Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 44ste Jaargang. No. 6. 1905. Verschijnt Donderdags en Zondags. Voor het Kantongerecht Zitting van Vrijdag 13 Januari 1905. DONDERDAG 19 JANUARI. BINNENLAND. I VOOR Afzonderlijke 31. P. J. S„ 36. C. D. Eisch f 3 De 26. Eisch f 8 of 2 dagen goede diensten. zeide ons van ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 38. T. W. rust verstoord. 39. steen (tje), dat een katte- v. d. Feer steeds belust met den Ze konden niet maar de eisch luidt voor de beide 45. S. H. te Bolsward. „Houd je bij je leest”, dan krijg je ook geen proces, dat je in verboden land jaagt en dan hoor je, omdat het eerder gebeurd is, ook niet 7 dagen hechtenis eischen. H. was den 28sten November aan ’t jagen in een land van J. Haima en in huur bij P. de Vries. Bekl. weet er evenwel niets meer van, hij kan dus niet bekennen, maar hij kan ook niet ontkennen. De getuige Kamstra was daar aan het mesten en verklaart gezien te hebben dat beklaagde in jagende houding liep. Bekl. maakt tegen deze verklaring be zwaar. Wel is Kamstra geen bloed- of aan verwant van hem, doch toen hij begon te jagen, wilde hij Kamstra vragen, dit voor gezamenlijke rekening te doendit werd hem door een ander afgeraden en hij had er dus ook maar weer vanaf gezien en dan is er nog iets, waaromtrent Kamstra wraak tegen hem koestert. „Ik had eens schoenen van hem in de maak en toen zij gemaakt en zijn zoontje ze halen zou, verklaarde ik het bedrag der reparatie tegelijk te willen ontvangen”. Er was nog een tweede getuige n.l. Meijer. Diens getuigenis kwam geheel overeen met die van Kamstra, zoodat aan de waarheid niet getwijfeld werd. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen. d. M. te Molkwerum. In zijn was de 14-jarige Cornelis v. d. het werk. Beklaagde had hiervan wel een arbeidskaart in de werkplaats hangen, doch geen arbeids/z'/rt en daarom is hij ge verbaliseerd. Volgens zijn eigen verklaring is v. d. M. er geheel onschuldig ingeloopen, hem was van een lijst niets bekend en hij is dan ook den morgen volgende op dien, toen hij proces kreeg, naar Koudum gegaan, om ïich op de Secretarie hiervan te voorzien. te hebben, dat beklaagde schoot in de richting van v. d. Feer, maar of het gebeurde met het doel den fietser te raken, daarvan was hem niets bekend. Eischf 15 of 3 dagen hechtenis. L. R. A. B. te Makkum was den 6 December baldadig, hechtenis. 27. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1. R. S. is veedrijver en gedom. te Grouw. Nu lusten de meeste veedrijvers wel een paar spatjes, maar wanneer je veroordeeld wordt voor: dronkenschap en dat bij 10de herhaling, dan is ’t wel een beetje erg. De 10de maal, dat hij geverbaliseerd werd, ge beurde den 20 November op de Snorkstraat- Broerestraat alhier en daarvoor wordt heden tegen hem geëischt 7 dagen hechtenis en 1 jaar opzending. Volgens zijn eigen verklaring gebruikte beklaagde in den laatsten tijd geen alcohol houdende dranken meer. 2. G. H. te Ferwoude had ruzie met Bokma over een pad, dat door een perceel bouwland liep. De 1ste Juli is deze zaak ook voor geweest, doch toen uitgesteld tot de zitting van heden. De zaak was in der minne geschikt en daarom luidt de eischvrijspraak. 3. T. G. zonder bekende woon- en ver blijfplaats had te Hindeloopen zijn vaartuig vastgelegd juist daar waar dit verboden was. De politieagent Bouma had hem reeds ge waarschuwd, maar wie niet hooren wil moet voelen. Bij verstek wordt f 3 of 2 dagen geëischt. 4. W. K. te Hindeloopen was den 13den November aldaar over zijn bier. Beklaagde was niet aanwezig, anders had hij f 3 of 2 dagen hechtenis tegen zich hooren eischen. 5. L. de V. te Workum, werd in abnor- malen toestand in zijn woonplaats aangetroffen. De eisch luidt bij verstek f 15 of 3 dagen. 