Meuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. X No. 65. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. 1904. ZONDAG 14 AUGUSTUS. BINNENLAND. COLPORTAGE. VOOR afzonderlijke raad 577 dus met een In even 53 90 34 163 300 114 dorp in matigen het eenig antwoord over het paard werd ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. pèr regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de stemming was als volgt Welsrijp 9 58 5 nood verkeerende praamschip Henriette, schip per Kruithof, van Hasselt, met een lading steen van Lobith naar Sneek. Leeuwarden, 12 Aug. Met bruine gezich ten en blijde harten zijn gisteren vacantie- koloniekinderen, die een week of drie op Vlieland zijn geweest, in de stad terruggekeerd. Afgehaald werden ze door eveneens blijde moeders. Geen uur mis weer hebben ze gehad en juist voor den regen zijn ze onder dak gekomen. Friesche Zuidwesthoek, 10 Aug. Met de binnenvisscherij ziet het er slecht uit. Onder de marktwaardige vischsoorten heersclit groote sterfte, waardoor de vangsten gering zijn en de prijzen gedrukt. De ziekte tast vooral de paling aan, waarvan in sommige wateren minstens de helft sterven. Een palingschuit zette de vorige week meer dan 100 pond overboord en de visschers moeten eiken dag beun en kaar nazien, om de doode visschen te verwijderen. Deze visschen komen terecht in het vischwater, waardoor de ziekte, door infectie, zich uitbreidt. De vischprijzen zijn als volgtsnoek 16 24 ct., baars 1216 ct., zeelt 2025 et., blei 57 ct., voorn 25 ct., paling naar soort en kwaliteit 1550 ct., alles per l/2 k.g. Leeuwarderadeel, 11 Augs. Gister sprak ik den directeur van een boterfabriek, die zeide, dat er vanwege de droogte dagelijks een duizend liter melk minder werd ontvangen dan gewoonlijk om dezen tijd van ’t jaar. Een ander vakman noemde een nog hooger cijfer en schreef de mindere melkopbrengst dit jaar mede toe aan het slechte wintervoeder, gevolg van den natten zomer van 1903. Rauwerd, 11 Aug. Gisteravond werd ons dorp in rep eri roer gebracht door een be stuurder van paard en chais, die met vaart de buurt kwam inhollen. Al spoedig had een botsing plaats met den vrachtwagen van Hiddinga, welke daarbij nog al eenige averij opliep. De genoemde bestuurder van paard en chais bleek bezoeker te zijn geweest van het festival te Oranjewoud. Nadat hij eerst aan de politie een valschen naam had opge geven en weigerde om aan den vrachtrijder eenige schadevergoeding uit te keeren, werd hij toevallig herkend door een dorpsgenoot. Hij bleek een zekere Schaafsma van Ooste- rend te zijn. Door zijn zonderling optreden, daarin nog versterkt door enkele fietsers (mede festivalbezoekers), kwam er een heele volksoploop en waren velen allesbehalve vriendschappelijk tegen hem gezind. Toen hij dan ook op zeker oogenblik van de gelegen heid dacht te profiteeren, om stilletjes er van door te gaan, werd eenvoudig het paard door ettelijke personen bij den teugel gegre pen, de chais gezwaaid en in den doorreed van den kastelein de Jong gebracht. Het einde van de onderhandelingen, welke hier gevoerd werden, was, dat hij vijf gulden schadevergoeding aan den vrachtrijder uit keerde. Toen hem daarop bij zijn vertrek werd aangemaand om ons draf te verlaten, was daarop, dat de zweep gelegd en in vliegende vaart (’t was intus- schen duister geworden), de buurt werd ge passeerd. Naar wij vernemen, is procesver baal opgemaakt, en dat is goed ook, want niet alleen veroorzaakt het woeste rijden ge vaar voor groot en klein, maar bovenal moet volgens ooggetuigen het meer dan ergerlijk zijn geweest, hoe het arme paard werd af gebeuld. Het is te hopen, dat de strafrechter der gelijke personen eens goed zal laten voelen, dat zij in hun brooddronkenheid zich binnen grenzen dienen te houden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Terwijl we dit schrijven, begint de nadering der kermis zich te doen bemer ken. Onder toezicht en tot groot genoegen der vacantiehebbende jeugd, worden tenten en kramen opgeslagen of ’t bouwmateriaal daarvoor