Nieuws- en Advertentieblad Bolswarcl en Wonseradeel. 4 44ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 12. 1905 o 1 DONDERDAG 9 FEBRUARI. BINNENLAND. UIT DE PERS. VOOR Afzonderlijke de eerste nummers de de N. Ct, en gepro- ’t gelukte Want de waren het dr. de Hooger en rede- de voor ingrijpende mannen praten ons volk daad, die Geschiedt ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. besproken, ’t Is geen wonder het nieuws is inderdaad zeer belangrijk en men woont hier in dit opzicht in een bijzonder rustigen en veiligen hoek. Sedert Jan Hut c.s maar laten we vertellen wat men hier met zekerheid en per geruchte weet. Met zeker heid is bekend, dat de diefstal gepleegd is bij den alleenwonenden zonderling Tjerk, in de wandeling gekke Tjerk genaamda een man, tamelijk in bonis en... wereldschuw, al jaren lang. Een paar malen al heeft men beerd zijn goed te stelen, maar niet. Nu is ’t wel gelukt, maar nu zullen de daders zich wellicht branden. van ’t geldswaardig papier genoteerd ’t geschiedde, zegt men, na den laatsten aanslag, door den Burgemeester van Workum en dat is voor dieven gevaar lijk. Reeds zegt het gerucht, dat één //men" noemt er twee er door in de val geloopen is. Hij zou in een herberg gemaakte vertering met een bankje van f60 betaald hebben; in een tweede herberg, waar hij ’t zelfde plan had, kreeg hij toevallig de krant onder de oogen, waarin de nummers stonden. Hij haastte zich nu daar te betalen met klein zilver en spoedde zich naar kastelein no. 1 om de banknoot terug te vragen. En hij kreeg ze terug, om ze ten vure te doemen. Wat hiervan is of 't geheel volksfantasie is, half of heel waar, zal wel spoedig blijken. Dit neemt men voor zeker aanhet probleem zal hier niet moeielijk op te lossen zijn. Nog zegt men, dat de buit geborgen was in een nieuwe trommel, die weer in een kleerkist gesloten was, welke door Tjerk dichtgespijkerd was. Tjerk moet de dieven bezig gezien hebben, maar was rustig in bed gebleven. Nader bericht. In verband met den gepleegden diefstal is de persoon van T. de V., kruidenier te Workum, Zaterdagavond na een langdurig verhoor ten stadhuize en na confrontatie met den bestolene naar Leeuwarden gevoerd. De verdachte is gehuwd en vader van 8 kinderen. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per régel. Overigens naar plaatsruimte. Sneek, 6 Febr. Hedenmorgen had alhier een treurig ongeval plaats. De Li-jarige dienstbode van den heer 11. viel met eeu emmer water van de bovenste tree der trap naar beneden. In bewusteloozen toestand op genomen, bleek ’t dat ’t meisje ’n vreeselijke hoofdwond had bekomen en dat de hersenen door den val vrij wat waren aangedaan. be diefstal in t IKorkumer Heidenschap. Friesche Zuidwesthoek, 5 Febr. De diefstal in 't Workumer Heidenschap vormt hier en ’t is alleszins verklaarbaar schering en inslag van de dagelijksche ge sprekken. In huis, op straat, in de werk plaats, aan de koffietafel, overal wordt het sensatiemakende geval besproken en nog eens Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 7 Febr. De vorige week Dinsdag vervoegde zich in den Schoenwinkel van P. Plantinga alhier een net uitziend meisje om twee paar laarsjes op zicht te mogen hebben, voorgevende tijdelijk thuisbehoorende bij zeer goede lieden in onze stad, waarop haar bereid willig het verlangde werd ter hand gesteld. Toen er een paar dagen later geen bericht op de schoenen inkwam, vervoegde de eige naar zich, aan het opgegeven adres, alwaar men zich van een meisje noch van de schoe nen iets bewust was en niemand op hun naam iets had gehaaltl. Tot heden is het meisje met de schoenen nog niet bij den eigenaar teruggeweest, zoo- dat men hier met een soort van oplichting te doen heeft. 