Nieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. Zouteviscli Pekelharing HlNGSTi. C« Groningen■HEERESTRAAT I* I Verschijnt Donderdags en Zondags 44ste Jaargang. No. 15. 1905. ZONDAG 19 FEBRUARI. AlgemeenAssurantiekantoor (^opgencht I Mei I894J) 1 Bijkantoor ^OnderlingeLevensverzekering f -NEIGEN HULP’ F 'sGr/wenhme BINNENLAND. J. J. LEMSTRA Grootzand, BOLSWARD. rj _J VOOR Afzonderlijke den EN J Aanbevelend, ASSURADEUREN het verzegelde pakje de beide vrienden den officier van naar zijn kamer, doch juist veeren opzoeken, toen zijn zoocTaT iviaas-irct.— TATT'm? dien voldeed de loyale commensaal nu reeds zijn volle maand huur. Binnen enkele weken had de heer Von Hartleben van de vrienden rond duizend gul den te pakken en toen wilde de vorst de schuld voorloopig daarbij laten. De gelden van den bankier kwamen maar niet opdagen, en dit scheen den commensaal onrust in te boezemen, want na eenige dagen aei hi| tot zijn hosges dat het beter zou wezen. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ^ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. oezem vrienden van jongsaf, hadden Klaas en Jochem naast elkaar twee bescheiden huisjes gekocht te Scheveningen, waar zij van de duiten, verdiend met hun goedbeklante zaakjes, in vrede en rust hun laatste dagen wenschten te slijten. Maar toen de zomer er was en het plaatsje bevolkt werd met vreemdelingen kwam Klaas op het denkbeeld een kamer, die hij best missen kon, te verhuren aan badgasten. Ofschoon Jochem het in dit opzicht niet met zijn vriend eens was, dreef Klaas, wiens zwakke zijde eigenzinnigheid was, ‘zijn plan door en reeds den dag, nadat het bord Kamers te huur aangeslagen was, ging Klaas’ wensch in vervulling op. Mijnheer Von Hart leben, zooals de huurder zich noemde, droeg weliswaar een wat versleten jasje en bracht sléchts een miniatuur-reistaschje mee, doch als een paal boven water stond bij Klaas het feit, dat de Duitscher, die overigens goed Hollandsch sprak, een rijkelui’s kind was. Immers, hij had in den gevorderden pensions- prijs, die niet zoo laag gesteld was, omdat Klaas altijd een goed koopman was geweest, aanstonds toegestemd, en de verhuurder had er de eerste dagen nog altijd spijt van, dat hij niet meer gevraagd had. De badgast bleek een gezellig man te zijn, hij praate aardig, zong uit volle borst liefdes liederen en vertelde voor afwisseling leuke moppen, zoodat Klaas en Jochem het soms uitschaterden van lachen. Op een avond hield mijnheer Von Hartle ben een interessante voordracht over „Boeren bedrog.” Beide vrienden beweerden dat slechts eenvoudige, domme lieden zich bij den neus lieten nemen, wat door den commensaal leven dig bestreden werd. Om de vraag te beslechten, stelde de badgast een spelletje kaart voor en meneer Von Hartleben won, won altijd, be halve als koper de inzet was, maar Klaas en Jochem toostten.zjch me* het verlies, Jochem, vroeg Klaas. Och, niets, ik wilde zeggen, dat die vervloekte hoest mij zoo te pakken heeft. Maar...maar...ik zou wel eens willen weten hoe mijnheer Von Hartleben het maakt. Ja, ik ook, ik ben bang... Bang? waarvoor? Wel, dat zij hem gevat hebben, flapte Klaas er uit. Gevat hebben! schreeuwde Jochem, lieve hemel en mijn vierhonderd gulden dan. - Wat, vierhonderd gulden vroeg Klaas verbaasd. Ja, die heeft ie van mij geleend. Och, och! Ik mot zeshonderd gulden van hem hebben. Van onzen Duitschen vorst riep Jochem. Wat, weet jij dat ook al. Hij heeft mij de geheele geschiedenis in diep geheim meegedeeld. En mij ook. Klaas vertelde nu van