ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel 1 1904. 43ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 66. L DONDERDAG 18 AUGUSTUS. DINNENLAND. HONDSDOLHEID. VOOR afzonderlijke INGEZONDEN. L was F Uw dienstw., D. BAETSTRA. Bolsward, Aug. 1904. naar van ’t Leeuwarden, 15 Aug. Sedert eenige weken is men hier bezig met de verbouwing van het spoorstation. Dientengevolge is de vesti bule gesloten voor het publiek en zijn de bureaux voor plaatskaarten tijdelijk overge bracht naar het overdekte perron, deels afge sloten door een houten hek. Daar is de toe gang nu vrij. Voor menschen, die iemand uitgeleide doen of moeten af halen, is dit een groot gemak. Men kan de treinen en het publiek zien aankomen en vertrekken en dus wandelend wachten, beschut voor regen en noordenwind. Wonderwel is men ingenomen met den nieuwen toestand, die uit den nood werd geboren, doch veel meer gerief geeft dan de blinde en vaak tochtige vestibule op het noorden, waar het aan de loketten en uit gangen kwaad wachten kon zijn. Men mocht den toestand wel altijd zoo laten, die nu wel eenige overeenkomst heeft met een kopstation en inderdaad voordeelen biedt, waarmede het publiek hoogelijk is ingenomen en waarvan het met lof weet te spreken. Lemmer, 15 Augs. Hedenavond is hier telegrafisch bericht ontvangen van onze mu ziekkorpsen, die heden aan het concours van harmonie- en fanfarekorpsen te Bussum heb ben deelgenomen, dat door het korps //Ons Ideaal” een 5e prijs, en door //Excelsior” een 2e prijs is behaald. Deze prijzen zijn in ver schillende klassen behaald. Hepk. Nieuwsbl. v. Ff. Het Historisch feest te Witmarsum Witmarsum 16 Aug. Nog acht dagen en de groote dag voor Witmarsum is daar, Dan kent de thans in de groote gevestigde inrichtingen tot dezer ongel ukkigen, volgens de van den beroemden franschen doctor ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Voorheen hoorde men, vooral in warme en droge zomers, gelijk wij er nu een hebben, nog al veel gewagen van Hondsdolheid, en deden de ronde zeer schokkende verhalen over menschen en dieren, door dolle honden gebeten. Iedereen wereldsteden genezing methode Pasteur. Wie ooit, zooals de ondergeteekende een maal, iemand, gebeten door een dollen hond, heeft zien lijden en sterven, kan zoo iets nooit weder bijwonen. En daarom is het toe te juichen, dat er hier en daar, voornamelijk te Parijs, Pasteur- inrichtingen, zijn opengesteld. Iets te dezen opzichte is intusschen wel eenigszins jammer die inrichtingen zijn meest alle zoo ver van hier, en al moge ’t waar zijn, dat er tegenwoordig haast geene afstanden meer bestaan, de verpleging in die instellingen is heel duur. En al schijnt het nu zoo te wezen, gelijk ik boven reeds opmerkte, dat Hondsdolheid thans minder vaak voorkomt dan vroeger, geheel verdwenen is zij niet, en wat elders geschiedt, kan ook hier gebeuren. Ik heb een ouden man gekend, een veearts, nu sedert lang overleden, die beweerde een eenvoudig, maar onfeilbaar middel te bezitten tot genezing van de verschrikkelijke gevolgen van dolle-hondsbeet, wanneer het vóór den negenden dag na den beet werd ingenomen. Zou dit middel soms ook het volgende kunnen zijn ze eene hoeveelheid zuur bier REMEDIE, gebruikt bij Hiecke Boies, woonachtig te Ferwerd, en door haar ingegeven aan ver scheidene menschen, die van dolle Honden of andere Beesten gebeten waren. Dezelve bestaan uit de volgende kruiden Wilde Kaarden, Hondsribbe, Wijnruit, Waalwortel, Huislook, Steenruit, of anders Duizendblad in de plaats, Wilde Kervel, en Hanepoot, ook Drieblad geheeten. Van deze kruiden neme men meer of minder, al naarmate men den drank, daaruit te persen, grooter of kleiner hebben wil, bij voorbeeld men neemt van ieder dezer kruiden een klein handjevol, indien