wist in het eerste oogenblik geen ant woord te geven. En daar greep hij haar ook reeds met ijzeren greep bij den arm, trok haar naar het venster en schreeuwde: Dan zal ik het u leeren. Komaan maar, de zaak is heel eenvoudig. De vrouw kijkt naar beneden, ziet daarna den gek aan en zegt vervolgensNaar beneden springen, daar is toch geen kunst aan. Dat kan ieder kind. Maar ik kan van beneden, hier boven in springen. Niet mogelijk! Toch wel, ik zal ’t U laten zien. Wacht maar. En hij laat haar werkelijk vrij en gaat aan ’t venster staan, om te zien hoe de vrouw naar binnen zou springen. En daar stond hij nog toen de bewakers kwamen en hem vastgrepen. Over ’t algemeen weten de vrouwen zich in moeilijke situaties meest beter er uit te redden, dan wij heeren, zei nu de schilder. Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1