en denzelfden dag begaven zich naar het parket van justitie te ’s Gravenhage. De geheimzinnige erfenis van den heer Von Hartleben bevatte niets anders dan de interessante komieke voordracht Boerenbedrog. Lemmer. Het blijkt er hier met de vis- schenj treurig voor te staan. Ook deze week was de vangst van onze visschersvloot weer gering. Ze bedroeg in het geheel slechts 15 tal haring en 2000 pond spiering. Voor de haring wordt dan ook nog de zeer hooge prijs van f 8 per tal (200 stuks) en voor despiering tot 5 cts, per pond besomd. Hij had een als ware het enorme zegels in lak droeg. Hij reikte Klaas het pakje over en met heiligen ernst zei hij Dit pakket bevat mijn documenten en belangrijke staatspapieren, bewaar gij het, mijn vriend, totdat ik terngkeer. Dit zal, hoop ik, binnen drie dagen geschieden. Wanneer de politiemannen mij te pakken krijgen, dan hebt ge mij heden voor het laatst gezien. Ben ik in veertien dagen niet terug, wees dan zoo goed de zegels door de gerechtelijke autoriteiten te doen verbreken en de inhoud zal u schadeloos stellen voor al het goede, dat ge mij bewezen hebt. O; dat is te veel, Uwe Hoogheid, veel te veel, stamelde Klaas aangedaan. Geen dank, waarde vriend, en rust wel. Den volgenden morgen zeer vroeg blies de heer Von Hartleben in alle stilte den aftocht. Jochem vond het niet prettig, dat hij ook niet van hem afscheid had genomen, doch Klaas zei, dat zijn gast met drie dagen zou terugkomen en buitendien moest de reis uit zekere geheime gronden verzwegen worden. Ja, ja, ik begrijp het al, antwoordde Jochem, bedenkelijk het hoofd schuddend. Hij wist wel wat voor gronden het waren. Gaarna had hij zijn vriend in het geheim van den vorstenzoon ingewijd, maar het mocht niet. Hij had het immers plechtig beloofd. Drie dagen verliepen. Klaas en Jochem wachtten vergeefs, maar Zijne Hoogheid arri veerde niet. Toen hij echter na acht dagen nog niet terug was, begon de zaak hun vreemd voor te komen. Als ze hem maar niet gepakt hebben, dachten beiden. Nog een paar dagen verder kregen ze de zekere overtuiging dat de heer Von Hartleben ingerekend was. Als Zijne Hoog...zei Klaas, toen zeer over spraken, maar brak plotseling den zin af. Hoog, hoog? vroeg Jochem argwanend, wat meen je daarmee? Och, niets, ik versprak me, luidde het antwoord verlegen. Doch ook Jochem viel door de mand en riep driftig Die vervloekte keizer... Verder kwam hij niet, want een hoestbui overviel hem. Keizer wat wil je daarmee zeggen, als hij op reis ging om de geldzaken in orde te brengen. _Klaas stemde ten volle in met dit plan en aanstonds werd besloten dat de heer Von Hartleben den volgenden morgen streng incognito zou vertrekken. Niemand behoefde er iets van te weten, zelfs Jochem niet. De gast ging wilde Klaas de kostganger weer verscheen. klein pakje in de hand dat, een aangeteekendea brief, vijf hartelijke aanspraak werd den verguld zilveren medaille over handigd, waarop is gegraveerd aan de eene zijde Aan Siebe Westra, wegens 53 jarige trouwe dienst bij de familie Abbring Hingst te Workum. Aan de keerzijde: üitgereikt door het departement Workum der Maatschappij tot nut van ’t algemeen 14 Februari 1905. In den avond van denzelfden dag bracht de Leeuw. Crt. het voor hem heuglijk nieuws dat H. M. de Koningin hem had toegedacht de zilveren eere-medaille in de Orde van Oranje Nassau. Een mooi slot op een heerlijken feestdag. 