Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 10. Verschijnt Donderdags en Zondags. 44ste Jaargang. 1905. DONDERDAG 2 FEDRDARI. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke met algemeene stemmen alzoo omdat de heffing 23.997.065. Vergadering op Dinsdag 31 Jan. 1905. van van 164.008.67. 91.71. - 164.100.38. Weth., tot aan- en ophoog ing ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van hoofde- c. v. van stembureaux aan van het in- 990.950. - 367.450. van kasverificatie over v. d. Werf, rus en Oosterbaan. het Armenhuisde h.h. d. Meer en v. Randen. 4. Benoeming van leden voor 1905. Als voorzitter is steeds aangewezen de Burgemeester, terwijl wordt voorgesteld verder te benoemen tot plaatsverv. voorzitter de heer Eisma, tot leden de heeren v. d. Werf en Boersma. als 4e lid bij gemeenteraadsverkiezingen bij openen der stembriefjes, de beer Keikes. als plaatsverv. leden de heeren Schotman, Oosterbaan en Hommes. Alzoo wordt zonder hoofdel. stemming besloten. 5. Behandeling van het adres van bewo ners aan de Nieuwe Turf kade, tot het rooien van boomen, met advies van Burg, en Weth. B. en W. zeggen in hun adviès op het ver zoek tot rooiïng der binnenste rij boomen ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Ter Schoonhoff, verzoekende afkoop rente ten bedrage van f 17. De Foorzitter vraagt urgentie en het geheel conform de wet is, inwilliging van 't verzoek. Zonder hoofdel. stemming alzoo besloten. Daarna doet de Foorzitter nog de mede- deeling dat tot Voorzitter der Gemeente- reiniging is benoemd de Burgemeester en tot Voorzitter der Gascommissie de heer Johs. Kramer. Aangenomen voor notificatie. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Proces-verbaal het 4e kwartaal 1904. De ontvangsten bedroegen op den vorigen dienst op den tegenw. dienst Samen De uitgaven op den vorigen dienst f 150.002.83. op den tegenw. dienst - 1.701.75. Samen - 151.704.58. Zoodat in kas moest zijn en ook bevonden is f 12.395.80. Aangenomen voor notificatie. 2. Aanbieding van het kohier lijken omslag over 1905. Dit kohier wijst Zuiver bedrag komen Bedrag Bedrag inkomen Bedrag scholen (openbare en bijzondere) en de onderwijzers verplicht zijn hen over ’t onder wijs, de leerlingen, leermiddelen enz. alle gevraagde inlichtingen te geven. Dat evenwel aan hun werkkring niet die uitbreiding kan worden gegeven als deze commissie zulks w’enscht, doch dat zij vrij is haar jaarverslag steeds in te richten gelijk zij verkiest en ook kan wijzen op door haar bedoelde zaken, terwijl B. en W. ook gaarne haar advies vragen, waar de wet niet de regeling aan een ander heeft opgedragen, dus binnen de grenzen van haar gebied. De Foorzitter stelt voor dit rapport te voegen bij de missive der schoolcommissie, om ze in de volgende vergadering te behandelen. Alzoo besloten. i. Een adres van den heer F. R. Feenstra, verzoekende voor de nieuw gebouwde huizen aan ’t eind der Groote Kampen een straat te mogen maken, breed 1.30 M. en aan ’t bolwerk een deur in ’t stek te mogen hebben als uitgang. visie. Een verzoek der heeren G. en J. van grond- 9. koop van Burg, en Weth. zeggen in hun missive dat er 2000 ton goede aarde is te bekomen, geschikt ter vervoer, en zij meenen dat het zaak is deze te koopen om er het lage gedeelte bij Exmorrazijl mee op te hoogen. De prijs is slechts 5 cent per ton, het vervoer zal kosten 25 cent, en ’t kan gevonden worden uit het fonds voor onvoorziene uitgaven. De heer Boersma heeft zich er over ver wonderd dat dit voorstel nu komt nu het pas verhuurd is. Hij heeft reeds gewezen dat dit pand niet rendabel is, en ’t komt hem gewaagd voor er nu weer f 600 aan te besteden. De heer Schotman vraagt hoe groot het gedeelte is, dat opgehoogd moet worden De Foorzitter zegt dat het geheele perceel 4 pondemaat is, waarvan nog zoowat I!