Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No/74. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. 1904. Het Grootscheepsvaarwater. DONDERDAG 15 SEPTEMBER. BINNENLAND. 1 1 VOOR 3 maanden. Afzonderlijke ware klein eindje verder dan wij kunnen iedereen kijkje te nemen, ’t is ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. gens 10 Cts. per regel. Overigens verhoog! ng 12 Mei 1905. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per Franco per post 95 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. evenwel zorg voor, dat men van 17 regels. Vervol- rraar plaatsruimte. er 15 uit Mej. A. Veenstra op eene belooning van 7 5 en 60 cent per lesuurterwijl de heer J. Bogtstra tot 1 Januari 1905, wegens vernieu wing van de gasfabriek, werd herbenoemd als Directeur-boekhouder. ziet, deert ’t hart niet". Wij namen plaats op de „Friesland V". Om één uur precies zette de boot van wal en ’t duurde dan ook slechts eenige tellen of wij hadden den overkant van het Kruis water, den ingang van de Sneeker vaart be reikt. Aan het eerste gedeelte is nog niets gedaan en van flink doorvaren was dan ook geen sprake. Eerst bij het Panrak, de z.g. Hooge Hoek zijn wij bij ’t begin der ver- beteringswerken aangekomen, maar voor dat wij over de verandering daar spreken, willen wij eerst nog iets anders aanhalen. Bij de steenfabriek „Zorgvlied" voorbij onze aandacht, dat daar de sabels daar en links Sneek. Als eene bijzonderheid kan ge meld worden dat van de 49 leerlingen, die 7 Sept, bij de opening van den nieuwen cursus van het gymnasium alhier aanwezig waren, 7 meisjes waren, wier aantal tot nu toe nooit meer dan 3 was; 5 zijn uit Sneek, 2 uit Workum. Van de jongensleeriingen zijn Sneek, 27 uit andere gemeenten. Door zijn medewerklieden werd Maan dagmorgen een timmermansj ongen opgedragen melk te halen bij den melktapper M. Gilhuis. Na het vertrek van den jongen bemerkte G. dat zijn beurs, inhoudende ongeveer f 3 a f 4 van de tafel was verdwenen. Van dit geval werd, nadat G. zelf den jongen onder handen had genomen, met het doel de politie er buiten te houden, op zijn ontkennen, aangifte gedaan bij de politie, die den jongen tot bekentenis wist te brengen. Beurs en geld had hij op een verborgen plaats gebracht. Naar aanleiding van een bericht van de N. Cl. aangaande z.g. waterboomen, die in hun hollen stam tijdens de grootste droogte toch nog altijd water bergen, schrijft men uit Vorden aan de Z. C.-. Even buiten ons dorp in een klein bosch, uit eiken en beuken bestaande, vlak aan de spoorbaan en eigendom van Burgemeester Gallée staat ook zulk een „waterboom”. ’k Was naar aanleiding van het bericht van de N. Ct. nieuwsgierig hoe ’t met dezen gelegen stond. De Hissinkbeek, de Vordensche beek en verder op de llackfortsche beek zijn, op enkele kolken na, geheel droog. Kinderen doorkruisen die van links naar rechts, om te visschen in de weinige plassen, of wel om de noten te plukken van de struiken, die over de beek hangen. Arbeiders zijn bezig ze op verschillende plaatsen uit te diepen en zoo komen aan de kanten de verschillende grond-formatiën bloot, waaronder eenige dunne lagen veen. Niettegenstaande dezen zeldzaam lagen water stand staat bet water in onzen „waterboom” op de gewone hoogte, ’t Heeft eene diepte van pl. m. 16 cM. en staat pl. m. een halven meter boven den voet van den stam. ’t Gebeurt wel, dat de met water bijna tot boven toe gevulde ruimte, die uit twee tot één vergroeide beuken gevormd schijnt, wordt leeg geschept, maar na verloop van eenige uren staat bet water weer op de gewone hoogte. varende, trok het zulke massa’s steen in ’t water lagen en ook gave steenen. Er lagen er zoo- iemand de opmerking maakte, bijna wel een huis van zou Zondagswet. Eenige werklieden, die Zondag bezig waren met het spannen van draden voor de electrische spoor Amsterdam-Haarlem, zijn door een der gemeenteveldwachters van Haarlem merlide bekeurd. De burgemeester dier gemeente had n.l. de gevraagde vergunning om op Zondag te mogen werken