Kieuws- en Advertentieblad Bolswarcl en Wonseradeel. No. 81. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. 1904. ZONDAG 9 OCTOBER- Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke B. en W. inzake B. en W. hebben het adres van den het d. Meer. Is dit stuk urgent, Vergadering op Donderdag 6 Oct. 1904. Bij opening De heer Keikes voor een der er gelegenheid de vacature te voorzien en is het noodig ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Eranco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. er be- van Randen goedkoop onderwijs een eisch bij onderzoek is gebleken dat zeer hoog schoolgeld wordt van bijna alle plaatsen ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. voor de van Randen neemt daarop zitting, zoodat nu 12 leden tegenwoordig zijn. Ingekomen stukken: a. Een resolutie van Ged. Staten, waarin bericht wordt, dat hun beslissing, om den afstand van grond dezer gemeente in ver rekening te b rengeit, is verdaagd. b. Missive van Mej. S. Pekema, dat zij de benoeming tot lid der commissie voor de handwerken aanneemt. c. Missive van den heer R. J. Vos, dat Mej. H. Krekel, Wed. Reenen is overleden, brengt voor gesprokene Praamsma, straten nauwer De heer Schotman. Die bouwverordening is er nog niet, en dan houden B. en W. steeds de bevoegdheid om enkele afwijkingen toe te staan, wanneer er omstandigheden voor zijn, zooals ook hier, waar reeds een breedte van 3,50 meter ontsiert. De heer Eisma. De straat komt eigenlijk langs de huizen, zooals die er nu ook is op 4 meter breedte. Doch ook in de verorde ning worden wel degelijk straten van stegen onderscheiden. Waar nu het kijkje op die steeg niet fraai is te noemen, vind ik beter, het te brengen op 3,50 M. In stemming gebracht staken de stemmen. Tegen stemden de heeren vK d. Werf, de steeg een dan eerst het plan was? De Voorzitter. Ik vraag eerst of zwaar bestaat tegen de urgente behandeling, is dit niet het geval, dan geef ik het punt in debat. De heer Praamsma. Ik vraag of de steeg daar inplaats van 4 meter, dan 3,50 M. breed wordt? De Voorzitter. Juist, en daar tegen geen bezwaar. De heer v. d. Meer. Ik heb er wel be zwaar tegen. Waarschijnlijk zal ook een gas leiding door die steeg gelegd moeten worden, en dat is in smalle straten erg lastig. Ik ben daarom tegen de inwilliging van verzoek. De heer Eisma. De op die nieuwe steeg uitkomende Gortsteeg is slechts 1,70 M. breed, en hier is nog al de dubbele breedte. Daarbij komt dat de straat achter de nieuw te bouwen huizen 4 meter blijft, en door het verzoek in te willigen, betere woningen gebouwd kunnen worden. De heer Schotman. Ik ben voor de inwil liging van ’t verzoekde niet heel fraaie steeg zal daardoor minder in 't oog loopen, 3,50 M. voor dat gedeelte acht ik eigenlijk nog te breed. De heer Praamsma. Om twee redenen denk ik verschillend met den heer Schotman. In de nieuwe verordening zal voor de straten van nieuwe huizen minstens 4 M. breedte gevorderd worden, en mij dunkt dat het niet opgaat, dat de gemeente zelf al van die bepaling zal afgaan. Vervolgens meen ik dat door deze steeg heel wat passage zal komen, en de bewoners die dan achter de nieuwe huizen komen, moeten ook hun goederen daar langs vervoeren. Er zijn daar nog al neringdoenden, een nieuw pakhuis is er ge bouwd, thans hebben ze vrij pad over het Nannenhof. De heer Kramer. Op de gronden aange voerd door den heer Schotman ben ik voor de inwilliging. Dan merk ik op dat de eigenaar van dat pakhuis juist de aanvrager in dezen is, en bovendien loopt voor die huizen naar weerszijden een straat van 4 M. breedte, ’t Zal niet mooi staan, daar vooraan zoo’n breede steeg. De eene kant, door Feenstra gekocht, komt gelijk met de richting der Gortsteeg, doch aan i deelte van hooging zoolang er inkomstenvermeerdering. De vereeniging meent dat goed en des tijds is, en hier reeds een betaald in verhouding des lands. Deze