Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. eau voor St. Nicolay No. 96. 1904. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. DONDERDAG 1 DECEMBER. BINNENLAND. --1E. devkies. Deze is wereldberoemi VOOR Afzonderlijke Zitting van Vrijdag 25 l Huitema verklaart, dat hij ook lid ]3. vrije woning. Slot volgt' ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. komen. De zoon van bekl. gezien en ook gewaarschuwd heeft. Van bekl. vernemen wij, dat dit waarschu wen op een niet al te kiesche manier ge gaan is, tenminste Huitema heeft zich daarbij zeer ongepaste uitdrukkingen veroorloofd. Eisch f 5 sub. 3 dagen hechtenis. De zoon protesteert tegen de verklaring van beklaagde, dat hij gescholden heeft en de vader doet hetzelfde tegen de verklaring, ons hier Leeuwarden, 29 Nov. De stroom der bezoekers naar de Harmonie, ter bezichtiging van de boedels der Gebr. Gratama, is gisteren de laatste dag, zoo groot geweest, dat de kaarten niet toereikend waren. Er zijn pl.m. 1500 kaarten uitgegeven a 25 ets. de persoon. Ook vorige dagen zijn ’n 1200 kaarten ver kocht a 25 en 50 ets., zoodat plus minus f 700 zal zijn ontvangen. Daarbij gevoegd de entrée’s voor de bezichtiging der huizen, die ook honderden nieuwsgierigen hebben een aardig bedrag, een druppel is in z/kommissiepraam" kwam de politie naam opgeven. vMaar dat wilde ik niet doen mijnheer en ik zei dan ook tegen den politie-agent, né, man, zoo vraag je een boer de kunst af, mijn naam, die zeg ik niet. Mijnheer Lyc- klama op het oorlogsschip zei mij altijd, dat ik mijn naam alleen maar behoefde op te geven aan de De Kantonrechter: //Dat gaat niet aan. Getuige Kamstra," Qetuige Kamstra is de veldwachter, die 16. ken. 17. ken. 18. dronken. 19. B. B. te Bolsward, 17 Oct., dronken in de Polstraat alhier. Eisch f 10 of 3 dagen. 20. G. R. te Bolsward, 15 Oct., dronken op het Oordje alhier. Eisch f 3 of 2 dagen. 21. D. H. te Bolsward had een jongen van 15 jaren, Hubertus Visser genaamd, werkzaam in zijne bakkerij. Toen dit knechtje medio Sept, een anderen dienst kreeg bij een bakker te Hindeloopen, verzuimde be klaagde, de arbeidskaart van den jongen in te leveren. Den 17 Oct. dus een maand na het vertrek, kwam de politie eens informeeren en bleek het dat de jongen vertrokken en de arbeidskaart verloren geraakt was. Bekl. is tegenwoordig en zegt dat hij plan had de kaart terug te brengen, doch hij kon ze niet vinden, ze schijnt met andere papieren verscheurd te zijn. De moeder van den jongen, Akke Zelle van Molkwerum, als getuige gedagvaard, ver klaart dat haar zoon den 16 Sept, den dienst hier te Bolsward verlaten heeft om in Hin deloopen bij een nieuwen baas te komen. De Kantonrechter wijst beklaagde er op, dat hij toch deze moeielijkheid had kunnen voorkomen, door kennis te geven, dat de jongen niet meer in zijn dienst was, nu was het verzuim strafbaar. Eisch f 8 uf 2 dagen. geduld moest hebben". Bovenstaand verhaal verwekte vrij wat hilariteit, waarom de kantonrechter, teneinde de rust te bewaren, beklaagde verzocht niet zoo te schreeuwen. Ja mijnheer, ik schreeuw zoo, omdat ik zoo kwaad ben. En toen zijn verhaal ver volgend, kregen wij onder meer nog te hooren, dat zijn oud scheepje nog sterk is, daar het zelve anders zou zijn gebroken. Toen werd bekl. kwaad, toen ging de man van de naar de politie, toen en toen moest hij zijn 14. te Workum. 15. v. Fr. Voor het Kantongerecht.--11 Nov. 1904. e met St. NICOLAAS aif werden de voi ^'11 of vriendinnen Bankop ^aT dWearorde3s’ Kruidkoek, Speculaae der veen ai^keien en Taai-Taai wensck doch-et bij HOMMES, waar voc ■S.’nt. f eenige malen op de schoolbanken. Beklaagde rtr* nPlïP K K I tlfl was niet verschenen. Eisch bij verstek f5 VÜ IIÜllV V Ül sub. 4 dagen hechtenis. 