6 Febr. Op onderscheidene gedeelten van het Marktplein zagen we Zaterdagmiddag vele groepjes nieuwsgierigen bijelkander staan. De reden daarvan was, dat inzake de diefstal de vorige week in het Heidenschap gepleegd, bij den zonderlingen man, genaamd //Ouwe Tjerk” het Gerecht uit Leeuwarden alhier was aangekomen om de zaak zoo mogelijk verder te onderzoeken. Eerst dient te worden vermeld, dat in het begin van de vorige week een kruidenier Tj. de V. in de herberg van A. Boers ma te Parrega een bankbiljet van f 60 in betaling had gegeven, en hem daarvan werd terug betaald. Even later ontdekte de kastelein, 'dat er dezelfde nummers op stonden welke in de bladen waren gepubliceerd. Dit werd aan genoemde de V. medegedeeld, waarop deze terstond het geld teruggaf. Hierop nam de kruidenier het bew%ste bankbiljet verbrandde het boven een theelichtje. Allerlei geruchten omtrent den diefstal deden de rondte, terwijl meerdere personen, volgens geruchten, werden aangewezen. Naar aanleiding hiervan werd genoemde Tj. de V. en anderen Zaterdagmiddag door de Rechters op het Stadhuis in verhoor ge nomen. Al spoedig werd dit aan verschillende personen verteld, die het op hun beurt weer oververtelden en door velen die tijd over hadden, werd een kijkje genomen voor het Stadhuis en de zaak door hen in wijden kring besproken. Niet alleen deze diefstal, maar ook uit vroegere tijden kwamen ter sprake, zoodat de steeds aangroeiende menigte ruime stof had. Eerst werd met belangstelling de tijd van 7 uur afgewacht, omreden er dan een trein naar Leeuwarden vertrekt. Naar het scheen kon de zaak vóór dien tijd niet worden afgehandekk in de school zijn opgegaan, zou nu werkelijk onze partij in den volsten zin een school- partij zijn geworden? Bestaan er dan waarlijk geen andere belangen meer, waarvoor de anti-revolutionnairen zich warm hebben te maken, dan de belangen van het onderwijs Kan er dan, zooals mijn Haagsche collega schrijft, nu letterlijk niets meer van dit Kabinet gezegd worden? Niets van wat het deed bij de werkstakingen voor Onderwijswet, vooF de billijkheid lijkheid bij de benoemingen, voor bereiding en het gereedmaken van sociale wetten?” Als dit het geheele actief is, dat de adju dant van den premier op de balans der werkzaamheid van het Kabinet te brengen weet, dan schijnt Junius’ klacht, dat „voor de groote massa van ons volk er niets is gedaan, als de wijziging der schoolwet niet tot stand komt”, eer bevestigd dan weerlegd. Een redacteur van het Centrum, zich tee- kenende A. V-. D., heeft den afgevaardigde voor Rheden, den voorzitter der Katholieke Kamerclub, mr. M. J. O. N. Kolkman, „twee volle uren” geïnterviewd en den in houd van dit langdurig onderhoud in drie kolommen druks samengetrokken. Volgens dit résumé is het gesprek juist niet bijster diep gegaanwat de politieke verhoudingen betreft, bevat het letterlijk niets wat met reeds van elders bekend was of waarvoor men nu juist niet twee uren met mr. Kolk man behoeft gesproken te hebben. In het beeld van den verkiezingskaros, door den afgevaardigde in het laatste be- grootingsdebat gebruikt, schijnt hij zelf nog een bijna kinderlijke pret te hebben. Immers op eene vraag van den journalist omtrent de concentratie van „Unie”-liberalen en vrijziunig-democraten antwoordde hij „Ik vind die concentratie, zooals zij tot stand gekomen is, gewoon-weg schandelijk. De heer B o r g e s i u s zit nu niet meer iu het kattebakje van den verkiezingskaros met de parade-paarden maar op den bok, waar de heer T r o e 1 s t r a afgedrongen is. De eerlijkheid had gevorderd, dat de heeren T roe 1 st ra en Drucker naast elkan der hadden plaats genomen. Zij willen Grond wetsherziening meteen bepaald doel en krach tens hun beginsel. Maar om het principe schijnt men zich in deze campagne voor een blanco artikel 80 in het geheel niet te bekommeren.” Wat mag er dan toch wel in het streven naar een blanco-artikel 80 anders schuilen dan juist het „principe” van Grondwets herziening, waarvoor slechts met deze for mule de medewerking der „Unie”-liberalen te verkrijgen was? En waar dus geen be ginsel wordt opgeofferd, is het dikke