lieuws- en Advertentieblad iolsward en Wonseracleel. SunlightZeep No. 16. 44ste Jaargang. verschijnt Donderdags en Zondags. 1905. TOB NIET! DONDERDAG 23 FEBRUARI. VOOR [3 maanden. con- Slot volgt. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) een verklaring Stulle *j Realisme werkelijkheidsleer, jbaar a 5 Cent. genot” gedaan heeft en Deze commissie toch, overtuigd opvoedende kracht die er uitgaat tooneel, wat betreft het verhoogen een aantal om de kos- 't Is moeilijk het een ieder naar den zin te maken. Als oud-inwoonster van Bolsward, zou ik gaarne iets in het midden willen brengen, betreffende de comedie-voorstellingen in onze stad en aangezien ik geen betere wijze weet om met anderen hierover van gedachten te wisselen dan in het Stadsorgaan, verzoek ik U, mijnheer de uitgever, zoo vriendelijk te willen zijn, deze regelen in de Bolswardsche Courant op te nemen, U bij voorbaat mijnen dank betuigende. Laat mij beginnen met te zeggen, dat ik respecteer hetgeen de z/commissie voor kunst- nog tracht te doen. van de van het van het kunstgevoel bij de menschen, heeft zorg ge dragen, dat we in de afgeloopen twee jaren eenige tooneelstukken te zien kregen, waar van, wat de stukken betreft, niet altijd ge zegd kan worden dat zij zzfirst class” waren, de spelers daarentegen kunnen zeer zeker tot de beste krachten gerekend worden, die ons land bezit. N u weet ik zeer wel, dat het publiek niet alleen mooi spel wenscht, maar ook een mooi stuk, waar het, tusschen twee haakjes, groot gelijk in heeft. Dit neemt echter niet weg, dat de commissie haar best gedaan heeft, de spelers waren in ieder geval goed, waarvoor ik haar en met mij zeer zeker vele mede burgers, hulde breng. Nu is het vrij gemakkelijk goede spelers in Bolsward te krijgen, met de keus der stukken is dit evenwel anders, en dit ligt voor de hand. Waar we in een plaats als Bolsward met zooveel verschillende categoriën van menschen te rekenen hebben èn wat ge loof èn wat politiek betreft, valt het een commissie, die bestaat uit verschillende ele- 13. T, Dq T. G. en A. D. allen té Hin« menten op beiderlei gebied, zeer zeker moeilijk ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol- gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. een keus te doen, een stuk te vinden, dat bij geen der partijen ergernis kan verwekken. Nog moeilijker wordt deze kwestie, omdat een groot gedeelte onzer stadgenooten en die uit omliggende plaatsen steeds roepen zzgeeft ons nieuwe stukken te zien.” Een groote omwenteling heeft er in de laatste jaren plaats gehad, wat den inhoud onzer tooneelstukken aangaat. De moderne schrijvers prefereeren trekken uit het volks leven weer te geven, vroegere schrijvers daarentegen gaven veelal de voorkeur aan stukken die minder realistisch*) waren. En juist waar we rekening hebben te houden met minstens twee stroomingen onder het uitgaand publiek, trachten de commis sieleden, het verschil in die twee stroomin gen zooveel mogelijk te reduceeren. Er moeten stukken opgevoerd worden, waarvan niemand kan zeggen, dat er ook maar ééne uitdrukking in voorkomt, waar aan een der bezoekers zich zou kunnen er geren. Wat is hiervan het gevolg. Dat we stuk ken zien opvoeren zonder eenige pit, bij voor keur blijspelen, zooals verleden jaar in de kermis. De tweede avond deed je gezicht heusch pijn van het vriendelijk kijken. Kan dat niet anders? Moet het grootste gedeelte van de stuk ken, die we in Bolsward te zien krijgen, van het genre zijn, dat men qualificeert met den naam van water- en melk stukken? Ik hoorde iets mompelen, over een stuk, dat men op wenscht te voerenDertig Zil verlingen. Nu ben ik een vrouw, die het niet zoo verbazend druk heeft met huishou delijke bezigheden en daardoor nog al veel tijd heb om te lezen. Als men de recenties van bevoegde critici, gelezen heeft over ge noemd stuk, dan krijgt men er