Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. T 1904. Verschijnt Donderdags en Zondags. 43ste Jaargang. No. 99. ZONDAG 11 DECEMBER. SI f Uit de Raadszaal. j VOOR 'lil Afzonderlijke het sup- *.1 ver- de adressen van D. de huizen zullen den tie verplichting 4 Vergadering op Vrijdag 9 December 1904. Feenstra af staan ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. vaststelling van de ver en invordering van ver- 10. V en Weths., om de en inbraak bij den ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. van een van onderzoek, de heeren v. d. Meulen, v. d. Meer en van Randen. j. Een adres van enkele bewoners der Nieuwe Turfkade, verzoekende niet in te gaan op een verzoek van hunne buren om de rij boomen langs de huizen te rooien, daar men als ze aan den binnenkant goed opsnoeit, geen last aan veroorzaken. k. Een adres van de Werkliedenvereeniging „Eendracht zij ons Doel”, verzoekende eene som in eens ten behoeve hunner kas, omdat zij uit de verhoogde contributie niet kunnen bestrijden de uitkeering aan hunne zieken, welke uitkeeringen reeds verscheidene jaren de algem. armenzorg ten goede zijn gekomen. Deze adressen in handen gesteld van B. en W. l. Een adres van den heer Johs. de Boer, directeur der gemeentereiniging, om verlen ging van de toestemming om te mogen waarnemen het agentschap eener Verzekerings Maatschappij, daar die vergunning met 1 Januari is verstreken. De Voorzitter vraagt urgentie, en adviseert namens B. en W., de Commissie van de Reiniging gehoord, gunstig op het adres te beschikken. Met algemeene stemmen goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanbieding van: a. Suppletoir kohier hoofdelijken omslag; b. Reclames in beroep bij Gedep. Staten tegen den hoof del. omslag. Het suppl. kohier van hoofdel. omslag, alsmede de reclames in beroep bij Ged. Staten, worden gesteld in handen der Commissie, belast met het primitief kohier, om in een volgende vergadering deze zaak te behandelen. heer v. en gevolg verwart. De heer Kramer zegt dat het wel waar is dat de jaarwedde in de instructie is be paald, doch dat het blijkbaar de bedoeling van den heer Tromp niet zal zijn om de instructie verder te wijzigen. Hij constateert met genoegen dat de heer v. d. Meer erkent, dat de belooning voor de meerdere werkzaamheden het hart der kwestie is en hij zou dan ook wenschen dat het voorstel van B. en W. werd aangenomen, dan kon met de Gas commissie en ook met den heer Tromp nader overlegd worden of en hoe dan de instructie nader herzien moet worden. De Voorzitter vindt dat de discussie in een vreemd spoor komt, in het adres staat geen woord gerept over de instructie, ook niet dat hij verhoogd wenscht te worden op de bestaande instructie. De heer Schotman merkt daartegen op, dat zijn voorstel gegrond is op de nadere circulaire door den heer Tromp aan de raads leden gezonden en de heer Praamsma vindt, dat het gaat om verhooging en als hij bedenkt wat de heer Tromp alleen van de gemeente, het vorig jaar aan de Zuivelschool en nu weer aan de school met 10 lokalen zal ver dienen, de particuliere architectuur zeer zeker nog a] wat bedraagt. De Voorzitter vraagt daarop of de heer Tromp dan ook belast wordt met den bouw der nieuwe school? Zulks is hem niet bekend, waarop de heer Praamsma antwoordt, dat hij dit niet weet, doch wel wat in 't vorig en dit jaar bij de Zuivelschool is gepresteerd. De heer Eisma vindt dat de discussion nog niet veel licht op de eigenlijke zaak hebben geworpen. In verhouding met andere fabrieken van gelijken om vang is de jaar wedde hier te laag en de cijfers door de Gas commissie verstrekt, zijn door hem persoonlijk nagegaan en meerdere opgaven heeft hij verkregen dat Bolsward verre beneden de gemiddelde raming staat. B. en W. hebben gemeend, dat dit niet zoo behoort. Sedert de heer Tromp hier directeur is, is 't gasverbruik 2x/2 balf maal zoo groot