Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1905. 44ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 1. ZONDAG 1 JANUARI. 1 9 0 5. L K Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke vertrouwen begroet, tot bede dat het vacature 2. met 10 d. Meer hield zich buiten de wijziging der gemeente- de vacature I g- d< de geldleening ad den heer Blijdenstein van de ver liet schoolgeld bij om Slechts toe te zien op bet onderwijs, de gebouwen, en een aderen balans kwaad Wij hebben om aan olgend jaar wel er aan denken heeft de tijd een jaarkring volbracht en staren wij met 9 stemmen. Meulen bekwamen elk 1 stem was blanco. Daarna komt de beurt. De heer J. C. met 8 stemmen. De h.h. Keikes en v. d. en 1 briefje de vacature Cuperus aan en veranderingen voor den een slechts den ader de geur der ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Het jaar is ten einde gespoedwij hebben het Kerstfeest achter den rug, weer roept het klokgelui de menschheid op tot bede en dank. Tot dank voor wat er goeds genoten werd in het jaar, dat met goede verwachting en nieuwe jaar beter moge zijn. zal afwerpen; zij hebben hun plicht tegen over de samenleving niet volbrachtal deden zij geen kwaad. Anderen daarentegen hebben het kwade nagejaagd, hunne medemenschen op allerlei wijze benadeeld, leed berokkend; ook deze zullen niet met vreugde en gewetens rust terug kunnen zien op den afgelegden weg! Kort is het leven, een tocht naar het graf, Wat heden bloeit, valt morgen af. Ach, dat wij daaraan denken mochten bij het besteden van onzen tijd, er aan denken dat wanneer het nacht wordt ook voor ons, millioenen niet in staat ons kunnen stellen een ongebruikt of slecht gebruikt levens moment terug te koopen Een nieuw jaar is aangebroken, wij staan weder aan de poort, die ons leiden moet naar onbekende toekomst. Of het vrede zal zijn of oorlog, vreugde of leed, gezondheid of ziekte, leven of sterven, welvaart of onder gang, wie onzer zal het zeggen Een wijze Voorzienigheid weefde een sluier, die wij niet vermogen weg te schuiven; de dingen die komen zullen, zijn ons verborgen. Dan wat er ook komen moge, laat ons het moedig en rustig tegemoet gaan; het oog gericht op den zonnigen glans van het goede, niet al te zeer ons bekommerend om het slechte, denkt dat op regen volgt zonneschijn. Laat ons er naar streven goed te zijn, goed voor het eigen ik, goed voor onze omgeving, goed voor de maatschappij, dan zullen wij gemakkelijker de slagen kunnen dragen die misschien ons treffen zullen, zullen wij ooit tevredener kunnen zijn met ons lot! Wanneer ook dit jaar zijn kringloop zal hebben volbracht, zullen wel velen onzer ontbreken op het appèlwien het geluk beschoren is den nieuwen Sylvesteravond te mogen beleven, hem wenschen wij van gan- scher harte een balans toe, waarop leed slechts weinig, gezondheid, voorspoed en echt levensgeluk groote cijfers innemen! Zoo zij het! Vergadering op Donderdag 29 Dec. 1904. Cuperus wordt herbenoemd De h.h. Praamsma, v. d. Meulen, Keikes en Boersma hadden allen 1 st. der com- Een jaar! Wanneer wij staan aan den aanvang daarvan, dan lijkt ons meent gepasseerd te zijn en zij meerit den bloei van het onderwijs te moeten behartigen, niet alleen door toe te zien op de bestaande toestanden bij het onderwijs maar zij ook geroepen is om den Raad voor te lichten in zaken het onderwijs betreffende. Zij wendt zich daarom tot den Raad om diens oordeel in dezen te vernemen Of de Raad hare Commissie bevoegd verplicht acht van zij in een ver verschiet! Oudejaarsavond, het is de avond waarop wij ons nog eens rekenschap geven van het geen zooal ons deel was. En helaas, voor velen is die terugblik smartelijk, nauw ge sloten wonden worden weder opengehaald, lit- teekens doen weer