2. J. H. te Bolsward had ook een kind, dat de school niet geregeld bezoekt. Het Ojingen s. v. p. een paar dagen te vort M. eischt bij verstek f 3 of 2 dagen hecht. 3. W. B. te Bolsward heeft, volgens zijn eigen verklaring, 6 kinderen die school no. 2 bezoeken en als dan eens een vrij blijft, OMMES, Bolsward. dan merkt men dat zoo niet. Klaaske, één van de zes, was den 13 en 15 September één* v* en den 14 September 2 schooltijden v^ DOlSWafU, bleven. Eisch t 3 sub. 2 dagen hechtenis. 7 7 4 8 V te Workum was den 20stenumdacllt OD de October dronken en goed dronken ook. Hij A zelf weet er niets meer van. De agent van politie de Boer weet het wel, deze trof hem aan in de Bagijnestraat aldaar en vermaande hem om naar huis te gaan. En nu bleek ten volle, hoe dronken beklaagde was, tenminste hij beweerde de Boer niet eens te hebben ngjp, (TPVinn ivlnor •viol o Tl In’l Voor het kantongerecht gende strafzaken behandeld, zaken wegens de leerplicht waarbij de heer C. J. van kantonrechter fungeerde. 1. P. de H. te Parrega had een tertje Hendrikje. Hendrikje ontbrak in Sept. gezien. Maar met al dat beweren hoort hij x vr i i i i toch nog 3 dagen hecht, tegen zich geëischt. «lITlStG IIIpCllhoildd’ l)lj UI Met den zegen visschen en geen zegen op ’twerk krijgen, dat overkwam 5. W. F. eii( m 6. A. v. d. B., beiden van Gaastmeer. Zij) I werden in de Zandmeer onder Workum aan getroffen door de agenten Wiegersma en Postma, die proces-verbaal tegen hen op maakten. Eisch bij verstek 5 dagen hecht. 7. U. F. te Rien had te veel //Schiedam" genoten. Beklaagde was niet verschenen, anders had hij gehoord, eisch f 15 of 3 dagen hechtenis. 8. O. J. te Wominels had den 8sten October ook /zte veel". Eisch bij verstek f10 subs. 3 dagen hechtenis. 9. K. D. te Makkum was ook lid van z/de natte gemeente". Eisch bij verstek f 10 of 3 dagen hechtenis, 10. R. A. te Arum, alsvoren. Bij ver stek wordt geëischt f 10 sub. 3 dagen hecht. 11. H. de V., gedom. te Bolsward, is eigenaar van een schip en van... een goede stem, zoo goed, dat hij zich best verhuren kan bij den een of anderen //spullebaas". Het proces-verbaal luidt, dat hij den llden October bij Oosterend de vaart versperde, zoodat twee pramen en een schip genood zaakt waren te wachten. Onder ’t voorlezen hiervan schudt beklaagde herhaaldelijk met zijn hoofd, en nog is de lezing er van niet afgeloopen of hij vraagt verlof om de waar heid te zeggen, waarop wij een omstandig verhaal krijgen, van ’t geen gebeurde. Met een stentorstem vertelt beklaagde het volgende: z/Ik was te Oosterend aan ’t zand lossen, toen daar de praam der gemeente-reiniging, de //kommissiepraam" zal ik maar zeggen, aan kwam varen. Ik moet er door, zeide die reiniger, waarop ik hernam, dat hij even ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. dat hij de Roomschen het land passeeren laat. Bekl. //Da’s wol wier Huitema." H. M. te Workum, 20 Oct., dronken. Eisch f 3 of 2 dagen. H. P. te Gaastmeer, 16 Oct., dronken Eisch f 10 of 3 dagen. P. L. R. te Gaast, 18 Oct., dronken te Witmarsum. Eisch f 3 of 2 dagen. IJ. P. B. te Dedgum, 18 Oct., dron- Eisch f 3 of 2 dagen. J. IJ. te Witmarsum, 18 Oct., dron- Eisch f 10 of 3 dagen. A. W. v. d. Z. te Warns, 21 Oct., Eisch f 15 of 3 dagen. Lemster bokking is dientengevolge dan ook hoog, daar voor de enkele haringen, die nog gevangen worden, reeds 5 cent per stuk wordt betaald. Sloten. Zooals is gemeld, overleed in Juli dezes jaars Jentje L. Tjalma, //de zonderlinge man", die behalve eenige effecten, in