Kieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. V 1904. No. 61. 43ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. ZONDAG 31 JULI. T I Uit de Raadszaal. f VOOR afzonderlijke De heer zijne de - De rekening en Vergadering op Donderdag 28 Juli 1904. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. I J van de heeren W. van H. J. Boersma. Van den brugwachter W. Eekhoff te dankbetuiging voor ’t verleenen pacht. Ged. Staten, hou- van der staten van af- Hiervan mededeeling worden gedaan. Benoeming van een dubbeltal personen lid van ket zeltemollege, tengevolge ontvang van f 110,252,08 - 110,160,37 - 8000 - 28000 - 5000 - 14000 - 32000 worden meening. De adressant verzocht dien grond, 5. <Jie heeft er waarde op en ’t is een gunst, voor I van den heer R. F. Feen- een strookje grond van de Ik heb iets op het een gesloten vergade- en dat staat in Gaarne een ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. van een aandeel in de geld- f 17000, 8000, 28000, f 14000 en van drie aandeelen van f 32000. 11. bouwen eener nieuwe van een taxateur. De heer v. d. Meer. Met belangstelling heb ik de stukken ingezien. Ik ga uit van de meening, dat het tegenwoordige gebouw voor school No. 2 niet aan de eischen vol doet en er dus een nieuwe school moet komen. Nu hebben B. en W. ook voor gesteld de Fransche school en de teeken- school in dat nieuwe gebouw te vestigen. In het algemeen kan ik mij wel met dit bouwplan vereenigen. Toch wensch ik enkele aanmerkingen te maken. Vooreerst wensch ik twee volkomen gesepareerde in gangen te hebben. De teekening geeft wel twee deuren, doch als ’t kan, wilde ik de ingangen liefst wat van elkaar verwijderd. Dan is door B. en W. voor gesteld de bevol king van school No. I naar hier en die van school No. II naar de Kerkstraat te doen ver huizen. Ik weet niet waarom en in de stukken is het ook niet opgehelderd. Is het om soms later gelegenheid te hebben, die twee scholen onder één hoofd te hebben, dan verklaar ik reeds nu, dat daar tegen bij mij pedagogische bezwaren bestaan. Er bestaat bij mij een andere reden waarom ik tegen de verwisseling ben. Het schoolge bouw No. I is eigenlijk nog nieuw, en toch ziet het er uit als een gebouw, dat uit- en inwendig reeds stormen heeft doorstaan. Vloer, zolder en banken zien er uit als te hebben blootgestaan aan een verregaande vernielzucht der jeugd, en ik ben er tegen, dat die bevolking zal overgaan naar het nieuwe gebouw, want dan zal dit, vrees ik, er met een paar jaar ook zoo gehavend uit zien. Ik heb dus gaarne, dat elke school blijft waar ze nu is, n.l. No. I in de Kerkstraat en No. II in de nieuw te bouwen school. Ik vermeen trouwens ook, dat No. II thans meer in het centrum der arbeiders bevolking staat en dus bij verandering de meerderheid verder van school zou wonen. Ik zal daarom met genoegen hooren wat B. en W. geleid heeft om de verwisseling voor te stellen. De heer Boersma. Ik had dezelfde aan merking als de heer v. d. Meer. Ik vind daarenboven, dat de leerlingen en het per soneel, die deze school thans gebruiken, en zich gedurende de verbouwing nog meer zullen moeten behelpen, zeker met leedwezen zouden zien, dat de anderen daarna het nieuwe gebouw betrekken. De heer Praamsma. Ik heb van het mij toegestane verlof een dankbaar en nuttig gebruik gemaakt. Dat dit gebouw vernieuwd wordt, daar ben ik niet tegen, -doch het voorstel van B. en W. is van verdere strek king, en ik stel de vraag: Waarom moeten uitgebreid lager onderwijs en het teekenen er op? Ik vind dat men niet op een ver dieping moet zoeken, wat op den grond te vinden is. Kan de Fransche school, dat toch nog een hecht gebouw is en voldoende hoogte heeft, niet opgeknapt worden, en zal die restauratie niet voordeeliger uitkomen, dan een verdieping op