r Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Wvl 1904. 43ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 80. Uit ALLE STOFFEN. DONDERDAG 6 OCTOBER- NormaalOnderkleedinq van BINNENLAND. verwijdert de Vlekken Voor het Kantongerecht. Prof Dr 0. 111 n u I i i r n m VOOR Afzonderlijke was, 21. krijgen wij leden Zitting van Vrijdag 30 Sept. 1904. een rechtszaak te voorkomen, niet en wegens dronkenschap (Slot volgt). aan te merken beklaagde ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. op te staan. v. d. Veen dat was den 10 Aug. was den 3 Friesche Zuidwesthoek, 3 Oct. Be trek vogels, kieviten e.d. die zich ’s zomers in de weilanden ophouden, hebben het ditmaal hard te verduren gehad, ’t Blijkt, nu de najaarswerkzaamheden in de hooilanden aan gevangen zijn. De arbeiders vinden telkens doode vogels in de greppels of de slootkan ten. Vele kieviten zijn zoo uitgehongerd, dat de schuwe vogels zich zonder moeite laten vangen en niet in staat zijn den najaarstrek te volbrengen. De oorzaak is natuurlijk het ontbreken van insecten en wormen, waar mede deze dieren zich voeden. In de laatste dagen werden in de bosschen de eerste lijsters gevangen; snippen werden echter nog niet opgemerkt. Gaasterland, 3 Oct. Twee brooddronken jongelui alhier hielden bij avond een voet ganger aan. Een hunner richtte een tabaks wanneer wij H. dat te be te lezen brieven Dit was al door ’t betalen van het maximum der boete wist hij Dit kon nu bij le herhaling wordt 3 dagen hechtenis geëischt. 22. R. S. te Grouw is den 11 enden 23 A ug. hier te Bolsward bekeurd wegen dron kenschap. Bij 10e herhaling wordt geëischt 2 maal 7 dagen hecht, en 1 jaar opzending naar eene rijkswerkinrichting. 23. J. v. d. V. en S. W. beiden van Harlingen zijn den 14 Aug. te Arurn geweest in kennelijken staat. Voor de eerste luidt de eisch f 15 of 3 dagen, voor de 2de f 10 of 3 dagen. 24. M. W. M. van Hindeloopen was den 21 Aug. dronken. Eisch f 3 of 2 dagen. 25. D. v. D. te Bolsward was den 21 Aug. dronken in de Gortsteeg en op de Ged. Wortelhaven. Eisch f 15 of 3 dagen. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. In deze zitting werden behandeld de na volgende strafzaken 1. S. B. te Arum is moeder van Dieuwke. Dieuwke was van 1 tot en met 4 Juni niet op school geweest, maar op het land werkzaam. Eisch tegen de moeder f 3 of 2 dagen hechtenis. Op de vraag of bekl. nog iets aan te merken had, gaf zij te kennen Dieuwke niet te kunnen missen voor de verdienste. 2. H. K. te Bolsward; diens dochtertje had op 6,, 7, 8 en 11 Juni weer eens de Op de vraag, wanneer Sjouke geboren was, antwoordde P. ik geloof in 1893. Mis, beklaagde, in 1894. Ja mijnheer, ik kan dat zoo precies niet onthouden, ik heb zooveel kinderen. Beklaagde vertelde verder, dat zijn zoontje zonder zijn weten de school verzuimd had, zij stuurden hem steeds naar school. Hij zelf had druk werk dezen zomer, van ’s morgens 4 tot ’s avonds 8 uur en ging dan dadelijk ter ruste. Eisch f 3 of 2 dagen hechtenis. Beklaagde hoopt op eene kleine geldboete. De plaatsvervangend-kantonrechter, de Heer C. J. v. d. Veen, schorst daarop de zitting, om vervangen te worden als kantonrechter door Mr. ten Bokkel Huinink. 