Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 i I No. 17. 44ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1905. ZONDAG 26 FEBRUARI. BINNENLAND. ONINGENdEERESTRAATi- AlgemeenAssurantiekantoor (opgericht I Mei I894) Voor het Kantongerecht. Bijkantoor 'OMingelevensver/ekering mN.. EIGEN HULP' i VOOR Afzonderlijke 19. en Fr. Vbl. vra- s naar naar op verre na niet al gauw tot 12, tot 10, Zitting Vrijdag 17 Februari 1905. INGEZONDEN. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie.j z/Jo- ten worden. Gij zult worden. Gij zult en nieuwe ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. en rees het zee- voor dit van nu en schadelijke nevels aan alle Koudum, 22 Eebr. Door de Ned. Herv, Gem. alhier is eene beweging op touw gezet denk er om en gooi niet weer, waarop hij van R. het complimentje„loop naar de hel kerel” tot antwoord kreeg. C. zegt niet op ’t publiek te hebben ge gooid, alleen maar met een handjevol losse sneeuw op een meisje, dat even oud is als hij, (die behoort dus niet tot het publiek?) Eisch tegen ieder f 5 sub. 3 dgn. hecht. Uitspraak over 14 dagen, zijnde 3 Maart a.s. en maar kracht in. van den M"2. ’t spreekwoordvEind tegen. Dan komt armoede. Arbeiders, gij weet dat deze dingen zoo zijn. Wij weten het. Maar gij weet bet beter. Gij leeft daarin. Gij voelt dat, alle dagen. Geestelijke armoede is er. Dat weten wij. Dat weten wij beter dan gij. Er is geen wetenschap, geen kunst voor U. Toch is dat noodig voor vrijheid, kennis te hebben. Het is menscheneer en menschentaak te ar beiden ook op het veld van den geest. Het is menschen-zegen, met het oog van een dichter, van een kunstenaar de wereld te zien. De diepere vreugden van den geest ont gaan U. Wellicht minacht gij ze, omdat gij om een en gij doet gij weet niet, de groote armoede bij zoovelen uwer is. Toch is ze. Tal en menscbenzielen waarmee zij ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. kind, arbeiders, van school voor en kruipt op en wordt bleek in de fabriek? En van uw rijken buurman, dat wel- van aanleg was, vindt alle Bolsward, 24 Februari 1905. Mijnheer de Redacteur! Wilt U mij een plaatsje vergunnen in uw blad, niet om in debat te treden, maar ten einde /zJohanna” mijne instemming te betuigen met haar schrijven in uw blad van 11. Woensdag, dat zeer zeker ’t gevoelen van velen zal zijn. Zoo heel lang ben ik nog niet inwoonster van Bolsward, maar toch is mij opgevallen, dat in onze stad waar wel aan muziek ge daan wordt en dus ook liefde voor die schoone kunst bestaat, nooit een degelijk concert wordt gegeven of gegeven (kan)? worden zooals verleden jaar bleek, toen de Heeren Westerbaan Pekema tevergeefs moeite deden ons een avond vol kunstgenot te bezorgen. Zou /Johanna”, die zegt nog al over tijd te kunnen beschikken, niet eens pogingen kunnen aanwenden, het zij op eigen initiatief of door zich met de //Commissie voor Kunst genot” in connectie te stellen, dat wij bv. de Fam. Draper van Leeuwarden eens kregen te hooren? ’k Meen in de L. C. voor eenigen tijd gelezen te hebben, dat het Draper-quartet in Grouw concert had gegeven, dat uitstekend voldaan had. Genoemd quartet toch weet voortref- f e 1 ij k e muziek op voortreffelijke wijze weer te geven. Wat in Grouw mogelijk is, zal hier toch ook kunnen. Door hiervoor moeite te doen, zou hanna” zeker alle muziekliefhebbers zeerste verplichten. U dankende voor de opname: F. ze niet kent. Wellicht roept gij pensioen voor uw ouden dag, wel, maar die er looze menschengeesten liggen braak. Het zijn donkere dagen, waarin wij leven Het doet er