Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1904. 43ste Jaargang. No. 67. Verschijnt Donderdags en Zondags. ZONDAG 21 ADGDSTDS. BINNENLAND. Uit de Raadszaal. Ingezonden. VOOR afzonderlijke dat 1903 naar en Vergadering op Donderdag 18 Aug. 1904. de de ver- een En is, op een W. hieromtrent nadere In de hoop, dat aan de kwalijk kanalen, waarin 969,425 169,075 van Mej. E. Holwerda, hare herbenoeming tot stads- van de gemeente- en schut- 1903, met rapport der antwoord van Burgemeester en W. om en W. geantwoord is, van den Burgemeester van de hand is gedaan vergeten.” Bestuur van de R. K. Kiesver- eeniging «Gelijk Recht”, wees altijd oprecht en ga niet met leugens om, want dan wordt uw recht onrecht. Mag onze houding U niet aanstaan, het zij zoo, maar dat geeft U geen recht om onwaarheden te publiceeren. U, mijnheer de Redacteur dankzeggende voor de mij verleende plaatsruimte. Verblijf ik hoogachtend, J. ALfiADA jelgersma. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. van die exploitatie Tegenwoordig waren 11 leden. De heer Eisma was absent. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. De Voorzitter doet de mededeeling dat door hem een telegram van gelukwensch op den verjaardag van H.M. de Koningin- Moeder is verzonden namens ’t gemeente bestuur, waarop een dankbetuiging is terug ontvangen. b. Een missive dankende voor vroedvrouw. a. en c. Al is de leugen nog zoo snel, De waarheid achterhaalt ze wel! De Kiesvereeniging „Gelijk Recht” maakt melding in een verkiezingsprogram, dat in het vorige jaar door ons eene treurige rol gespeeld is met het candidaatstellen van den heer S. Oosterbaan. Er was toch inder tijd een schrijven van den heer Hettema ontvangen, dat de candidatenlijst niet door iiem zou worden ingeleverd. Dit kan waar zijn, maar de heer Hettema bezat niet het lecht om zulks alleen te doen, daarin hadden de andere onderteekenaars een woordje mede te zeggen. Maar die verklaring was hem afgeperst. Wij roemen er nog op, dat wij den heer Oosterbaan in den Raad hebben gebracht. Tevens wordt er nog in vermeld, dat wij herhaaldelijk zouden zijn gesommeerd om op de vergadering te komen om onze ziens wijze te willen verdedigen. Dat zijn grove onwaarheden, in welk blad van uw notulen boek, Secretaris van de. Kiesvereeniging „Gelijk Recht” is een brief genotuleerd om ons te verzoeken op de vergadering te komen Nog sterker gezegd, op de laatst gehouden vergadering heeft de heer S. Oosterbaan aan den President gevraagd «heeft U de heeren Hettema en Jelgersma ook uitgenoodigd om op de vergadering te komen” en wat was het antwoord ’t welk de heer Oosterbaan ontving? «Wij hebben het De heer v. d. Meulen wil er even aandacht op vestigen dat de Kade van Blauwpoort tot de Sneekerpoort slecht licht wordt des avonds. Verschillende lantaarns worden niet aangestoken en toch vindt hij het dienstig dat daar beter verlichting is. De Voorzitter. De aandacht der Gascom missie was daarop reeds gevestigd en een onderzoek zal worden ingesteld. De heer Boersma wenscht er aan te her inneren, dat een jaar geleden door hem het wenschelijke is betoogd dat hier een bouw commissie wordt benoemd. Indien het plan er is, dat daaraan gevolg wordt gegeven, zal hem zulks aangenaam zijn en zoo niet, dan wenscht hij er nogmaals de aandacht op te vestigen. De heer Schotman. Met het oog op de a.s. begrooting wensch ik even de aandacht van het D. Best, er op te vestigen, dat de bestrating op de Groote Kampen dringend verbetering eischt. De heer v. d. Meer. Ik ben binnen enkele dagen getuige geweest, dat een kind door een fiets overreden werd en een man werd omvergereden, terwijl ik zelf ook ben aange reden. Dit alles doet mij de vraag stellen of het ook noodig is, dat enkele paden, die veel bewandeld worden, ook voor wandelaars gereserveerd