7. G. B. te Workum, stond den 26sten Augustus terecht, wijl hij eene jonge dame had aangereden. De zaak werd toen rerdaagd om de verklaring te hooren van de aange reden persoon Geertje v. d. Veen. Heden was zij verschenen. Zij zeide, dat zij den 22sten Mei tusschen Parrega en Tjerkwerd reed met Philippus v. d. Veen. Daar kwam zij beklaagde tegen, zij belden, maar B. week niet, doch stuurde integendeel op haar in. Het rijtuig kwam tegen haar fiets aan en zij bijna in de sloot. Zij was zoo geschrokken, dat zij niet bij machte was Is alles zoo als Geertje vertelt, beklaagde Neen mijnheer, ik heb niet op hen inge stuurd, zij zijn integendeel niet van den weg gegaan. Hierop werd Philippus v. d. Veen voor geroepen. Zijne verklaring kwam geheel overeen met die van zijne nicht. Bekl. Wat zij vertellen zijn leugens. Maar het hielp niet of hij ontkende, leugens of geen leugens het O. M. eisch t tegen B. f 15 of 3 dagen. Heb je nog iets Bekl. Niks anders, dan dat ik zeide. 8. A. S. te Hindeloopen was in korten tijd tweemaal over zijn bier, eens te Koudum en eens te Bolsward. Eisch 2 maal 10 dagen hechtenis. 9. Het is een algemeen bekend feit, dat motorfietsen en automobielen het slecht kunnen vinden met bestuurders van rijtuigen, vooral met boeren. De oorzaak ligt hoofd zakelijk hierin, zij denken, dat de paarden verschrikkelijk bang zijn voor die tuf-tufs, maar in werkelijkheid zijn het voornamelijk de boeren, die bang zijn. Hierin komt mettertijd wel verandering, de rijwielen hebben dien tijd ook doorleefd, maar tot nog toe veroorzaakt die bangheid nog wel eens last. Voor dergelijk feit stond terecht D. de B. te Rauwerd. Den 14 Juli ontmoette hij te Parrega Y. Haagsma van Workum. Maar wij geven de B. het woord. |k kwam van Workum rijden, zoo begon was dronken te Eisch 14 dagen hechtenis. L. de V. te Workum kon 3 Aug. aldaar het pad niet recht houden. Eisch f 10 sub. 3 dagen hechtenis. 12. S. D. te Follega verkeerde den 4 Aug. in denzelfden toestand. Eisch f 15 of naar verkiezing 3 dagen hechtenis. 13. K. D. te Makkum, alsboven. Eisch f 3 sub. 2 dagen hechtenis. 14. J. v. d. A. te Workum, idem. Eisch f 3 of 2 dagen. 15. U. Z. te Workum werd bekeurd, om dat hij, toen de jongen Jacob Wouda den dienst bij hem op de scheepstimmerwerf ver liet, verzuimde binnen 2 maal 24 uren de arbeidskaart bij den Burgemeester terug te bezorgen. Bekl. is niet tegenwoordig, doch Wouda, de vader van den jongen, als getuige opge roepen, verklaart, dat zijn zoontje den 23 April de werkplaats van beklaagde heeft verlaten. Eisch f 10 of 5 dagen, met last de arbeids kaart alsnog in te leveren. 16. A. H. te Workum is een jongetje dat den 8 Augs. een eindje mee wou rijden toen een wagen hem voorbij reed, klom hij er achter op. De politie zag het en bekeurde hem. Eisch heden of Si dagen. 17. T. S. A. te Bolsward had den 10 Aug. toen zijne bakkerij geïnspecteerd werd van wege het toezicht op de veiligheidswet, geen arbeidslijst in de werkplaats hangen, vermel dende de namen der werklieden beneden 16 jaren en waarop voorkomen de uren van den werktijd. Bekl. is afwezig, de opzichter Tusschen- broek van Leeuwarden verklaart, dat de lijst, toen hij de bakkerij inspecteerde, niet in de werkplaats hing. Eisch f 10 of 8 dagen. 18. J. F. te Workum heeft den 4 Aug. op den trekweg bij Workum een jonge dame die met nog een drietal fietsrijdsters daar passeerde, bij den arm gegrepen, zoodat zij het stuur kwijt raakte en in de vaart terecht kwam. Bekl. is absent, doch de jonge dame, Trijntje v. d. Wal van Oudega, verklaart dat des avonds 7 uur, toen zij daar met hun vieren op de fiets passeerden, een der jongens haar in den weg trad, kennelijk met het doel haar te keeren. Toen zij langs hem zou rijden greep hij haar bij den arm, zoodat zij niet kon sturen en op den wal terecht kwam. Zij viel met de borst op het walhout en raakte toen met de fiets te water. In Workum zijn ze naar ’t politiebureau gegaan om klachte te doen. Toen de politie de jongens opge haald had, herkende zij den dader, den naam wist zij niet, doch dien vernam zij toen. L. de Boer van Parrega reed achter haar en deze verklaart dat zij gezien heeft, dat bekl. dien zij goed kende, haar vriendin bij den arm nam, die daardoor viel en in de vaart terecht kwam. De politie verklaart dat de jongen, ofschoon nog geen 16 jaren, toch wel degelijk met oordeel des onderscheids heeft* gehandeld, en zeer goed wist, dat hij zulke straatschenderij niet mag uithalen. Eisch f 10 boete of 3 dagen. 