het nieuwe gebouw Ik zou gaarne vernemen of B. en W. mij ook kunnen inlichten daaromtrent. De heer v. d. Meuten. Omtrent het ge sprokene van den heer Praamsma meen ik te moeten opmerken, dat het gebouw, het welk thans voor Fransche school dient, zal kunnen verkocht worden, daar dit dan niet meer noodig is. De Voorzitter. Ik wil thans de verschil lende heeren beantwoorden omtrent de grie ven en de vragen. B. en W. hebben op den voorgrond gesteld en gemeend dat school No. J en de Fransche school meer bij el kander behooren en op elkander volgen. Dat ze later onder een hoofd zouden kun- ken komen was hierbij niet predomineerend. Dat voorstel is vroeger al gedaan, doch dat is thans niet meer in zicht. De heer v. d. Meer heeft in nog al krasse termen de baldadigheid der jeugd van school No. I als oorzaak genoemd, dat het gebouw er niet heel oogelijk meer uitziet, doch ’t zal wel niet geheel aan de jeugd te wijten zijn, en ’t blijft ook nog de vraag of ook de jeugd van No. II het nieuwe beter zou bewaren. De heer Praamsma heeft uit economisch beginsel gevraagd, of restauratie ook voor deeliger uitkomt. Ik merk hierbij op, dat de verkoop van die school en terrein in mindering zullen komen van de nu te maken kosten. Wel is door B. en W. nagegaan of herstelling mogelijk was, maar door de deskundigen is uitgemaakt, dat die uitgaaf nutteloos zou wezen. periodieke aftreding der Meulen Rzn. en De heer W. v. d. Meulen wordt met 8 stemmen benoemd tot le candidaat. De heer H. J. Boersma met 9 stemmen tot 2e can didaat. De heer W. Harkema wordt (bij herstemming met de heeren J. Dijkstra en P. Lunter) met 5 stemmen benoemd tot 3e candidaat. De heer T. Y. deBoer wordt (bij herstem ming met den heer P. Lunter) met 7 stem men benoemd tot 4e candidaat. 6. Voorstel van Burgemeester en Weths. om aan H. M. de Koningin te verzoeken, dat de dienstdoende schutterij worde eene rustende schutterij. Van den Commandant der d.d. Schutterij is een missive ingekomen, waarbij hij te kennen geeft dat de oefeningen der schutterij de redenen van bestaan beginnen te verliezen, te meer nu dit jaar ongeveer de helft van het reeds veel verminderd getal schutters afgaat. B. en W. stellen daarom voor, om te besluiten, te verzoeken dat de d.d. schut terij worde een rustende schutterij. Daarin ligt niet opgesloten, dat ook het Muziekkorps wordt opgeheven. Dit kan als Stedelijk Muziekkorps blijven behouden op conditiën later te bepalen. Goedgekeurd met algemeene stemmen. 7. Voorstel van Burgem. en Weths. tot wijziging der verordening tot regeling van het openbaar lager onderwijs. In verband met de nieuwe leerplans stellen B. en W. een wijziging der schooltijden, en der vacantiën voor, terwijl slechts eens per jaar na de zomervacantie leerlingen worden toegelaten, op de scholen No. I en II, als ze met Jan. a.s. jaar zijn, op de school voor m.u.l.o. op minstens 10-jarigen leeftijd, die voldoen aan de eischen van een toelatings examen. De heer Schotman. hart, dat ik liefst in dering zal te berde brengen, verband met de nieuwe leerplans, had ik, dat ieder lid van den Raad exemplaar ontving, want ze worden wel door B. en W. met Schoolopziener en Hoofden opgemaakt, doch de Raad mag er zeker ook wel mee in kennis zijn. De Voorzitter. Als ze gedrukt zijn, zal ik zorgen dat ieder lid van den Raad een afdruk bekomt. De heer Schotman. Dat zal mij aangenaam zijn, en dan zal ik later in geheime zitting mijne meening ten opzichte van dat leerplan kenbaar maken. De voorgestelde wijziging wordt goedge keurd met algemeene stemmen. 