Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1904. Verschijnt Donderdags en Zondags, 43ste Jaargang. No. 88. DONDERDAG 3 NOVEMBER. i: n it n is n id 2r e- •d BINNENLAND. I 4 Voor het Kantongerecht. VOOR 7. - 1 »2 Zitting van Vrijdag 28 Oct. 1904. 1 Bolswardsche Courant Afzonderlijke de beurt. i< i en jen ur- >o in o a zoo icK en, |ijn ;en en es- .nd ers m at 1 n, 3n 3P le en rd de ir- en m, ng ge ste er rk- ljg ,en ?e- iet o y et om een middags werd de dader gebracht om te worden. het huis van ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Branco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ns eft de ?s- ■r- ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De heer Coucke haalde van het magazijn boven een doos met oud-model hoeden om deze te laten zien en deelde bij zijn terug keer den jongen mede, dat hij behalve de medegebrachte zwarte hoeden, het gevraagde ook in andere kleuren had. Daarop riep de jongen uit: Wacht u even, ik zie daar juist den heer Nöggerath voorbij gaan, ik zal hem waarschuwen. Hij verdween en de heer Coucke wacht nog op zijn terug komst. Natuurlijk dacht de heer Coucke dadelijk aan eenig boos opzet; echter miste hij nit zijn winkel niets, noch uit de geld lade. Tegen het sluitingsuur bleek hem echter, dat uit het kantoortje achter den winkel een geldkistje was verdwenen. Het vermiste bedrag is echter niet groot. Zaterdagavond is de 30-jarige land bouwer A. Stroo, wonende aan den Hoogen- weg te Vlissingen op het erf zijner hofstede bij een twist met zijn voormaligen knecht, den 23-jarigen C. W., met een mes aan den hals zoo verwond, dat hij een kwartier later was overleden. De verslagene was gehuwd. De dader, die zich voor den tijd van vijf maanden, van Mei tot October als knecht bij den verslagene had verhuurd, had in J uli j.l. zijn dienst verlaten en was nu gekomen om zijn loon te vragen, waardoor de twist ontstond. Zondagmiddag kwam de justitie uit Middel burg om een onderzoek in te stellen. Des naar het gasthuis daar met het lijk geconfronteerd De dader is overgebracht naar bewaring te Middelburg. De Maatschappij tot Exploitatie van de Victoria-Bron, gevestigd te Amsterdam met bijkantoren te Rotterdam en Oberlahnstein heeft een verkleinde reproductie laten ver vaardigen naar haar bekende reclame-plaat //Rebecca aan de bron”. De uitvoering doet de firma Lankhout Co. alle eer aan. Te Breda is Vrijdagnacht ingebroken in het kantoor van den heer Kooperberg aan den Stationsweg. De dief heeft in den zijwand van de brandkast een groot gat gemaakt en was bezig den binnenwand van het afge scheiden geldkastje te doorboren, toen hij vermoedelijk gestoord werd. Hij liet alles in groote wanorde achter o.a. had hij het blad van den marmeren schoorsteen uit den muur getrokken, omdat dit hem bij zijn arbeid hinderde en ver genoegde zich met f 100 uit een lessenaar mee te nemen. Er bestaat verdenking tegen een man, die ’s namiddags met een gezochte boodschap op het kantoor kwam en toen de brandkast nauwkeurig bespiedde. De afgekeurde Haarlemsche schouwburg zal met het oog op de St. Nicolaasdrukte en de te kleine ruimte in het postkantoor, gebruikt worden ais... postpakkettenlokaal! Tegen een logementhouder te Akker- woude is procesverbaal opgemaakt wegens het tappen tijdens de verkoopingj.l. Zaterdagavond aldaar, wat in strijd is met de pas in werking getreden drankwet. Zaterdagmiddag is er weer eens in den trein geschoten. Toen de trein van één uur te Veenwouden aankwam, vertelden reizigers, dat tusschen halte Zwaagwesteinde en Veen wouden op den trein was geschoten. In één der ruiten bevond zich een klein, rond gaatje. Kleine glasscherfjes waren tot aan de andere zij gespat. Van den dader is natuurlijk geen spoor. De Minister van Staat, Min. van Oorlog heeft ter kennis van de landmacht gebracht, dat blijkens mededeeling van de Permanente Militaire spoorwegcommissie, de Maatschappij tot Exploitatie van staatsspoorwegen