Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 No. 63. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. 1904. ZONDAG 7 ADGDSTUS. DE BANK VAN LEENING BINNENLAND. VOOR afzonderlijke BOLSWARD. over de Bank voor goed opgedroogd en zou ik, bij gebrek aan mededeelingen hiermede ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Slot. Volgens een rapport, uitgebracht door den Burgemeester Atte Pieters Ay erna den 29 November 1736, en in zijn geheel te vinden in het oude Resolutieboek III, d.d. 10 December 1736, welk rapport door hem was geleverd aan den heer Dr. Titus van Sloterdijk, Raad ordinaris in den Hove van Eriésland, Commissaris in het proces tusschen de Regeering van Bolsward en Anna Maria Acronius a Buma, wonende te Leeuwarden, Schijnt het, dat Jelte Davids Provana is overleden, en dat zijne weduwe, Bolsward met der woon verlatende, de Bank van Leening heeft laten stilstaan. Daarna blijkt uit dit rapport, dat de Magistraat, niet kunnende goedkeuren deze handelwijze, van haar eischt, of de Bank weder te openen, bf de vrije beschikking daarover te laten aan den Magistraat, gedu rende den tijd, dat haar pachtcontract nog loopende is, dus tot den 25 Juli 1739. Vervolgens levert het rapport het bewijs, dat zij ’t laatste heeft gekozen, want het zegt, dat zij de stadsregeering volkomen macht geeft, haar contract in te trekken, en de Bank aan een ander te verpachten. Eerst op den 4 September 1737, tot zóólang was hare toestemming achtergebleven, kon de Magistraat daartoe overgaan pachter werd toen voor 10 achtereenvolgende jaren Jacob Minses, mr. timmerman, onder conditie: //Dat deze daarvoor jaarlijks aan z/t Weeshuis zal betalen 75 car. gis., goede //klinkende munt, en bovendien eens vooral Z/de kosten van deze verpachting, begroot op //10 goudgls. 14 car. gis. Voorts op den z/voet van ’t Reglement, bij de Edel Mogende z/heeren Staten van Friesland op het houden ,/der geadmitteerde Banken van Leening binnen z/deze provincie, gearresteerd den 5 Juli 1736. Sampt (in verband met) borgtocht van i/Boppe van Elselo, Procureur Postulant alhier, //zoo voor de betaling der jaarlijksche som z/van 75 car. gis. aan ’t Weeshuis, als voor z/en nakoming der conditiën en voorschriften.” Resolutieboek III, blz. 103. Dit pachtcontract zou ingaan op den 1 November 1737, en eindigen den 31 October 1747. Hiermede schijnt de bron van aanteekenin- gen en bescheiden, handelend van Leening wel uitgeput, en zoo gegevens, mijne moeten besluiten. land verboden en een ganghout belet. Tegen die handeling komen velen in verzet; sommigen uit eigen belang, anderen uit oorzake, dat zij de oude rechten in eere wenschen te houden. Om nu tot een rech terlijke beslissing te komen, heeft een belang hebbende het verbod overtreden en is deswege proces-verbaal tegen dien overtreder opgemaakt. Het zaakje blijft echter nog stil en men begint te vreezen, dat het verhaaltje in de doos is gestopt. optreedt, zonder de hulp van haren man, Jelle Davids Provana, dat deze reeds overleden, en zij dus weduwe wasin eene Sententies Hofs van Friesland van den 5 Juli 1735, waarvan een afschrift mij in handen liep, wordt verklaard met evenveel woorden, //dat zij van haren man gescheiden, en in eigen zaken handelende was.” d. In eene soort van rekwest, onge- teekend, door mij ontdekt, tusschen eene verzameling oude inventarissen der Bank van Leening, verzoekt iemand in 1757 aan de Stadsregeering, hem de Bank van Leening opnieuw voor den tijd van 10 jaren te willen verpachten, verzoekende de suppliant dan tevens eenige verandering in de voorwaardeu, schoon op zeer ondergeschikte puntendeze suppliant kan zijn geweest dezelfde Jaeob Minses, die in 1737 de Bank voor de eerste maal had gepacht, maar ook evengoed een andere pachter, wiens oorspronkelijk pacht contract dan is verloren gegaan. e. Verder blijkt uit eene authentieke acte van 22 April 