8. Behandeling van het adres van mej. P. Holwerda, om herbenoemd te worden tot Stadsvroedvrouw, met advies van Burgem. en Weths. B. en W. adviseeren Mej. Holwerda wederom voor 3 jaren te benoemen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 9. Vaststelling van de Bouw-verordening De Voorzitter. Krachtens art. 6 der ge zondheidswet en in aansluiting met een onlangs genomen besluit, dient thans nog vastgesteld te worden de toen behandelde Bouwverordening. Met algem. stemmen goedgekeurd. 10. Voorstel van Burgem. en Weths. tol het verhoogen van den uitgaafpost Onderhoud trekweg’' en „Nieuw brugje Gleibakkerij Voor onderhoud van den trekweg staat f 500 uitgetrokken. Het vorig jaar is de vernieuwing van een brugje uitgesteld en nu moet ook nog een ander gerepareerd of vernieuwd worden. Dit kan beide niet uit den gewonen dienst bestreden worden, waarom B. en W. voorstellen den post met f 200 te verhoogen en te brengen op f 700. Het brugje bij de ,/Gleibakkerij” is aan besteed voor f 792. Er was voor uitge trokken f 750, zoodat die post met f 42 dient te worden verhoogd. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Behandeling van het voorstel tot het school, benoeming Tegenwoordig waren 12 leden. De heer Y. T. de Boer is overleden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter. M. H.Het zij mij ver gund, naar aanleiding van de door den heer Eisma gesproken waardeerende woorden om trent mijne herbenoeming en door U blij kens de notulen, met applaus zijn begroet, daarvoor mijn dank te betuigen. Ik mag daaruit afleiden, dat U, mijne heeren, zijt ingenomen met mijne herbenoeming. Jk hoop dan ook, dat het tweede 6-jarig tijd perk zich moge kenmerken door een gelijken harmonischen geest als voorheen, terwijl ik ook niet zal nalaten in de eerste plaats de belangen der gemeente voor te staan en te behartigen. (Applaus). Ingekomen stukken a. Parrega een van gedeeltelijke kwijtschelding van b. Van den heer A. Banning een mis sive, houdende dankbetuiging voor herbenoeming tot stadsgeneesheer. c. Een resolutie van dende goedkeuring der wijziging gemeentebegrooting en en overschrijving. d. Idem, houdende goedkeuring der sub- sidiën aan de ambachtsschool te Sneek. Een en ander voor notificatie aangenomen. e. Een adres van den heer Bachhofner, verzoekende verhooging zijner jaarwedde, daar de levensbehoeften duurder zijn en hij meer werkzaamheden heeft, dan bij zijne infunctie-treding, en zijn salaris ook niet in overeenstemming is met gelijke plaatsen als Bolsward, waarvan hij een staatje overlegt. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies en zal bij de begrooting behandeld worden. f. Een adres stra, verzoekende gemeente vóór de oude woningen bij het voorm. Israëlitisch kerkhof, waar hij 3 nieuwe woningen wenscht te bouwen. Als hij 25 M2 grond in eigendom bekomt, komt de rooilijn gelijk met het hoekhuis van de Kampen, en kunnen de bleekjes achter de huizen komen. B. en W. vragen voor de behandeling urgentie, daar adressant spoedig wenscht te beginnen met het afbreken en met het bouwen der nieuwe over te gaan, en advi seeren, voorbehoudens de nadere goedkeuring van het bouwplan, het verzoek in te willigen omdat dit ter verfraaiing zal strekken, en stellen voor 25 M2 van den grond af te staan tegen f 4 per M2. De heer v. d. Meulen. De woningen zoo- als ze nu waren, gaven daar, aan den wandelweg gelegen, geen aangenaam oog, en nu ze door de jeugd al haast half zijn af gebroken, ben ik er voor, dat er spoedig verandering komt. Ik wil hiertoe gaarne medewerken. De heer Schotman. Is de grond aan die straat gemeente-eigendom Ik meende gehoord te hebben dat zij aan een der leenen be hoort. En blijft er een behoorlijk pad over? De Voorzitter. Zeker, de gemeente is eigenares van dat pad en den grond er naast, en er blijft voldoende breedte naast het pad. De heer v. d. Meer. Het is mij niet duidelijk wat hier verkocht zal worden. Hebben ze zich misschien de bleekjes daar aan gematigd De Voorzitter. Het huis aan