lieuws- en Advertentieblad Bolswarcl en Wonseradeel. A 1904. 43ste Jaargang. No. 84. Verschijnt Donderdags en Zondags. Praatjes over dit en dat. XLI. DONDERDAG 20 OCTOBER. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke geven, voor o k Uw dw., JOCHEM OPMERKER. Bolsward, 15 October 1904. 1 s ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. dat zoo’n commissie haar oordeel er eens over laat gaan. Wat de een niet ziet, merkt soms een ander, en bovendien, als men zoo’n Commissie heeft, en die zich zoo met ambitie op haar taak toelegt, dan verdient zulks toch waardeering. Er is hier vroeger reeds een dergelijke commissie versleten, dus dient men er wat zuinig op te zijn. Ik durf ook wel de meening te uiten, dat de gemeente-architect er niets op tegen zal hebben, dat zulk een Commissie er haar oordeel over laat gaan. Komen zulke heeren met aanmerkingen, die hem niet steekhoudend voorkomen, welnu dan verplicht niets hem om er gevolg aan te geven, en wordt er iets gevonden dat geschikt lijkt, dan kan zoo’n wenk soms ten goede komen. Het is mij ook nog duister gebleven, of die schoolcommissie er in betrokken was of niet, dat de uitgaven voor leermiddelen zoo verbazend boven de raming kwamen. Ik heb er de raadsverslagen al meermalen op nage zien, doch helder wil ’t mij niet worden, alleen staat mij helder voor, dat betalen al weer de boodschap is geweest. Ik heb mij voorgenomen er het volgend jaar op te letten, of er werkelijk beterschap is ingetreden, gelijk die is toegezegd. Ja, over die schoolzaken is steeds veel op te merken, doch ’t rechte gewaar te worden, dat spant er om. De nieuwe regeling der schooltijden is ook weer iets, dat misschien wel zijn goede zijde zal hebben, doch er zijn ook wel die van dat half uur tusschentijd niet zoo’n groot hei] verwachten. Echtereen leek kan zooiets niet beoordeelen, en daarom dient men in den toestand te berusten. Ver bazing wekte het bij mij (en bij Jochem niet alleendat B. en W. kwamen met een voorstel om het schoolgeld hooger te stellen en ook om een belasting te heffen op het tonnenstelsel. Die twee punten zijn mij zoo „dreeg” voorgekomen, dat ik er heden niet aan durf beginnen. ’t Zou te veel plaatsruimte vorderen. Daarom tot een volgenden brief, die spoedig zal volgen. maar wel een rotgans aan den zetangel. De slokop had een ferme voren naar binnen ge slokt; tot straf daarvoor verhuisde hij naar de keuken des visschers. Hepk. NieuwM. v. Fr. Sneek. Op de geldleening der gemeente Sneek, groot f 50.000, rentende 31/2 °/o> werd Zaterdag ingeschreven in totaal f128000 tegen koersen, varieerende van 100 °/0 tot 94.7/8 °/o- Gegund werd aan Gebr. Mispelblom Beijer te Sneek f25000 a 100 °/0; ten Gate, Fen- nema en Alma f 1000 a 97 °/0, f 2000 a 963/4 0/0, f 5000 a 96,65 0/0, f 1000 96i/2 °/0, f 1000 a 955/8 °/o 5 Oppenheim en van Till te ’s-Gravenhage f 15000 a 951/2 °/o t derhalve gemiddeld f 997,671/2 per obligatie van f 1000. Workum, 18 Oct. In de gister gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werd opnieuw gestemd over het in de vorige vergadering aangehouden voorstel van den heer P. Gaastra, om den post onderhoud van vaarten te verhoogen met f 200, waarbij denzelfden uitslag werd verkregen, zoodat hetzelve, ingevolge art. 50 der gemeentewet, is vervallen. Voorts had plaats de verdere behandeling van de gemeente-begrooting enz. voor den jare 1905 en staakten de stemmen over het voorstel van den heer Kroese, ondersteund door den heer Hingst, om eene som van f50 aan te brengen, voor het in de zomer maanden geven van muziekuitvoeringen op de Markt. Verder werd op voorstel van B. en W. met negen tegen een stem besloten de Com van pl. schooltoez. op het 1. o. met ingang van 1 Jan. 1905 op te heffen, de verordening in te trekken en de leden eervol ontslag te verleenen, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Ten slotte werd gunstig beschikt op een verzoek van A. Buissant om afschrijving van H. O. dienst 1904. Tietjerksteradeel. Van anti-revolutionaire zijde, zal in dit