Nieuws- en Advertentieblad Bols ward, en Wonseradeel. DE KERMIS. 1904. No. 68. 43ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 25 AUGUSTUS. STADSNIEUWS. DINNENLAND. k VOOR afzonderlijke elke overal ziet men de de proevers kerkelijk L Na die van en 7 organiseert de eene groote die zich bij bijna een of ander maar hun aantal ver- zeer Een feest is er om plei- mag dit niet zoo op- van ’t genot al men de tering dezen wedstrijd mogen deelnemen jongens beneden den leeftijd van 17 jaar. De inleg bedraagt 20 cent, terwijl de prijzen f 12, f 6 en f 3 bedragen. De partij zal gespeeld worden in ’t Hof. Wij twijfelen niet of deze partij, die juist op den Zondag in de kermis valt, zal veel toeschouwers trekken. Groote Kaatspartij. Na afloop van eiken wedstrijd heeft steeds eene prijsuitdeeling plaats. Zulke prijsuit- deelingen kenmerken zich steeds door ’t houden van vele en vaak ellenlange toasten, wat dan ook maakt, dat ze minder aantrek kelijk zijn en velen niet naar dergelijke fes- tifiteiten toegaan. Verleden jaar kaatsvereeniging U.B.O. Naar wij vernemen mag het fonds Z/Ubo” (uitkeering bij overlijden) van den Chr. Nat. Werkm. Bond zich in steeds toenemenden bloei verheugen. Het aantal aangesloten afdeelingen bedraagt 28. Op 1 Aug. was het ledental geklommen tot 5034. De wekelijksche contributie steeg tot f 154.7 2\ Het verzekerd ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. wilden verklaren, dat de man was geweest. Er moest dus misverstand in het spel zijn. In elk was van den slingerenden gang .niets En als de dronkenschap niet vast stond, waren de politieagenten niet in de rechtmatige uitoefening hunner bediening ergo was geen verzet gepleegd. Op dien grond zou dus vrijspraak moeten volgen. Mocht de rechtbank er anders over oordee- len dan verzocht PI., den bekl. een geld boete op te leggen, omdat hij nog niet met den strafrechter in aanraking was geweest. llepk. NieuM. v, FrK ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 't Is tegenwoordig een tijd, dat ’t eene feest ’t andere opvolgt. Muziek-, turn-, jon- gelings- en historische feesten, ’t een is nog aanhangig en er worden reeds plannen ge maakt voor een ander. En tusschen al deze feesten van nieuweren datum in, of tegelijker tijd wordt er kermis gevierd, nu hier, dan daar en overal opgewekt en vroolijk, alsof er geene andere gelegenheden zijn om pret te maken. Dan blijkt weer, dat ’t met de kermissen nog lang niet gedaan is, dat zij nog wel eenigen tijd stand kunnen houden tegen de aanvallen, die tegen haar gericht zijn, of tegen de stormen, die over hare hoofden gaan. Wel is er achteruitgang in dit volksfeest bij uitnemendheid te constateeren, maar dit is ook niet te verwonderen, ’t Reizen is tegenwoordig reeds zeer goedkoop en ’t is zoo gesteld, elk denkt, dat ’t buiten zijn land, ja zelfs buiten zijne woonplaats mooier is en ,’t is een feit, dat ’t vreemde steeds trekt. Toch zijn er nog altijd personen, die hier niet deel aan kunnen nemen. Voor hen is 't genot en pleizier toch ook geschapen. Welnu, wat is er dan mooier en beter, dan een feest w’aaraan arm en rijk, oud en jong, groot en klein kunnen meedoen Wel kan de een zich meer veroorloven dan de ander, maar waar dit ’t geheele leven door ’t geval is, hoe zou zulks dan bij de kermis zijn buitengesloten Ieder mag na wekenlange inspanning wel eens eenige dagen uitspanning hebben. Nie mand behoeft zijn geheele leven te werken, zonder eenige oogenblikken aan genot en pleizier te wijden. Neen, dat is geheel on- noodig, een onschuldig feest mag door ieder worden gevierd. Helaas zijn er, buitengewone gelegenheid in opzicht te buiten gaan, wordt steeds kleiner en in dit opzicht anderen de feesten in den laatsten tijd in hun voordeel. zier te maken en men vatten, dat men ter wille zijn geld verkwist; steeds moet naar de nering