de offi cieren van de Landmacht in actie ven dienst, wanneer zij niet in uniform gekleed zijn, met ingang van 1 Januari 1905, alleen dan volgens de prijzen, vermeld in het Militair Tarief, wenscht te vervoeren, indien zij voorzien zijn van een marsch- of reisorder of van een legi timatiebewijs, dus niet meer op vertoon van een verlofpas. Onder de gem. Losser is een tachtig jarige vrouw bekeurd wegens het stroopen van een patrijs met een strik. Eenige Fransche jagers hebben in drie dagen op Noord-Beveland 376 hazen geschoten. Witmarsum, 29 Oct. De zathe en landen bewoond door den heer J. D. de Jong, be nevens eenige andere vastigheden, eigen aan de erven Buwalda, werden heden alhier publiek verkocht tegen ruim f 1000 hooger totaal dan bij provisioneele veiling was ge boden, toen een en ander stond op f 63,120. Perceelen 1 tot en met 8 bleven het eigen dom der familie, terwijl van de overige 20 perc. verschillende personen eigenaars werden. Sloten, 31 Oct. Tengevolge ’t lage water geraakte heden tegen den avond, het beurt schip Sloten Amsterdam (schipper E. v. Sluis) in het Slotermeer aan den grond. Al spoedig was het vaartuig losgewerkt, maar spoediger nog bemerkte men dat het zin kende was. Nu was goede raad duur. De noodvlag werd geheschen en van verschillende zijden daagde nu hulp. Daardoor gelukte het, na een arbeid van vele uren, den Sloter wal te bereiken. Het schip was gedeeltelijk geladen met kaas en hout en zou morgen zee hebben gekozen. Dockum, 30 Oct. Hedenmiddag had een trambesteller, die met paard en wagen de vrachtgoederen in de stad bezorgde, het onge- luk in de Oosterstraat tegen een voor het huis van de firma Boersma staande handkar te rijden, en wel zoo hevig, dat de kar een geweldigen draai nam en twee groote win kelruiten van genoemde firma verbrijzelde. De schade bedraagt ongeveer f 100. H&pk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 31 Oct. Op de heden gehouden najaarsveemarkt waren 35 koeien aangevoerd, waaronder zich eenige jongbeesten bevonden. De handel was niet fleurig. Slechts eenige koeien verwisselden van eigenaars, waarvoor goede prijzen werden bedongen. Op de in dit jaar gehouden veemarkten alhier is door de Gebr. Haitema gezamenlijk aangevoerd 50 stuks koeien, alzoo het grootste aantal, zoodat de uitgeloofde premie van f 10 aan hen ten deel valt. Sneek. Heden kwamen de maréchaussee’s, om de nieuwe kazerne aan den Leeuwarder straatweg te betrekken. De brigade is vijf man sterk; twee er van zijn brigadiers. De stalling, die voor een achttal paarden is in gericht, bevat tevens logeergelegenheid voor lieden, die anders naar de bekende first-classe- gelegenheid onder ’t Stadhuis werden gedi rigeerd. Bij Kon. besluit van 19 dezer, no. 74, is bepaald dat te rekenen van 1 Jan. 1905: 1. voor de toepassing der wet op de schutterijen met de rustende schutterij en haar leden zullen zijn gelijk gesteld de d.d. schutterij en haar leden o.a. in de gemeente Sneek en Franeker; 2. de schutterij te Sneek zal bestaan uit slechts één compagnie en zijn samengesteld behalve uit den comman dant, uit een le-lnitenant, twee 2e-luitenants, een officier van gezondheid der 2e klasse met het noodige kader van onderofficieren, korporaals en tamboers of hoornblazers en de tot het 8e gedeelte of tot de reserve be- hoorende en de vrijwillig dienende leden der schutterij, voor zoover zij niet in bovenge meld personeel zijn begrepen. Heden was ’t 1 November en daarmee groote verhuisdag voor de schapen op onze veemarkt. De huurtijd van de gewone markt plaats bij ’t Klokhuis was verstreken en men weet, dat ’t nieuwe, meer plaatsruimte om vattende contract van de gemeente Sneek met de Ned. Herv. gemeente alhier niet is doorgegaan’t is immers afgestemd door de stemgerechtigde leden der Groote Kerk. Voor eenigen tijd reeds had de gemeente de westelijke deelen der beide perken op ’t Oud Kerkhof afgesneden en thans diende de daardoor vergroote