Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. II Opstand te Petersburg. IOMEO JULIA” No. 8. Verschijnt Donderdags en Zondags. 44ste Jaargang. 1905. ALKENA Bz. DONDERDAG 26 JANUARI. BINNENLAND. 4 lts SIGAREN zijn baar te Bolsward in VOOR Afzonderlijke wel eigen die eenvoudige menschjes wij eens als vertelde van ze klonken met elkaar, de oudjes, genoegelijke tevredenheid in de ’t moeten afwach- zijn program zou vermogen bewonderende liefde kon stralen dikke twintig ja; „Maak-je ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Door bulletins hebben wij Maandag en Dinsdag het belangrijkste nieuws gepubliceerd. De heden ontvangen telegrammen laten aan de binnenzijde volgen. Er leeft een eeuwenoud denkbeeld onder het Russische volk, dat het zich ten allen tijde met zijn nooden en klachten tot den Czaar kan wenden. Indren vadertje” slechts op de hoogte is van den toestand, zal er ver betering komen, want hij is almachtig en hij meent het goed met zij n volk. Dit denkbeeld is zoo diep bij ’t volk ingeworteld, dat zij den Czaar geheel onschuldig beschouwen aan de ellendige toestanden en alle schuld op zijn ambtenaren werpen. Deze vormen den scheids muur tusschen hem en zijn volk, deze zijn omkoopbaar, op eigen voordeel bedacht, zij hebben geen hart voor het volk, zij zuigen het uit en verdrukken het. Hoopvol keken de duizenden ongelukkigen naar het winterpaleis, waar hun vorst woonde. In de eenvoudige lieden kwam een stout denkbeeld op: Tndien zij eens met duizend tallen optrokken naar het paleis en daar den Czaar persoonlijk te spreken vroegen, hem hun nood klaagden, dan zou er wel veran dering komen. Zondag trokken de duizendtallen werke lijk naar het paleis op, maar hun vorst was gevlucht, hij durfde zijn volk niet aan te hooren. Indien Rusland de omwenteling te gemoet gaat, dan heeft de Czaar zelf de auto cratie ten val gebracht. Als monsters hebben de wreede kozakken onder het volk huisgehouden. Met hun paarden reden zij mannen, vrouwen en kinde ren onder den voet, onbarmhartig suisden de nagaiken door de lucht en als ondanks dit alles het volk toch stand hield, dan werden eenige salvo’s op de menigte gelost. De offi- cieele berichten spreken van 76 dooden en 233 gewonden, alle correspondenten schatten het aantal dooden op meer dan 2000 en het aantal gewonden op 4 tot 8000! Petersburg is veranderd in een slagveld. De soldaten, die in ’t Oosten geen over winning kunnen behalen, hebben hun eigen landgenooten, de lieden van dezelfde taal en denzelfden godsdienst, onbarmhartig vermoord. De groote Russische Czaar, de vredeskeizer, kan trotsch zijn op deze schitterende over winning. Geen wonder, dat het volk, dat eerst slechts een vreedzame betooging in den zin had, dat op de knieën vie.1 voor de soldaten en hun smeekte hen toe te laten tot hun Keizer, dat dit volk woedend werd en zich wapende. Met de gereedschappen, waarmede zij hun dagelijksch brood moeten verdienen, rukten zij op tegen de militairen, maar wat konden deze wapens tegen het moderne vuurwapen. Nieuwe salvo’s knet terden en weer lagen honderden in de sneeuw te stuiptrekken. Schipbreuk van tlDe Stapfries.” Stavoren, 23 Jan. Omtrent het vergaan van //De Stanfries,” een der Workumer aal- aken, op de Engelsche kust, vernemen we nog het volgende. De aangespoelde wrakstukken zijn herkend als afkomstig van genoemde aak. Ook een boot bereikte de kust met de riemen er in. Een Hamburger stoomboot moet de //Stan fries” Maandag j.l. hebben opgemerkt, onge veer waar de ramp heeft plaats gehad. Er hing toen een sneeuwbui, het schip zette koers naar de kust en was na de bui niet meer zicht- ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ’t Is de jeugd. Dat verandert wel. Geloof-mij maar!...” Over ,,de eindcijfers” konden ze ’t nooit eens worden. Als, op zoo’n Januariavond, de oude man bij 't haardje zat, uitrustend van z’n dagcijferen en tabellen makenmet ver genoegd gezicht z’n gouwenaar dampend en nu en dan z’n oudje even aankijkend, alsof-ie wat zou gaan zeggen, zonder dat ’t tot spreken kwam, dan wist zij wel hoe laat ’t was... Hij had, tot op een cent na, uit gerekend wat ’t afgeloopen jaar hem hac opgebracht aan winst en verlies. En dan, als de gouwenaar driekwart leeg- gesmookt was, kwam ’t ineens „Vrouw, maak van-avond een glaasje bisschop klaar!” En hij tastte naar het tabakskistje, om een versche te gaan stopper). Zij was al in de weer en kon op een haartje vertellen, wat er nu volgen zou. Dan wachtte-ie totdat het water gewarmd was en het geurige aroma van den feest- drank hóóge uitzondering in het huis van ouderwetsch solied, zuinig man zich in de kamer verspreidde en als hij zich dan genoeglijk de chambre-cloack om z’n beenen had gewikkeld en het eerste slokje bisschop had genoten, dan begon hij te praten over „de eindcijfers”. Nou, ’t was nog zoo kwaad' niet geweest van ’t jaar. ’t Kon erger. In dezen tijd van concurrentie mocht een mensch blij wezen, als ’t zóó liep. Eu hij sloeg een kasboek op en vertelde van z’n aardig eind- winstje. En En er was huiskamer. Maar wanneer dan, een uurtje later, de zoon thuis kwam, dan verstoorde die dadelijk de stemming. Hij trok z’n schouders op> weigerde deel te nemen aan de tevredenheid. Sprak weer van z’n plannen. Schold op vaders vasthoudende koppigheid. Wilde uitbreiding, verplaatsing, verbouwing, wat wagen; zei, dat vader z’n tijd niet begreep. Vertelde, dat een man als hij al-lang in den Raad had moeten zitten. Hoe ’t ’n schandaal was, dat er nog altijd menschen waren, die moeder //juffrouw’, betitelden. Wond zich op over vaders onwil om te begrijpen, welk ’n voor uitzicht er in zijn plannen school. Vader liet hem dan praten; dampte, tot men in de kamer niets meer onderscheiden kou, deed of-ie glimlachte en verborg voor moeder zijn angst over die wilde phantasiën en die eerzucht, dat verlangen om met „de grooten” mee te doen, van hun jongen. En als de zoon naar bed was en moeder er stil van geworden bleek; met bedrukt gezicht zat te kijken, dan stak vader haar z’n hand toe en zag haar aan met z’n eerlijke trouwe oogen, waarin nog dezelfde uitdrukking van -- -ji als een iar geleden en zei: maar niks ongerust, ouwe Weet men wel, dat „de eindcijfers” er heel anders zouden uitzien, in duizend-en-een gevallen, dan nu, jammer genoeg, moet ge constateerd worden? Soms gunt het Leven, dat ook wel vriendelijk kan zijn, zich de moeite om tucht- en leermeester te fungeeren. ’t Klopt aan de deur van hem, die zich duizend behoeften, van allerlei aard, heeft geschapen en die u bezweert, liever te willen sterven, dan van een dezer afstand te doen. Neen, hij is waarachtig niet overmoedig in z’n eischen Het Leven ontrukt hem de sleutels van z’n brandkast en wijst hem, met gebiedend gebaar, den weg te volgen, waar men slechts door zuinigheid en door zelfbedwang voor waarts kan komen. De eerste schreden zijn heel zwaar, dikwijls, doch gaandeweg gevoelt de reiziger, dat zijn tred leniger, zijn vol hardingsvermogen grooter, taaier wordt. Hij vindt de kracht om zijn tocht te vervolgen en het oogenblik zal aanbreken, waarop hij tot het besef komt, dat het grimmige leven óók wel een goed paedogoog kan zijn! En ieder kan de bouwmeester wezen van z’n geluk. Het ongeluk is slechts, dat zóóveel men schen hun bestek te groot nemen of sprongen willen doen met een polsstok, die er op geen tiende na toe berekend is... De brave grijsaard, die in het hoekje van den haard zat te genieten van wat z’n jaar balans hem, den zooveelsten Januari, had geleerd, dacht aan ’t kruieniertje om den hoek, dat hem een heele sinjeur vond... En z’n zoon, die ik met verhitte wangen, gloeiende oogen en gejaagde angstpassen, over de straat zag rennen in de maanden, die zijn’ ondergang voorafgingen, dacht aan de grootste spiegelruiten van de Kalverstraat, aan Raadscandidatuur, aan genoemd-worden in de krant als „onze bekende en geachte stadgenoot... etc.”