Meuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. de vieeg.. 1904. 43ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags No. 97. t i ZONDAG 4 DECEMBER. BINNENLAND. M VOOR Afzonderlijke koopers. plotseling wonderbaarlijk te raken je dooden ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Heerenveen, 1 Dec. In de Dinsdagavond j.l. gehouden bestuursvergadering van de ijsclub „Thialf” is besloten bij de viering van het gouden jubilé een optocht te houden, voorstellende de overwintering op Nova Zem- bla. Aan dezen optocht met een viertal groote wagens' zullen niet minder dan 60 personen deelnemen. Herstemming Prov. Staten. 1 Dec. Bij de heden gehouden her stemming voor de Prov. Staten werden 3963 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen werd de heer mr. J. Wolfman, cand. der Vrijzinnig-democraten en liberalen te Nijehaske’ bij Heerenveen, met 2030 stem men. De heer E. de Haan, soc.-democraat te Bakkeveen, had 1933 stemmen. Heerenveen, 1 Dec. Naar we vernemen is opnieuw een justitieel onderzoek ingesteld tegen een in deze omgeving zeer bekend persoon, die in de laatste ja ren den boer kunstenaar toen op den grondde stukken van de viool raapte hij op en sprak ermee; hij kuste ze en streelde het doode hout. Beppo had het verstand verloren. Langzaam was de waanzin komen aansluipen sedert den dag, dat hij de oude Italiaansche viool zijn eigendom noemdede overprikkeling der zenuwen, het ingespannen studeeren hadden de verwoesting zijner geestvermogens bewerkt en noch zijne vrouw, noch de intieme vrienden, noch de jubelende menigte hadden daarvan iets vermoed. Beppo werd in gebracht en hun best om Na een verblijf wilde de geneesheer wagen. was Beppo reeds op het weg te gaan toen de man hem terugriep en zeide ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Met den eens zoo vroolijken kunstenaar had een groote verandering plaats; hij werd menschenschuw, vermeed zijne vrienden, ja onttrok zich zelfs aan ’t gezelschap zijner vrouw. Juanita kon geene verklaring vinden voor deze plotselinge verandering; eerst sprak ze er hem op vriendelijken toon over, toen bezwoer ze hem onder tranen haar zijne liefde toch niet te onttrekkenalles was te vergeefschToen werd ze jaloersch; ze ging zijn doen en laten na, doch niets bevestigde haar vermoeden; Beppo scheen alleen voor zijne viool te leven. Nooit had Beppo zoo verrukkelijk gespeeld publiek en pers brach ten hem de schitterendste hulde en weken achtereen was ook de laatste plaats uitver kocht, wanneer hij een concert gaf. Maar Beppo was voor het gejuich der menigte onverschillig. Wanneer de laatste toon zijner viool was weggestorven, kon het krachtigste applaus hem niet weer voor het voetlicht brengen en deze eigenaardigheid maakte Beppo nog beroemder. Juanita leed steeds meer, want Beppo bemoeide zich bijna geheel niet meer met haar. Een Amerikaansche impressario deed Beppo het voorstel op de meest schitterende voor waarden eene tournee in het buitenland te maken. De kunstenaar nam het voorstel aan en stelde slechts ééne voorwaarde; dat nooit en onder geen voorwendsel eene vreemde hand zijne viool mocht aanraken. Juanita wilde hem op zijne reis verge zellen en deze verzette zich daar niet tegen. De geheele tournee was één triomtocht, maar ook in den vreemde lieten, evenals in Parijs, alle ovaties den kunstenaar koud. Dat kon echter den man van zaken niet anders dan aangenaam zijnnog nooit had hij zooveel succes gehad met de reis vaneen artist. Juanita volgde haren echtgenoot treurig en berustend. Tevergeefs trachtte ze weer in nadere aanraking met hem te komen gedu rende de twee jaren dat ze samen de wereld doortrokken, viel haar geen lief koozing, geen teeder woord ten deel. Beppo leefde alleen voor zijn instrument. Te Parijs werd hun leven niet anders dan alleen in zoover, dat de voorkomendheden van Juanita, haar teedere pogingen Beppo prikkelden en hem