beide adressen zullen behandeld worden bij punt 8 der agenda. o. Een resolutie van Ged. Staten, die alvorens een besluit tot al of niet goedkeuring der voorgestelde regeling van het lager ouder wijs te nemen, den raad verzoeken den leef tijd voor toelating van de leerlingen inplaats van op te stellen op 6 jaar, wijl zij den hier voorgestelden leeftijd ten opzichte van de kinderen en van het onderwijs te laag achten. Deze missive wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. p. Een schrijven van den Raad van State, dat den 5 Oct. de kwestie in zake den weg Bolsw. Harlingen zal dienen. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Eisma was afgevaardigd om in die zitting onze gemeente te vertegenwoordigen. 2. Aanbieding van de gemeente-begrooting enz. voor 1905. De begrooting der dienstdoende schutterij geeft aande ontvangsten en uitgaven beide ter somma van f 595. De begrooting van den weg Bolsward Harlingende ontvangsten en uitgaven beide ter somma van f 4960,895. De begrooting van het Alg. Armenhuis, de ontvangsten f 16,999,96, de uitgaven 16,887,65, waarschijnlijk batig saldo f 112,31. Bij de begrooting der gemeente, zijn de ontvangsten geraamd op f 133,466,285, de uitgaven op f 133,464,095, vermoedelijk batig saldo f 2,19. Deze begrootingen worden ter onderzoek gesteld in handen eener commissie, de heeren v. d. Werf, v. d. Meulen en Keikes. 3. Procesverbaal van kasverificatie over het 3de kwartaal 1904. Dit procesverbaal wordt voor de leden ter inzage gedeponeerd. 4. Voorstel van Burg, en Wethouders tot kei aangaan eener geldlening groot i 20,000^ B. en W. stellen voor, de leening groot f 20,000, noodig voor de subsidie der ge meente aan de verbetering van Sneekervaart en Nijezijl, uit te schrijven tegen koers, met rente van 33/4°/0 te splitsen in aandeelen van f 500. B. en W. vragen tevens verlof tijdelijk f 8000 op te nemen voor aflossing van den eersten termijn. De heer v. d. Meer merkt op, nu de rente op 33/4°/o is gesteld, dat er misschien be neden pari wordt ingeschreven en dat B. en W. dan niet de volle f 20,000 zullen ontvangen. De Voorzitter. B. en Whebben daarvoor geen bezwaar. Het plan van leening, alsmede de tijdelijke geldleening, wordt metalgemeene stemmen goedgekeurd. 5. Adres van den heer J. Driebergen om ontslag als onderwijzer aan de Stadsteeken- school. De heer Driebergen geeft te kennen dat hij den 24 Sept, is benoemd tot leeraar aan de Rijkszuivelschool. De lessen door hem te geven, vallen op Woensdag en Zaterdag namiddagen, zoodat hij ontslagen wenscht als onderwijzer aan de teekenschool. De Voorzitter. Op verzoek van adressant vraag ik hiervoor urgentie. De heer Schotman. Bestaat, in die opnieuw te vervullen De Voorzitter. Ja, mijnheer, de onderwijzer Terpstra heeft zich aangeboden de functie provisioneel te vervullen en er zijn reeds meer sollicitanten, zoodat B. en W. het best meenen te handelen, voorloopig de functie aan den heer Terpstra op te dragen en dan een oproeping van sollicitanten te doen. Het verlangde ontslag eervol verleend met algemeene stemmen. 6. Behandeling van huurder van Exmorrazijl om de onderhandsche huur te verlengen, met advies van Burgem. en Wethouders. Burgem. en Wethouders hebben met adres sant gesproken, en deze is bereid de pacht f 25 hooger te stellen. B. en W. stellen, omdat de pachter gunstig bij hen bekend staat, voor, de Exmorrazijl c.a. wederom aan hem te verhuren voor 5 jaren tegen f 275 per jaar, terwijl hij tegen een kleine ver goeding moet toestaan, dat de stoomboot ,/Fenix” daar laadt en lost. De heer Boersma. B. en W. zijn beter met dat- huis en ook met den pachter be kend, dan ik, toch vind ik, dat in de laatste jaren daar zooveel is vertimmerd, dat door de kleine huursom dit geen voordeelige zaak is. Zou het niet beter zijn publiek te ver huren De heer Eisma. De verbouwing van dat oude huis kost de gemeente veel