/2 pondemaat onder water staat. Dit is zeer laag en er is reeds vroeger over gesproken, dat de huurder reeds begonnen is, daar land van te maken. De heer Schotman. Als men daar f 600 uitgeeft is dit f 24 rente, en als die ruim schoots terug komt, dan zie ik er geen be zwaar in. De heer Praamsma. Als daar voor die f 600 slechts 1 a P/o pondemaat verbeterd wordt, kan 't nooit rendabel zijn. De heer v. d. Werf. Het heeft ook mijn verwondering gewekt, dat B. en W. nu grond willen koopen, terwijl de gemeente-reiniging zooveel modder heeft, dat er haast geen plaats voor is te vinden. De heer Kramer. Als die modder van de gemeente-reiniging geschikt is, dan zou ik dat beter vinden, overigens meen ik wel dat de waarde van dat land er veel door wint en zal de verbetering wel rendabel worden, en de grond kost ook slechts 5 cent per ton, ’t andere is voor ’t vervoer. De heer v. d. Meer. Ik vind, dat een lid der commissie voor de reiniging hier een goed idee aangeeft. De gemeente heeft dien grond en moet de modder missen, die kan geleidelijk op dat lage gedeelte gebracht worden. Daar is een bergplaats en ’t ver betert dat land, zoodat men er op dubbele wijze mee gebaat is. Mij dunkt, hier worden twee handen gewasschen. Daarbij kan ’t vervoer van dien modder tusschentijds ge schieden als de werklieden eens wat tijd over hebben. Ik zie er in, een besparing voor de gemeente en een genot voor de reiniging. De Foorzitter. Ik zie het belang zoo groot niet in. Zulke slataarde wil geen boer op zijn land hebben, omdat de grond slecht is en gemengd met allerlei stoffen, glas, blik enz. Waar het hier nu te doen is om er land van te maken, hebben B. enW. gemeend deze beste grond te moeten koopen. De bovengrond is wel 40 cent per ton waard, en die wil de huurder boven op brengen. De andere klei onder in en dan de slatmodder er tusschen. Die grond kost trouwens ook maar f 100, en in Exmorra is het land per pondemaat wel 7 a 800 gulden waard, ’t wordt er soms verhuurd voor f 40 p. pondem., en ik acht het een voordeelige koop. De heer Schotman stelt voor dit punt aan te houden, en B. en W. eens te laten zien of de reiniging ook goede grond heeft. Om nu maar voor ’t verbeteren van zoo wat 1 pondemaat f 600 toe te staan, daar reken ik mij niet door verantwoord. De heer v. d. Meulen. Het pand is pas weer voor 5 jaren verhuurd, zoodat wij ook zoolang al vast de rente derven. Als ’t land echter zoo veel beter wordt, zal de huurder misschien ook vroeger al meer willen geven. De Foorzitter. Men moet niet vergeten, dat de pachter reeds f 25 meer geeft, en nu door dit werk heeft hij heel wat te doen, en wij weten, dat hij het wel toevertrouwd isintusschen de raad moet zelf beslissen. De heer Praamsma. ’t Wil mij voorkomen, dat wij niet behoeven ujt te stellen f 60ü te geven voor verbetering, dan is er a] vast bij de rente over 5 jaren, mij dunkt, het is niet aan te nemen. Een oud spreekwoord hebben geen bezwaar de gewenschte wijzigin gen aan te brengen, waartoe zij ’t voorstel nu doen, om dan de verordening opnieuw vast te stellen. Wordt besloten. Foorstel van Burg, en van aarde voor verbetering land bij „ExmorrazijT’ Weth. Bij opening der vergadering waren alle 13 leden tegenwoordig. De heer Eisma, oudste wethouder, deelt mede dat de Burgemeester door ongesteld heid verhinderd is de vergadering bij te wonen, en alzoo op hem de plicht rust deze vergadering te leiden. Alvorens de werk zaamheden te beginnen, acht hij zich ge roepen, ook namens den Burgemeester, zijn beste wenschen te brengen en tevens een terugblik te werpen op het afgeloopen jaar. In dat jaar zijn belangrijke besluiten ge nomen door den Raad, waaraan ook grooten- deels reeds uitvoering is gegeven. Het groot- scheepsvaarwater