lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Rede Dr. BOS r No. 18. Verschijnt Donderdags en Zondags. 44ste Jaargang. 1905. DONDERDAG 2 MAART. met DEBAT. F lil VOOR Afzonderlijke F i' drukkers is gewaarborgd wl Ook Groen Dr. Kuyper, heeft dit en dat de oud- de Uniemannen zich bijeen- gezamenüjk op te treden om i op de In de sociale hervor- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol- gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. h deze christelijke regeering en zij niet veel heeft diger bij de wet en toch matigt zich de regeering aan door haar postambtenaren, inplaats van door den bevoegden rechter, te doen uitma ken wat strijdig is met de goede zeden, de veiligheid van den staat en de openbare orde. In de tijden der verkiezingen kunnen dan bijv, verkiezingsstukken worden terug-of op gehouden, als een postambtenaar hierin iets verkeerds meent te zien. Die onvrijzinnige geest vindt men ook bij de marine, de vakvereenigingen der matrozen worden onderdrukt, zonder dat men voldoen de rekening houdt met ieders persoonlijke vrijheid. Wanneer men dus let op den schralen oogst dezer regeering en let op haar bestuursdaden, dan geloof ik, zegt Spreker, dat er voor de vrijzinnigen alle grond bestaat om front te maken tegen deze regeering, omdat er een gevaarlijke invloed van uitgaat. Het ingediende wetsonderwerp op onderwijsgebied is hiervan een duidelijk bewijs en door groote uitgaven uit de schatkist wil men de oprichting der bijzondere scholen gemakkelijk maken, er zul len vele kleine buurtschooltjes verrijzen, zeer ten nadeele der volksontwikkeling, vooral ten platten lande. Het openbaar onderwijs is bij de grondwet als een voorwerp van de aan houdende zorg der regeering opgelegd en toch is hier enkel rekening gehouden met de belangen van het bijzondere. Zelfs met hen die hierdoor aan den dijk zullen worden gezet, is geen rekening gehouden. Waar men dus zulk een met onze begin selen strijdige beweging ziet aankomen, is het te begrijpen dat met kracht hiertegen zal worden opgekomen bij de verkiezingen. Het is dan ook daarom dat de vrijzinnig- democraten zich aaneensloten liberalen en voegden om een gepasten invloed te bekomen regeering des lands. L. mingen moet een greep gedaan worden in ’t belang der klassen, die hulp behoeven, op militair gebied dient meer bezuiniging te komen, het brandende militaire vraagstuk dient aan de orde gesteld of niet een volks leger is te krijgen, dat minder zware per soonlijke lasten aan de bevolking oplegt. Een mill, meer of minder uit de schatkist weegt niet zoo zwaar als de plicht van velen om op het best van hun leven, te midden hunner- studie vaak, dagen en maanden van hun werk te worden afgetrokken voor de oefeningen der militie. Minder persoonlijke opoffering, dat moet het streven zijn en toch een goed volksleger. Ziedaar in ’t kort uiteengezet, hoe de vrij zinnigen oordeelen over den huidigen toe stand. Het was mijn doel, zoo besluit Spr. belangstelling op te wekken voor een gemeen schappelijke samenwerking tegen dit huidige regeeringsbeleid. De organisatie is tot stand gekomen en ’t is dan ook te hopen dat men niet zal nalaten den laatsten man naar de stembus te brengen. Dan zal er een meer vrijzinnige geest over ons land komen en zal men kunnen zien uit welken hoek de wind waait. (Applaus). H velen naast elkander uit de thans gescheiden groepen. Deze zaken vinden instemming bij velen van verschillend geloof en ’t is daarom eigenlijk verkeerd dat mannen als Staalman bij dezelfde partij behooren als Lohman en de meest conservatieve Katholieken en men vaak tegenover elkander stelt, wat inderdaad eendrachtig moest optrekken. De tegen woordige regeering kan vergeleken worden bij een leger, waarvan de achterhoede, de lange staart, niet vooruit wil en daardoor kan zoo weinig uitgevoerd worden. Wat in 1901 door ’t tegenwoordige be wind beloofd is, en zoo groote verwachtingen deed koesteren, is niet gekomen. Reeds in 1890 sprak Dr. Kuyper dat de ouden van dagen niet langer konden wachten op hun pensioen en zie, nog is er niets van gekomen. De 4 jaren dezer regeering zijn nagenoeg om en het is niet te ontkennen, er zijn eminente