Kieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. No. 60. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. 1904. Praatjes over dit en dat. DONDERDAG 28 JULI. BINNENLAND. VOOR INGEZONDEN. *- I afzonderlijke -- XL. van /zDe Blauwe Aan de orde kwa- van den van de Haarlem om meerdere van dat Persnieuws. Op de woorden van Hei Volle, dat de ontbinding der Eerste Kamer de socialisten een precedent gaf om ’t later ook eens te doen, gaf de Nieuwe Crt. ten antwoord, dat ze weigerde, de ontbinding als rechtmatig te erkennen en er dus van een wettig prece dent geen sprake kon zijn. Het Volk herneemt nu sarcastisch: z/De goede krant bedenkt hierbij niet, dat in de politiek één feit, één daad altijd meer waard is dan zes redeneeringen. Zij moet nog eens nagaan of deze ééne vogel der ont binding in de hand voor ons werkelijk niet grooter waarde heeft dan tien papieren grond wetten, die fladderen in de lucht» ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Naast den hellen rooden glans feit is alle theorie grijs. anderen regeeringsvorm het Rijkskanselierschap. Kuyper tot zijn onder- De Standaard neemt het de Nieuwe Crt. zeer kwalijk, dat deze minister Kuyper dorst verdenken, alsof het voorbarige bericht over de Kamerontbinding, op een tijdstip dat de beslissing van de Koningin nog niet bekend was, door hem aan de pers was verstrekt. Dat was een insinuatie, zegt het blad. Waar elk nader bewijs ontbrak, had niemand het zedelijk recht zoo grove beschuldiging tegen een raadsman der Kroon uit te brengen. Het is zoo, tegenover een Minister is veel geoorloofd. Hij is een publiek persoon en mag niet gevoelig wezen. Toch zijn ook hier grenzen, grenzen door zelfrespect en goede manieren tegenover anderen gesteld, en het zijn die grenzen, die de N. Cl. geoordeeld heeft, dat voor haar niet golden. Maandag is te Zwolle gehouden de 71ste algemeene vergadering van de Neder- landsche Vereeniging tot afschaffing van al coholhoudende dranken. In zijn openings rede wees de Voorzitter, de heer P. van der Meulen van Heerenveen, op den bloeienden toestand der Vereeniging. Hij wees verder op het treurig resultaat der drankwetactie en hoe er een wet gekomen was, waarmee niemand vrede kan hebben. Daarom wekt hij op tot rustelooze propaganda. Het leden tal is met ongeveer 1000 toegenomen, de Rijkssubsidie bedroeg over het afgeloopen jaar f 1350. Medegedeeld werd dat waarschijnlijk in Oct. van dit jaar een congres zal worden gehouden over het verband tusschen de maatschappelijke toestanden en het alcoho lisme. De rekening werd in ontvangst en uitgaaf goedgekeurd tot een bedrag van f5617.51. Als leden van het H. B. werden herkozen de heeren D. A. van Eek en R. Casimir, als redacteur Vaan” de heer A. Don. men daarna verschillende punten beschrijvingsbrief. De voorstellen afdeeling Drachten en Rijkssubsidie te verkrijgen werden voor ken nisgeving aangenomen, nadat het H. B. meedeelde dat reeds in dien geest een adres aan de Regeering verzonden was. Naar aanleiding van een voorstel van Rotterdam werd het H. B. opgedragen de actie tegen den bierhandel krachtdadig ter hand te nemen. Bevestigend werd geantwoord de vraag van de afdeeling Deventer of leden van de Vereeniging tevens lid kunnen zijn van eene matigheidsvereeniging. Als plaats van de volgende vergadering werd Utrecht aange wezen. Vervolgens werden reglementswij zigingen aangenomen. In de Donderdag te Dokkum gehou den vergadering der Kiesvereeniging//Volks belang” afdeeling 8. D. A. P. werd de vol gende motie aangenomen de kiesvereen. Volksbelang” afd. 8. D. A. P., er geen belang in ziende door haren invloed de liberale meerderheid in onzen raad nog met een lid te vermeerderener echter evenmin toe kunnende overgaan haar steun te verleenen aan eene partij, die haar den laatsten tijd op zoo onwaardige wijze bestrijdt en ten opzichte der demokratie ons hoe