Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1904. 43ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 62. Israëls en Moerman, Drussel. Bankhouder, boven de 300 car, gis. Firma G. A. van SLOOTEN, DONDERDAG 4 AUGUSTUS. DE DANK VAN LEEN1NG D1NNENLAND. Overal verkrijgbaar. VOOR I BOLS WARD. dat 1 Bank, te veranderen in dien Fr. afzonderlijke De eerste maal, dat ik melding vond ge maakt van de Bank van, Leeninsr^te, Jlobu. eene beduidende besparing aan van 21/2, 5 en van i/2 en t/4 kilo. SCHAPENVET in dezelfde verpakking. De fabrikanten: De vertegenwoordigers: HARLINGEN en LEEUWARDEN. een belangrijke Henk. Nieuwsbl. v. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. vroeger, welke conditiën in 1708 een weinig werden veranderd in ’t belang van de Bank houders. Allert, Straak overleed in 1707 en zijne weduwe hertrouwde in Februari 1708 met Fetse Fetses de Fries, weduwnaar van Har lingen de Magistraat van Bolsward maakte in 1709, toen ’t contract van Feikje Provana was afgeloopen, met de Fries en haar eene nieuwe pachtovereenkomst, waarbij de 315 car. gis., te betalen aan de Stad, geheel vervielen, en de 300 gelijke guldens aan ’t Weeshuis, werden verminderd tot op de helft. Feikje Horatius Provana werd in. 1714 opnieuw weduwe, daar de Fries op den 25 J uni overleed daar zij met de hulp van haren zoon, Horatius Allerts Straak, die ontvanger der Boelgoeden was, volkomen in staat werd gerekend, de Bank waar te nemen, bleef zij Bankhoudster tot 1724, toen haar contract afliep, St. Jacobi, 25 Juli, van dat jaar. Tegen dit tijdstip, n.l. den 9 Feb. 1724 werd door de Stadsregeering eene nieuwe pachtovereenkomst getroffen voor 15 jaren, met Feikje Horatius Provana, weduwe van Fetse Fetses de Fries, voor de ééne helft, en met haar neef, Jelle Davids Provana en Anna Maria Acronius d Buma, echtelieden alhier, voor de andere helft, ingaande St. Jacobi 1724, en eindigende den dag te voren in 1739, moetende de Bankhouders aan ’t Weeshuis betalen jaarlijks 175 car. gis., zullende nog bovendien op den dag, waarop ’t contract ingaat, 25 Juli 1724, door de Bankhouders aan de Weeskinderen een feestje worden gegeven, waarvan de kosten niet boven de 25 car. gis. behoeven te gaan. Slot volgt. is volkomen vrij van bijtende stoffen. geparfumeerd met rozengeur. De lage van In iedere doos bevinden zich strookjes ter Bank opdroeg GEBRS. DOBBELMANN ZB Staveren, den 25 Juli 1694 van J Tzum, 1 Aug. Dat was wel eene Jobs tijding voor den boer, toen hij een berichtje van zijne landvrouw ontving, waarbij hem werd te kennen gegeven, dat hij opnieuw de zathe kon inhuren, mits tegen verhooging der huur met elf gulden per pondemaat. Deskundigen verzekeren, dat de meier de wei- en bouwvelden, die niet tot de puikste soort in deze kleistreek worden gerekend, in verkoopwaarde wel een paar honderd gulden heeft doen stijgen door flinke bewerking. Algemeen wordt hier geoordeeld, dat deze eisch gelijk staat met de gebiedende wijze van nheengaan". In onze nabijheid woont een meier, wien is aangezegd, dat hij opnieuw kan inhuren, mits hij op de oude manier zelf weer gaat karnen, ’t Is met de verhouding tusschen landheer en meier overal nog niet in den haak. Als het oordeel over huurwaarde en con ditiën in handen eener bevoegde commissie gesteld werd, zou dat op de lange baan eigenaar en gebruiker ook ten goede komen Stavoren, 1 Augs. Hoewel de slooten, dank zij den weldadigen regen der vorige week, thans weer voldoende drinkwater bieden aan ’t vee, zien zich verschillende vee houders, die landerijen in gebruik hebben in de Stavorensche meerpolders, verplicht nog dagelijks het drinkwater voor hun vee van elders aan te voeren. Het water in de meeste slooten daar is n.l. dermate salpeter- en