een van deze kruiden mocht ontbreken, dan neemt men van een ander wat meer, liefst van de Wilde Kaarden of van het Huislookdan doet men deze kruiden, groen en versch zijnde, in een vijzel, of, wat nog beter is, in een mortier, stoot ze zoolang, tot dat er sap uitkomt, welke sap men. dan aanvult met tweemaal zooveel wijnazijn, als er sap aanwezig is, deze vloeistoffen dan goed onder elkaar vermengd zijnde, doet men ze met de fijngestampte kruiden in een doek, die men zoolang samenperst, tot al het vloeibare er door is gesijpeldvan dit uitgeperste sap neme men 6 gewone eetlepels vol en vermenge die hoeveelheid met een loodfijne Theriakel. Deze Remedie, aldus geprepareerd, wordt twee achtereenvolgende dagen ingegeven, evenwel in dier voege, dat men des avonds te voren vaste, en geene spijzen gebruike, en dat men daarop ’s morgens 3 eetlepels vol van deze geprepareerde Remedie koud inneme, en den anderen morgen weder 3 eetlepels vol, moetende men den avond te voren weder vasten. Na het innemen van ’t Remedie mag men wel een soopje brandewijn, jenever of anijs daarop gebruiken. Hiermede eindigt deze kuur, voor zooveel het inwendige betreftdoch uitwendig moet de wond met wijnazijn zorgvuldiguitgewasschen en schoon gehouden worden, en met een pleister worden overdekt. Indien een vrouwspersoon of een kind dit Remedie zal gebruiken, moet men minder Theriakel er in mengen, en, naar den ouderdom van den lijder, meer of minder van het Remedie ingeven. Deze zelfde Remedie kan men ook voor gebeten dieren gebruiken j na het innemen Om twee redenen, Mijnheer de Redacteur! heb ik mij tot U gewend met het verzoek bovenstaande Copie in uw veelgelezen blad een plaatsje te willen vergunnen. Vooreerst omdat ik haar vond in het oud Politieboek der stad Bolsward, geplaatst tusschen eene //Instructie op het meten en z/ijken van wijn- en biervaten,” en een //Con- z/tract, aangegaan door de Trekschippers van //Bolsward en Workum onderling,”—beiden zaken, die heelemaa] met Hondsdolheid en hare genezing niet samenhangen. Dit „Remedie” nu, geinsereerd of ingelascht tusschen deze beide politieke stukken, heeft dan alleen betrekking op den tijd, waarvan de beide Copien spreken, 1725 en 1730, en zeer waarschijnlijk op eene gebeurtenis, in dien tijd voorgevallen, ’t aanwezig zijn in onze streken van één of meer dolle honden, en het gebeten zijn door dezen van één of meer menschen. Vervolgens is de samensteller van dit Boek denkelijk zeer begaan geweest met het lot dezer ongelukkigen, die door hem niet konden worden geholpen maar, in kennis gekomen zijnde met dit //Remedie,” was hij misschien in staat, anderen, wien later zulk een ongeval mocht overkomen, te helpen, en daarom ging hij er toe over, het hier te insereeren, ten einde het voor ’t nageslacht te bewaren. En schoon ik de verdenking, van aan kwakzalverij en wondermiddelen te gelooven, zeer verre van mij werp, heeft dezelfde over weging ook mij geleid, om U beleefd te verzoeken, het in uwe courant op te nemen, vooral ook met de bedoeling, om het onder de aandacht te brengen van de bevoegde deskundigenwant dat ik geen oordeel uit spreek over het //Middel,” doch alleen er openbaarheid aan tracht te geven, zal ieder toch zeker wel hebben begrepen. Maar zou het wel zulk een zeldzaam voor komend verschijnsel wezen, dat men veelal in de verte gaat zoeken, wat vaak in de nabijheid te vinden en te verkrijgen is U dankend voor de opname, Mijnheer de Redacteur direct vergast zouden worden op orgelmuziek. Niet, omdat we er zoo zeer naar verlangden, maar omdat een gewoonte van j aren en jaren er ons onwillekeurig naar deed uitzien, zoo- dra het klokje van achten de jaarlijksche juffrouw had binnengeloodst. Maar jawel hoor, ze kwamen niet, die traditioneele