Meuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1904. No. 72. 43ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 8 SEPTEMBER. BINNENLAND. 1 Orgel in de St. Martinikerk te Bolsward. VOOR fzon derlijke Slof volgt. INGEZONDEN. den land- V de agenda waaronder 13 Sept. 10 uur nomen. FLORALIA-FEEST, WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1904. Het bestuur van de vereenigi/ng „Floralia” C. J. van der VEEN, Voorzitter. D. van der MEER. J. HOMMES. Dr. C. J. NIEMEIJER. J. HEIJT. As. VIS. D. TERHENNE. M. SCHOTMAN Mz. Secr.-Penn. Bovengenoemd feest zal Woensdag 14 Sept. 1904 des avonds ten 8 ure in //de Doele” worden gevierd. Omstreeks 170 aanvragen van stekken waren ingekomen, zoodat op inzending van 680 planten mag gerekend worden. Des namiddags tusschen 2 en 4 uur, zullen de bloemen in de Doelezaal worden tentoon gesteld, de leden en begunstigers van //Flora lia” hebben daar vrijen toegang, ieder ander kan er komen tegen betaling van f 0,50. Men kan zich dan overtuigen met hoeveel lust en zorg er gekweekt is. Des avonds ten zes ure is de zaal geopend voor allen die bloemen inzenden en 7 uur, voor zoover er plaats is, voor andere personen boven den 16-jarigen leeftijd tegen betaling van 10 cent per persoon. Het bestuur van z/Floralia” heeft één ver zoek: „verblijdt het, welwillende geefsters //en gevers, evenals vorige jaren, met eenige //geschenken, die zij voor de best gekweekte //planten als prijzen kunnen uitreiken. De fondsen der vereeniging zijn niet van dien aard, dat die prijzen uit eigen middelen kun nen worden aangeschaft. Alle geschenken worden gaarne Dinsdag a.s. in //De Doele” tusschen 7 en door het bestuur in ontvangst ge- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 6 Sept. Gisterenmiddag vijf uur vonden een paar schooljongetjes van hier bij Ysbrechtum een zak met 18 geknuppelde eenden. Na ’t tamme volkje geteld te hebben, brachten ze zak met inhoud naar een boer daar dicht bij. Deze zei, dat de eenden aan bouwer A. behoorden. Deze laatste had juist bezoek en gelastte zijn knecht de eenden op hun oude plaats terug te brengen. Maar deze vergat dit, nadat de rijkspolitie te Sneek met den vondst in kennis was gesteld. Jammer genoeg vond de boodschapper de mannen der wet niet thuis. Zoodra de Brigadier Ter H. zijn voeten binnen de deur had en hem de mare was meegedeeld, haastte hij zich met zijn collega D. op weg Y. Maar jawel, de dieven waren er aan ’t stroo, dat opgezet ’t duidelijk zien. Onderweg naar reeds geweest was, kon men waren h.h. veldwachters reeds twee verdachte sujetten tegengekomen. Burg, en Weth. zijn door onzen Raad gemachtigd binnenkort een leening te sluiten groot f 59000, ten behoeve voor de nieuwe Lemmerbrug, vermeerderde kosten der nieuwe gasfabriek en een gedeelte veemarkt. De raadszitting van heden avond duurde n.b. een uur of vier. Niet minder dan 21 punten van moesten worden afgehandeld, enkele, die nog vrijwat voeten in de aarde hadden. Onder de ingekomen stukken kwam een verzoek voor van ’t Bestuur van Vreem delingenverkeer om f 500 voor ’t houden van een tentoonstelling in 1905. De gemeenterekening over 1903 werd in ontvangst vastgesteld op f 467081,185 en uitgaaf op f 436884,14. 'Machtiging werd door den Raad verleend aan Burg, en Weth. om tegen 10 Sept. a.s. een deel der Veemarkt aan te besteden. Tot directeur voor den nieuwen cursus aan de Burgeravondschool herbenoemde de Raad dr. Antusch. Besloten werd dat een overeenkomst tus schen de Gemeente en de Coöperatieve Telephoonvereeniging notarieel zal worden bekrachtigd. Te Driewegen is een molenaarsknecht bij het omzetten van de molenkap naar be neden gestort met het noodlottig gevolg dat hij op de plaats dood bleef. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Leeuwarden, 2 Sept. Al een zeer vreemde kunst vertoonde hier heden een Duitscher, die er zijn broodwinning van maakt om zich met lange spelden door de huid van armen en hals te steken, alsof hij geen bloed en geen gevoel had. De man vond aandachtige bewonderaars. Hij zeide van Breslau te zijn, Oostenrijk, Italië en Duitschland bereisd te hebben en verder de wereld rond te willen gaan, evenals zijn landgenoot met het vat, die toch nog aantrekkelijker bedrijf heeft dan deze zelf kastij der, wiens vermurwde armen met min of meer zwerende builen bedekt waren. Hoe is het mogelijk dat zoo’n schrikkelijk bedrijf dag aan dag en al door uitgeoefend kan worden en overal en altijd weer toe schouwers vindt, die offeren aan zulk een kunst, sommigen uit pure bewondering, doch de meesten zeker uit medelijden. Arme zwer ver, wat moet er van u worden? Neen dat Kerkvoogd Rein Clazes van der Heulen, de koopsom 180 car. gis. uitbetaalde. Zie: Administratieboek der St. Martinikerk op ’t jaar 1778. Inmiddels was de vervaardiging en de bouw van ’t Nieuwe Orgel toevertrouwd aan den beroemden orgelmaker A. A. Heinz te Groningen, die daarmede aanving reeds in ’t begin van 1777, en het geheel voltooid opleverde, den 1 Juni 1781. Daar de stichting van dit inderdaad groot- sche werk was geschied onder toezicht en medewerking van den regeerenden Burge meester Nieolaas Elgersma, neef van den voornoemden legator of schenker, en tevens uitvoerder van diens laatsten wil, die boven en behalve de 12000 car. gis., door zijn oom voor het orgel geschonken, zelf uit eigen middelen daartoe meer dan 10000 car. gis. heeft bijgedragen en besteed, werd het nu voltooide Nieuwe Orgel door hem aan heeren Kerkvoogden op den 19 Juni plechtig opgedragen en overgeleverd; tevens werd ter vergadering, waarin dit plaats had, bepaald, dat de solemneele (plechtstatige) inwijding zou geschieden op Zondag den 28 Juni 1781, ’s middags om 2 uur. vragen wij niet, maar wel: waarom werkt ge niet met uw gezonde ledematen? Sneek, 5 Sept, ’t Groote huis van Gebr. Boots aan ’t Grootzand alhier is hedenavond bij finale veiling op f9600 blijven staan. De verkoop is echter gecontinueerd tot heden over acht dagen. Heerenveen, 5 Sept. Een drie-jarig kind van bakker K. alhier kreeg Zaterdagmiddag een pruimepit in de luchtpijp en werd dade lijk zeer benauwd. Een der buren de vader was van huis snelde dadelijk met de kleine naar een geneesheer, die voorloopig rust beval en toen met een collega de patient onderzocht. De benauwdheid was inmiddels gelukkig verminderd, doch de pit bleek niet te kunnen worden verwijderd dan door een operatie (luchtpijpsnede), die niet ongevaarlijk kon worden genoemd, waarom den ouders geraden werd hulp te zoeken bij een pro fessor te GroningenDe vader is toen dadelijk met zijn kind naar Groningen ge reisd en Zondagavond kwam gelukkig een. telegram, meldende Steen verwijderd, toe stand bevredigend”. Steen wijk, 5 Sept. Een heele bende zigeuners kwam hier j.l. Vrijdag uit Drente binnen onze gemeente. De politie geleidde dit weinig begeerde volk buiten de stad, waar zij bij de Wipbrug halt moesten maken om den nacht door te brengen. Al heel spoedig was een groote massa nieuwsgierigen in de nabijheid der legerplaats om het vreemde volkje te bekijken. Van deze ge legenheid trokken de vrouwen en kinderen der troep partij door met waarzeggen, bedelen, dansen en zingen menig dubbeltje op te halen. Sommige neringdoenden ondervonden nog al eenigen last door het brutaal optreden van eenige leden der bende. Zaterdagmorgen is de troep in de richting van Frederiksoord vertrokken. schijnt Verbeek deze reparatiën niet geheel te hebben kunnen volvoeren, doordat hij te midden daarvan is overleden, zoodat een ander het overgeblevene werk heeft moeten verrichten. Dat de uitbetaling van eenig