Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 70. Verschijnt Donderdags en Zondags 43ste Jaargang. 1904. DONDERDAG 1 SEPTEMBER- BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. VOOR afzonderlijke B. P. allen te Makkum t en Zitting van Vrijdag 26 Aug. 1904. wagen over mag hij daarvoor f 2 heelen dag zitten. de ge bet be- voorgelezen, het St.-Elisa- was dronken. Eisch 11 op 12 Juli dronken door de politie aan getroffen. Eisch f 3 of 1 dag. Uitspraak over 14 dagen, zijnde 9 Sept a.s. Leeuwarderadeel, 29 Augs. Vrijdag j.l. werd te Lekkum onder politietoezicht het beddegoed en vele andere goederen verbrand, die in aanraking waren geweest met een jongeling, aan typhus overleden. Ter voor koming van besmetting werd ook het vertrek, waarin de lijder is verpleegd, geheel ontsmet en gereinigd. Zaterdag viel de dienstbode van den koopman V. in de Schrans van een 18 treden hooge trap en bleef eerst bewus teloos op den vloer liggen. Toen zij eenige oogenblikken later bij kennis kwam, bleek dat dit ongeval vrij goed afgeloopen was en waarschijnlijk geen nadeelige gevolgen zal hebben. Het bouwen van de nieuwe brug te Huizum valt den aannemer niet mede. Bij het uitgraven van den grond, p.m. 1,25 M. beneden zomerpeil, .alwaar de gemetselde hoofden van de brug moeten komen, is de bodem als beplant met oude palen, die zich niet gemakkelijk laten verwijderen. Veenwouden, 29 Augs. Naar aanleiding van een jongenstwist alhier, ontstond er woordenwisseling tusschen eenige vrouwen, waarbij één van hen, de echtgenoote van D. P., zich zoo kwaad maakte dat zij ten gevolge daarvan des nachts onwe] werd en reeds ’s anderen ochtends overleed. Gaasterland, 29 Augs. In de bosschen dezer gemeente zijn de voorbereidende werk zaamheden voor de lijstervangst in vollen gang. Dat de bessen geplukt waren, meldden we reeds. Nu worden de beugels gesneden, wilgen gaffeltakken, veelvuldig voorkomende aan de struikwilgen bij de boschgrachten. Voor het snijden van deze beugels is thans een bijzondere vergunning noodig. Enkele vangers houden er 10 a 15 duizend beugels op na, die alle voorzien moeten worden van paardenharen strikken. Vroeger werden nachtelijke strooptochten gedaan om het be- noodigde haar te bekomen; in de laatste jaren echter betrekt men het uit de paarden- slachterijen. Beugels kant en klaar worden ook verhandeld voor f 1 a f 1.25 de 100 stuks. Joure, 29 Aug. Terwijl de werkster van de familie B., alhier hedenmorgen de kat van de vensterbank wilde verwijderen, werd dit dier plotseling woedend en krabde en beet haar zoo geducht in de linkerhand, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Lemmer, 29 Augs. Als bijzonderheid kan zeker wel worden vermeld, dat tengevolge de slechte vangsten met de botvisscherij sommige onzer visschers nu reeds begonnen zijn met de spieringvisscherij met de kuil, met welke visscherij men andere jaren nooit voor de maand October begint. Ook deze week was de botvangst weer slecht; door ’n 50 visschers toch werd hier nog geen 6000 pond bot aangevoerd. Daarbij is deze visch dit jaar over het geheel klein van stuk. Hepk. NiewwM. v. Fr. Wonseradeel. 27 Aug. In zijn verga dering van heden heeft de gemeenteraad benoemd tot onderwijzer aan de school te Arum W. Speerstra te Witmarsum (de voordracht bestond uit IJ. G. v. d. Veen te Giekerk, J, Miedema te Pijnacker, W. Speerstra voor meld en L. de Vries te Suameer) tot onderwijzeres aan de school te Mak kum A. Cannegieter te Adorp (de voordracht bestond uit R. E. Booijenga te Oude Bildt- zijl, A. Cannegieter voormeld en A. Draag- stra te Beetsterzwaag). De aangeboden begroetingen van meente, het algemeen armbestuur en heer van den BolswarderHarlingerweg zijn ter onderzoek naar de afdeelingen verwezen. Tot advies in