geld, dat is waar, maar de bewoner heeft er toch steeds veel last van. Deze pachter maakt het stuk rietland allengs tot goed land, en besteedt daaraan nog al kosten, wij vonden het raad zaam hem te behouden. Omdat de pachten stijgende zijn, hebben wij gemeend f 25 te moeten verhoogen, waarmee hij ten slotte genoegen zou nemen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Behandeling van het voorstel van Burgem. en Wethouders inzake het heffen eener belasting op het tonnenstelsel. De heer Cuperus. Een paar jaren geleden ben ik lid der begrootmgscommissie geweest, en toen door ons werd geattendeerd of het ook raadzaam zou zijn, een retributie voor ’t gebruik van tonnen te heffen, werd door B. en W. in hun antwoord daartegen opge komen, en achtten zij het minder geschikt en niet in ’t belang van den kleinen man. Ik verwonder mij dus wel wat, dat nu van hen dit voorstel komt, en heb er een groot bezwaar tegen, daar allen evenveel zullen hebben te betalen, en dus grooten en kleinen even zwaar worden aangeslagen. De heer v. d. Meer Ook mij heeft het getroffen, dat B. en W. nu met dit voorstel komen, terwijl ze toen in hun antwoord zich tegen een tonnenbelasting kantten, wijl zulks niet de zindelijkheid zou bevorderen, en ook moeielijk naar draagkracht zou zijn toe te passen. Het eerste bezwaar acht ik niet, het laatste bestaat bij mij nog. Om den kleinen man evenveel te laten betalen als de anderen, dat kan ik niet goedkeuren. Nu willen B. en W. de eigenaars van huizen laten be talen, doch vele eigenaars behooren ook tok vind, dat B. en W. steeds voeling houden met die schoolcommissie. Al is het nu waar dat zij niet te maken heeft met de te bouwen school, en al vertrouw ik dat het technisch gedeelte in goede handen is, toch had ik gewenscht, dat zij ook inzage van al de stukken kreeg op het onderwijs betrekking hebbende. Met mogelijk te maken opmer kingen zou het Dag. Bestuur misschien zijn voordeel kunnen doen, en ik heb gaarne dat van dit bestek hen inzage wordt verleend, en zulks ook later ongevraagd geschiedt. De Voorzitter. B. en W. verstaan onder het beheer der PI. schoolcommissie de prac- tische zaken van het onderwijs, doch het architectonisch gedeelte, de scholenbouw ge loof ik niet dat tot hun gebied behoort. Er bestaat geen bezwaar om hen inzage te geven van het bestek, doch verder wenschen B. en W. dan ook niet te gaan. j. Een verzoek van F. Bruinsma, om bij het bouwen 50 cM. grond te hebben langs de steeg. De Voorzitter vraagt urgentie behandeling. De heer Praamsma. Is het de bedoeling, halve meter smaller te maken dezen kant blijft zoo’n groot ge- dat hoekhuis in ’t gezicht. De heer Boersma. Ik gevoel, veel voor ’t yan de heeren v. d. Meer en en vind dat waar de gemeente van 4 meter eischt, zij zelf ze niet mag maken. van den heer J. van en de familie dank het baar verstrekte jaargeld. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. d. Een adres van den Bond van Inspec teurs van Politie, verzoekende te willen be vorderen, dat voor den inspecteur van politie van gemeentewege wordt gezorgd, dat in de toekomst een pensioen voor weduwe en weezen van dezen ambtenaar zij gewaarborgd. e. Een adres van B. Hengst om wederom voor 5 jaren het erf der Looierij op dezelfde Voorwaarden te mogen pachten van de ge meente. f. Een adres van A. Leenstra, pachter van de brug te Nijezijl, dat hij door de werken in de Sneekervaart voor 15 Sept, reeds f 140 schade heeft geleden en na dien datum geheel geen tol kan heffen waardoor hij wekelijks f 30 schade lijdt, waarvan de aannemer der werken hem slechts f 10 heeft te vergoeden. Hij vraagt nu van de ge meente de verdere schadeloosstelling. g. Een adres van eigenaren der huizen aan de Turfkade, verzoekende de binnenste rij boomen voor hunne huizen te willen wegnemen, aangezien deze hen hinderlijk zijn. h. Een adres van D. F. Feenstra, ver zoekende een strook