district, naar de N. R. Crt. meldt, de campagne voor de kamerverkiezing voor 1905 geopend worden door Mr. G. J. Sybrandy, te Almelo die o.a. te Kollum zal optreden met het onderwerp Ons Ministerie en de arbeiders. De Firma Peek Cloppenburg, ook in heel Friesland bekend door haar groot en fraai magazijn te Leeuwarden, legt er zich op toe in alle steden, alwaar hare winkels gevestigd zijn, te voldoen niet alleen wat de kwantiteit en de kwaliteit der stoffen en goederen betreft, steeds te dingen naar het premierschap, maar ook om in hare gebouwen steeds te streven naar het ideaal: de eerste magazijnen op het gebied van heeren- en kinderkleeding. Zoo is te Groningen deze week een reusachtig gebouw geopend. Dit gebouw werd ontworpen en gebouwd onder de bekwame leiding van den heer P. M. A. Huurman te Groningen. Wie dezen kolossus-winkel ziet, wie den keurigen gevel beschouwt, wie gadeslaat hoe practisch alles werd samengesteld, zoodat van den beneden- winkel af, tot zelfs aan de derde étage toe, de uitgestalde goederen zijn te zien, wie daarbij in aanmerking neemt, dat de gevel, ofschoon het als uit één glazen-stuk bestaat, hecht en sierlijk opgetrokken is, zal toe stemmen, dat door den bouw van dit groote magazijn een werk is voltooid, dat zijn meester prijst. De groote magazijnen zelf voldoen geheel aan hare bestemming. Met het verkrijgen van licht, tot zelfs in het sousterrein toe, is als het ware gewoekerd. Hoewel het gebouw groot en hoog is, is toch alles zoo ingericht, dat noch de grootte, noch de hoogte een bezwaar is, voor een spoedige bewerking en vlugge aflevering der goederen. De bezichtiging van dezen brillanten winkel is op zich zelf reeds de moeite waard. De anti-revolutionnaire Rotterdammer schrijft „In Mijdrecht meende het hoofd der Christelijke school het met zijn Christelijke overtuiging te kunnen overeenbrengen te solliciteeren naar een betrekking bij het openbaar onderwijs”. „Natuurlijk was het schoolbestuur daarvan niet gediend, en gevoelde het zich gedrongen, toen de hoofdonderwijzer het verkeerde van zijn handelwijze niet inzag, met inachtneming INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! ’t Is altijd een beroerd geval, als men iets belooft en men dan later zijn woord niet kan houden, en dat is met mij ’t geval ge weest. In mijn laatsten brief aan U had ik gezegd het spoedig eens over schoolzaken te zullen hebben en zie dat was Juli en nu is ’t reeds October. Deze vertraging is wel niet geheel door mijn toedoen, echter geheel vrij van schuld gevoel ik mij ook niet. Werd ik eerst eenigen tijd geplaagd door een soort griepigheid, toen ik mij wat beter gevoelde, en mij zou nederzetten om mijn afgebroken draad weer op te vatten, kreeg ik van mijn neef een wenk, om niet te haastig met de school-#en onderwijszaken van wal te gaan, want een invloedrijk persoon had hem ver teld, dat er op dat gebied iets in de lucht hing, wat wist hij niet, maar er was wat op til, zoo had men hem gezegd. Nu, wat in zicht was, is gekomen, en ik heb geen spijt, mijn schrijven te hebben uitgesteld. Toen het voorstel van B. en W. kwam, omtrent verhooging van schoolgeld, wist ik eigenlijk niet, wat ik er van denken moest, en ook de tonnetjesbelasting wekte zoo mijn verbazing, dat ik besloot, mij pot dicht te houden, tot die voorstellen hun beslag hadden. Vandaar dat ik pas heden weer de aandacht vraag voor enkele opmer kingen, en om mijn excuus te maken voor die lezers, die zich verwonderden over mijn zwijgen. Over schoolzaken schrijven is een gevaar lijk werk. Ik heb eens gelezen, dat ieder meent verstand te hebben van dokteren en schoolmeesteren, en dat het daardoor komt dat iedereen steeds een middeltje weet, als men met een of andere ziekte of kwaal be zocht wordt, en ook iedereen wel raad weet, voor jongens die niet gehoorzaam zijn en niet willen leeren. De doktoren en de onderwijzers hebben dus een werkkring, die veler attentie trekt, doch ieder vak van studie heeft zijn geheimen, en dus zal een leek gewoon lijk geheel mistasten, waar