waarlijk geen Imogen dunk van. De beoordeelingen waren meest in zeer korte bewoordingen samenge vat, terwijl de critici, die in hunne recenties de meening uitdrukten, dat zij verwachtten dat Zilverlingen, geregeld volle zalen zou trekken, misgezien hebben, aangezien het stuk reeds door meer dan één vereeniging gespeeld is, en het succes niet groot bleek. Ik schreef zooeven, kan dat nu niet anders Dat het zeer moeilijk is, om voor alle par tijen iets geschikts te vinden, geef ik toe, maar is het dan on mogelijk, dat men eens iets anders geeft dan een tooneel voorstelling Ik kan dit gerust vragen, want zooals het verleden jaar gegaan is, loopt het toch spaak. Als men in plaats van een tooneelspel, een concert gaf, geen te zware muziek. Wij Bolswarders zijn niet gewend zware muziek te hooren en het grootste deel van ons be grijpt ze toch niet; en waarom begrijpen wij ze niet Om de doodeenvoudige reden, dat ons muzikaal gehoor en gevoel hier nooit ontwikkeld wordt. We krijgen hier nooit een voudige muziek, die voortreffelijk uitgevoerd wordt, te hooren en dit is toch zeker een eisch, die men moet stellen, zoowel aan ge makkelijk als aan moeilijk te begrijpen mu ziek. Is het nu onmogelijk, dat hier een eert gegeven wordt in den zin zooals ik het aangeef, tegen niet te hoogen entréeprijs Zou het ónmogelijk zijn om toehoorders te krijgen, voldoende ten te bestrijden? De onkosten voor een concert, in den geest zooals ik bedoel, zijn toch ook veel minder dan voor een tooneelvoorstelling. Natuurlijk geef ik miju opinie voor een betere. Misschien zie ik zaken over het hoofd, die van belang zijn. Niets zal me dan ook liever zijn, dau langs dezen weg, (als vrouw bezoek ik geen vergaderingen en ben dus niet, zooals de heeren, in de gelegenheid in een sociëteit of andere plaats van samen komst de verschillende meeningen te ver nemen) van een mijner mede-inwoonsters(ers), die een beter voorstel heeft, dit te vernemen. Nog een opmerking voordat ik eindig en wel deze Ik wensch volstrekt geen vecht-debat te houden, daar is’t mij werkelijk nietom te doen, de reden van mijn schrijven is alleen om eens anders opinie te hooren betreffende de kwestie, waarover ik schreef. JOHANNA. Ten Bokkel Huinink diens plaats kon in nemen. 1. B. de B. te Workum heeft een kind dat vanaf 28 tot 30 Nov. alle schooltijden deloopen zijn den 17 Dec. bekeurd omdat zij in de Nieuwstraat te Hindeloopen luid hebben geschreeuwd en geraasd. Eisch ieder f 5 of 3 dagen. 14. D. B. V. te Makkum was den 17 Dec. dronken. Eisch f 3 of 2 dagen. 15. R. v. d. P. te Workum den 25 Dec. idem. Eisch ook f 3 of 2 dagen. 16. H. 1’. te Hindeloopen heeft den 26 Dec. ’s avonds laat te veel drukte gemaakt en te luid geschreeuwd op straat. Eisch f 5 of 3 dagen. 17. A. A. B. te Warns ging den 19 Dec. nog bij een overweg over den spoorweg, toen een trein in aankomst was, en de boomen reeds gesloten waren. De haltechef van Molk- werum, de heer S. Bakker, is als getuige opgeroepen, en deze bevestigt, wat bekl. in ’t verbaal ten laste is gelegd. De trein kon ieder oogenblik komen, toen deze bekl. met zijn fiets aan de hand nog onder de boomen doorging. Eisch f 5 of 3 dagen. 18. E. S. E. is schippersknecht, hij is 16 jaar en al een heele zzkerel”, maar den 26 Dec. toonde hij zijn krachten op een verkeerde manier. Hij scheen het toen erg op hekjes voorzien te hebben, want hem wordt ten laste gelegd. 1° het hek voor de openbare school bal dadig te hebben afgerukt, 2° het hekje van H. Koornstra idem, 3° zz zz van T. van der Zee in den tuin te hebben geworpen, en 4° het hekje van W. van der Molen tegen de deur te hebben gesmeten. Bek], is aanwezig en bekent dat hij den 2den Kerstnacht wel wat baldadig is geweest, doch dat hek van de school daar heeft hij geen hand naar uitgestoken, dat hebben de anderen gedaan, en bet hekje van v. d. Molen heb ik eenvoudig voor de deur gezet, niet gesmeten. Hem wordt opgemerkt, dat hij toch aan den rijks veld wachter heeft bekend, dat wel te hebben gedaan. Bekl. Neen, dat hek van de school daar ben ik niet aan geweest, de 3 andere, dat heb' ik gedaan. Behalve een berisping voor ’t verrichte kattenkwaad, krijgt hij nog den eisch f 15 of 3 dagen. verzuimd heeft. Beklaagde is niet verschenen. De eisch luidt f 5 of 3 dagen hechtenis. 