handen van Burg, en Weth. zijn gesteld adressen van ingezetenen van Greonterp tot het bestraten van een gedeelte weg te Blauwhuis en van ingezetenen van Lollum tot het vervangen van een hoog- hout in het voetpad naar den Slachtedijk door een draaibrug. Goedkeuring is verleend aan de concept- statuten voor eene in den zin der woning- ADVERTENTIEPRTJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. in „kennelijken staat” aangetroffen. Eisch f 15 of 3 dagen. H. E. de V. te Warns was den 16 Juli aan T visschen met aalfuiken, zonder per missie te kunnen toonen van den eigenaar of rechthebbende op dit vischwater. Eisch f 10 of 2 dagen. P. J. te Witmarsum heeft met paard en wagen te snel door het dorp gereden. Eisch f 2 of 1 dag. J. W. te Warns reed den 17 Juli ’s avonds met een fiets door Stavoren, zonder een licht op zijn voertuig te hebben. Eisch f 2 of 1 d. B. S. te Scharl idem. Eisch idem. W. B. te Mirns idem. Eisch idem. K. P., T. de V., S. de V. en G. H. allen te Workum hebben op een avond laat te Workum drukte op straat gemaakt. Wegens burengerucht wordt tegen ieder hunner f 5 of 3 dagen geëischt. E. F. te Bolsward heeft ook burengerucht gemaakt. Eisch f 5 of 3 dagen. J. v. d. V. te Bolsward werd ook bekeurd wegens ’t maken van burengerucht. Bekl. is tegenwoordig en zegt, cfat zij na een war men dag op de stoep een praatje hielden. Zijn buurman roept gewoonlijk al wat luid, doch van burengerucht of rustverstoring kan geen sprake zijn. De nachtwacht daarentegen zegt, dat zij kwestie over een varken schenen te hebben, te half elf had hij hen reeds aangemaand wat rustiger te zijn en toen hij half twaalf daar weer langs kwam, waren ze nog bezig met zeer luidruchtig te roepen. Eisch f 5 of 3 dagen. Bekl. vindt het toch wel wat heel erg, als men aan de deur staat te praten met de buren en daarvoor zoo maar proces krijgt. P. B. te Bolsward was dronken buiten de St. Janspoort. Eisch f 3 of 2 dagen. P. v. Sch. te Workum idem op het Noord aldaar, f 3 of 2 dagen. P. R. te Witmarsum idem bij le herha ling. De eisch luidt 3 dagen brommen. W. v. d. W. te Makkum idem bij 3e herhaling. Eisch 21 dagen in de doos. J. K. te Bolsward maakte in den laten avond van den 20 Juli te veel drukte op straat. Eisch f 5 of 3 dagen. S. de V., D. P. en K. P. te Workum reden in den nacht op de fiets zonder een lantaarn op te hebben. Eisch voor ieder f 3 of 2 dagen. H. D. te Oudega (H. O. en Nw.) reed den 27 Juli door het dorp met zijn honden kar. Inplaats van er in 't dorp bij te loopen bleef hij zitten en nu betelen of nog een M. v. d. M., I. v. d. M., P. 8., G. de B., D. B., S. B. en hebben den 24 Juli een verfrisschend bad genomen in de haven aldaar. De verordening schrijft voor, dat men om te zwemmen of te baden minstens 50 M. van den openbaren weg moet blijven en dat werd hier niet in acht genomen. Toen de agent hen naderde gingen ze naar den overkant en om niet herkend te worden, besmeerden ze zich’t gelaat met modder. De vermomming heeft niet geholpen want ze zijn alle 7 te boek geko men. Eisch voor ieder f 1 of 1 dag. K. S. te Harlingen reed den 29 Juli door ’t dorp Pingjum, zittende op zijn hondenkar. Eisch f 2 of 1 dag. J. B. te Workum had ’s nachts halfeen nog bezoekers in zijn herbergom elf uur is ’t sluiten en permissie had hij ook niet. Eisch f 5 of 1 dag. J. IJ., Th. IJ., S. B., S. P., T. S. de V., H. H., B. P. en F. D. allen 8 wonende te Workum, werden den 1 Aug. ’s avonds na gesloten tijd in de gelagkamer van een her berg aangetroffen. De twee laatsten zijn er en bekennen, dat zij dien nacht na afloop van een partijtje nog zin aan «een hapje” hadden. Omdat er een oomzegger van den kastelein bij was, wist deze gedaan te krijgen, dat er nog opengedaan werd doch ze waren allen nog niet eens