Meuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. TERUGBLIK. 1905. Verschijnt Donderdags en Zondags 44ste Jaargang. No. 2. DONDERDAG 5 JANUARI. RIN N E N L A N D. VOOR Afzonderlijke een en zijn niet hun leven, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. overleden zonder testament na te laten. Hoewel hij in vrij bekrompen omstandigheden had geleefd, werden er na zijn dood, in een oude kist, eenige goede effecten en een paar oude tabaksdoozen gevonden met bijna f 2000 aan bankpapier. Vroeger was hij dienstbaar geweest op eene boerderij en die kist had toen, zooals gebruikelijk is bij den boer, op den zolder gestaan, doch toen hij op zich zelf ging wonen of huiszittende werd, kreeg de kist de eereplaats in zijn nederige wonipg. //Det plak komt d y ta, don haste my salang tsjinne en altiden efteroan stien, mar nou bliuwste foaroan”, sprak hij met welgevallen, wijzende op de kist en zij heeft die eereplaats behouden. De inhoud is nu gedeeld door meer dan honderd erven, wijd en zijd verspreid in en buiten ons land en zelfs in Amerika. Voor geen hunner is de erfenis van be- teekenis. Er zijn die niet meer dan een paar rijksdaalders en allicht nog minder hebben ontvangen, doch merkwaardig is de lijst waarop al de namen der erven voorkomen met hun respectieve woonplaatsen en kwali teiten. Men kan er zich over verbazen, dat zoovele personen van de meest uiteenloopende betrekkingen, allen uit denzelfden stam ge sproten, en her en der gestoven in de we reld, nog een vereenigingspunt moesten vinden in het sterfhuis van oude Jeutje-om, zooals hij in de wandeling genoemd werd, dank zij de oude kist en de oude spreuk hierboven vermeld. Van de meeste erven was hij een oud oom, doch velen hebben hem nimmer ge kend of van zijn bestaan gehoord, zoo snel verspreidt zich een geslacht en verliezen verre verwanten elkander uit het oog. Surhuizum, 1 Jan. De zuivelfabriek alhier is beden morgen afgebrand. Ze was niet in werking den laatsten tijd. Vrijdag was ze onder veiling gebracht en er werd toen zeer laag op geboden. Ze is echter vrij hoog ge assureerd. Er loopen geruchten van kwaad willigheid. Slot. 'Iit r werd dit jaar in den Gemeenteraad ïu voorgesteld de kermis aan den kant TSg te doen, men wilde dat volksfeest afschaffen, het had nu reeds zoovele jaren bestaan, dat men het nu wel ontberen kon, zoo dachten tenminste een aantal inge zetenen. Maar „es hat nicht sollen sein”, het meerendeel der vroede mannen oordeelde het beter de kermis te behouden. Daar af schaffing dus niet lukken wilde, probeerde men het op een andere manier. Wanneer de kermis op Maandag begon en op Zater dag eindigde, dan was de Zondag er niet in begrepen. Nu is de Zondag vooral voor de werklieden steeds de meest geschikte dag om uit te gaan en dat zal vooreerst ook wel zoo blijven. Een werklieden-vereeniging zond daarom ook een adres aan den Raad, met verzoek, dit voorstel te verwerpen en dit is ook gebeurd. Alzoo, de kermis blijft en duurt van Donderdag tot Dinsdag. En of de kermis recht van bestaan heeft? Dit jaar bleek dat nog wel ’t geval te zijn, ’t was druk en een oud amusement van onze kermis had ook weder plaats, wij be doelen» een harddraverij. Verder hadden er dit jaar een paar feeste lijke anti-kermis-bijeenkomsten plaats. Aan alle kanten blijkt dus, dat de inwoners van Bolsward nog te veel van uitgaan houden en bovendien is ’t publiek te kunstminnend, dan dat het daar van af zal zien. Een ge legenheid om uit te gaan is hier dikwijls genoeg. Eenige grootrr tooneelvoorstellingen hebben we gehad, o.a. Het Haarlemsch too neel van Louis Bouwmeester met „de Koop man van Venetië”. De Nederlandsche Too neel vereeniging heeft in de kermis een 2-tal voorstellingen gegeven, de eerste keer „Sabijn- sche Maagdenroof”, de tweede maal voerde zij op „De Generaal komt” en „M’n schoon moeder en ik”. Verder Henri ter Hall, in ’t voorjaar Mevr. Betty Holtrop-Van Gelder en een concert van ’t Leeuwarder Mannen koor. Al deze amusementen trokken volle zalen. Minder gelukkig waren Henri de Vries en later