Meuws- on Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. r No. 73. 43ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1904. ZONDAG 11 SEPTEMBER. '1 Orgel in de St- Martinikerk te Bolsward- BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke binnen, uitge- paar dagen heeft zich in het Ulvenhoutsche bosch c. //Bolsward gegeven, z/blijk van erkentenis //moeite in het dirigeeren //Kerkmuziek ter inwijding ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Ruim 120 jaren is ’t geleden, dat door den oud-Burgemeester, Franciscus Elgersma, met 12000, en door zijn neef, den toen regeerenden Burgemeester, Nicolaas Elgersma, met 10000 gulden, werd bijgedragen tot de stichting van dit Orgel, een der grootste en schoonste in onze provincie; sedert het eigen dom der Nederd. Herv. Gemeente, is het de plicht en de roeping, maar niet minder de lust en de trots van hare Kerkvoogden en Notabelen geweest, en is het dit nog, om dit schoone gedenkteeken van den vromen zin en de offervaardigheid van ’t voorgeslacht onberispelijk te bewaren en in stand te houden niet alleen, maar ook om het, indien mogelijk, naar de eischen des tijds te ver beteren en te volmaken. Thans is het gegarandeerd gedurende 5 achtereenvolgende jaren, en er bestaat grond voor de verzekering, dat binnen eene halve eeuw niet zullen te voorschijn treden groote en moeielijk te herstellen gebreken. D. BARTSTRA, Gem.-Arch. Bolsward, Sept. 1904. Sedert een de nabijheid van bij Breda, in een houten hutje een persoon gevestigd, die gratis de //geneeskunde” uit oefent en zich reeds in een vrij drukke praktijk mag verheugen. De behandeling is als volgtMen behoeft niets te zeggen, de //dokter” ziet u strak aan, eerst met het bloote, dan met het gewapende oog, en ver telt u dan, hoe gij vroeger geleefd hebt, op welken leeftijd gij, al of niet, ernstig onge steld zijt geweest, het verloop der ziekte, en eindigt met het voorschrijven van een leef regel en soms raadt hij ook aan voor 5 a 10 cent van dit of dat te koopen, het zus of zoo klaar te maken en er dagelijks zooveel van te gebruiken. Voor het consult behoeft men niets te betalen, desverkiezende kan men iets in een bus doen, welker inhoud voor de armen bestemd is. M. t. K. Door de politie te Vlissingen is gear resteerd de 19-jarige D. H. T., verdacht van diefstal van verschillende, nogal belangrijke geldsommen op een der aldaar gevestigde kantoren, waar hij als klerk werkzaam was. Het jongmensch, dat reeds een volledige bekentenis moet hebben afgelegd, leidde de laatste maanden een leventje als //Vroolijke Frans”, en had overal het gerucht verspreid, dat hij een belangrijke som getrokken, hetgeen bleek z/stichte Orgel in de Groote Kerk aldaar, op z/den 28 Juni 1781.” //Geschenk, door de Regeering van aan Dirk Fellinga tot voor zijne genomen van het plechtig van het nieuw ,/gestichte Orgel in de St. Martinikerk aldaar, z/op den 28 Juni 1781.” De bovengenoemde //heerlijke poëzie,” die zeer zeker niemand thans nog mooi zal vin den, wordt, rijk gedrukt, bewaard in Bols- wards Archief; ook is een gelijk exemplaar aanwezig in ’t Archief der Kerkvoogdij. En nu zullen er sedert de stichting van dit nieuwe Orgel wel van tijd tot tijd kleine herstellingen aan het groote werk hebben moeten geschieden; doch van eene omvang rijke herstelling, uitbreiding en vergrooting van het instrument is eerst sprake in het jaar 1860, toen door heeren Kerkvoogden daarmede werden belast de heeren L. van Dam en Zonen, orgelmakers te Leeuwarden, die daarvoor hebben ontvangen eene som van f 3000,Kerkvoogdij Archief. Later zijn er nog eenige reparation aan gedaan, en heet het van binnen te zijn schoon gemaakt, ik meen wel, door de gebroeders Ypma, orgelmakers alhier; doch deze werk zaamheden zijn in elk geval vrij onbeduidend geweest. En zoo naderen wij van lieverlede den tegenwoordigen