geworden, ook het finantieel beheer is 21/2 maal zoo groot. Al de jaren dat de heer Tromp directeur was, is geen enkele stoornis geweest, waaraan hij schuld had en zoo’n directeur dient men te waardeeren. In vergelijk met Winschoten, Nijkerk en Wageningen bijv., waarvan de cijfers aanwezig zijn en genoemd worden, wordt veel meer salaris verdiend ook met en door de bijbetrekking der waterleiding. Wanneer de fabriek er onder leed, zou de heer Tromp geen nevenwerk ter hand nemen, 't was daarom, dat hij bedankte als directeur der ambachtsteekenschool. De billijkheid brengt mee, dat hij verhoogd wordt, ’t zij in jaarwedde, ’t zij in den vorm van tan tièmes, of aandeel in de behaalde winst. De heer v. d. Meer wil even aanstippen, dat de cijfers der Gascommissie officieel zijn en die commissie heeft daaruit berekend dat de norm, die hier te laag is, wel ruimschoots wordt behaald door de architectuur, die toch tijd vordert, terwijl de fabriek voortdurend toe zicht behoeft. De nadere verklaring van den heer Eisma in diens cijfers zou al weder verder onderzoek eischen, o.a. of daar, waar hij met zulke gunstige cijfers komt, ook groote afnemers zijn als bijv. „Hollandia”, of er veel gasmotoren van groote capaciteit zijn, enz., want de Gascommissie heeft alles nog eens goed overwogen en blijft bij hare conclusie. De heer Eisma betoogt daarop, dat de cijfers der Gascommissie wel officieel zullen zijn, maar dat er ook op nevenzaken diende gelet te worden, en men vergete het niet, dat wij hier hebben een bekwaam bouw kundige, wat veel waard is, wat al weer kan blijken uit den bouw der fabriek te Sneek, BiJ Keikes en Tegenwoordig alle 13 leden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een resolutie van Ged. Staten, houj dende goedkeuring der onderhandschë ver huring van „Den Stadstuin” aan J. Nawijn. b. Idem, houdende goedkeuring der onder- handsche verhuring van de Exmorrazijl aan J. W. de Boer. c. Idem, houdende goedkeuring der ver ordening omtrent het openbaar onderwijs. Aangenomen voor kennisgeving. d. Missive van H. H. Armvoogden, be richtende dat in hun college periodiek moet aftreden de heer H. van den Oever, die niet weder in aanmerking wenscht te komen. De aanbeveling bestaat uit de heerenM. J. Wartna, S. J. Oosterbaan Hz. en B. van der Werf. e. Missive van het Bestuur der Stads- Spaarkas, berichtende dat in hun college periodiek moet aftreden de heer H. W. Witte, die niet weer in aanmerking wenscht te komen. De aanbeveling bestaat uit de heeren J. O. Cuperus en G. Eisma Cz. f. Idem van de Plaatselijke Schoolcom missie. Aan de beurt van aftreding is de heer G. Schoonhoff. De aanbeveling bestaat uit de heeren G. Schoonhoff, S. Oosterbaan en P. A. Bruinsma. g. Idem van de Damescommissie voor de handwerken, waar aan de beurt van af treding is Mevr. A. Bölger-Hommes. De aanbeveling bestaat uit de dames A. Bölger- Hommes en M. Westerbaan-de Vos. De benoemingen zullen in de volgende vergadering geschieden. h. Een missive van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, berich tende de Kon. beslissing inzake het beroep onzer gemeente en Harlingen tegen de be groeting van den weg Bolsward-Harlingen inzake de som ad f 450 voor de bestrating te Arum, waarbij Bolsward en Harlingen in 't gelijk zijn gesteld, en de begroeting van den weg moet gewijzigd worden. Aangenomen voor kennisgeving. i. De rekening van den weg Bolsward- Harlingen over 1903. Deze wordt in handen gesteld commissie ter fine d. Meulen, v. Een adres doch hij verder tot niets verplicht is, en werd het voorstel van B. en W. met alge meene stemmen goedgekeurd. 