6. ’t Is niet de eerste maal, dat B. v. H. te Bolsward door de politie ingerekend is wegens dronkenschap, anders was ditmaal, bij verstek, niet 7 dagen hechtenis en 6 maanden opzending naar een Rijks-werk- inrichting geëischtJ 7. P. W. te Wommels, idem. Eisch, bij verstek, 3 dagen hechtenis. 8. K. P. te Workum was den 15 Nov. te laat op straat. De man heeft bepaald een fleurig zin of hij heeft een vroolijke natuur, tenminste hij zong het hoogste lied. Hij was niet gekomen, maar ’t zal hem nu niet zoo bijster aanstaan, dat hij misschien 3 dagen op kosten van het rijk uit logeeren mag. 9. R. de G. te Witmarsum is kastelein. De gemeente-veldwachter de Boer bemerkte den 9den November, dat om kwartier voor twaalf zijne herberg nog open was; wijl in Wonseradeel het sluitingsuur bepaald is op 11 uur, werd er dus proces-verbaal opgemaakt. Beklaagde is aanwezig en voert tot zijne verdediging aan, dat de bij hem aangetroffen personen schuilden voor den regen, want ’t was heel slecht weer en bovendien was het ook nog lang geen ll3/,t uur. De agent de Boer verklaart, dat het wel zoo laat was. Eisch: f 10 of 4 dagen hechtenis. 10. A. W., 11. D. J., 12. K. F. en 13. C. L. allen te Witmarsum waren de vier personen, die in bovengenoemde herberg waren aangetroffen en werden dus ook op geschreven. Geen der beklaagden was aan wezig, doch om te doen uitkomen, dat zij daar niet waren om te schuilen, verklaarde de Boer, dat alle vier een glas voor zich hadden. Bij verstek wordt tegen elk hunner f 10 subs. 4 dagen hechtenis geëischt. 14. D. K. te Arum heeft aldaar buren gerucht veroorzaakt. Eisch bij verstekf 5 sub. 3 dagen hechtenis. 15. P. G. te Hindeloopen staat voor hetzelfde feit terecht. Ook tegen hem wordt bij verstek f 5 subs. 3 dagen hechtenis ge- eischt. 16. F. v. timmerwinkel Wal aan J. Y. te Bolsward is lid van de natte gemeente. 5 December was hij «te nat” en dusf 3 sub. 2 dagen hechtenis. 28. J. S. eveneens te Bolsward is ook lid van die gemeente. Den 5 December was hij «nat van binnen” geraakte te water, werd «nat van buiten” en geraakte toen in „het hok”. Eischf 15 of 3 dagen hechtenis. 29. Tegen K. P. te Workum, ook een nathals, wordt f 3 sub. 2 dagen hechtenis geëischt. 30. S. W. te Britswerd, was den 7 December dronken te Oosterend. Eisch f 3 of 2 dagen» Daar er geen enkele lijst te vinden was, was hij dus genoodzaakt eenige dagen te wachten. De heeren moesten het niet beschouwen als onwilligheid, maar als onwetendheid, daar ’t in het geheel zijn aard niet is de wet te ontduiken. Hem werd verzekerd, dat hiermee rekening zou worden gehouden, doch ieder wordt ge rekend de wet te kennen. De eisch is dan ook f 2 of 1 dag. 17. Y. Z. te Parrega liet den bij hemin dienst zijnden bakkersjongen te lang werken. De agent Brouwers zag, dat hij den 22sten November om half negen nog bezig was. Eisch bij verstek: f 10 of 5 dagen. 18. H. K. te Baijum verkoopt margarine. In de Boterwet is bepaald dat, waar dit product verkocht wordt, dit duidelijk zicht baar moet zijn aan den buitenkant van deur of raam. Dit was bij K. niet het geval en daarom wordt bij verstek f 10 of 5 dagen hechtenis geëischt. 19. J. de J. te Bolsward deed een kleine boodschap, waar dit verboden was. Eisch bij verstekf 2 of 1 dag hechtenis. 20. F. F. te Workum gebruikte den publieken weg als pakhuis voor kisten en zakken. Ook deze beklaagde is afwezig en de eisch luidt f 1 of 1 dag hechtenis. De volgende 15 zaakjes zijn ook alweer alle bij verstek behandeld, waarom wij dit niet weer bij elk afzonderlijk zullen vermelden. -21. U. F. te Rien had te veel aan Bacchus geofferd, ’t Was niet de eerste maal en de eisch luidt dan ook f 15 sub. 3 dg. hecht. 22. J. V. te Workum had hetzelfde offer gebracht, doch ook te overvloedig. Eisch: f 10 of 3 dagen kosteloos logies. 