mannen bij, die aan het hoofd staan en toch de oogst is schraal. In 1901 is er een breed program verschenen, doch de kiemen zijn niet opgeschoten, slechts enkele kleine plantjes, doch de vruchten? Slechts de drankwet en het snelvuurgeschut zijn de eenige. Nu mag die drankwet belang rijk zijn, hare inkleeding is zoo ingewikkeld dat men er algemeen mee verlegen staat, en de eerbied voor de wetten zal hierdoor bepaald bedenkelijk geschokt worden. Groote volks zonden te bestrijden met reglementen en wetten gaat eenmaal niet best, en ons snel vuurgeschut, dat vindt Spreker ook geen behoefte, waaraan zoo groote sommen besteed mogen worden, zoolang de schatkist nog steeds naar middelen zoekt om in economische behoeften te voorzien. En het is duidelijk gebleken, dat deze regeering geen genoeg- zamen weerstand weet te bieden aan de kolos sale oorlogsuitgaven, wat te meer verwonder lijk is, daar de Katholieken vroeger steeds aandrongen op bezuiniging. Op het gebied der groote sociale vraag stukken heeft deze regeering al zeer weinig uitgevoerd. De ongevallenwet waarbij de werkman schadeloos wordt gesteld tegen on gelukken door den arbeid hem overkomen, diende ook uitgebreid te zijn tot den land bouwenden stand, de verzekering van den ouden dag, ziekte en invaliditeit laten nog steeds op zich wachten en toch is de reke ning er van reeds ontvangen in den vorm van invoerrechten, te heffen grootendeels op eerste levensbehoeften. Ruim 9 millioen hooger heffing is voorgesteld, de tegenwoor dige coalitie, gebonden aan ’t program, tracht nu onder ’t masker, dat het noodig is voor de in validen-verzekering, het stelsel van in voerrechten er door te halen, wat in 1897 werd verworpen. Of nu de werklieden erg gebaat zijn bij zulk een verzekering, wanneer ze het zelf grootendeels moeten opbrengen in den vorm van hooger prijzen der levensmid delen, valt ernstig te betwijfelen. In 1897 zijn de graanrechten er niet door gekomen en deze heeft men nu ook laten rusten, doch op bewerkte artikelen wil men ’t nu verhalen, en geeft voor, dat de natio nale industrie er door bevoordeeld wordt. Dit mag waar zijn ten opzichte van de fabrieksstreken vooral in ’t Zuiden, hier in Friesland zal het geen voordeel doch alleen schade opleveren. De boter en kaas en wat hier uitgevoerd wordt, zullen er geen cent duurder om wor den, doch landbouwmachines, gereedschappen, kleeren en levensbehoeften, bijv, ook petro leum, zullen duurder worden. Minister Pierson heeft hervorming in ons belastingstelsel gebracht en door de liberale regeering is toen getracht en verkregen, dat de zwakkere schouders ontlast werden en de belasting meer naar draagkracht geregeld werd, doch deze regeering met hare tarief- wetten werkt daar reactionair tegen in. Door de levensbehoeften te belasten komt het meerendeels terecht op de schouders van den werkman en der kleine burgers. ’t Is daarom dat de vrijzinnige richting gekant blijft tegen dit soort stelsel van invoerbelasting. Bij deze regeering toonen tal van bestuursdaden, dat men meent het gezag hoog te moeten houden door strenge tucht van boven af, en vandaar dat tegen woordig in de bladen en bij het volk een geest van critiek ontstaat, die niet goedkeurt dat de vrijheid zoo aan enge banden wordt gelegd. De vrijheid van Maandagavond werd in //de Doele” een openbare vergadering gehouden, uitgeschreven door de Kiesvereeniging //Vooruitgang”. Het publiek was schaars opgekomen. Inden beginne waren slechts een 50-tal hoorders in de zaal, doch allengs is dit getal nog zoo wat verdubbeld. De heer DONKER, Voorzitter, opende de vergadering en verklaarde dat in overleg met den Vrijzinnig-Democratischen Bond men besloten had een Spreker te laten komen, wijl in verschillende districten de voorbereiding der verkiezingen reeds in gang is. Van andere zijde zijn hier reeds opge treden de heeren Schok king en Oosterbaan, en het bestuur der Kiesvereeniging meende, vooral ook met het oog op de vele nieuwe kiezers, de zaken van ’s lands bestuur ook eens van de Vrijzinnige zijde te doen be schouwen, waartoe heden Dr. Bos, afge vaardigde van ’t district Winschoten, is over gekomen, die van harte welkom werd ge- heeten en aan