Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Rede Mr. J. A. VAN G1LSE. I El I U No. 89. 1904. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. ZONDAG 6 NOVEMBER. 1 Praatjes over dit en dat. Kj k 1 b VOOR Afzonderlijke A 1 nu getoond heeft een het openbaar onder en waardeering heb- in zijn ver- nen in tijdgeest subsidie ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Woensdagavond trad de heer Mr. J. A. de Afdeeling De ver- aan aan voor- het hoewel ’t niet te ontkennen heid gebruik maakt te voor de bijzondere scholen een sub- aan de gemeenten het openbaar onderwijs, grondwet nog haar oor- en Spreker geeft nog een de verwikkelingen destijds XLII. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. V. i aan kweek- en de bijzon op de hoogte te komen, welke gevaren het openbaar onderwijs bedreigen. Daarop wordt de vergadering gesloten. INGEZONDEN. een anderen toon gespro- een becijfering, waarin wordt wet verzwaring wijs meebracht. Thans wordt op ken. Dr. Kuyper komt met gebaseerd over ’t jaar 1902, gewezen, dat het openbaar onderwijs, de subsidie en de gemeente-uitgaven samen ge rekend, het leeuwenaandeel ontvangt boven het bijzondere en vraagt rechtsgelijkheid. Met dit woord wordt heel wat geschermd, doch de opzet van dit wetsontwerp is in flagranten strijd met de grondwet. In 1889 is een soort van verdrag gesloten, toen heette hetde schoolstrijd zou uit zijn, en Spreker acht het trouwbreuk nu na 14 jaren te zeg gen wij willen meer hebben. De uitvoering van het Unierapport is niet bestaanbaar met onze grondwet. De gemeenten te dwingen bij te dragen voor ’t bijzonder onderwijs kan niet, alles op rekening van den Staat kost te veel (201/2 mill, is de raming). Er wordt nu voorgesteld aan alle onderwijzers de wette lijke mimima der jaarwedden van staatswege uit te keeren. Die minina wordei^ in vele gemeenten overschreden, doch dat moeten de gemeenten dan zelf bijpassen, want en daar zit een groot bezwaar, wat dan meer wordt uitbetaald aan de openbare onderwijzers, dan de gemeentelijke subsidie bedraagt, wordt gekort op de uitkeering van het haar toe komende deel der personeele belasting. De gemeenten, die in de laatste jaren reeds veel werd opgelegd, zullen dus bij deze wet ook finantieele schade lijden. De positie der bij zondere onderwijzers wordt hierdoor zeer gebaat, en versterkt, doch de openb. school zal er door achteruitgaan, want de pressie van de geestelijkheid voor de bijzondere school, bestaat niet bij de openbare. Bij het toekennen der subsidie aan de hoof den is als maatstaf genomen het getal school gaande kinderen. Die bepaling is zeer vreemd, doch de verhoogde tractementen der bijzon dere hoofden worden door het Rijk, maar ’t meerdere aan de openbare feitelijk door de gemeenten betaald. Spreker zal nu het 2de punt de opleiding der onderwijzers behandelen, doch eerst wordt een oogenblikje pauze gehouden. De opleiding geschiedt thans scholen (7) en normaalscholen, dere normaal-inrichtingen. Die der kweek scholen is de duurste, maar ook de beste. De regeering stelt thans voor, ook bijzondere kweekscholen in ’t leven te roepen, doch de eischen zijn, dat er minstens 4 leeraren moe ten zijn, terwijl de thans bestaande Rijks- kweekschölen er minstens 6 moeten hebben, deze vermindering zal toch nooit gunstig werken op een grondig onderlegd onderwijs. Als men voor de bijz. school gelijkheid wil, moet men het ook geheel gelijk maken, aan de bijzondere onderwijzers moet dan ook ver boden worden handel te drijven enz., gelijk thans de openbare, en dit zou ten bate van het onderwijs kunnen komen. Behalve bedenkingen tegen de inrichting Mijnheer de Redacteur! ’t Is onmogelijk het ieder naar den zin te maken, dat kon ik niet, dat kan een wetgever ook niet, getuige het gemopper dat men af en toe verneemt tegen de nieuwe drankwet, dat kan ook vooral niet hij, die komt om belasting te heffen. Aan belasting betalen heeft nagenoeg ieder //een broertje dood”, hoewel toch iedereen wel kan be seffen, dat het geld voor de algemeene zaken ook door ’t algemeen betaald moet worden. Toen