9. Resolutie van Ged. Staten, omtrent de aan te gane geldleening en de tijdelijke geld- leening, met advies van Burg, en Weths. Ged. Staten hebben bezwaar gemaakt tegen de aflossing van slechts f 500 per jaar. Na onderhandeling met B. en W. stellen Ged. voor, de aflossing tot 1910 op f 500 en van 19111927 te bepalen op f 1000 per jaar, B. en W. stellen nu voor alzoo te besluiten en de storting van de geldleening te bepalen op 13 December. De heer Boersma verbaast zich over deze resolutie. De subsidie voor de Sneekervaart is toegestaan in de meening, dat de aflossing over een lang tijdsverloop zou komen en de heer v. d. Meer zegt ook, dat in Oct. 1903 bij hem de meening voorzat, dat als het ware dit reeds met Ged. Staten zoo was af gesproken. Het moge nu waar zijn, dat bij 1911 veel schulden der gemeente zullen zijn afgelost, doch er zullen voorzeker ook weer nieuwe leeningen moeten worden gesloten, wij beginnen al vast met de scholenbouw. Hij kan dan ook niet meegaan met dit voorstel. De heer Schotman begrijpt, dat B. en W. reeds al het mogelijke hebben gedaan en zal daarom er in berusten. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 9 tegen 4 stemmen, de heeren d. Meer, Cuperus, Boersma en Praamsma. Behandeling van het adres van den heer K. Tromp, om verhooging van jaarwedde, als directeur-boekhouder der gasfabriek. De heer Schotman stelt voor, dat eerst wordt opgeheven de geheimhouding, in de vorige vergadering opgelegd, omtrent het rapport der Gascommissie. De Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar. De heer Schotman wenscht te verklaren, dat hij met veel belangstelling kennis ge nomen heeft van de rapporten van B. en W. en de Gascommissie, alsmede van de door den heer Tromp aan den raad gezonden cir culaire en als hij daaruit een gevolgtrekking moet maken, is het deze, dat de werkzaam heden aan de fabriek door de uitbreiding zijn toegenomen, wat door allen wordt erkend, doch de Gascommissie vindt in het recht om bijbe trekkingen te mogen bekleeden, een voldoend equivalent voor hetgeen hij in jaarwedde te kort komt. De bedoeling van den heer Tromp is het, om dat recht te blijven be houden en wordt het hem ontnomen, dan dient de instructie gewijzigd. Om dit punt nader te overwegen, zou ik het wenschelijk achten het adres te renvoyeeren aan de Gas commissie om te adviseeren of art. 4 ook gewijzigd dient en hoe zij dan de jaarwedde wenscht of wel het bestaande salaris te behouden en hem een zeker percentage toe te kennen van de behaalde winst. In deze richting zou hij het wenschelijk achten, dat deze zaak gestuurd wordt. De heer Boersma kan zich hiermede vol strekt niet vereenigen. Zoo pas is met alge meene stemmen besloten den directeur der gemeente-reiniging toe te laten een bijbaantje te bekleeden en het den Gasdirecteur ont nemen, vindt hij meten met 2 maten. Ook moet hij zich verklaren tegen een procents- gewijze uitkeering der winst, want het zou ook kunnen gebeuren, dat er geen winst te behalen was, wanneer later soms een andere verlichting kwam. De vraag dient beant woord: Verdient de directeur al of niet ver hoogd te worden, voor de toenemende werk zaamheden De heer Schotman werpt van zich het ver wijt van inconsequentie, de direct, der reiniging heeft lang niet zulk een verantwoordelijkheid en diens werkzaamheden kunnen ook niet vergeleken worden bij die van den Gasdirecteur. De heer Cuperus merkt op, dat de heer Tromp wel verzoekt een verhooging van jaarwedde, doch volstrekt niet op een wijzi ging der instructie gesteld zal zijn. Het voorstel Schotman zou dan ook geen antwoord zijn op zijn verzoek. De heer Schotman, zegt dat de wijziging der jaarwedde ook al een instructie-wijziging is wijl die in die instructie bepaald is. De heer v.d. Meer kan zich met veel van ’t geen de heer Schotman straks zeide ver- eenigen, door hem is op ’t hart van de 2. Aanbieding en behandeling van pletoir kohier van hondenbelasting Het suppl. kohier van hondenbelasting, ten bedrage van f 22,wordt invorderbaar verklaard voor of op den 15 Maart, en zonder hoofdel. stemming vastgesteld. 