Nieuws- en Advertentieblad Bols ward, en Wonseradeel. 1904. No. 64. 43ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 11 ADGDSTDS. BINNENLAND. VOOR zal dan ook wel weer veel PRINS JORIS. 4 dat liij tot hij ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Allemaal op de fiets. In den Arhemschen gemeenteraad is door een lid gevraagd of ’t niet tijd werd, in sommige straten der stad, alhans voor eenige uren per dag, het wielrijden te verbieden. De Voorzitter vond ook, dat er iets gedaan moest worden tegen de fiets, en nu zullen B. en W. aan ’t overwegen, wilt. Gemakkelijk zal ’t niet gaan, iets te vin den. Het heir fietsers is tegenwoordig bijna evengroot als ’t heir voetgangers, en 't is dus maar de vraag wie ’t meeste recht op den weg heeft... Aldus redeneeren de fietsers natuurlijk. Komt er nog eens een tijd, dat zij de groote En in een land met zulke hopelooze toe standen, dat men zich met schrik afvraagt, of de wereld niet vergaan zal als de laaie brand eindelijk zal slaan in dezen reusach- tigen berg van smeulende wraak over gele den onrecht, meent men op dit oogenblik door een buitenlandschen oorlog aan het volk afleiding te geven. Ook dat is von Plehwe’s werk geweest, die den zwakken Keizer, den man nog wel van de Vredesconferentie, daartoe heeft overgehaald, en hem heeft onttrokken aan den weldadigen invloed van den vredesminister Witte, die begreep, dat Rusland boven alles vrede noodig had, om in eigen boezem de wonden te heelen, Maar de mijn springt verkeerd; de Ja panners zijn de zegevierende partij, en als het zoo blijft, kunnen de nederlagen naar buiten wel eens de oorzaak worden van eene algeheele omwenteling van binnenzooals de rampen van 1871 den val veroorzaakten van het toenmalige in-rotte Keizerrijk. Als echter zulks in Rusland gebeurt, moe ten wij eerlijk zeggen, dat wij weinig hoop op verbetering hebben. Want dan zullen de heethoofden komen, gloeiend van geest drift en vol eerlijkheid, maar die geene reke ning houden met het feit, dat de onwetend heid der massa aldaar te groot is, om er in eens een zelfstandig volk van te maken. En dan zal de poging mislukken, en doen jui chen allen die daaruit een argument kunnen putten om tot den ouden toestand terug te keeren, waarbij zij, de gewetenloozen, zooveel belang hebben. Arm RuslandDe weg tot verbetering is voor U in ons oog onafzienbaar, en hopeloos en moedeloos wendt men het oog van U af als onherstelbaar; maar onze gedachten kee ren zich telkens weer tot U heen, zoodra de vlam uit den smeulenden berg zich ver toont. Hnkh. Crt. Joure, 8 Aug. Hier ter plaatse is een geval van diphtheritis voorgekomen met doodelijken afloop. De lijderes, een aan vallig 5-jarig meisje uit het naburige Boorn- zwaag, dat bij hare grootouders alhier logeerde, werd zoo hevig door de ziekte aangetast, dat zij na een paar uren bezweek. De in allerijl ontboden ouders troffen hun kind dan ook niet meer levend aan. Snikzwaag, 8 Aug. Bij de opening van het jachtseizoen werden heden morgen door een 3-tal jagers twee uit Nijehaske en een uit het naburige Joure in de zzGraverij” alhier tien eendvogels geschoten. ’t Jachtgebied schijnt over het geheel ruim voorzien te zijn van waterwild, dat, ondanks den lagen waterstand, in goede conditie verkeert. ’t Geschoten wild kan bij de tegenwoordige weersgesteldheid langer goed blijven dan voor korten tijd bij de toen heerschende warmte. Frieslands Zuidwesthoek, 8 Aug. Heden wordt in Friesland de jacht op waterwild geopend. Ofschoon de wildbaan goed voorzien is, zal het succes in de eerste dagen wel niet groot zijn. Oorzaak: de droogte, waar door de slooten en verdere polderwateren den bodem laten zien, ’t Wild is nu ver huisd naar de wijde plassen en meren, waar ’t moeielijk te naderen is. De jagers zuilen dus in hunne velden de vogels niet vinden en moeten wachten tot de waterstand aldaar verbetert. Onderscheidene eigenaars van landerijen hebben ter verbetering van den wildstand besloten, ditmaal geen vergunningen uit te reiken. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. meerderheid krijgen, dan mag men misschien verwachten, dat Arnhem’s vroede mannen z/ordonneeren ende bevelen” Allemaal op de fiets! Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. In de Concertzaal kan men Zondag, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van de kermis weer terecht. Zondag en Maandag, Grand Spectacle Concert Varié, onder directie van den heer G. Stroober. ’t Tableau de la troupe geeft op Troupe Donnelly met buitengewone Equili- bristische Kunstproducten; mej. Cato Gulp, de Hollandsche Variété Soubrettede ver maarde moderne jongleur mr. Labainde heer Van Tol met zijn wonderbare gedres seerde viervoetersdan een wonder boven wonderzzTacius Phenomenale Vocalist met transformatie, Paulina Herve, Holl. Costuumsoubrettede heer Swaaf, beroemd Holl. Karakterkomiek- en meerdere eerste- rangs-specialiteiten. Kapelmeester is de heer Wallase. Dinsdag, Woensdag en Donderdag, speelt de Nieuwe NederlandscheTooneelvereeniging van Amsterdam, bestuurder de heer B. Delmonte. Dinsdag wordt gegeven, Madame Sans Gêne, tooneelspel in drie bedrijven en een voorspel van V. Sardou en E. Moreau. Woensdag krijgen we Inkwartiering, een blijspel in vijf bedrijven, naar ’t Duitsch van G. v. Moser en F. v. Schónthan, door Jac. de Vos. En Donderdag komt De Industrieel van Pont-Avennes, tooneelspel in 5 bedrijven, naar ’t Fransch van Georges Ohnet, door J. Joha. z/Amicitia” volk trekken. Den 64-jarigen S. V. alhier óver kwam Zondagavond, uit de kerk komende, het ongeluk, dat hij in de Leeuwarder Pijp- steeg door een fiets werd overreden. De fietsrijder kwam in dolle vaart en zonder bellen, daar hij geen bel had, van af ’t Vischmarktpleinook hij geraakte met zijn wiel onder de voeten. V. kwam er met den schrik en eenige ontvellingen aan zijn eenen arm af (den anderen arm verloor hij reeds bij een vroeger ongeluk)de wielrijder kreeg schade aan zijn rijwiel, vooral aan de trap pers. Van ’t ongeluk is aangifte gedaan bij de politie. De moord in de Haarlemmermeer. De Haarlemsche correspondent van het Algemeen Handelsblad meldt „Naar aanleiding van het bericht in een der bladen, dat het scheikundig onderzoek van de bebloede kleeren van den verdachte Blonk zou hebben aangetoond, dat die met paardenbloed zijn bevlekt, heb ik informaties ingewonnen, en deze geven recht tot de verklaring, dat gemeld bericht volkomen onjuist is. Het scheikundig onderzoek is nog niet afgeloopen, en geenerlei mededeeling is daarvan, noch aan de Justitie, noch aan iemand anders verstrekt.” Drie opgeschoten knapen nit Amsterdam, wisten (door een raam op te schuiven) uit een woning onder Zunderdorp geld te ontvreemden. De wisselwachter der N. H. T. M. zag van zijn post wat er gebeurde. Hij waarschuwde telephonisch de politie van Buikslootzoo gebeurde het, dat de jongelui daar bij hun komst werden aangehouden, terwijl het geld in hun bezit gevonden is. Zij bekenden het feit. Te Amsterdam deed zich, volgens het N. v. N., eenigen tijd geleden het schier ongelooflijke geval voor, dat een man zich wegens een of ander misdrijf op een der politiebureaux kwam aangeven, waar hem te verstaan werd gegeven dat hij zich moest aanmelden bij een politieagent op straat Een tegenhanger van dit geval vinden we in een Duitsch blad vermeldIn Hagen werd bij een twist tusschen drie personen een der drie op straat neergestoken. De dader vluchtte en hield zich in de naburige bosschen schuil doch besloot later zich bij de politie aan te geven. Hij ging naar het parket van den officier van justitie doch daar werd hem gezegd, dat het parket niet bevoegd was en dat hij zich tot de politie moest wenden. De schuldige, die waarschijn lijk spijt gekregen had van zijn stap, is intusschen niet bij de politie verschenen ea er weer vandoor gegaan. Er is in Rusland weer eens een aanslag gepleegd. De minister von Plehwe is omge komen tengevolge van een bom onder zijn rijtuig geworpen, en met hem, zijn koetsier en