blijven, met het oog op de vei ligheid. De Voorzitter. Ik dank de heeren voor hun opmerkingen, er zal op gelet worden. Den heer v. d. Meer kan ik nog meedeelen dat een nieuwe politieverordening in de maak is, waarop ook bepalingen omtrent het fiets- rijden, het rijden met licht des avonds, het verbod om op de kleine steentjes te rijden enz., worden ontworpen. Daarbij zal ook op uw wenk gelet worden. M. H.Het zal nog noodig zijn voor de verkiezing van a.s. Maandag een plaatsverv. voorzitter te benoemen, aangezien de heer Eisma denkelijk dan nog niet thuis is en ik waarschijnlijk weg moet. Ik stel u daarom voor, den heer Kramer te benoemen tot plaats verv. voorzitter van het stembureau. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Sluiting der Vergadering. Tzum, 18 Aug. De boer, wien onlangs was aangeze.gd om bij nieuwe inhuring elf gul den per pondeinaat meer te betalen, heeft aan zoo’n eisch niet kunnen voldoen, wat niemand hier vreemd vindt. Door tusschenkomst van derden is de boerderij hem nu gegund tegen verhooging van zeven gulden per pondemaat met een verlengden huurtijd van twee jaren. De meier verklaart, dat hij dit jaar niet eeus bestaat en dat de tijden al heel wat moeten veranderen, zal de boerderij tegen de nieuwe voor waarden voor hem en zijn gezin een bestaan opleveren. De melkboeren beuren nu al weken aan een zoo’n f 20 per week minder aan de fa briek dan het vorige jaar om dezen tijd. De oorzaak ligt in de mindere hoeveelheid melk en in de zuivelprijzen. De veldvruchten staan over ’t geheel best en de opbrengst van vlas en koolzaad mag goed genoemd worden, terwijl de aardappel oogst uitstekend belooft te worden, wat hoe veelheid en kwaliteit betreft. Er wordt ge zegd, dat sommige soorten 300 korven per pondemaat opleveren in den echten aard- appelhoek. De prijzen zijn natuurlijk zeer laag, men spreekt van 17 stuivers per korf, zoodat de kleine burgerij den kelder eens overvloedig kan voorzien. Een groot verschil bij het vorige jaar; nu goedkoop en best, toen duur en slecht. Op de weiden staat nog niet veel; van eene tweede snede ziet men al af en daar de gewonnen hoeveelheid hooi niet bijzonder groot is en de boer gewoon is zijne stallen overbezet te hebben, zal het op het bij voeder aankomen. Leeuwarden, 18 Aug. het verluchting zal geven riekende stadsgrachten en geen visschen meer kunnen blijven leven, die vroeger zelfs in de karen gezond bleven, is men thans begonnen met het leggen der buizen tot vrij ver buiten de stad voor den af voer van de vuile stollen der groote stroo- cartonfabriek, op wier rekening het kwaad wordt gesteld, waarover de stadsbewoners in ’t schoone zomergetij met reden zoo bitter weten te klagen. Mocht de verandering de geweuschte verbetering brengen. Met zeker heid valt er echter niets van te zeggen, want in de bacteriënwereld zijn de w’onderen en raadselen al even groot als aan den sterren hemel. Doniawerstal, 18 Aug. Een druk bezocht, maar toch nog niet genoeg bekend plekje is Duisterheide, ’t middelpunt onzer gemeente. Vooral in ’t logement heeft men een prachtig gezicht op loodrechte olmen, waarvan de voor sten zich scherp afteekenen op ’t eigenaardig donker van de hoogopgaande dennen. Links van den weg vindt men verschillende lanen en kronkelpaden, die den bezoeker eindelijk naar den vijver leiden, een groote aantrek kelijkheid, zelfs voor bewoners van den om trek; en wie van buiten af den vijver niet bezoekt, is niet te Duisterheide geweest, Hoe aardig ligt daar ook die vrij groote plas te midden van ’t geboomte, onwillekeurig wordt men tot een zitje uitgenoodigd om zijn oogen mede te laten gaan over een be groeid heuveltje, omringd met jonge sparren, waarvan het groen zoo bevallig afsteekt tegen den donkeren achtergrond. Een mooi gedeelte is ook rechts van den weg