ijzerhoudend, dat het ten eenenmale ongeschikt is als drinkwater. De smaak ervan is scherp en prikkelend, de kleur roodgeel. Het spreekt vanzelf, dat dit euvel veel ongerief oplevert. Alleen in zeer natte zomers, zooals verleden jaar, wanneer de molens geregeld het water uitwerpen, ont komen de veehouders aan dezen last. Lemmer, 1 Aug. De met Mei j.l. ge opende stoombootdienst van hier op Enk- huizen met de stoomboot //Lemmer” van de Oude Lemmernachtboot Mij., wordt a.s. Zaterdag 6 Aug. weer gestaakt. Het passa giersvervoer met deze boot is telkens zeer gering geweest, en ook het goederenvervoer was de laatste weken van weinig beteekenis. De heer C. Zeeman alhier, cand. bij de Ned. Herv. Kerk, heeft toezegging van beroep ontvangen van Lieve-Vrouwen-Parochie. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Burgwerd. Met genoegen berichten wij dat onze dorpsgenoot de heer J. Elgersma. Vroeger is door mij medegedeeld, dat het oude steenbrok, waarin thans nog school nummer II en de Bank van Leening worden gehouden, indertijd n.l. in 1778 door de Voogden van de Minrebroeders of Kleine Kerk aan de Stad werd overgedaan, tot kwijting van geldelijke verplichtingen, hun nerzijds tegenover de Stadsregeering aange nomen. Bij dezelfde gelegenheid heb ik uitge sproken ’t vermoeden, dat dit oude gebouw, ’t voormalige klooster der Dominicaner monniken of Witte Heeren, een gedenkstuk uit vervlogen eeuwen, tot den ingewijde nog sprekend van voorbijgegane vroomheid, den kelijk spoedig door de ijzeren hand des sloopers zou worden ter neder geworpen, om plaats te maken voor een ander, een modern gebouw, meer passend in eene eeuw, die geheel andere eischen stelt. Nu is het bij mij alzoo gelegen, dat ik eerbied koester voor elk oud gebouw, mooi of leelijkwel te verstaan, niet zoozeer voor de steenen, balken en planken, waaruit het is samengesteld, maar juist door de omstandigheid, dat het bezit en bezitten moet eene geschiedenis, samenhangend met en gemaakt door de eigenaars en gebruikers er van. De omstandigheid nu, dat gedurende eene reeks van jaren en nog heden in dit gebouw is en wordt gehouden de Bank van Leening, bracht mij op het denkbeeld, iets te ver tellen van de geschiedenis dier Bank, altoos voor zoover de in Bolswards Archief aan wezige bronnen mij daartoe in staat zullen stellen. Nu wil ik mij niet gaan verdiepen in de uitgebreide algemeene geschiedenis der Banken yan Leening, Lombarden, Tafels van Barm hartigheid, of hoe dan vroeger ook nog anders genoemdalleen wil ik in de bijzon dere geschiedenis van Bolswards Bank van Leening een kleine 300 jaren terug gaan, en dan aan de hand van verscheidene oude stukken, hier en daar in ’t Archief ver spreid, de voornaamste lotgevallen mede- deelen van de Bank, die zeker eene der oudste is in onze provincie. Allereerst moet men weten, dat de Bank van Leening maar een betrekkelijk korten tijd in dit oude gebouw wordt gehouden vroeger was zij geplaatst in verschillende particuliere huizen, eigen aan of gehuurd door de elkander opvolgende Bankhouders. Ik geef hier dus niet de geschiedenis van het oude Witte Heeren-klooster, zooals laatst die van Jongema- en Heremahuis, maar eenvoudig die van de Bank van Leening als zoodanig’t gebouw, waarin zij thans nog wordt gehouden, is, zooals ik reeds zeide, alleen de aanleiding hiertoe geweest. was verdeeld en genoten, bepaalde de Stads regeering op den 15 Mei 1658 //dat van //nu voortaan deze som van 300 car. gis. z/zal bekeeren alleen ten voordeele van het //Weeshuis”. Zie Resolutieboek 1, blz. 56. Dat zoadanig besluit, genomen ten voor deele van één gesticht, het Weeshuis, doch ten koste van de beide, anderen, ’t Armhuis en ’t Convent, tusschen de verschillende Voogden, die toch al niet