19. J. W. K. te Bolsward Aug. dronken in de Hoogstraat. Eisch f 10 of 3 dagen. 20. S. S. te Spannum dronken te Wommels. Eisch f 15 of 3 dagen. E. W. te Makkum werd den 14 Aug. ook bekeurd wegens slingerenden gang enz. Dit was al eens eerder voorgekomen maar hij, toen ik voor Parrega H. ontmoette. Ik wenkte, ten teeken dat alles in orde was, ik had uitgeschakeld, ook H. wenkte, maar stapte tegelijkertijd uit het rijtuig. Toen ik hem voorbij reed zei ik zoo nou boer, jou binne ook banger dan het paard, waarop hij mij een reeks scheldwoorden nazond. Ja bekl. gij hadt moeten stoppen. In je vergunning om met een motorrijwiel te rijden staat, dat gij verplicht zijt bij het tegen komen van een rijtuig uw snelheid te ver minderen en wanneer het paard nog on rustig wordt, te stoppen. Ik heb gestopt, mijnheer, uitschakelen, stoppen wij, wijzen, verzoek ik U deze hierbij reikte beklaagde over. Get. Y. Haagsma van Workum verklaarde dat de B. de hand had opgestoken, dat hij zelf eveneens zoo gedaan had en uitgestegen was. De B. vloog ons toen in volle vaart voorbij. Heb je dat eigenaardige gepuf ook ge hoord Haagsma? Ne mijnheer, want ik had mijn aandacht geheel bij het paard, dat is zoo bang voor die dingen, maar nu was het mak. Bekl. Dat trof, dat het zoo mak en anders zoo wild, Thans werd getuige T. Hoekstra, knecht bij Haagsma, voorgeroepen. Ben jij Doopsgezind Hoekstra Ja mijnheer. Haagsma Ei, né je, da’s niet waar. Hoekstra: Né mijnheer, né mijnheer. Nadat Hoekstra de gebruikelijke eed had afgelegd, verklaarde hij, dat de B. hem in volle vaart voorbij was gereden. Heb je- de machine ook hooren puffen Hoekstra Neen mijnheer, zij pufte niet. Heb je tegen deze verklaringen ook iets in te brengen beklaagde? Ja mijnheer. Zij beiden verklaren, dat ik in vliegende vaart hen voorbij ben gereden, en Haagsma zelf weet wel, dat wij hebben gesproken. U begrijpt dus ook wel, dat ik dan zoo hard niet gereden kan- hebben. De eisch luidt f 10 of 7 dagen hechtenis. Nog iets, beklaagde? Mijnheer, moet ik over 14 dagen zelf komen of mag ik de A. N. W. B. er voor spannen Jij moogt komen en ook wegblijven. (Als opheldering diene hier, dat waar de B. de Algemeene Nëderlandsche Wielrijders- Bond er voor spant, hij de rechtsgeleerde commissie van dien bond, bestaande uit 17 advocaten en rechters met een voorzitter, met de zaak in kennis stelt. Deze adviseert dan of de zaak moet worden doorgezet of niet. Besluit die tot het eerste, dan wordt de B. een dier heeren als verdediger toegevoegd.) En nu krijgen wij leden van de natte gemeente. 10. K. P. te Parrega Bolsward. 