Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 11. Verschijnt Donderdags en Zondags. 44ste Jaargang. 1905. ZONDAG 5 FEBRUARI. BINNENLAND. Des ochtends in de Parijsche halles. VOOR Afzonderlijke den ander bij den C O L L E G A’S. de Boerengene raals alle koopwaren winkels te brengen, reien door elkander zoekende kooplui drukte heen, levendig uitgehaald, dan andere opinie dat hij ook genoten. Ge ziet aan, op de ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. nu nog collega Witmarsum, 4 Eebr. 1905. Woensdag j.l. Alge- van z/de ben, dan ge denkt. Verleden week, Woensdag, kuier ik, na een oogst van zes leege porte- tnonnaies op de Hoogstraat, 't schijnt Tijdens het bezoek van de Boerengene- aan Rotterdam verdrong zich een dichte product en Hè, je waagt het. Natuurlijk, een groote domkop ben je. Ik zal het je bewijzen. Kalm stond hij op, nam den ander bij den arm en zei: Vergun, dat ik mij nog maals voorstelMeijer, rechercheur. Donders, knarste Ries, je hebt gelijk, zoo stom ben ik nog nooit geweest 1 Centrales i heeft men inkeroever Vins, waar want wijn is in Frankrijk een inheemsch de volksdrank bij uitnemendheid. ADVERTENTIEPRIJS: 50 'Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. het pavilloen opgestapeld en daar heeft, met oorverdoovend geraas en met de levendigheic die alle Franschen eigen is, het verhandelen der waren tusschen de kooplieden in ’t groot en die in ’t klein plaats. En dan begint het gesjouw daar binnen, om alle koopwaren naar de verschillende De zzporteurs” schar- om hun vrachtje uit te wringen zich door de j en bedrijvig. En in de winkels is men druk bezig alles te orde nen en te rangschikken. Niet alles evenwel, wat in de Halles Centrales wordt aangevoerd, komt daar te koop; er zijn nog verscheidene Halles te Parijs, in verschillende buurten der stad en van daar komen ook de kooplui ’s morgens, om hun voorraad voor den dag in te slaan. W at zij gekocht hebben, wordt naar beneden gebracht, evenals hetgeen niet verkocht is. Onder de Halles Centrales heeft men namelijk uitgestrekte kelders, waarin het niet gekochte een bergplaats vindt en hetgeen naar andere Halles moet vervoerd worden, laadt men in de wagens van den Metropoli tain, den onder- grondschen spoorweg, die de buurt-Halles met de Centrale verbindt. Boven heeft men in ongelooflijks korten tijd alles wat verkocht moet worden, in de verschillende winkels uitgestald. Vele handen maken licht werk en in de Halles Centrales zijn ’s morgens vele duizenden handen bezig. De uitstallingen zijn gereed. Daar liggen allerhande groenten, welke het seizoen op levert, in onafzienbaar lange rijen op de ver- koopbanken, manden boordevol met heerlijke sappige vruchten. Levende visschen spelen en dartelen in de bassins, onbewust van het lot dat hun wacht en dat velen hunner natuurgenooten, die op de banken liggen, schoongemaakt en aan moten gesneden, reeds hebben ondergaan. In het vleeschpavilloen hangen ueheele runderen en schapen aan de groote vleeschhaken en wTorden stuk voor stuk ontleed en verdeeld. Daar heerscht een lauwe, benauwende lucht, ondanks de goede ventilatie, en de vreemdeling, die in de Halles slechts een kijkje komt nemen, is al spoedig geneigd dit pavilloen te verlaten en een ander op te zoeken, waar het fris- scher is. Kreeften en krabben, levende en gekookte, lokken de koopers aan. Van de gekookte kreeften is er in elke uitstalling een in de lengte door midden gesneden, om de liefhebbers te laten zien, hoe blank en vleezig ze zijn. De kooplieden van buiten, die te Parijs hun waren aangebracht en hun geld er voor ontvangen hebben, laten er ook wat achter: zij gebruiken er hun eerste onbijt, „petit déjeuner”, in een crêmerie, zooals men er verscheidene in de omgeving van de Halles Centrales vindt. Een crêmerie is een soort van schaftlokaal, dat voornamelijk op het petit déjeuner is ingericht. Melk, chocolade en brood zijn in hoofdzaak verkrijgbaar. Weelderig is de in richting niet, eer