kastjes. En de reden? We ver namen die al spoedigbinnen de muren van ons politiebureau was wijselijk besloten de genoemde kastjes te weren en slechts twee of drie, groot soort, een vrijbiljet te verleenen. ’t Is te rijmen, dat die wijze maatregel Vrijdagmorgen ontevredenheid zaaide onder het corps draaiorgels. Een Eva ervan, (Eva’s treden in den regel beslist op), verkoos den heer C. te draaien. moet men ingieten. z/Het Remedie is probatum, wanneer het wordt gebruikt, voordat 9 dagen na den beet verloopen zijn alhoewel, hoe eerder men het doet, des te beter.” wordt er feest gevierd, een groot feest, een historisch feest. Dan komt Sjoerd Aylva na eenige honderden jaren met een gedeelte van zijn familie weer eens in Witmarsum, om daar ’t middelpunt uit te maken van een optochtdaar zal hij, de opperbevelhebber, met de andere bevelhebbers samenkomen om in Witmarsum te blijven om feest te vieren en niet gelijk voor ruim 400 jaar tegen Franeker op te trekken. ’t Stukje geschiedenis, dat hier zal worden weergegeven dateert van ’t jaar 1500. Dat was ’t jaar, dat de Friezen besloten om ’t juk af te werpen, dat hen afgelegd werd door Hendrik van Saksen, wiens vader Albert van Saksen door keizer Maximiliaan tot erfpotentaat van Friesland was aangesteld. Meer dan een jaar was men aan de grootste willekeur overgeleverd. Wel was er een verdrag met Albert opgemaakt en bestonden er verschil lende privileges, maar deze werden door zijn zoon niet nageleefd, hij hief, om zijn verkwis tend leven te kunnen leiden, hoogebelastingen. Den 29sten April werd er een landdag gehouden te Oldeklooster, waar alle dorpen uit Westergoo en Oostergoo vertegenwoordigd waren en eenparig werd besloten, den Sakser ’t land uit te jagen, om Franeker, de plaats waar Hendrik op Sjaardema-State verblijf hield, te belegeren. Op Aylva-State kwamen de opperbevel hebber, de verdere bevelhebbers en invloed rijke personen bijeen, om dan gezamenlijk naar Franeker te gaan. Welnu dit laatste zal Woensdag 24 Augustus a.s. weer plaats hebben; daar, op Aylva-State, komen met Sjoerd Aylva, Tjerk Walta van Tjerkwerd, Douwe Hiddama van Pingjum en Doutze Bonga van Kimswerd nog meer edelen en geestelijken, te zamen ongeveer 50 personen. Van de familie Aylva komen daar behalve Sjoerd nog Alef van Wons, Epe, rechter des gemeenen lands en Watze, jonge zoon, benevens zijne drie dochters Lutz, Eelck en Ebel. Aan den historischen optocht is ook een allegorisch gedeelte verbonden, waarin de volgende rubrieken zullen worden opgenomen: Apollo en de muzen, Flora, de godin der bloemen, de aloude kaatssport enz. In ’t geheel nemen circa 100 personen aan den optocht deel. Na aankomst van den optocht in de Hertekainp achter Aylva-State, beginnen de historische spelen enz. Alles wordt met de meeste zorg voorbereid en wanneer ’t weer daartoe meewerkt, twijfelen wij niet, of de moeite der dorpsbewoners, maar vooral die van ’t muziekkorps Frisia, van welke vereeniging ’t feest uitgaat, zullen rijkelijk beloond worden. Daarom Woensdag a.s. allen naar Wit marsum, om daar te genieten van ’t geen u door inwoners van ons dorp wordt aan geboden. Sneek. Zaterdagmiddag was onze stad in rep en roer door //de man met ’t vat,” die even vóór drieën de Oosterdijk binnenkwam met zijn globetrotter achter zich. Zoo men weet, wandelt J. G. Elsenhans, geboortig van Waldkirchen (Neder-Beieren), terzake eener weddenschap om 5000 dollars, van Rome naar St. Louis (Noord-Amerika). Het Comité voor Vreemdelingenverkeer ontving den wandelaar bij monde van den heer Abbinga. De firma //Veen’s Caéao” legde onmiddellijk beslag op ’t vat, natuurlijk voor hare publiciteit. Na den nacht hier te hebben doorgebracht, aanvaardde E. met zijn vat achter zich des morgens te half negen welgemoed