B. en W. den 15 Sept, voorstelden een tonnenbelasting te heffen, bekenden zij, na voorop gezet te hebben, dat er naar middelen tot dekking der gemeenteuitgaven gezocht dient te worden, dat zij //reeds lang hebben overwogen of de nood- z/zakelijkheid niet medebrengt eene retri- z/butie te heffen voor gebruikmaking van z/het tonnenstelsel van en het opruimen z/van asch en vuilnis door de(n) reinigings- z/dienst, vermits de kosten daarvan zoo z/hoog loopen, dat in de laatste jaren de //gemeentehuishouding daaronder zeer lijdt”. Toen ik dat op pag. 104 van ’t verslag las, kwamen verschillende gewaarwordingen bij mij op, en allereerst rees de vraag bij mij, hoe lang die overweging wel geduurd had, want ik herinnerde mij zoo iets van een antwoord aan een begrootingscommissie, dat ik dan ook al spoedig vond bij ’t nazoeken van oude raadsverslagen. Dat antwoord is dezer dagen al genoeg op ’t tapijt geweest, en ik zal ’t daarom hier niet herhalen, doch vond de //ommekeer” wel wat bedenkelijk, wijl er dunkt mij in opgesloten ligt, dat de gemeente- financien sedert 1902 er niet op verbeterd zijn. Ik wil even vertellen, hoe Harmen gemutst was, toen wij dat voorstel over het tonnetjesgeld bespraken. z/’t Kan verkeeren” zei Brederö, zoo begon hij, //maar als die belasting in 1902 niet wenschelijk is voor de zindelijkheid, dan zal zulks nu toch ook nog wel gelden”.. //Ho, ho, Neefje, wij hebben nu een gezondheidswet en die wet schrijft voor, dat ieder gezin een ton moet bezitten”. z/Wat blief? moet ieder een ton bezitten, nou was ’t maar waar, dan kon er wel een daalder per jaar at. Doch, nu moet je op de kleintjes passen. Die woningwet of ge zondheidswetten kunnen wel maatregelen voorschrijven hoe de woningen verbeterd moeten worden, doch als de eischen voor de woningen zoo hoog worden, zullen de huur- sommen ook wel stijgen, en dat past menigeen heel slecht”. z/Nu ja, daar zullen wij ’t later eens over hebben, doch ons D. Bestuur heeft nauwkeurig uitgerekend, hoeveel er in de laatste 5 jaren is bijgepast bij den reinigings dienst, en nu willen zij de ingezetenen hier voor laten betalen”. Ja, ja, dat begrijp ik ook wel Jochem, doch de tekorten van de gemeentereiniging zijn al van ouderen datum, maar onze ge meentelijke huishouding heeft in de laatste jaren heel wat gekost, en dus moeten er z/centen op ’t kleed”. Maar moet de werk man dat nu ontgelden? Ik stem volmondig met het adres der werkliedenvereenigingen in, dat als er een tekort is, dit dient ge vonden te worden //langs den gewonen weg”; bij dit voorstel worden de schaapjes niet geschoren, naar zij wol hebben”. z/Maar Harmen, de werklieden behoeven dat niet te betalen, de eigenaars der huizen zouden worden aangesproken, niet de huur ders”. //Dat weet ik, de meeste ambtenaren, ook zij die flinke tractementen genieten, zijn vrij, maar de kleine man, die een eigen woning heeft uitgespaard, moet betalen, en vooral in de werkliedenklas zullen de huisjes melkers wel zorgen, niet aan ’t kortste eind te trekken, zoodat ook de kleine huurders wel zullen moeten bloeden”. HO, maar 't is tegenwoordig ook zoo wat mode geworden, dat de werklieden zicl\ aankweeken. De illusie, dat deze school de algemeene school zou blijven is niet bewaar heid. Eerst van protestantsche en daarop ook van katholieke zijde werd tegen haar strijd gevoerd. Die strijd, was naar Sprs. overtuiging niet noodig, en is als een ramp voor ons land te beschouwen. Ook zelfs Dr. Kuyper heeft het gezegd, dat het ideaal was een volksschool voor alle kinderen des volks te hebben, en wat bijv, in N.