zetten. Wij hebben hier nu de zwarte zijde van feestvieren opgenoemd, doch er is ook eene lichte zijde aan, evenals bij alle andere zaken, n.l. deze, men verricht na eenige pleizierige dagen met meer moed en opgewekter zijne dagtaak. Dikwijls terneergeslagen ontwent men, wanneer men eenige dagen pleizier heeft, eenigszins aan den dagelijkschen sleur en de bezorgde gedachte, die iemand bezielt, drijft af, om plaats te maken voor nieuwen moed, nieuwen lust, voor de gedachte om zich weer vooruit te helpen, waartoe men in die donkere oogenblikken geen kans zag. Maar om nu speciaal op de kermis terug te komen. Wat is dan toch de kermis? De kermis is oorspronkelijk een feest, kerkmis genaamd. Met dergelijke missen kwam altijd zeer zeel volk bijeen; zoodat, nadat het als ker kdijk feest was afgeschaft, de feestelijkheden bleven bestaan en groote massa’s volk trokken. werkpaarden werd enkele luxe-paarden gingen voor f 300 tot f 400 van de hand en de veulens golden f 40 tot f 80. Dit laatste is tot op den huidigen dag zoo gebleven en wij zullen zien, in hoeverre zij er nu weer aan voldoen zal. Aan festivi teiten is ook ditmaal geen gebrek. Wij willen daartoe nog eens even aan alles herinneren. Ten eerste krijgen wij hier iets, dat wij in jaren niet hebben aanschouwd in de ker mis, n.l. twee tooneelvoorstellingen. De Nederlandsche Tooneelvereeniging zal Don derdag en Vrijdag hier optreden. Donderdag wordt gegevenZ/De Sabijnsche Maagden roof" en Vrijdag Z/De Generaal komt", ge volgd door: //Mijn Schoonmoeder en Ik". Dan Zondagsavonds Café-Chantant onder directie van den heer Henri ter Hall, en Dinsdags groote prijsuitdeeling van de kaats partij. Al deze festiviteiten zullen plaats hebben in z/de Doele". In //het Rood Hert" is in de kermis nog Café-Chantant en bal en in z/de Prins" ge durende de drie laatste dagen muziek en bal. Tot zoover de avondfeesten. Donderdag harddraverij, Vrijdag ringrij- derij, Maandag wedstrijd met versierde sport karren en volksspelen en ’s avonds groot nu heeft de president der z/Bolsward” bewezen dat dat ook wel anders kan. Elk herinnert zich nog de prijsuitdeeling van ’t vorig jaar. Welnu, ditmaal wordt ’t wederom iets bui tengewoons, maar wat ’t wordt, daarover zwijgen wij liever, ’t Is het beste, dat men zelf gaat zien. Ook moet inen de medailles gaan zien, voor de prijswinners van de kaatspartij genoemde vereeniging worden uitgeloofd bij den heer S. Fennema alhier geëta leerd zijn. Westergo, 22 Aug. Buitengewoon droge zomers hebben dit voordeel, dat men er eens duchtig aan wordt herinnerd, hoe noodzakelijk het is om de slooten op voldoende diepte te houden. ’t Is overbekend, dat aan het slatten van slooten veel te weinig wordt gedaan. Bij natte zomers heeft het land geene genoeg zame afwatering, en bij droge heeft het vee gebrek aan drinkwater, zooals thans het geval is. De nood dringt, en slatters aan het werk. Maar daarom zijn de slooten dadelijk nog niet voorzien van water, wanneer het vee in de schrale weiden smacht. In de slooten, waarin vlas wordt geroot, ziet men veel doode visch en flauwe alen, die gemakkelijk te vangen zijn, daar ze vaak boven op de vlasschoven liggen. Dat is een fortuintje voor onder de //kleine luyden”. Maar dat er zooveel visch sterft, zal onzen visschers van professie minder aangenaam zijn, door dat de schade zich een volgend jaar zal laten gevoelen. Ook in de vaarten ziet men bij den lagen waterstand veel doode visch drijven, waar onder snoeken van eenige ponden zwaarte. Weidum, 23 Aug. Gister namiddag had alhier een treurig voorval plaats. De tim merknecht 8. Koldijk, bezig zijnde met het schoonmaken van den ketel aan de boter- fabriek, werd eensklaps verrast door een hoeveelheid stoom, zoodat de man ernstige brandwonden bekwam aan gezicht, handen en voeten. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen. 