Meuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1904. 43ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags No. 69. BINNENLAND. Historisch feestte Witmarsum. VERFRISSCHENDE DRANKEN. ra !i?r* ZONDAG 28 AUGUSTUS. DE KERMIS. VOOR afzonderlijke deelnemers. C. Hobnia, Premie van suiker is het gebruik van zeer algemeen en levert den fabrikant een niet onbelangrijk voordeel op, op onze grondstoffen krijgen om te zetten. In plaats aardappelsiroop f daar deze siroop, die door koken van aard appelmeel met zwavelzuur bereid wordt, slechts enkele centen per kilo kost. De jninder zoete smaak wordt door toevoeging meer deelnemers was. en dan Heerenveen, 26 Augs. Naar aanleiding van de opmerking van onzen Sneeker-cor- respondent over de geneeskundige behan deling, te Joure verleend aan den jongeling uit Bolsward, wien, op den terugweg van het festival te Oranjewoud, te Westermeer zulk een noodlottig ongeval trof, wordt ons nu van bevoegde zijde verzekerd, dat het in het welbegrepen belang van den inwendig zwaar gekwetsten patiënt was, dat hij zoo spoedig mogelijk in een ziekenhuis werd opgenomen, en aangezien de tram naar Sneek tot vertrek gereed stond, werd de patiënt, onder leiding van den geneeskundige, in een goederenwagen opgenomen en verder naar Sneek vervoerd, waar een geneeskundige in middels reeds per telefoon op zijne komst was voorbereid, zoodat alles gereed was om den patiënt te ontvangen en onmiddellijk onder behandeling te nemen. Hepk. Nieumbl. v. Fr. Workum, 26 Aug. Onder begunstiging van prachtig zonnig weder, gepaard met een stevigen bries uit het Westen, had alhier gisteren vanwege de Onderlinge Zeilclub „Workum" de jaarlijksche zeilwedstrijd op het Gaast- en Zandmeer plaats. Voor dezen wedstrijd hadden zich voldoende liefhebbers aangeboden. Om 12 uur speelden de muzi kanten in optocht door de stad, waarna deze plaats namen op de stoomboot van kapt. Groenhof, waarbij mede een groot aantal liefhebbers plaats namen, om dezen wedstrijd bij te wonen. Eveneens vertrokken met hetzelfde doel een aantal vaartuigen gevuld met belangstellenden. Het was een prachtig gezicht om te zien, hoe die kleine vaartuigjes over de bruisende baren heengleden om elkaar de zege te betwisten. Van de volgende klassen werden de prijzen gewonnen door: le Klasse, ijzeren Schouwen, 6 deelnemers. Prijs: Barometer, Klaas Ketelaar, Workum, „4 Gebroeders.” le Premie: Theeblad, H. de Groot, Workum, „de Jonge Jetze.” 2ePremie: Horlogeketting, R. Flapper, Heidenschap, „2 Gebroeders.” 2e Klasse, Jollen, 5 deelnemers. Prijs: 10 gulden, G. Mulder, Stavoren, „De Jonge Doede”. Premie 5 gulden, J. Wiersma, Workum, 2e Premie f 2,50, A. Zeldenrust, Molkwerum, „l’Esperance”. 3e Klasse, Tjotters, 3 deelnemers. Prijs: Bloemmandje, J. Haagsma, Workum, „Kas- catie”. Premie: Klokje, P. Feenstra, Kolder- wolde. 4e Klasse, Booten met Bezaantuig, 5 deel- II. Visser, P. Kuipers, commissie zal vormen om daartoe po gingen in ’t werk te stellen. Wij twijfelen niet, of dit feest zal dan lokken, dan thans ’t geval Zoo is dus de eerste dag der kermis voorbij gegaan, ’s A vonds bevond zich nog al tamelijk veel volk op straat, vooral de luchtschommels maakten goede zaken, .even als de stoom-carrousel en de draaimolen. De tweede dag, de Vrijdag is er’s morgens gelijk alle jaren niets te doen, ’s Middags Ringrijderij bij den kastelein A. Postma. Maar daar hooren wij een paar uur voor den aanvang, dat de ringrijderij niet door gaat, wijl er te weinig deelnemers waren Deze dag gaat dus onopgemerkt voorbij, Er was wegens ’t slechte weer bijna geen waren, begaven allen zich naar 't dorp. Het was zwart van menschen en in een oogwenk waren de gereedstaande trams gevuld. ’t Was nu ongeveer half zes en buiten hen, die in de trams zaten waren er velen, die verlangden naar huis te gaan. Kwartier voor acht ongeveer komt er weer meer beweging. De stoet was in aantocht, ’t Is dezelfde