2. J. B. te Gaast, alsvoren. Bij verstek wordt f 5 sub. 3 da.en hechtenis geëischt. 3. J. B. te Workum. Zijn kind heeft 1 7 en 18 October telkens 2 schooltijden en 20 en 22 dier maand telkens 1 maal de school verzuimd. Eisch bij verstek f 3 of 2 dagen hechtenis. 4. J. H. te Arum wiens kind van 7 tot en met 12 Nov. de school verzuimde, waar voor vader nu f 3 moet betalen of 2 dagen zzzitten”, tenminste dat werd bij verstek tegen hem geëischt. 5. W. K. is de moeder van Geert. Geert nu heeft tegen de wet gezondigd, door den 28sten Oct. niet op school te ko men en den 29sten ook 1 maal te verzuimen. Getuige D. Schaap verklaart, dat Geert nog leerplichtig is. Hij zit in de 7de klas doch is nog geen 6 jaar op school geweest, wijl hij 5 klassen van 9 maanden doorloopen heeft en 1 van een jaar. Beklaagde is niet gekomen; de eisch luidt f 3 sub. 2 dagen hechtenis. 6. D. P. de B. te Cornwerd stond te recht omdat hij gejaagd had in gesloten jacht tijd. Den 17den Januari werd hij aangetroffen door de marechaussees Stulle en Hidzerd, die daar surveilleerden. Beklaagde zegt, dat hij niet gejaagd heeft, hij liep niet eens in jagende houding, want hij had ’t geweer aan den schouder. Getuige Stulle verklaart, dat beklaagde niet zoozeer in jagende houding lie.p. Hij had ’t geweer evenwel zoo onder den arm, dat hij vlug gereed kon zijn. De B. kwam van den dijk af en liep naar zee toe, waar hij lok vogels uitgeworpen had. Hij (Stulle) eischte ’t geweer op, maar kreeg ten antwoord: z/daar heb je niks met te maken” en beklaagde wierp het in zee, hij wilde het niet afgeven. De B. herneemt, dat hij niet gejaagd heeft, hij kon dat niet doen, want zijn geweer was in tweeën, over ieder schouder had hij een stuk, hoewel Stulle goed weet, dat ’t geweer één stuk was. De getuige Hidzerd legt af, die geheel met die van Stulle overeen komt, n.l. dat beklaagde ’t geweer onder den arm had, dat ’t geweer niet in stukken was, dat de B. zee in liep en ’t toen wegwierp. Beklaagde blijft bij zijne verklaring, zij kunnen in de verte niet zien, maar nu wel alles vertellen. Thans werd de getuige a décharge voor geroepen. De verklaring van Roedema staat vrijwel lijnrecht tegenover de verklaring van de beide andere getuigen, ’t Geweer was aan stukken en eerst toen de B. over de palen was heeft hij ’t in elkander gezet. Getuige kwam van zijn werk en was juist op die hoogte. Hij zag die lokkers op den kant van het wak liggen en bleef daarom staan kijken. Hem werd gewezen op de kracht van den eed, want zijne verklaring streed met die der anderen en wanneer hij dus de waarheid niet sprak, kon dit wel eens onaangename gevolgen voor hem hebben, hij kon in dat geval wel eens vervolgd worden voor meineed. Roedema verzekert, dat hij niet anders dan de waarheid kan zeggen en heeft dit dan ook gedaan. Eisch: f 10 sub. 4 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van ’t geweer (dat beklaagde weder in bezit heeft) de waarde er van ad f10, of 5 dagen hechtenis. Beklaagde is hiermede lang niet tevreden. 