huiselijk gezellig. Houten tafels met matten stoelen of soms nog enkele banken vormen het meubilair en in het lokaal staat een groot fornuis, waarop in omvang rijke ketels de chocolademelk wordt gekookt. Dat is te Parijs het meest gewilde ontbijt: een spoelkom met chocolademelk, waar men liet brood in brokkelt, om het vervolgens op te lepelen. Voor enkele stuivers kan men in de crêmerie op die manier flink ontbijten en alle vroege marktbezoekers maken daar gebruik van, zoodat de crêmerie’s van het aanbreken van den dag af vol bezoekers zijn wat zoo blijft totdat de kooplui van buiten met hun zware wagens weer zijn weggereden. Dan, tegen 8 uur ’s morgens, is de groote drukte in de Halles Centrales over en begint iet geregelde défilé van de huisvrouwen langs de zoo enorme voorraden opgestapelde eet waren. Alleen eetwaren voert men in de Halles aanvoor zzwat Parijs drinkt,” een afzonderlijke halle op den van de Seine, de Halle aux al de wijn wordt aangevoerd, me vermoedelijk niet voor een licht aan, na den misgreep van zooeven, begon hij, doch... O, integendeel, kreeg hij ten antwoord. Dat minachtende lachje irriteerde Ries nog meer en met vuur hernam hijIk belang hebben bij aanbouw van een of meer arbeiderswoningen nabij die plaatsen vanwege de landeigenaren; Overwegende, dat mag worden aangenomen, dat 5 a 6 °/q van de kosten van aanbouw, te restitueeren aan de betrokken land- komt het pas, vervolgde I eigenaren, voor vele huurders van boeren naar de Zwarte I plaatsen niet te bezwarend mag heeten en... leeg, I Machtigt het Bestuur der Vereeniging op I door hem te bepalen tijd en wijze dergelijken aanbouw aan heeren landeigenaren ernstig aan te bevelen.” Arum, 3 Febr. Voor de zooveelste maal bleek ons Donderdag j.l. de broosheid van het menschelijk leven. De heer S. K., Kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. alhier, zou voor zaken op reis. Hij ging nog eerst even naar den barbier. In den scheerstoel plaats genomen hebbende, werd hij ongesteld en gaf binnen weinige oogen- blikken den geest. Men beweert, dat de overledene leed aan eene hartkwaal. Woudsend. Dinsdag hield de alhier geves- j van het zzGroene Kruis” zijn jaarvergadering. Ter propaganda was de zaal ’t eerste gedeelte v. den avond toegankelijk het postkan- I voor ieder. Het jaarverslag werd voorgelezen, waaruit bleek, hoe nuttig de vereeniging had gewerkt. Kadat het bestuur vervolgens zijn wenschen voor 1905 te kennen had gegeven werd staande de vergadering het ledental aanzienlijk uitgebreid zoodat het thans 139 leden bedraagt. Er was een batig saldo in stond mij I kas, terwijl de penningmeester voor zijn beheer gedechargeerd werd. In plaats van ds. 8 Ron ner, Herv. pred. (vertrokken) werd gekozen ds. A. Groenewegen, Ger. pred,, terwijl de seer. ds. K. Vos, Doopsgez. pred., die aan de beurt van aftreding was, werd herkozen. Het huishoudelijk reglement werd aangevuld met een paar nieuwe bepalingen, terwijl be sloten werd zich aan te sluiten bij de Prov. Eriesche Vereeniging. werd in het Tramstation alhier eene meene Ledenvergadering gehouden Bouwvereeniging Wonseradeel”. Negentien leden waren tegenwoordig. Aan de orde was o.a. de benoeming van 9 be stuursleden. Gekozen werden de heeren Jan Timmer, Kimswerd; P. Y. Vellinga, Arum Th. Boshuijér, Witmarsum; O. Brune, Lollum L. 8. Piersma, Hieslum J. Sal- verda A.Mz., Makkum J. H. H. Piccardt, PingjumTj. A. de Jong, BurgwerdJ. Blanksma, Pingjum. De benoodigde f 10,000 zal op 1 Februari zeer zeker zijn geplaatst, terwijl het bestuur is gemachtigd te trachten meerdere aan- deelen te verkrijgen. Aan het slot hadden besprekingen van allerlei aard plaats, wat tengevolge had, dat de volgende motie werd aangenomen zzDe algemeene vergadering van de zzBouw- vereeniging Wonseradeel”, bijeen op 1 Febr. 1905 te Witmarsum; Overwegende, dat deze Vereeniging uit sluitend ten doel heeft de verbetering van de volkshuisvesting in de gemeente Won seradeel Overwegende, dat dit