van des morgens, maar nu verlicht door middel van fakkels. Over het geheel genomen waren er van deze laatsten te weinig en wat de verlichting der zege wagens aangaat, deze zou wel voldoende zijn geweest, wanneer de acetyleen-lantaarns beter geplaatst waren. Ronduit gezegd, omtrent de historische spelen en den avondoptocht deelen wij de publieke opinie...’t viel ons niet mee. Laat dit evenwel de deelnemers niet ont moedigen, maar een prikkel wezen om weer eens iets dergelijks te beginnen en dan op deze kleinigheden te letten. Wij kunnen evenwel niet nalaten nogmaals een woord van hulde te brengen aan den heer W. Jacobs, die als ’t ware, alleen alles voor elkaar gebracht heeft. Honderden verlangden om te acht uur of half negen te vertrekken, maar jawel, twee trammen stonden daar gedurende een paar uur zonder af te rijden. Dit had toch wel anders gekund, want passagiers waren er genoeg te vinden en nu verveelden zich èn bezoekers èn trampersoneel. nemers. Prijs: Gebakschotel, Workum. Premie: 2 Beelden, Workum, „De Snoek”. 5e Klasse, Sprietbooten, 8 PrijsNikkel Sigarenschotel, Hemelum, „De Jonge Wieger”. Horlogeketting, C de Vreeze, Workum, „Martha”. Na den wedstrijd ging de muziek opnieuw door de stad, gevolgd door een groot aantal belangstellenden. Des avonds 8 uur was er Muziek-uitvoering in den tuin van ’t Stations Koffiehuis, die verlicht was met eenige lampions. Nu en dan werd er eenig bengaalsch vuur ontstoken, wat een prachtig gezicht gaf. Om en bij het Station bevonden zich vele nieuwsgierigen, die tevens genoten van den schoonen avond. De maan scheen helder en er was geen .wind te bespeuren, zoodat de uitgevoerde muziek stukken de aandacht van het publiek trokken. Voor de onderlinge Zeilclub „Workum” kan deze dag als welgeslaagd beschouwd worden. Men meldt aan het Volksdagblad, dat Jan Terwey, de bekende dienstweigeraar, uit de gevangenis ontslagen is en thans verblijf houdt te Blaricum en dat sedert eenige dagen. Jan Terwey gaat nu zijn 5 jaar ontzegging van het dragen van wapenen in, zegt liet blad. Daar is ze. Donderdagmorgen acht uur luidde het klokje om ’t ons te verkondigen. De „oliekoekspullen” hadden reeds gedurende een half uur hunne dampen over ’t kermis terrein verspreid. ’t Is Donderdag en die dag belooft nooit veel in onze kermis, het geleek wel een gewone weekmarkt. Men zag bijna geen vreemden. Wat men wel zag, dat zijn straatmuzikanten. Draaiorgels, harmonica’s, violen en hoorns piepen, krassen en gillen als om het hardst, ’t Is dan ook wel wat erg, 13 a 14 per sonen hebben toestemming gekregen ons op hunne kostelijke muziek te vergasten. Bij al deze instrumenten is er juist één goed orgel n.l. orgel no. 1. ’t Zou vrij wat aangenamer zijn, als wij twee orgels van dat soort hadden dan al die... Datdeed men in Sneek immers ook en dan blijven al die kleine piepende orgeltjes wel weg uit vrees afgekeurd te worden. 's Middags was er Harddraverij. Deze werd begunstigd door mooi weer en mag in dit opzicht geslaagd worden genoemd. Aan de draverij werd door 7 flinke paarden deelgenomen. Wegens ’t kleine getal paarden werd, met goedvinden der winners, besloten de prijzen te veranderen in cadeaux. Het le cadeau f 30 werd gewonnen door „Prins Hendrik” van S. Bangma van Pingjum en bereden door M. Siderius. Het 2e cadeau f 10 door „Pietje” van J. R. de Boer te Workum en bereden door A. de Boer, de troostprijs f 15 door „Dina” van J. B. de Boer te Burgwerd, bereden door A. de Boer en de troostpremie f 5 door „Flora” van de Wed. Zijlstra te Ytens, bereden doorB. de Boer. Deze draverij is zeer in den smaak geval len van ’t publiek en had behoorlijk veel toe schouwers getrokken. Wij hopen, dat de heer Galema ’t volgend jaar weder eene hard draverij zal organiseeren of anders, dat zich eene commissie zal vormen om daartoe po- van saccharine verbeterd en nu is zij gereed voor verdere toevoegingen. In plaats van