tijd, waarin heeren Kerk voogden en Notabelen, opmerkzaam ge maakt door de vele klachten van den be kwamen organist, den heer B. de Fries, hun overgebracht, minder rechtstreeks door hem zelven, dan wel door derden, omtrent den huidigen toestand van het overigens soliede en fraaie Orgel, het trotsche instrument aan een deskundig en nauwkeurig onderzoek hebben onderworpen. Dit onderzoek is opgedragen aan- en ver richt door de heeren Bakker en Timmenga, orgelmakers te Leeuwarden, en het resultaat daarvan is geweest, dat, hoe solied het Orgel inderdaad ten jare 1781 ook was daargesteld, en in 1860 in denzelfden geest was breid, er nu alles en nog wat aan haperde, zoodat eene grondige herstelling van een en ander volstrekt noodzakelijk was. Dewijl heeren Kerkvoogden en Notabelen, èn door dit onderzoek èn door voorafgegane en nog opgevolgde ampele besprekingen daar over, de wel gevestigde overtuiging hadden verkregen, dat den heeren Bakker en Tim menga volkomen vertrouwen mocht worden geschonken, werd door hen aan deze heeren bij onderhandsche overeenkomst opgedragen, het Orgel, volgens hun gegeven advies, grondig te herstellen, en het instrument weder te brengen tot zijne oorspronkelijke kracht en zijnen alouden luister, tegen eene belooning van 2070 gulden. Genoemde heeren zijn daarmede thans on afgebroken bezig, en ’t begint er naar te gelijken, dat het werk waarschijnlijk deze week, gereed zal komen. Slot. De Acte van overdracht was geteekend door de navolgende personen: N. Elgersma, Executeur testamentair; A. Alber da, G. van Felsen, J. van Geelkerken, R. g. d. Meuten, Kerkvoogden; 8. van Heemstra, presideerend Burgemeester; H. G. Cannegieter, J. A. Kesler, Predikanten, en Dr. Petrus de Kok, stads-Secretaris. Omdat deze acte van overdracht veel te uitgebreid was, om haar hier geheel terug te geven, heb ik mij alleen bepaald tot de onderteekeningthans ga ik afschrijven een drietal inscripties, op verlangen van de stich ters van het orgel daarop geplaatst. 1°. //In ’t jaar 1780 den 9 Mei is door „Trijntje Kesler, oud 4 jaar, de eerste pijp z/gezet in het orgel, onder toezicht van haar z/oom, den Burgemeester Kieo/aas Elgersma, z/welk orgel wordt vervaardigd door den be- //roemden orgelmaker A. Heinz te Groningen, //begonnen 1777, voltooid 1781.” Deze inscriptie is geplaatst van boven ’t klavier. 2°. „Franciscus Elgersma, Notarius Pu- z/blicus et hujis urbis quondam Consul, ejus z/que conjux Pietje Algra, hoe organum tem- z/plo Martini ex testamento donaverunt. „A. O. MDCCLXXV.” Vertaald: Franciscus Elgersma, openbaar Notaris en oud-Burgemeester dezer stad, benevens zijne vrouw, Pietje Algra, hebben dit orgel aan de St. Martikerk geschonken. 1775. Dit opschrift staat van buiten, onder ’t rugpositief. 3°, //Loof 's Heeren naam, o, Christen- schaar z/Dat met gezang zich 't orgel paar’, z/Door Elgersma daartoe gegeven, //Gesticht door een van zijne Neven.” Deze inscriptie staat op een steen, aange bracht in den muur onder ’t orgel. Zooals den 19 Juni was bepaald, had de feestelijke inwijding plaats op Zondag den 28 Juni 1781; als feestredenaar bij deze gelegenheid trad op de heer H. G. Canne gieter, oudste predikant alhier, met eene stichtelijke leerrede, die zich natuurlijk ge heel aansloot bij de feestviering. Een zangkoor, gedirigeerd door Dirk Fel linga, muziekonderwijzer te Harlingen, voerde daarbij eenige liederen uit, waarvan de woorden waren vervaardigd door Jan Aukes Bakker, mede te Harlingen woonachtig. De kosten dezer feestviering, die hoofd zakelijk des avonds ten Raadhuize plaats vond, hebben bedragen volgens de Rekening en Verantwoording van den Stads-Rentmeester en Raadsman Dirk van Geelkerken, 1240 car. gis., 19 stuivers en 8 penningen, waar onder mede begrepen is de uitgaaf voor de hieronder te vermelden geschenken. Bijna gekomen aan het slot mijner