Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Onze Naamborden. I L k 1904. No. 82. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. DONDERDAG 13 OCTOBER. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke den gemeentewege j r com- van liet en i regeis. v plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. over straten, die bij nie- niemand bekend waren. 1. subsidie 2. eene 3. AL) V hKTMvrl r.lKl.Jö: o o uts. van gens 10 Cts. per regel. Overigens naar Her- Krijgsman. nu op naam niet gelezen had, dan gelooveu, dat Bolsward was in ’t laatst bij andere plaat sen van gelijke grootte vergeleken in enkele opzichten ten achter. Geene flinke verbinding te land, geen flinke waterweg, geen tele foon, kortom er waren vele gebreken, waar onder men ook rekenen kon het ontbreken van de naamborden der straten. In het laatste jaar is hierin wel verandering gekomen; de verbinding te land is wel bij ’t oude gebleven, wij hebben nog geen spoor, maar een flink vaarwater is in wording, de telefoon is reeds in gebruik, wij hebben de Rijks-Zuivelschool gekregen en de naamborden zijn aangebracht. Er is dus vooruitgang waar te nemen, wan neer dat nog eenigen tijd zoo blijft, dan zullen wij ook wel eens in het bezit komen van een spoorweg. Maar om op onze naamborden terug te kom^p, er zijn ruim 80 stuks aangebracht, blauw geëmailleerd met flinke duidelijke let ters, komen ze goed uit en maken ze waar lijk ’n goed effect. Het blijkt dat er nogal een paar veranderingen zijn in de namen der straten. Een paar voorbeelden: De dames moeten in het vervolg de dienst boden niet meer sturen naar Vellinga onder de Waag of op de Kleine Dijlakker, maar naar Veïlinga op de Wipstraat; de belasting schuldigen betalen voortaan hunne rijks-belas- tingen niet meer aan het kantoor op de Koe markt, maar, aan het kantoor opdeNieuw- markt, en ten derden zijn alle bewoners der Groote Markt verhuisd naar de Marktstraat. Weinigen zullen er zijn, die wisten, dat de Groote Markt eigenlijk Marktstraat was ge naamd. De bewoners zelf wisten niet beter of zij woonden op de Groote Markt, dit blijkt duidelijk hieruit, dat wanneer zij iets bekend lieten maken of iets adverteerden,, zij hun adres aanduidden als wonende op de Groote Markt. Wij herinneren ons nog, dat met de Kronings feesten de stad verdeeld werd in buurten en een dezer buurten was: Groote Markt, Ap pelmarkt en Marktplein. Dezen naam kon men dus als officieel beschouwen, maar, r/es hat nicht sollen sein,” Marktstraat was het en Marktstraat zou het blijven. Niet officieele straten hebben geen naam borden, zoodat Werkmansbloei, Elandslaagte, Modderrivier en meer dergelijken het er nog zonder moeten doen. Deze beide laatste straten ontleenen hunnen naam, de eerste aan zijn plaats, de tweede aan de gesteldheid van den grond. Elandslaagte bevindt zich aan de Hoog straat, wij zeiden altijd ’t Hoog, maar nu is dat over, wij weten nu de oorspronkelijke namen en dienen ze dus ook te gebruiken. Wij hebben het over Elandslaagte, deze bevindt zich in den z. g. Mulierstuin en ligt geheel in de diepte. Het toeval wilde, dat in den tijd, dat deze huizen gebouwd werden, de slag bij Elands laagte plaats had en dadelijk was een gepaste naam gevonden. Ook Modderrivier heeft op dergelijke wijze den mooien naam gekregen, dien zij in den eersten tijd van haar bestaan zoo zeer verdiende. Wel was de Transvaal- sche oorlog al lang geëindigd, doch lang blijft die nog in ieders geheugen. Aan de Harlingerstraat was een groote tuin en dat is hier ter plaatse zoo wat gewoonte, tuinen moeten vol huizen staan. Daar in den z.g. Verwerstuin bevindt zich de Modderrivier. liegende het, dan was het ieder geraden daar geen boodschappen te verrichten dan met laarzen aan, men liep tot de enkels toe in het slijk. Wanneer de gemeente deze straten eens mocht overnemen, wat vooreerst nog wel niet gebeuren zal, zou het wel aardig zijn, dat deze oorspronkelijke namen behouden bleven. Wij handelden mand of bij bijna Wij hebben er nog een in onze aanteeke- ningen. Wie