... Aan maandrij tuigen en kleurige lintjes in ’t knoopsgat... Gelukkig heeft vader ’t niet beleefd, dat van onlangs, dat droeve nieuws. Doch als men hem gesteld had vóór de keuze tusschen zijn sober woonvertrekje met de gouwenaar en het éénjaarlijksche feestglaasje bisschop of de kunstmatige glorie van z’n „meer modernen” zoonik zie, in m’n gedachten, ’t afwerend handgebaar en het gezicht van ’r-niks-van-moeten-hebben, dat m’n oude zou hebben opgezet... Ik wil er geen „moraal” meer aan vastknoopen, maar nog slechts één ding zeggen: wat de „eindcijfers” betreft, had de ouderwetsche toch maar gelijk... En in die simple waarheid schuilt een les, die, in onze oogen, voor menigeen goud waard is!... (Tel.) z/De Zeven Grietenijen c.a.” daarna tot zijn tegenwoordige positie, waarin hij voorloopig vervangen wordt door zijn zoon. Mogen hem nog vele goede dagen geschonken worden. Hennaarderadeel. De kostschool te Span num is opgeheven, na in de laatste jaren een sukkelend bestaan te hebben voortgesleept ten koste van de kerkelijke fondsen. Opgericht door ds. Krul heeft ze een tijd gekend, die men haren bloeitijd kan noemen; ’t was onder het hoofdschap van mejuffrouw Naersen, voor onderwijs en tucht op hare plaats. De onderneming heeft aan de kerk veel geld gekost en reeds bij hare oprichting vond zij bij vele Spannumers tegenkanting, hoewel men niet mag voorbijzien, dat winkel man, slager en bakker hun profijt er mee hebben gedaan. Het aantal scholieren bleef in de laatste jaren te gering om de uitgaven te kunnen dekken; herhaalde aanbiedingen van gelegen heid tot plaatsing bleven onbeantwoord; de klassen waren slechts vertegenwoordigd in het geheel door 8 leerlingen en... men sloot deuren en luiken. Wat nu met dat kostbare gebouw aan te vangen? Men biedt het een ander instititeur aan, maar dat loopt niet hard, vanwaar haalt men zijne leerlingen. Een gewoon boerendorp met 450 zielen, niet eens aan spoor of tram gelegen, vinden lui uit den deftigen middenstand niet profitabel. Er loopt thans een gerucht, dat er pogingen worden aangewend om er eene kweekschool voor Chr. onderwijzers van te maken. Maar de kerk heeft er genoeg van en dan zullen de kosten, zonder ingrijpen van den Staat, wel te hoog komen om aan zulk een plan uitvoering te geven; tenzij onze meergegoeden hunne beurzen gaan openen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De kiesrechtquaestie. Naar de Leeuw. Ct. verneemt, is bij den minister van Biunenl. zaken een klacht ingediend door ds. v. d. Heide te Engelum tegen den burgemeester van Menaldumadeei voor het feit, dat deze geen formulieren voor adspirant-kiezers wi] afgeven, anders dan op vertoon van de namen der adspiranten. Ds. v. d. Heide betoogt, dat deze houding ingaat tegen de uitdrukkelijke bedoelingen van den Minister, door dezen bij de laatste begrooting kenbaar gemaakt. Het compromis. De thans tot stand gekomen samenwerking tusschen de Liberale Unie en den Vrijzinnig- Democratischen Bond maakt in verschillende bladen een onderwerp van bespreking uit. In het Ulrechtsch Dagblad schrijft prof. J. de Louter, na een uiteenzetting en ver dediging van het gemeenschappelijk program: ,/Geen liberaal mag weigeren gezamenlijk op te trekken en met opoffering van meening en voorkeur pal te staam voor de groote