bloem lezing, vind ik nog der vermelding waardig, dat de EdelAchtbare Magistraat, in zijne kwaliteit van Opperkerkvoogd en Bevorde raar en Handhaver van den openbaren Gods- en Eeredienst, bij deze gelegenheid heeft laten vervaardigen drie volkomen gelijke Zilveren Schenkborden, voorzien van opschrif ten, en dezen heeft overhandigd aan de heeren H. G. Cannegieter, J. A. Bakker en D. Fellinga. Hoewel de opschriften vrij gelijkluidend zijn, bestaat daarin toch natuurlijk eenig verschil, groot genoeg, om ze alle drie af te schrijven. //Geschenk, door de Regeering van //Bolsward gegeven, aan den WelEerwaarden z/Zeer Geleerden Heer Hendricus Oer har dus „Cannegieter tot blijk van erkentenis voor //zijne gepaste en fraaie leerrede, uitgesproken z/bij de plechtige inwijding van het nieuw //gestichte Orgel in de Groote of St. Mar- z/tinikerk aldaar, op den 28 Juni 1781.” //Geschenk, door de Regeering van //Bolsward gegeven, aan Jan Aukes Bakker z/tot blijk van erkentenis voor zijne heerlijke //poëzie, gediend hebbende tot Kerkmuziek Ifter plechtige inwijding van het nieuw ge* uit de loterij had een leugen te zijn. (M. C.J Woensdagavond te ongeveer 8 uur was te Oude-Pekela iets zeer eigenaardigs te zien. Op de hoogte van de cartonfabriek Ceres” was brand op ’t water. De dikke laag schuim die men daar steeds op ’t water ziet was door een of ander oorzaak in brand geraakt, ’t Was een phantastisch gezicht. De blauwe vlam kronkelde over ’t water en flikkerde hoog op als de straatjongens er een hand vol zand in gooiden. Gelukkig lagen er toevallig geen schepen. Van af //Ceres” tot de //Albion” breidde de brand zich uit. Honderden menschen stonden op den wal naar ’t vreemde schouwspel te kijken. jF.C.) Men schrijft aan het Utr. Dagblad.: De Zutphensche Courant vermeldde onlangs dat er geen wespen waren. Welnu, zij zou dat zeker niet gezegd hebben, wanneer zij gisteren op het tentoonstellingsterrein van de land- en tuinbouwtentoonstelling te Enk- huizen was geweest. Daar waren er zooveel, dat een kraampje met zoetigheden gesloten moest worden wegens het heirleger van wespen dat op die taartjes, chocolaadjes en suiker goed af kwam. Op de alg. vergadering van de Z/Nat. Chr. Geheel-onthoudersvereeniging” heeft de heer Talma, lid der Tweede Kamer, de Drank wetgeving en de openbare meening” besproken. Ten opzichte van de drankwetgeving ver deelde de heer Talma het drankviaagstuk in twee scherp afgescheiden deelende openbare dronkenschap en het alcoholisme. Het laatste is de drinkgewoonte, die ingeworteld is in het volk en waarmee de geheel-onthouder dagelijks in botsing komt, doch die niet af gekeurd wordt door de heerschende zede. Wèl is thans langzamerhand onder het volk het besef doorgedrongen, dat het over matig gebruik schadelijk is, ja, dat ook het geregeld gebruik van alcohol eigenlijk ver keerd is. De beschuldigingen, dat de wet te zwak zou zijn, achtte spreker ongegrond. De heer Talma ging verder eenige bepa lingen na, die z. i. flink ingrijpen. Bij het debat kwam duidelijk uit, dat de meeste drankbestrijders de wet toch een teleur stelling vinden. De afgevaardigde uit Dordrecht vroeg, wat toch de campagne tegen de Drankwet door politieke tegenstanders van den Minister moet beteekenen. Is dit misschien Z/Kuyper- haat”? Spreker zag ook in de hier en daar door den heer Talma uitgeoefende critiek een uiting van //Kuyperhaat”! In zijn repliek zeide de heer Talma o. a. dat hij in zijn werkkring als predikant en practisch propagandist beter dan de heer Kuyper op de hoogte kon zijn van de volks zede in zake het Drankwet-vraagstuk; dat men, om een wet door vele menschen van allerlei verschillende meening te doen aan nemen, wel wat geven en nemen moet. Wanneer de heer Kuyper niet flink had doorgezet, dan zou er in het geheel geen wet zijn gekomen. Leeuwarden, 7 Sept. Z/Dat kan er