Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 44ste Jaargang. No. 14. 1905. Verschijnt Donderdags en Zondags. k DONDERDAG 16 FEBRUARI. BINNENLAND. UIT DE PERS. VOOR Afzonderlijke VERKIEZINGSVARIA. het le perceel voorman district vast en zeker winnen. en was aan waarom voor f 624,49 - 594,99 - 579,99 Chris- Fries- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. z/Het is te verwachten dat de groote meer derheid der katholieke kiezers in dit district ook nu nog de meening van dr. Schaep- man zal blijken toegedaan te zijn.” Als het Centrum maar niet te gauw haar kruit verschoten heeft! Want als het gezag van wijlen dr. Schaepman niet baat, wat dan Of de Tijd ook gelijk had te waarschuwen, de hechtheid der coalitie toch vooral niet te overschatten wegge nu de Vegtel -nu en Vegtel De Tijd waarschuuwt tegen zelfoverschat ting, tegen te vast vertrouwen in de hecht heid van de kerkelijke coalitie. Aanleiding daartoe vindt zij blijkbaar in bet bestuurs voorstel der Friesche Christelijk-historischen. De „Hollandsche fractie” der Christelijk- historischen is, zegt ze, „van zeer onbe trouwbaar in 1897, in 1901 omgeslagen tot betere verstandhoudig met de verbonden anti-revolutionaire en Christelijke partijen” hier dus in „Christelijk” iets anders, n.l. Roomsch, dan als er sprake is van de Chris telijke school De „Utrechtsche fractie” telt weinig volgelingen, „al laat haar aan voerder ook luide stemme weerklinken” op ds. Bronsveld „mag met meer recht dan ooit het meer Hollandsch dan hoffelijk gezegde worden toegepast, dat hij in zijn hemd staat”, inderdaad een passende uit drukking in het meer en meer gangbare politiek jargon der rechterzijde„Maar de Friesche Christelijk-historischen tellen een aanhang en zij zijn nog niet van ziens wijze veranderd, en al oefenen zij het beleid der Christelijk-historische kiesvereenigingen in de gewesten buiten het land der Stinsen geen invloed uit, „anders staat het met de partij in de provincie aan Zuider- en Lau werzee”,’ en het katholieke blad vervolgt „De Bond van Christelijk-historische kies- vereenigingen in Friesland beschikt over een groot ledental en vooral over veel invloed op de talrijke kiezers van hervormde belij denis in dat gewest. En nu kent men den zin dezer partij. Ze is niet geestdriftig voor het beleid van, het huidig ministerie. Vooral de Hooger-Onderwijswet, waarbij de gerefor meerde universiteit gunsten (eiei 1 dus ook van Roomsche zijde wordt erkend, dat dr. Kuyper’s partijwet zijne gereformeerde uni- ve’rsiteit „gunsten” toebedeeltden her vormden theologie-professoraten aan de open bare hoogescholen eene minbeduidende rol was toebedacht, heeft haar geprikkeld. Nu ja, ze weigert de samenwerking aan de stem bus niet, omdat het liberalisme hoe langer hoe meer naar de revolutie-theoriën afglijdt. Feenstra Johsz., G. J. de Vries en F. W. Wielinga, allen met 10 pet. kortingen voor 5 cent per ex. voor het inbinden. Perceel 1 gegund aan den heer G. J. de Vriesperceel 2 bij loting aan den heer R. van der Meulen. en bij de oud-liberalen geen sympathie voor hare kerkelijke strevingen op politiek terrein te verwachten is, maar de samenwerking, die ze aanbiedt, is niet meer dan v o o r- loopig en voorwaardelijk. Het zijn hare eigene woorden. „Voorloopig” wil hier zeggen gedurende het eerstvolgende vierjarig tijdvak„voor waardelijk” heeft dezen zin dat de Chris telijke meerderheid rekening houde met hare wenschen. „In dezen vorm is het aanbod van her nieuwde samenwerking aan te nemen, dunkt ons. De eenheid der Christelijke par tijen is een goed, waarvoor men zich eenig beding mag laten welgevallen”. Al te goed echter zou zijn buurmans gek De Friesche Christelijk-historischen moesten ’t ook eens wagen de samenwerking op te zeggenze zouden hun eigen graf delven „Doch wat we zeiden vervolgt de Tijd den vinger dreigend opheflende opzich- tens de Christelijke partijen in het algemeen, dat zij de kracht