aangevoerd. Van doodbloeden onzer kermissen is er dit jaar weer weinig te bespeuren. De oude standplaatsenVeemarkt, Pol en Leeuwenburg zijn, als alle jaren, weer aardig bezet. Gelegenheid om prettig uit te gaan, daartoe stelt de pachter van Amicitia zijn bezoekers weer ruim in de gelegenheid. ’t Grand Spectacle concert Varié, van den soms te erg kunnen weer een geval uit Oppen- Toen namelijk de heer Commissaris Politie alhier op 4 Augustus j.l. door conducteur van tram 1.40 van Sneek klacht kreeg, dat door hem en den een paal, dwars over de rails ons land bloeit degriezel-litteratuur al sterk als in het overige, beschaafde Europa. En ’t is daarom van belang, eens te hooren, wat een medewerker van de Weensche Zeit. publiceert over de colportage met deze geschriften, die in afleveringen van haat, liefde, bloei en vernieling den keukenmeiden enz. worden aangepraat. Een paar specifiek-Weensche eigenaardig heden daargelaten, zal het bij ons te lande wel zoo ongeveer op dezelfde wijze gaan met dezen tak van indrustrie als daar ginds. Het begin van het werk is het uitzetten der netten voor den abonnementen-visscher. De colporteur en ik, zegt de Weener jour nalist, gingen van deur tot deur, gaven er de afleveringen af en bekommerden er ons verder niet over, wat wel het lot der boekjes zou worden. In huizen, waarvan de buiten deuren openstonden, meest huurkazernes voor kleine luiden en arbeiders, was dit werk niet moeilijk. De colporteur klopte aan, wachtte meestentijds in ’t geheel niet op antwoord, maar opende de deur en gooide met een vluchtigen groet zijne proefaflevering naar binnen. In de meer deftige huizen, waar de voordeur gesloten is, is een groote mate van behendigheid noodig voor het zoogenaamde uitzetten. Dikwijls genoeg werden wij door den portier aangehoudenHei wat, waar gaat dat heen? Het antwoord was dan altijd een leugen, want wanneer de colporteur zijn beroep zou erkennen, dan zou hij zonder meer teruggestuurd worden met een barschD’r mag hier niet gecolporteerd worden. Men moet dus door een leugen zich toegang pro- beeren te verschaffen. In den regel maakte mijn collega zich er af met te beweren, dat we van meneer of mevrouw die en die eene bestelling hadden de naam had de leeperd aan de deur gelezenwe werden dan zonder moeite toegelaten. Nu kwam de tweede manoeuvre aan de beurt. Wij begonnen steeds op de hoogste étage, want de kneep is, dat men niet meer een deur voorbijkomt die men reeds heeft geopend. De koopwaar moet zoo gauw mogelijk afgegeven worden en is dit gedaan, dan is het zaak onmiddellijk af te trekken, anders loopt men kans haar terug te krijgen. Deze kans nu is zoo gering mogelijk en feitelijk tot haar minimum terug gebracht, wanneer men boven begint. Het colporteeren geschiedt altijd van boven naar beneden. De voordeelen heb ik zelf leeren inzien. Eenmaal stond eene dame met ’t boekje in haar hand langen tijd bij haar portaaldeur. De colporteur was toen al anderhalve ver dieping lager, maar zij dacht, dat hij naar boven was, en toen hij na lang wachten niet kwam, nam ze het prul in Godsnaam maar mee naar binnen. Dat is de speculatie van den colporteur. Hij denkt, misschien nemen ze, als ze zich vervelen, het boekje toch ter hand. Wellicht boeit het hun en een abonnement is afgesloten. Slechts in zeer enkele gevallen stelde de colporteur er zich mee tevreden, het boekje onder den drempel op te schuiven. Hij belde aan. Wou het dienstmeisje niet opendoen, dan loog hij, terwijl hij het boekje in de hand hieldmevrouw heeft dat besteld. Is al be taald. Hoogst zelden mislukte deze manoeuvre. Het uitzetten doet de colporteur op Vrijdag en Zaterdag, ’s Zondags laat hij zijn slacht offers rustig den tijd om zich aan de griezel- lectuur te wijden. En des Maandags begint dan het moeilijkste karwei van den handel het ophalen der boekjes en het abonnementen- werven. De toegang tot de woningen is nu wat gemakkelijker te verkrijgen. De colporteur heeft nu ten minste het schijnbare recht zijn waar terug te verlangen. En nu is het de kunst, zijn geheele