tegen zijne vrouw innamen. Je verveelt me met je liefde, zei hij. Had ik je maar nooit leeren kennen! Wij kunstenaars moesten eigenlijk nooit trouwen. Voor 't oog der wereld trachtte Juanita het gedrag van haar echtenoot te verbergen. Bloedverwanten en vrienden konden het geluk der jónge vrouw niet genoeg roemen Op zekeren dag, toen Beppo zich weer in zijne studeerkamer had opgesloten, dreef de nieuwsgierigheid Juanita er toe om door het sleutelgat te gluren. Wie beschrijft hare verbazing, toen ze haren man voor een stoel zag knielen, waarop de viool lag en toen ze zag hoe hij het in strument met hartstochtelijke kussen bedekte. Daar schoot haar te binnen, dat Beppo, sedert hij deze viool bezat, koel en onvrien delijk tegen haar was geworden en eene machtelooze woede, vermengd met jaloersch- heid op het instrument, maakte zich van haar meester. Nu weet ik eindelijk, wie je liefhebt, zeide zij tot hem. Het is je vioolOm haar ben je slecht voor mij geworden, om haar moet ik lijdenje bent krankzinnig. Ja, antwoordde Beppo, ik bemin mijne viool, ik bemin haar alleen en jou haat ik, want jij vergalt mij het leven En dat moet ik booren ter wille van eene viool! riep Juanita; als het nog eene vrouw was, zou ik me kunnen wreken, ik zou hare schoonheid kunnen verwoesten Maar een viool... o! Ik zal ze vernielen Waag het niet haar aan antwoordde Beppo dreigend, ik zou Toen volgden er tranen en Juanita vroeg vergiffenisze bezwoer hem voor haar weer de oude te worden. Deze scènes herhaalden zich steeds vaker en op zekeren dag greep Juanita, zonder dat Beppo het verhinderen kon, de viool, met een hartstochtelijk gebaar slingerde ze het instrument tegen den grond en zette den voet er op. Een Guarneriusschreeuwde Beppo en viel bewusteloos op den vloer. Ontsteld riep Juanita den huisknecht te hulp en bracht Beppo weer tot bewustzijn. Zonder een woord te spreken, knielde de melodische en zwaarmoedige Italiaansche volks wijzen ten gehoore te brengen. De knaap met de verstandige oogen en het openhartig gelaat trok de aandacht van een muzieklief hebber en deze liet hem onderricht geven. Beppo beloonde zijn weldoener door ijzeren vlijt en na het noodige voorbereidend onder wijs kwam hij op het conservatoire, hetwelk hij met den eersten prijs verliet. Hij com poneerde en zijne composities hadden dadelijk een groot succes. Op tweé-en-twintig-jarigen leeftijd trouwde hij met de oudste dochter van een beroemden componist en Juanita, kun stenares van top tot teen, was met hare schoon heid en talent wel in staat om liefde te wekken. Beppo verafgoodde dan ook zijn jonge vrouw en deze was met groote teederheid aan haren man gehecht. Samen leerden zij het leed en de vreugde van het artist-zijn kennen. Eerst moesten zij in hun jonge huis houding heel zuinig zijn, maar hoe meer Beppo’s talent zich ontwikkelde, des te grooter werd ook de stoffelijke welstand. Eu hoe onbezorgder de toekomst voor deze door de góden gezegende menschen werd, des te in niger scheen Juanita haren man aan te han gen, terwijl hij zijne echtgenoot elke minuut wijdde, welke hij voor zijne kunst kon missen. Zooals zoovele kunstenaars had ook Beppo eene bijzondere voorliefde voor zeldzaamheden op kunstgebied en vooral zocht hij naar oude muziekinstrumenten. Op zekeren dag trad hij een kleinen uitdragerswinkel binnen, waar hij toevallig voorbij kwam. Heeft u ook strijkinstrumenten vroeg hij den ouden man. Op diens „neen” punt om 1 Als ik me niet vergis, moet ik toch nog een oude viool hebben, als meneereen oogen- blik wil wachten, zal ik eens even gaan kijken. De oude haalde weldra van tusschen oude ledikanten en bestoven boeken eene viool kist te voorschijn, half gebroken en met een dikke laag stof bedekthierin lag een oude viool, die men haast niet kon aanvatten, zoo vuil was ze. Toen Beppo den vorm van het instrument zag, maakte hij eene beweging, die getuigde van verrassing; de