citroenzuur wordt dikwijls wijnsteenzuur gebruikt, omdat het een weinig lager in prijs is; het gebruik van zwavelzuur behoort hier te lande gelukkig tot de zeld zaamheden. De vruchtenaroma’s, die gebruikt worden, zijn dikwijls van zeer twijfelachtigen oorsprong en hebben veelal nooit kennis gemaakt met de vruchten, waarvan zij den naam dragen. Vele aromatische stoffen worden geheel langs chemischen weg opgebouwd en daaronder zijn er vele, die geheel gelijk zijn aan de voort brengselen van het plantenrijk. (Jit de kruid- nagelolie wordt b.v. bereid de vanilline, ge heel gelijk aan de fijne kristalletjes, die op de vanille voorkomen; eveneens zijn de aro matische stoffen van de oranjebloesem en anderen kunstmatig bereid. Daarnaast zijn er ook vele, waarvan, de geur herinnert aan dien der natuurproducten én die als zooge naamde vruchtenaethers voor de bereiding der goedkoopere limonades dienen. Vooral die waarin amylverbindingen voorkomen zijn niet zonder bezwaar uit een hygiënisch oog punt. Als kleurstof dient in den regel eene ani- linekleurstof, en dienaangaande kunnen wij verwijzen naar vele artikels in dit blad, waarin het kleuren van eet- en drinkwaren besproken is. Uit bovenstaande regelen blijkt, hoe het mogelijk is met de minst mogelijke kosten een stroopje te bereiden, dat uit minder waardige producten bereid, het oude spreek woord bewaarheidt, dat alle waar naar haar geld is. Hoe moet men echter beoordeelen de han delwijze van een fabrikant, die eene vruchten limonade, geheel alcoholvrij, in den handel brengt, bereid uit vruchtensap, zooals het fraaie etiquet aangeeft, waarin ik slechts saccharine, anilinekleurstof, aardappelsiroop en een met vanille bereid aroma vond, terwijl de prijs voldoende was om eene bereiding uit beter grondstoffen te eischen? En wat nog erger is Hoe is het mogelijk dat deze vruchten-limonade onder voort durende controle van een bekend bureau voor chemisch onderzoek en iedere flesch het contrólestempel daarvan draagt? Niet minder te betreuren is het, dat het strand en allerlei gedeelten van vele steden ontsierd worden door tenten en kiosken waar dergelijke dranken verkocht worden, zonder dat de gemeente, die deze terreinen daarvoor afstaat, eenige controle uitoefent op de deugdelijkheid daarvan. Bij het steeds toenemend verbruik van alcoholvrije dranken, moest de Regeering begrijpen dat uit het oogpunt van drank bestrijding en van de algemeene hygiëne een nauwkeurig toezicht daarop niet langer mag ontbreken. Avondpost. drukte op straat, zoodat de tweede dag nog achterstond bij den eersten. Ook Zaterdag beteekent niet veel, boven dien is er niets bijzonders. Tegen den avond evenwel wordt ’t drukker, en ziet men ook eenige vreemdelingen. En nu pleizierige avondomtrent de overige dagen willen wij een en ander in ons volgend blad melden. In ons vorig verslag over dit feest hebben wij een verzuim gepleegd, dat wij zoo vlug mogelijk willen herstellen. Wij hebben name lijk vergeten een woord van lof te brengen aan de heeren S. Koopmans, voor de smaak volle versiering der wagens en F. Boermans, beiden van Bolsward, voor zijn aardige grimeering, waardoor eenigen totaal onken baar werden. ’t Vorig verslag reikte tot de feesten in den „Hertenkamp”, zoodat ons nu nog rest de historische spelen en de avondoptocht. Wij begeven ons nu naar den „Herten kamp”. Daar aangekomen konden wij eerst goed zien, hoeveel volk er was. In dichte drommen stond men om de touwen. Het duurde evenwel niet lang, of deze waren op dommige plaatsen stuk gesneden en velen stonden in een ommezien vóór de banken, ’t Was weldra een leven van belang, zoodat ’t ons onmogelijk werd van de meeste speechen iets te verstaan. Enfin, dat is gebeurd maar mocht Wit marsum weer eens iets dergelijks beginnen, dan kunnen wij ze aanbevelen de omheining wat langer te maken. En de muziek, och, het tempo was lang zaam, 't scheen treurmuziek, doch dit