3. Voorstel van Burg, en Wethouders in zake'de tolheffing op den trekweg naar Pijphorne. De kon. goedkeuring dient wederom te worden aangevraagd voor de tolheffing van den trekweg naar Pijphorne, niet zoozeer om de geringe opbrengst maar in ,’t belang van den weg zelf, daar die anders veel voor het drijven van vee zou gebezigd worden. Tevens expireert ook de vergunning voor de tol heffing der bruggen over de Workumervaart, en wel de Ymswoldertille en de brug te Parrega. Met algem. stemmen besloten, de eischte toestemming aan te vragen. 4. Benoeming van een onderwijzer aan de Stadsteekenschool. De aanbeveling bestaat uit: No. 1 de heer J. Keikes, No. 2 de heer F. Terpstra, No. 3 de heer M. J. Vergeer. Ie stemming verkregen de heeren Vergeer elk 4 en de heer Terpstra 5 stemmen. Bij de 2e stemming de heeren Keikes en Terpstra elk 4 en de heer Vergeer 5 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Keikes en Terpstra, wie hunner met den heer Ver geer in herstemming zal komen. De heer Keikes bekwam 6, de heer Terp stra 7 stemmen. Bij de herstemming tusschen de heeren Terpstra en Vergeer, werd eerstgenoemde be noemd met 8 stemmen, de heer Vergeer be kwam 5 stemmen. 5. Behandeling van en Wid. P. Boersma, omtrent het van grond, met advies van Burge meester en Wethouders. B. en W. adviseeren dat niet bekend is, welke plannen in de toekomst met dezen grond kuunen komen, waarom er wel eenig bezwaar bestaat om die thans te verkoopen, waardoor dan tevens aan 't verzoek van de Wed. Boersma wordt voldaan. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 6. Behandeling van het adres van A. W. Bootsma te Nijezijl, tot het aanbrengen eener walbeschoeüngmet advies van Burg, en Weths. B.' en W. adviseeren op het adres om een wal beschoeiing aan te brengen, afwijzend te beschikken, daar het erf van adressant, ge legen is aan de Wijmerts en wel meer dan vroeger aan den golfslag is blootgesteld, doch dit is een gevolg van een werk der provin cie, niet der gemeente. Met alg. stemmen gewezen van de hand. 7Aanbieding en ordening tot heffing gunningsrechten. Door de nieuwe Drankwet is een wijziging der verordening op de heffing en invorde ring der vergunningsrecliten noodig. Het ontwerp behelst o.a. dat het recht zal be dragen f 12,50 van elke f 50 geschatte huur waarde of gedeelte daarvan, doch met een minimum van f 25, welke som telken jare voor 1 Mei moet zijn betaald. De heer Eisma wenscht aan art. 2 nog toe te voegen, dat waar B. en W. zijn aan gewezen om de huurwaarde te schatten, zij zich moeten kunnen laten voorlichten door deskundigen. Dit wordt goedgekeurd en de verordenin gen verder onveranderd vastgesteld, gelijk zij ontworpen waren. 8. Foorstel van Burg, verzekering tegen brand Gemeente-Ontvanger voort te zetten. Er is ontvangen een missive van heer A. Vis, omtrent de verzekering van de gemeentekas, ten huize van den ontvanger, welke premie ten bedrage van f 10, de ont vanger niet meer wenscht te betalen. Toch achten B. en W. het gewenscht, dat het kantoor van den ontvanger tegen brand en inbraak verzekerd zij, waarom zij voorstel len, die premie ten laste der gemeente te doen komen. Uit de gehouden discussie bleek, dat de instructie des ontvangers alleen spreekt van j om een brandkast te houden. kwestie ingegaan. B. en W. meenen dat de jaarwedde hooger dient te worden gesteld, de Gascommissie acht het recht van particu liere architectuur een voldoend equivalent om de jaarwedde in verhouding met andere plaatsen in overeenstemming te hebben. Om nu die particuliere architectuur te verbieden en er een som voor te bepalen is eigenlijk een sprong in het duister, waarom hij beter acht het verzoek te behandelen zoo als ’t is ingediend. De heer Schotman herhaalt, dat art. 3 de jaarwedde bepaalt, en dus bij verhooging de instructie reeds gewijzigd wordt, doch de d. Meer meent, dat men dan oorzaak Bolswardsclie Courant 'V -Jw V.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1