vorm herinnerde aan de violen van den beroemden Italiaanschen mees ter wiens instrumenten door lief hebbers met goud worden opgewogen. Beppo, die zijne opgewondenheid nauwe lijks kon bedwingen, nam het instrument en den strijkstok, welks haren van ouderdom zwart geworden en in geen jaren met hars in aanraking waren geweest en maakte eenige streken op de viool. In weerwil van de dikke korst vuil was de toon zuiver en vol. Toch geloofde Beppo, dat hij zich vergiste. hoe zou zulk een kostbaar instrument in zoo’n kleinen, armoedigen uitdragerswinkel verzeild raken? Om zich te overtuigen, besloot Beppo de viool te koopen en vroeg: Hoeveel vraagt u voor ’t instrument Het is eene goede viool, mijnheer, onder 20 francs kan ik ze u niet geven en dan ook alleen maar omdat de kist stuk is, anders. Beppo wierp een goudstuk op de toonbank nam de viool en liet den koopman de kist. Thuis gekomen, liet hij dadelijk een in strumentmaker roepen en in zijne tegenwoor digheid moest deze de viool uit elkander nemen... en toen... Beppo beefde van aandoening... aan den binnenkant van het bovenste gedeelte stond in het hout gebrand „Fecit Cremonae, anno 1689.” Toen het instrument weer in elkander was gezet, her kende Beppo' ook het beroemde lak, hetwelk nog nooit iemand heeft kunnen namaken. Als een jaloersch minnaar verborg Beppo zijn schat en maakte er zelfs voor zijne vrouw een geheim van. Sedert dien dag leefde hij alleen voor zijne viool, hij sloot zich op om te werken en besteedde dagen Qn nachten om op zijn tooverviool te spelen Beppo Mero was als jonge man niet alleen een violist van beteekenis, maar ook als com ponist gunstig bekend. Italiaan van geboorte was hij als knaap naar Parijs gekomen en had meegewerkt om in café’s de eigenaardige opging met premieloten en andere financieele operaties, waartegen we bij herhaling ge waarschuwd hebben. Thans zou hij te Hoorn- sterzwaag waardelooze loten onder valsche voorspiegelingen aan den man hebben gebracht. Uit den Zuid-Oosthoek, 30 Nov. Alle weerprofeten voorspellen een strengen winter. De bijen evenwel, en deze tellen als weer profeten niet het minst mede, voorspellen juist het omgekeerde. Verwachten deze diertjes strenge vorst, dan stoppen zij de vlieggaten zoo dicht, dat er nauwelijks een bij door kan. En tot nu toe laten zij de gaten ge heel open, zoodat de ijmker daarin moet voor zien, zal er niet teveel warmte uit den korf verloren gaan. Wij zullen afwachten wie ge lijk heeft, de beroemde weerprofeten of deze kleine diertjes. Het is wel eerder gebeurd, dat de laatste het wonnen. Leeuwarden, 1 Dec. Drukke dagen zijn het geweest in de Harmonie en soms druk kend vanwege warmte, rook en smook. Dat kon wel niet anders met zoo n vol te van menschen. Voor ’t publiek was er weinig ruimte en natuurlijk waren er meer kijkers en hoorders, dan bieders en Animo was er wel. Voor de schilderijen zijn hooge prijzen gemaakt. De schilderijen hebben totaal ruim f 19000 opgebracht, dat is f 11000 beneden de taxatie. Hoe hoog de inkoop is geweest, vernemen we misschien later, doch nu weten we al vast dat er naar deze tegengevallen prijzen gerekend, toch nog ’n 1U00 guld. jaars alleen aan rente op is verkeken Voeg daarbij de renten van het prachtige servies en andere kostbare artikelen van weelde, gedurende een tijdvak van 17 jaren en maak dan uwe rekening Of liever maak die later, wanneer alles te gelde is gemaakt en we meer weten dan thans. 