1800, mede geborgen in de verzameling van oude inventarissen, bovengenoemd, dat het //Gemeentebestuur van Bolsward” toen de Bank voor 5 jaren heeft toegewezen aan Jan Alberda, die als pacht slechts had te betalen aan den Boekhouder van 't Weeshuis jaarlijks 25 car. gis., terwijl hij eene zakelijke borgstelling moest leveren van 3000 gelijke guldens. In lateren tijd is nog houder van de Bank van Leening geweest Albert Nieuwenhuis, in de wandeling geheeten, zooals vroeger meer malen de gewoonte was, Zwarte Albert, die de Bank hield in het huis, staande hoek Appelmarkt en Lombardsteeg, thans bewoond door de Firma wed. van der Steele. Den naam Lombardsteeg, tegenwoordig gedragen door dezen toegang van de Appel markt naar de Koemarkt, is klaarblijkelijk ontleend aan ’t houden van de Bank van Leening of den Lombard aldaar; in de 17de eeuw heette zij Jarich Heeres-Steeg,’’ naar den Burgemeester Jarich Heeres, die omstreeks 1600 op den anderen hoek woonde, in het huis van den heer 8. Oosterbaan. Vergelijk den steen in den zijmuur. In stukken van de 18de eeuw draagt deze doorgang veelal den naam van Lange Steeg, somwijlen zelfs van Lange Lille. Ouderen van jaren, onder de lezers van de Bolswardsehe Courant, zullen zich met mij ongetwijfeld herinneren, dat sedert om streeks 1836 de Bank van Leening niet meer daar, maar elders werd gehouden ik durf echter uit mijn geheugen niet opgeven waar, en door wienzoo mede niet, omdat ik van 1854 tot 1891 uit Bolsward afwezig ben geweest, wanneer zij in het Witte Heeren- klooster is gevestigd wèi schijnt het thans, dat zij ook daar niet lang meer zal blijven. men kon nagaan De vraag, of zij, afgezien van hare eeuwenoude geschiedenis, in korte trekken door mij verhaald, thans nog reden van bestaan heeft, wordt hier, als liggende geheel buiten de bevoegdheid van den geschiedschrij ver, door mij open gelaten, en slechts zeer be scheiden alleen aangeroerd. D. BARTSTRA, Gemeente-Archivaris. Bolswabd, Juli 1904. van eene boerderij, of liever diens huurder, den loop over zijn door het wegnemen van Sneek, 5 Aug. Heden namiddag 5 uur had alhier een hoogst treurig ongeval plaats. Twee jongens van mej. de wed. V. speelden bij een diep kanaaltje achter de woningen van den Stationsweg. De oudste, een 12-jarige jongen, geraakte te water. Zijn 8-jarig broertje komt in allerijl opdagen om hem te redden maar heeft ’t ongeluk bij den steilen oever neer te glijden, ’t Eind van ’t treurspel was dat beide knapen eenigen tijd daarna voor dood werden opgehaald. Bij den oudsten waren geen teekenen van leven meer aanwezig, met de jongste zijn de doctoren nog bezig, dezen tot bewustzijn te brengen. De ónderhandsche aanbesteding van ’t amoveeren van 2 panden in de Wijde Burg straat en ’t daar ter plaatse bouwen van een hotel, le rang, voor rekening van de firma Stockman, is gegund aan den laagsten inschrij ver, den heer H. F. Ringnalda alhier voor f 26800. De hoogste inschrijver was de heer N. P. Molenaar alhier voor f 29600.’t Getal inschrij vers bedroeg slechts twee. In de raadszitting van hedenavond werd met 12 van de 14 stemmen tot leeraar in de wiskunde van ’t Gymnasium benoemd Dr. C. H. Brinkman te Amsterdam. Tot armvoogd benoemde de raad de heer J. H. Bont. De gemeenterekening over 1903 werd in ontvangst aangeboden tot een bedrag van f 467,081, in uitgaaf van f 436,884, voordeelig kassaldo dus f30197. Besloten werd ’t huishoudelijk reglement van de H. B. school zoodanig te wijzigen, dat de lessen in de morgenuren, voortaan 50 in plaats van 60 minuten zullen duren, en zulks met T oog op ’t meer vruchtdragende der lessen, vooral in de lagere klassen. Aan den gemeente-architect den heer Ph. Hogendijk werd wegens gezondheidsredenen diens verlof met 3 maanden verlengd. De begroetingen der Algem. Arm voogdij voor 1905, in ontvangst en uitgaaf f 17440, waaronder f 16440 gemeentelijke