Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1904. 43ste Jaargang. No. 75. Verschijnt Donderdags en Zondags ZONDAG 18 SEPTEMBER- Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke Vergadering op Donderdag 15 Sept. 1904. B. en W. is. niet of bij om tegen te koopen, W. een er voor ge- dat adres en W. voor van de Een adres van Mej. D. Laagland, die 1 Jan. tot 23 Juli als onderwijzeres gewerkt heeft in school no. I, waarvoor zij een gratificatie verzoekt. Gesteld in handen van advies. i. Een missive van Burg, en Weths. waarbij deze wijzen op de noodzakelijkheid om de inkomsten der gemeente te versterken, en daar het gebleken is, dat de inkomsten van het onderwijs verminderen, en de hoogst aangeslagenen eigenlijk een te gering school geld betalen, hebben B. en W. een nieuwe verordening*op de heffing ontworpen. Vol gens deze zal aan school no. I per maand ruim f 40,of per jaar f 485,40 aan de school voor m.u.o.l. per maand ruim f 23 of p. jaar - 254,10 meer aan schoolgeld ontvangen worden, samen f 739,50. Ter visie gelegd tot de volgende verga dering. j. Een missive van B. en W. waarin wordt gewezen op de steeds stijgendeuit gaven der gemeente-reiniging en deze ver meerdering der uitgaven eischt, dat naar middelen ter dekking moet worden uitgezien. Uit een opgaaf der kosten van de exploi tatie der reiniging over de laatste 5 jaren blijkt dat is ontvangen f 19,342,95 de uitgaven bedroegen daarentegen - 30,472,"27 zoodat er in die 5 jaren een tekort is van f 11,129,32 of gemiddeld per jaar bijna f 2,250, Daar vroeger de reiniging een bron van inkomsten voor de gemeente was, wordt het nu een groote schadepost, en door de min derwaardigheid van de gemaakte compost enz. is nog geen verbetering in zicht. B. en W. stellen daarom voor, ingezetenen voor ’t gebruik van de privaatton en voor ’t ophalen van asch en vuilnis van ieder gezin een belasting te heffen van f 1,50 per jaar. Daar ongeveer 1300 tonnen in gebruik zijn, zal hierdoor eenigszins tegemoet worden gekomen in de uitgaven der gemeente. De wijze van heffing dezer belasting wordt ter visie gelegd, om in de volgende verga dering tot de behandeling over te gaan. k. Van de PI. Commissie van School toezicht is ingekomen de aanbeveling voor de vacature in de Damescommissie voor de handwerken, ontstaan door ’t vertrek van Mej E. de Haas. De aanbeveling bestaat uit de Dames S. Pekema en R. Eennema. De Voorzitter verzoekt urgentie voor de ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. behandeling en stelt voor, direct tot benoe ming over te gaan. Dit wordt goedgekeurd, en Mej. S. Pekema wordt met 10 stemmen benoemd, Mej. R. Eennema had 1 stem en 1 briefje was blanco. I. Van den timmerman D. Feenstra, die de westelijke helft van het Nannenhof heeft aangekocht, is ingekomen een teekening met missive, om eenige wijziging in het door den Raad vastgesteld bouwplan. Hij wenscht daar 2 heerenhuizen te stichten, de gevelbreedte 1,60 M. grooter om flinkere afmetingen der kamers te krijgen; de keukens komen dan naast de huizen terwijl ook balcons en warande worden gemaakt. De Voorzitter. Ik stel u voor, deze wijzi gingen in de geheime zitting te behandelen, dan kan men de teekeningen meer op zijn gemak inzien. Ook F. Bruinsma, heeft voor ’t andere gedeelte van het Nannenhof een een kleine wijziging voorgesteld. Alzoo besloten. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Onderzoek der geloofsbrieven van Alle 12 leden waren tegenwoordig. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een telegram namens H. M. de Koningin, aan den Burgemeester gezonden, houdende dankbetuiging voor den aangeboden gelukwensch op 31 Aug. b. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van, den aankoop van grond bij de Nijezijl. c. Idem houdende bericht, dat de be slissing over de verordening omtrent het openbaar lager onderwijs is verdaagd. d. Een missive van den Commissaris der Koningin, berichtende dat tot heden van het zetterscollege zijn benoemd de heeren W. v. d. Meulen Rz. en H. J. Boersma. e. Een missive van ’t Bestuur der am bachtsschool te Sneek, dank betuigende voor de verleende subsidie. Een en ander voor kennisgeving aange nomen. f. Een apostille van den Raad van State, berichtende dat er geen termen zijn gevonden om de goedkeuring te onthouden aan de begroeting van den weg BolswardHarlin gen, omdat daarop eene som is uitgetrokken voor een gedeelte bestrating te Arum. Gerenvoyeerd aan B. en W. ter afdoening. g. Een adres van J. D. de Boer, pachter der Exmorrazijl, verzoekende, daar zijn pacht tijd 12 Mei verstreken is, wederom voor 5 jaren de brug, woning enz. te mogen huren op dezelfde voorwaarden als thans. Gesteld in handen van B. en W. ten fine van advies. h. van den keer IV. van Randen, benoemd lid van den Raad. De Voorzitter verzoekt de heeren Praam- sma, Cuperus en Keikes, zich met het onder zoek der geloofsbrieven te willen belasten. De openbare zitting wordt, zoo lang dit onderzoek duurt, geschorst. Bij terugkomst der heeren, wordt de vergadering heropend, en rapporteert de Commissie, bij monde van den heer Keikes, dat de geloofsbrieven in overeenstemming met de wet in orde zijn be vonden, waarom wordt geconcludeerd den heer W. van Randen toe te laten als lid van den gemeenteraad. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 2. Mededeeling van Burg, en IVeth. ver koop van grond aan het Nannenhof. De Voorzitter deelt mede, dat door den heer F. Bruinsma het gedeelte van het Nannenhof van Kroeger tot de Gortsteeg en het andere gedeelte door den heer D. Feen stra is aangekocht tegen den prijs van f 4 per M2. Hij stelt voor, nu het ingediende adres van den heer v. d. Werf, lageren prijs dit bouwterrein aan van de agenda af te voeren. De heer v. d. Meulen. Naar aanleiding dezer mededeeling vind ik beter dit ook in geheime zitting te bespreken, evenals zoo pas is besloten omtrent de ingekomen tee keningen, die wij nog onderzoeken moeten. De Voorzitter. De koop van het Nanneu- hof is een uitvloeisel van een vroeger door den raad genomen besluit. Als Voorzitter van den raad, kon ik voor f 4 per M2. dien grond verkoopen, die koop staat dan ook vast. De teekeningen behelzen eenige wijzi gingen in de wijze van bouwen, wat de koopers verzoeken en waarover de raad moet beslissen. De heer v. d. Meulen. Juist die wijzi gingen moeten nog onderzocht worden, en daarom wilde ik omtrent dat adres daarna een beslissing nemen. De Voorzitter. Er valt nog slechts te beslissen over de wijze hoe men zal bouwen, en in een geheime zitting kunnen de heeren beter op hun gemak de voorgestelde wijzi gingen in het oorspronkelijk gemaakt bouw plan nagaan. Het adres v. d. Werf wordt daarna zonder hoofdel. stemming afgevoerd. 3. Opnieuw vaststellen der verordening tot heffing en invordering schoolgeld herha- lingsonderwijs. Van den Minister van Binnenlandsche zaken, is een missive ontvangen, om, indien verlenging van de heffing van schoolgeld voor het lierhalingsonderwijs wordt verlangd, welke heffing tot 1 Nov. 1994 is goedge keurd, deze tijdig bij zijn departement aan te vragen. B. en W. stellen daarom voor, de thans geldende verordening op de heffing en in vordering opnieuw ter goedkeuring in te dienen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Voorstel van Burg, en IVeth. inzake eene wijziging van art. 245 der gemeentewet. Door de Kamer van Koophandel te Sap- pemeer is aan de Regeering een adres inge zonden, om een wijziging te brengen in art. 245 der gemeentewet. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Volgens de thans geldende bepalingen van dat art. kunnen degenen die hoewel elders wonen, in een gemeente, waar zij een deel van hun inkomen genoten, ook in den hoofdel. omslag aangeslagen worden wanneer zij er minstens 90 dagen vertoeven. De progressie kan dan worden toegepast volgens ’t geheele inkomen van zoo iemand, en daarin bestaat een onbillijkheid, omdat zulke per sonen dan in verschillende gemeenten, dus meermalen moeten betalen voor ’t zelfde inkomen. Het adres beoogt nu, die onbillijk heid weg te nemen, en daar ook ons meentebestuur verzocht werd aan adhesie te betuigen, stellen B. zulks te doen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Behandeling van het adres van den Inspecteur van politie om verhooging van jaarwedde, met advies van Burg, en IVeth. B. en W. adviseeren, om deze aanvraag, die bij de begrooting zou worden behandeld, thans in behandeling te nemen, om wijzi gingen in die begrooting te voorkomen. Het Dag. Best, ad viseert, verder, na nauw gezet onderzoek, om de jaarwedde van den inspecteur met f 100 te verhoogen en te brengen op f 900. De heer v. d. Meer. Ik geloof wel, dat de inspecteur een van die gemeente-ambte- naren is, die eigenlijk te weinig salaris ge nieten, en toch ben ik op het oogenblik tegen een verhooging. De inspecteur is hier, meen ik, nog slechts twee jaar in functie. Het zal wel waar zijn, wat in 't adres staat, dat er het laatste jaar wat meer processen verbaal zijn opgemaakt, doch dat kan men moeilijk als basis nemen. Waar men anderen heeft af gewezen, voor verhooging omdat zij nog te kort in dienst der gemeente werkten, spijt het mij, dat de inspecteur nu reeds aanvrage doet om verhooging. Hoewel ik er iets voor gevoel, kan ik er toch nu mijn stem niet aan geven. De heer Boersma. Ik ben het eens met het eerste van den heer v. d. Meer, dat de inspecteur te weinig verdient. Ik vind het dan ook zeer billijk, dat B. en verhooging voorstellen, en zal stemmen. De heer Schotman. Mij dunkt er dient eerst uitgemaakt te worden, of wij zullen afwijken van ons genomen besluit. Toen het adres inkwam, is op voorstel van den Voor zitter besloten, het te behandelen bij de be grooting. Het gaat dunkt mij niet op, dat van dat besluit nu maar klakkeloos wordt afgeweken. De Voorzitter. Ik vind dat de heer Schotman wat voorbarig te werk gaat. De behandeling komt bij de begrooting wel te pas, maar met het oog om wijzigingen te voorkomen, en om dan tijd te besparen, vonden B. en W. wenschelijk het vooraf aan de orde te stellen. De heer Schotman. Ik wensch eenvoudig den gewonen weg te volgen en dat besluit te handhaven, of het dient te worden herroepen. De heer Cuperus. Ik wensch voor te stellen, dit punt heden van de agenda af te voeren. Er is eenmaal besloten het bij de begrooting te behandelen, dat besluit staat ook in ’t officieel raadsverslag. De heer Eisma. Maar mij dunkt, nu gaan wij een verkeerde koers. Dat punt is op de agenda geplaatst, twee sprekers hebben er reeds het woord over gevoerd, het is dus in behandeling genomen. De heer Schotman. Ik ben ook tegen de behandeling, of wij het nu de begrooting bespreken, laat mij koud, doch er is een vroeger besluit en dat is het, waar ik op kwam. De Voorzitter. Wordt het voorstel van den heer Cuperus ondersteund? De heer v. d. IVerf. Ja, mijnheer, ik ondersteun het. (Enkele stemmenJa, anders doe ik het ook.) De Voorzitter. Het voorstel om de be handeling van het adres uit te stellen komt dan in behandeling. De heer Kramer. Ik wil voor de stem ming nog gaarne mededeelen, dat ik geheel het gevoelen van den heer Eisma deel en het eigenlijk niet meer opgaat, dit punt van de agenda af te voeren. De Voorzitter heeft gezegd, waarom het nu op de agenda werd gebracht. Daar is niemand tegen opgekomen en nu het reeds in discussie is, wordt het voorste] gedaan het terug te nemen. M. i. had dat straks wel gekund, doch nu niet meer. Tn stemming gebracht, wordt het voorstel Cuperus aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. (Tegen de heeren Eisma, v. d. Meulen, Boersma, Kramer en Hommes.) De Voorzitter. Om dergelijke handeling te voorkomen wensch ik, dat de heeren in ’t vervolg dan wat eerder met hun opmer kingen komen. 