bediend, althans deze twee hadden nog niets gehad, toen de politie den neus om den hoek der deur stak. Eisch voor ieder f 3 of 1 dag. A. B. te Workum werd in den nacht van Jde W. te Bolsward is dronken geweest en was een loods noodig om den rechten weg te vinden. Eisch 3 dagen hechtenis. L. B. te Oosterend staat terecht wegens overtreding der arbeidswet. Eisch f 15 boete. W. A. te Witmarsum was 1 Juli j.l.' in de doorreed van Meijer aldaar. Hij gooide met zijn pet tegen een daar staand tram- rijtuig, waardoor een ruit van dien wagen brak. Eisch f 5 boete of 3 dagen hechtenis. G. B. te Workum, koemelker aldaar, reed 22 Mei j.l. ’s avonds met een wagen van Bolsward naar Workum. De handelsreiziger v. d. Veen en eene jonge dame fietsten langs dienzelfden weg in tegenovergestelde rich ting. Toen wagen en fietsen elkaar ontmoetten, is de dame met haar fiets gevallen en wel 16 minuten door dien val bewusteloos ge weest. Getuige v. d. Veen beweert dat dit ongeval gebeurde doordat de voerman van den wragen niet uithaalde. Beklaagde en met hem 1 getuige a decharge beweren, dat j uist de fietser door zijn niet van den weg af wijken, de oorzaak van ’t ongeval is. Op verzoek van het O. M. wordt de zaak uitgesteld tot 30 Sept. a.s. om alsdan de dame, die het ongeval óverkwam, als getuige te kunnen hooren. S. V. te Workum reed op den avond van 11 Juli j.l. op zijn fiets, zonder brandende lantaarn daaraan. Eisch f 3 of 2 dagen hecht. Dito S. de B. aldaar; eisch f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Dito A. v. L. aldaar; eisch dito dito. J. L. te Harlingen heeft 9 Juni j.l. in een aan Wonseradeel toebéhoorend water ge- vischt met aaldobbers, zonder bewijs van vergunning van den eigenaar of rechtheb bende. Eisch f 3 boete of 2 dagen hechtenis. P. S. te Makkum liep dronken op de straat. Eisch bij le herhaling 3 dagen hecht. P. T. te Harlingen heeft met dobbers ge- vischt, in water, vlak bij den Zeedijk, zonder acte en zonder vergunning. Eisch 2 boeten ieder van gulden. J. L. te Harlingen heeft in Juni in de Pingj moervaart met dobbers gevischt, zonder de noodige papieren daarvoor te hebben. Eisch (herhaling binnen 1 jaar) 7 dagen hechtenis. K. de B. te Arum staat terecht wegens dierenmishandeling. Eisch f 15 of 3 dagen hechtenis. J. H. en P. de B. te Makkum, hebben gezondigd tegen art. 461 van het B. W. Eisch f 3 boete of 2 dagen hechtenis voor ieder. J. IJ. te Witmarsum f 3 subs. 2 dagen. J. B. te Workum was dronken. Eisch f 3 of 2 dagen hechtenis. J. S. ook te Workum, ook dronken, ook f 3 of 2 dagen. P. D. dito, dito, dito. H. V. te Workum had den 3 Juli de baldadige aardigheid op de Markt een hoop steenen omver te werpen. Die aardigheid kan hem duur te staan komen, want de heer Ambtenaar eischt f 8 of 3 dagen. R. C. te Witmarsum is een jongen die trek had een eindje kosteloos met de tram te rijden. Onder Arum pakte hij de tram beet terwijl deze in beweging was. Eisch f 2 of 1 dag. J. B. te Oosterend reed met paard den 29 Juni harder dan stapvoets de brug te Spannum. Eisch f 3 of 2 d. J. L. te Arum reed den 6 Juli met zijn hondenequipage door 't dorp Kimswerd. In plaats van in de bebouwde kom bij de kar te loopen, zat hij er op en dat strijdt tegen de verordening. Eisch f 2 of 1 dag. B. S. te Workum ging den 9 Juli deur- tjebellen. Voor die aardigheid van dit knaapje wordt f 3 of 2 dagen geëischt. R. de H. te Makkum was den 11 Juli dronken. Eisch f 10 of 3 dagen. T. de V. te Workum werd denzelfden dag in zijne woonplaats in de Bagijnestraat ook wet op te richten bouwvereeniging. De Raad verklaarde zich bereid om van gemeentewege over te gaan tot het besinte- telen van een gedeelte kleiweg naar Eester- buren onder Arum, mits door belangheb benden 70°/o der op f 500 geraamde kosten