zijn bezit had een armoedige woning en... een paar oude tabaksdoozen, waarin eene waarde van f 1860 aan bankpapier was geborgen. Die woning is dezer dagen geveild en inge zet op de hooge som van... f441. Bij die gelegenheid bleek, dat door den heer S. Spannenburg, notaris te Lemmer een keurig uitgewerkte stamboom der familie was samen gesteld, die aantoonde, dat van de 106 erf genamen er eenige zijn, die van de nalaten schap 1/i336 deel hebben te vorderen. Wonseradeel, 26 Nov. De Gemeente raad heeft heden eervol ontslag verleend aan J. Keuning als onderwijzer aan de school te Makkum en aan A. E. Vellinga als onder- zeres aan de school te Witmarsum. In de plaats van de laatste is benoemd J. Wilkens te Annerveensche Kanaal, met wie op de v&ordracht stonden J. H. Vergonet te Leeu warden en J. Dijkstra te Jubbega-Schurega. Naar aanleiding van een verzoek van den gemeente-veldwachter J. Mulder verklaarde de Raad zich bereid aan dezen, bij verkregen eervol ontslag, eene tegenmoetkoming voor levensonderhoud tot een bedrag van f 390 per jaar uit de gemeentekas toe te kennen. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van ingezetenen van Makkum tot het toe staan van eene bijdrage in de door het dijks- bestuur der Vijf deelen Zeedijken Buiten dijks te ondernemen verlaging en bestrating van een gedeelte zeedijk. In verband met de gewijzigde Drankwet werden nieuwe verordeningen op het vergun ningsrecht vastgesteld. Dit recht blijft bepaald op f 12.50 per f 50 geschatte huurwaarde. De schatting zal voortaan geschieden door Burg, en Weth., die zich evengoed in staat achtten deze in eersten aanleg als de Raad in gevallen van hooger beroep vast te stellen. Op een verzoek van P. Dijkstra te Wons besloot de Raad aan dezen eene oppervlakte van 84 c.A. van den pu blieken weg, tegen f 21, in koop af te staan, na deze opper vlakte vooraf aan den publieken dienst te hebben onttrokken. Workum. Alhoewel onze politiemannen er terdege op uit zijn en zelfs met argusoogen de jongens bijna doorkijken om te zien of ze hier of daar ook een z.g. //kattepuul” schuil houden en zoo mogelijk dat voorwerp zien te bemachtigen, omreden er anders niets dan kattekwaad mee wordt uitgevoerd, wat een inwoner van Gaast Vrijdag alhier ondervond, die n.l. door D. R. met zoo’n gevaarlijk speel wapen werd getroffen. Het had weinig gescheeld of het steentje was den man in de slaap van het hoofd terecht gekomen, nu was het even daarnaast, wat een blauwe plek veroorzaakte. De man was hiermede niet tevreden en gaf het ter bevoegder plaatse aan, waarna proces-verbaal tegen den jongen is opgemaakt. De kattepulen weg, jongens! Vermaakt u liever met onschuldiger spelen en ge blijft uit de handen van de politie, de Banier. Naar wij uit vertrouwbare bron ver nemen, zal de pannenfabriek van den heer T. Abbring Hingst alhier, eene geheele wij ziging ondergaan. Door het aanbrengen van verschillende soorten machineriën zullen daar in ’t vervolg Cement dakpannen en steenen worden gefa briceerd en wordt de fabriek zóó ingericht, dat men het geheele jaar kan doorwerken, wat door de arbeiders, die op deze inrichting worden geplaatst, zeker eene zeer welkome verschijning zal wezen. Aan de panfabriek waren de arbeiders, behalve de meesterknecht, bijna een halfjaar zonder verdiensten, omre den er dan niet gewerkt kon worden. Alleen met den aanvoer van klei, benoodigd voor het zomerhalfjaar, kon dan nog iets worden ver diend. De nieuwe inrichting wordt ondernomen en gedreven door de heeren T. Abbring Hingst en J. H. Swart Jzn. Voor onze plaats, die niet rijk is gezegend met industrieele ondernemingen, is het te hopen dat deze fabriek moge bloeien en zich mag uitbreiden, wat zeer zeker onze stad en de ondernemers ten goede komt, de bezichtiging der huizen, getrokken, maakt dit wel Jammer dat het slechts den ledigen emmer. Dat het getal belangstellenden heden zeer groot’ is, laat zich begrijpen. Er zijn veel koopers van buiten. Voor gereserveerde plaat sen moeten ooknu weer kwartjes worden betaald. Akkrum, 28 Nov. Als eene bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat door den slager W. J. Koopmans van den veehouder 8. 