Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Verschijnt Donderdags en Zondags. 44ste Jaargang. 1905. No. 13. ZONDAG 12 FEBRUARI. BINNENLAND. MISVERSTAND. VOOR Afzonderlijke dat ik altijd het bijzon- opmerkingen.” ridder in de Orde van XI] fj 11 een zucht, gezegd hebt, zou opgekomen, en andere om- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. I zou... zoo hoog op- allerminst zoo hem dan over spreken vroeg er bepaald op te staan dat Dat zeg jij, ja, wat zal je anders zeg gen maar ik zeg je, dat er nooit zoo’n koud gevoelloos... Robert riep hij en deed een paar schreden achteruit. Maar ik was nu aan het woord en liet het mij niet ontnemen. - schepsel is geweest, ging ik voort als zij is. Je eerst in haar strikken te van gen en je dan uit lachen, dat is alles, wat ze bedoelde mijn jongen. O, ik ken haar. Niemand beter dan ik. Hij werd bleek, zijn lippen trilden. Nu weet je er alles van en zal je haar beeld wel uit je hart rukken, besloot ik. Ik zou mijn leven aan haar hebben toe vertrouwd. Zij leek zoo heel anders dan gij daar zegt, Robertik kan ’t niet helpen, maar zij heeft nimmer... Je was haar slachtoffer, dat is alles, zei ik, hem op den schouder kloppend. Maar dan wil ik ook dadelijk van hier. Als dat waar... Want je zegt toch de waar heid, Robert? Naar mijn beste weten, ja, hernam ik. Verschrikkelijk! Sta je daar zoo verbaasd van? Wel, al de lui op de sociëteit zouden je ’t ’t Was Nelly, niet ik, die erover begon hoe de medicijn, die wij onzen jongen vriend toedienden, de gewenschte uitwerking miste. Ik moest dat toegeven. Ik had het anders verwacht. Ik had gedacht dat Frits zijn on gelukkige liefde eerder te boven zou komen, dat een paar weken logeeren bij ons wel ge noeg zou wezen om hem te doen vergeten hoe leelijk Clare Willemsen hem had be handeld. ’t Was toch naar mijn innigste over tuiging een onaardig meisje, dat hem in ’t ge heel niet waardig was en ’t speet mij, dat hij de zaak zoo ernstig opnam. In ’t begin was ’t goed gegaan en was hij werkelijk wat opgevroolijkt, zooals ik ook aan Nelly te kennen gaf; maar zij vond van niet, hij was weer in zijn oude zwaarmoedigheid ver vallen, zei zeinderdaad, ze was niet spoe dig uitgepraat over dat onderwerp. Het doet hem in het geheel geen goed dat hij hier is, zei ze met nadruk. Waarlijk ’t is in zijn belang dat hij weggaat. Die meid heeft hem het leven vergald riep ik in toorn, waarop Nelly mij even aankeek maar zonder iets te zeggen. Je hebt, geloof ik, gelijk, ging ik voort hij moet in een vroolijker, drukker omge ving zijn. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. vrijzeker minder gebruikt voor de openbare school. Daardoor wordt het gehalte der scho len vooral ten platten lande minder. Er zullen vele bijzondere scholen bijkomen met minder personeel, daardoor slechter onderwijs. Ongeveer half elf werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen wordt er op de buitendeur gebonsd en Gerrit de aschman komt bij ons het aschvat te ledigen. Deze Gerrit Zaagmans viert a.s. Maandag zijn 25-jarig jubilé als dorpsreiniger. Moge het hem niet aan belangstelling ont breken. Nog een ander uit deze woonplaats herdacht heden Zaterdag den dag waarop hij 35 jaren geleden zijne betrekking als ge- meente-ambtenaar aanvaardde. 