geweigerd. dacht. In Friesland hebben de jagers voor het aanstaande seizoen het blijde vooruitzicht: het jachtveld zal goed van wild voorzien zijn. De droge zomer is voor de teelt der hazen zeer gunstig geweest; zij vertoonen zich dan ook menigvuldig en vinden in de bosschen, bouwlanden, maar vooral in de droge sloten, geschikte verblijfplaatsen. Patrijzen worden over het algemeen minder waargenomen, ofschoon het weder gedurende den broedtijd bijzonder gunstig was, maar veel eieren zijn in den hooitijd of bij het maaien verloren gegaan. Waterwild zal er vermoedelijk niet veel zijn; daarvoor was de zomer te droog en door de opgedroogde poelen en plassen is de ruimte voor die zwemvogels te beperkt. Bij hoogeren waterstand verwacht men evenwel nog de opkomst van vele eendvogels en snippen. De chef van het station der Dedems- vaartsche Stoomtram te Zwolle is sinds Vrijdag avond nog niet weer op zijn post geweest. Uit de kas is ruim f 1206 verdwenen. Men vermoedt, dat hij per nachtboot naar Amsterdam en verder naar het Buitenland, vertrokken is. jV. 2?» C. dat als daar weer een nieuwe woning wordt gebouwd, deze eenige meters naar binnen moet. In zoo’n enge straat ontstaat bij een optochï licht ophooping en als een gevolg daarvan opdringing. Zoo was het ook hier. Onze politiemannen schenen met dat opdringen niet content te zijn, waarom in een omme zien de sabels voor den dag kwamen en hier en daar en links en rechts slagen werden uitgedeeld. Vóór het politiebureau bleven de volgelin gen nog lang surveilleeren, totdat S. weer losgelaten werd en hij onder luide hoera’s naar zijn vriend F. Kamstra werd gebracht. Aldaar gearriveerd zoo deelt men ons mee bedankte hij voor de betoonde belang stelling. Hedenavond volgt de wraakSamson treedt te 81/2 uur in „Amicitia" op met ’t onder werp „Politiewillekeur, als een gevolg van ’t kapitalisme" en Kamstra met „Een betere samenleving." Workum, 12 Sept. In den omtrek van onze stad en verderop naar Bolsward en Makkum ziet het er met de landerijen treu rig uit. Vele perceelen hebben een echt wintersch aanzien, dor en kaal,, waarop het weidende vee nauwelijks den honger kan stillen. Daarbij ontbreekt het drinkwater in de slooten, zoodat het ongerief en de schade zeer groot is. Onder Bolsward wordt op eene boerderij nu reeds zeven weken hooi gevoe derd aan de beesten en op verschillende plaatsen aldaar melkt men minder dan de helft van gewone jaren. Met groote bezorgd heid zien de veehouders den winter tegemoet, die lang en moeilijk zal worden. Lemmer, 12 Sept. In de afgeloopen maand is alhier in het geheel 21500 pond bot aangevoerd. Voor de 100 pond werd gemiddeld f 9 besomd. Ook werd hier nog 3000 K.G. spiering aangevoerd, waarvoor van f3 tot f4 de 100 K.G. werd besomd. Jammer voor onze visschers dat deze visch nog niet voor verzending naar het buiten land geschikt iszulks kan gewoonlijk niet voor October plaats hebben. Dientengevolge houden zich, hoewel er een massa spiering in zee is, maar enkele visschers met deze visscherij bezig, daar anders de markt over- voerd zou worden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 13 Sept. In de gister gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werd naar aanleiding van het ingekomen rapport van de Commissie, inzake de stichting van een armhuis besloten, aan Armvoogden den raad te geven om rond te zien naar een geschikte gelegenheid, voor een terrein en dan met een eenvoudiger plan zich tot den Raad te wenden; werd benoemd tot lid der Com. van bijstand in het beheerder Gem. Gasfabriek, in de plaats van den heer Tjebbes vertrokken, de heer Jacob Jansen; afschrijving van H. O. dienst 1904 verleend aan den heer Tjebbes voormeld; gunstig beschikt op een verzoek van J. Stout, hoofd-agent van politie om vrije woning en verhooging van jaarwedde met ingang van 12 Mei 1905. (De jaarwedde wordt alsdan vastgesteld op f 525, plus f 50 voor kleeding)toegestaan het verzoek van R. Kroese en L. B. Wiersma, om het op de begrooting voor 1904 geplaatste bedrag ad. f 50 voor de