Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 95. 1904. 43ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. ZONDAG 27 NOVEMBER. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke hij dwars- af te mistig deze is eindje mede te EEN IJSFEEST OP DE GOUWZEE BIJ MONNIKENDAM. zeer ons tijdje gezeild hebben, de kou, gooit de drukte, zoo vroeg al Zondagmorgen in Hij beklimt zijn grimmaces en ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. v. V. namelijk viel, toen den kapitein een dekkleed een openliggend luik zijn tweede zoon heeft de O. H. Crt. is wat bekomen zijn, we dit gebouw op de van komen en er is een aan de onaan bekend is, had van vreemden onder zijne Z/Er is een tijd tijd van gaan”. Weldra zijn we weer op den wal, we zien nog eens om naar de tentjes, waarvan het meerendeel al gesloten is. Kort daarop zetten we ons om de kachel, waar we ’t pleizier en genoegen nog eens bespreken. Dit IJsfeest, door de vereeniging //Olym pia” zoo genoeglijk gemaakt, zal bij de meeste bezoekers en neringdoenden een aan gename herinnering achter laten. van ons weer en mooie, vlak ge- eens te zien, wat daar Laten we eerst ’t terrein eens gevorderd; mist achtzaamheid, dan is belangrijk verminderd, zijn de redactiën van mede die van het Weekblad landschen Bond van gemeente-ambtenaren ook dezelfde meening toegedaan. De vergadering was druk bezocht en werd mede bijgewoond door enkele gemeente-secre- tarissen. Lemmer, 23 Nov. Als het niet spoedig verandert, dan gaan onze visschers, en met hen vele neringdoenden alhier, een schralen winter tegemoet. Was toch de ansjovisvis- scherij dit jaar reeds slecht, en de botvisscherij over het geheel zuinig, ook de hoop die zij hadden op een goede haringvangst blijkt tot heden toe ijdel. Al ruim drie weken toch zijn reeds een 40 onze visschers met de haringvisscherij bezig en nog is hier in ’t geheel geen 25 tal aangevoerd. De prijs der echte Lemster bokking is dientengevolge hoog, daar voor de enkele haringen, die nog gevangen worden, reeds 5 cent per stuk wordt betaald. Oudehaske, 24 Nov. Toen hedenmorgen de 8 uur tram naar Joure hier passeerde, geraakte even voorbij Ids Klompmaker de flapdeur van een goederenwagen los en hotste over den weg. Doordat de rook neersloeg, bemerkte machinist noch conducteur iets van het ongeval. Gelukkig want de deur nam den halven weg in beslag waren er op dit oogenblik geen kinderen, karren, wagens of wat ook op den weg. Bijna een kwartier verder echter, bij bakker Jansma bevond de melkrijder K. van Joure zich met een melk wagen. Een geweldige schok volgde. De melkwagen werd van den weg geslagen en op een dam gezet. Gelukkig sloeg het stok raam stuk. Ware dit niet het geval geweest, zoo zouden wagen, paarden en berijder in de diepte zijn geslingerd. De deur sloeg tot splinters. De conducteur ontdekte thans wat er gaande was en deed de tram onmiddellijk stoppen. Witmarsum, 23 Nov. Naar aanleiding van eene heden avond gehouden vergadering, waar Dr. C. J. Niemeijer van Bolsward als spre ker optrad, werd besloten tot oprichting eener afdeeling van den Nederlandschen Protestantenbond. Aanvankelijk traden 29 leden toe en werd besloten eerstdaags eene vergadering te beleggen, om alsdan een Be stuur te benoemen en verschillende werk zaamheden nader te bespreken. 