6. Behandeling van het adres van Jan Nawijn en het advies van Burg, en IVeth. tot onderhandsche verhuring van den Stadstuin. In de vorige vergadering hebben B. en W. geadviseerd het verzoek van Nawijn in te willigen en hem voor 10 jaren den stads tuin te verpachten, met recht evenwel dat indien de gemeente dien grond noodig mocht hebben, dit zal moeten geduld worden, met toekenning van billijke schadevergoeding. De heer Schotman. In die bepalingen staat, dat indien de gemeente den grond noodig mocht hebben, de pachter hierin moet be rusten, doch zou het niet kunnen luiden, dat het hem telken jare kan worden opge zegd, dan behoeft er geen schadeloosstelling gegeven te worden, ’t Is maar een voor zorg, want ik zie niet in, dat de gemeente dien grond noodig zal hebben. De heer Eisma. Het is bij bouwland nog al gebruikelijk dat met bewerking en be zaaiing gewisseld wordt. Als nu binnen den huurtijd het land wordt teruggenomen, is het billijk, dat daarvoor eenige schadevergoeding wordt toegekend. Bij greidlanden wordt ook voorbehouden, dat de gemeente het terug kan nemen, en daardoor was het mogelijk, het land voor de zuivelschool te gebruiken. Bestaat die bepaling niet, dan zal men moe ten wachten tot de pachttijd verstreken is, of er moet met den pachfer onderhandeld worden, wat soms honderden guldens zou kosten. Bij bouwland kan dit niet telken jare worden ontbonden met het oog op de bemesting. Daar zal schadevergoeding bil lijk zijn. De heer Van der Meer. De heer Schot man wil een bepaling, dat men met schade vergoeding niet te maken zal hebben, doch ik zou denken dat Nawijn het land dan niet wenscht te hebben, tenminste, stel ik mij in zijn plaats, ik zou mij nog al bedenken, om dan die onkosten van losmaking en bemesting van den grond op mij te nemen. Mij dunkt, indien het in de eerste jaren terug verlangd wordt, wij moreel toch verplicht zouden zijn om schadevergoeding te geven. In de latere jaren, nadat hij het bijv, al 8 jaren gebruikt had, zou die schadevergoeding minder kunnen bedragen. Ik zou daarom de bepaling, zooals die door Burg, en Weth. is gesteld, gaarne behouden. De heer Van der Meulen. De heer Van der Meer dient dan toch ook te weten, dat die gebroken greide als mest dient, en dus zal de bemesting niet noodig zijn in den beginne. De Voorzitter. Ik zou de heeren wel in overweging geven, zich niet in landbouw- theoriën te verdiepen, doch genoegen te nemen met de bepaling, zooals die gesteld De pachter moet dan tevreden zijn met de schadevergoeding door B. en Weth. natuurlijk op advies van deskundigen te be palen. Alzoo besloten met algem. stemmen. De heer Van der Meer vraagt of er wel aan gedacht is onze brandweer te verzekeren volgens de ongevallenwet. Het is hem opge vallen, dat er in eenige gemeenten op ge wezen is, waar het niet geschied was. De Voorzitter. Het is hier reeds geschied. M. H. Ik schors nu de openbare verga dering, om in de gesloten zitting de reclames tegen den hoofdelijken omslag te behandelen, alsmede de stukken aangaande de bebouwing van het Nannenhof. Na heropening der vergadering werd het verzoek van den heer D. Feenstra om trent het bouwen van huizen op het Nan nenhof goedgekeurd en besloten om op de reclames tegen den hoofdelijken omslag te beschikken, zooals in geheime zitting is be sproken. Hierna sluiting der vergadering. Bolswardsche Courant om

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1