maar onder door,” zei een schipper vandaag tot een collega, die aan de andere zijde der vaart onder een brug doorvoer, waar anders voor ’t afdraaien eenige stuivers betaald moeten worden. Zoo zagen we eenige schepen achterelkander eenige bruggen passeeren en de meeste stoom- booten deden als de schepen, zij lieten de schoorsteenen vallen en stoomden vrij onder de bruggen door. Dat is nu toch één voordeel van ’t lage water, dat er anders misschien geene heeft aan te wijzen, doch voor de stad is het een nadeel, zeker van eenige guldens daags, temeer omdat de beladen turfschepen van de Groninger venen in de richting Harlingen, waarvoor de bruggen wel gedraaid zouden moeten worden, tot heden geheel wegblijven. Een man van de klei merkte op:- //bij ons is het zoo droog, dat de mollen het land verlaten en de droge sloten gaan bevolken, waar alle waterbewoners het leven hebben gelaten en de wormen een laatste toevlucht heb ben gezocht, wat de mollen begrepen hebben.” 8 Sept. Woensdag 1.1. was het een drukke dag voor ’t spoorwegpersoneel. Er werden toen 58 ex tra-treinen ingelegd ten behoeve van ’t militair vervoer naar de manoeuvres in Noord-Brabant. Haskerland, 8 Sept. Nu de werkzaam heden op veld en akker beginnen te ver- verminderen, gaat de trek naar Duitschland weder vermeerderen. Van medio Augustus af tot heden vertrokken toch uit deze gemeente niet minder dan 26 personen derwaarts, van wie 6 hoofd van een gezin en de overigen eenloopende personen waren. Lemmer, 8 Sept. In de afgeloopen maand zijn op de tramlijn van hier naar Joure bijna 12000 personen vervoerd, waarvan ruim 5000 met de salonbooten van de Holland-Friesland lijn van en naar Amsterdam reisden. Dit is het hoogste aantal passagiers dat tot heden in een maand met deze booten, tusschen hier en Amsterdam is vervoerd. Gaasterland, 7 Sept. Wij vernemen, dat bij zzde Maatschappij” plannen worden overwogen tot publieke verhuring van al hare boeren plaatsen. De huurtermijnen van de meeste loopen het volgende jaar af, in verband waarmede thans met de hertaxatie der lande rijen is begonnen. Een andere groot-grondeigenaar had ook het plan opgevat zijne bezittingen alhier aldus te verhuren, maar is gelukkig van dit plan teruggekomen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 8 Sept. Vanwege de gisteren door het Dijksbestuur van het waterschap „Het Workumer Nieuwland” gehouden ver kiezing van vier Volmachten zijn gekozen de heerenA. L. Wiersma, M. S. de Boer, H. Fekkes en M. Kuiper. De heer G. D. Bosma die met 1 Jan. als volmacht moest aftreden, had verzocht niet weder in aanmerking te komen. Gistermiddag is in een perceel Pieter Vlamingstraat te Amsterdam in een vertrek van de 3e étage, een petroleumtoestel in brand geraakt. De huisvrouw, C. H., wilde de vlam blusschen, maar bij die poging vatten haar kleederen vuur, dat zich ook weldra aan de omgeving mededeelde. De brandweer werd gealarmeerd en intusschen wisten de buren de kleederen der vrouw te dooven. Het brandje was spoedig gebluscht, maar de vrouw was zoo ernstig gewond, dat zij naar het O. L. Vrouwe Gasthuis ter verpleging moest vervoerd worden. Het lijkt wel een beetje al te naïef schrijft Het Fad. maar het is toch werkelijk gebeurd. In eenige zalen van de tetoonstelling van Arti et Industriae in Buitenrust in den Haag hangen bordjes waarop staatDe hier geëtaleerde voorwerpen kunnen dadelijk mee genomen worden. Verscheidene malen reeds moet het nu voorgekomen zijn, dat bezoekers rustig weg een mooie vaas of pul onder den arm namen en er mee weg wilden gaan zonder betaling. Zij waren in het volle vertouwen dat dit mocht. Het stond immers op dat bordje. De inzender heeft et nu van gemaakt: De hier geëtaleerde en gekochte voorwerpen kunnen dadelijk meegenomen worden. Bols^ardsche Courant t k-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1