Eduard Jacobs, die, wijl zij te weinig publiek hadden, hunne voorstellingen niet lieten doorgaan; maar wanneer bij al de hiervoor genoemde ook nog voorstellingen en uitvoeringen komen van hier ter stede ge vestigde vereenigingen, dan spreekt het van zelf, dat eenige gelegenheden om uit te gaan daaronder lijden. Wij hebben dit jaar uitvoeringen gehad van de beide gymnastiek-vereenigingen „Lycurgus” en „Wilhelmina” (gecombineerd), van de rederijkerskamer „Eendracht zij onze Leus”, twee voorstellingen van de „Krite Bolsert”, de gymnastiek- en schermvereeni- ging „Hollandia”, de opvoering van de operette „de Inkwartiering” door een aantal dames en heeren, de Koraalvereeniging, het mannenkoor „Hollandia” en van „de Jonge Rederijker”. Alles te zaam genomen is hier nog al wat gebeurd en dat is zeer zeker ook de reden, dat eenige vereenigingen het bijltje er bij neer hebben gelegd. De Ben vóór, de andere na zijn een aantal opgeheven. Dames- zangvereeniging „Melodia”, muziekvereeni- ging „Bolsward”, Gemengde Zangvereeniging, dameszangvereeniging,,Aurora” en de„groote” Ijsclub, de „Ijsclub Bolsward”, zijn alle namen, die aan elk onzer bekend zijn, niet omdat ze genoemd worden, maar wijl zeopgehou- den hebben te bestaan, doch reeds toen ze bestonden, wat hebben die zang- en muziek- vereenigingen ons niet aangename avonden verschaft en wat heeft de „IJ. B.” niet mooie en voor de stad voordeelige feesten georganiseerd. Doch, helaas, ze meer, hoewel in de kracht van zijn ze heengegaan, ze hebben ons verlaten, of beter gezegd, wij, inwoners van die goede, oude, Friesche stad, waar alles gedaan kan worden, hebben haar verlaten. Een paar jaar geleden reeds vertoonden zich bij bijna alle vereenigingen verschrikkelijke chronische ziekten. Met kunst- en vliegwerk moesten ze in stand worden gehouden, maar het ging met een aantal niet op en die expireerden, dit jaar niet minder dan vijf. Een paar vielen in diepen slaap en daaronder de rederijkerskamer „Gysbert Japicx”. Maar XQor eenige dagen is „de schoone slaapster” H&pk. NieuwM. v. Fr. Workum, 2 Jan. Nu de Wintervorst sedert een paar dagen bezig is de watervlakte te stollen en er allerwege verlangend wordt uitgezien naar het tijdstip dat de schaatsen kunnen worden aangebonden, nu vragen onze ingezetenen elkaar reeds af: Waar blijft de baan onzer Ijsclub, die verleden winter zoo veilig was en toen zoo druk werd gebruikt Welnu, tot onzen spijt moeten we tnede- deelen, dat het Bestuur tot heden niet ge slaagd is in zijne pogingen, om het perceel land onder water te zetten. Mocht een flinke Oostenwind het water opstuwen tot circa 0.25 M. boven zomerpeil dan zal er zeker niets worden verzuimd om de baan spoedig in orde te maken. Bij den tegenwoordigen waterstand echter is het kunstmatig onder water-zetten voor de club veel te kostbaar. 2 Jan. Gistermorgen kwamen een aantal reizigers te laat bij het spoor en moesten alzoo onverrichter zake terugkeeren. Voor enkelen was het zelfs een geduchte teleurstelling, omreden ze ter bestemder tijd aanwezig moesten zijn. Was dit dan de reizigers hun eigen schuld Welneen, volgens den plaatselijken tijd waren ze vroeg genoeg uit hunne woningen vertrokken en dachten er zelfs niet aan, dat ze telaat aan het station zouden zijn. De oorzaak lag hierin, dat onze torenklok het 15 minuten langer heeft gemaakt, dan het werkelijk was. De spoortijd evenwel bleef denzelfden tijd behouden, zoodat onze reizigers, zonder schuld te laat voor den trein aankwamen. Met verlangen werden de laatste 12 slagen van het oude jaar verwacht. Velen echter wenschten, op hun horloge ziende, elkander geluk in het nieuwe jaar, terwijl eenigen tijd later de klok zijne laatste slagen liet wegsterven, toen het nieuwe jaar was inge treden. Met verlangen wordt door onze ingezetenen uitgezien naar afdoende verbetering, aange zien deze toestand, op lastige wijze, de menschen soms parten speelt. Sneek. Zondagavond viel een logétje van den heer M. B. aan de 2e Oosterkade, van de trap. Zwaar gewond werd de kleine meid opgenomen. Na door