Meuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1904. 43ste Jaargang. No. 87. Verschijnt Donderdags en Zondags ZONDAG 30 OCTOBER. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke Vergadering op Donderdag 27 Oct. 1904. Het voorstel Boerstna wordt verworpen met 11 tegen 2 stemmen de heeren Boersma en Praamsma, waarop het voorstel B. en W. wordt aangenomen met 12 stemmen tegen 1, de heer Praamsma. jaarwedde, met Wethouders. en lat zoo ;icK )2 an yen sen ur- :m, ng ge ste er rk- dig >en ge- liet r e 3 I, r n 1- en, djn gen en jes- ind Iers n 11 e m, en op ?e- en ird de ar- ien ms eft de gs- er- particuliere een voldoend ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 8 0 d’ fn at m pn er ,e- rd 'en et het adres van om verhooging van Burgemeester en een Burgem. Hommes, v. 2. Adres hoornen en ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. gemeester opgedragen. Het spijt B. en W. dat indertijd ambachtsteekenonderwijs en herhalingsonderwijs niet gecombineerd zijn. Het getal onderwijzers kan niet verminderd, omdat 4 vakken onderwezen moeten worden. De opmerking over aflossing en rente voor de aan te gane geldleening is terecht, die kan tot 1906 verschoven worden, en het advies van den advocaat inzake de regeerings- bank in de kerk is, ondanks herhaald aan dringen, nog niet ontvangen. De post onvoorziene uitgaven kan versterkt worden met de som voor de rente, alsmede de f 25 die de Exmorrazijl meer opbrengt. (Bij de artikelsgewijze behandeling der be- grooting, aanvangende met de uitgaven, wor den de meeste posten onbesproken goedge keurd, die waarop aanmerkingen zijn gemaakt, of waarover discussiën ontstonden, zullen wij kortelijks aanstippen. Een volledig verslag zou te veel plaatsruimte vorderen). Op het nieuwe karpet dat zal komen in de Burgemeesterskamer vestigde de Com missie de aandacht, de Voorzitter lichtte toe dat het oude vloerkleed, vroeger uit de raadszaal gekomen, zoo slecht is, dat er voor de veiligheid een karpet over dient te komen. De post wordt dan ook goedgekeurd. De belooning van de Ambtenaren van den Burgerlijken stand is met f 65 verhoogd, omdat een Kon. Besluit bepaald heeft dat voor het sluiten van huwelijken f 50, voor ’t inschrijven of afkondigen f 25 wordt betaalden de 2 andere ambtenaren ieder f75 moeten genieten. De heer Schotman bracht ter sprake of het geen zaak was, het gemeentehuis aan te sluiten aan het internationaal telephoonverkeer. Dit werd door den heer Eisma bestreden, daar het zoo zelden noodig zal zijnde Voor zitter heeft er echter wel ooren naar en zou het gaarne zien dat in het politiebureau een toestel kwam. Na gehouden discussie werd het verworpen met 7 tegen 6 stemmen. (Voor stemden de heeren Boersma, Cuperus, v. Randen, Praamsma, Hommes en Schotman.) Voor aanleg nieuwe straten Nannenhof is f 335 uitgetrokken. Na discussie tusschen de heeren Schotman, v. d. Meer, Eisma, Praamsma en den Voor zitter wordt besloten om te beproeven de som voor verkoop niet op ’t Grootboek te doen inschrijven, doch behoudens goedkeuring van Ged. Staten, de onkosten van bestrating hieruit te bestrijden en de verdere som te doen strekken in mindering der leening voor den school bouw en de verplaatsing van de Lombard naar ’t nieuwe waaggebouw. De heer Schotman vestigt er de aandacht op, dat die oude boomstammen uit de Stads gracht wel eens dienen te worden opgeruimd waarop het D. Best, antwoordt, dat het de verwijdering zal gelasten. Omtrent het baggeren kwam weer ’t gewone gesprek over den geschiktsten tijd van bagge ren. Na discussie tusschen de heeren Boer sma, v. d. Werf, v. d. Meuten, Keikes, Eisma, Schotman, Kramer en den Voorzitter, werd overeengekomen, dat B. en W. zoo mogelijk in April of Mei een proef zullen nemen om dan te baggeren. Bij den post onderhoud van bruggen vraagt de heer Praamsma of de brugin de Bagijne- straat, die vernieuwd moet worden, ook zal worden aanbesteed, waarop de Voorzitter be vestigend antwoordt. Over