8. Hijlkema alhier heden een varken is gekocht voor den enormen prijs van f 140. Gaasterland,-28 Nov. De aan de kust wonende visschers alhier hebben het bedrijf gestaakt, na zich in de laatste weken bezig gehouden te hebben met de vangst van bot in netten, zoowel als aan hoekwant. Over het geheel heeft het vischjaar slechte uit komsten opgeleverd. De voorjaarsharingvangst gaf slechts matige resultaten, evenals de palingvangst en de ansjovisvisscherij mislukte bijna geheel. De najaarpalingvangst gaf mede geringe voordeelen, terwijl de botvisscherij slechts aan weinigen een matige daghuur verschafte. Enkele visschers hebben, nu het bedrijf telken jare mislukt, besloten het vischtuig enz. te verkoopen om op andere wijze in hun onderhoud te voorzien. 28 Nov. Werden tot nog toe alhier steeds de boomen gekapt, tegenwoordig begint men met uitstekende gevolgen eene andere manier toe te passen. Door sommigen worden thans de boomen bij den grond afgezaagd. Dit gaat vlugger dan kappen en men be spaart bovendien aan den voet van den boom een aanzienlijk stuk hout. llepk. Nieuwsbl. Wijmbritseradeel, 26 Nov. Uitslag der heden door B. en W. gehouden verpachting voor drie jaren, van de tolheffing bij de brug over de SneekerBolswarder zeilvaart nabij Wolsum, met de bediening dier brug en genot van vrije woning. Ingekomen vijf biljetten, Hoogste inschrijver Bauke B. de Jong te Hommerts met de som van f 266 per jaar. Gegund. De tegenwoordige pachtsom is f 165 per jaar. Makkum. Benoemd tot postbode alhier voor den bodeloop MakkumWorkum, W. Hardorfl', laatstelijk bodetusschen Kollum-Ee. De benoemde komt in de plaats van H. de Boer, die als zoodanig eervol is ontslagen. Workum, 26 Nov. De ijsclub //Workum” hield dezer dagen hare gewone November- vergadering, waarin (ijs en weder dienende) de winter-campagne werd geregeld. Ofschoon in deze vergadering geene rekening en verantwoording pleegt te geschieden, bleek uit de besprekingen toch, dat de kunstijsbaan in den afgeloopen winter veel had bijgedragen tot hernieuwden bloei der club. De kas is in zóó* goeden doen, dat niet alleen alle kosten van inrichting der nieuwe baan konden worden betaald, maar ook voor den a.s. winter niet minder dan vier diverse rijderijen op het programma konden worden gezet. Het onder water zetten der baan bleek bij den huidigen lagen waterstand vrijwel onbe gonnen werk, weshalve hiermede gewacht wordt tot gunstiger gelegenheid. De Friesche Ijsbond wordt door //Workum” met een bedrag van f 2.50 gesteund. Lemmer. Als het niet spoedig verandert, dan gaan onze visschers, en met hen vele neringdoenden alhier, een schralen winter tegemoet. Was toch de ansjovisvisscherij dit jaar reeds slecht, en de botvisscherij over het geheel zuinig, ook de hoop die zij hadden op een goede haringvangst blijkt tot heden toe ijdel. Al ruim 3 weken toch zijn reeds een 40 onzer visschers met de haringvis- scherij bezig en nog is hier in ’t geheel geen 25-tal aangeveerd. De prjjs der echte Bolswardsche Courant t "-Lt1 "di roil iilpenhouder

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1