feestviering op 31 Aug. jl. aan hen te verstrekkenbesloten tot het aangaan eener geldleening groot f 1500 voor de brug op het Zuideinde en het aangeboden plan goedgekeurd voor kennisgeving aange nomen de verzoeken van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Hoogezand en Sappemeerom ondersteuning van een inge zonden adres, inzake eene wijziging van art. 245 der Gemeentewet en van het bestuur van de Vereeniging van Burgem. en Gemeente secretarissen in Friesland, omtrent de regeling der jaarwedden van de dienaren van politie; gewijzigd de bureau-uren voor de aangiften van den Burgerlijken stand; aangeboden de begrootingen van de gemeente, arm- en wees- voogdij en de gemeentelijke-gasfabriek voor 1905, welke zijn gesteld in handen eener Commissie, waartoe door den Voorz. zijn aangewezen de heeren Hingst, Kroese en Dijkstra; gunstig beschikt op een adres van Tj. Westendorp e. a. tot het geven van herhalingsonderwijs in het Heidenschapde verordening gewijzigd en benoemd tot onder wijzer de heer Bonga en tot onderwijzeres vele heele en vele, dat er dat men er kunnen bouwen. Om de waarheid te zeggen, wij zagen daar ook geen stukje bodem en 'dat was zoo over bijna de geheele lengte van het tichel werk. Wanneer ’t nieuwe ka naal gereed is en er vallen er daar nog zoo veel steenen in ’t water, nu, dan zal de ver- breeding en uitdieping daar ter plaatse niet veel geven. Bij het Panrak wordt een groot stuk land weggegraven, zoodat de vaart daar eene kolossale breedte krijgt. Zulke doorgravingen worden er ook uitgevoerd bij Vijfhuis, deze .is reeds gereed, bij Piekezijl onder Abbega twee en aan eene bij Oosthem moet nog begonnen worden. Al deze vergravingen worden op dezelfde wijze uitgevoerd. Eerst wordt namelijk de walbpschoeïng gemaakt, ’t Is dus de omge keerde wereld, de wal is er, maar van den wal raakt men daar niet in de sloot. Van deze beschoeiing af graaft men nu trapsge wijze den grond weg, zoodat men als ’t ware een circus krijgt a la Baruum Bailey, nl. een dat te lang is in evenredigheid tot de breedte. Men draagt er niet te dicht het water nadert, dat men als ’t ware een dijk vormt tusschen ’t uitge graven gedeelte en den stroom. Op dezen dijk, of op den nieuwen wal staande, ziet men in den circus neder. Daar ziet men dan tientallen kruiwagens, welke natuurlijk gebruikt worden om de aarde in de schepen te brengen en tot nog toe slechts weinig polderwerkers, die met de spade in de hand met gekromden rug een geheelen dag spitten of de klei in dè kruiwagens scheppen. Dit en ’t opkruien der klei is geen kinderwerk en menig gewoon mensch zou er na eenige oogenblikken de brui van geven, vanwege pijn in den rug of moeheid in de beenen. Men heeft niet alleen klompen aan, o neen, buiten dat heeft men aan zijne voeten nog eenige kilo’s klei hangen, wat het loopen natuurlijk niet lichter maakt. En zoo ver richten deze mannen dag in, dag uit hun werk. Zware klei zit er in dat land, zeide een boer m onze nabijheid, dat maakt ’t anders al geen licht werk er nog beduidend zwaarder op. Wanneer de geheele put op de vereischte diepte is, wordt de dam zoover mogelijk weggegraven en verder door middel van de baggermachine tot ’t bepaalde aantal dM. A.P. uitgebaggerd. Het Panrak of de Hooge Hoek is dicht bij onze stad, een Spree uwen stein" en aanraden, daar een wel de moeite waard. Voor dat de afgraving op deze plaats klaar is, zal er nog wel eenigen tijd verloopen, want er liggen hier weinig woonscheepjes en er werken dus ook niet veel. Slot volgt. Sneek, 12 Sept, ’t Was Zaterdagavond niet erg rustig in onze stad. Samson was de Pol als plaats aangewezen om papier aan den man te brengen. En terwijl de koopman zoo druk bezig is zijn waar aan te prijzen, wordt hij plotseling van zijn stoel gezet en mee naar het politie bureau genomen. Nieuwsgierigen zullen er altijd in de wereld blij ven en daarom baart ’t geen verwondering, dat zijn talrijke hoorders hem naar ’t bureau velgden. De Peperstraat is wat nauw, zoo nauw. Honderden jaren geleden was de tegen