de herstelling uurwerk St. Martinie- toren werd gesproken door de heeren v. d. Meuten, v. d. Meer, Boersma, Eisma, Schotman en de Voorzitter. Ook over den toestand van den toren zelf werd gesproken, doch de zaak kwam niet tot een einde. Aan B. en W. werd opge dragen een onderzoek in te stellen naar de kosten van het aanbrengen en herstellen der uurplaten en het aanbrengen van minuut wijzers, en nog voor 31 Dec, dit bij den raad in te dienen. De heer Schotman vraagt, waarom de jaar wedde van den directeur der gasfabriek niet afzonderlijk wordt genoemd in de begrooting, gelijk dit bij de gemeente-reiniging geschiedt, waarop de Voorzitter de toezegging geeft, dat hierop bij de volgende begrooting zal worden gelet. Om den stadsreiniger te brengen onder toezicht en in ’t beheer van de gemeente- reiniging, vinden B. en W. minder gewenscht, daar deze verdienstelijke ambtenaaar steeda zelfstandig heeft gewerkt. 9. Behandeling van het adres van den heer K. Tromp, directeur-boekhou^er der gasfabriek, om verhooging van advies van Burgemeester en Burgemeester en Wethouders adviseeren den raad in beginsel te besluiten tot ver hooging van de jaarwedde van den Gas directeur en dan nader advies van de Gas commissie in te wachten om later de som te bepalen. Tusschen B. en W. is geen een stemmigheid verkregen over dit punt met de Gascommissie. De heeren Keikes, Praamsma en v.d. Werf hadden verwacht, dat het advies der Gas commissie zou zijn overgelegd, doch de Voorzitter antwoordt, dat die correspondentie meer een particulier karakter draagt en niet voor publiciteit bestemd is. De heeren Keikes en Schotman bevreemdt dit inzicht van den Voorzitter, doch daar deze ten slotte tegen ter inzage legging geen bezwaar heeft, stelt de heer Praamsma voor, dit punt te verdagen. De heer Kramer licht nog toe, dat B. en W. en de Gascommissie het eens zijn dat de jaarwedde te laag is, doch de Gascom missie ziet in de vrijheid om architectuur uit te oefenen equivalent, en B. en W. niet. Het voorstel tot verdaging wordt aange nomen met 9 stemmen. De Wethouders en de leden der Gascommissie onthielden zich van stemming. De heer v. d. Meulen stemde tegen. Hierop werd eenige oogenblikken pauze gehouden om daarop nog te behandelen het laatste punt 10. Behandeling van degemeente-begrooting enz. voor 1905, met rapport der commissie en antwoord van Burgemeester en Wethouders. De begrooting van het Algemeen Armen huis, met een ontvangst van f 16999,96, een uitgaaf van f 16887,65, en dus met een batig saldo van f 112,31 wordt zonder aanmerkingen met alg. stemmen goedgekeurd. Die van den weg BolswardHarlingen, ontvangst en uitgaaf beide ter somma van f 4960,895, wordt eveneens zonder aanmer kingen met algem. stemmen goedgekeurd. Die der d.d. Schutterij, ontvangst en uit gaaf beide f 595, wordt ook zonder aan merkingen met algem. stemmen goedgekeurd. Bij de gemeentebegrooting wordt gelezen het rapport der raadscommissie, behelzende in hoofdzaak het volgende. Omtrent de begrootingen van ’t Armhuis, de Schutterij en den weg BolswardHar lingen werden geene aan- of opmerkingen gemaakt. Bij de gemeentebegrooting wordt opge merkt: dat bij het aanschaffen van zaken als een karpet, de zuinigheid dient te worden betrachtdat het de Commissie gewenscht voorkomt, nu dit jaar niet gebaggerd is, dat het baggerwerk in het voorjaar, in de maan den April en Mei worde uitgevoerd; dat omtrent het onderhoud van klokken en uur werken, door B. en W. een opgaaf worde verstrekt wat het moet kosten als er op den St. Martinie-toren wijzerplaten en minuut wijzers worden aangebracht; dat het salaris van den stadsreiniger gebracht worde in de administratie der gemeentereinigingdat een streng politietoezicht worde uitgeoefend op het kerkhof om baldadigheden te voorkomen. Verder vestigt de Commissie de aandacht op de hooge kosten van het herhalingsonder wijs, waaraan slechts 16 leerlingen deelnamen, terwijl er 4 onderwijzers werkzaam zijn; dat de leening