tegoed soms jaren lang achterwege bleef, is in die tijden hoegenaamd geen zeldzaam voorkomend verschijnsel. Den 23 Augustus 1649 ging Johannes Heyda, mr. orgelmaker, denkelijk te Leeu warden, met de Kerkvoogden der St. Mar tinikerk eene overeenkomst aan, om eenige herstellingen, die zeer noodig waren, te ver richten aan het orge] in die kerk, tegen eene belooning van 129 car. gis. Gedurende een tijdsverloop van 38 jaren vernemen wij hoegenaamd niets aangaande het orgel; maar dit stilzwijgen behoeft nu niet te worden opgevat zóó, als zou het Kerkbestuur in de zorg voor dezen voor namen factor bij de godsdienstoefeningen zijn verflauwd en tekort geschoten; wij weten trouwens ook wel beter, en ik ben in staat, daarvoor terstond het bewijs te leveren. Immers op den 28 September 1687 brengt Jarich Ilpendam, organist te Sneek, zoon van wijlen Jurgen Ilpendam, in leven orga nist te Bolsward, op verzoek van heeren Kerkvoogden aan hen een verslag uit, om trent het orgel in de St. Martinikerk, met opgave van de vele en groote gebreken, die dringend herstelling vragen. Den 4 Januari 1688 levert daarop Har- men Jansen, mr. orgelmaker te Leeuwarden, een bestek in bij heeren Kerkvoogden, om trent de herstelling van het orgel, waarop Kerkvoogden, gemachtigd door den Opper kerkvoogd, den Magistraat, deze herstelling gaan aanbesteden en uitvoeren. Tot hiertoe heb ik mijne mededeelingen uitsluitend geput uit het Kerkvoogdij-archief en wegens het feit, dat dit archief sedert omtrent het orgel zoo goed als niets meer bevat, heb ik mij gewend tot het Stads- of Gemeente-archief, dat mij een zoodanigen oogst heeft geleverd, dat ik hier slechts eene bloemlezing van merkwaardigheden leveren kan. Reeds lang vóór 1775 waren gedurig klachten gerezen over den betreurenswaardi- gen toestand van het oude orgel, dat mis schien nog stamde en dagteekende uit den vóórhervormingstijd, en dat, hoevele malen ook oppervlakkig hersteld en zoogenaamd grondig verbeterd, volgens de hiervoor ge noteerde aanteekeningen, thans zoo goed als den dienst weigerde, omdat het daartoe niet meer bij machte was, en daarom luide riep om algeheele vernieuwing. Maar, vreemd verschijnsel oogenschijnlijk bij de toenmaals vrij algemeene welvaart maar de fondsen der Kerkvoogdij waren voor ’t bouwen van een nieuw orgel geheel ontoe reikend, en ook de Stadskas was in een treurigen toestand, sluitend bijna ieder jaar met een grooter of kleiner tekort. Doch er kwam uitkomst, toen de nood was op ’t hoogst; den 25 October 1775 overleed de Burgemeester en Notaris publi- cus Franciscus Elgersma, en deze had met zijne vóór-overledene vrouw, Pietje Sines Algra, bij testament aan de kerk vermaakt een legaat van 12900 car. gis., met bepa ling, dat deze som moest dienen tot het stichten van een nieuw orgel in de St. Martinikerk. Kerkvoogden aanvaardden dankbaar deze vorstelijke gift, en gingen terstond over tot de uitvoering, voor zoover hun aanging, van der erflateren uitersten wil. Hiermede was men in 17 77 reeds zoover gevorderd, dat op den 22 Mei van dat jaar door heeren Kerkvoogden, onder goedkeuring van den EdelAchtbaren Magistraat, ten huize van IViebe Koster, kastelein in de Wijnberg, het oude orgel publiek te koop kon worden aangeboden; maar wegens onvoldoend bod, werd het niet gegund, doch ingehouden. Den 5 Juni daaraanvolgende verkochten de Kerkvoogden het evenwel met al zijn toe- en aanbehooren uit de hand aan A. Campen, organist te Koudum, voor 180 car. gis., welke verkoop nog dienzelfden dag door den Magistraat werd goedgekeurd. Campen belastte met de afbraak en ver wijdering van het door hem gekochte oude orgel den orgelmaker Douwe Willems te Har lingen, die den 15 Augustus 1778 daarmede gereed kwam, en aan den administreerenden Toen het Christendom, gepredikt