doel in beginsel zal Hij, die zich een denkbeeld wil vormen van de enorme massa voedingsmiddelen, welke een wereldstad als Parijs eiken dag verslindt, die moet een kijkje gaan nemen in de Halles Centrales, de overdekte markt, welke zich in het hartje van Parijs, tusschen de groote boulevards en den rechter Seine-oever bevindt. Maar hij moet dan vroeg opstaan, want de Halles Centrales zijn wel den heelen dag open, maar de groote drukte daar is om 8 uur ’s morgens afgeloopen en slechts tot zoo laat hebben de Halles iets eigenaardigs, iets wat men slechts in een wereldstad kan aan treden; na dien tijd, als de sporen, die de drukte op straat heeft achtergelaten, met weergaloozen spoed zijn weggeveegd en op geruimd, krijgen de Halles het aanzien van een gewone groote markt in een groote stac en kan men er rustig rondwandelen tusschen de huismoedertjes, die haar inkoopen komen doen, de vrouwen uit de buurt alleen, want elke wijk heeft haar Halles, die naar het zelfde model van de Centrale gebouwd, doch zooveel kleiner zijn. Hoe reusachtig van afmeting de Halles Centrales zijn, kan men nagaan, wanneer men weet, dat zij een oppervlakte van 70.ÜUO M2. in beslag nemen. Er zijn 12 paviljoens, geheel van ijzer gebouwd en waarvan de jaloezievormige wanden de buitenlucht van alle kanten toelaten. De paden tusschen deze pavilloens zijn met ijzeren daken over spannen, zoodat zij ruime en hooge gewelven vormen. In elk pavilloen zijn 250 winkels, die iederen morgen van verschen voorraad worden voorzien en meestal tegen den mid dag zijn uitverkocht. Alles wat te Parijs op één dag gegeten wordt van groente, vleesch, wild, gevogelte, fruit enz., wordt in de Halles Centrales aan gevoerd. Al voor zonsopgang beginnen ze aan te rollen de zware karren, hoog opge laden met groenten en vruchten, die de tuiniers uit de omstreken te Parijs ter markt brengen en hoe dichter men bij zes uur nadert, hoe talrijker het aantal vrachtwagens wordt. Visch, wild en vleesch komen er ook bij en alles wordt bij de Halles afge laden, waar zich om 6 uur al een dichte menschenmassa verdringt. Van de wagens smijt men alles door elkander op het trottoir. Daar liggen bergen groenten, vaak booger dan een verdieping, opgestapeld naast geslacht vee, runderen, schapen en varkens nog aan één stuk, manden met vruchten en met visch door elkaar en daartusschendoor schuift en beweegt zich de menigte kooplui, die hun voorraad voor den dag komen opdoen. De groenteboeren en hun knechts hebben ontzaggelijk groote witte hoeden op van vilt, dik als olifantsve] en daarop dragen zij met het grootste gemak hun manden van den wagen, soms vier, vijf manden op elkaar, die zij op het trottoir uitstorten en zoo de hooge stapels vormen, die door de sjouwers, zzporteurs des Halles”, naar binnen worden gedragen. De zzporteurs” zijn vast aangestelden, her kenbaar aan den koperen penning, dien zij aan een band om den hals dragen. Sommigen hebben een ringkussen bij zich, dat hen in staat stelt de stapels manden op het hoofd te dragen, anderen dragen op den rug, waartoe zij een hekwerk van hout, dat ongeveer den vorm heeft van een steekwagen zonder wiel, gebruiken, dat op de manier van ransel over de schouders met riemen wordt vastgemaakt. Elk der twaalf pavilloens is voor een be paalde soort van koopwaar aangewezen en heeft zijn vaste zzporteurs” terwijl buiten de marktopzichters de waren al sorteeren, om ze aan de tot hun pavilloen behoorende sjouwers aan te wijzen. Onverstoorbaar kalm balanceeren ze met hun vrachten op hoofd of rug tusschen de drukte door. zzAttention!” klinkt het waarschuwend toe, wanneer ge hun in den weg loopt, maar meestal krijgt ge dan gelijktijdig den stoot al te pakken, tot wachten of ook maar even vertragen van zijn gelijkmatigen pas heeft hij den tijd niet. Daar binnen in de pavilloens hoopen zich de kooplui uit de stad op, die hier hun in koopen komen doen. Particuliere koopers zijn er nog niet, de winkels zijn nog ledig, alle waren