hij een greep doet in zulk een vak. ’t Is daarom dat ik mij onthoud van mijn meening te zeg gen over de resultaten, die het onderwijs aan onze scholen oplevert, altijd als men sommige ouders mag gelooven. Het voegt mij niet, een oordeel te vellen, maar over den scholenbouw durf ik toch wel iets uit laten, en in de eerste plaats wil ik mede- deelen, dat ik er mij over verheug, dat de vroegere plannen om te bouwen in het Nannenhof en later in den tuin van Amicitia zijn opgedoekt. Beide plaatsen vond ik niet Fr. Zuidwesthoek, 17 Oct. Bij de na- jaarspalingvangst achter de kust alhier wordt steeds het eigenaardige verschijnsel opge merkt, dat de schiere paling in een bepaald deel der zee gevangen wordt. Gaasterlandsche visschers en die van Laaxum vinden schiere paling in de fuiken, te Stavoren is de vangst gemengd, verderop om de Noord vindt men de roode aal. Visschers weten een bepaalde grenslijn tusschen de beide soorten aan te maar overigens is het verschijnsel niet te verklaren. Wellicht houdt het verband met de veranderde kust- en stroomrichting. Opvallend was ’t, dat dezen herfst eene (schijnbare) uitzondering op den regel opge merkt werd. Te Hindeloopen o.a. werden vrij groote hoeveelheden schiere paling ge vangen, juist echter tijdens den laatsten storm, waaruit de visschers besluiten, dat hierin de oorzaak gezocht moet worden. Bij het volgende duister hoopt men er verderop te letten. Gaasterland, 17 Oct. In de voorgaande week maakten de lijstervangers goede zaken. Er kwamen vangsten voor van 100 stuks per dag. De grootere aanvoeren hadden sterke daling der prijzen tengevolge. Aanvankelijk werd 13 ct. betaald, later slechts 7 ct. De strikkers hebben met dezen prijs geen genoe gen genomen en zijn nu van plan het wild voor eigen rekening en risico te verzenden. Houtsnippen worden nog weinig gevangen. Leeuwarden, 17 Oct. Tot lid van den gemeenteraad is verkozen de heer A. D. Beerends (lib.) met 378 stemmen, terwijl op den heer J. D. Krijgsman (soc.) 353 stem men waren uitgebracht. De liberale en keikelijke partijen gingen samen en daar tegenover stonden soc.-dem. en vnjz.-dem. Oosterzee, 17 Oct. Als je met den zet angel vischt, heb je avontuur, snoek en baars te vangen en soms aal; ja in zeer enkele gevallen proces. De visscher D. Mast ving echter in de vorige week noch het een, noch het ander, gelukkig gekozen. Het tegenwoordige plan, om het oude schoolgebouw met den „Lom bard" te amoveeren en daar het nieuwe ge bouw te stichten, vind ik althans beter. De details van den bouw zijn natuurlijk nog niet bekend, doch ik vertrouw wel dat er een goed gebouw zal komen. Het tegen woordige, dit ben ik met allen eens, is ondoelmatig en eischt verbetering. Dat het nu een solied gebouw wordt, mij dunkt daar zal wel voldoende zorg voor gedragen worden. Dat in het gebouw in de Kerkstraat de muren wat af brokkel en, doordat verkeerde specie is gebruikt, dat de goten en schoorsteenen ver keerd zijn uitgevallen, gelijk ik op pag. 89 van ’t raadsverslag lees, pleit m.i. niet voor den bouwmeester, doch ’t is te wenschen en te verwachten, dat de ervaring in dezen nu wel een goede leermeesteres zal zijn geweest. De districtsschoolopziener, die zich zooveel met scholenbouw heeft te bemoeien, zal ook wel gelet hebben, dat het hier goed komt. Wel ben ik erg nieuwsgierig te weten, wat de kostenbegrooting is, doch men moet in geldzaken steeds wat geduld oefenen, daar zijn hier ter stede meer gevallen van. ’t Spreek woord zegt niet te vergeefs, dat men onder in den zak de rekening vindt. De adviezen der schoolcommissie inzake den scholenbouw zijn niet gewild, naar mij uit het laatste raadsverslag is gebleken; die heeft zich te bewegen op ’t gebied van de practische zaken, en niet met het architecto nische gedeelte, dat behoort aan den gemeente- architect. Zeer gewis, ik ben dit met den Voorzitter van den raad eens, maar toch Jpn ’t dunkt mij, daarom nog geen kwaad, van een betamelijken termijn hem zijn ont slag te geven”. Dat „natuurlijk” is kostelijk Het Chris