subsidie, werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd; de begrooting voor ’t Armhuis werd in ont vangst en uitgaaf geraamd op f5095. Wegens plaatsgebrek aan school no. 2, werd met instemming van 't betrokken hoofd besloten een deel der leerlingen te transpor- teeren naar een hulplokaal (’t voormalige telegraaf kantoor). De eerste ontwerpen der spoorwegdienst- regelingen voor den a.s. winter zijn verschenen. Op de lijn der H. S. M. vervalt o.a. de middagsneltrein van 2.53 uit Stavoren, 3.41 te Leeuwarden. Voor deze en voor de treinen van 2.13 uit Sneek en 3 uur uit Stavoren komen in de plaats een trein van 1,22 uit Stavoren, 2.56 te Leeuwarden, en een van 3.54 uit Sneek (niet van Stavoren). Naar Stavoren vervalt de middagsneltrein van 12.14 uit Leeuwarden. Voor deze en voor den trein van 11.23 uit Leeuwarden, 12.54 te Stavoren, komt in de plaats een trein van 11.41 uit Leeuwarden, 1.10 te Stavoren. Verder zijn op deze lijn geringe wijzigingen in de markttreinen. De heer J. Rit, deurwaarder te Zalt- bommel, is met zijn motorfiets tegen een met een paard bespannen kar aangereden met het gevolg, dat R. van het wiel werd ge slingerd. Hij werd in bewusteloozen toe stand met hevig bloedende buikwonde en gekwetste handen naar ’t Hotel Tivoli ge dragen, waar het noodige verband werd gelegd. De toestand, hoewel ernstig, is niet levensgevaarlijk. De motor beeft zeer veel geleden. Kar, paard en de bestuurder onder vonden geen letsel. Na een echtelijken twist, vuurde van Vliet, tapper in de Commelinstraat, te Amsterdam, een revolver af op zijn vrouw, zonder haar echter te raken. Hij liep vervolgens weg en schoot driemaal in de Pontanusstraat op zichzelven, waarvan een schot boven de slaap levensgevaarlijk. Hij is in het gasthuis opgenomen. Al is op ’t oogenblik de hitte iets minder een raad dien we gisteren hoor den, is toch nog wel van belang. Een me dicus gaf in ernstige overweging veel aan dacht te besteden bij het koken der melk en deze in geen geval ongekookt te gebrui ken. Wenschelijk is het ook zoo mogelijk slechts gekookt water te gebro ken,, Lutjelollum, 4 Aug. Sedert meer dan twee eeuwen is ons gehucht door een loop pad verbonden met Tzum, waardoor men in een kwartier de kerkbuurt van Tzum kan bereiken. Tot op dezen huidigen dag is dat pad in gebruik geweest. Nu heeft de eigenaar Zoover was ik gevorderd, eenige maanden geleden, toen ik dit geschriftje in de porte feuille, bestemd voor onafgewerkte opstellen, neerlegde en opborg, omdat andere werkzaam heden, mij opgedragen, als van actueelen aard, zulks noodig maaktendeze thans volbracht hebbende, ben ik tot de Bank van Leening teruggekeerd, en heb ik, meest toevallig, d.i. terwijl ik naar andere zaken zoekende was, nog eenige dingetjes gevonden, rakende de Bank, die ik nu als Aanvullingen op het voorgaande hieronder ga opgeven. a. In verschillende oude stukken, opgesteld tusschen de jaren 1582 en 1615, vond ik naast den naam van Cesar Machte de bijvoeging Tafelhouder, en dat daarmede bedoeld wordt Houder der Bank van Leening, is historisch onbetwistbaaren hieruit volgt dus, dat in 1582 in Bolsward reeds eene zoodanige Bank bestond, zonder dat wij daaruit nog kunnen weten, hoelang te voren zij toen reeds in werking was geweest. b. Hiervoor is door mij gezegd, dat de bankhouder Jurjen Staak is overleden in 1694; dit moet echter geweest zijn in 1692, want uit een paar inventarissen der Bank van Leening, opgemaakt in 1692 en 1693, is mij gebleken, dat //bij onstentenis (afzijn) van een Bankhouder,” de Bank gedurende deze beide jaren werd waargenomen door den Vroedsman Wibrandus Siderius. c. Bij ’t proces van Bolswards Magi straat tegen Anna Maria Acronius d Buma heb ik gegist, omdat zij daarin alleen Maar als er geen gevolg aan wordt gegeven dan zal door herhaalde overtreding een nieuw proces worden uitgelokt, om zoodoende te komen tot eene rechterlijke