-Amerika, na langen strijd is gekomen, waar de algemeene school ook algemeen geacht wordt, en waarop de kinderen worden gevormd tot vaderland lievende patriotten, is in ons land geworden een oorzaak van vaak bitteren strijd. De subsidie in 1889 als een daad van billijkheid beschouwd, is als zoodanig toege staan en aanvaard. Spreker doet om dit toe te lichten een aanhaling uit een geschrift van Mr. A. F. de Savornin Lohman, de pacificatie genaamd. De bedoeling is toen geweest aan sidie te verleenen, gelijk werd verleend voor Toch heeft onze spronkelijk artikel kort overzicht van in den lande afgespeeld. Toen de leerplichtwet kwam is een ver hoogde subsidie verleend, ook al om dat die van de kosten van ’t onder bet eener althans om was van GILSE van Arnhem voor z/Volkonderwijs” alhier als spreker op. Doelezaal was behoorlijk bezet, ook seheidene dames waren tegenwoordig. De Voorzitter, de heer H. EISMA opende met een gepast woord de bijeenkomst, en wees er op dat de belangstellenden in en de voorstanders van het openbaar onderwijs waren uitgenoodigd. Zal de hier nog jeugdige ver- eeniging //Volksonderwijs” beteekenis hebben, dan moeten de leden weten, wat de vereeni- ging beoogt. Vroeger heeft ook hier eene afdeeling bestaan, doch deze is allengs te niet gegaan. Nu er een ministerie is, waar van het openbaar onderwijs weinig te wachten en veel te vreezen heeft, werd ingezien, dat ook in Bolsward iets moest gedaan worden, in het belang van dit openb. onderwijs. De wet op het hooger onderwijs heeft reeds heel wat beroering in den lande gebracht, en nu er van dezelfde regeering een wetsontwerp is ingediend op het lager onderwijs, heeft de heer Van Gilse zich op ons verzoek be reid verklaard, ons in te lichten wat dat wetsontwerp voor ons beteekent. Hij gaf dan hiermede gaarne den spreker het woord. De heer van GILSE wilde zich aansluiten aan de woorden des Voorzitters, door in de eerste plaats zijn dank te brengen aan de aanwezigen voor de betoonde belangstelling, inzonderheid ook aan de Dames. Gaarne zal hij zijne meening over ingediende wetsontwerp, in den vorm causerie, ten beste geven, trent eenige hoofdzaken, en was bereid daarna verdere inlichtingen te geven, indien men zulks wenschte. Vooraf wil hij den wensch uiten, dat velen zich mogen aan sluiten bij de vereeuiging. Dat hier vroeger een afdeelidg is te niet gegaan, moet hij betreuren. Men moet steeds werkzaam zijn; omdat de kerkelijke partijen niet rusten, moeten allen zich ook aaneensluiten die niet met haar streven instemmen. De openb. school moet zijn de plaats voor alle kinderen des volks, dat is onze eisch. Tegen het nieuwe ontwerp Onderwijswet zijn verschillende bedenkingen te maken, de wijzigingen, welke worden voorgesteld, zijn van verschillenden aard. Twee belangrijke punten zijn: de bijzondere regeling der rijks- subsidie en de wijziging der opleiding van onderwijzers. Schijnbaar ziet het wetsontwerp er nog al onschuldig uit, tenminste voor hen die geen principiëel bezwaar hebben tegen de gelijke subsidie van openbaar- en bijzonder onderwijs van rijkswege. Het uitgangspunt van dit wetsontwerp levert een groot bezwaar op voor de openbare school en ook voor de volksontwikkeling. Sedert de wet Mackay van 1889, is de bijz. scholen subsidie verleend, die zekere voorwaarden voldoen, doch die i waarden geven weinig waarborg voor onderwijs, en is, dat’t bijz.onderw. sedert’t subsidie ontvangt is verbeterd, zal bij hoogere subsidie ook wel verdere verbetering volgen, doch men mist in het ontwerp den waarborg, dat het geld ten goede komt aan goed onderwijs. De memorie van toelichting bij dit wets ontwerp beweegt zich in een gansch anderen gedachtengang als bij de wet Mackay. In de 18de eeuw was de toestand van het onderwijs zeer gebrekkig, het Nut heeft toen zeer veel gedaan ter verbetering van het volksonderwijs, vooral ten opzichte der mingegoeden. Het bleek dat het particulier initiatief onvoldoende was om een algemeen volksonderwijs te krijgen, daarom werd in de grondwet bepaald, dat het openb. onderwijs is een zaak van de aanhoudende zorg der regeering. De vrijheid van onderwijs bleef wel bestaan, doch er ontstond heel wat strijd over dat onderwijs van staatswege, en de afscheiding van Belgie is er het gevolg van geworden. De staatsschool ontstond, evenwel met het oog op de gemengde godsdienstige bevolking bleef de vrijheid bestaan, zelf in’t onderwijs te voorzien. Het openbaar onderwijs ont hield zich van de dogmatiek, doch christel. Sn maatsch. deugden mocht en moest zjj der bijzondere kweekscholen, wordt ook