ge slepenheid en taaiheid te gebruiken, ten einde zieltjes te winnen. Praten en van geen wijken weten en de lui overbluffen met woorden, zoodat ze er geen boe of ba tusschen kunnen brengen, dat is de geheele kneep. Ziehier een wel wat al te mooi gekleurd, maar toch typisch staaltje uit het verhaal van den Weenschen jo'urnalist. Daar kwam de keukenmeid. Eerst wou ze niet opendoen. In het begin eischte de col porteur zeer beslist zijne aflevering terug. Toen dat niet hielp, begon hij te lamen teren Maar zie nou ’s* lieve juffrouw, wat is dat nou een schade voor me. De keuken meid, die er gewetenswroeging over scheen te hebben, dat ze ’t boekje had laten ver slingeren, opende nu de deur, liet ons binnen en stamelde zoo iets vanIk geloof dat ik ’t niet meer heb, meneer. O, dat doet er niets toe, juffrouw; wanneer u die andere boekjes van me nou maar eens goed aan kijkt. En in een wip opende hij zijne map en begon zijn waar aan te prijzen. Ik stond er zwijgend bij. Opeens vroeg de keuken meid, op mij wijzendWie is toch die meneer En onmiddellijk antwoordde de col porteur: Das’s nou juist de schrijver van dien beroemden roman over den scherprechter van Maagdenburg. Ik heb den hr. van Borikowski op algemeenen wensch van mijn geachte abonné’s uit Kopen hagen laten komen, opdat allen een getuigenis van vleesch en bloed omtrent de waarheid van dat beroemde boek voor zich zouden zien. Vraag hier meneer den baron maar eens hoe hij door den beul van Maagdenburg met bloedige handen is ontvangen, en hoe de beul hem ’t kastje fonkelende diamanten en haren met bloed der gravin Ypsilon heeft laten zien De keukenmeid keek me met een verwonderden blik aan. Ik vreesde bij het eerste woord in lachen te zullen uitbarsten, daarom zweeg ik. De situatie werd bedenkelijk. Maar de colporteur redde er zich wel uit. Op melancholischen toon zei hijOch, vraagt u ’t liever niet, mijn bestejuffrouw. Meneer de baron heeft met de Boeren tegen de EngeL schen gevochten daarover handelt hier Rosa Binger, het boerenmeisje en daarbij is ie door het gedonder der kanonnen in den slag bij Padua aan beide oorendoofgeworden.” Nu was de keukenmeid half gewonnen. Maar een abonnement was nog lang niet gesloten. Zij wou niets weten van scherprech- tersgeschiedenissen, dat was haar te griezelig. Ook liefdesromans interesseerden 'haar niet omdat de mannen toch allemaal valsch benne. Na lang onderhandelen snapte de colporteur wat haar genre was roovergeschiedenissen las ze gaarne, ’t Eind van het lied was, dat ze een der meest beroemde rilromans kocht: Schinderhannes, de grootste roover dezer eeuw. Vier afleveringen kreeg ze direct, de overige zouden elke week bezorgd worden. Maar heel weinig lieden weigeren bepaald de proefafleveringen terug te geven. Wanneer deze verloren waren geraakt, dan betaalden de vrij welgestelden gewoonlijk zonder veel pruttelen het dubbeltje schadeloosstelling, dat gevraagd werd. Er waren ook tal van menschen, die de colporteur al kende als ware rilroman- liefhebbers. Ze abonneerden zich meestentijds direct, namen als ’t kon onmiddellijk vier afleveringen en bezwoeren als ’t ware den colporteur toch op tijd de volgende afleveringen te bezorgen. Deze echte klantjes waren meest jonge, in den kost ergens wonende arbeiders, naaistertjes, dienstmeisjes en ook wel kantoor- en winkelbedienden. Doch het succes was niet overal zoo schit terend. De meeste abonnementen moesten door taaie indringerige overreding gewonnen wor den. Wanneer een deur geopend werd om het boekje terug te geven, dan schoof de colporteur snel zijn voet over den drempel, en dan begon hij te onderhandelen. Opgrof heden antwoordde hij met moppen of complimenten. Dikwijls speelde hij den armen drommel en werkte op het medelijden. Zoo liet hij menige vrouw en menig meisje er in loopen. Maar o je, wanneer de man thuis was, dan werd het gevaarlijk met den voet tusschen de deur. Dan klonk het soms dreigendRuk uit met die snertboeken, of ik gooi je er uit. Begrepen? Maar de man verkocht zijn waar, en dat was hem genoeg. En ’t