is gereed gekomen, en de vernieuwing der brug bij de Nijezijl eveneens, er is besloten tot den bouw eener nieuwe school, en tevens besloten een billijk school geld te heffen. Tot het onbewoonbaar ver klaren van slechte woningen heeft de Raad zijn medewerking verleend. Ded.d. schutterij is eene rustende geworden, waarvoor nu een brandpiquet uit de burgerij zal moeten worden saamgesteld. De Raad besloot tot het ver- leenen van een pensioen aan een hoogbejaarden stadswerker, die er evenwel niet lang van heeft mogen genieten, wijl hij heden graf waarts werd gebracht. Dan heeft in dit jaar de opening der Rijkszuivelschool plaats ge had, en werden vele nieuwe woningen in de gemeente aangebouwd, o.a. in het Nannenhof, doch ook nog andere, zooals op ’t einde der Groote Kampen, waartoe ook ’s Raads mede werking noodig was. Dan is de gemeente aangesloten aan het intercom, telephoonnet, en is een verbetering aan de spoorverbinding in ’t vooruitzicht. De gezondheidstoestand was hier algemeen goed, slechts 103 personen zijn overleden. De bevolking der gemeente vermeerderde met 207 zielen en bedroeg 1 Jan. 6856. Het getal gasverbruikers nam toe, en ook de gemeentereiniging heeft een grooter afzet verkregen, waarover eerstdaags verslag zal worden uitgebracht. Nog dient gemeld dat de heer IJ. T. de Boer overleed en in den Raad door een ander werd vervangen. Deze herinneringen meende ik in uw geest te moeten terug roepen, alvorens onze gewone werkzaamheden aan te vangen. Ik spreek de hoop uit, dat er een Hinke harmonische geest in onze ge meente moge heerschen, en ook in deze vergadering, waarin wij allen nog lang mogen blijven werkzaam zijn ter behartiging van de belangen onzer stad. (Applaus.) De notulen der vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring der overdracht van grond van H. Mulder aan de gemeente. b. Idem, goedkeurende het suppl. kohier van hoofdel. omslag over 1904. c. Idem, goedkeurende de gemeente- en schutterij begroeting over 1905. d. Een missive van de commissie van den weg Bolsward-Harlingen begeleidende éen exemplaar der rekening over 1903 en de gewijzigde begrooting over 1904. e. Missives van de heeren B. van der Werf en G. Schoonhoff, alsmede van Mevrouw Bölger-Hommes, dat zij aannemen de be noeming resp. als armvoogd, lid der pl. schoolcommissie en lid der Damescommissie voor de handwerken. f. Een missive van den heer Johs. de Boer, zijn dank betuigende, dat hij weder als agent der verzekeringmaatschappij mag optreden. af w'ordt aangenomen voor notificatie. g. De rekening der Gymnastiekschool over 1904, waartoe de gemeente f 600 betaalt. h. Een rapport van B. en W. waarin het Dag. Best, zijn houding ten opzichte van de plaatselijke schoolcommissie nader toelicht en betoogt dat verschillende zaken van het onderwijs reeds bij de wet zijn ge regeld en dat de werkzaamheden der pl. schoolcommissie zijn omschreven in de art. 73 en 74 der wet, terwijl de leden dier qommissie daardoor toegang hebben tot de I langs de Kade, dat zij er in zien een ont- den aftrek het belastbaar - 624.225. van de heffing - 693.457.60. Bedrag van den aanslag - naar 3.546 procent tegen 3.65 over 1904. Dit wordt gesteld in handen der Comm. ten fine van onderzoek en rapport. 3. Aanwijzing van leden der Commission tot opname van de rekeningen der gestichten over 1904. Voor het nazien der rekeningen worden volgens rooster aangewezen a. het Gasthuis: de h.h. v. d. Meulen, Schotman en Praamsma. b. het Weeshuis: de h.h. Keikes, Cupe- siering van den wandelweg, en daar door latere adressanten aan het bezwaar der eersten kan tegemoet worden gekomen door een flinke opsnoeiïng, boven de huizen efi goten, en tevens door ’t wegnemen der wortels die hinder veroorzaken, stellen B. en W. voor, dat uit te voeren, en ’t verzoek tot rooiïng te wijzen van de hand. De heer Boersma kan zich zeer goed met dat advies vereenigen, te meer daar een tegen- verzoek inkwam op de klacht die de eerste adressanten bij den raad indienden. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 6. Behandeling van het adres van de Werklieden-Fereeniging „Eendracht zij ons Doel”om eene toelage uit de gemeentekas, met advies van Burg, eu Weth. Het advies van B. en W. luidt om afwij zend op het verzoek te besluiten, want, hoeveel achting zij ook hebben voor het doel dezer vereeniging en hoezeer zij toejuichen het doen van uitkeeringen aan zieken bij deze vereeniging, moeten zij toch bezwaar maken eene toelage hiervoor uit de gemeen tekas toe te staan, wijl het een antecedent zou zijn voor andere vereenigingen. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 7. Rechtskundig advies, inzake de Regee- ringsbank in de St. Martinikerk, met voorstel van Burg, en Weth. Burg, en Weths. stellen voor het door Mr. Burger uitgebracht rechtskundig advies, waaruit blijkt het goed recht van het gemeen tebestuur, en zij de handhaving van dat recht bij rechterlijk vonnis kan vorderen, mede te deelen aan ’t college van heeren kerkvoogden en notabelen, en dan een conferentie met dat college te houden, ten einde rechtsingang te voorkomen. De heer v. d. Meer heeft kennisgenomen van dat advies en gelooft wel dat het inzicht daar gegeven juist is, en toch kan hij niet geheel meegaan met het voorstel van B. en W. Wel wil hij ook heel graag een minnelijke schikking, doch juist daarom zou hij die laatste woorden „ten einde rechtsingang te voorkomen”, willen laten vervallen. De raad kan na die conferentie zijn houding bepalen, en ’t is niet goed elkander nu de tanden te laten zien. De heer Cuperus is van ’t zelfde gevoelen, en steunt het voorstel v. d. Meer. De Foorzitter is van ’t zelfde gevoelen als de heer v. d. Meer om zoo mogelijk een minnelijke schikking te krijgen, en’t spreekt van zelf dat die conferentie wordt voorge steld om tot een bevredigende oplossing te komen. Meenen de heeren een zachter uitdruk king beter, en zien zij daarin bedreiging of bangmakerij, 't is toch waar, dat onze rechten reeds gekrenkt zijn, evenwel willen B. en W. die woorden wel terugnemen, en ze weglaten. De heer Keikes vindt het woord rechts ingang niet gelukkig, maar tevens zou hij zelfs den schijn willen vermijden, als zou in de geheime zitting reeds besloten zij n tot door zetting dezer zaak. De heer Kramer kan zich ook vereenigen om die laatste woorden van ’t voorstel te schrappen, doch meent te moeten opmerken dat v. d. Meer bij de eerste behandeling dezer zaak reeds heeft uitgesproken om onze rechten te handhaven. De heer v. d. Meer bestrijdt dit, en ’t is ook niet zijn bedoeling geweest dat het moest leiden tot een procedure. De heer Schotman kan zich niet begrijpen, hoe de heeren nu gaan discuteeren over dit punt, daar de kerkvoogden zich niet ontzagen ons te grieven door ons ’t recht op die bank te ontzeggen. Hij vindt discussie niet gewenscht over dit teere punt. De Foorzitter. Daar 3 raadsleden en ook de wethouders zijn voor schrapping der woorden doe ik daartoe het voorstel en zal overigens het voorstel B. en W. in stemming brengen. De heer Boersma gevoelt zich ter wille der onpartijdigheid genoopt, zich buiten stem ming te houden, en ’t Voorstel van B. en W. met weglating der laatste woorden wordt nu aangenomen met algemeene (12) stemmen. 8. Resolutie van Ged. Staten, houdende bemerking omtrent de verordening tot heffing j, van vergunningsrecht, met advies van Burg. en Wethouders. Ged. staten hebben eenige aanmerkingen op de bepalingen in de verordening, meeren- deels een kwestie van vorm, en B. en W. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1