langer zoo meer reden geeft niets van haar te kunnen verwachten Besluitbij de a. s. herstemming tusschen den candidaat der liberalen en die der anti revolutionairen zich van stemming te ont houden.” Zondagavond is de bliksem geslagen in de landbouwschuur van H. van Haelst te Westdorpe. Zes runderen, kippen, kleeding- stukken van de knechts en een groote partij hooi werd een prooi der vlaanmcn» ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Joure, 23 Juli. Terwijl eenige knapen hedenmiddag bezig waren in de Midstraat een tramwagen langs de rails voort te duwen, geraakte de 7-jarige Tjibbe P. met zijn linkervoet onder een der wielen en kwetste zich zoo, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gaasterland, 25 Juli. Het heerlijke zomer weder blijkt voor het jonge wild zeer voor- deelig te zijn geweest. De jachtopzieners rapporteeren aan de pachters der velden, dat het in zeer gunstige conditie verkeert en sterfte weinig voorkomt, ’t Verschil met ’t vorige jaar is opvallend. Toen overal klachten over mislukking en cadaver-restjes van ge storven dieren, thans blij-leven en groei, waar men komt. Wat we .hier opmerken geldt zoowel voor .het haarwild als voor het gevogelte. Voor zoqver dit laatste zich op houdt in de boschwateren, heeft het echter, tengevolge van de heerschende droogte, met watergebrek te kampen. Dit komt trouwens in nog grooter mate voor in de polders, waardoor veel wild verhuist naar de meren. Heplc. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 25 Juli. Gisteravond had op den Stationsweg alhier een klein ongeluk plaats. De bejaarde echtelieden W. G, wan delden aldaar, toen opeens de bel van een aankomende fiets zich liet hooren. Inder haast wilden ze uitwijken ieder een kant uit, waardoor de vrouw kwam te vallen en de fietser haar over de beenen heen reed. Door het vallen bekwam de vrouw twee bloedende wonden aan het hoofd. Het onbesuisd rijden is wederom het ge volg van het voorgevallene. Had de fiets rijder op dezen weg, waar vele wandelaars zich bewogen, minder hard gereden en gedurig meer de bel gebruikt, vrijzeker zou boven staande niet zijn voorgevallen. De be rijder van de fiets woonde in het Heidenschap. In onderscheidene huisgezinnen alhier heerscht onder de kinderen de kinkhoest. In enkele daarvan worden al de kinderen aangetast. De ziekte draagt evenwel een goedaardig karakter. Spannum. De Chr. Hist. Kiesv. //Een dracht maakt Macht” in Hennaarderadeel heeft in hare j.l. Woensdag 20 Juli te Wommels gehouden vergadering, welke door 42 leden bezocht werd, tot candidaat voor den Gemeenteraad gesteld, den heer Watte v. d. Velde van Hijdaard. De Antirevolutionaire Kiesv. //Nederland en Oranje”, het contract van samenwerking opgezegd hebbende, heeft tot haren candidaat geproclameerd den heer T. IJ. Vellinga van Oosterend. Naar men zegt, hebben de Liberalen (met de Socialen in bond?) den heer Kingma van Edens het lidmaatschap van den Raad toe gedacht. Mocht de heer Vellinga de victorie be halen, dan mag Oosterend er zich op be roemen zóó in de gunst der Gemeente te deelen, dat het in den Raad 5 zetels bezet. Stavoren, 23 Juli. Hedennamiddag had alhier een treurig ongeluk plaats. Het bijna elfjarig zoontje van den heer G. Bakker alhier, dat zich met baden wat te ver in zee had begeven, werd door den stroom meegevoerd en vond alzoo zijn dood in het water. Ofschoon nog al spoedig op het droge gebracht mochten alle pogingen, om de levens geesten weder op te wekken, helaas niet meer baten. Wij zijn in een getreden, dien van De verhouding van ministers, zijn sterk-persoonlijke heerschappij over de coalitie, zijn in het oog loopend persoonlijk optreden, waren daarvan de tee- kenen. En dit alles is nu compleet geworden door het ontbreken bij de kroon van de be hoefte om in belangrijke omstandigheden ook eens met andere menschen te spreken. De koningin