11 Februari 1870 werd onze gemeente veldwachter Markus Luxwolda de Boer als zoodanig aangesteld. In verschillende plaatsen der gemeente Wonseradeel is hij werkzaam geweest en ieder die hein kent, weet, dat hij een trouw ambtenaar geweest is. Nog steeds neemt hij zijne betrekking waar en ondanks zijn 70 jaren, is hij nog zeer hecht. Moge het dezen ambtenaar gegeven zijn, spoedig een welverdiende rust te genieten. Kimswerd, 10 Febr. Gisteren hadden we alhier ’t genoegen te zien optreden, de heer ds. Bakker van Wijnaldum. Tot onderwerp zijner rede had hij„Christendom en Poli tiek”. Kort en snedig en toch zakelijk werd dit onderwerp besproken en uiteengezet, zeker tot genoegen van ’t flink getal aan wezige dames en heeren. De heer v. Loon leidde de bijeenkomst, die over ’t gesprokene- eene kleine opmerking maakte. Anders had er geen debat plaats. Hindeloopen, 8 Febr. In de heden voor middag gehouden Raadsvergadering werd o.a. medegedeeld, dat de schoolgeld-kohieren van Ged. Staten goedgekeurd waren terug ont vangen en dat de levering der leermiddelen voor de school over het loopende jaar was gegund aan, mej. de Wed. Witteveen voor f 85. Het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim werd voor kennisgeving aangenomen. Slechts driemaal was een vader opgeroepen voor die commissie te verschijnen. Uit een nader tweetal sollicitanten werd tot gemeente-geneesheer benoemd de heer B. J. de Vries, arts te Lemmer en zulks met ingang van 1 April e. k. Workuin. De vorige week is door zekere T. D. alhier tusschen Hindeloopen en Workum een 18-jarig meisje aangerand, met de be doeling onzedelijke handelingen te plegen. De jongeling is Woensdag naar Leeuwarden overgebracht, waar hij ruimschoots gelegenheid zal hebben overzijne handelingen na te denken. Dinsdagmiddag één uur, op het oogen- blik dat de manschappen juist zouden gaan koffiedrinken kwam in de Oranje-Nassau kazerne te Amsterdam plotseling het bevel tot kasten- en kisteninspectie. De deuren werden gesloten en een luitenant bijgestaan door sergeants begon het onderzoek dat ruim 3 uur duurde. Boeken, brochures, het week blad van den A. N. D. B. //De Millicien”, diploma-boekjes van vakvereenigingen, vak bladen, alles werd in beslag genomen. Ver moedelijk staat een en ander in verband met het geweigerde verzoek om handteekeningen te mogen verzamelen onder het adres van den Miliciensbond tot afschaffing der derde herhalingsoefening. De stranding van de „Alba”. Men schrijft uit Zandvoort: Donderdagmorgen is door den burgemeester dezer gemeente van de firma W. Ruys Co. te Amsterdam een bedrag van f 750 ont vangen, bijeengebracht door de equipage van het gestrande stoomschip //Alba", aan gevuld met een aanzienlijke gift der reederij. Het bedrag is toegezonden om verdeeld te worden onder de bemanning van de redding boot alhier en van die te Noordwijk. Zoo als bekend is zijn door de reddingsboot van hier 3 tochten naar het gestrande schip ondernomen en door die van Noordwijk 2. Door den burgemeester is daarom aan de bemanning van de reddingboot van Zand voort 3/5 gedeelte en aan die van de Noord- wijksche reddingboot gedeelte gegeven» zelfde verteld hebben. Verschrikkelijk! herhaalde hij weer. Kom, kom, je moet het niet zoo zwaar opnemen. Zijn eens je oogen geopend, welnu, dan... en ik eindigde den zin met mijn schouders op te halen. Opeens stak hij mij de hand toe. Je hand, riep hij. Wij gaven elkaar de hand. Hij leek zeer aangedaan en ik wilde niet voor hem onderdoen. Ik ga dadelijk maar weg. ’t Kan morgen ook wel. Neen, van avond nog. Maar jij kan niet weg, jij moet ondertusschen maar hier blijven Natuurlijk, wat bedoel je? ’t Is voor mij al kwaad genoeg! zuchtte hij, maar wat moet het dan voor jou zijn? Voor mij? riep ik uit, wat meen je? Wel, die vrouw! wat draag je ’t als een heldAls men niet beter wist, zou men denken dat het al rozengeur en... Maar in Gods naam, wat bedoel je? Ik heb haar in geen drie jaar gesproken Alleen als er menschen warenMijn hemel, hoe heb je ’t uitgehouden? Neen, ik heb haar in 't geheel niet gesproken Stil! Daar is ze. Ik wil haar niet zien Wat zeg je? Is ze hier? Ik keerde mij om en zie, daar stond mijn vrouw voor mij. Ik