23. J. F. te Leeuwarden werd dronken te Wommels aangetroffen. Eisch f 10 of 3 dagen alsvoren. 24. D. G. te Bolsward is een mooie jongen. Hij «lust ’m” en heeft den 27 November op het erf van zijn vader pleizier gemaakt, op zijn manier natuurlijk. Om kwartier over elf ging hij zoo te keer dat de nachtrust er door verstoord werd. Hij wou bepaald toonen hoever hij gevorderd was in ’t vloeken en razen. Maar dat er nu f 10 of 3 dagen tegen hem wordt geëischt zal hij wel minder plëizierig vinden. 25. D. R. te Workum is nog een jongen en heeft dus ook de natuur van een jongen. Zoo nu en dan wat kattekwaad, dat behoort, volgens de Genestet in een echten jongen te zitten. Maar... ’t kan ook te ver gaan. Den 25sten November ’s middags, reed Jetze v. d. Feer op zijn fiets langs het Zijlspad. Eensklaps gevoelde hij zich getroffen door een projectiel, ’t was een door beklaagde door middel van puit op hem werd afgeschoten, zeide, dat hij er tot den volgenden morgen last van gebad heeft. Ook zeide hij, dat D. R. bij hem was. geweest om te trachten alles ongedaan te maken, maar dat hij, v. d. Feer, daarvan niets wilde weten. De ambtenaar van het O. M.«Waarom heb jij dan deze brief geschreven, dat klopt niet.” V. d. Feer: «Dat komt, omdat ik mede lijden met de ouders had. maar niet met den jongen.” De getuige Folkerts was bij deze schiet oefening tegenwoordig. Hij verklaarde gezien M. W. te Bolsward, idem te Bols ward. Eisch: alsvoren. 32. F. T. te Workum, 33. U. K. en 34. I. K. beiden te Hindeloopen, hadden „de bok an ’t touw.” Zulke lui zijn altijd kolossaal heldhaftig en een of ander te vechten, aan den slag komen, voor de eerste 10 dagen, anderen 5 dagen voor elk hunner. 35. P. J. S„ 36. G. D. en 37. J. V. allen te Hindeloopen waren „onrustig” op den Nieuwen Weg aldaar, zoo het proces-verbaal. Eisch tegen ieder hun f 3 sub. 2 dagen hechtenis. te Bolsward heeft de nacht- Eisch f 5 of 3 dagen. E. de V. bleef te lang „plakken” bij den herbergier Age Postma. sub 2 dagen hechtenis. Al deze zaakjes werden bij verstek be handeld, de nu aan de beurt zijnde beklaagde was present en verbrak de stilte. Hij had bepaald gehoopt door zijn zeggenskracht alles te winnen, maar ’t zal hem wel afgevallen zijn. De beklaagde was, 40, B. S. te Harlingen. Hem werd ten laste gelegd, dat zijn visschers- boot den 28 November gelegen had in een dijkput bij Gaast. Hij is dus, zooals wij zien, visscherman, maar zooals hij zelf zegt, doet hij van alles, hij is werkman, zeeman, visscher man en nog meer. De dijksopzichter v. d. Leij had de boot naar het schiphuis bij het contributiehuis te Gaast gebracht. Toen beklaagde dat hoorde, hij er heen. De boot was van hem, de zegen was van hem. Hij had de boot daar neer gelegen tusschen 26 en 27 November, omdat het te donker was om te visschen. De boot wilde hij meehebben en anders zou hij den officier er mee in kennis stellen. Hij kreeg de boot niet mee en v. d. Leij liet die door een deskundige taxeeren. De taxatieprijs bedroeg f 50. Beklaagde: Ik heb die boot daar niet neergelegd. V. d. Leij verklaart onder eede, dat be klaagde bekend heeft, dat de boot van hem was en dat daarin waren een zegen en een keernet en dat alles kwam precies uit. Beklaagde: Dus omdat ik zeg, dat de boot van mij is, word ik geverbaliseerd, maar straf wil ik niet hebben, daar komt niks van in. Hem wordt verzocht niet zoo te schreeuwen en te interrompeeren, daar de zaak dan buiten zijne tegenwoordigheid zal worden behandeld. „Ook goed, maar is een eed dan altijd geldig? Mag ik de waarheid zeggen? Dan wil ik wel eens vragen of men mij straffen kan voor een feit waarbij ik niet tegenwoordig was? Die boot is niet van mij, die is van Jan Lichtendaal en ik weet ook wel wie ze daar neergelegen heeft. V. d. Leij verklaart