voor den scholenbouw in 1905 gesloten wordt en dus geen aflossing op dezen dienst komt en geen rente ook, zoodat dit den hoofdel. omslag ten goede kan komen. Dat nog altijd een rechtskundig advies omtrent de regeeringsbank te wachten is; het fonds van onvoorziene uitg. gewijzigd kan worden, als de voorstellen der Commissie worden aan genomen en ook doordat de Exmorrazijl f 25 meer opbrengt dan geraamd is. Het antwoord van B. en W. behelst in hoofdzaak het volgende; Het aanschaffen van een karpet moet juist aangemerkt worden als een zuinigheidsmaat regel; de walkanten zijn dit jaar schoon gemaakt, en over den tijd van baggeren blijven B. en W. liefst vrijde kosten van nieuwe uurplaten en minuutwijzers heeft terugge houden, om het voorstel daartoe te doen. De aorg voor politietoezicht is aan den Bur« Alle 13 leden waren tegenwoordig. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een adres van den heer G. J. Keilman, verzoekende 2 boomen en eenig struikgewas te mogen rooien, alsook een stoep te mogen leggen aan den stadswal voor een te bouwen woning. Zal worden behandeld bij punt 2. b. Een adres van verschillende bewoners uit de nabijheid der Groote kerk, verzoekende herstelling van de uurplaten en het aan brengen van minuutwijzers op den St. Martinietoren, zal bij de begrooting behandeld worden. c. Een adres van Mej. de Wed. P. Boersma, verzoekende den raad, het stuk grond naast haar huis niet te verkoopen, daar dan het licht in haar timmerwinkel zou worden belem merd, of haar den voorkoop te verleenen, wijl zij hetzelfde en zelfs meer wil geven, dan een ander er voor over heeft. Ter visie en in handen van B. en W. om advies. d. Een adres van A. H. Bootsma te Nijezijl, verzoekende de walbeschoë'iing bij de brug door te trekken tot den hoek van de Wijmerts, wijl zijn erf door de verlegging van zijl en brug aan den golfslag is blootgesteld. Aan B. en W. gerenvoyeerd om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Opnieuw stemmen over het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in koop afslaan van een strook grond in het Kannen hof aan F. Bruinsma. Het voorstel om de steeg in het Nannen hof in plaats op 4 te bepalen op 31/2 M. wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. (Voor dezelfde 6 heeren der vorige vergade ring, de heeren van Randen, Eisma, Kramer, d. Meulen en Schotman.) van G. J. Keilman om twee struikgewas te rooien stoepsteen te leggen, met advies van en Wethouders. Burg, en Weths. adviseeren om het ver zoek in te willigen onder de gewone condi tiën van toezicht bij de uitvoering. De heer Praamsma vindt goed dat met dit adres, ingekomen den 17 October, spoed wordt gemaakt en 't dus direct wordt be handeld, doch verbaasde zich, dat reeds een gedeelte van het verzoek is ingewilligd, n.l. het rooien van struikgewas. De Voorzitter antwoordt, dat de bouw de goedkeuring van B. en W. had, en de rooi lijn was bepaald, omdat men met den bouw (op eigen terrein trouwens) wilde beginnen, werd toestemming gegeven om enkele struiken te verwijderen, die toch noodwendig verdwij nen moeten. De heer v. d. Meer vestigt er de aandacht op, dat men vooral zorge dat later na de doorgraving voor een riool, de weg voldoende wordt verhard, opdat er geen weeke plekken en geulen komen, waarop het verzoek met algemeene stemmen wordt ingewilligd. 3. Behandeling van het adres van B. Hengst, om onderhands te huren het erf bij den Stadstimmerwinkel, met advies van Burgem. en Wethouders. B. en W. adviseeren op het adres afwij zend te beschikken, wijl publieke verhuring toch usance moet blijven en hier geen bij zondere redenen zijn voor de onderhandsche overdracht. De wet wil trouwens publieke verpachting en onderhandsche moet uitzon dering blijven. De pachtsom bedraagt f 33. De heer Keikes kan niet iu de wet vinden dat onderhandsche verhuring niet mag, en ’t is hier in den laatsten tijd ook wel ge beurd, o.a. Exmorrazijl in de vorige verga dering. De Voorzitter zegt, dat publieke verpachting per se noodig is, staat niet in de wet, doch is usance, en door publieke verpachting heeft men kans de meeste pacht te krijgen. De heer Boersma stelde voor, het verzoek in te willigen voor den tijd van 3 jaren, doch dit werd door de heeren Schotman en Eisma bestreden, die beiden betoogden dat publieke verhuring regel behoort te blijven. 