17 Febr. Als eene groote zeldzaamheid mag zeker wel worden vermeld, dat de vorige week door den visscherman 8. J. Visser, alhier, in de Brekken een snoek is gevangen van ruim 20 pond. Oude visscherlui weten zic^i niet te herinneren, dat een snoek van zulk een ongelooflijk gewicht ooit eerder gevangen is. Alleen in een der Musea te Londen moet het omhulsel van een dergelijken visch te zien zijn, die toen hij gevangen werd 22 pond woog. Dat onze visscherman nog al eenige moeite had deze waterreus in zijn ben te krijgen, laat zich begrijpen. Hij zal zich echter de moeite niet beklaagd hebben voor zulk een zeldzaam buitenkansje. B. en W. van Amsterdam hebben den Gemeenteraad kennis gegeven, dat zij den onderwijzer M. Barendrecht, volgens art. 30 der wet op het L. O., hebben geschorst voor den tijd van één maand. De schorsing op welke een voordracht tot ontslag zal volgen, geschiedde wegens het niet erkennen van het gezag van het hoofd der school. Het hoofd zoo moet, zegt de N. R. C. ongeveer de toedracht zijn geweest, - komt om kwart voor elf de klas binnen en vindt den onderwijzer nog met de kinderen bezig. Hij wijst den man er op, dat het op de schoolregeling aangegeven z.g. vrije kwartier is aangebroken en verzoekt hem de les te eindigen en zich met de kinderen naar buiten te begeven, ter ontspanning van de kleinen. Het hoofd wacht af; maar de onderwijzer gaat voort. Een herinnering baat niet. Het onderwijs wordt voortgezet. Het hoofd gelast. Vergeefs. De onderwijzer antwoordt, dat het onderwijs zelf ontspanning is. Leien opge borgen, beveelt het hoofd den kinderen. De onderwijzer daar tegen in: leien og tafell grooten toeloop van volk arri- en kreeg er een nacht logies, zij zich zeker niet onbetuigd wilde ze vergastte de wachthebbende een aantal dronkemans liederen, van de reis dezer Haagsche juffer werkelijk Roermond, waar ze zich als een deftig gezin verhuurd daar direct L. K. van 15 Febr. Schoterland, 15 Febr. Een paartje uit St. Johannesga, van hetwelk de bruidegom 65 en de bruid 72 jaren telt, hoopt eerst daags in den echt te treden. Oldeboorn, 15 Febr. Toen de stoomboot ,/Volharding”, kapitein Vleeshouwer van Gorredijk, vee bad geladen in de Bird aan het Pikmeer te Grouw en zich daarna in beweging stelde, sloeg de tros, die de achter aankomende praam met het schip verbond, onder om het rechterbeen van den alhier wonenden broeder van Vleeshouwer. Spring over boord! riep in eens beraden, de kapitein. Eerst scheen de jongeling te dralen, ge lukkig volgde hij den wijzen raad, waarbij hij ’t geluk had het om zijn voet geslagen touw met de handen te grijpen, zoodat hij aan zijne handen onder water door meesleurde. De kapitein die alles aan zag komen, was al reeds in de praam gesprongen. Hij greep zijn broeder, die al reeds bewusteloos was en maakte hem los van het knellende touw. De jongman is betrekkelijk goed van een en ander ontkomen. Wel zal hij, volgens den geneesheer, zeker nog wel drie weken rust moeten nemen; er is echter niets aan zijn voet gebroken. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum. Voor Siebe Westra, werkzaam aan de touwslagerij van den heer T. Abbring Hingst alhier, was Dinsdag 14 Februari een feestdag. Hij had het voorrecht met vrouw en kin deren te herdenken een tijdperk van 53-jarige trouwe dienst bij de familie Abbring Hingst. Maar ook anderen herdachten dit met hem ten huize van zijn patroon werd hij gecom plimenteerd door het bestuur van het depar tement Workum der Maatschappij tot nut van ’t algemeen, daartoe door de leden ge machtigd. Met een jubilaris eene Zoo een paar maal, waarna het hoofd om in tegenwoordigheid der kinderen de quastie niet op de spits