zijn ver deren tocht. De reis gaat over Stavoren, Enkhuizen, Amsterdam, Rotterdam, bootNew-York, sporen naar Missisippi en eindelijk nog 19 dagen marcheeren naar St. Louis, waar hij 29 Sept, moet zijn aangekomen, om zijn 5000 dollars (f 12,500) te ontvangen. Zondagmiddag hield een zekere L. al hier zijn middagdutje onder de Waterpoort. De man verkeerde zeker in de meening, dat hij op zijn bed lag, ten minste hij keerde zich om en daar ging ’t de Kolk in. Gelukkig waren kameraden genoeg bij de hand, om den drenkeling nog behouden aan wal te brengen. We hadden Vrijdagmorgen bij den intocht van de Kermisdame gedacht, dat we nu eens niet zich aan v. P. te storen en besloot toch Maar het duurde niet lang of de agenten kregen ’t Xantippetje op den Oosterdijk met haar instrument ‘te pakken, en al gauw was 't naar het Bureau, waar de juffrouw verbaliseerd werd. ’t Is maar wat rustig hoor, nu we niet elk oogenblik de deur behoeven te openen, om te offeren voor muziek, die onze ooren vaak zoo vreeselijk op de proef stelde. Over dat rustige zullen niet pochen zij, die in de onmiddellijke nabijheid van Vee markt en Pol wonen. ’t Gaat op de Koemarkt al niet minder druk toe dan vorige jaren. De Firma Van Bergen Co. zal zich weer niet behoeven te beklagen Sneek met een bezoek te hebben vereerd, evenals de firma’s Alberts en Hart Schouten, waar eiken avond de plaatsen meer dan bezet zijn. ’t Circus op de Pol verheugt zich, zoo ’t lijkt, niet in een druk bezoek. Wat er aan mankeert, we weten ’t niet. ’t Is nu eenmaal zoo in de wereld: Wie te bescheiden optreedt met de kunst, vooral op Kermissen, wordt gepasseerd. De men schen houden in den regel van uiterlijk vertoon, en daar wordt ’t inwendige vaak naar afgemeten. In Amicitia was Zondag en Maandag ’t uiterlijk vertoon maken geen bluf, hoor! ’t Gezelschap Stroober gaf de twee avon den zooveel te genieten en zooveel te zien, dat we den heer Wiersma beleefd verzoe ken een volgend jaar weer die club te en- gageeren. De tooneelavondeu, die ons nu resten, zullen vrijzeker een prettig vervolg zijn van ’t geen we de beide eerste avonden dezer week in de groote zaal genoten. Onze jaarlijksche Kaatspartij Maandag j. 1. treurig bezocht. Vrijzeker was daarvan hoofdoorzaak de harde wind, maar ook gelooven we, dat een zeer groot deel van ’t publiek niet eens wist, dat er een Kaatswedstrijd van de afd. Sneek werd gehouden. Negen parturen namen aan de partij deel. Kranige kaatsers waren er ondermaar jammer was ’t, dat de storm tal van ballen, die goed opgeslagen waren, verloren deed gaan. Vijf uur was de strijd beslist. Ie prijs, f 45, werd gewonnen door S. Vijver, H. van der Heide en L. Leicht van Franeker. 2e prijs, f 30, Joh. Struiksma, R. Feits- ma en B. Wiersma van Wommels. 3e prijs, f 18, Catharinus Helfrich, Mein dert Helfrich en Wiebe Postma van Kims werd. 4e prijs, f 12, G. Terpstra, P. Hovinga en J. Cuperus van Marssum. De wedstrijd werd opgeluisterd door mu ziek zan onzen Hanewacker. Workum. Als een bewijs dat het ont zettend droog is in de binnenwateren bij en in onze gemeente, dient vermeld te worden, dat eenige melkvaarders, die gere geld per boot of schouw de melk naar de boterfahrieken vervoeren, nu genoodzaakt zijn dit te doen met paard en wagen. Het is zelfs zoo erg, dat de ongeladen melkboot- jes in enkele vaarten er niet kunnen door varen. Het jaar 1904 behoort dus wel bij de droge jaren geboekt te worden. De kinkhoest onder de kinderen be gint eer toe- dan af te nemen en neemt een meer kwaadaardig karakter aan. Een jong kindje is reeds aan de ziekte bezweken^ ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent Bolswardsche Courant vw wv vs/v* vw1 Xz^x^xz y~ '.y ^yy x x y wv x 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1