woord „schandelijk” volkomen ongerechtvaardigd. Overigens laat zich de Schadenfreude van mr. Kolkman en zijne partij gemakkelijk verklaren, dat zij rustig in het kattebakje kunnen blijven zitten, wel wetende dat dr. Kuyper hen brengen zal waar zij wezen willen. Arnh. Ct. Nadat die tijd verstreken was en ieder van zijn werk was thuis gekomen, ging men later eveneens een kijkje nemen en hoorden we van verre enkele gesprekken aan, waarbij verreweg de meesten aan de onschuld van den in verhoor genomen man dachten. Even eens was men begaan met het lot van de vrouw en zijne 8 kinderen. Onder het publiek dat wachtte werden oproerige kreten vernomen en hooggeplaatste personen verwijtingen naar het hoofd geslin gerd. Het werd er niet beter op, toen half- tien een rijtuig voor het stadhuis kwam en de in verhoor genomen de V. mee moest naar Leeuwarden. De vermoedelijk verdachte werd door twee agenten in den wagen begeleid, waarin eveneens de heeren rechters plaats namen en voort ging het naar het station. De woede van vele personen nam in die mate toe, dat de politie handen vol werk had om de menigte van den wagen te houden, wat zelfs enkele malen niet gelukte. Het was een rumoer en tumult, zoodat het zelfs een klein oproer geleek. Velen gingen mee naar het station. Toen de trein voor het station stil hield en de reizigers moesten instappen, werd van het perron met keisteentjes op hen geworpen en eeu paar personen zulk een projectiel tegen het hoofd geslagen. Onder het weg rijden werd de trein nog gebombardeerd. Nadat dit had plaats gevonden verwijderden de meesten zich en gingen naar huis, terwijl nog onderscheidene groepjes jongvolk om en bij het Marktplein vertoefden, waarbij de agenten werden uitgejouwd, ja zelfs met slijk geworpen. Ziehier het gebeurde dat j. 1. Zaterdag in onze anders zoo stille stad Workum heeft plaats gevonden. Waarlijk, het deed ons denken aan de Middeleeuwen, toen het Volk voor zeer dom werd gehouden. Maar dit nu in de 20e eeuw, alleen bij eeu gewoon rechterlijk onder zoek. ’t Is een schande! Liever moest men de politie mee helpen in het zoeken van de daders, opdat de schuldige zijne gerechte straf daarvoor kon krijgen. Wat het onderzoek aan het licht heeft gebracht, weet men vooralsnog niet mee te deelen en zal de Justitie de zaak verder te Leeuwarden onderzoeken. Mocht er echter later wederom alhier een Gerechtelijk onderzoek plaats vinden, we zouden ten zeerste ieder willen aauraden zich rustig en ordentelijk te gedragen en de Justitie vooral niet tegen te werken, maar hen boven dien zooveel mogelijk steunen. De Banier. Sneek, 6 Febr. Zaterdagavond jl. bracht de tram van Bolsward alhier binnen ’t lijk van D. P. oud 35 jaren, boerenknecht onder Roodhuis bij Tirns. Eigen schuld was de oorzaak dat de jonge man bij ’t uitstappen voor den Franekerweg door den tram werd overreden. Hij deed ’t zich niet aan tijd zoolang te wachten, tot ’t voertuig stil hield, maar verliet nog onder ’t rijden den tram. Op ’t zelfde oogenblik komt hij te vallen, doordat hij inplaats van met den tram mee, tegen den tram in uitsprong. Gelukkig was de levensdraad terstond bij hem afgesneden. Uit Amsterdam wordt aan gemeld: De anti-revolutionairen hier ter stede, min der gesticht over het propagandistisch optreden der Christen-democraten tegen het //Christe lijk” bewind, hebben reeds een onderwijzer, die sympathieën met de Chr. democr. betoonde de, van hun bijzondere school ontslagen, ter wijl een tweede en derde op de nominatie voor ontslag staan. Gaan de anti-revolutio- naire //broeders” hiertoe over, dan bestaat bij de Christen-democraten het plan een eigen school op te richten. Brand in eeu prullemand. Het postkantoor Prinsestraat, te Den Haag, was Zondagochtend bijna een prooi der vlammen geworden. Zoover is het echter niet gekomen. De brand bleef beperkt tot de prullemand die een der bezoekers voor aschbak had aangezien. Goudinvoer in Nederland. Er