11. pijp op hem, die voor revolver moest door gaan en eischte zijn beurs. De aangehoudene bood daarop een gulden aan, die werd aan genomen; daarna vervolgde hij zijn weg, om, thuis gekomen, aangifte van zijn wedervaren bij de politie te doen. Nu werd procesver baal opgemaakt, tengevolge waarvan de aan randers ’n paar dagen later gevankelijk naar Heerenveen werden vervoerd. Vroegere bal dadigheden, waarvan de verbaliseerden ver dacht werden, moeten aan het gestrenge op treden der politie niet vreemd zijn, wordt er beweerd. Sloten, 3 Oct. Al sedert eenigen tijd ver toonde zich een vreemde vogel in de onmid dellijke nabijheid van het schoolplein. Na tuurlijk trok dit de aandacht der jongens, doch de vogel liet zich niet verschalken. Nu kwam een der knapen op het denkbeeld een lijsterstrik te baat te nemen en zie... heden morgen was de vreemdeling gevangen. Aan een kenner der vogelen werd het beest ver kocht en deze kenner beweert, dat het een witte spreeuw is. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Lemmer. Lest heugt best, maar een zomer de herfst komt er al bij zoo droog als we nu beleven, kunnen zelfs vele ouden van dagen hier, zich niet herinneren. Regenwater is nergens meer te krijgen. Velen hier, om toch maar zuiver drinkwater te bekomen, laten leidingwater in vaten uit Amsterdam komen en met de booten van de Holl. Friesl. lijn of Oude nachtboot Mij. naar hier vervoeren. Workum 3 Oct. Gisteren had alhier weder om een plotseling sterfgeval plaats. Dit is het tweede binnen ééne week. De dochter van J. v. d. P. was bij hare vader huishoudster en Zondagmiddag hadden zij samen nog lekker het middagmaal ge bruikt, zoodat ze gezond en wel na dien tijd een middagslaapje zouden doen. De vader werd wakker en was al even wakker geweest en noch was zijne dochter niet beneden gekomen; eindelijk besloot hij haar te gaan roepen, waarop de oude heer zich naar boven begaf. Hier gekomen ontwaarde hij, dat zijne dochter niet sliep, maar vond haar in voorover liggende houding met het hoofd in het kussen, dood. Een spoedig ont boden geneesheer constateerde dat zij in een toe val op zoodanige wijze is gestikt. Men kan zich de toestand van den reeds bejaarden vader voorstellen, die zoo onver wacht zijn dochter moest verliezen. Sneek, 3 Oct. Bij de verkiezing op heden van 8 gemachtigden in ’t kiescollege der Ned. Herv. Gem. werden de liberalen her en gekozen met een geringe meerderheid, een stem of 20. De strijd was ditmaal van beide kanten groot, zelden werd er zoo druk gestemd. Naar we vernemen zal onze stadge noot de C. A. Zelvelder in den loop van deze maand, op uitnoodiging van de bestu ren van de Afd. Sneek van ’t Ned. Onder wijzers Genootsch. en den Bond van Nederl. Onderw. in eene openbare vergadering de voorgestelde wijzigingen in de wet op ’t Lager Onderwijs behandelen. Deze wijzigingen be treffen een verhooging van de subsidie aan de Bijzondere Scholen. Gisterenavond had in ’t café „Onder de Linden" alhier, ten overstaan van den notaris T. Poelstra van Heeg, de finale ver- kooping plaats van 4 bijna nieuwe heeren- huizen aan den Stationsweg, in huur bij de hh. S. Jaarsma, G. Wilhelmij, P. Ypes, D. Schotanus en G. Nieveen. Alle 4 perceelen werden toegewezen aan den heer Mr. J. O. Kakebeeke, advocaat te Twello, gem. Voorst, voor de som van f23,651. Toen de heer P. de J. Jr. Zondag namiddag op een bovenkamertje in zijne woning aan den Stationsweg kwam, bemerkte hij daar gaslucht. Bij onderzoek naar bet lek met licht ontplofte het gas plotseling, met het gevolg dat de vlam den heer de J. in ’t gezicht sloeg en de gordijnen en het ameublement in brand geraakten. Gelukkig kon het begin van brand door den heer de J. met behulp zijner vrouw nog door middel van wollen dekens worden gebluscht, waarna hij zich zelf onder ge neeskundige behandeling moest stellen, daar hij aan handen en oogen nog al belangrijke brandwonden had bekomen en het haar wan afgeschroeid^ om even een paar Bolswardsche Courant o J t -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1