liggen in de tusschcnruimten van menschenmassa op het Beursplein om van zoo’ nabij mogelijk de Zuid-Afrikaansche helden te aanschouwen. Op het oogeiibük, dat de stoet in aan tocht was en aller oogen gericht waren de Blaak, ontstond in het midden van menigte een twist, die echter van korten duur was en na een paar, op luiden toon, gewisselde woorden in een kalm, zelfs vrien delijk gesprek eindigde. Een zakkenroller had een net-gekleed heer van zijn porte- monnaie willen berooven, maar met vluggen greep had het slachtoffer den pols van gauwdief omvat. Wel, wat zeg je daarvan vriend, dat valt je niet mee, hè Onmiddellijk liet de heer er echter fluiterend op volgen Ik ben een collega, daarom snapte ik je direct. De andere booswicht, wel blij niet te worden gearresteerd, ergerde zich evenwel toch juist tegenover een zzvakman” zich te hebben geblameerd. De beide langvingerigen begaven zich, daar hun gesprek de aandacht der omstan ders begon te trekken, uit het gedrang en traden, op uitnoodiging van den fijnst ge- kleede, het Poolsch Koffiehuis binnen, om daar nader kennis te maken. Ze waren de eenige bezoekers op dat oogenblik en nadat de heeren achter een glas bier zaten, zei de zz netste” op fluiste renden toon Vergun, dat ik mij even aan u voorstel, mijn naam is jonkheer Meijer, verzamelaar. Zeer aangenaam, luidde het bescheid, ik ben Ries, zakkenroller. Laatstgenoemde had nu nog meer het land, omdat hij met een collega van hoogen kom-af te doen had. Maar, als hij het stukje meedeelde, dat hij vóór een paar dagen had zou die meneer wel een I worden bevorderd door aanbouw van nieuwe van hem krijgen en gelooven, I woningen, voor ’t geval door haar intermediair een fatsoenlijke opvoeding had I even zoovele gebrekkige woningen worden 1 verwijderd; Overwegende, dat aanbouw7 van nieuwe woningen in dicht bebouwde kommen van dorpen beperkt dient te worden en die kommen eer dienen te worden uitgebreid Overwegende dat het particulier initiatief tot verbetering en aanbouw van nieuw’e kan bewijzen, dat ik uit beter hout gesneden I woningen binnen deze gemeente door haar in geen enkel opzicht tegengegaan, ja een oogst van zes leege porte- I waar mogelijk gaarne bevorderd zal worden 1 I Overwegende, dat vele huurders van boeren mode tegenwoordig geen cent op zak te heb- I plaatsen en ook hunne vaste arbeiders groot ben langs Plan C., toen voor den winkel van Schiller een équipage stilhoudt en een chique dame uitstapt. Een kleine greep en haar beurs is mijn. Sapperloot, riep de verzamelaar bewon derend. Ja, maar nu Ries. Ik loop den hoek om, Houtstraat, open daar den buit op een paar centen na en een saamgevouwen visitekaartje. Pech, zei de jonkheer. Ja, ’k was razend, verbeeld je, een fijne equipage, een toilet van heb ik jou daar en dan die portemonnaie. Ik was van plan het leege vod weg te gooien toen mijn vingers, die altijd wat te doen moeten hebben, werktuiglijk het kaartje openvouwden en ik lees den naatp van een der heeren uit de hooge aristocratie. En de portemonnaie was voorzien van de initialen van een ander lid uit denzelfden stand, let ters, die ik heel goed wist te ontcijferen. Een lumineuze gedachte kwam in mij op: Wraak en een goeie dag! Nu komt het, zei de jonkheer belang- I tigde afdeeling stellend. Ja, nu komt het, herhaalde Ries in vervoering. Ik begaf mij naar 1 toor en schreef op de achterzijde van het naamkaartje: Eenig geliefde, ik verwacht u ledenmiddag op de bekende plaats. Zie, dat ge u van uwe tyran verwijdert. Je je innig iefhebbende A. En toen ging het op weg naar den ega van de trouwelooze dame. De man s te woord, kreeg bijna een beroerte van schrik en gaf mij een lapje van honderd, omdat ik olechtig beloofde, dat ik over deze zaak zou zwijgen als het graf. Ries keek na dit verhaal den jonkheer triomfeerend aan. Wel, collega, ben ik zoo’n uilskuiken als waarvoor ge mij gehouden hebt? Zeker* luidde het antwoord. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1