niet toe, of het beter is of minder dan vroeger. Dat doet er oogenblik, voor onze samenspreking niet toe. Donkere dagen zijn het, slijk mist-en koude en kant. Maar luister toe. Maar zie uit. Er trilt wat door dezen tijd. Er worstelt wat met deze duisternis. Er gaat een nieuw gerucht door de wereld. Deze oude wereld is zwanger van nieuwe dingen. Luister toe: daar zingt een vogel hoog in de lucht, van vrijheid en vreugde. Zie uitbloemen komen uit de zwarte aarde, bloemknoppen van verwachting Donkere dagen zijn deze, ja, hoop in. Er is nieuwe nieuw geloof in. Als nieuwe hoop, en nieuwe kracht, nieuw geloof komen tot U, en willen spreken tot uw hart, wend U dan niet af. Drink het levend water, waarmee zij uw dorst willen lesschen. Gij zult er gezond van er nieuwe menschen van een glans krijgen in uw oogen, blijdschap binnen in uw hart. hoop. er is Er is Slot. C. E. te Bolsward heeft den 28 Dec. met een handkar gereden op de kleine steentjes in plaats van op de balsteenen. Eisch f3 of 2 dagen. 20. A. de V. en J. O. beiden zonder bekende verblijfplaats gingen den 4 Januari liedjezingen langs de straat, en dan huis aan huis centen ophalen. Zij hadden geen permissie van den Burgemeester en dus kregen ze proces. Eisch ieder f 3 of 2 dagen. 21. E. W. te Makkum is op 1 Jan. ’s avonds 113/4 uur in staat van dronkenschap aangetroffen in de Wijde steeg aldaar. Bekl. is aanwezig en erkent dat hij dien avond wel wat beschonken was, doch dronken meent hij niet zoozeer te zijn geweest. Hem wordt herinnerd, dat hij nu reeds bij 2de herhaling voor dronkenschap terecht staat. Bekl. stemt dit toe, doch voert als reden van verontschuldiging aan, huiselijk ongenoe gen, waarop hem wordt gezegd, dat hij daarom toch niet zijn troost in den drank mag zoeken, wijl daardoor de verhouding in huis toch zeker niet verbetert, en er wordt hem ernstig op ’t hart gedrukt, niet weer een proces op te loopen, want dan zal hij kennis met Hoorn moeten maken. Ditmaal is de eisch 10 dagen. 22. J. v. d. V. te Makkum werd in kennelijken staat aangetroffen. Eisch, bij verstek, f 15 sub. 3 dagen hechtenis. 23. K. D. te Makkum was ook over zijn bier. Beklaagde was niet aanwezig. Eisch f 15 sub. 3 dagen hechtenis. 24. P. Z. te Makkum werd den 2den Jauuari waggelend op het Fabriekspad al daar aangetroffen. Bij verstek wordt f 3 of 2 dagen hechtenis geëischt. 25. P. B. B. te Stavoren is ook lid van de natte gemeente. Eisch bij verstek f 3 sub. 2 dagen hechtenis. 26. W. A., J. Y., J. 8., W. H. en D. S. allen te Hindeloopen zijn nog jongens en och, hoe gaat het daarmee in den winter Geen grooter vermaak dan glijbaantjes en sneeuwballen, tenminste wanneer er geen ijs is. Deze knapen maakten een glijbaantje en kregen daarvoor proces-verbaal. Het vermaak is voor de jongens duur geworden, want thans krijgen ze den nasmaak in den vorm van f 1 boete of 1 dag hechtenis. 27. 8. B. te Witmarsum heeft reeds meermalen te veel //geproefd” en het nu reeds gebracht tot 3 dagen hechtenis. Bekl. was niet verschenen. 28. E. K. te Witmarsum kreeg van ’t zelfde laken een pak. Ook tegen hem wordt bij verstek 3 dagen hechtenis geëischt. 29. J. 8. te Witmarsum. Wij zouden haast zeggen, dat hij //der Dritte in Bunde” is, maar zoover heeft hij ’t nog niet gebracht, al is hij niet veel bij hen ten achter. De personen, die voor dronkenschap bekeurd zijn, achten het meestal beneden hun waar digheid op te komen, of zij durven niet. 8. was ook weggebleven, anders had hij f 10 of 3 dagen hechtenis tegen zich hooreneischen. 