schrijnend zich gevoelen. Het lot der menschen is verschillend, o zeker! Er zijn er onder ons, die het leven doorgaan, als het ware lachend. Zij hebben voorspoed in zaken, zij kennen kommer noch leed, overmoedig zetten zij den levenstocht voort tot ook voor hen de groote ure slaat, die komen moet voor ieder meuschenkind. Deze gelukkigen, zij zullen op zulk een avond met onvermengd genot op het verleden terug blikken, zij kunnen gerust de toekomst tege moet zien. Er zijn er anderen wien het lot minder gunstig was. In hunne gedachten staan zij aan het ziekbed van dierbaren, waar werd geleden en gestreden totdat de zwakke levensvlam werd uitgebluscht. Met angst en ontzetting zullen zij terugdenken aan de bange uren, doorgebracht onder biddend op zien, zwevend tusschen hoop en vreeze, tot dat de levenskracht het won van den zeisman, die slechts noode zijn prooi liet varen. In hoeveler herinnering doemt niet op het smar telijk uur dat men dierbaren moest neerlaten in den donkeren schoot der aarde, moest achterlaten op het kerkhof. Wie kan nog nu niet weenen, wanneer hij staart op den ledigen stoel, die daar staat als een ziellooze herinnering aan een die ging voor altijd! Daar zijn er, die met wanhopigen blik staren op de puinhoopen hunner welvaart. De fortuin is wisselvallig; den een werpt zij alles in den schoot, overvloed en meer nog dan dat; den ander onthoudt zij alles, zelfs het onontbeerlijkste. Er zijn er die worstelen een reuzenstrijd om het hoofd boven water te houden, die lijden en werken, die ploeteren en zwoegen om staande te kunnen blijven, tot dat vilt de zware slag die hen neerploft in den duisteren nacht van armoede en ellende. Troosteloos staren zij op het verledene, handenwringend op de toekomst, waarin zij geen enkelen lichtstraal ontwaren; donkere, stikdonkere nacht om hen heen Voor dezen heeft de Sylvesteravond niets bekoorlijks, hij zal nog eens al het doorge maakte tooveren voor hetgeestesoog en alles nog eenmaal ons doen doorleven onder vlij mend wee! Zoo is het leven; de doornen, voor rozen Wij maken ook een aderen balans op, die van goed en kwaad Wij hebben ons af te vragen of wij gewoeerd hebben met de talenten ons geschonken,ja dan neenWij hebben de rekening op maken van het goede dat wij verzuimde te doen, van het kwade dat wij deden. V zijn niet op deze wereld voor ons zei ven leen; wij zijn een schakel, zij het een ontizienlijke, in den keten, die maatschappij eet. Op ieder onzer rust de dure verplich tin naar beste krachten mede te werken tot venoging van het ge luk niet slechts van onzelven, maar ook van anderen. Daar zijn! die gelooven het hunne gedaan te hebbel wanneer zij wer kend van den vroege: ochtend tot den laten avond rijkdomme; opstapelen, vrouw en kinderen laten leven i weelde. Zij denken niet aan minder gelukkiffi zij leven als zelf- zuchtigen en verzuimen ié goede dat zij met hun geld zouden kunri verrichten. De rekening derzulken sluit it een nadeelig $aldo* een saldo dat eenmaal ange vruchten ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 3. Benoeming van twee leden missie voor de gemeentereiniging Eerst wordt gestemd over de Van der Werf. De heer J. v. d. Werf wordt stemmen herbenoemd. De h.h. Oosterbaan en Cuperus hadden ieder 1 stem. Daarna is de vacature Hommes aan de beurt. De heer J. Hommes wordt met 9 stem men herbenoemd. De h.h. Boersma, Keikes en Eisma hadden elk 1 stem. 4. Benoeming van twee leden der com missie voor het ontwerpen van straf verorde ningen. Eerst wordt voorzien in de vacature Keikes. De heer J. Keikes wordt herbenoemd met 10 stemmen. De heer v. d. Meer bekwam 1 stem en 1 briefje was blanco. Daarop wordt gestemd over de vacature Schotman. De heer M. Schotman Mz. wordt herbe noemd met 10 stemmen. De h.h. v. d. Meer en Van Randen bekwamen ieder 1 st. 5. Benoeming van een lid der commissie voor de gymnastiekschool. De heer J. v. d. Werf wordt herbenoemd met 10 stemmen. De h.h. Cuperus en Keikes hadden ieder 1 stem. De Voorzitter feliciteerde telkens de hee- ren die herbenoemd werden. 