't Heeft echter niet mogen baten, hevige pijnen is de ongelukkige gisteravond te acht uur overleden. Nes (Ut.) 22 Aug. Een kermisreiziger had heden een buitenkansje. Hij ving n.l. aan zijn héngel in de Zijlroede onder dit dorp 3 karpers, die het respectabel gewicht hadden van 13, 11 en 9 halve kilo’s. Oldeboorn, 22 Aug. Een veehouder alhier verkocht, met bestemming naar het buiten land, 4 weidkoeien voor f 1100. Dat zijn hooge veeprijzen. Gaasterland, 22 Aug. Terwijl velen 1904 prijzen boven het vorige jaar, wijl het veel meer zonneschijn gaf, meer gelegenheid om te reizen en te trekken, waarvan ook onze gemeente heeft geprofiteerd, staat het bij anderen minder gunstig aangeschreven. De boeren vooral maken een schadelijke rekening velen ontvangen per week 25 a 30 gulden I bedrag per lid is gemiddeld f 56. Het batig minder aan melkgeld dan een jaar geleden, saldo Daarbij komt, dat er te weinig hooi is ge- oogst, wat zich in den a.s. winter zal doen gelden, terwijl er weinig hoop bestaat, dat het najaar het ontbrekende nog zal aan vullen. En dit laatste, het achterwege blijven van de nahooiïng, is zeer nadeelig voor de arbeiders. Nu reeds loopen velen werkeloos rond en ’t is te voorzien, dat er weldra meer zullen komen, die niets verdienen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. was op genoemden datum f 4743.59°. In het afgeloopen boekjaar kwamen 52 sterfgevallen voor, waaronder 8 meerderjarige mannen. Het opmerkelijke is zeker wel, dat zonder dat eenige epidemie hiertoe meewerkte, alleen in ’s-Gravenhage 31 sterfgevallen voor kwamen. Aan het einde van ’t derde boekjaar (Oct. 1905) zal een begin worden gemaakt met het weduwenfonds, als volgens reglement de helft der te behalen winst hieraan moet worden afgestaan. Het Bestuur van het fonds Z/Ubo” is opgedragen, een concept-reglement te ontwerpen, om dan nader in eene vergadering van Commissarissen dit te behandelen en in tijds klaar te hebben. Voor de Rechtbank. Een landbouwer uit Parrega, K. P. gehee- ten, had den 28 Juli te Bolsward kennis gemaakt met den politie-inspecteur Bachofner, die hem in het belang zijner eigen veiligheid opsloot, daar de man dronken was, hetgeen bleek uit zijn slingerenden gang, beneveld gezicht en rieken naar sterkedrank. Ongeveer een etmaal na zijn arrestatie werd hij voor ontnuchterd verklaard. Onze landbouwer wien de kennismaking niet was bevallen, had zich tegen de arres tatie (waarbij de politie-agent Gros den In specteur hulp verleende) verzet, hetgeen hij op de terechtzitting voor ’t meerendeel ont kende onder verzekering tevens, dat hij niet dronken was geweest, daar hij slechts een paar glazen bier en een roemer madeira had gedronken. Twee getuigen a déch. verklaar den onder eede, dat zij ‘ook geen teekenen van dronkenschap aan den beklaagde hadden bespeurd en een hunner beweerde bovendien, dat de Inspecteur P. z/een homp” had gegeven waardoor bekl. wel twee meter terzijde stoof. Nader ondervraagd, bleef de Inspecteur proces-verbaal en getuigenis handhaven, al moest hij erkennen bekl. van zich te hebben gestooten, omdat deze hem bedreigde. De Subs.-off. was overtuigd, dat Bachof ner de waarheid had verteld en niets meer. Daarvoor kende de Rechtbank dezen Inspec teur ook reeds lang genoeg. De getuigen a déch. hadden feitelijk van de zaak al zeer weinig gemerkt en ten overvloede wist men dat beklaagde een dronkaard was. Omdat hij echter tot heden niet door de Rechtbank werd veroordeeld en het verzet geen licha melijk letsel had meegebracht, behoefde de straf niet zoo zwaar te zijn. Eisch7 dagen gevang. De verdediger, mr. Romer, stelde voorop, dat het voor hem moeilijk pleiten was in deze zaak, nu de Subs.