telijke blad vindt het dus natuurlijk, dat een 47-jarig onderwijzer met een gezin - ’t bedoelde hoofd is n.l. de heer Blauw te Mijdrecht broodeloos wordt gemaakt, omdat hij zich veroorlooft in zijne Christe lijke overtuiging op één punt van die van het bestuur der school af te wijken. Omdat dit zoo natuurlijk is, heet vermoedelijk de Christelijke school dan ook „de vrije school”. „De Minister Idenburg, zoo wordt uit den Haag gemeld daartoe van hooger hand gemachtigd, heeft de twee boden van zijn departement, onlangs geschorst en ver oordeeld wegens mededeeling in zake aanbe stedingen aan een vertegenwoordiger van een Duitschen fabrikant, in hun betrekking her steld, door vergevensgezindheid en vooral medelijden met de onschuldige gezinnen be wogen”. Dit dunkt ons heel wat natuurlijker, immers humaner en Christelijker, dan de ergerlijke onverdraagzaamheid van het be stuur der Christelijke school te Mijdrecht. Arnh. Ct. - De Haagsche Kroniekschrijver in de N. Gron. Ct. schrijft onder meer „Ik zou u thans gaarne iets willen ver tellen van de vergadering van den Haagschen Journalistenkring, waarover ik u in mijn vorigen brief sprak. Maar ik mag niet. Die vergadering heeft besloten aan de dis- cussiën, behalve in ’t vakblad der Ned. Journalieten-Fereeniginggeen publiciteit te geven. En dat besluit heb ik te eerbiedigen, al stem ik er,' na al ’t misbaar dat over de zaak in ’t puhliek is gemaakt, niet meê in. Doch wanneer ik over de bedoelde verga dering niets kan mededeelen, ik mag wel constateeren (en ik doe dit geheel los van hetgeen in de vergadering is gezegd en besproken), dat ’t feit, waarover zooveel is te doen geweest, niets anders is gebleken te zijn, dan een storm in een glas water. De Minister van Binnenlandsche Zaken, zelf oud-journalist, eere-voorzitter van den „Ned. Journalistenkring” en dus zeker een man die de pers niet vernederend zal willen be jegenen, had in een van zijn speeches het minder gelukkige woord gebezigd, dat hij een der directeuren van het Haagsche Cor- respondentie-bureau naar aanleiding van een bericht in de dagbladen, van dat bureau afkomstig had laten „ontbieden”, zooals men zijn barbier, een besteller van den „Chris- telijken Volksbond” of een oud-kleerkooper bij ’t opruimen van oude plunje „ontbiedt”. Dat was geen prettig gehoor voor de pers mannen maar laat mij u nu dadelijk maar zeggen, dat ’t enkel een verkeerd gekozen woord was de daad was anders. De Minister had, zeer eenvoudig en zooals dat gebruikelijk is, een, bode gezonden met het verzoek of de bedoelde journalist, op het uur dat hem ’t best gelegen kwam, eens aan het depar tement bij den Minister wilde komen. En de journalist bepaalde zelf ’t uur waarop hij aan ’s Ministers beleefde uitnoodiging gevolg zou geven en ook gegeven heeft, gelijk ieder onzer dat zeker zou hebben gedaan als een Minister hem ’t vroeg. Dat is de geheele geschiedenis”. Eenige aanteekeningen uit de nieuwe Drankwet. Art. 44. Het is verboden in eene voor het publiek toegankelijke localiteit, waarvoor door Burgemeester en Wethouders eene ver gunning is verleend, of in eene localiteit die daarmede binnenshuis gemeenschap heeft, arbeidloonen uit te betalen, of toe te laten, dat arbeidsloonen in zoodanige localiteit uitbe taald worden. Art. 45. Het is verboden, in eene het publiek toegankelijke localiteit, waarvoor door Burgemeester en Wethouders eene ver gunning is verleend, hazardspelen toe te laten. Onder hazardspel is begrepen elk spel, waar bij in het algemeen de kans op winst van het toeval afhangt, ook wanneer die kans toeneemt met de meerdere geoefendheid of de grootere behendigheid van den speler. Art. 46. Het is verboden sterken drank in het klein te verkoopen, te schenken, toe te dienen of te verstrekken in een localiteit waarvoor vergunning is verleend, o.a. tijdens verkoopingen, verhuringen of verpachtingen, alsmede gedurende 2 uur vóór het begin en 2 uur den afloop daarvan^ ft iHi Bolswardsche Courant i i t i ti i i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1