I Nieuws- eu Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Een Voorjaarspraatje. Verschijnt Donderdags en Zondags 44ste Jaargang. No. 20. 1905. DONDERDAG 9 MAART. BINNENLAND. Dr. Vitus Bruinsma. VOOR Afzonderlijke de E. Legouvé* BildUche Crt. v. 2 Maart. de 838 mili- wor- leden, het zachte en intocht, wij beginnen kamers te minachten ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Branco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. een ouderdomsverzekering niet vangen, is nu reeds binnen het bereik de groote middenpartijen gekomen, behoeft aan de verwezenlijking er van te wanhopen. Zelfs een regeering, die voor reactionair bij uitnemendheid wordt uitgekreten, kan niet nalaten wetten voor te stellen, waarop sinds lang door andere partijen het uitzicht was geopend. Zoo zal de ongevallenwet wor den uitgebreid tot de zeevisschers en later ongetwijfeld tot de landbouwers. Zoo ligt een ziekteverzekeringswet in ontwerp gereed en zal, onafhankelijk van eenige politieke partij, onverschillig hoe het resultaat van den stem* Friesche Zuidwesthoek, 6 Maart. Eenige weken geleden ventte een lappenkoopman uit Holland alhier met bijzonder veel succes zijn stoffen. Voor de koopers waren de voor waarden dan ook inderdaad zeer aannemelijk niet alleen werd de bekende toelage gegeven, maar pakken en japonnen zouden kant en klaar afgeleverd worden, waartoe de koopman over een week met een geroutineerd kleeder- maker terug zou komen. De klanten zouden dan hun lappen tijdelijk moeten afstaan en kregen hun geld tijdelijk terug, om ’t later in te wisselen voor de gemaakte kleding stukken. De truc is goed geluktde koopman heeft veel goede zaken gedaan en de tailleur laat op zich wachten. Brieven en brief kaarten aan een opgegeven adres ter reclame gezonden kwamen onbestelbaar terug. Kiezersteelt is tegenwoordig aan de orde. Daarom vermelden we op dit gebied is ’t eene bijzonderheid hoe op een paar plaatsen alhier spaarbankkiezers gekweekt worden. Welgestelden stortten daartoe het gevorderde minimumbedrag ten name van de adspirant-kiezers die natuurlijk het boekje in handen stelden van de gerechtigde(n) aan wie ze later ook de gekweekte rente hadden af te dragen. Leeuwarden, 6 Maart. Gisteren arriveerde in een logement in de Amelandstraat alhier een buitenman, die vroeger in goeden doen was geweest; maar door misbruik van ster ken drank waartoe treurige levensom standigheden hem gebracht moeten hebben aan lager wal geraakte. Hij bestelde een middagmaal, doch nam, ofschoon niet geheel frisch meer, eerst nog een borrel. Alzoo ver telden menschen, in de straat wonende. Toen hij zich eindelijk aan tafel had gezet en te eten begon, verslikte de man zich in een stuk aardappel, met het gevolg, dat hij bijna terstond een lijk was. Zijn stoffelijk overschot werd naar het lijkenhuisje op de begraafplaats gebracht. Dit tragisch voorval bracht veel volk op de been. Lemmer, 6 Maart. Gisteren morgen toen het nog donker was, zou een vrouwelijke passagier, die hier met de Oude Lemmer nachtboot van Amsterdam was aangekomen, van die boot op de daarnaast liggende Gro ninger boot overstappen teneinde haar reis naar Groningen te vervolgen In de duister nis echter stapte zij mis en geraakte tusschen de beide booten in de diepe binnenhaven te water. Gelukkig werd het ongeval onmid dellijk opgemerkt door het personeel van beide booten, die de vrouw met heel wat moeite nog wisten te redden. Oldeboorn, 6 Maart. Meer dan 30 jaren geleden stierf hier zekere de G., ontvanger dezer gemeente. Na zijn dood bleek, dat er een aanzienlijk te kort was, dat niet kon worden aangezuiverd. Met verrassing en stille bewondering hoort men nu algemeen, dien overledene al de een zeer belangrijk bedrag, nagedachtenis zijns dat ’n zoon van schulden, zijnde heeft betaald om vaders te zuiveren. Makkum, 6 Maart. Gisteren avond ver misten de huisgenooten hun man en vader. Na lang zoeken werd hedenmorgen het lijk van den ruim 50-jarigen werkman uit de waterput opgehaald. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. een, het is nog geen 21 Maart, offici eel is de lente nog niet begonnen, maar ik heb op den zonnigen Zondag, waarop ik dit schrijf, toch een ge voel, alsof de winter voorbij is. We hebben snee’ gehad en vorst en kouden oostenwind en erg donkere dagen, maar nu is dat alles achter den rug. De zon ging van ochtend al vóór 7 uur op en rees prachtig aan den onbewolkten hemel, zoodat ik me nu buiten in haar stralen zit te koesteren, wel is waar een beetje beschut voor den wind, nu ja, maar erg noodig is dit niet eens, want het scherpe en onaangename van den luchtstroom is ver dwenen, nu hij van het Noorden door het Oosten naar het Zuiden is gedraaid. Neen, het gure en het koude weer is ge zoek doet weer zijn nu de kachels in de eu gaan naar buiten, in de vrije frissche lucht, waar we niet door cokes en turf, maar door den grooten zonne- kogel ons laten verwarmen. Het keerpunt is er, uit het donker komen wij in het licht leve de herlevende zonnegloed Een beetje overdrijving, hoor ik zeggen. Bespottelijk overdreven, wordt er zelfs ge mompeld. Eén zwaluw maakt nog geen lénte, en bovendien, die ééne zwaluw is er nog niet eens, hij zal nog wel een maand op zich laten wachten. Zoo’n enkele mooie dag in Februari of Maart zegt niets; wij kunnen nog kou genoeg krijgen. Weet gij wel dat zooveel jaar geleden er in Maart een sneeuw storm is geweest, die trammen en treinen door de sneeuwophoopingen in hun loop be lemmerde? Hebt gij nooit hooren vertellen, dat men op Paschen en wij zijn nu nog meer dan zeven weken vóór Paasch eie ren op het ijs heeft gegeten O, Maart en April kunnen nog zoo guur en koud zijn; wees maar blij als de Mei maand met zacht-zoel weer begint, en dat laat vaak nog veel te wenschen over. Een mooi voorjaar en vooral een vroeg voorjaar is een zeldzaamheid in ons land. Wij zullen nog in geen twee maanden de zwarte kachel kunnen missen. Ik liet den pessimistischen bezoeker, die mij dit alles tegemoet voerde, mij mijn mooien dag niet bederven. Ik nam hem mee den tuin in en wees hem op de sneeuwklokjes, welke daar bij groep jes tusschen de heesters op den zwarten grond, en ook hier en daar in het nog vale gras te zien waren. Ze bloeiden eigenlijk al geruimen tijd, maar weken lang deden ze zich als stijfgesloten langwerpige, witte eitjes voor, aan hun spichtige groene steeltjes ben gelend, maar nu vandaag voor het eerst slin gerden in het zuiderkoeltje wijd geopende klokjes door de zonnewarmte en het zonne licht tot vroolijkheid opgewekt. En zoo was er meer in den tuin te zien, dat mijn optimistische stemming bevestigde. De zoogenaamde winteraconiet vertoonde natuurlijk ook al zijn gele, dicht bij den grond op een groen schoteltje gedragen bloemp jes, maar dat is geen bewijs voor het ge weken zijn van den winter, wat uit den naam van het boterbloemige plantje reeds af te leiden is, zoodat men haast er van kan zeggen, gelijk men wel moet doen van de iets verder staande witte Helleborus, de zoo genaamde Kerstroos, dat zij nóg bloeit in plaats van reeds. Eerder is de Arabis, die hier en daar op de groene, kussenvor mige onderlaag van bladeren al een sneeuw wit bloempje begint te vertoonen. een blijk van herleving der ontwakende natuur en ook het blauwe Maartsche viooltje, dat in een beschut hoekje al vóór Maart in bloei is geraakt, doch het veelvuldigs! zijn zulke blijken in al wat nog geen bloem, doch slechts half ontplooide bladeren vertoont. Gij ziet de krookjes reeds groene pluimpjes, van onderen door een wit kokertje omgeven, uit dén grond opheffende tulpen en ook de narcissen, steken al de spitse punten van om elkaar gerolde bladeren omhoog en hya cinten en andere bolgewassen volgen het voorbeeld. Of de boomen, die met hun kale takken daar hoog in de lucht wuiven, de op zoo grooten afstand haast onzichtbare knopjes reeds doen zwellen, kunt gij niet zien, maar de heesters valt dit al heel aardig ia In Friesland zullen van ciens van de lichting van dit jaar, 47 den aangewezen voor de zeemilitie. Er hadden zich 88 daarvoor aangegeven. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Verkiezing Tweede Kamer. De voorloopige candidatuur voor Sneek is aanvaard door mr. dr. J. H. W. Q. ter Spill te ’s-Gravenhage. De vrijz. Kiesvereeniging te IJsbrechtum stelde eveneens mr. ter Spill voorloopig candidaat. Sneek. Voor den op 1 April aan te van gen cursus aan de Ambachtsschool alhier hebben zich 44 nieuwe leerlingen opgegeven. Voor het in April en Mei a.s. te houden examen, ter verkrijging van akten van bekwaamheid, bedoeld bij art. 56« der wet op het Lager Onderwijs hebben zich te Leeuwarden aangegeven 80 mannelijke en 78 vrouwelijke caudidaten. In de Lauwerecht te Utrecht nabij de remise aldaar, is een 5-jarig meisje door de tram overreden en bijna, onmiddellijk gedood. Het was een dochtertje van zekere V. in die buurt. De koetsier moet geen schuld aan het ongeval hebben. U. D. Het menschenhart, dat zijn smart steeds moet verzwijgen, ondergaat zijn lijden twee maal. (Coppée.) Zaterdag wilde de voerman van Woer- kum te Oosterhoüt zijn paard uit den stal halen. Hij kreeg echter zulk een hevigen slag van het beest, dat hij aan de bekomen kneuzingen is overleden. In het Maandblad tegen de Ferval- sc/iingèn wordt zeer gewaarschuwd tegen stof, welke in groote hoeveelheden uit Engeland hier te lande ingevoerd wordt, en welker aanwending de meest noodlottige gevolgen na zich zal kunnen sleepen. Het betreft een middel, hetwelk onder den naam van „Smith’s Weed-Killer” in fraai gedecoreerde bussen verkocht wordt en aanbevolen ter dooding van onkruid in tuinen en straten, ter reini ging van stallen en werkplaatsen enz. Bij ons onderzoek bleek deze stof te bestaan uit het zoo hoogst vergiftige arsenik-zuur (z.g. rattenkruit.) Het behoeft nauwelijks betoog, dat een dringende publieke waarschuwing tegen het aanwenden van dit zware vergift hoogst noodzakelijk is, ten einde zoo algemeen mogelijk de verspreiding dezer gevaarlijke stof tegen te gaan. Niet alleen dat een groot gevaar dreigt, door deze bussen in keukens, kelders enz. voorradig te hebben, doch is ook de ver spreiding van bet vergift in den bodem ten zeerste te vreezen met het oog op schadelij ke gevolgen, zoowel voor het bodemwater als bij het inademen bij het verstuiven, na in- droging aan de lucht. In verband met een der amendementen op de thans in behandeling genomen Pen sioenwet voor onderwijzers, om den onderwijzer op 60-jarigen leeftijd recht op pensioen te verzekeren, meldt men, dat de Vereeniging van gymnastiekleeraren aan hoogere burger scholen zich per adres tot de Regeering en de Tweede Kamer heeft gewend met het verzoek, voor gymnastiekleeraren aan middel bare scholen de leeftijdgrens van 60 jaar te willen vaststellen, waarop zij hun recht op pensioen kunnen doen gelden. In een me morie van toelichting wordt gewezen op moeilijkheden en bezwaren, welke naar het oordeel van adressante den gymnastiekleeraar verhinderen, nog na dien leeftijd zijn taak naar eisch uit te voeren. Donderdag is uit het krankzinnigen gesticht „Meerenberg” een 22-jarige ver pleegde ontvlucht. Het in den laatsten tijd veel besproken Naardermeer zal nu toch onder den hamer komen. Het zal op een nog niet vast- gestelden datum, einde Mei a.s. geveild worden. De veiling-annonce beschrijft het als een zelden zoo schoon voorkomend jachtgebied op waterwild. Werken is leven. Als werker moet men nooit ontslag nemen. het oog. Aan de jasmijn en de kornoelje