30. S. H. te Ruigelollum. Toen de marechaussee dezen bekl. een bezoek ging brengen, zag ffeze de ar bei dsliist niet op een Grijze nevels regen en sneeuw korte dagen met zwakke zonneschijn, lange kille nachten, het is een donkere tijd tegenwoor dig. Menschen die gevoelig zijn voor indruk ken worden er mistroostig van. Maar menschen met heldere oogen zien nog wat anders in deze donkere dagen. Er is wat in de lucht zoo krachtig en geurig soms wie het merkt, die snuift het be- geerig in en blijft nog even staan, rechtop. Er trilt wat door de doode boomen, er be weegt wat in den zwarten grond. De onacht zame en onverschillige merkt het niet, het werkt onder het donkere watervlak, het dringt en arbeidt en worstelt overal. Straks zal het volle leven uitbreken aan alle kant, het zal een feest zijn van groen en goud en blauw en rood. Er zit hoop in de lucht, in deze dagen. Er zit hoop in den grauwen hemel en het doode water en den grijzen grond. Er zit nieuwe kracht in deze tijden. De Lente komt. Wie de Lente ziet geboren worden uit den Winter, het Leven uit den Dood, die kan niet klagen alleen. Die ziet uit, en wacht, en verheugt zich. Die ziet in de verte en loopt al met handen vol bloemen en voor zijn oor zingt al de leeuwerik en het is nog winter. Donkere dagen zijn het. Ook in onze menschenwereld. Er is armoede. Er is ellende en zonde. Er is dwaasheid. Er is onrecht. Er is onrecht. Er wordt beloond, maar niet naar arbeid. Er wordt geëerd, maar niet verdienste. Er wordt gestraft, maar niet billijkheid. Er wordt gewedijverd, maar niet van gelijke meetaf. Onrecht is er. Kinderen van armoede worden vaders en en moeders van armoede. Gevraagd is hun niet naar wat ze konden, maar vanwaar ze kwamen. De middelen om te toonen, wat ze konden, zijn hun niet aangeboden. Ande ren zijn hen voorgegaan, wellicht beteren. Voorgegaan niet van verdienste, maar om het lot van hunne geboorte. Er is onrecht. Waar om gaat uw het weet, wat leeren is het veld, het kind licht niet beter middelen en menschen voor hem klaar staan, tot hij volwassen is toe. Waarom dat onder scheid? Omdat er geen billijkheid van kan sen is. Omdat er onrecht is. Er is dwaasheid. Velerlei dwaasheid. Ook reusachtige maatschappelijke dwaasheid. Er worden twee millioen balen katoen verbrand, en heele scharen menschen roepen om Wee ding. Er liggen wijde velden braak en wil len vruchtdragen. En menschen vragen om werk. Maar de velden liggen braak. Menschen vragen om brood en Weeding en woning. En der menschen arbeidskracht wordt verkwist in nuttelooze industrieën en onvruchtbaar werk. Volken vragen om voort brengselen van bodems en fabrieken en hun regeeringen vechten om afzetmarkten in het buitenland. Reusachtige maatschappelijke dwaasheid is er. Er is ellende en zonde. Menschen treden het heilige met voeten en trappen op paarlen als zwijnen. Menschen zondigen alle dagen tegen Liefde en Schoonheid. Hun oogen moeten ze bedekken voor het aangezicht van den Heiligen Geest. Niets is er zóó goed, of het wordt afgeworpen. Niets zóó zuiver, of het wordt bezoedeld. Niets zóó hoog, of het wordt bespuwd. En armoede is er. Stoffelijke armoede en geestelijke armoede. Kinderen vragen moeder om brood en ze heeft het niet. Oude men schen vragen hull kinderen om huisvesting en voeding en zij hebben het niet. Met zorg gaan velen den winter tegen. Dan komt ar moede. Met zorg gaan velen den ouden da^ om te geraken tot geheele of gedeeltelijke sluiting der herbergen op Zondag in Hem. Oldeph. en Noordw. De kerkeraad der voor noemde gemeente heeft adhaesie verzocht aan de besturen der andere kerkelijke