te drijven het locaal verlaat. Eerlang zal te Delft een nationale tentoonstelling van elektro-technische nijver heid worden gehouden. De vakafdeeling voor elektro-techniek van het /Instituut van Ingenieurs” heeft er, op voorstel van haar bestuur, een krediet van f 500 als bijdrage in de kosten voor toe gestaan. Dinsdagavond stapte te Roermond uit den sneltrein van Maastricht een Haagsche dame die zoozeer aan Bacchus geofferd had, dat ze geen beenen meer kende en de hulp der politie noodig had om aan de Ham- straat onder dak te komen. Onder een veerde ze daar waarvoor laten, want agenten op Het doel was keukenmeid in had. Men begrijpt echter dat ze de bons kreeg. Uit Vollen hove wordt aan de Zw. Cl. gemeld Rondom onze haven is alles nog één ijs massa. Door den Noordwesten wind is het ijs naar deze kunst gedreven en hoog op elkander geschoven, zoodat ’t zich op den grond heeft vastgezet. Onze visschersvloot zit alzoo als ’t ware opgesloten. Nu er reeds haring wordt gevangen en dit een der hoofd verdiensten is, behoeft het geen betoog, dat de Vollenhoofsche visschers niet prettig zijn gestemd, te meer nog, daar ze een ongunstig jaar achter den rug hebben en financieel enorm ten achter zijn gekomen. Komt er dit jaar geen verandering ten goede, dan ziet ’t er voor ons plaatsje, dat voornamelijk uit visscherij zijn bestaan moet vinden, niet rooskleurig uit. Hedenmorgen is men met vereende krachten bezig een geul door ijs te maken, wat met zeer veel moeite gepaard gaat. No. 11 der Staatkundige Brieven, waarin mr. van Houten het //liberaal strijd en werkprogram voor 1905” ontwikkelt, heeft het licht gezien. Ook nu weder zou de ondertitel beter luidenStrijdprogram voor liberalen onderling, want terwijl de oppositie tegen het Kabinet-Kuyper in ver- eeniging kracht zoekt, gaat mr. van Houten ongestoord voort te insinueeren en twist te stoken. Een zijner bekenden uit den kring der //Liberale Unie” heeft hem voor het blanco- artikel willen winnen door de voorspel ling //er komt immers toch niets van I” en het gezag van dezen ongenoemde acht mr. van Houten nu voldoende om het ver gelijk //onoprecht” te noemen, den leiders //electoraal gescharrel” te verwijten en het streven naar aaneensluiting /Zeen aardige kiesmanoeuvre” te schelden, //om Drucker en Borgesius in staat te stellen arm in arm voor hunne groepen candidaturen te be machtigen”. Met deze korte aankondiging van elfden brief kunnen wij best volstaan. Arnk. Cl. Voor den Hoogen Raad is j.l. Maandag gepleit in de volgende zaak: Art. 136 der politieverordening van Sneek, verbiedt den houders van inrichtingen, waar gelegenheid wordt gegeven tot het gebruik van eet- en drinkwaren, hun lokaliteiten ge durende bepaalde uren gesloten te houden en aan het publiek, gedurende dien verboden tijd in die lokaliteiten te vertoeven (behoudens enkele uitzonderingen.) Eenige ingezetenen van Sneek waren wegens overtreding van het laatste gedeelte dezer bepaling veroordeeld en beweerden nu in cassatie, ten onrechte te zijn aangemerkt als „publiek”, aangezien zij leden waren eener sociëteit. Adv.-gen. mr. Ort achtte dit verweer afgescheiden van de vraag of feitelijk wel vaststond, dat de requiranten leden eener sociëteit waren ongegrond, daar z.i. onder „publiek” in het aangehaald artikel moeten worden verstaan, „personen die vreemd zijn aan het gezin des houders.” Tot verwerping werd mitsdien geconcl udeerd, Uitspraak 13 Maart, Bolswardsclie Courant I I - -is Beleefd aanbevelend.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1