woordige Wijmerts, hier beter bekend onder den naam Sneeker vaart, slechts eene slinke van de voormalige Middelzee. Zulk eene slinke was eene lange, smalle inham, die zeer ondiep was. Door herhaalde verbree- dingen, uitdiepingen en verlengingen van deze slinke, heeft men ’t vaarwater gekregen, gelijk dat tot voor eenige maanden was. Men moet zich hierbij evenwel niet den ken, dat ’t graven van zulk een kanaal in dien tijd zoo gemakkelijk ging, daaraan waren veel meer moeilijkheden verbonden dan tegen woordig. Vooreerst werd een kanaal niet ge graven of verbeterd door ’t gouvernement van ’t gewest. Neen, waren er personen of vereenigingen, die het graven of verbeteren van een kanaal wenschelijk achtten, dan moesten zij zelf maar zorgen, dat het er $wam, want op de overheid behoefde men in ’t minst niet te rekenen. De tweede groote belemmering bij het maken van zoo iets was, dat er geene bepa lingen waren ten opzichte van het onteige nen van stukken grond. Men was niet ver plicht, gelijk thans ’t geval is, om tegen getaxeerde waarde den grond af te staan. Dat maakte dan ook, dat het werk dikwijls geruimen tijd moest worden gestaakt, of dat men kolossale bochten maken moest, om in den voortgang der werkzaamheden geene ver traging te ondervinden. Op deze manier kan men ook verklaren, dat in de Wijmerts, en in ’t algemeen in de Friesche vaarten, wegen en dijken, zoo talrijke en groote bochten zijn. Onder zulke omstandigheden is de Wijmerts voltooid. Herhaalde malen is zij naderhand verbeterd, maar de ouderdom komt met ge breken en zoo was ’t ook hier. Zij werd lijdend en ten laatste geheel hulpbehoevend. Bij lange na voldeed zij niet aan de steeds hoogere eischen, die men aan de vaarwaters stelde. Dit blijkt volkomen uit het verhaal, dat de stuurman van een der stooinbooten ons deed. „Vóór veertig jaren ongeveer konden wij hier niet langs varen met ’t schip", zoo ver telde hij ons. „Ik was toen nog een jongen van om en de bij zeven of acht jaar, mijn vader, die thans bijna 60 lange jaren dit veer bedient, had toen nog een schip en met dat schip voeren wij over Oosterend naar Bolsward. Wij konden onmogelijk de Wij merts passeeren, want zij was geheel droog en men besloot dan ook, om haar nu maar over de geheele lengte te slatten." Zoo zag het er voor veertig jaar uit en thans is het niet veel beter. Wanneer men met de boot door die gedeelten van dit kanaal stoomt, die de verjongingskuur nog niet ondergaan hebben, dan merkt men slechts dit verschil op, dat er toen in ’t ge heel geen en nu heel weinig water staat. De schroef der boet roert daar in de mod der, zoodat ’t water over de geheele breedte der vaart zwart wordt. Dat is zoo al jaren aan een en ’t spreekt dus wel van zelf, dat dit kanaal moest wor den verbeterd. Bolsward had behoefte aan een verbeterd vaarwater en daar dit kanaal uitgediept moest worden en voor dit doel ’t meest geschikt was, werden pogingen in die richting gedaan. Eindelijk hebben de Pro vinciale Staten een credit toegezegd voor de verbetering, zij begonnen op ’t laatst dan toch in te zien, dat zij Bolsward te stief moederlijk bedeelden, want in lange jaren was voor Bolsward van dien kant niets ge daan, terwijl voor andere gemeenten en ka nalen dikwijls groote sommen besteed werden. Wij willen beginnen bij het begin der tegenwoordige verbetering om U een en ander van de verschillende werkzaamheden, die over de geheele lengte van de Wijmerts tot aan het Heegervar toe worden uitgevoerd, te doen weten. ’t Was Donderdag dat wij besloten met een der booten een reisje te maken naar Nijezijl, om dan de werken aan en bij de Sneeker vaart in oogenschouw te nemen. Wij bepaalden ons tot het eerste gedeelte der vaart, omdat de veranderingen daar aan gebracht, ’t grootst zijn en ook omdat de Bolswarders daar ’t meest belang in stellen. Wat na Nijezijl komt, och, dat wordt niet breeder gemaakt en dat is zoo ver af; ’t is feier dus ook al weer, „wat het oog niet Bolswardsche Courant t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1