6. Benoeming van een lid der commissie van beheer over den weg Bolsward-Harlingen, tengevolge periodieke aftreding van den heer C. J. van der Veen. De heer C. J. v. d. Veen wordt herbe noemd met algemeene stemmen. De Voorzitter dankt voor ’t hem gestelde vertrouwen en verklaart de benoeming aan te nemen. 7. Behandeling van de rekening van den weg Bolsward-Harlingen over 1903, met rapport der commissie. De Commissie, die de rekening heeft onderzocht, rapporteert dat dit onderzoek tot geene op- of aanmerkingen aanleiding heeft gegeven, weshalve zij voorstelt de rekening goed te keuren. De Ontvangsten ter somma van ƒ5342,64 De Uitgaven - 4398,975 Batig saldo 943,665 Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Resolutie van Ged. Staten, omtrent de gemeente-begrooting voor 1905. Ged. Staten zonden, alsvorens meentebegrooting een die tijd zoo eindeloos lang. Een hard hoofd, die het beleeft, het is de uitdrukking, welke wij bezigen om aan te geven, hoe ver wij een volgend jaar wel van ons achten. En toch, voor wij er aan denken heeft de tijd nieuwen op de dingen die achter ons liggen, als waren 1. en den toestand leermiddelen enz. of de raad meent dat zij gehoord moet worden inzake voorstellen het onderwijs betreffende Deze missive wordt ter inzage gelegd om ze in de volgende vergadering te behandelen. i. Een adres van 4 agenten 2e klas, verzoekende ook regenmantels als de andere agenten reeds verkregen hebben. Gesteld in handen van B. en W. om advies. j. Een missive van den heer K. Falkena Bz., waarbij hij bedankt als bestuurslid der Bank van Leening. Zal worden gezonden aan het bestuur dier instelling. k. Het rechtskundig advies van Mr. Burger, inzake de regeeringsbank in de Groote Kerk. De Foorzitter. Ik stel voor hiervan straks in de geheime zitting mededeeling te doen en zoo noodig daarna in de publieke ver gadering het verder te behandelen. Alzoo goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING: l. Benoeming van leden van verschillende colleges en besturen, tengevolge periodieke aftredingen, als a. voogd van het Algemeen Stads-Armenhuis, de aanbeveling bestaat uit de heeren M. J. Wartna, S. J. Oosterbaan en B. van der Werf. De heer B. van der Werf wordt benoemd met 8 stemmen, de heer M. J. Wartna be kwam 3 stemmen. De heer v. stemming. De Voorzitter. Alvorens verder te gaan, meen ik even te moeten opmerken, dat de heer H. J. v. d. Oever te kennen gaf niet weder in aanmerking te komen. Mij dunkt wij mogen dit niet laten passeeren, zonder een woord van hulde gebracht te hebben aan den heer Van den Oever, die zich steeds getoond heeft een waardig burger van onze stad te zijn, die reeds 25 jaren zitting had in het college van Armvoogden, waarvan hij in de laatste jaren Voorzitter was. Wij moeten rekening houden met zijne redenen, waarom hij niet langer die betrekking kon waarnemen, n.l. zijn ouderdom, maar toch heeft hij zich steeds als een krachtig lid getoond en wij mogen hem dan ook een woord van dank niet onthouden. Ik hoop dat het den heer v. d. Oever gegeven moge zijn nog vele jaren in gezondheid en kracht te leven, opdat hij in deze jaren van rust nog vele genoegens mag smaken. (Applaus.) b. bestuurslid van de Stadsspaarkas, de aanbeveling bestaat uit de heerenJ. C. Cuperus en G. C. Eisma. De heer J. C. Cuperus wordt benoemd met 9 stemmen, de heer G. Eisma bekwam 2 stemmen en 1 briefje was blanco. De heer Cuperus verklaart zich bereid, deze betrekking te aanvaarden. c. lid der plaatselijke schoolcommissie, de aanbeveling bestaat uit de heerenG. Schoonhoff, aftr. lid, S. Oosterbaan Hz. en P. A. Bruinsma. De heer G. Schoonhoff wordt herbenoemd met algemeene stemmen. d. lid der damescommissie voor het hand- werksonderwijs, de voordracht bestaat uit de dames A. Bölger-Hommes, aftr. lid en M. Westerbaan-de Fos. Mevr. A. Bölger-Hommes werd herbe noemd met 10 stemmen, Mevr. Westerbaan- de Vos had 1 stem. De heer Hommes onthield zich van stemming. 