's-Hage, 25 Nov. Minister Kuyper is in zoover hersteld, dat hij heden zijne wmning heeft kunnen verlaten. Hegk. Nieuwsbl. v. Ff. Kimswerd, 24 Nov. Gisteren avond hield z/Kimswerds Nut7' weer zijne eerste winter vergadering. Ofschoon het weer //slecht* was, waren toch nog pl.m. 40 personen aanwezig. Zes heeren en twee dames betraden den praatstoel en vergastten de aanwezigen op Hollandsche en Friesche voordrachten. Voor afwisseling werden eenige muzikale nummers op piano, viool en fluit gegeven en door ’t dameskoor gezongen. ’t Was ’n gezellige avond. Sneek. De Gorredijksterboot keerde Woens dagmorgen j.l. even voorbij Top terug met een invalide. De machinist D. hij op verzoek van zou vastmaken, door in ’t ruim. ’s Mans heup moet zoodanig gekneusd zijn, dat hij misschien een week of zes geen werk zal kunnen verrichten. In eene Donderdag j.l. te Leeuwarden gehouden vergadering van den Frieschen Bond van Hotel-, Café- en Societeithouders, waarin de heer Lakeman, secretaris der ge meente Opsterland, als spreker optrad, werd o.m. aan dezen de vraag gesteld of het kienen ook viel onder het hazardspel, bedoeld bij de Nieuwe Drankwet. Deze spreker was van meening, dat het kienen niet daaronder is begrepen. Bij dobbelen en loten is het win nen afhankelijk van het geluk; zelfs als de persoon er niet bij is, heeft hij nog kans bestuurder zoo gauw mogelijk zijn roer om en wel zoo, dat ’t bootje met //den kop” in den wind komt te staan. Zie zoo, daar staan we weer Nu, ge zult na dit tochtje wel lust hebben om iets warms te drinken. Komt, laten we ’t ijspaleis eens bezoeken. En kijk, dit ijspaleis is als een café in gericht. z/Gehen wir hinein 1” Wat is dat leuk! Het geheele gebouw is van ijsschotsen opgetrokken. Alleen ’t dak heeft men van planken en zeilen gemaakt, daar, was ’t ook van ijs blokken gemaakt, dit bij eventueele dooi gevaarlijk zou worden. De tafeltjes zijn ook uit ijs vervaardigd. De buffetjuffrouw ziet er ook al aardig uit, daar ze zich in een mooi Marker costuum gestoken heeft. Aan het einde van het vertrek heeft men een soort van tooneel gemaakt, waar een Spaansche danser en danseres hunne be kwaamheid in ’t dansen aan den dag leggen. De opgewekte muziek doet de vroolijke stemming op deze aardige, gezellige plaats ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ‘Misthoorn te Urk. Door de Vereeniging //Schuttevaer* werd meer dan eens de wensch uitgesproken en ook aan de Regeering verzocht, op Urk een misthoorn te plaatsen. De ondiepe //Vorm* bewesten en de //Staart* ten N.Ö. van het eiland bleken bij mist vaak gevaarlijke plaat sen voor de scheepvaart. Thans zijn van wege het departement van Marine twee vaartuigen naar Urk gezonden om te onder zoeken of de kerkklok der Hervormde Ge meente haar geluid ver genoeg, dat is tot buiten de lijn der bakens, om het eiland laat hooren. Reeds werd Donderdag een eerste proeftocht (bij Zuidelijken wind) ge daan, waarbij de klok bij geregelde tusschen- poozen geluid werd. Aan den inspecteur over het Loodswezen zal hiervan verslag worden gegeven. Ook voor de visschers, die, zooals ver leden week nog bleek, bij mist niet steeds het kleine stukje land in de Zuiderzee kun nen vinden, als ze van de Noordzee huis waarts keeren, is het zeer gewenscht, dat die klok zoowel bij nacht als bij dag, bij j weer geluid wordt. voorwaar, al die van de verschillende de ijsschuitjes, die van de baan enz. voor ververschin- gen is ook aanmerkelijk gegroeid. We merken er o.a. een Porte von Cleve of eene groote tent, in den trant van eene wafelenkraam, waar men erwtensoep, melk chocolade, koffie enz. kan krijgen. Kijk, daar staat warempel een draai molen Hij schijnt ’t nog niet erg druk te hebben, maar ’t kan best beter worden Verderop bevindt zich een z.g. z/gier- molen”. Dit is een paal, in ’t ijs vastgezet, waaraan men door middel van een lang touw een slede verbonden heeft.’ Dit touw heeft men boven aan dien paal bevestigd en wel zoo, dat ’t toch gemakkelijk kan draaien. Aan de paal heeft men ook een balk bevestigd. Deze molen wordt nu door een man, als een tredmolen in beweging gebracht. Het is een gevaarlijk vermaak en wel daarom, daar de slede, door de middelpunt vliedende kracht gemakkelijk omvalt. Daar komt juist een ijsschuitje aan We wenken den bestuurder en zoo welwillend ons een nemen. Een ijsschuit is een licht gebouwd bootje, dat op een slede geplaatst is en wel zoo, dat het alleen op zijn achterste gedeelte steunt. Door het roer van een scherp ijzer te voorzien, kan men ’t bootje besturen, daar het ijzer in ’t ijs snijdt. Vervolgens is het schuitje van een grooten mast en een paar flinke zeilen voorzien. Men vaart er juist zoo mede als met een gewoon vaartuigje, alleen gaat ’t heel wat vlugger, een ijsschuitje kan, met een goeden wind, een afstand van drie kwartier loopens, in vijf minuten afleggen. Daar ’t een zeer koud zitje is, komt onze dikke jas ons best van pas, alsook de ijs wanten. Nadat we zoo een haast verstijvende van Men meldt uit Krommenie N. R. Crt.: In verband met het plotseling vertrek van den notaris J. van Wermeskerken, loopen .hier allerlei geruchten. Als vrij zeker kan worden aangenomen, dat hij naar het buitenland is vertrokken. Men gelooft hier echter algemeen dat hij het notariaat in goede orde heeft achterge laten en geen personen of instellingen finan cieel schade zullen lijden door zijn vertrek. Een vrij aanzienlijk bedrag van de vereeni ging Hulp in Lijden, dat onder zijne berus ting was, vond men in zijn kantoor geroerd liggen en voorzoover 1 hij geen gelden bewaring. Hij schijnt aan zijn klerk na zijn vertrek nog instructies te hebben gezonden, hoe bij verschillende zaken moet worden gehandeld en voor den officier van justitie moet hij een brief hebben achtergelaten met de mede- deeling, dat het notariaat te Krommenie wegens zijn vertrek naar het buitenland vacant was, waarop de officier gistermiddag alhier is gekomen en tot bewaarder der minuten heeft aangesteld den heer Tjeenk Willink, notaris te Wormerveer. Dat hij het vermogen van vrouw en haar minderjarigen medegenomen, zooals aan gemeld, berust op gissingen. De heer van Wermeskerken was wethouder dezer gemeente. De Oprechte Raarlemsche Courant bevat een verhaal over het eerste Bach-concert, dat bijna ongeloofelijk klinkt. Te acht uur zou het concert beginnen en zooals gewoonlijk, was de zaal geheel bezet. Te uur kwam de voorzitter, de heer Crommelin, meedeelen, dat de partijen van de 2e violen... in Am sterdam gebleven waren en rustig dommelden in de bibliotheek. Er was iemand gestuurd om ze te halen. Men was, en begrijpelijk, verrast door dit ongelooflijke verzuim. Een tijdje later kwam de heer Crommelin ver tellen dat het wel 91/4 uur zou worden voor de partijen aanwezig waren. Onder het wachten zou de heer Flesch een van Bach’s meester werken spelen. Die beleefdheid werd zeer gewaardeerd. Toen de aangegeven tijd ver streken was, kwam de voorzitter ten derde male op het podium, nog niet om te zeggen dat het concert nu beginnen zou, maar om mee te deelen dat... er 10 minuten pauze gehouden zou worden. Dat was zelfs groote muzieklief hebbers te machtig en zoo verlieten velen dit concert, dat eerst na de pauze be gonnen is. II. HET FEEST. Eindelijk is de lang verbeide dag aange broken. Wat een rumoer en in de stad en dat op een Monnikendam. Hier ziet men een man achter een kar loopen, waarop een groote rol zeildoek ligt, verder een paar stoelen, planken en thee stoof, een mooi opgepoetste koperen ketel en wat verder noodig is, om de kraampjes te bouwen en te..., we zouden het wel kunnen noemen //tneubileeren”. Ginds ziet men een bakkersjongen, in een groote mand brood sjouwende, dat hij zeker naar de ver schillende café’s brengt, welke zeker ook al veel bezoek verwachten. Nu ’t is ook prachtig weer. Helder staat de zon aan den onbewolkten, azuren