grond, groot pl.m. 150 M2. bij de Sneekerpoort naast de Wed. Boersma van de gemeente te mogen koopen, op nader te bepalen voorwaarden, om daar dan een woning te bouwen. Al deze adressen worden gerenvoyeerd aan B. en W. om advies. i. Een missive van de Plaatsel. School commissie, dat zij vernomen heeft dat de raad besloten heeft een nieuwe school te bouwen. Van dat te stichten gebouw zijn haar het bestek en de teekening niet ge zonden, en aangezien zij telkens ook in hun rapporten hun bevindingen aangaande de in richting der bestaande scholen kenbaar maken, zou het hen aangenaam zijn, dat vooraf bestek en teekening ook hen werd toege zonden, om zoo noodig, hunne bevindingen mede te deelen. De Voorzitter stelt voor, dit stuk kennisgeving aan te nemen, tenzij heeren er het woord over verlangt. De heer v. M. d. V.? De Voorzitter. De teekeningen en het bestek zijn reeds door den raad goedgekeurd, na door Burg. enWeths. met den Districts schoolopziener te zijn behandeld en het komt B. en W. voor dat de PI. Schoolcommissie zich uitsluitend heeft te bewegen op het gebied van het practisch onderwijs. De heer d. Meer. Ik heb reeds vroeger ook opgewezen» dat ik het wenschelijk waren 11 leden tegenwoordig, was absent met kennisgeving. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter stelt nu aan de orde punt 1 der agenda Beëediging van den heer W als lid van den gemeenteraad. De heeren Cuperus en Praamsma worden verzocht, den heer van Randen binnen te leiden. Hieraan voldaan zijnde, worden door dezen de vereischte eeden in handen van den Burgemeester afgelegd, waarop hij als Voorzitter den heer van Randen geluk wenscht met d^ns benoeming tot lid van den raad en met het vertrouwen, dat de kiezers in hem gesteld hebben. Hij hoopt dat hij de belangen der gemeente naar beste weten zal voorstaan en dat hij zal mede werken den harmonischen geest in deze vergadering te bewaren. De heer Oosterbaan, Praamsma, Boersma, Cuperus en v. d. Meer. k. Een missive van het pad op ’t Oordtje. Vroeger verzocht H. W. Mulder de ge meente dat pad over te nemen, en toen be stond daartegen bij ons wel eenig bezwaar. Mulder heeft er echter geen belang bij het pad op te knappen, doch de firma v. d. Werf wil er toe bijdragen. Thans stellen B. en W. voor, het pad over te nemen, en den onhoud- baren toestand daar op te heffen. De firma v. d. Werf is bereid een hoeveelheid steen te geven, als de gemeente verder de zaak opknapt. De kosten worden voor de gemeente geraamd op f 350, welke uit den loopenden dienst kunnen gevonden worden. Dit voorstel wordt te visie gelegd. l. Een adres van vier werkliedenvereeui- gingen alhier verzoekende den raad niet goed te keuren het voorstel van B. en W. om hier een belasting op het tonnenstelsel in te voeren, wijl zij er in zien een onbillijke be- zwaring voor den werkman, en het tekort op dezen tak van den gemeentedienst behoort te worden gevonden langs den gewonen weg, den hoofdel. omslag. Dit zal behandeld worden bij punt 7 der agenda. m. Een adres van de ouders van school gaande kinderen, verzoekende den raad het voorstel om het schoolgeld te verhoogen, niet in te willigen. Zij vinden de zaak in dat voorstel minder juist voorgesteld, en begrijpen niet dat de kosten van het onderwijs hier stijgende zijn. Wel stijgen de uitgaven der gemeente, doch aan wien de schuld? Zeker niet aan de ouders der schoolgaande kinderen. Waar de tijdgeest medebrengt geen hoog schoolgeld te betalen, meenen zij, daar in de le klas reeds f 33 wordt betaald, terwijl het schoolgeld der Hoogere Burgerschool in Sneek op slechts f35 is bepaald, dat het hier in billijkheid niet voor verhooging vatbaar is. n. Een adres van de Vereeniging //Volks onderwijs,” verzoekende het voorstel tot ver- van schoolgeld niet aan te nemen, nog andere wegen openstaan tot Bolswardsche Courant •4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1