de Kampen sehiet wat vooruit bij den voorgevel dezer huizen. Nu wil Feenstra den voormuur plaatsen, in de richting van dien zijmuur, dan komen de huizen wat vooruit en kun nen bleekjes enz. naar achteren komen, zoodat heel wat fraais aan ’t oog onttrokken zal worden. Het is juist die strook, die nu als bleekjes voor die huizen geannexeerd was. De heer Praamsma. Ik vind f 4 wel wat hoog. In de stad is wel grond voor f 3 en f 3,50 afgestaan, en nu een stukje, dat voor de gemeente geen waarde heeft voor f 4, dat vind ik hoog. De heer Schotman. Hierin verschil ik van meening. De adressant verzocht dien grond, dat hij dien bekomen kan. Als ’t van een par ticulier was, werd er hem misschien f 10 per M2 voor afgevraagd. De heer Praamsma. Ik zou er niet tegen opgekomen zijn, als ik er niet een meten met twee maten in zag. Voor de huizen van F. Bruinsma aan ’t Schildwijk, waar hooge huren gemaakt worden, is de grond voor de stoepen, die toch veel meer waarde had, cadeau gedaan. De Voorzitter. De omstandigheden zijn soms verschillend, en daar moet rekening mee gehouden worden. Die grond door U be doeld, strekte ter verfraaiing en is niet verkocht, er is dan ook geen antecedent. Het zou niet verstandig zijn, om den grond cadeau te doen, en te meer nu adressant ze te koop vraagt. Vier gulden wordt door ons een matige prijs gevonden. Aangenomen met 11 stemmen. Praamsma tegen. g. Een adres van Mej. C. J. de Boer, Wed. van der Werf en van ’t bestuur der Bouwcommissie St. Josef om de grondpacht ,af te koopen van huizen buiten de Blauw poort. De Voorzitter. B. en W. achten krachtens ’t Burgerlijk Wetboek adressanten gerechtigd om die grondrente af te koopen en advi seeren dus gunstig op het adres te beschik ken, mits de kosten van afkoop komen ten laste van adressanten. Met algemeene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter. Dan rest er nog voor wij de agenda beginnen, dat ik U dank zeg voor de herbenoeming tot Commissaris van den weg BolswardHarlingen, en U bekend te maken, dat ik die benoeming aanneem, en de gemeenterekening over te leggen, en te stellen in handen eener commissie ter fine van onderzoek en rapport, wijst aan een u uitgaaf en een batig saldo - 91,71 Tot leden der Commissie werden aange wezen de heeren Hommes, Praamsma Oosterbaan. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Procesverbaal van kasverificatie over het 2de kwartaal 1904. De Voorzitter. Ik deel mede, dat dit procesverbaal ter inzage ligt voor de leden van den raad. (De cijfers worden niet genoemd). 2. Aanbieding van de reclames tegen den hoofdelijken omslag, primitief kohier. De Voorzitter. De ingekomen reclames worden gesteld in handen der Com. van het primitief kohier, en ik verzoek die heeren met eenigen spoed die reclames te onder zoeken. 3. Opnieuw stemmen over het voorstel tot het af staan van grond der gemeente te Nijezijl, tegen betaling. De Voorzitter. Ik kan de heeren mede- deelen, dat er gegronde hoop bestaat, dat Ged. Staten zich zullen vereenigen om de waarde van den gemeentegrond af te trekken met de te verrekenen som, van de subsidie van f 20,000. De heer Schotman. Die mededeeling wijzigt mijn meening omtrent deze zaak. In de vorige vergadering stemde ik tegen, omdat ik het wat inhalig zou vinden, doch het belang onzer gemeente gaat boven dat der provincie. De Voorzitter. Ik kan slechts zeggen, dat er gegronde hoop bestaat op goed keuring van den aftrek. Het voorstel wordt aangenomen met 11 stemmen. Tegen de heer v. d. Meulen. 4. Uitloting leening van f 5000 en in de geldleening In de geldl. f 17000 wordt getrokken No. 4 u „15 6 n 8 Nos. 27-16 en 3. zal in de Leeuwarder Courant Bolswardsche Courant I ■V u u u u u u ti ll n H n u u u u n n A K»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1