naar Langweer. Daar beeft men de «Ballerküle”, eigenlijk een manége voor de paarden van de Stoeterij «De Oorsprong.” Hier vindt men heerlijk begroeide wandel paden en de monsterlaan, waar men telkens tal van pluimstaarten ziet huppelen. Wel is het bosch niet groot, maar men kan dan ook vrij ronddwalen, zonder eenige beperking, Hepk. Nieuwsbl. v. FrK die som en ander van inlichtingen. De Voorzitter. De commissie spreekt den wensch uit dat B. en W. worden uitgenoodigd de kohieren en heffing van schoolgeld te herzien. Welnu, wat konden B. en W. dan anders daaruit begrijpen, dan dat men van den raad uit dit verzoek zou richten en B. en W. zullen dat afwachten. De kwestie omtrent de begrooting van gasfabriek en reinigingsdienst is wat de gasfabriek aangaat door den heer v. d. Meer reeds beantwoord; als Voorzitter der gasfabriek behoef ik daar niets bij te voegen en wat het schrijf bureau aangaat, in mijne kamer vond ik een groot ondoelmatig bureau en toevallig wist ik dat te Leeuwarden een geschikt te koop was voor billijken prijs. De Secretaris heeft na van den Burgemeester in gebruik genomen, terwijl het bureau van den Secretaris is ver kocht voor f 22, welke som in de volgende jaarrekening der gemeente zal zijn te vinden. De Voorzitter stelt daarop voor, de rekening over 1903 voorloopig vast te stellen de inkomsten op f 110,252,08 de uitgaven - 110,160,37 met een batig saldo van f 91,71 Met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Kramer als Wethouder stemde niet mee. school. De Gom. wenscht dat B. en W. worden uitgenoodigd een voorstel te doen om een wijziging der schoolgelden te krijgen op beteren grondslag. De begrootingen van de Gasfabriek en ook der gemeente-reiniging eischen elk jaar aanzienlijke wijziging. De Commissie spreekt de hoop uit, dat een meer juiste raming worde ingediend. Omtrent de uitgaven meent de Commissie in het algemeen, zonder in détails te treden, op zuinigheid te moeten aandringen. Daar een schrijfbureau van f 75 voor den Burge meester is aangekocht, had de Commissie ver wacht, dat hierover eerst den Raad zou zijn gehoord, en dat bij voorkomende benoodigd- heden bij voorkeur bij ingezetenen worden gekocht. De gloeikousjes zijn in rekening gebracht voor 56 cent. Uit dit en enkele andere posten rees de vraag of de gemeente soms duurder wordt bediend dan particulieren. Het onderhoud van straten en wallen wordt veel door de stadswerklieden uitgevoerd, doch de vraag rijst of het niet voordeeliger uit komt, hierbij wat meer aan te besteden. Het boomsnoeien heeft nog al veel gekost, de Com. meent, dat de instructie van den stads tuinman dezen dit werk oplegt, en dat althans in elk geval voor zulk een buitengewoon bedrag de Raad dient te worden gehoord. Ook heeft het de aandacht getrokken, dat de wat voor den militieraad elk jaar wordt overschreden. De Com. vindt wel goed, dat die heeren hier behoorlijk worden ontvangen, doch is er tegen dat dit zooveel moet kosten. Omtrent de schutterij zijn geen op- of aanmerkingen gemaakt. Antwoord van B. en W. Het heeft ook B. en W. bevreemd, dat die straatbelasting niet hooger kwam, doch er is niet meer ont vangen. Omtrent het wijzigen van school geld zullen B. en W. een voorstel afwachten, liet schrijfbureau is voor billijken prijs te Leeuwarden gekocht, en het vroegere is tegen goeden prijs verkocht, zoodat die som in mindering komt. B. en W. betrachten zoo goed mogelijk de zuinigheid en zullen zorgen dat geen abnormale prijzen door de gemeente worden betaald. Omtrent het onderhoud van straten, wallen en riolen verwijzen B. en'W. naar ’t rapport van den gemeente-opzichter. Wat het boomsnoeien betreft, hierover is de raad wel gehoord, en is zulks geschied op advies en na onderzoek van deskundigen. Omtrent de uitgaaf voor den militieraad ver wijzen B. en