wien daarop ’t woord werd verleend. De Spreker begon met te zeggen, dat als hij naar de opkomst dezer vergadering de belangstelling der kiezers moest afmeten, dit district een uitzondering zou maken op het verschijnsel dat men overal waarneemt, n.l. dat men zich met ernst voorbereidt op de a.s. verkiezingen, en er is zelfs een zekere spanning waar te nemen, die teekent, dat daze verkiezingen een zoo heftig karakter zullen krijgen als nimmer te voren. Het heeft zijn goede zijde dat het volk belang stelt in de regeering des lands en een inzicht krijgt van het streven der verschillende richtingen, en een op goede grondslagen gevoerde verkiezingsstrijd zal er toe mede werken, dat men elkander beter leert kennen en begrijpen. Het is echter noodig, dat bij die partijgroepen niet wordt saamgevoegd, wat piet bij elkaar behoort, dat de coalitie berust op degelijken grondslag. In den laatsten tijd vooral is er een scheiding gekomen, die doordr. Kuyper werd geschetst als die tusschen geloof en ongeloof. De christelijken aan de cene zijde en de anderen worden pagauisten ja heidenen genoemd. Nu vindt Spreker het treurig en onwaar tevens, dat de geloofs kwestie wordt doorgetrokken op geheel het maatschappelij k en staatk undig gebied. Vroeger werd de toestand veel eerlijker en juister beschouwd als te gaan tusschen democratie en conservatisme en toen bood het politieke leven een ander schouwspel aan. Dan rijst ook nog de vraag of de tegenwoordige scheiding wel genoegzaam rekening houdt met de heerschende. sociale kwestie, of er vrede zal zijn tusschen arbeiders en werk gevers. De maatschappij veranderde in de laatste jaren door de toename der machinerie en het groot bedrijf, dat het noodig is geacht dat de staat tusschen beiden kome tusschen de twee groote machten kapitaal en arbeid. De naam //Arm Friesland” synoniem met z/Arm Ierland” genoemd, was teekenend in de toenmalige tijden van werkeloosheid welke in deze provincie toen zoo ernstig optrad en hoewel er op ’t oogenblik eenige verbetering is gekomen, toch blijft de oorzaak, die er in ligt, dat de opbrengst vau den bodem te veel naar elders moet opgebracht worden. De verhouding van eigenaar en pachter is nog gelijk, en ’t is noodig dat daarin ver betering kome. Ook de concurrentie van de klein-industrieëlen met de groote fabrieken maakt dat staatstusschenkomst niet mag uitblijven, hoewel toch eigen initiatief en eigen kracht het hoofd motief moet blijven bij elke industrie. Een derde onderdeel der sociale kwestie is de betrekking tusschen werkgever en werk-, lieden, waaruit soms reeds een heftige klassen strijd ontstond. De staat, staande boven en tusschen deze wederzijdsche belangen, zal ook geroepen zijn, het gemeenschappelijk belang te bevorderen, door zich in deze kwestie te mengen. Van ongevallen, ziekte, invaliditeit enden ouden dag van den werkman moeten de schadelijke gevolgen opgeheven worden en ^n ogzichte van al deze vragen behooren DEBAT. Vau de gelegenheid om den Spr. vragen te stellen, of met hem van gedachten te wisselen werd alleen gebruik gemaakt door den heer P. H. DE JONG, alhier. Deze verklaarde met zeer veel genoegen den Spr. te hebben gevolgd. Hij heeft eenige kantteekeningen gemaakt. Vooreerst wil hij opmerken dat Dr. Kuyper niet de scheiding heeft gemaakt, tusschen geloovigen en on- geloovigen, doch die scheiding is er altoos gew'eest en ook de tegenpartij van Dr. Kuyper heeft die scheiding steeds erkend, al heeft men het in den laatsten tijd iets op den achtergrond trachten te schuiven. De stem bus van 1901 heeft het duidelijk uitgesproken dat de kern der kwestie wel degelijk is geloof en ongeloof. Ook mr. S. van Houten, die met groote blijdschap weer is ontvangen op het politiek terrein, heeft in zijne staat kundige brieven steeds helder doen uitkomen, dat er geen strijd is tusschen Kath. of Anti-Rev., maar tusschen geloof en ongeloof en dat die strijd niet van het politiek terrein kan blijven. Ook Groen v. Prinsterer, de leermeester van Dr. Kuyper, heeft dit on omwonden verklaard. Dat er van geen kracht uitgaat tot stand gebracht is wel ’t hoofdmotief van ’s Sprekers tegenstand tegen dit kabinet. De snelvuurkanonnen