uitspraak omtrent het al of niet wettige van verboden stremming. Met groote belangstelling wordt de uitslag tegemoet gezien. De opheffing van het binnenpad maakt den afstand van hier tot de kerkbuurt te Tzum minstens vier maal zoo lang. Lemmer, 4 Aug. In de afgeloopen maand zijn op de tramlijn van hier naar Joure bijna 10,000 personen vervoerd, waarvan ruim 2500 met de salonbooten van de Holland Friesland lijn van en naar Amsterdam reisden. Zaterdagmiddag en Maandagmiddag kwam de salonboot //Heerenveen” van deze lijn hier van Amsterdam aan met ruim 100 passagiers. De watermolenaar Oosting te Schoterzijl had deze week een buitenkansje. In zijn molen komend, hoorde hij een hevig lawaai in den bak. Bij nader onderzoek bleek hem dat zich daarin een groote karper bevond, dien hij met eenige moeite machtig werd en die 61/2 pond zwaar bleek te zijn. Westergo, 3 Aug. Omtrent de landbouw- proefvelden in deze provincie er zijn er een 50-tal alle door het rijk en de provincie gesubsidieerd, luiden de berichten gunstig. Op de graslandproefvelden, waarvan 20 betrekking hebben op bemesting en 2 op ontginning van heide tot grasland, heeft de aanwending van kunstmest het beste resultaat, behalve op één veld, dat van den heer J. Gerritsma te ’t Meer; stalmest overtreft weer de bemesting met terpaarde. Op het bouwland komen 15 bemestingsproefvelden voor; een daarvan heeft ten doel te onderzoeken, in hoever het mogelijk is bij de aanwending van kunstmest een der vier plantenvoedende stoffen (kali, phosphorzuur, stikstof en kalk) weg te laten. Bij den teelt van suikerbieten vindt kunstmest nog niet die aanwending, welke in het belang van den verbouwer gewenscht is. Voor variëteitsproeven van cultuurgewassen zijn 12 proefvelden aangelegd. Hem. Oldeph. en Nw., 3 Aug. De Raad dezer gemeente, heeft met 8 tegen 3 stemmen besloten de gebouwde gemeente-eigendommen, na expiratie van den loopenden termijn, tegen brandschade te verzekeren bij de onlangs opgerichte Onderlinge Assurantie-Mij /zDe Zuidwesthoek”. Thans zijn deze eigendommen tot een bedrag van 100,000 gld. verzekerd bij de Maatschappij te Woudsend. Inzake den overgang luidde het advies van B. en W. eenparig ongunstig. Repk. Nieuwsbl. v. Fr. Joure, 3 Aug. De heer Huitema, rentenier- boer, alhier, was ter bruiloft bij zijn eenige dochter te Sneek. ’t Huis stond onbeheerd; en opdat de kippetjes geen behoefte zouden krijgen aan ’t noodige, had zijn buurman, eveneens rentenier, op zich genomen er voor te zullen zorgen. Toen deze hedenmorgen opkwam en zich van zijn plicht wilde kwijten, bemerkte hij dat het huis aan de achterzijde beschadigd was. Fluks werden de buren, de heeren Baarda, H. d. S. en Dijkstra, veerschipper, er bij gehaald. De heer Baarda begaf zich, gevolgd door de anderen naar binnen, waar men tot de ontdekking kwam, dat de deuren van ’t groote kabinet verbroken waren, en duidelijk sporen van geweld vertoonden. Twee ledige portefeuilles werden gevonden; en de aanblik in dit meubelstuk toonde voldoende hoe de inbrekers alles onderzocht hadden. Dit was in de achterkamer. De voorkamer toonde eveneens sporen van geweld. Een nieuw penant-kastje stond daar met verbroken deuren. Hier werd voor zoover niets vermist. De politie van een en ander op de hoogte gesteld maakte proces-verbaal van haar be vinding en ontbood den heer H. per telegraaf. Toen deze verscheen en de toestand in oogenschouw had genomen kwam een lach op zijn gelaat; en zeide laconisch //dat had de dief niet kunnen denken, maar ik had al mijn waarde meegenomen.” Dat geldzucht de reden tot de inbraak geweest is, bewijst het feit, dat alle antieke zilveren lepels en T overige zilverwerk ongeschonden in het geopende kabinet werd achtergelaten. De politie doet onderzoek. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. HHM Bolswardsche Courant TE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1