kwam misschien om er ’t middeleeuwsch karakter beter uit te proeven. Toen de historische spelen afgeloopen Herhaaldelijk kan men in de natuur waar nemen, dat de middelen om een kwaad of nadeel te bestrijden tegelijkertijd of in de onmiddellijke omgeving van de oorzaak daar van voortkomen, ja zelfs dat dikwijls het kwaad zelf het kwaad geneest. De natuur geeft zelve alle middelen ter bestrijding aan de hand. De kleinere dieren, die zich moeten verdedigen tegen den aanval van grootere en sterkere vijanden, door bijzondere vlugheid of door een harde opperhuid gewapend tegen die aanvallen. De bacterie, die oorzaak is van verschillende ziekteverschijnselen, brengt zelve de stoffen voort, die het organisme onvatbaar maken tegen dezelfde ziekte. Evenzoo is het met den weerstand, dien menschen en dieren moeten hebben tegen het klimaat en de omgeving waarin zij leven. De kleur van de opperhuid, de meer of minder harige bekleeding daarvan zijn in overeenstemming met temperatuur en atmos- pheer. Zoo zien wij ook dat in de warmste landen de meest verfrisschende vruchten groeien en dat ook in onze streken, wanneer door de hoogere temperatuur en het aanhou dende zonnetje het vochtverlies meer is dan onder gewone omstandigheden, de heerlijkste vruchten rijpen om door hare verfrisschende sappen de dorstenden te laven. Wie echter tracht deze sappen te bewaren om voor later gebruik te dienen, bemerkt dat ze gaan gisten en tegen den winter is uit het verfrisschende vruchtensap de wijn ontstaan, die geheel tegenovergestelde eigenschappen heeft, meer aanpassende bij het koude jaargetijde. De moderne maatschappij breekt evenwel met deze regeling, door Moeder Natuur aan gegeven en ook in den winter heeft men, dank zij den eischen der beschaafde samen leving, behoefte aan verfrisschende dranken, want bals en soirées kunnen het ons even warm maken als het warmste Julizonnetje. De industrie heeft dan ook gezorgd, door geschikte conserveermethodes die vruchten sappen geschikt te maken voor langere be waring. Eene der eenvoudigste wijzen van bewaring, die vroeger door vele huismoeders werd in toepassing gebracht, bestaat in het opkoken van het sap, dat vervolgens in goed ge zwavelde flesschen wordt bewaard. Door ver schillende aldus bereide sappen met suiker te koken, verkrijgt men een zuivere en frisch smakende siroop, eene in werkelijkheid uit vruchten bereide limonade. Door de ontwikkeling der koolzuurindustrie heeft de bereiding dezer limonades een nog veel uitgebreider debiet gekregen, want de combinatie der verfrisschende vruchtensappen met het koolzuurhoudend water verhoogde de vele goede eigenschappen, die deze reeds bezaten. Bij deze bereiding deed zich evenwel de moeilijkheid voor, dat verschillende dezer, uit vruchtensap bereide siropen niet helder bleven of van kleur veranderden, wanneer zij in kogelfleschjes bewaard werden. Van daar dat men naar middelen uitzag om dit te voorkomen, en wetende, dat de vruchten haren frisschen smaak te danken hebben aan de daarin voorkomende plantenzuren, citroen zuur, appelzuur, wijnsteenzuur, en dat de geur zetelt in de aetherische olie, zooals citroenolie en dergelijke geurige producten, die door distillatie te verkrijgen zijn, ging men van deze grondstoffen gebruik maken voor de bereiding1 dezer dranken en thans heeft deze wijze van bereiding de andere bijna geheel verdrongen. Een goede limonadesiroop dient dus bereid te worden uit vruchtensap en suiker of uit citroenzuur, suiker en het aroma der vruchten, dat als aetherische olie of essence door distil latie bereid wordt. De zucht naar het goed- koope speelt hier evenwel parten, want dank zij de concurrentie en het geringe toezicht levensmiddelen, tracht men deze zoo goedkoop mogelijk te ver tegen lagen prijs van de hand ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswartlsclie Courant L

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1