stond als verpletterd, maar hij stapte zonder te groeten Nelly voorbij en door de open tuindeuren de kamer uit. Nu, liet hij zich gezeggen? vroeg zij. Ik wist niet wat te antwoorden. Ik hoop, dat je hem niet hard ge vallen bent, Robert, Het is een beste jongen, al was hij wat onvoorzichtig. Hij meende niets kwaads. Niets kwaads? Wat is er toch? ’t Is maar, zei Nelly, terwijl zij dicht bij mij kwam staan, dat hij Clara heelemaal vergeten heeft en... Welnu Dat je nu eenmaal een vrouwtje hebt, dat er niet kwaad uitziet, zei ze fluisterend. Heb jelui ’t over mij gehad, Robert? Ik zag haar even aan. Lieve Hemel! riep ik, terwijl ik het huis uitrende. Hij zal nog aan de heele so ciëteit vertellen, dat mijn vrouw en ik... FritsFrits riep ik. Malle jongen De knecht trad binnen. Meneer is daar juist in groote haast weg gegaan. Hij zei dat hij geen oogenblik tijd had. Ik viel in een stoel neer. Daar kwam Nelly aan. Zij lachte hartelijk. En ik dacht nog wel, dat je maar net deed of je ’t niet merkte lachte zij voort. Toen vertelde ik haar welke wonderlijke voorstellingen omtrent ons huiselijk geluk Frits met zich meenam. Wij telegrafeerden, wij schreven. Maar de deugniet (waarom heeft hij zijn nek niet gebroken was regel recht naar de sociëteit geloopen. Als ik daar nu kom, vragen ze mij soms met een soort van ironische deelneming of het goed gaat, thuis. Lk weet wat ze zeggen willen. Wonseradeel, 9 Febr. Bij Raadsbesluit is aangenomen, om aansluitend aan den grint weg van Pingjum naar ArumKimswerd, dezen verder door te trekken door den z.g. Pingjumer rige over den z.g. Slachte- of groenedijk naar Dijksterburen en zoo naar den zeedijk uitkomende, die alsdan naar Harlingen en Zurich leidt. Een en ander wacht nog op de goedkeuring der Gedeputeerde Staten. In deze gemeente zijn verder in de dorpen aan de vaarwaters kastjes met reddingsmid delen geplaatst. Voor ieders oog zijn deze kastjes zichtbaar, opdat er bij ongelukken gebruik van kan worden gemaakt. Friesche Zuidwesthoek, 8 Febr. Boeren dienstboden beleven tegenwoordig een goeden tijd. De vraag overtreft het aanbod, waardoor de loonen gestegen zijn. Goede knechts be dingen gemakkelijk 180 a 200 gld. boven de gewone emolumentendienstmeisj es brengen het tot 120 gld. Bij de schipperij wordt hetzelfde opgemerkt. Het vorige jaar bedroegen de huren der knechts gemiddeld 160 gld.; thans 180 a 190 gld. Paesens, 8 Febr. Treedt de zee bij storm vaak op als werkgeefster, ook in anderen zin doet ze dat soms. Telken jare voert ze hoeveelheden schelpen mee, die door hare wateren worden voortgestuwd tot bijna aan de kruin van den dijk toe. Die schelpen moeten dan weggeveegd worden, omdat anders de schapen er moeilijk kunnen weiden. Van daag had de aanbesteding van dat werkje plaats. Er waren veel liefhebbers en daardoor werd het werk uitbesteed tot lagen prijs, ofschoon de hoeveelheid schelpen grooter is, dan gewoonlijk het geval was. Sneek, 8 Febr. Hedenmiddag overleed hier in den hoogen ouderdom van 89 jaren de heer J. Visser, tot 1896 hoofd van school no. 2, (toenmaals burgerschool voor jongens) en directeur der Rijksnormaalschool. Ruim 400 onderwijzers, van welke vele in en buiten ons vaderland een sieraad van den onder wijzersstand zijn, danken hem hunne opleiding. In 1875 verscheen van hem de brochure: z/De Staat kan, mag en moet schoolmeesteren!” (een uitspraak door De Standaard bestreden). Tien jaren later verscheen van zijne hand z/De aard en roeping der Volksschool, pae- dagogische wenken en De overledene was den Ned. Leeuw. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Witmarsum, J.l. Woensdagavond trad op de bovenzaal van den heer J. W. Meijer, de heer Th. H. Ketelaar, lid der Tweede Kamer, secretaris van den Bond van Onderwijzers in Nederland, van Amsterdam op, met het onderwerp z/de onderwijs-novelle." Een vrij talrijk publiek was zelfs uit Makkum, Kimswerd liggende dorpen. Nadat de vergadering geopend was door den heer D. Schaap van Arum, kreeg voor noemde Spreker het woord, die in duidelijke bewoordingen de zaak uiteen zette. Eerst werd het openbaar onderwijs behandeld, daarna de verschillende wetsontwerpen van ’57, ’78, ’97 en ’01, waarbij hij het verschil aan toonde, tusschen het openbaar en’t bijzonder onderwijs. Daarna was het pauze, waarna het nieuwe wetsontwerp van Minister Kuyper werd besproken. Hier liet hij vooral uitkomen, hoe in de nieuwe wet, zooals deze hoogstwaarschijnlijk zal luiden, het bijzonder onderwijs werd voor getrokken bij Het openbare. Hoogere subsidiën zullen aan der onderwijs worden toegekend, zonder dat er betere waarborgen komen. Staat het open baar onderwijs onder streng toezicht, wat schoolbouw, leerplan en het personeel zelf betreft, het bijzonder onderwijs behoeft die waarborgen niet. Hij stelde het zoo voor: Hier de schatkist, daarnaast de gemeente. Van uit de gemeentekas wordt het onder wijs betaald, met subsidie van het rijk. De bijzondere scholen ontvangen alleen laatst genoemde subsidie, Voortaan ontvangen bijzondere scholen hoogere subsidie van het rijk en ook van de gemeente. Wat dan de, gemeente hooger moet betalen aan. bijzondere scholen* wordt Natuurlijk, dat is het slimmert zei Nelly. SlimmertHad ik een dwaasheid gezegd Er is hier niets, dat hem afleiding geeft zei ik weer. Zal je er 1 Nelly. Zij scheen hij weg zou gaan. Een vrouw zegt die dingen zooveel beter en handiger. Ik Ik kan ’t hem onmogelijk zeggen Robertzij bloosde en ik moest haar fijn gevoeligheid prijzen. Frits liep op het tuinpad heen en weer en sloeg met zijn stok in de bloemperken (waar ik zoo trotsch op ben) en rookte een van mijn beste sigaren. Toen ik bij hem kwam en mijn arm door den zijne stak, zag ik dat hij ontstelde. Frits, zei ik gemoedelijk, zou het niet beter wezen, dat je maar wegging? Kom,je weet wel wat ik meen, en je bent toch de rechte niet, om iets verborgen te houden. Wie ik...? Ik weet alles, zei ik bemoedigend. Ik dacht, het zou je goed doen als je een tijdje van huis was, maar het tegenovergestelde is waar. Je moet wat vreemds, wat nieuws zien op reis gaan of zoo iets, dan zal je ’t wel te boven komen die ongelukkige misgreep bedoel ik. Waarachtig, hernam hij, je bent toch een goede kerel. Ik weet niet of één man op de wereld mij zoo zou behandelen, als jij doet en hij bedekte zijn oogen met de hand. Nonsens ’t niets, beste kerel. Ik hoop een goed vriend voor mijn vrienden kan wezen. Maar daar hebben zij geen baat bij, niet waar, ’t wordt toch maar erger en erger. Ik zal gaan, zei hij met Dadelijk. Na ’t geen je nu ik geen oogenblik langer kunnen blijven. En ik weet waarlijk niet wat ik zeggen zal om je te bedanken. Menigeen zou ’t heel kwa lijk genomen hebben menigeen O, we moeten niet alles nemen en jongelui moet men hard vallen. Maar gij zijt ook zoo’n trouwe vriend. Ik erken, dat ik verkeerd gehandeld heb, heel verkeerd, Rob. Kom, kom, je zult het wel vergeten, wanneer je maar eerst op reis bent. Ik zal ’t probeeren, zei hij waar achtig jongen ik zal mijn best doen. Doe dat. Je moet maar een flink cor- daat besluit nemen. Tusschen ons gezegd er is veel niet, om zoo troosteloos te blijven. Hè? Naar mijn idee, Frits, ben je er nog gelukkig afgekomen. Geloof me ik ken haar. En dat was zoo. Ik had Clare Willemsen honderdmaal ontmoet en had geen erg gun stige gedachten van haar. O je moet van haar niets zeggen zei hij ongeduldig. Zij is nooit anders dan vriéndelijk en.»» Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1