paarden den weg van alle vleesch gegaan. Arme koetsier, arme beesten. Zeker, wij keu ren een dergelijken aanslag onvoorwaardelijk af, maar daarmee is dan ook alles gezegd. En wij zouden niet gaarne als rechter zitten over den Israëliet, die den aanslag bedreef, want de moed om hem ook maar de geringste straf op te leggen, zou ons ten eenen male ontbreken. Wat zal de rechter, die over hem geroepen wordt teoordeelen, moeten antwoor den, wanneer de bedrijver van den aanslag vraagt: Welk ander middel bestond er in dit van God verlaten land om den misdadi ger Von Plehwe zijne straf te doen toekomen voor eene reeks misdaden, waarvan de be schrijving reeds het bloed in de aderen doet stollen Dan zal de rechter niet anders kunnen zeggen dan: Gij hadt geen ander middel; als hij tenminste volgens eer en geweten recht zou spreken; maar dat zal hij niet; als hij dat wou, zou hij geen rechter in Rusland kunnen wezen; waar geen recht bestaat en de zoogenaamde rechter niet anders is dan een gewetenlooze handlanger van een nog gewetenloozer regeering. Laten wij niet vergeten, dat deze onge lukkige Israëliet heeft gezien, hoe te Kische- neff onder zijn geloofsgenooten is huis gehou den. Hoe zwangere vrouwen daar werden ge schoffeerd voor het oog hunner mannenhoe aan jonge meisjes het ingewand weid uitge rukt en de buik met modder gevuld, hoe kleine kinderen met het hoofd te pletter werden geslagen tegen de muren. Dat alles is in de eerste plaats de schuld geweest van von Plehwe. Zeker van zijn steun en van zijne bescherming hebben de plaatselijke autoriteiten deze gruwelen niet alleen toegelaten maar uitgelokt, en de come- dievertooning daarna gehouden, het schijn proces tegen de daders, heeft aan geheel Europa laten zien, dat er in Rusland geen recht is voor den Israëliet. Maar niet alleen voor den Israëliet, er is daar voor niemand recht. Noch voor den Fin, die in strijd met alle afgelegde eeden behandeld wordt als een overwonnen vijand, noch voor den Armeniër, het slachtoffer van voortdurende uitbuiting en uitzuiging, noch voor den Pool, wiens vrijheidszucht door meer dan eene eeuw van rechtsverkrachting niet werd uitgedoofd; noch voor den Rus zelf, die door eene gewetenlooze ambtenaars- kliek, die den zwakken en onbeteekenenden Czar beheerscht, ieder oogenblik onschadelijk kan gemaakt worden, zoodra hij lastig wordt. Arm RuslandMet de regeerders, die Ge hebt, schijnt er voor U geene hope, en ook daarom is deze aanslag zoo te betreuren, omdat die slechts zal dienen om den Czar te gemakkelijker over te halen op den weg van gruwel en onrecht voort te gaan. Er is blijkbaar niets wat zijne oogen kan ope nen voor de waarde van zijne raadsmannen; 14 April 1901 viel von Plehwe’s voorgan ger Sipjagin als een slachtoffer van een moordaanslag en tot zijn opvolger werd be noemd... de thans vermoorde, die denzelfden weg beschreed, dat nog wel in sneller pas en geheel zonder mededoogen Bobrikoff, de gouverneur van Finland werd weinige weken geleden vermoord, en tot opvolger werd aan gewezen een man, die hetzelfde stelsel van onrecht, maar nu zonder eenige genade, zou volhouden. Het Handelsblad zal dan ook wel het gevoelen van geheel de beschaafde wereld uitdrukken, wanneer het zegtzzHet is on mogelijk minister Plehwe’s dood te betreu ren. Hij heeft geoogst, wat hij gezaaid heeft; de wraakzuchtige haat van hen, die hij vertreden en onderdrukt heeft. Zoowel in Finland als tegenover de Russische joden was hij de vervolger, de tiran bij uitne mendheid”. Nogmaals arm RuslandHoe is het mogelijk, dat toestanden als daar worden aangetroffen, kunnen voortduren I Een schel licht is op die toestanden ge worpen door het bekende Königsberger pro ces, Men kent de zaak. Joegen Pruisisch^ onderdanen werden vervolgd op verzoek van den Russischen ambassadeur bij het Prui sische Hof op grond van Majesteitsschennis en hoogverraad. Het groote misdrijf van deze negen mannen, allen kleine luiden, is dat ze de in Rusland streng verboden soci- aal-democratische