verhaal van dezen journalist, die uit eigen ervaring kan spreken, is een sterk bewijs voor den wansmaak van het publiekmaar ook van de energieke vindingrijkheid ,der nimmer rustende colpor teurs. Volstrekte meerderheid 289. De heer v. d. Velde was meerderheid van 11 stemmen gekozen. Iemand in ’t Gooi had twee katten, beide met één jong. Eén der poesen werd ziek, hoe langer hoe ernstiger. Spoedig begon de zieke moeder in-’t-oog-loopend lief te doen tegen de gezonde, met wie ze vóór dien tijd slechts zeer weinig op had; ’t was lief mi auwen, kopjes geven, enz. Eindelijk, toen ze meende, dat de vriendschap hecht genoeg was, nam ze haar jong en legde het naast het jong van haar vriendin; klaarblijkelijk voelde ze, dat ze zelf haar kindje geen voedsel genoeg kon geven. Gelukkig werd haar ver trouwen beloond; de gezonde moeder verzorgt thans beide kleine katjes. Het slimme moedertje is thans zoo goed als hersteld, Tessel, 12 Augs. Blazerschuit TX 38, heden morgen bij stormweer uit zee komende in Kaapenmolengat, is omgeslagen. Schipper Kuiper, gehuwd, en twee knechts, ongehuwd, zijn verdronken. Lemmer, 12: Augs. De salonboot Bolsward, 9 uur van hier vertrokken, keerde te ll1/*} uur terug. Bij Urk. had zij opgepikt het in heer G. Stroober staat zoo gunstig bekend, dat we ’t onnoodig achten ’t kunstminnend publiek tof een bezoek uit te nopdigen. Liefhebbers van ’t tooneel kunnen hun hart ophalen bij de Nieuwe Nederlandsche Tooneelvereeniging van Amsterdam, die Dins dag, Woensdag en Donderdag successievelijk opvoertMadame Sans Gêne, Inkwartiering en de Industrieel van Pont-Avesnes. Op de Veemarkt wacht vrijzeker Gebr. Alberts met hun biograaf een druk bezoek. Volgens ’t Utrechtsch Nbl. heeft deze bio graaf gedurende de kermis daar zich kunnen verheugen in duizenden bezoekers, die om strijd roemden de duidelijkheid der beelden en de groote actualiteit daarvan. In ’t bijzonder wordt genoemd ’t nummer „In de diepte der Zeeën", dat geheel uit de hand gekleurd is, terwijl de kleuren op ’t doek heel mooi worden weergegeven. Daarnaast vinden we ’t van ouds bekende Panorama van Damman, dat, naar men ons meedeelt, dit jaar prijkt met tal van nieuwe, hoogst interessante tafereelen. Schuin tegenover staat, niet op zijn oude standplaats, ’t acrobaten-, tooneel- etc. spel van Hart Schouten, dat ongetwijfeld zijn in den regel talrijke klanten weer vergast op alles, wat den naam van belangwekkend kan dragen. De Stoomcaroussel van de Firma M. van Bergen Co. heeft zijn oude standplaats weer ingenomen en zal, zooals dat alle jaren ’t geval is, wel weer met het leeuwenaandeel gaan strijken; draaien en dat te midden van een keurige omgeving, da’s nu eenmaal ’s menschen lust en leven. Op ’t Vischmarktplein vinden we een paardenspel, met hoeveel viervoeters, dat ver meldt de firma niet; „Circus Nationaal" is de naam van de met zeildoek bespannen tent, anders kunnen we er niets van mee deden. Dat jongensstreken worden, bewijst huizen, van den een machinist liggende, onder bovengemeld dorp was ge vonden, waardoor bij niet ontdekking ge makkelijk een déraillement had kunnen volgen, is door Rijks- en Gemeente-politie van Oppenhuizen ,den volgenden dag dadelijk een onderzoek ingesteld, die na lang zoeken, ongeveer een week later, eenige jongens ver baliseerden, die de leelijke grap hadden uit gehaald. Spannum, 10 Aug. Heden had de stem ming plaats voor een lid van den Gemeente- van Hennaarderadeel (vac. Struiksma). Tot candidaten waren gesteld Kingma (1.) en v. d. Velde (chr. h.) en Vellinga (a.). Waren de christelijke partijen nog door het contract verbonden geweest, de verkiezing van hunnen gemeenschappelijke!! candidaat was dan verzekerd. Sedert evenwel de antir. partij aan de chr. historische het verwijt had gericht, dat zij het contract terzijde had gesteld, kwam er verwijdering en kwamen nu beide partijen met een eigen candidaat voor den dag. De uitslag van Wommels Oosterend Kingma (1.) 101 V. d. Velde 152 Vellinga 75 Bolswardsclie Courant 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1