dr. Hertzberger te zijn verbonden is zij per rijtuig met hare ouders naar Bolsward vertrokken, met de brug op de Nije-Zijl. Beide zijn voortbrengselen van Bolswards nijverheid, doch de eene kwam bij den smid vandaan en de andere van den timmerman. Onder dit gedeelte moet nog behandeld worden postwezen en willen wij bespreken eenige verfraaiingen. Veel valt hiervan niet te zeggen; gelijk elk weet is hier tegelijk met de zuiveïschool de intercommunale tele- phoon voor ’t publiek in gebruik genomen en dan krijgen we hier na eenige jaren een nieuw postkantoor, in 1906 zal men er mee beginnen, ze weten bepaald in Den Haag niet, hoe groot de behoefte hier is vooreen nieuw kantoor, anders waren ze dit jaar reeds begonnen. Ruimte, och, maar alle loka len zijn te klein en nu is dat door de tele- phoon nog met een vermeerderd, een publieke cel, maar nou zeggen we niks meer. Wanneer wij het woord verfraaiing hoo- ren, dan denken wij dadelijk aan de Amicitia, het Nannenhof en de naamborden en al deze drie hebben de stad verfraaid, ’t Is altijd jammer, dat wij hier niet een net stukje plantsoen kunnen behouden, de lieve jeugd is dan dadelijk bezig alles in wanorde te brengen, maar dat zal nu toch wel eens veranderen, tenminste er komt een plant- soenwachter en al kan die ook niet overal tegelijk zijn, toch zullen de jongens hunne vernielzucht zoo niet den teugel vieren, uit vrees van gesnapt te worden. Binnenlandsche zakenHier dienen we te behandelen de Woningwet en de Nieuwe Drankwet. Over die laatste willen wij maar zwijgen, maar de eerste heeft hier toch reeds iets goeds verricht, die paleisjes bij het Hooge Bolwerk moesten worden opgeruimd en voor die 4 krotten zijn thans 2 flinke woningen gebouwd, ’t lijkt nu wat netjes daar. Zoo moest het meer gebeuren, er zijn er hier nog meer van die mooie huizen. Justitie! De politie dient om de overtre- treders der wetten op te sporen en aan den rechter over te leveren. Een van die wetten is de gemeentelijke politie-verordening en die zal hier veranderd worden, dat kreeg een raadslid tenminste ten antwoord, toen hij sprak over fietsen zonder lantaarn. Nu, dat alles zal terecht komen, niet op de kleine steentjes rijden, al fietst het ook erg onge makkelijk op die groote keien, ’s avonds licht op de fiets, maar of daarin ook ver boden wordt om met een kind, op stuur of stangen zittend, te rijden, dat weten we niet en dat is nog ’t gevaarlijkst van allemaal. Nu, dat komt misschien ook wel. Oorlog! Er heeft dit jaar de eerste in spectie der landweer plaats gehad en van de lichting 1905 zijn er 18 jongelingen voor den militairen dienst aangehouden. Vrede op aarde Ook dit jaar zijn er weer mannen overle den, die hier bekend waren als achtenswaar- dige personen en dan bedoelen we wijlen den heer M. E. v. d. Meulen, den 23sten Maart, wijlen den heer Y. T. de Boer, den 24sten Maart en wijlen Ds. S. Kutsch Looijinga, den 21sten Juni overleden. Hoe wel de eerste en de laatste niet meer inwo ners van Bolsward waren, toch zullen zij, evenals de heer De Boer, bij allen hier ter stede in herinnering blijven. Wij zullen nu maar eindigen, U allen Gezegend Nieuwjaar toewenschend. Lemmer, 2 Jan. De binnenvisschers zoowel als de buitenvisschers hebben het afgeloopen jaar geklaagd over slechte vangsten. Met het oog daarop mag dan zeker wel als bij zonderheid vermeld worden, dat de beide zoons van den visscher J. de Blauw, Oudejaarsavond thuis kwamen met de vangst van de afgeloopen week, bestaande uit blei, baars, snoek en karper voor een waarde van niet minder dan f 89. 