handelde op advies van Kuyper alleen.” Mijnheer de Redacteur! Vergun mij, dat ik, nu ik weer thuis ben, in de eerste plaats mijn vriend Gabe de hand druk, je weet wel, Gabe Siepel, die zoo’n leuke recensie heeft gegeven van den muziekavond op Paaschmaandag in //de Doele”. Dat humoristisch verslag heeft mij heel wat genoegen verschaft, en ik kreeg in die dagen een hevige verzoeking om huiswaarts te keeren en mijn troost bij Gabe te zoeken. Van huis kreeg ik evenwel verontrustende berichten, waarin mij gemeld werd, dat door het verslag van Gabe de publieke opinie nog heviger tegen mij gekant was. Er waren er zelfs, heeft mijn vrouw gehoord, die beweerden dat Gabe en Jochem dezelfde persoon waren, en dat ik mij maar Gabe noemde, en nu de tooneel- en muziekwereld in Bolsward te lijf wilde gaan, en dus met een tweevoudig masker aan ’t afbreken ging... Begrijp eens aan, ik, die nog minder van muziek weet dan Gabe, ik zou mij vermeten over uitvoeringen te schrijven. Neen hoor, men heeft mij wel als brutaal genoemd, maar zoo brutaal ben ik niet. Gabe staat wel echt op z’n eigen beenen, ziet door z’n eigen bril, en geeft z’n eigen opinie, en Jochem brengt hem, langs dezen weg openlijk het eeresalut 1 Ik zat Paaschmaandag te Oldeboorn, en zou met mijn oom naar de zaal van H. Meijer om den heer J. Huisinga van Kam pen te hooren, die het onderwerp behan delde//De oproep tot.de algemeene werk staking en de ingediende wetten”. Harmen zei, dat die mijnheer hier te Bolsward in ’t Hotel Meijer ook heeft gesproken. Het onderwerp lokte mij evenwel niet uit. Wat had ik, als rentenier, aan die spoorwegsta- kingsboel, en ik wist oom te bepraten en wij zijn thuis gebleven, hebben Paascheiers gegeten, een gebruik dat in ’t boerenland vrij algemeen in zwang is. Toch heb ik U benijd, vriend Gabe. Zoo’n gezellig muziek avondje, jongens, jongensWs. had in ’t vorig nummer der Bolswardsclie Courant er genoeg van gezegd, om er trek in te krijgen, ’k Was zoo graag er bij geweest, edoch het heeft niet mogen zijn. Zeer verbaasd heb ik gestaan, toen een paar weken later in de Bolswardsclie Courant een advertentie verscheen, waarbij de heer W. Jacobs, //om zich voor meerdere onaan genaamheden te vrijwaren”, zich genood zaakt zag om het publiek kennis te geven, dat hij Jochem niet is, en ook Gabe niet. Het eerste wist ik, dat was mij natuurlijk al lang bekend, en_er zijn in Bolsward wel meer dan zesduizend menschen, die dat met waarheid kunnen verklaren. Het is er niet om te doen, wie Jochem niet is, ’t is de vraag, wie hem wel is. Dat de keer Jacobs ook geen Gabe is, nu daar heb ik geen oogenblik aan getwijfeld. Ieder die weet, wat een nummer te voren door Ws. was geschreven, ieder trouwens, die den heer Jacobs kent, en zijn wijze van schrijven naging, zal hem niet, als Gabe verdenken. Dat is immers een vrijgezel, vandaar dat hij een anderen kijk op de dingen heeft dan een getrouwd man. Het is vroeger, bij de beschouwing der hoogte van het nieuwe Doeletooneel verkondigd, dat den vrijgezellen een versnapering wel gegund mag worden, waar gehuwde personen niet eens aan zouden denken, ’t Is dan ook geen wonder, dat Gabe’s aandacht zoo bijzonder getrokken werd door ’t costuum der Zeeuwsche meisjes, en hij daardoor maar wat zeide over de eigenlijke muziekuitvoering. De heer Jacobs zou veel degelijker beschouwingen gehouden hebben, die is trouwens op muzikaal gebied zoowel als bij ’t tooneel geheel in z’n element, en zet dan ook de puntjes op de i. Men moet echter nooit uit het oog ver liezen, dat men soms moet roeien met de riemen die men heeft en menig dilettant kan door de critiek soms ontmoedigd worden. Al is het woord waar van onzen Vaderlandschen dichter z/Een vriend, die mij mijn feilen toont, Gestreng bestraft, en nooit verschoont... Heeft op mijn hart een groot vermogen”. toch moet men het goede in anderen niet over ’t