weet, waar de Heeremastraat is? Wij hebben het nooit geweten en wanneer men niet minder dan drie borden den zou niemand naar zulk een groot man, zoo’n onaanzienlijke straat genoemd was. De Heere mastraat dan vormt de verbinding tusschen het Hengstepad en de Hoogstraat, welke laatste loopt vanaf het huis van den heer Hendriks tot aan het Kleinzand. Wij noemen daar zoo het Kleinzand j het bestuur onzer prijken. Straten en stegen als de Wortel haven, Filipsteeg, Gortsteeg en Lombardsteeg of in den volksmond Jeneverscheur, krijgen dan wellicht ook hun beurt. Het doel, dat men beoogde, is voor de straten, die van borden voorzien zijn, bereikt, n.l. het reizend publiek het doorkruisen der stad te vergemakkelijken. Elk, die in eene stad geweest is, waar hij onbekend was, weet bij ondervinding, hoeveel gemakkelijker het is, met behulp der naamborden den weg te vinden. Vraagt men dan naar den weg, dan krijgt men ten antwoord U loopt die en die straten, maar tot nog toe was hier: U gaat linksom, dan rechtsom zoo voort en met al dat dan maar stad heeft zeker besloten het aantal straat namen wat te verminderen. Kleine Kerk straat en Korte Hoogstraat zijn vervallen en het Kleinzand is tweemaal zoo lang dan in ■werkelijkheid, het is saamgevoegd met de Kalvermarkt, die liep vanaf de Wortelhaven tot de Nieuwe Turfkade. Dat is lastig, alweer zoo’n verlengde straat. De Beurt- manskade is vervallen, vanaf de Zandster- poort tot de Sneekerpoort is alles Nieuwe Turfkade. Wij zijn dus ineens bij de Sneeker poort gekomen. Daar op den gevel waar de naam Sneekerstraat staat, bevinden zich drie geëmailleerde naamplaten, n.l.Reckitt’s zakjeblaauw, (met 2 a’s) Zebra kachelglans en Sneekerstraat, voorwaar eene aardige binatie. De Sneekerstraat strekt zich daar uit tot de zuivelschool, want tot aan het huis van den heer Brandsma loopt het Hengstepad. Daar bij de Sneekerpoort is het een warboel. Daar heeft men ten eerste de Vijverstraat, wat niet op bordjes vermeld staat, vanaf de Groote Kampen, die over twee naamplaten beschikt, tot aan het Hooge Bolwerk. Ten tweede het Hengstepad. Wat wij Hengstepad noemen is geen Hengstepad, dat is het Klein Kerkhof, in tegenstelling met het Groot Kerkhof, ’t welk om de St. Martini of Groote Kerk ligt. Dit laatste zagen wij op een drietal naamborden staan, het woord groot was in de omgangstaal reeds weggelaten. Waar het eigenlijke Hengstepad is? Het postkantoor, het kantongerecht en het huis van den heer Smits staan op het Heng stepad, dat zooals gezegd is, loopt tot den heer Brandsma. De bordjes, aangebracht op het huis van den heer van Dijk en op den boek van de Heeremastraat, zijn dus op eene verkeerde, die op het kantongerecht en op café Neuf op de rechte plaats. Het blijkt, dat de volksmond hier den doorslag heeft gegeven. Staan wij op het Hengstepad, dan zien we daar //Kleine Kampen.” Zij is dus beter bedeeld dan de Wortelhaven, want deze is nog niet de eer te beurt gevallen. Aan hetzelfde huis, waar genoemde naamplaat zit, prijkt nog een tweede: Broerestraat. De Broe- restraat loopt tot de Kerkstraat en heet van daar tot //De drie posten” Snorkstraat, wat men evenals Broerestraat ook op twee platen aangeduid ziet. We verlaten het Hengstepad langs de Jongemastraat, die loopt tot de Kerkstraat, vandaar tot de Markstraat is de Polstraat. De lange Kerkstraat en de korte Polstraat beschikken over evenveel borden, n.l. vier stuks. Een vreemdeling, die de ver siering op dit gebied van de Polstraat ziet, zou denken dat het er hier aanzit. En toch is hier nog vereenvoudigd, want het stadhuis staat eigenlijk op de Muntstraat de overkant alleen heet Polstaat; dit werd ons meegedeeld door den archivaris, den heer D. Bartstra, wien wij om inlichtingen naar die goede oude tijden, toen de straten namen kregen, vroegen en die ons nog meerdere bijzonderheden verstrekte, dan ons bestek gedoogt te vermelden. Een paar bijzonderheden volgen nog. De Dijkstraat begint bij het huis van den heer v. d. Meer tot de draaibrug. Oudtijds droeg de Dijkstraat den naam //Den Dyck.” Gelijk men uit de borden moet opmaken, heet het gedeelte tot het Schildwijk aan weerzijden Dijkstraat, maar dat is niet volgens de tra ditie. Van z/bet Blauwhuis” tot het Schild wijk is de Smidstraat. Deze straat is dus aan den voorkant van de huizen, wier ach terkant wij z/Achter de Smeden” noemen, doch dat in werkelijkheid Scherpenoord heet, naar het huis van dien naam, waarin de firma Gebrs. Mispelblom Beijer hare kantoren houdt. Maar er is meer op te merken; aan overkant van de Dijkstraat is van af het Schildwijk tot het Bolwerk de Bargefenne. Dit geheele eind heet oorspronkelijk geen Bargefenne, zij is saamgevoegd met de Spij- kerstaat. Wij vinden die vereenvoudiging der straat namen evenwel zeer terecht. Straten van een huis of zes behooren geen afzonderlijken naam, wanneer zij in een richting met andere straten loopen. Te veel namen is altijd lastig. Vier en dertig straten zijn thans geheel of gedeeltelijk van borden voorzien, een volgend jaar zal hoogstwaarschijnlijk een ander deel aan de beurt zijn, het zal zoover wel komen, dat alle officieele namen op platen daarna links en links en rechts werd de vrager aardig in de war gebracht. Het gaat met de naamborden in de stad als met de handwijzers aan den weg. Die er bekend is en den weg weet, neemt er geen notitie van, doch den vreemdeling zijn ze van dienst. Daarom//Leve onze naam borden I” Van de hand te wijzen de aanvragen subsidie uit de gemeentekas van eene commissie voor kindervoeding te Makkum en van de besturen van zes ziekenfondsen. Naar aanleiding van de bekende circulaire van de Vereeniging van burgemeesters en gemeente-secretaiissen in Friesland besloten om de regeling van de jaarwedden der veld wachters in dier voege te wijzigen, dat deze bij den aan vang f 500 zullen bedragen en periodiek tot een maximum van f 600 worden verhoogdvoorts in beginsel voor pensionee- ring van die ambtenaren zich uit te spreken. Workum, 10 Oct. Gistermiddag waren een viertal knapen op het zoogen. /tweede strand”, liggende tegenover den Makkumer Zeedijk, aan het zoeken naar hout of eenige andere voorwerpen. Na een hevig gewoed hebbenden storm komt het nog al eens dik wijls voor, dat een of ander voorwerp van verongelukte schepen of iets dat door den storm is losgeslagen en zoo aan het strand komt drijven, wat dan, als het niet een groote waarde vertegenwoordigt, een welkome buit voor de vinder(s) is. Zoo ook deze knapen. In een stroomgeul vonden ze dan een vischkaar en vluks werd het luikje ge opend waarin zich een belangrijke hoeveelheid paling bevond. Geholpen door nog eenige knapen hebben ze de kaar naar de. haven gesleept, waarna de levende inhoud zoolang in een grootere vischkaar is overgezet. Des anderen daags is van de vondst aan gifte gedaan bij den heer Burgemeester, Strand vonder dezer gemeente. Witmarsum. Bij de ten overstaan van den notaris v. d. Burg gehouden verkooping van het buitengoed //Aylvastate” te Witmarsum zijn koopers geworden van de oostelijke helft de heer J. H. H. Piccardt, burgemeester van Wonseradeel te Pingjum voor f 5206.50 en van de westelijke helft de bewoonster van het buitengoed mevrouw de wed. mr. J. Klaasesz de BoerJellema, voor f 4553.50, samen f 9760. Te Katwoude (N.-H.) is Zondagavond, bij den landman Honing, ongeveer f 400 aan goud en zilvergoed gestolen. Toen de bewoners der boerderij bij een buurman ■waren, heeft men van de gelegenheid gebruik gemaakt om den diefstal te plegen. Nog niets is ontdekt* kennen voor het bestraten van een gedeelte van den Noorderzeedijk; 2. den gemeente-veldwachter J. Mulder te Burgwerd, verzoekende om een jaargeld ingeval aan hem op aanvrage ontslag uit die betrekking wordt verleend. Het kohier van schoolgeld over het 3e kwartaal is vastgesteld tot een bedrag van f574. Afwijzend is beschikt op het verzoek van de afdeeling onderwijzers toelage voor van den Bond van Nederlandsche om aan de onderwijzeressen eene het onderwijs in de handwerken toe te kennen. Aan den pachter van het grasgewas van den tot kunstweg aangelegden