7. B. S. te Makkum werd ook den 17 den Januari door dezelfde marechaussee’s aan getroffen, terwijl hij tevens in het bezit was van twee wulpen. Wanneer jagers gesnapt worden, hebben ze nooit iets gedaan natuurlijk, ook S. zegt niet te weten dat hij iets misdreef, hij had feet geweer over ’t schouder en was dus niet in jagende houding. De ambtenaar van het O. M. vindt, dat hij dan wel in jagende houding is. zz Ja mijnheer, maar ik had het aan den riem.” yO, dan verandert de zaak, maar die twee wulpen dan?” Een heb ik gekregen van Elgersma en een heb ik gevonden bij het zzGroot Baken”. Stulle en Hidzerd verklaren beide, dat hij 't geweer onder den arm had en toen Stulle het in beslag zou nemen, wierp S. het over de palen in zee, waar de marechaussee het vandaan haalde. Toch houdt beklaagde vol, dat hij niet in jagende houding liep, omdat hij, zooals de ambtenaar dat uitdrukte, hoopte, dat het wat geven mocht. Maar, wie schurft heeft, vreest de roskam, zegt een spreekwoord, want dat ’t geweer in zee geworpen werd, pleit niet vóór, maar wel tegen beklaagde. Als men hem gelooven mag, dan gebeurt dit, omdat hij de politie niet vertrouwt. Al deze praatjes geven hem niets en daar om probeert hij ’t nog maar eens over een anderen boeg, baat het niet, het schaadt ook niet. Die eene marechaussee heeft mij nooit gezien en met veel pathos poogt hij de zaak zoo voor te stellen gelijk dat, volgens hem, geweest is. zzSsst! Ssst!” zeide de eene marechaussee tegen de andere, hij mocht zich niet vertoonen en dus heeft hij mij niet gezien. Daarop baseerde hij zijn laatste verdediging. Maar ’t hielp hem niet, tegen hem wordt geëischt f 10 sub. 4 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van ’t geweer en de wulpen. zzDaarmee ben ik lang niet tevreden, ik heb de waarheid gezegd. Maar wij spreken nu toch, (tot de marechaussee’s,) waar is die fietspomp gebleven?” De kantonrechter: zzDat kan ons niet schelen, de zaak is afgeloopen”. 8. S. S. te Makkum is denzelfden dag door dezelfde marechaussee’s voor hetzelfde feit geverbaliseerd. Hij had ’t geweer uit elkander, maar Stulle toonde, dat dit in een oogwenk in elkander kan worden gezet en ’t was niet hoorlijk verpakt. Eisch: f 10 sub. 8 dagen hechtenis. Beklaagde verzoekt zijn geweer terug te krijgen, wat wel bezwaarlijk gaan zal. 9. A. B. en 10 S. B. beiden te Workum zijn schippersknechts en gingen zonder acte en zonder vergunning op jacht. Zij hadden bij Th. v. d. Méulen te Bolsward ieder een nieuw geweer gekocht, de eerste een dubelloops, de tweede een enkelloops en wilden hunne nieuwe zzspuiten” eens probeeren. Beiden bekenden volmondig, dat zij aan ’t jagen waren, maar ’t geweer was niet geladen. Zij dachten, dat ’t wel geoorloofd was daar, waar zij waren, te jagen. Deze laatste gedachte is bepaald later bij hen opgekomen, want zoo zeker waren zij toch niet van hun zaak, omdat zij, toen de veldwachter Brouwers er aan kwam, aan den haal gingen en de geweren in een kuil ver stopten, gelijk die door de natuur menigvul dig aan de kusten gevormd worden, ja ze zelfs onder ’t zand begroeven. Brouwers heeft de geweren later opgegraven, die dan thans ook als stille getuigen aanwezig zijn. De kantonrechter wil toch wel eens weten, waarom zij wegliepen, toen Brouwers naderde, waarop eerste beklaagde verklaart, dat hij bang is voor de politie, waarop het gezicht van den tweeden zich tot een lach plooit. Beiden verzoeken hunne geweren terug, doch dat zal wel niet glad zitten. Voor jagen zonder acte en zonder vergun ning wordt geëischt tegen ieder 2 maal f 10 boete sub. 4 dagen hechtenis met verbeurd verklaring van ’t geweer. 11. R. D. te Welsrijp heeft een kind dat de school niet trouw bezocht. Tegen den vader wordt bij verstek f 1 boete of i dag geëischt. 12. M. B. te Stavoren heeft een schaap, dat hij aan een touw vastgezet had, doch ’t touw was te lang zoodat deze woldrager op de bermen van den weg kon komen. De politie had bekl. er al eens vroeger op attent gemaakt, dat hij er voor moest zorgen, dat het schaap op eigen terrein moest blijven. Toen het den 13 Dec. weer de perken te te buiten ging, werd procesverbaal opgemaakt, en heden luidt de eisch f 1 of 1 dag. Bolswardsclie Courant k ;-ï.-war> ■a AAA AAA AAA AÉé AJ O 1 1 1 i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1