2 Dec. De crediteuren der firma Brunings Ten Gate te Sneek hebben per circulaire de mededeeling ontvangen, dat de volle honderd procent zal worden uitbetaald. Hepk. Nteuwsbl. v. Fr. KifflSWerd, 1 Dec. ’04. Door de stem gerechtigde manslidmaten is tot diaken her kozen de heer W. Kroon en tot ouderling de heer J. Rauwerda. Laatstgenoemde be dankte, waarop de heer C. Wieling werd gekozen, die de benoeming heeft aangenomen. Sneek. In de Donderdagavond j.l. ge houden vergadering in Amicitia, van de ver- eeniging „Floralia” alhier, ter bespreking van het voorstel van het Bestuur, tot het verleenen van een subsidie voor de in 1905 te houden bloemententoonstelling alhier, werd besloten het geheele kassaldo, groot f350, ter beschikking te stellen van de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenver keer, die het initiatief tot en de leiding voor die tentoonstelling heeft genomen. Zooals we reeds vroeger hebben gemeld, verleende de Raad dezer gemeente voor dit doel een subsidie van f 500. 1 Dec. Een treurige plechtigheid had hier heden plaats een jong geneesheer, de heer A. Piebenga, in leven dokter teJoure, werd op onzen doodenakker aan den schoot der aarde toevertrouwd. Een slepende ziekte, waarvoor geen kruiden gewassen waren, maakte een einde aan een leven, dat voor velen in zijn standplaats zoo dierbaar was geworden. Verliest Joure veel in den jongen medicus, zijn ouders alhier verliezen in hem hun eenig kind. 1 Dec. De liberale kiesvereeniging „Sneek” alhier heeft besloten bij de a.s. verkiezing van een lid voor de Prov. Staten (vac. Sijbrandij) geen candidaat te stellen. Iemand uit Leeuwarden, die wegens bedriegelijke bankbreuk veroordeeld werd tot 6 maanden gevangenisstraf, welke straf hij thans ondergaat te Groningen, kreeg op zijn verzoek van den Minister van Justitie ver lof, zijn stervende vrouw een bezoek te bren gen en heeft verleden Zondagavond drie uur bij haar doorgebracht. Zij is later overleden. De zoon van een hengsten houdster in een buurt nabij Biervliet, heeft van een der op stal staande dieren zulk een hevigen slag tegen den buik ontvangen, dat hij des ande ren daags aan de gevolgen overleed» i een krankzinnigengesticht beroemde geneesheeren deden hem te genezen. van verscheiden maanden eene poging tot redding wagen. Hij noodigde eenige vrienden van den kunstenaarop een gegeven teeken zou Juanita uit een aangrenzend vertrek komen. Toen de zieke kunstenaar binneutrad, hielden al de genoodigden zich, alsof ze Beppo pas den vorigen dag nog hadden gezien. De on gelukkige kunstenaar was verstrooid, zag er neerslachtig uit en onttrok zich aan zijne kennissen. Nu, geëerde meester, zeide de dokter plotseling en klopte hem vriendschappelijk op den schouder, nu moet u ons toch eens eene proeve geven van uw wonderbaarlijk talenthier is uwe viool Bij deze woorden schrikte Beppo op. Sedert hij in het gesticht was opgenomen, had hij geen instrument gezien. De dokter overhan digde hem een viool, die uiterlijk volkomen geleek op die, welke vroeger zijn eigendom was geweest. Beppo begon te bevenhij rukte den dokter het instrument uit de hand, bekeek het wantrouwend van alle kanten en greep toen met trillende vingers naar den strijkstok. Maar reeds na den eersten toon slingerde hij de viool weg. Dat is niet de mijne, riep hij, dat is niet mijne viool. Op dit oogenblik kwam Juanita uit de aangrenzende kamer op hem toesnellen en omhelsde hem onder den uitroep Beppo, Beppo Ik_ben het immers, jou Juanita, die je lief heeftKen je me dan niet Ellendig wijf! schreeuwde Beppo met heesch geluid. En door een plotselinge razernij overvallen, wierp hij zich op de ongelukkige en wilde haar worgen, doch het mocht den aanwezigen gelukken haar te bevrijden en hem de boeien aan te leggen. I N~G E Z O N D E N. Mijnheer de Redacteur! Zoudt U dit als ingezonden in Uw blad willen plaatsen? Bij voorbaat dank. HET GROENE KRUIS. Door mij zijn onlangs aan alle genees heeren in Friesland, gevestigd op plaatsen waar nog geen Groene Kruis is opgericht, eenige gegevens daarvoor verzonden. Mocht men op plaatsen, waar geen dokter en geen Groene Kruis is, inlichtingen daaromtrent verlangen, dan wende men zich eenvoudig tot den naastbijzijuden geneesheer of anders tot een der leden van het Hoofdbestuur. P. de VRIES Jzn., Secretaris. Oosterend, 1 Dec. 1904. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1