W. naar hun antwoord van ’t vorig jaar. Het is hun evenwel wenschelijk voorgekomen, bij de begrooting dien postin oogenschouw te nemen. De schutterijrekening wordt met algemeene stemmen goedgekeurd de inkomsten op f 1138,50 uitgaven - Batig saldo f De gemeenterekening. De heer v. d. Meer. De Commissie heeft over een nieuwe heffing van schoolgeld ge sproken, en B. en W. antwoorden dat zij het besluit van den Raad afwachten, dit is mij niet duidelijk. Omtrent de opmerking dat van de Gasfabriek een meer j uiste raming wordt ingediend, wil ik wel mededeelen, wat ook trouwens vroegere jaren al gezegd is, dat het onmogelijk is, eenigszins juiste raming te maken, een derde punt wat ik wil aanstippen dat er door B. dat het oude bureau tegen goeden prijs en in mindering der uitgaaf komt. Hoe ik echter in de rekening ook zocht, ik kon niet vinden. Gaarne had ik B. en b. voor kennisgeving aangenomen. Een adres van den heer H. E. van der Werf, verzoekende het Nannenhof in koop tegen f 2,50 per M2. ten einde daar goede burgerwoningen te bouwen, die hij vertrouwt wel de goedkeuring van den raad zullen kunnen wegdragen. In handen gesteld van B. advies. d. Van B. en het adres van J. Nawijn W. het advies omtrent om den zooge- naamden stadstuin geheel tot bouwgrond te maken en dan voor 10 jaren te pachten tegen f 146,50, zijnde f 25 meer dan de tegenwoordige huur. B. en W. hebben geen bezwaar tegen de inwilliging van dit ver zoek, onder bepaling dat hij den grond niet aan derden mag afstaan, en onder voorbe houd dat indien de gemeente soms zelf den grond noodig mocht hebben in dien tijd, het recht daartoe blijft bestaan. Ter visie om in de volgende vergadering te behandelen. Punten van behandeling: 1. Aanbieding van de schutterijrekening over 1903. De Voorzitter stelt voor deze rekening te behandelen bij punt 4 der agenda. Zonder hoofdel. stemming alzoo besloten. 2. Missive en voorstel tot verdeeling van gemeenten in stemdistricten. B. en W. stellen voor, Ged. Staten naar aanleiding hunner missive te dezer zake te berichten, dat in deze gemeente geen wijziging noodig wordt geacht en één stembureau, ten stadhuize, voor deze gemeente voldoende wordt geacht. De heer Ouperus. Ligt daarin opgesloten dat de raadszaal bestemd blijft als stem lokaal, dan zou ik het toch wel van belang achten, voor gebrekkigen en ouden van dagen een lokaal gelijkvloers met de straat, gelijk dat in andere gemeenten ook geschiedt. De Voorzitter. Daartoe zal dan noodig zijn een voorstel, met aanwijzing welk lokaal men daartoe wenscht te bestemmen. De heer Cuperus. Zoo dit voorstel niet voor directe behandeling vatbaar is, wil ik hier later op terugkomen, doch ik meende te moeten voorkomen, dat door dit aanhan gige voorstel de raadszaal uitsluitend als stemlokaal wordt aangewezen. De Voorzitter. U kan later een voorstel daaromtrent indienen. Het voorstel wordt goedgekeurd met alge meene stemmen, 3. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van pl. m. 25 M1. grond aan den heer F. R. Feenstra. De Voorzitter stelt voor, dit punt heden van de agenda af te voeren, daar gebleken is, dat eenige raadsleden niet voldoende met het terrein op de hoogte zijn, en adressant in gebreke gebleven is een juiste teekening in te zenden. Alzoo besloten. 4. Behandeling terijrekening over Commissie en Wethouders. Het rapport der raadscommissie behelst in hoofdzaak het volgende: Het heeft de bevreemding gewekt dat het gebruiken der straat, (voor plaatsen van steigerpalen enz. bij verbouwing) slechts f41,30 heeft opge bracht. De schoolgelden voor de school voor m.u.l.o. beliep en slechts f 437,50, een bedrag geer miniem ten aanzien van de kosten diet; ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. i Bolsvardsche Courant O

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1