3 Jan. Tengevolge van het ijs in de binnenwateren van hier naar Groningen is de Oude Lemmernachtbootdienst hedenmorgen gestaakt. De salonboot //Bolsward” van de Holl. Friesland-lijn doet haar gewonen dienst. De kapitein rapporteerde, dat er nog zeer weinig ijs in zee was. Wie zalig wenscht te sterven, Laat zijn goed den naaste erven. Getrouw aan dit oude volksgeloof is ge weest Jentje Tjalma, verleden jaar te Sloten ontwaakt. Zij is wakker geschud, door een aantal nieuwe leden en dadelijk hebben ze de handen aan den ploeg geslagen, daarna te zaaien en als de oogst gelukt, te maaien. Wij hopen dat „Gysbert Japicx” worden mag, wat ’t geweest is, ze heeft nu lang genoeg gedommeld en zal nu eindelijk wel eens uitgerust zijn. Behalve de reeds genoemde afdeeling „Bolsward” van „Volksonderwijs” zijn hier nog een tweetal afdeelingen opgericht van belangrijke vereenigingen, we bedoelen die van „Het Groene Kruis” en van den bond voor „Staatspensioneering”. Wat de eerste van deze beide vereeni gingen beoogt? Och, dat is onnoodig om te verklaren. Hoevelen zijn er niet, die een be zoek aan het magazijn gebracht hebben in de Nieuwe Waag om daar ’t een of ander hulpmiddel voor ziekenverpleging vandaan te halen. Deze vereeniging, die opgericht is met 453 leden is in den korten tijd van haar bestaan reeds velen tot zegen geweest en wij gelooven, dat wij de tolk van allen zijn, wanneer wij de heeren, die deze afdee ling hebben tot stand gebracht, die het initiatief hiervoor namen, danken voor wat zij gedaan hebben. Ledikanten, ruststoelen, te veel voorwerpen om op te noemen, waar van velen om de financiëele bezwaren geen gebruik konden maken, die kunnen ze nu, indien ze lid zijn van deze afdeeling, gratis in bruikleen bekomen. Van de tweede afdeeling vernamen wij voor een paar dagen, dat zij een spreker zou uitnoodigen om hier over de staatspensionee ring een rede te houden. Nu, sprekers treden hier dit jaar wel op, natuurlijk hoofdzakelijk over de politiek. Behalve de heer v. Gilse zijn hier reeds opgetreden de heeren Mr. J. Schokking en Ds. A. van der Heide, beide met het onder werp „Christendom en Politiek”. Het poli tieke jaar nadert, en deze maand zal ons ook weer een paar redenaars brengen, maar dat komt nog, op dat gebied zal 1905 inte ressant genoeg worden. Wij handelen nu echter over 1904. Een voorproefje van den komenden strijd hebben wij reeds gehad, wij bedoelen de verkiezing voor de Provinciale Staten. In ’t kiesdistrict Franeker is die ten gunste van de linkerzijde uitgevallen. Alle vier liberalen werden herkozen en de anti-revolutionair moest plaats maken voor een sociaal-demo- craat, den heer Jansonius. (De liberalen waren de heeren Van der Burg, Kingma, Simonsz en Timmer). De overwinning was voor die partijen schitterend, er was aan beide zijden vurig gestemd, ruim 92 pCt. van de kiezers maakte van hun stemrecht gebruik. ’t Aantal kiezers nadert hier zoo lang zamerhand de duizend; er zijn er 935 voor de Tweede Kamer, dat is 30 meer dan in 1903, 934 voor de Provinciale Staten, even eens 30 meer dan ’t vorig jaar en 818 voor den gemeenteraad, wat slechts 5 meer is dan in 1903. ’t Oplezen der stembilletten is elke keer dan ook later afgeloopen. Bolsward is nog één stemdistrict, maar bij zulke gelegenheden als dit jaar de verkiezing voor de Prov. Staten, waar telkens 5 namen moeten worden opgelezen, is dit wel wat lastig. En nu willen wij nog herinneren dat de heer Van Randen in den Gemeenteraad kwam en de Burgemeester werd herbenoemd. Waterstaat, handel en nijverheid! Van dit onderwerp rest ons alleen nog de waterstaat, handel en nijverheid hebben wij reeds be handeld. Wij willen dit maar wat ver uit breiden en eerst eens spreken over den water stand van dit jaar. Daar is vrijwat gemop perd over den waterstand en 't gebrek aan water, men beloofde ons zelfs leidingwater, dat wij bij herhaling van ’t watergebrek zou den krijgen en dat, toen de herhaling kwam, toch niet kwam. Men moest zich dus maar tevreden stellen met „haalwater” uit den z.g. Grooten Vijver, ’t Water in de regenbakken ontbrak, vele putten lagen droog en ’t water in de vaarten en grachten stond zoo laag, dat de schepen en booten er bijna niet door konden komen. Vooral in de stad was dat verschrikkelijk en Donderdags veroorzaakte dat meer dan eens een opstopping. Breede onderwallen bevonden zich aan de kanten, die dan trouwens ook weggegraven zijn. Bij de Gleibakkerij is een nieuwe draai brug gekomen, die een groot contrast vormt Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1