hemel, ’t Is of zij ook in haar nopjes is, over het feest. Laten we ons eens op straat begeven en zien wat daar alzoo aan de hand is. Voor de ramen der café’s zien we bordjes geplaatst, die het opschrift dragen Erwtensoep 35 ct. per portie. Broodjes met vleesch en kaas 15 en 25 ct. In de uitstalkasten der sigaren en boek winkels liggen stapels ansichten ten toon gespreid, die allerlei kijkjes geven, van vroegere ijsfeesten, van de stad enz. Hoe meer ’t naar den middag loopt hoe drukker het wordt. De trams brengen ook talrijke bezoekers aan, bijna allen voorzien van een stok met schaatsen, die zij als een geweer op den schouder dragen. Velen van hen zijn niet voornemens het IJsfeest bij te wonen, doch willen ’t zoo vermaarde eiland Marken met hun bezoek vereeren. Als we koffie gedronken hebben, begeven we ons naar ’t feestterrein. Wat een-drukte! Een aardig gezicht, vlaggen en wimpels tenten en tentjes, van in de haven zeilreê liggen, Het aantal gelegenheden om te winnen. In tegenstelling daarmede wordt bij het kienen, oplettendheid, attentie men een nummer door ou de kans van winnen Naar we vernemen de Gemeentestem, als- van den Reder- zeer vermeerderen. Nadat we i zeiltochtje, verlaten begeven ons eens schaafde baan, om te koop is. bezien. Het is een vierkante, door rasterwerk af gezette ruimte. Aan het begin bevinden zich twéé in gangen. Hier bevinden zich ook de muziek tent voor het fanfarecorps en de tent voor de jury bij de aanstonds te houden wed strijden. Verder is deze vierkante baan in twee deelen verdeeld, daar men in ’t midden één rij latten gelegd heeft. Dit is voor de a.s. wedstrijden en ook daarvoor dat men bij ’t gewone baantjerijden niet zoo gemakkelijk met een ander in botsing zal komen. Wat is dat daar, plotseling aan het begin der baan Wat doet dat troepje menschen daar Is er een ongeluk gebeurd Wacht, ik zal U ’t raadsel oplossen. De echte, onvervalschte Kokodorus is bezig zijn stelling op te bouwen voor zijn ver- koopingen. We gaan daar ook eens naar toe, want ’t is altijd wel aardig om Kokodarus zijn moppen te hooren tappen. Weldra is hij gereed, tafel, maakt een paar rare roept dan met een vervaarlijke stem z/Boeren, burgers en buitenluien houdt een portemonnaie in de hand: hier heb ik een portemonnaie, die, je wilt me zeker niet gelooven en toch is ’t zoo, god za me beware, dertig, ik zeg dertig stuivers gekost heeft, ze is van echt leer en dat moet nu ook volgens de leerplichtwet. Nu laat hij de portemonnaie van binnen zien. Hij zegtHier heb je een vakje voor dubbeltjes, daar voor kwartjes enz. en hier in dit verborgen hoekje een voor gouden tientjes. Ik spaar ze ook op. Ik heb al voor f 7 bijelkaar. Na veel geschreeuw weet hij er komen en nu haalt hij weer wat anders voor den dag. ’t Zijn broodmessen. z/Deze messen zijn zoo goed, dat je met één mes, wel alle schoonmoeders op de wereld kunt van kant maken z/En dit is heelemaal geen schande, want in den Bijbel staatEert uw vader en uw moeder, maar van schoonmoeders wordt heelemaal niet gesproken. Hij weet van dit artikel ook wel af te komen en van meer, als kopjes, schilderijtjes, waarvan hij Jacob Maris de eer of de schuld toekent en waarbij ook de noodige uien ge tapt worden. Komt, laten we nu maar weer eens op stappen, daar ik anders bevreesd ben, dat we hier vastvriezen. De zon begint ook al te dalen en gaat als een donkere Edammerkaas onder. De baan is bijna verlaten, de drukte be gint ook te verminderen. De ijsschuitjes hébben de haven weer opgezocht. Het mu ziekkorps stelt zich ook op, om de stad weer op te zoeken, begeven we ons achter dezen stoet en ook de ouderlijke woning opzoeken, want Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1