westelijke ruimte van dit Oud-Kerkhof tot marktplaats voor de schapen. Te groot is de ruimte nietdit was wel op te merken. Een der aangrenzende woningen bood zich reed als koffiehuis aan. De gelegenheid maakt den dief. Dat heeft een winkelier in de Marnixstraat te Amsterdam ondervonden, die de defecte ruit van zijn winkeldeur voorloopig losjes door een paar planken verving, waardoor het mogelijk was, zonder veel moeite het slot van de deur te bereiken. Eenige brutale langviugers merkten dit op en maakten van die gelegenheid gebruik. Zij verschaften zich op gezegde wijze toegang en wisten hun slag te slaan. Uit een linnenkast in het slaap vertrek namen zij een bedrag van ongeveer f 450 mee, benevens een aantal kleeren en eenig kleingeld. (N. v. N.J Tusschen Utrecht en Harmelen wordt een stoomomnibusdienst ingericht. Maandagmiddag zijn proeftochten gemaakt door de stad en naar De Bilt, die zeer goed hebben voldaan. Het voertuig heeft het model van een tramwagen, biedt plaats voor 26 personen, den bestuurder mee inbegrepen en beweegt zich bijna gedruischloos voort. Het wordt gedreven door een machine van eigenaardige vinding, die met petroleum gestookt wordt en aldus stoom ontwikkelt voor 20 tot 40 paardekrachten. (U. D.) Omstreeks zes uur Maandagavond kwam bij de firma Coucke in mode-artikelen, Kalverstraat te Amsterdam, een jongen den winkel binnen met een handkoffertje, voor gevende gezonden te zijn door den heer Nöggerath, directeur van het Specialiteiten gezelschap Flora. Hij vroeg of de heer Coucke dezen directeur ook kon helpen aan buiten model heerenhoeden. De heer Nöggerath kon, beweerde de jongen, daarvan 20 of 25 Stuks gebruiken» Behandeld werden de volgende zaken: 1. J. L. te Harlingen is visscher en was in verzet gekomen tegen het vonnis van het Kantongerecht te Bolsward, waarbij hij bij verstek veroordeeld werd tot eene boete van f3 sub. 2 dagen hechtenis, omdat hij den 9 Juni zonder vergunning gevischt had in de Pingjumervaart, een aan de gemeente Wonseradeel toebehoorend vaarwater. Bekl. was heden aanwezig, had niets van beteeke- nis in te brengen en boort nu tegen zich geëischt: bevestiging van het vonnis. 2. C. T. te Hindeloopen was 31 Aug. over zijn bier. Eisch bij verstek f 3 sub. 2 dagen hechtenis. 3. S. T. te Hindeloopen, idem. Eisch bij verstek f 3 sub. 2 dagen hechtenis. 4. D. G. te Bolsward had 15 Sept, te diep in het glaasje gezien. Bij verstek wordt thans f 15 of 3 dagen hechtenis tegen hem geëischt. 5. G. G. te Bolsward had in den nacht van 13 op 14 Sept, //te veel”, daarbij maakte hij zoo’n lawaai, dat de politie procesver baal tegen hem opmaakte. Eisch 2 dagen hechtenis. 6. K. H., 7. M. J., 8. G. V. allen te Arum en 9. A. v. H. te Witmarsum heb ben den 4den September ’s avonds ongeveer 11 ^4 uur op den openbaren weg te Arum eene zanguitvoering gehouden, zoodat de agent Dijkstra ze in zijn boekje aanteekende. Als belooning wordt nu bij verstek tegen ieder geëischt f 5 boete sub. 3 dagen hecht. 10. H. Z., 11. J. v. d. W. en 12. R. v. d. W. allen te Hindeloopen maakten den llden September te Hindeloopen burenge rucht, zoo luidt het procesverbaal. De tweede beklaagde geeft evenals de derde eene andere lezing omtrent de zaak. Volgens hen zijn in hun huis de ruiten ingegooid, (meteen lieten zij een grooten keisteen zien,) en de deur ingetrapt. Zij verzochten nu aan de politie om tegen de twee daders, waarbij H. Z. ook was, procesverbaal op te maken, maar inplaats van dat te doen, kregen zij, de aanklagers, proces. Zij zijn uit hun nacht rust gewekt door het intrappen der deur en het stukslaan van de ruiten en roeden met den bewusten keisteen. De laatste beklaagde noemde het gooien met den steen zelfs een poging tot moord. De agent van politie Bouma verklaart, dat zij bij de Wolkammerssteeg geschreeuwd hebben, ook verklaarde hij te weten, dat be klaagden gemolesteerd waren. De getuigen Sjoerds en Smit waren afwezig. Tegen den eersten beklaagde wordt bij verstek f 5 sub. 3 dagen geëischt. Heb jelui nog iets aan te merken be klaagden R. v. d. W. Jawel meneer, wij verdienen geen straf. 