moet in de laatste dagen voor meer dan f 1.000.000 aan gouden munt en baren van uit Duitschland ons land zijn ingevoerd. Men herinnert zich dat na stemming in het district Brielle, welke in de kerkelijke coalitie groote teleurstelling wekte, vooral de anti-revolutionaire Rotter dammer van mismoedigheid blijk gaf en na den uitslag van Vrijdag 1.1. is hare stemming er niet op verbeterd. //Moeilijk zal ’t zijn om nu nog vol te houden, dat het district voor ons is vooruitgegaan. Neen, we zijn er niet vooruit, maar achteruit gegaan”, roept het blad mistroostig uit en iets verder laat het volgen: z/Loopt het in Juni precies als nu in den Briel, dan gaan we niet vooruit, maar terug en wordt de groote slag door ons verloren. z/Reeds tijden voorheen hebben we ernstig op die mogelijkheid gewezen. z/Meu moet de stemming der geesten kennen, en weten wat er omgaat in de verschillende kringen onzer partij, om zich niet te ver wonderen over ons aandringen op verandering ten aanzieu van veel waarover wordt geklaagd. „En nu weten we zeer goed, dat een blad zich niet kan leenen, om die klaagtonen te openbaren. „Maar laat dan toch althans vóór de Juni- stembus hare beslommeringen zal opleggen, deLager-Onderwijswet, waarnaar door besturen en onderwijzers der Christelijke scholen ge snakt wordt, worden afgedaan. „Praat men van bemoedigen, dat zal ons Christenvolk bemoedigen. „Wij noemen het uitstekend, dat het arbeidscontract straks in behandeling komt, maar zoo gaarne hadden wij gezien, dat de Schoolwet reeds voor die behandeling de Tweede Kamer ware gepasseerd.” In merkwaardige overeenstemming met deze klacht is een gerekte jeremiade van een zich teekeneuden Junius” in de Nieuwe Pr. Gron. Ct'. (een anti-revolutionair blad) over de mogelijkheid dat het Lager Onderwijs- ontwerp vóór de verkiezingen niet wordt afgedaan. Kenschetsend vooral is daarin de volgende zinsnede: „Voor de groote massa van ons volk is er niets gedaan, als de wijziging in schoolwet niet tot stand komt. Bij het woord „Schoolwet” denken ze niet eens aan Hooger- of Middelbaar onderwijs, doch alleen aan de Lagere School die voor verreweg de meesten de school is. ’t Is me dan ook onbegrijpelijk, dat het Voorloopig Verslag nog steeds op zich wachten laat; ’t lijkt wel of onze denken, dat ze het in Juni met zullen winnen: daarvoor is echter te nuchter; het vraagt naar een het volkomen beoordeelen kan. die daad, dan is er iets, waarop men niet eens behoeft te wijzen: zoo iets, dat men kan tasten met de handen; iets, waarvan ons volk dagelijks spreekt: waarmede het opstaat en naar bed gaat”. Wel is het Voorloopig Verslag er nu sedert Zaterdagavond, maar toch blijft het uiteraard onzeker of het L. O.-ontwerp vóór het feitelijk einde dezer zitting zal kunnen worden af gedaan, en blijkt dit niet mogelijk, dan is een voortwoekeren der stemming onder „ons volk”, waaraan in de boven aangehaalde zin sneden uiting gegeven wordt, met ,’t oog op de kansen aan de stembus niet van gevaar ontbloot. Alleszins verklaarbaar is daarom, dat de bekende adjudant van Kuyper, die wekelijks ellenlange „Haagsche brieven” in de Standaard schrijft, in zijn laatsten brief ten krachtigste reageert tegen die stemming onder de broederen. Naar aan leiding van Junius’ woorden, dat, „voor de groote massa van ons volk er niets is gedaan, als de wijziging in de Schoolwet niet tot stand komt, schrijft hij een lange philippica tegen zijn collega in de N. Prov. Gron. Ct., waarvan het slot is „Het spijt mij, dat ik het zeggen moet, maar ik noem zulk geschrijf... lichtvaardig en allerminst geschikt om onze zaak te dienen en te bevorderen.” Of de overwegingen waarop dit afkeurend oordeel berust, indruk zullen maken op den „lichtvaardigen” collega, kunnen wij natuurlijk niet beoordeelen, maar bijzonder klemmend komen ze ons niet voor. Zoo b.v. deze: HZou nu onze partij alleen en uitsluitend Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1