-off. reeds had latcpi doorschemeren, dat de inspecteur op grond zijner antecedenten niet anders kon geven dan de zuivere waarheid. En toch was PI. van beklaagdes onschuld overtuigd. Hij had de getuigen a déch. nog heden morgen vóór de zitting op het hart gedrukt, dat zij hunne aan hem reeds gedane verklaring niet onder eede moesten herhalen, wanneer .zij niet waar was. Men had nu hun getuigenis gehoord beklaagde slingerde niet; zij konden niet aan hem zien, dat hij dronken was. Kon hier nu een vergissing mogelijk zijn? PI. oordeelde van niet, want de Inspecteur verklaarde immers, dat de man zoo dronken was, dat hij eerst den volgenden dag kon worden gehoord. En wanneer had anders een inspecteur van politie de macht, om iemand vier-en- twintig uren van zijn vrijheid te berooven Wat de zaak nog vreemder maaktevolgens een der getuigen zou bekl. door een duw van den inspecteur wel twee meter op zij zijn gestoven; maar iemand die zoo dronken was als de inspecteur het voorstelde, zou op zijn beenen niet blijven staan. PI. zou nog drie h vier getuigen kunnen voorbrengen die eveneens niet dronken een geval bewezen. M.E.T.O. Zondag 28 Augustus a.s. kaatsclub M.E.T.O. wederom jongenskaatspartij, door elkaar te loten. Aan Uitslag stemming. Bij de op Maandag j.l. gehouden stemming voor den gemeenteraad waren 466 stemmen uitgebracht, waarvan 15 van onwaarde. Op den heer Bruinsma waren 122 stemmen uitgebiacht en op den heer v. Randen 329, zoodat de heer v. Randen gekozen is. Waarschuwing. De Burgemeester waarschuwt tegen ’t drinken van ongekookt water en ongekookte melk, daar zich hier gevallen voordoen van Febris Typhoidea. Men meldt ons, dat er hier reeds drie gevallen voorkomen. Een vreeselijk ongeluk. Dat een ongeluk vaak in een klein hoekje schuilt, bleek Maandag j.l. weer. Het 14- jarig dochtertje van den timmerman A., had op den zolder eenig werk verricht. Toen zij naar beneden zou gaan, gleed de ladder uit, waardoor zij van boven viel. Onmid dellijk verloor zij het bewustzijn en is eenige uren later aan de gevolgen overleden. Paardenmarkt. Maandag j.l. had onze jaarlijksche paarden markt plaats. Vroeger de eerste dag der kermis, is zij nu slechts een barer voorboden. Een 200 tal paarden en veulens was ter markt aangevoerd. Doordat de prijzen laag waren, was de handel zeer traag. Voor van f 50 tot f 200 besteed, vuurwerk, Dinsdags //de dag" groote kaats partij en om den overgang naar ’t gewone dagelijksche leven niet te groot te doen zijn, heeft ’t bestuur dezer vereeniging Woensdags nog een wedstrijd onder de leden georgani seerd en na afloop groote prijsuitdeeling. Wij zien dus, er is wel gelegenheid om te genieten, maar wat de eigenlijke kermis aanbelangt, dan moet men naar de tenten en kramen zien. Evenals verleden jaar komt de Firma M. van Bergen Co. hier weer met hare stoom- caroussel. Verder eene paradetent van den heer Schouten. De heer Schouten die hier voor ’t eerst alleen als directeur optreedt, heeft een goed gezelschap geëngageerd, o. a. de familie Serierse en ook de oudste artist der wereld, zijnde 82 jaar oud. Sterlings lachspiegel doolhof en het pano rama van Damman zijn ook weder present. Dan is er nog een draaimolen, luchtschom- mei, een galerij van electrische levende beel den en de twee bekende Friesche Lilliput ters uit Bergum afkomstig. Deze twee Friezen zijn nog van adel, ’t zijn prins en prinses Goldini, alzoo Friesche edelen met een Italiaanschen naam. Enfin, in de kermis moet men ’t zoo precies niet nemen. Verder zijn er een tweetal poffertjes-salons en meerdere tenten en kramen, waaronder ook onze stadgenoote de Wed. Massolt, die ons thans voor de 4<9ste maal bezoekt en het volgend jaar dus haar gouden jubileum denkt te vieren. Voor hen, die van de kermis houden, is er gelegenheid genoeg om uit te gaan. Wij eindigen dan ook met allen een pleizierige kermis toe te wenschen. BMBi Bolswardsclie Courant I l i*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1