harer coalitie niet moeten overschatten, moge ook de Bond van telijk-historische kiesvereenigingen in In het district Wijk-bij-Duurstede schijnt een deel der katholieken, verreweg de sterkste partij der rechtsche coalitie, er genoeg van te hebben langer sleepdiensten voor een anti revolutionair Kamerlid te verrichten. z/Een deel onzer geestverwanten, schrijft het Centrum, of het een groot of klein deel is valt thans nog niet na te gaan schijnt te willen aansturen op het stellen van een eigen candidaat. z/Wij hebben in September 1901 decan- didatuur-de Ridder gesteund, zeggen zij, onder voorbehoud van in 1905 een eigen candidaat te zullen stellen; de heer de Ridder kan derhalve door ons niet worden beschouwd als aftredend lid.” Het blad vindt dit //een ietwat zonderlinge redeneering”. //Aftredend lid” is 4- als deze anti- te bevelen, hij ’t nu laud op zichzelven toepassen. „Ten slotte kan deze organisatie, al wilde ze, zoo héél veel kwaad niet uitrichten. Van de zeven Friesche Kamerzetels zij er drie Franeker, Schoterland en Westellingwerf, tamelijk vast in linksche handen. Sneek, waar de Christelijk-historischen een onbe duidende minderheid uitmaken, is, ook zonder hen, door de anti-revolutionairen met behulp der katholieken te behouden. On misbaar daarentegen is hunne medewerking in Harlingen, Dokkum. en Tietjerksteradeel. Welnu, voor Harlingen zit hun eigen leider, mr. Schokkingeen loslaten, door hen, van de beide andere districten zou den zetel van hun eigen vertegenwoordiger in groot gevaar brengen. Hierbij komt, dat er voor hen al zeer weinig reden is, om niet in Dokkum de herkiezing te bevorderen van mr. Van Veen, die, al moge hij dan ook bij de groep- Lohman zijn aangesloten, de Friesche Chris telijk-historischen zeer nauw in gevoelens verwant is. En wat betreft Tietjerksteradeel, waarvoor ds. Talma thans zitting heeft, de omstandigheid, dat deze antirevolutionaire voorman zelf een predikant is van de Herv. Kerk, wier belangen de Bond zoo ijverig voorstaat, zou het bemoeilijken zijner her nieuwde canditatuur van Christelijk-historische zijde zeer bezwarend maken. We kunnen ons dus de door den Bond voorgenomen houding ten volle verklaren”. M. a. w. het „voorloopig” en „voorwaar delijk” is alleen om den schijn te redden; de Friesche Christelijk-historischen moeten wel eieren voor hun geld kiezen Ten Gemeentehuize werd Zaterdag jl. door Burgemeester en Wethouders bij in schrijving verpacht: twee staanplaatsen voor draaimolens, gedurende de kermis of jaar markt in 1905. Ingeschreven werd door Th. Panbakker te Leeuwarden voor de staanplaats op de Pol voor f 58,10 en voor die op de Koe markt voor f56,10; door A. Koopal resp. voor f 80,50 en f 69,10. De staanplaats op de Pol is gegund aan A. Koopal en die op de Koemarkt aan Th. Panbakker. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol- gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De bekende Haagsche briefschrijver in de Standaard tracht in zijn brief van deze week zich-zelven en anderen wijs te maken, dat de verkiezing in den Briel „gelukkig best voor ons Ministerie en voor onze partij is afgeloopen” Inderdaad hij zegt ’t. Gemakkelijk is ’t echter niet om dit zich-zelf en anderen te doen gelooven, want voor zijn betoog heeft hij meer dan een kolom noodig. Eigenlijk komt dit op weinig anders neer, dan dat Goekoop „als oud-liberaal afkeerig was van program van actie en van zooveel meer nog”, en... „noch bij eerste nog bij herstemming in kiezersvergaderingen optrad”, terwijl Rood huizen dit wel deed, „vermakelijke speeches hield, zoodat de menschen zaten te schudden van lachen, met onze woordvoerders in debat kwam”, enz., in één woord als geknipt was voor het district. Van die woordvoerders echter, van den geheelen zwerm van doleerende en andere dominés, die vóór de herstemming op Voorne en Putte neergestreken zijn, geen woord Waren die soms voor het disrrict minder geknipt, en misschien beter maar bleven? Men zou ’t zoo zeggen afstand tusschen Roodhuizen en 475, in 1901 tusschen Goekoop slechts 57 stemmen was! En toch, zoo eindigt de schrijver van den Haagschen brief zijn betoog.