2. Benoeming van twee leden der com missie voor de gasfabriek. Eerst wordt gestemd over Van der Meer. De heer A, v. d, Meer wordt herbenoemd Tegenwoordig waren 12 leden. De heer Schotman was afwezig met kennisgeving. De notulen worden gelezen en goedgekeurd, doch de heer v. d. Meer maakt een bemerking over ’t officieel raadsverslag, wijl hij niet gezegd heeft dat de gasdirecteur niet zijn hoofdbetrekking kan waarnemen zooals dit behoort, doch alleen dat de gascommissie meerit dat voor den tijd, welke die directeur aan nevenbetrekkingen besteedt, wel iets mag gerekend worden en hij verzoekt daarvan melding in de notulen, wijl het hier een gemeente-ambtenaar geldt. Hieraan zal worden voldaan. De Foorzitter deelt mede dat slechts één biljet is ingekomen voor f 20.000 en wel van te Utrecht a 98 °/0. Ingekomen stukken a. Resolutie van Ged. Staten goedkeurende het besluit van den Raad omtrent den bouw eener nieuwe school met 10 lokalen. b. Idem, houdende goedkeuring van de gemeente- en schutterij rekening over 1903. c. Idem, houdende goedkeuring van het suppl. kohier van hondenbelasting over 1904. d. Idem, houdende goedkeuring van ’s Raads besluit tot verkoop van grond aan F. R. Feenstra. e. Idem, houdende goedkeuring der tijdel. geldleening en begrooting. f. De Koninkl. goedkeuring ordening tot heffing van het herhalingsonderwijs. g. Een missive van den onderwijzer Terpstra, houdende dankbetuiging voor zijn benoeming tot onderwijzer aan de Stads- teekenschool. ag voor kennisgeving aangenomen. h. Een missive van de Plaatselijke Com missie van Schooltoezicht, waarin zij kennis genomen hebbende van het gesprokene door den Burgemeester in de raadsvergadering van 27 October en meenende dat hare Commissie is een Commissie van Bijstand van B. en W. om in zaken van onderwijs geraadpleegd te worden, kan zii zich niet ontveinzen, dat zij over de ge- beslissing te nemen, een nota van aanmerkingen, en wel betref fende de 25°/0 rijkssubsidie voor den scholen bouw, wijl daarbij in rekening werd gebracht het te amoveeren gebouw der Stadsbank van Leening. Het rijk vergoedt wel 25°/0 voor den benoodigden grond doch niet van de gebouwen. Tevens wenschen Ged. Staten de inrichtingen van een ander gebouw voor Bank van Leening ad f 600 afzonderlijk te houden, terwijl ook voor nieuwe meubelen de rijks subsidie is vervallen. De Foorzitter deelt mede, dat B. en W. gemeend hebben zich hierbij niet direct te kunnen neerleggen, en hebben daarover een correspondentie gevoerd met Gedeputeerden. Toch stellen zij, in afwachting van de beslis sing des Ministers voor, de begrooting te wijzigen, zoodat voor den scholenbouw ge raamd op f 22166.50 niet de waarde van het te amoveeren gebouw, doch slechts voor den grond geschat op f 800 de subsidie te bere kenen, en voor de nieuwe meubelen ad f4175 de subsidie niet te -berekenen, zoodat dan 25°/0 wordt gerekend van het overige. De eindcijfers der,begrooting worden dan de inkomsten f 133,382,785 de uitgaven - 132,457,095 waarbij nog f 600 voor de inrichting der Bank van Leening, zoodat het waarschijnlijk batig saldo wordt f 257,61. Inmiddels hebben B. en W. een missive ;ezonden tot den Minister er op wijzende lat art, 626 Burgerl, Wetboek le lid wel Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1