4. Voorstel van Burgemeester en Weths. tot het in koop af staan van een plekje grond aan F. R. Feenstra, einde Groote Kampen. B. en W. hebben den afstand van grond aan F. Feenstra nader overwogen, en daar deze grond voor de gemeente weinig waarde heeft, door den verkoop de stad verfraaid wordt, hebben zij ingezien dat f 4 wel wat te hoog is, en bepalen den prijs op f 2 per M2. of f 50 in ’t geheel. In de vorige ver gadering is vergeten dit aan de orde te stellen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Behandeling van de resolutie van Ged. Staten, inzake de verordening op het openbaar lager onderwijs, met advies van Burgemeester en Wethouders. B. en W. stellen voor, de verordening te wijzigingen en aan den wenk van Ged. Staten gevolg te geven door den leeftijd der school kinderen te bepalen op 6 jaar. De heer v. d. Meer vraagt of ook advies in dezen gevraagd is van ’t hoofd der school en de schoolcommissie, wat door den Voor zitter ontkennend wordt beantwoordt, doch deze heeft van het hoofd der bewaarschool vernomen, dat daar voorbereidend onderwijs wordt gegeven. De heer v. d. Meer stelt voor, dit voorstel te verdagen en advies in te winnen bij de pedagogen, in dezen ’t hoofd der school, den schoolopziener en de schoolcommissie. Het voorstel tot verdaging van dit punt wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen, (de heeren Praamsma, Oosterbaan, van der Meulen, van der Meer, Boersma en Cuperus.) Daarop doet de heer v. d. Meer het voorstel om te eischen, dat de leerlingen, als zij in Augustus worden toegelaten, ook voluit 6 jaar moeten zijn, en niet zoo als thans, als zij voor Januari 6 jaar worden. Dit voorstel wordt bestreden door de heeren Eisma en Kramer, daar er maar eens per jaar toegelaten wordt, en de kinderen dan haast 7 jaar zouden worden voor ze op school mochten gaan, waarop de heer v. d. Meer zijn amendement intrekt, en het voor stel van B. en W. wordt aangenomen. 6. Behandeling van het adres van mej. H. Laagland om eene gratificatie voor gegeven onderwijs te ontvangen, met advies van Burge meester en Wethouders. B. en W. adviseeren, daar Mej. Laagland werkzaam is geweest tijdens ziekte eener onderwijzeres en verder als bijstand in klasse V, om haar een gratificatie te verleenen van f 100,-. Dit voorstel wordt nog al vinnig bestreden door de heeren Boersma, v. d. Meer, Keikes, Schotman, Oosterbaan en Cuperus doch verdedigd door den Voorzitter en de heeren Eisma en Kramer, doch na uitvoerige en warme dis cussie verworpen met 9 tegen 4 stemmen. (Voor stemden de heeren Kramer, Hommes, Eisma en van Randen.) 7. Behandeling van het voorstel van Burge meester en Wethouders, inzake den rijweg langs ’t Oordje en bestrating daarvan. Zonder discussie werd het voorstel om het pad langs het Oordje van H. W. Mulder over te nemen en in eigendom en onderhoud van de gemeente te brengen, en dan het pad op te' knappen, met bijdrage van de Firma D. van der Werf Gz. wordt goedge keurd met algemeene stemmen. 8. Nadere behandeling van den Inspecteur van Politie van jaarwedde, met advies en Wethouders. In een vorige vergadering werd dit punt reeds aan de orde gesteld en stelden B. en W. voor, den Inspecteur f 100 te ver- hoogen en zijn jaarwedde te brengen op f 900. De behandeling werd toen verdaagd tot de begrooting. Nu wordt ten gunste van het voorstel van B. en W. gesproken door de heeren Boersma en Schotman, en het voorstel wordt daarop aan genomen met 10 tegen 3 stemmen, (de heeren v, d, Werf, v, d. Meer en Cuperus). Bolswardsclie Courant 00 -1 5- iO is

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1