meeren- deels door Frankische zendelingen, van liever lede in Friesland ingang vond, werden al spoedig hier en daar kerken en kapellen gestichtzeer zeker niet het laatst binnen Bolsward. Die eerste kerken waren zonder eenigen twijfel alle van hout; eerst in de elfde eeuw begon men ze op te richten van steen. Omstreeks ’t begin der 15de eenw was de oude St. Maerten of Oldehoof van Bolsward, die ongetwijfeld een van steen opgericht ge bouw is geweest, voor het doel veel te klein geworden, waarom men besloot rondom de bestaande kerk heen, ten einde den dienst niet te staken, eene nieuwe en veel grootere kerk te bouwen. Hiermede werd in 1446 begonnen, en, na een paar werkstakingen, liever misschien wegtrekken van het werkvolk naar een anderen kerkbouw, waar een hooger loon werd geboden, was de nieuwe St. Martinikerk in 1459 gereed; het duurde echter nog bijna vier jaren, dus tot ]463, eer zij volledig voor den kerkdienst was ingericht, en kon worden ingewijd, wat in die tijden met veel luister en vertoon van feestelijkheden ge schiedde, en waaraan wij nog ons woord kermis hebben te danken, dat uit k e r k- m i s is verbasterd. Bij de godsdienstoefeningen, in welke kerk dan ook gehouden, nemen van ouds her ge bed en gezang, vooral misschien het laatste, eene voorname plaats in; wij lezen daarom al vroeg van Orgels in de kerken, ter bege leiding van ’t gezang der gemeente, of van een afzonderlijk koor. In de alleroudste tijden, d.w.z., tijdens Karei den Groote en zijne opvolgers, had men waterorgels; later werden deze vervan gen door de thans nog in gebruik zijnde windorgels. Toen in 1589 de Hervorming in Friesland werd ingevoerd, waren zeer zeker in alle steden, zoomede in de meeste dorpen, orgels in de kerken aanwezig. Werden toen door een geheel misplaatsten af keer van den vroegeren Gods- en Eere- dienst op sommige plaatsen de orgels uit de kerken gebannen en verwijderd, gelukkig is zulks te Bolsward niet geschied. Alhier gingen in 1579 en 1589 de ker ken, met al wat er in en aan was, dus ook jdp orgels aan de Gereformeerden, Hervorm den, over, en deze orgels dienden sedert, om het psalmgezang der gemeente te begeleiden en te ondersteunen, terwijl voor cle instru menten zelven door het Kerkbestuur de grootste en meest nauwlettende zorg werd gedragen, wat blijken kan uit eenige stuk ken, aanwezig in het Kerkvoogdij-archief, waarvan ik den korten inhoud hier ga mede- deelen. Op den 28 Mei 1634 verzochten Kerk voogden van de St. Martinikerk aan den Magistraat der stad Bolsward een subsidie voor de herstelling van het orgel in die kerk, waartoe 1099 car. gis. noodig was; bij kantbeschikking werd door den Magi straat, den 2 Juni, een subsidie toegestaan en de fondsen daarvoor aangewezen. Eene zekere pro memorie-aanteekening, mede berustend in het Kerkvoogdij-archief, vermeldt, dat in ’t begin van 1635 het nieuwe orgel in de Kleine of Minrebroeders- kerk is gemaakt en opgeleverd door Anthoni Verbeek, mr. orgelmaker, resideerende te Bolsward, toen Kerkvoogden dier kerk waren Frans Ar fens Riemer sma, Heercke lleerckes Jorna en Frans Jans Rollema. Op den 7 Maart 1635 werd door den- zelfden Anthoni Verbeek eene kwitantie ge- teekend, waarin hij verklaart op verschillende tijdstippen van den administreerenden Kerk voogd Jan Gerbens Faber te hebben ontvan gen, wegens reparatiën aan het orgel in de St. Martinikerk een bedrag van 599 car. gis.; zijne weduwe teekende den 27 Sept, 1647 eene kwitantie, groot 25 car. gis., die haar overleden man nog te goed had. Beide kwitantiën zijn nog berustende in ’t Kerkvoogdij-archief; vergelijken wij de sommen dezer kwitantiën met de hierboven genoemde som van 1999 car. gis., noodig voor herstellingen aan ’t orgel in 1634, dan 1 iBI Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1