worde bijgedragen. Op de bekende vraag van den minister van Binnenlandsche Zaken, of wijziging in de bestaande indeeling der gemeente in stem- districten noodig of wenschelijk wordt ge acht, zal ontkennend worden geantwoord. Vastgesteld is een besluit tot wijziging der gemeentebegrooting en het plan van eene aan te gane geldleening groot f5500. Voorts had nog plaats de jaarlijksche be noeming van een aantal commissiën van verschillende opdrachten en de samenstelling van de stembureaux voor de tot den eersten Dinsdag in September 1905 te houden ver kiezingen. Sneek. Zaterdagmiddag had bij den bouw van de nieuwe Ambachtsschool, Emmakade Noordzijde te Leeuwarden, een ongeval plaats. Terwijl een der aan dien bouw bezige werk lieden over een vboog/z op de tweede ver dieping liep, zakte de boog in, met het ge volg, dat de werkman naar beneden stortte. Hoewel vrij ernstig gekwetst, had hij de tegenwoordigheid van geest, onmiddellijk op te staan en zich eenige schreden te verwij deren. Ware dit niet gebeurd, hij zou onder de neerstortende steenen bedolven zijn en het ongèluk zou veel erger gevolgen gehad hebben. Heelkundige hulp was spoedig op het ter rein aanwezig; vooral het aangezicht bleek leelijk gehavend; op een paar plaatsen moest worden ^genaaid". Toen deze eerste hulp verleend was, kon de getroffene, de timmer man K. V. van hier, zich nog per fiets naar huis begeven, waar hij zich onder behande ling van dr. W. stelde. Workum. De werkman L. C., bezig zijnde met het afladen van z.g. Amerikaansche Lijn koeken voor de firma D. S. Gaastra alhier, had het ongeluk dat een baal van zulke koeken op zijn voet viel, waardoor dat lichaams deel eenigszins gekneusd werd en geneeskun dige hulp noodig was. Eenige dagen zal de man zijne werkzaamheden niet kunnen verrichten. Kimswerd, 29 Aug. De arbeider J. H. de V. geraakte hedenmorgen, bij ’t in be weging brengen eener dorschmachine, met zijn duim tusschen de kamraderen, met dit gevolg, dat 't onderste deel tot boven den nagel is geamputeerd. De gekwetste is hier niet van eigen schuld vrij te pleiten, daar hij op ’t gevaar was gewezen, aangezien de kap ontbrak. Bovendien geschiedt ’t in wer king brengen der machine gewoonlijk aan de tegenovergestelde zijde. Men neemt nu ook al proeven met westrumiet op de Effectenbeurs te Amsterdam. Door het onophoudelijk heen en weer geloop in het doorgaans propvolle lokaal, ontstond er tot dilsver gaandeweg een stofwolk, die de ademhaling bemoeilijkte en de kleeren met een grijze laag overdekte. Na tweemaal den vloer met westrumiet bewerkt te hebben, is, nu reeds gedurende veertien dagen, van stof geen spoor meer te bekennen. Het middel is echter vrij kostbaar, zooals men weet. Het zal nu afhangen van den duur van het gunstig resultaat, dat men verkregen heeft, of men het geregeld zal blijven toe passen. De bekl. A. v. d. B., preventief te Haarlem in hechtenis, die in hooge mate tering heeft, moest op advies van den dokter, schrijft het Haarl. Dhl., naar het ziekenhuis overgebracht worden, om beter verpleegd te kunnen worden. Daar dit echter door de wet niet toe gestaan wordt, veroordeelde de Rechtbank hem tot 4 maanden en 28 dagen hechtenis, met aftrek van de preventieve hechtenis, die 4 maanden en 28 dagen had geduurd, zoodat hij, nadat het vonnis hem door den griffier in het huis van bewaring was voorgelezen, dadelijk in een raderbaar naar beths-gasthuis kon vervoerd worden. Van de Vel uwe meldt men dat er daar vrij veel hazen en konijnen, maar weinig patrijzen worden gezien. Korhoenders ver menigvuldigen zich hier en daar sterk en ook wilde fazanten komen met elk jaar meer voor. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Bolswardsche Courant t I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1