geschriften in het Czaren- rijk hebben binnengesmokkeld. Wij zouden hier heel wat kunnen zeggen over de ver achtelijke houding van de Regeering van Pruissen, die ter wille van den machtigen nabuur, onderdanen gaat vervolgen voor iets wat in éigen land niet strafbaar is, alsmede over het ontzettende fiasco, dat die regeering, en dus ook de Russische met haar proces heeft geleden; edoch dat ligt voor heden niet op onzen weg; wij zouden het slechts hebben over hetgeen uit dat proces is ge bleken omtrent Russische toestanden. En dat putten wij uit het verhoor van den Hr. von Reusner. Deze von Reusner, ridder in de 3e klasse der St. Andreasorde (eene zeer hooge orde) was vroeger professor in het Russische staats- en strafrecht aan de hooge school te Tomsk, maar heeft zijne betrekking neergelegd wegens het onrecht door de politie te Tomsk naar aanleiding van een studentenopstootje aan twee studenten aangedaan, een onrecht, waar bij de Russische regeering niettegenstaande het algemeen protest van de professoren te Tomsk, de politie in het gelijk stelde. Aan het verhoor van dezen rechtlievenden man, door de verdediging opgeroepen als deskun dige om over Ruslands toestand te getuigen, is het volgende ontleend zzIn de hoogte regeert de officieele kliek, in de laagte de meest grenzelooze willekeur. De Tzaar is machteloos en de bureaucratie oppermachtig. De ambtenaren missen elk recht; zij kunnen ontslagen worden ook op enkele verdenkingen kunnen aan den anderen kant voor geen enkel gepleegd misbruik vervolgd worden, tenzij hunne superieuren daarvoor de toestemming geven. De burger heeft geen enkel rechthij mag zelfs niet gelooven wat hij wil. Als hij uit de Grieksch-Katholieke Staatskerk wil treden, kan hij dat slechts met verlof van den minister, maar hij raakt dan ook tevens het laatste schijntje van recht, dat de Russische burger heeft kwijt; zelfs om zijne kinderen op te voeden. Gaat eene Duitsche secte over, dan wordt naar Siberië verbannen. Trouwens de kerkelijke overheid kan eiken verdachte tot levenslange gevangenisstraf of kloosterstraf of verbanning naar Siberië veroordeelen. (Wij zouden hierbij willen voegen, dat de man, die op het oogenblik in Rusland aan het hoofd staat der kerkelijke zaken, Pobedonost- zeff, zijns gelijke niet kent in dweepzucht en wreedheid). De Joden worden verschrik kelijk verdrukt (dat is bekend) en wat de vrijheid van drukpers aangaat: De Minister van Binnenlandsche Zaken kan, wanneer hij wil, aan een krant verbieden advertenties op te nemen of publiek verkocht te worden, ja hij kan zelfs aan een krant verbieden een of ander onderwerp te bespreken. De Min. van Volksontwikkeling, zijn collega van Justitie en de Procurator der Heilige Synode kunnen elk oogenblik elke courant verbie den te verschijnen. En alsof zulks nog niet genoeg was, bestaat er eene Kerkelijke cen suur, eene militaire censuur, een bibliotheek- censuur en eene volksbibliotheek-censuur. Het recht van vereeniging bestaat absoluut niet. De politie kan iedere vergadering zon der opgave van redenen verbieden; zelfs vreedzame betoogingen en werkstakingen zijn ten strengste verboden. Eigenlijk bestaat er wet noch recht. Want ieder wet kan door een geheim bevelschrift van den Keizer op geheven, ieder vonnis langs administra- tieven weg veranderd worden. Die verdacht wordt als student hervormingsdenkbeelden te zijn tuegedaan, wordt levenslang bij het leger ingelijfd, en om aan eene buitenland- sche universiteit te gaan studeeren moet men verlof hebben, wat zeer moeilijk te krijgen is; doet men het zonder verlof, dan wordt al wat men bezit verbeurd verklaard. De Russische Regeering is geene voorstandster van ontwikkeling, noch in de hoogte, noch in de laagte. Wie zonder speciaal verlof van den minister lezen of schrijven leert, wordt zwaar gestraft. Voorwaar, nimmer werd de stelregelHoud ze maar dom, dan kunt Ge ze des te gemakkelijker verdrukken, brutaler toegepast, I Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1