beginselen, welke alleen in staat zijn godsdiensthaat te beteugelen en staatkundigen vooruitgang te waarborgen. Onder de leuze „Eendracht maakt macht” betrachte ook hier een iegelijk zijn duren plicht”. De redactie teekent hierbij aan dat zij haar eigen afwijkende meening nader zal ontwik kelen. De Nieuwe Crt. schetst de beteekenis van de aanneming van het gemeenschappelijk program aldus; „Als verki ezingsprogram beduidt het dat, indien de „christelijke” meerderheid in Juni verdwijnt, twee belangrijke groepen van de linkerzijde bij de vorming van een inkerministerie zullen trachten de in hun gemeenschappelijk program geformuleerde venschen in het regeeringsprogram te doen ”pnemen. //Als regeeringsprogram beteekent ■‘"et een ontwerp, op welks grondslagen met idere tot de linkerzijde behoorende groepen, w. z. hetzij de „oud-liberalen” hetzij de -,ociaal-democraten, zal worden onderhandeld om tot de vorming van een linker-ministerie te geraken. Onderhandelingen, waarbij die groep tot wie de verbondenen zich wendden, natuurlijk in staat zou zijn haar medewerking afhankelijk te maken van door haar verlangde wijzigingen. Slechts dan zou het ontwerp van Zaterdag j.l. dadelijk en onveranderd als regeeringsprogram kunnen vastgesteld worden, indien de aanstaande verkiezingen aan liberaal» unionisten en vrijzinnig-democraten gezamen lijk meer dan vijftig zetels geven. Thans tellen zij in de Tweede Kamer 16 en 9 is 25. Men berekene de kans... „Een andere mogelijkheid zou nog zijn, dat èn „oud-liberalen” èn sociaal-democraten Unie en Bond (al hadden dezeniet de meer derheid in de Kamer) rustig een ministerie lieten vormen, zonder daarvoor eenige mede verantwoordelijkheid te aanvaarden. Dan zou zulk een ministerie beginnen te regeeren zonder meerderheid en maar ten, hoeveel maatregelen van het er bij de Kamers door te krijgen. Een ongewis bestaan.” Hel Volk schrijft: „Bij winnen of verliezen is dit nu het einde der vrijz. democratie. Er is niet bekend geworden of het compromis bij het verliezen van den slag wordt voortgezet, maar dit ligt na de verkiezingscampagne in den aard der zaak. „En de oud-liberalen zullen nu wel eerst daags een vorm vinden om meê te komen. Anders gaan zij er heelemaal onder. Of zullen zij zich verbinden met de Nat. Historische Partij? Wij denken het niet. De heele liberale familie zal wel spoedig weer bijeen zijn voor den strijd tegen Kuyper. En het blanco? Wel, die dan leeft, die dan zorgt, zullen ze zeggen.” Ik dacht aan en hun sober geluk, toen ’k, kort geleden, las, hoe de zaken van den zoon mis zijn geloopen. En toen kwam het beeld mij voor den geest van den gejaagden man, met de onrustige koortsige oogen en de congestieuze wangen, zooals ik hem in ’t laatst geobser veerd had, meermalen, en ik herinnerde mij hoe ik ondanks z’n vertoon van luxe, van meedoen, van „dans le mouvement’ zijn, herhaaldelijk gedacht had: dat scheepje I gaat stranden... I En in de stilte van mijn kamer, waar de krant me het droeve nieuws over den zoon van het echtpaar, dat wij straks „sprekend invoerden”, had gebracht, kwam toen de vraag in mij op: Waarom begrijpen de menschen toch niet, dat hun levensgeluk en F tevredenheid veel goedkooper zijn te verwerven, op veel eenvoudiger wijze, met veel minder inspanning en martelen, dan zij zich nu verbeelden en getroosten Als we eens trachten, ernstig en eerlijk op te maken de balans van wat in ons leven behoefte en wat overdaad, ingebeeld genot, valsche streeling van ziekelijke eerzucht en ijdelheid en jaloezie, is? En wanneer wij eens daar tegenover stelden wat wij door eerlijken arbeid, door werkkracht, door toewijding kunnen praes- teeren? Bolswardsche Courant. wroi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1