voorge steld aan die inrichtingen het recht te geven een acte of diploma te verleenen. Tegen de examens zijn heel wat bezwaren, doch tegen deze manier van diploma-verkrijgen zeer zeker ook. Voor ieder geslaagde onderwijzer zal f 800 uitgekeerd worden, doch die prikkel van finantieel voordeel is zeer, aan beden king onderhevig. Dan is nog op te merken dat in Brabant en Limburg zeer veel onderwijs wordt ge geven door broeders en zusters, en hier zal de waarborg voor de kennis niet altijd zonder gevaar zijn, en daarenboven is het ook de vraag of dat geld aan subsidiën ook voor het onderwijs wordt besteed. Het samenwo- de kloosters is in strijd met den en het gevaar bestaat, dat door deze voor ’t onderwijs het geld uit ’s rijkskas besteed wordt, ter bevordering van de macht van Rome, iets waartegen ernstig dient gewaarschuwd. Omdat bij dit ontwerpwet de gemeente- finantiën zullen lijden, en de grondwet in strijd is met de gelijkstelling van het bijz. met het openb. onderwijs, en daar Spreker de overtuiging heeft, dat de openb. school de volksschool kan en moet zijn, zou hij het zeer betreuren dat de bijzondere school regel en de openbare school slechts aanvulling zou worden, temeer daar hij de meening voor staat, dat de algemeene ontwikkeling het best gediend wordt door het openbaar onderwijs. Sedert de bijzondere school subsidie kreeg, dus sedert 1889, is het getal leerlingen der bijzondere school toegenomen met 54 pCt., dat der openbare school met 23 pCt. Wan neer nu de subsidie geheel gelijk wordt, zal op veel plaatsen de openbare school verdwij nen. In het hier dichtbijzijnde Wijmbrit- seradeel o.a. zijn bij den huidigen toestand al verscheidene openbare scholen opgeheven. Maar in allen gevalle zullen er vele kleine scholen komen, en dat is volstrekt niet in ’t belang van de leerlingen en het onderwijs. Het gehalte van het onderwijs zal er stellig door dalen, want de kleine scholen hebben te veel klassen voor eiken onderwijzer. Ver snippering van scholen is nadeelig, dit zal vooral op het platteland van invloed zijn. Daarbij is het niet wenschelijk voor de natio nale eenheid, de verdeeling in categoriën is te betreuren. De anti-revolutionairen eigenen zich al bij voorbaat den naam Christenen toe, de verdeeldheid is door de bijzondere school in sterke mate toegenomen, de gods- diensthartstochten worden er door opge zweept, en reeds in de kinderharten wordt die verdeeldheid ingeprent. Spreker wenscht hoog te houden, dat wij zijn burgers van één vaderland. De strijd om en door het onderwijs zal een onberekenbare schade toe brengen aan de nationale eenheid. De open bare school kan een waarborg zijn voor alge meene volksontwikkeling, kan bevorderen de eenheid, en daarom moet het streven om een godsdienststrijd te krijgen in ons land met alle kracht bestreden worden. Spreker eindigt met zich bereid te ver klaren nadere inlichtingen te geven, dankt voor de belangstelling waarmede men zijn betoog heeft aangehoord en wekt op tot krachtige samenwerking in ’t belang van het behoud der openbare school. Daar geen der aanwezigen van de gelegen- om verdere inlichtingen vragen, brengt de Voorzitter zijn dank ’t gesprokene aan den heer Van Gilse, die zich steeds en ook warm voorstander van wijs. Met bewondering ben de aanwezigen hem gevolgd in dediging van de openbare school. Veel licht is door hem verspreid, waarmede de leden van //Volksonderwijs" hun nut kunnen doen, in ’t algemeen zoowel als plaatselijk. De afdeeling heeft dezer dagen krachtig gewerkt tegen de verhooging van schoolgeld. Aaneen- sluitting van alle voorstanders van het open baar onderwijs is noodig en velen hebben zich ook hedenavond nog opgegeven als lid. Reeds 64 leden telt onze afdeeling, evenwel nog meerderen moeten zich bij ons scharen. De werklieden hebben slechts de halve con tributie te betalen, doch het is niet zoozeer om die contributie te doen. Van de vereeni- ging moet een krachtig leven uitgaan, de vergaderingen dienen bezocht te worden om Bolswardsche Courant 1 WI

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1