heel broederlijk jegens elkander gezind waren, nog meer kwaad bloed zette, daarop werd door de Vroede Mannen van dien tijd zeer weinig aandacht geschonkenzij beschikten vrij machtig over alles, en wanneer ’t noodig bleek, konden zij de verongelijkten later wel tevreden stellen, en hen helpen, ten nadeele van weer anderen. De vroegere Bankhouder, Gijsbert Krijcx, die ook voor een groot aantal jaren de Bank in pacht had gehad, was in Mei 1637 over ledenzijn pachtcontract liep nog tot 1 Juli 1644, en nu schijnt het, dat dien zoon, Dr. Martinus Krijcx, Secretaris der Stad Sneek, ’t recht van Bank van Leening- houder te Bolsward heeft overgedragen aan van Emmeries tot 1 Juli 1644, zoover zijns vaders pachtcontract nog loopende was, en zoo zal de benoeming en aanstelling van van Emmeries slechts zij n geweest eene goed keuring door den Magistraat van de over eenkomst, aangegaan tusschen Dr. Martinus Krijcx en Egbert van Emmenes, loopende van 1637 tot 1644. ’t Zal dan wel zoo zijn, dat ten jare 1644 de Magistraat zelve toen dë Bank heeft verpacht aan denzelfden van Emmenes, en deze gissing wordt meer dan waarschijnlijk, ja zoo goed als zekerheid, wanneer wij lezen, ’t geen opgeteekend staat in ’t Polititieboek, blz. 159. Hier vinden wij namelijk eene Publicatie, waarbij de Stadsregeering op den 3 Juli 1658 aan de Ingezetenen bekend maakt, dat zij bij vernieuwing de Bank had verpacht aan Egbert Jans, die nu niet meer heet van Emmenes, wat een plaastnaam schijnt te zijn geweest, maar van Someren, zooals zijn familienaam luidde. Tevens werd den Ingezetenen en Belang hebbenden kond gedaan, dat in stede van 321/2 procent, als tot hiertoe, de rente der panden voortaan zoude bedragen 212/g procent. Daar Gijsbert Krijcx tot aan zijn over lijden, en Egbert van Someren tot 1658 steeds 600 car. gis. pacht aan de Stad hadden betaald, omdat in Workum en Makkum geene Banken waren, en de ingezetenen dier plaatsen van de Bank van Bolsward gebruik maakten maar dewijl Workum en Makkum inmiddels beiden zulk eene instelling hadden verkregen, kwamen hunne inwoners met de Bank te Bolsward weinig of geene zaken meer doen, en was dit voor den Bankhouder eene zeer aanzienlijke winstderving. Bij de nieuwe verpachting in 1658 aan van Someren, weder voor 20 achtereenvol gende jaren, bepaalde de Magistraat, dat de som van 600 car. gis. aan de Stad slechts eenmaal behoefde te worden betaald, en we] als douceur of vrijwillig geschenkterwijl de som van 300 gelijke guldens aan ’t Weeshuis stipt telken jare moest worden voldaan. vracht is. Op den 4 December 1676 werd bij voor verpakt in keurige geëmailleerde bussen baat door den Magistraat geresolveerd (be- 15 kilo’s, en in tabletten sloten), en wanneer de Bankhouder eene nieuwe verlenging van zijn pachtcontract mocht aanvragen, de conditiën, wegens den sterken vooruitgang in de zaken van de zin, dat de aan ’t 1 Weeshuis, nog aan de Stad zou moeten be- I talen 100 zilveren ducatons, ieder doende 3 car. gis. en 3 stuivers. Resolutieboek. Egbert van Someren schijnt kort daarna overleden te wezen, want den 6 Aug. 1677 j verpachtte de Stadsregeering de Bank van Leening aan den burger-Vaandrig Jurjen j Staak, voor den tijd van 20 achtereenvol- Pnnno Un?an*7ö §eude iare11’ in te 8aan den 1 Jul1 1678> UUuUu IiULuIIlG om te eindigen 30 Juni 1698, op de voor- waarden, gemaakt den 4 Dec. 1676. Ook Jurjen Staak mocht eene vernieuwing zijn pachtcontract niet belevenhij overleed in 1694, waarna de Magistraat de j aan Allert Krijnes Straak en Feikje Horatius Provana, echtelieden te s voor den tijd 15 jaren, op dezelfde conditiën als geslaagd is voor het Mercurius-diploma in het Boekhouden, bij het j.l. te Amsterdam afgelegd examen voor de Federatie van