hebben al meermalen opgeld gedaan, doch laat men niet vergeten, dat dit ontwerp van de vorige regeering is overgenomen. Voor de defentie werd dat toen reeds noodzakelijk geacht. De Spreker wilde T laten voorkomen, alsof de vrijzinnigen op militair gebied zoo bijzonder zuinig huis houden, doch van Minister Borgesius is onder de vorige regeering een bedrag van 9 millioen voor nieuwe geweren, 5 mill, voor een nieuw pantserschip en terwijl de nieuwe legerwetten elk jaar l1/2 millioen verhooging van uitgaaf eischen. De spreker liet het hedenavond voorkomen alsof men den minister van oorlog maar steeds ter wille wilde zijn, doch er is nu een commissie benoemd om te onderzoeken of er ook bezuinigd kan worden. ’t Gaat dan ook niet aan, deze regeering van lichtzinnigheid te beschuldigen, daar de vrijzinnigen zelf het budget in de hoogte hebben gebracht. Wat de drankwet betreft, heeft de Spr. verklaard dat er wel veel misbruik door tegengewerkt kan worden, en dat doet mij, zegt De Jong, goed, maar hij vindt het dan wel wat vreemd, zoo breed uit te meten de gebrekkigheid dezer wet. De ongevallen- en de leerplichtwet van het vorig ministerie munten toch ook niet uit door duidelijkheid en ook daar zijn veel mazen aan te wijzen, doch dat is geen oppositie voeren, daardoor houdt men stellig den eerbied voor de wetten niet hoog Onze strafwet moest reeds voor de invoering van een aanvullingswet worden voorzien en dat kan bij elke wet wanneer de practijk leemten aanwijst. De Spreker wees er met nadruk op, dat de tegenwoordige regeering nog geen sociale wetten heeft geleverd, doch als de vrijzinnigen daarop prijs stellen, zou het goed zijn dit ministerie te steunen, want er is genoeg in wording. Het is Spreker zeker bekend, hoe lang een wet vaak in voorbereiding moet zijn. Door den heer Nolens is daarvan onlangs een lijstje opgemaakt en aangetoond hoelang de leerplichtwet, de administratieve rechtspraak, het strafrecht en andere wetsontwerpen in de maak zijn geweest, waaruit blijkt, dat ook de vrijzinnige regeering herhaaldelijk met beloften kwam; het is dan ook niet billijk deze regeering te verwijten dat zij in 4 jaren geen sociale wetten klaar kreeg, daar de eigen partij, die 50 jaren aan ’t roer stond, het ook niet heeft gedaan. Verder is de geachte Spreker opgekomen tegen de tariefwet en acht deze zoo treurig voor den arbeidenden stand, in ’t bijzonder nog wel voor Friesland, alsof ’t de Christe lijke partij hoofdzakelijk te doen is om dit gewest en deze klas te verdrukken. Ik kan, zegt De Jong, die klas wel gerust stellen, er heerschte m.i. heel wat overdrijving en ’t werd in te zwart daglicht geplaatst. Ons land is geen vrijhaudelsstaat, er wordt nu reeds 11 mill, aan invoerrecht geheven, en dit wil de tegenwoordige regeering nu ver- hoogen met 7. Reeds 250 artikelen worden belast en nu komen er dan nog 80 bij, doch niet hoofdzakelijk de behoeften van de arbei ders, neen, vooral weelde-artikelen. ’t Is dan ook niet ten gelieve van eenige fabrikanten maar ter wille van de schatkist dat die rech ten voorgesteld zijn, en ’t zal toch wel waar zijn dat de nationale industrie bevorderd wordt, door invoerrechten te heffen van be werkte stoffen. Dat de regeering zooals Spr. het uitdrukte, de rekening vooruit zond voor men nog weet wat men er voor krijgt, is verstandig. De regeering weet wel wat er voor komt en de vroegere regeering leverde de ongevallenwet, leerplicht- en woningwet, zonder vooraf de kosten te berekenen. Dat heeft zij aan ’t tegenwoordig kabinet over gelaten. Wij weten heel goed uit welken hoek de wind waait, en bij de verkiezingen zal men het zeker ook weten. De christel. partij draagt er roem op dat de regeering handelt in over eenstemming met hare beginselen. Wat de Spr. zeide over gezagswaan, ja, stellig is in 1903 door deze regeering het gezag hoog gehouden, en men merkt bij de vrijzinnigen tegenwoordig steeds een neiging om de schuld weg te doezelen, de gevangenissen beschouwt men liefst als ziekenhuizen, en bij overtre dingen geldt steeds de vraag of de misda- 1’ wel toerekenbaar is. Door deze regee- ff Bols rarilsche Courant .40

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1