weg //de Hanialaan” is kwijtschelding van de over 1904 verschuldigde pachtsom toegekend. Goedkeuring is verleend aan de rekening van het beheer van den BolswarderHar- lingerweg over 1903, en aan de begroetingen voor 1 905 van het algemeen armbestuur, de gezondheidscommissie en het beheer van den BolswarderHarlingerweg. Onder zekere voorwaarden verklaarde de Raad zich bereid tot de door ingezetenen van Lollum verzochte vervanging van het hooghout in het voetpad naar den Slachtedijk door eene draaibrug, waartoe een der belang hebbenden eene bijdrage van f 655 had toegezegd. De gemeentebegrooting voor 1905 wrnrd vastgesteld met een totaal der inkomsten en uitgaven van f 148,500. De hoofdelijke omslag beloopt op deze begrooting f 39.370. In verband met de begrooting werd besloten Aan het algemeen armbestuur een van f 27,360 te verleenen. Aan de ambachtsschool te Harlingen bijdrage van f 100 toe te zeggen. Gunstig te beschikken op de verzoek schriften van ingezetenen van Parrega tot het bestraten van het Schil en van de vereeniging z/Het Groene Kruis” tot het beschikbaar stellen van toestellen tot het redden van drenkelingen. 4. om Lemmer, 10 Oct. Als treurige bijzonder heid mag het volgende wel worden vermeld. Onze visscher Scheffer deelde mij gisteren mede, dat een familie van hem te Enkhui- zen, nl. de familie Blok, eenmaal bestond uit 11 mansleden, en wel vader, zoons en kleinzoons, die in den loop van de laatste jaren allen op de Noordzee bij de visscherij aldaar zijn verdronken. De meesten hebben weduwen met kinderen nagelaten. De laatst omgekomene is geweest Tjibbe Blok, die met den storm van Donderdag jl. met een Enk- huizer botter voor IJmuiden is vergaan, na latende een weduwe met zes kinderen. Leeuwarden, 9 Oct. Bij de heden ge houden stemming van een lid voor den gemeenteraad zijn uitgebrachtop den heer Beerends (lib.) 215 stemmen, op den heer Boorsma (kerk, partijen) 143, op den heer Krijgsman (soc.-dem.) 213 en op den heer Vellinga (vrijz.-dem.) 103 stemmen, stemming tusschen Beerends en Hem. Oldeph. en Nw., 10 Oct. De visch- vangst werd in de laatste weken wel op eene bijzondere manier uitgeoefend. We meldden het reeds, hoe knapen en jonge mannen uit trokken, gewapend met allerlei tuingereed schap, om terug te keeren met zakken en emmers vol visch, bemachtigd in heel en half uitgedroogde landslooten. In de vorige week werd het op nog andere wijze vertoond. Met den storm, die het water uit opvaarten en molenwijken naar de meren joeg, werden flinke vaarten in geulen herschapen, die zich overspannen lieten met gewone turfmanden. Door dit te doen ving men de visch op, dikke zooien van allerlei soort en grootte. We zagen een mand uitstorten, waarin zich anderhalf ponds palingen bevonden. Achter de kust werd de palingvangst met fuiken uitgeoefend. Te Molkwerum en te Hindeloopen waren de vangsten zeer vol doende. Vele visschers beliepen echter be langrijke wantschade. Sloten, 10 Oct. Die lage waterstand is toch een bedroevend lot, niet het minst voor onze gemeente. Bedroevend, maar ook schadelijk. Sedert eenige weken hebben de booten van de GroningenLemmer Maat schappij hunne richting veranderd en komen voorloopig Sloten niet meer aandoen, ten nadeele onzer gemeentekas, die zoo noodig aanvulling behoeft, ’t Wordt waarlijk tijd, dat men van hoogerhand ook eens aan onze gemeente gaat denken. Laat de provincie eens beginnen door eene baggermachine in werking te brengen, want wij hebben hier veel water, maar meer modder. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Wonseradeel, 8 Oct. In de heden gehouden Raadsvergadering is benoemd tot lid van de damescommissie voor het toezicht op het onderwijs in de nuttige handwerken aan de openbare scholen te Exmorra en Tjerkwerd mevrouw J. A. Schippers-Kramer te Exmorra. Tot advies in handen van Burg, en Weth. zijn gesteld adressen van: 1, ingezetenen van Makkum, verzoekende om van gemeentewege eene bedrage toe te Bolswrdsche Courant l 1 l ■it

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1