13. H. de H. te Koudum zat, terwijl hij door de bebouwde kom van Koudum reed op zijn met honden bespannen kar. Dat mag nu eenmaal niet en daarom luidt de eisch f 3 sub. 1 dag hechtenis. 14. J. M. te Bolsward moest op last van B. en W. van Bolsward een sloot zuiveren achter een paar hem toebehoorende woningen. Beklaagde voldeed hieraan niet, de agent van politie Dijkstra maakte deswege procesverbaal op en nu wordt bij verstek f 10 sub. 3 dagen hechtenis tegen hem geëischt. 15. W. H., 16. J. H. beiden te Woudsend en 17. L. H. te Langweer vischten onder Workum met de zegen. Zij kregen geen zegen op hun werk, maar een procesverbaal. Eisch bij verstek tegen ieder 3 dagen hecht. 18. J. F. is van beroep visscher te Oos- terlittens. Den 13den September vischte hij in de Oude Kloostervaart met schakels. Wel had hij een akte, maar de vergunning voor dat water ontbrak. Beklaagde z»ide, dat hij daar altijd ge vischt had. De een vertelde hem, dat die vaart van Baarderadeel was en in de vaar waters van die gemeente had hij recht te visschen, de ander, dat zij aan de gemeente Wonseradeel behoorde, maar de burgemeester van die gemeente had hem op een desbe- Veflend schreven, toen hij om permissie vroeg, geantwoord, dat hij daartoe geen recht had, daar de vaart niet aan Wonseradeel behoortmisschien hoort zij wel aan mij, zoo eindigde hij. De veldwachter Kamstra had beklaagde en zijn zoon reeds gewaarschuwd, dat zij daar nog eens proces zouden krijgen, maar het heeft niet mogen baten. Eisch f 3 sub. 2 dagen hechtenis. 19. W. F. en 20. A. v. d. B. beiden van Gaastmeer hebben ook onder Workum met de zegen gevischt. Eisch tegen ieder bij verstek 5 dagen hechtenis. 21. N. O. te Berlikum liet 16 Sept, zijn paard en wagen onbeheerd staan. Eisch bij verstek f 5 sub. 3 dagen hechtenis. En thans komen de leden der natte ge meente aan de beurt. De rij wordt ge opend met 22. P. G. R. te Witmarsum, die den 19den September aldaar te vee] aan Bacchus had geofferd. Beklaagde was niet verschenen. Eisch 14 dagen hechtenis. 23. A. G. te Arum is dronken geweest en daarom wordt bij verstek geëischt f 15 sub. 3 dagen hechtenis. 24. J. O. P. te Makkum stond voor hetzelfde misdrijf, te Makkum uitgevoerd, terecht. Eisch bij verstek f 15 sub. 3 dagen hechtenis. 25. R. P. B. te Dedgum, idem te Par- rega. Bij verstek wordt tegen hem f 3 of 2 dagen hechtenis geëischt. 26. J. S. te Tjerkwerd was 15 Septem ber te Bolsward lang niet normaal, hij sprak tenminste volgens den agent van politie Gros, zulke wartaal en slingerde zoo, dat de agenten van politie het voor ’s mans eigen veiligheid raadzaam achtten, hem naar het politiebureau te brengen, opdat hij zijn roes eerst uit slapen kon. Eisch 3 dagen hechtenis. Beklaagde hoopt op eene geldboete. De Kantonrechter maakt er hem attent op, dat dit niet meer kan, hij hoopte even wel, dat beklaagde het verkeerde van zijn gedrag nu eens zal inzien, boete heeft niet mogen baten en thans is hechtenis de eenige straf, die bij herhaling van dit feit steeds zwaarder wordt. 27. S. T. zonder bekende woon- of ver blijfplaats was dronken te Wommels. Bij ver stek wordt geëischt f 3 sub. 2 dagen hech tenis. 28. P. de J. te Workum werdinabnor- malen toestand met zijn hondenkar op den Heidenschapsterweg aangetroffen. Hij had zoo veel //Schiedam” gebruikt, dat, indien hij dicht bij het arrestantenlokaal was geweest, de agent van politie, Stout, hem daar gratis logies had gegeven met een cadeau, dat hij nu alleen kreeg, een procesverbaal. Beklaagde zegt wel, dat hij niet dronken geweest is, want dan had hij nooit met de kar te Workum kunnen komen over al die brug gen heen; maar ’t baat hem niet, hij hoort f 3 sub. 2 dagen hechtenis tegen zich geëischt. Slot volgt. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1