hoofd zien. Dat is steeds mijn stand punt, hoewel men mij onlangs betichtte, dat ik nooit een woord van waardeering geschre ven had. Wat mij aangaat, ik, Jochem Opmerkér, geef den heer Jacobs de verzekering, dat het mij spijt, indien hij door mijn werk onaangenaamheden heeft moeten verduren. Ik wil de mij toegedachte hatelijkheden wel zelf verorberen, en ga uit verdriet over mijn positie niet weer de stad uit. Ik heb, door eenigen tijd te verkeeren met flinke, degelijke Friezen, leeren trotseeren de aanvallen op mijn meening. Ik merk trouwens ook wel, dat veel van de verontwaardiging niet zoo ernstig bedoeld is, en men meer algemeen begint in te zien, dat het geen afbrekerij is, als men het kind bij den waren naam durft te noemen, al moet men den vinger dan ook soms op een gevoelige plek zetten. Een geneesheer maakt de wondeplekken open, om ze te spoediger te doen heelen. Gegronde critiek voert tot verbetering, en ik zie in Gabe Siepel een bondgenoot, helaas, uit die advertentie moet ik opmaken, dat hij ook reeds een lotgenoot is. Doch, vriend Gabe, laat het U niet ontmoedigen als men een goed doel heeft, en de waarheid huldigt, kan men gerust zijn weg gaan. De waarheid blijft, ook al is.de persoon niet bekend, die haar verkondigt, en als men ook U lastig valt, wil ik gaarne, als- ik kan, U tot steun zijn, in deze droeve tijden. Gedeelde smart, nietwaar,? is halve smart, en... gedeelde vreugd, dubbele vreugd. Ik zou U, Mijnheer de Redacteur, nu nog spreken over de schoolzaken, doch dan verg ik te veel plaats. Dat blijft dus in petto. Ik moet nog even vertellen, dat ik niet gediend ben van ovaties. Harmen heeft mijn toestemming gevraagd, om mij een serenade te brengen. Een klubje vriendjes wilde mij bij mijn thuiskomst een verrassing bereiden, doch nu ik met de stille trom er reeds was, wilden ze ’tdoen bij den 5Osten brief van mij. Een gouden jubilé dus. Laat ik even mijn opinie zeggenIk wil beslist geen huldebewijzen. Ik schrijf niet voor mijn persoonlijke eer, dan zou ’k mij niet Jochem noemen, maar daarentegen laten mij de //schimpscheuten” ook koud. Wel ben ik onlangs door een tegenstander aan de publieke verachting prijsgegeven, iets wat ik mij per soonlijk niet zou laten welgevallen, doch als Jochem glijdt het mij bij den rug langs, en ik zeg nog als toen bewijs mij, dat ik on waarheid zeg, en ik zal amende honorable doen. Voor zoo’n voorgenomen fakkeloptocht wordt misschien ook geen vergunning gegeven. Dat werd al geweigerd naar ik hoor voor ’t muziekkorps uit Haarlem, dat hier zou komen om een uitvoering te geven. De com missie wilde, om ook het algemeen, dat in z/de Doele” niet kwam, toch eens te laten hooren, hoe fraaie muziek er werd aange boden, met genoemd korps in optocht naar z/de Doele” gaan, doch de toestemming werd door den loco-Burgemeester geweigerd. Voor den historischen optocht werd zelfs geen toe stemming verkregen van ’t hoofd der gemeente, en dus kan je begrijpen, als ze komen om mij een serenade te brengen, dat er misschien ook wel krachtens art. 174 der Algem. politie verordening een bezwaar zou gevonden worden om het bf voor de veiligheid, bf voor de zedelijkheid bf voor de openbare orde te verbieden. Mijn vrouw beweert, dat sedert Herr Hansché hier het vorig jaar met een gezelschap van z/hooge doppen” is geweest, de gewone op tochten niet meer in den smaak vallen. Hoe het zij, ik wil mij er niet in verdiepen, en luister maar weer met ambitie naar onze wekelijksche ,/blaaspoepen”, af en toe eens een draaiorgel, en meer van dat gedoe. Nu onze schutterij het zwaard van Damocles boven ’t hoofd hangt, zullen de oefeningen wel ophouden, en moeten wij ook die op tochten nog missen. Doch ik hoop op betere tijden en wanhoop niet. Uw toegenegen, JOCHEM OPMERKER. Bolsward, 23 Juli 1904. Bolswardsclie Courant *X-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1