gemeenten. Lemmer, 23 Febr. Tengevolge den Oos- telijken storm van de laatste dagen was het zeewater hier heden tot den lagen stand van 6 d.M. beneden A. P. gezakt. De oude Lemmernachtboot //Lemmer”, kapt. Kokje, om 8 uur gisterenavond van Amsterdam ver trokken, kwam omstreeks 3 uur hedenmorgen voor onze haven en geraakte, juist in den mond van de haven, aan den grond. Men was genoodzaakt de boot door een alhier liggende Groninger binnenboot te doen lichten. Terwijl men hier mede bezig was, kwam de salonboot //Bolsward” van de Holland-Fries land lijn, die ’s nachts om 12 uur van Am sterdam vertrekt, hier binnen en daar beide eerstgenoemde booten juist in den mond van de haven lagen, geraakte ook laatstgenoemde boot aldaar aan den grond, waarbij de Gro ninger boot in de knel geraakte en averij beliep en de //Bolsward” een jiur opont houd kreeg. Hedenavond werd het stil water weer. Kimswerd, 23 Febr. Voor eenige jaren werd door zekeren heer uit Dordrecht naar hier gezonden een penteekening van //Aid” Kitnswerd, met ’t verzoek deze een geschikt plaatsje te geven. Tot heden is dit er bij gebleven, doch thans is er een bescheiden plaatsje ingeruimd in de consitoriekamer al hier en zijn de oorspronkelijke en een na gemaakte teekening, vervat in nette lijsten, opgehangen. De teekening dateert uit de laatste helft der 18e eeuw. De maker is onbekend, doch uit eenige aanteekeningen moet men opmaken, dat hij bewoner was van de vroegere herberg. Steenwijk, 23 Febr. Door den arbeider R. Piest werden bij het omzetten van bosch- grond onder het naburige Kallenkote in twee spitten niet minder dan 20 slangen bij elkaar gevonden. De dieren, die aldaar hun winter slaap deden, waren eerst onbewegelijk, doch begonnen spoedig te kruipen, waarop ze door P. afgemaakt werden. llepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 24 Febr. ’t Is al een jaar of drie geleden, dat we van ’t bouwterrein bij ons spoorstation in de toekomst weinig goeds voorspelden. Die kostbare ophooging, die bestrating, rioleering ’t liep in de duizenden. Maar ’t verkoopen van den M*2. voor een ongehoorde som, zou goed, alles goed", wel bevestigen. Men begon 15 gld voor den M2. te gen (vragen is immers vrij). Toen men in die som beet, daalde men ja tot 8 gulden. Maar ’t moest anders komen, zou er een stukje van worden verkocht. Al ’t publiceeren //Bouwterrein te koop", te bevragen bij den Architect’t hielp niets, de koopers bleven absent. Onze voorspelling indertijd //onder den hamer, vóór de grond aan den man raakt", werd na lange weken bewaarheid. Maar de tallooze vierkante meters brach ten een jaar geleden bij publieken verkoop de helft op van ’t geen men gedacht had en 't geheele zaakje werd niet gegund. De kruik gaat echter zoolang te water tot ze breekt; men begon te denken, dat een half ei, beter is dan een ledige dop. Maar weer onder den hamer, anders zat er niets op. Gisterenavond had in ’t hotel Bouma de finale veiling van de 13 perceelen, groot 1993 M2., plaats, die gezamenlijk op brachten slechts f 5021 of een rijksdaalder voor den M2. Perc. I, groot 490 M2., is nog niet ge gund; maar ’t lijdt geen twijfel of ook dat perc. wordt Maandag 13 Maart voor f1373 afgestaan, misschien wel met de verzuchting //Goddank dat w’ er af zijn". Tot raadslid van Wymbritseradeel werd hier heden met 677 stemmen gekozen de heer T. Jorritsma, (antir.) te Oppenhuizen. Op den liberalen candidaat, den heer G. Alberda te Goënga werden 320 stemmen uitgebracht. Bolswardsche Courant F 's Gravenhage. F

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1