Kantoorbedienden in Nederland. Workum, 30 Juli. Zaterdag namiddag stond in de woning van den arbeider M. B. een petroleumstel te branden, w’aarop een pan met spek lustig stond te koken, wat den volgenden dag gebruikt zoude worden. Daar het begon droog te koken, wilde de vrouw er water opgieten, waardoor het petroleumstel door de een of andere oorzaak in brand vloog. De vlammen sloegen bijna aan den zolder toe. Met behulp van de buren slaagde men er in, door het opwerpen van in de nabijheid hangende kleedingstukken en door het aanwenden van andere gepaste middelen het vuur te blusschen, dat na eenige in spanning gelukte. Voor het gezin nog al schadepost. Sneek. Naar we vernemen had dezer dagen de onderhandsche aanbesteding plaats voor het bouwen van een nieuw hotel naast de Isr. kerk in de Wijde Burgstraat. Als er één gedeelte van Sneek in de laatste jaren veranderd is ten goede, dan is het zeker wel de Burgstraat. Als ’t nu voor den heer Stockmann aan- bestede hotel gereed is, zal ’t aanzien dezer buurt nog weer merkelijk verbeterd zijn. Ga eens een 15-tal jaren terug! Welk een verschil bij thans Vrouw* N. in de Brouwersteeg zou heden morgen even op het kind van haar dochter passen. Op den grond stond een tobbe met kokend zeepsop. De kleine ontsnapt een oogen- blik aan grootmoeders aandacht en valt ach terover in de tobbe, met het gevolg dat het kind ernstige brandwonden bekwam. Faillissement Gebr. Gratama. In de laatste nos. van //Themis” vindt men den stand der zaken van dezen boedel opgenomen, doch geen gedetailleerde lijst van schuldeischers, gelijk gewoonlijk. Zulks in overeenstemming met de faillissementswét, alsmede uit overweging gelijk Heeren Cura toren te kennen geven dat, waar het betreft een zoo in alle economische verhoudingen in de provincie Friesland ingrijpend faillis sement als het onderhavige, bedoelde speci ficatie, die ook door den wetgever niet noodig wordt geacht, bij publicatie niet alleen ge legenheid zou bieden tot verdachtmakingen, doch voornamelijk oorzaak zou kunnen worden, dat het zoo teere handelskrediet onnoodig nog meer zou worden geschokt, dan thans reeds het geval is. Het totaal der deposito’s of gelden door diverse personen aan de Gebr. Gratama toe betrouwd, bedraagt in hoofdsom f 2,561,800 d.i. ruim twee en een half millioen gulden. Onder het actief zijn twee polissen van levensverzekering vermeld, als volgt 1. Eene polis ten laste der Levensver- zekering-Maatschappij Z/La Nationale” te Parijs No. 1790 51 groot f 500,000 op het leven van den heer Tjepke Gratama en van den heer Gajus Gratama met levenslange driemaandelijksche premiebetaling van f 12651,30 per 3 maanden, waarvan de laatste premiebetaling, vervallen 5 April jongstleden niet heeft plaats gehad, op welke polis ter leen is genomen een bedrag groot f58500 waarvan de rente naar 5 percent per jaar ihede verschijnt per drie maanden en onbetaald is gebleven op 5 April jongst leden. 2. Een polis ten laste der Clerical Medi cal and General Life Assurance Society groot f 85000 pond sterling (dus ruim een millioen) met levenslange premiebetaling gesloten op het leven der heeren Gajus Gratama en Tjepke Gratama den 7 Maart 1903, waar van de 3 maandeiijksche premie ad 2447 pond sterling 5 shilling 10 pence op 7 Maart j.l. is betaald. Voor de eerste polis moest dus jaarlijks over de 50,000 gulden en voor de tweede, pas verleden jaar gesloten, p.m. 120,000 gulden worden betaald. De eerste schijnt ook van jeugdigen datum, te oordeelen naar het daarop ter leen geno men bedrag, dat weinig hooger is dan de premie van één jaar. Met welke bedoeling zijn deze kapitale speculaties gesloten nog zoo kort voor den val Bolswardsche Courant TE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1