niet, dat hij de boot heeft laten verrotten.” De Kantonrechter: „Waarom verklaar je dan eerst, dat de boot van jou is, en nu, dat zij aan een ander behoort? Bekl.: „Als ik dus zeg, dat de boot van mij is, word ik gestraft? Willen de heeren mij straffen, doe het dan dadelijk maar, ik ga toch in hooger beroep. Ik verlang dat hier recht gedaan zal worden.” Nu, dat laatste wordt hem beloofd, eisch is f 25 of 5 dagen hechtenis. ’t Deert S. niet veel, want al was het f 500 geweest, ’t zou hem hetzelfde zijn. Met veel herrie en lawaai en een duw van een agent was hij eindelijk uit de zaal. 41. J. B. te Arum heeft op de tram baan geloopen, hoewel borden aanduiden, dat dit verboden-is. Eisch bij verstek f 5 of 3 dagen hecht. 42. A. B. te Workum heeft 1 December onder Parrega gevischt zonder recht voor dat vischwater te hebben. Eisch bij verstek f 8 sub. 2 dagen hecht. 43. U. T. te Rien was 13 December weer eens dronken, schreeuwde en maakte kabaal, en maakte het de politie door uit en in zijn huis te gaan zoo lastig, dat tegen hem bij verstek 3 dagen hechtenis wordt geeischt. 44. J. A. te Lutkewierum had den 30 December te Rien te veel „Schiedam” ge noten. Eisch bij verstek f 3 sub. 2 dagen hechtenis. Ooststellingwerf, 16 Jan. Te Appelscha wilde iemand zich van een ouden hond ont doen, omdat het dier tot niets nut meer was. Teneinde het een hevigen doodstrijd te be sparen, werd besloten het maar dood te schieten en een goed gericht schot deed dan ook zijne werking. Het doode dier werd in een naburig bosch gelegd. Hoe verbaasd stond men echter te kijken, toen na verloop van ruim eene week de hond geheel verma gerd en ellendig terugkeerde bij zijn baas. Het dier was blijkbaar van de wonde hersteld en zal nu waarschijnlijk het genadebrood wel mogen eten. Hem. Oldeph. en Nw., 16 Jan. In deze gemeente weigeren verschillende veehouders nog zich bij de bestaande zuivelfabrieken er zijn er vier aan te sluiten. Zij volgen nog de oude wijze van zuivelbereiding en kunnen heel goed concurreeren met de bij de fabrieken aangesloten landbouwers. De boter wordt voor een groot deel door win keliers aangekocht en ook de andere pro ducten vinden en detail goeden aftrek, met name de karnemelk, die aan de fabrieken alleen voor zieken verkrijgbaar is en de kaas, die als boerenkaas gezocht blijft. Tegen Kuyper. Ds. Bronsveld toornt in zijn Stemmen op onze regeering en dr. Kuyper. Hij schrijft Indien de regeering eens haar sterke schouders had gezet onder een nieuwe wet op de Zondagsrust, onder een nieuwe armen wet, onder een wet ter verzekering tegen invaliditeit en ouderdom; indien zij niet een drankwet had ontworpen, waarmee zij, die geroepen worden haar uit te voeren, dood verlegen zijn, maar een wet, die eerbied af dwong; indien zij gereed was gekomen met handreiking aan den handeldrijvende!! mid denstand indien zij den financieelen nood der groote steden had weten te verlichten zie, dan had zij de medewerking genoten van velen, die zij nu heeft afgestooten. Maar wat wij meermalen hebben gezegd, is o.a. nu weer geblekendr. Kuyper is een groot talent, maar geen groot karakter. Van zijn macht heeft hij terstond gebruik ge maakt, om zijn oude kerkelijke tegenstanders te tarten, en aan de «Vrije Universiteit" de macht te verschaffen, waarop zij geen aan spraak maken mag. Inmiddels zijn onze sociale toestanden eer verergerd dan verbeterd. Men breekt de macht der «socialen" niet door de bajonet; maar men beginne met rechtmatige grieven weg te nemen, en bestaand onrecht te herstellen. Mr. Troelstra heeft dan ook dr. Kuyper openlijk toegeroepeu: «Zoo gaat het goed". Hij bedoelde: dit ministerie bewijst ons goede diensten, en hij had gelijk. HepF Nieuw&bl. Bolswardsche Courant Fi\

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1