„en desalniet temin ontving onze candidaat nog meer stemmen dan in 1901”. Dat kan in Juni nog in een aantal districten ’t geval zijn, om de eenvoudige reden dat het aantal ingeschrevenen heelwat grooter is dan in 1901. Als dan ook maar, gelijk in den Briel, dit den antirevolutio nairen reeds voldoening geeft en de kerkelijke candidaat verre bij den „paganistischen” achterblijft, dan kan eigenlijk ieder tevreden zijn de schrijver van de Haagsche brieven in de Standaard, dat het cijfer der stemmende kerkelijken is gestegen, en de vrijzinnigen, dat dr. Kuyper’s heerschappij gebroken is. Arnh. Ct. van de 43 geldige stemmen koos de vergadering tot candidaat voor de a. s. Raadsverkiezing den heer B. J. Boerrigter. Een deputatie uit het Bestuur om den heer B. te vragen of deze de candidatuur wilde aanvaarden, kwam met de tijding terug, dat de heer B. zich de keuze zou laten wel gevallen, niettegenstaande hij bij een evèn- tue.ele benoeming tot raadslid de leverantie van geneesmiddelen aan de gemeente er aan moest geven. Maar met ’t oog op ’t groote belang van een waterleiding voor onze gemeente, meende hij voor de hem aangeboden candi datuur niet te mogen bedanken. De besprekingen over de Kamerverkiezing in Juni a. s. leidden er toe, dat de vergade ring ten slotte drie voorloopige candidaten koos, en wel de hh. De Kanter, Zelvelder en Van Gilse, respectievelijk met 41, 33 en 29 stemmen. Als illustratie van de waarschuwing van de Tijd, de hechtheid der rechtsche coalitie niet te overschatten, kan de volgende mede- deeling uit Leiden dienen aan de Neder lander z/De jonge Nederl. Hervormde Kiesver- eeniging alhier, ontstaan door de oplossing der Chr. hist, kiesvereeniging, telt reeds meer dan honderd leden en ook verscheidene do nateurs. Meldden wij vroeger reeds, dat zij tot voorloopig candidaat voor lid der Tweede Kamer koos ds. C. Plug, te Katwijk aan Zee, thans kunnen wij mededeelen, dat deze ter jaarvergadering werd gekozen tot defini tief candidaat en hij deze benoeming staande de vergadering, waarin hij het woord voerde aannam. Aangezien het zeker is, dat de ver- eenigde anti-rev. en R.-kath. kiesveree nigingen ds. Plug niet zullen candideeren, zullen de stemmen, op hem uitgebracht, óf als verloren te beschouwen zijn bf als winst voor den candidaat der liberalen, mr. van der Vlugt.” Zondagavond wilde de 19-jarige van den Berg onder den afsluitboom den over weg van de Staatspoor aan de Weesperzijde te Amsterdam oversteken, doch werd gegre pen door den aankomenden trein uit de richting Utrecht en ongeveer 40 M. mede- gesleurd, waarna hij los raakte, doch bewuste loos naast de rails bleef liggen. Daarna heb ben spoorwegwachters en een machinist hem in den trein gelegd en medegenomen naar het station Weesperpoort, van waar hij per brancard is vervoerd naar het O. L. V. Gasthuis. In den laten avond is de ongelukkige die aan het hoofd zwaar verwond was gehoord door de politiehij verklaarde dat het ongeluk aan hem zelf is te wijten. Er is geen onmiddellijk levensgevaar. De Wonder kuil. Twee Marker visschers zijn in bijzondere audiëntie toegelaten bij H. M. de Koningin, om aan te dringen op een verbod tegen het visschen met den wonderkuil. Appelscha, 13 Febr. Zekere S. de J., ge raakte terwijl hij op den weg tegen den wind in liep, in brand, zonder dat hij het dadelijk bemerkte. Hij werd het ongeval eerst gewaar, toen hij zich van achter warm voelde worden en reeds een groot gat in zijn jas en broek was geschroeid. Gelukkig kon hij nog bijtijds erger voorkomen, zoodat hij al leen aan zijn eene hand een brandwonde bekwam. Vonken uit een tabakspijp waren waarschijnlijk de oorzaak. De diefstal bij den kluizenaar in ’t Jieidenschap. Friesche Zuidwesthoek, 13 Febr. De diefstal bij den kluizenaar in 't Heidenschap onder Workum blijft nog steeds de gesprek ken van den dag bekeerschen. Bijzonderheden die nader bekend worden, houden de belang stelling gaande en leveren nieuwe stof voor het discours. Men spreekt over de(n) dader(s), den bestolene, de omstandigheden, waaronder de diefstal heeft plaats gehad, enz. Of de Justitie een goeden greep heeft gedaan? Er zijn er, die hier twee, drie... liefst dikke vraagteekens plaatsen. Anderen ’t is niet onverstandig doen er ’t zwijgen toe, maar meenen toch, dat ’t een kluwen zal worden. Onderscheidene Wor- kumers zijn op de hand van den gearre steerde, die ze wel kennen als iemand met z/wilde haren", maar toch niet in staat achten tot ’n daad als de geïncrimineerde. De beroering in ’t stadje en ’t protest tijdens ’t verhoor en bij de arrestatie zijn er ’t bewijs voor, al moet erkend worden, dat men deze relletjes niet te hoog moet noteeren. Wat de verdachte tegen zich heeft is ’t verbranden van ’t banknootje te Parrega. Hij zegt wordt er beweerd zóó ont hutst te zijn geweest bij de ontdekking, dat hij niet meer wist, wat hij deed. z/n Psychisch moment" dus, waarover zielkundigen zich mogen uitspreken, ’t Biljet zelf moet ’t is weer de volksmond, die spreekt door bekl. ontvangen zijn van zijn vader, die ’t als huur gebeurd had van den boer op zijn plaats in ’t Heidenschap. Deze boer zou reeds door de Justitie verhoord zijn. Den bestolene, Tjerk, laat men zeggen, dat van de aange- teekende bankjes, er gewisseld zouden zijn. Dit is natuurlijk niet onmogelijk, daar de biljetten reeds een jaar vroeger genoteerd waren. Overigens moet Tjerk van den dief stal niet veel willen afweten. Hij betreurt ’t verlies van het oorijzer en het horloge ouders erf maar de rest kan hem niet schelen. En... in Leeuwarden krijgen ze hem niet! Wat hiervan is, zal wel blijken, als de zaak tot openbare behandeling komt. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum. Ds. H. Visser, lid en voorzitter van de gezondscommissic, waarvan de zetel gevestigd is te Bolsward, heeft wegens ver trek naar elders, tegen 1 Mei e.k. eervol ontslag als zoodanig aangevraagd en ontvangen. Door de Commissaris in de prov. Friesland is tot lid van genoemde Commisie benoemd in de vacature J. Bogtstra, de heer S. 8. Hobma, bouwkundige te Workum. Kimswerd, 15 Februari. De heer W. B. Postma Jz. is, zonder oproeping van sollici tanten, benoemd tot melk-controleur aan de stoom-zuivelfabriek te Ried. Sneek. Zaterdag jl. werd ten Raadhuize door Burgemeester en Wethouders aanbe steed: de levering der leermiddelen voor de openbare lagere scholen in deze gemeente, gedurende het jaar 1905, i"n 2 perceelen. Ingeschreven werd voor door de heeren R. van den Meulen F. W. Wielinga G. J. de Vries Voor het 2e perceel door de heeren J. F. van Druten, R. van der Meulen, R. Schaepman. //En zelfs deze voortreffelijke onzer partij kon het district niet houden en adviseerde met veel klem daar, evenals in Breukelen, een anti-revolutionair te steunen. Alleen op die wijze, meende hij, was het l.Ll -voor de rechterzijde te In de gisteravond gehouden vergade ring van de kiesvereeniging //Sneek” werd met algemeene stemmen tot bestuurslid her kozen de heer M. ten Gate. Uit ’t jaarverslag bleek, dat ’t aantal leden der vereeniging is gestegen van 138 tot'220. De uitgaven bedroegen in 't vorig jaar f 176,80, de ontvangsten f 162,37, zoodat de kas met een nadeelig saldo sloot van f 14,43. Met 36 Ridder ontegen zeggelijk, revolutionair in 1901 wèl dan is ’t niet duidelijk niet zou zijn. Dit schijnt echter in ’t district volstrekt niet voor alle katholieken nog zoo duidelijk te wezen, want het Centrum acht ’t noodig een autoriteit in ’t //Het zal, dunkt ons, moeilijk zijn een katholiek te vinden eminenter dan wijlen dr. vuur te brengen, ons, moeilijk zijn mr. de Bolswardsche Courant L’i i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1