bemerkt gij het nog maar eventjes, doch zie, hoe de Japansche kwee, de Pirus japo- nica, die over eenige weken zijn vuurrooden bloesem zal vertoonen, zijn kogelronde knop pen al tracht te openen. En de Ribes, ik meen nu niet bessenboompjes, die ook tot het geslacht Ribes behooren, maar de bloed- roode Ribes, die haar mooie bloemtrosjes alleen zal dragen tot sieraad, niet om er iets eetbaars uit te doen groeien, wat staat zij reeds met haar langwerpige, puntige knop pen aan alle takken gereed, om ze, zoodra de zon nog maar een beetje langer haar gunsten verleend heeft, in schoonheid van bloem en blad te doen openbersten. Dat zijn beloften, waaraan voldaan zal worden. De vervulling ervan kan wel ver traagd, misschien nog lang worden uitge steld, maar dit uitstel wordt geen afstel. De neuzen van tulpen en hyacinthen mogen nog eens onder een dikke laag Maartsche sneeuw worden bedolven, dat deert hen niet, zij zijn er op ingericht om, het te doorstaan evenals de mooie knoppen van Pirus en Ribes, als we nog vorst mochten krijgen, zich wel dagen lang stijf gesloten zullen houden, maar daarna toch met hun bloemen voor den dag zullen komen. Zoo ook is het vogelenheir reeds vol be lofte voor hun voorjaarsvreugde en voorjaars- gezang. Onze oude kennis, de spreeuw, arri veerde van ochtend en keek naar zijn nest van het vorige jaar. Het gepiep der meezen begint helderder en luider te worden; wij heb ben al een koolmees de nestklos, die hoog in den ahorn is vastgespijkerd, zien inspectee- ren, en een paar pimpeltjes hebben opnieuw ’t plaatsje in de spar gekozen. De leeuwerik heeft al eenige dagen geleden zich doen hooren en het geluid van den merel begint zich te wijzigen, binnenkort zal hij weer zijn mooi morgen- en avondlied fluiten. Dan gaat het heele koor weer lustig aan het zingen, jube lend van levensvreugd. Ja, ja, de lente komt, de teekens zijn er, al zal zij niet in onafgebroken tred, met vluggen voet, langs den rechten weg na deren. Wie onbevooroordeeld toeziet, her kent haar, ook al maken nog verscheiden koude dagen, en zelfs wat sneeuw en Vorst wellicht voor anderen haar onkenbaar. En zoo is het ook bij al het partijge- schreeuw, dat voor de Juni verkiezingen reeds sinds enkele weken in ons land is aangevangen, met den waarachtigen voor uitgang op maatschappelijk gebied. Hoort, men de redevoeringen en leest men de po litieke bladen, dan zou men kunnen meenen, dat alle vooruitgang sinds jaren is gestaakt en gevaar loopt npg vele jaren gestaakt te blijven. Volgens de eene partij zal men nooit vooruit komen, als niet zij het roer in handen krijgt, terwijl de andere partij geen anderen vooruitgang ziet, dan door haar op treden mogelijk is. En dan giert daarbij de gure politieke wind over de velden en krimpt in één van koude en kilheid, alsof aan geen enkele zijde een gunstig teeken, dat hoop geeft voor maatschappelijkeu vooruitgang, te zien ware. En toch is ook daar het betere in aantocht. Wie, buiten de partijen staande, het poli tieke spel volgt, zal van het eene jaar tot het andere, van de eene verkiezing voor een vierjarige zittingsperiode tot de volgende kunnen opmerken, dat er vooruitgang is. Wat viermaal vier jaar geleden in verkie- zingsredevoeringen als iets, dat onbereikbaar ver verwijderd was, moest worden afgeschilderd wordt nu reeds meer nabij gezien en als een practische, zeer goed te verwezenlijken maat regel voorgesteld. Wat eenige verkiezings perioden terug slechts door de uiterste par tijen werd verdedigd en door de andere be streden of zelfs met spot en lach werd ont- van en men niet busstrijd zij, uitblijven. Ook een wetsontwerp op de administratieve rechtspraak, zoo lang begeerd, is dezer dagen ingediend, en het ontwerp van een wet, waarbij ook de volwassen mannelijke arbeider voor een overmatig langen arbeidsduur wordt beveiligd, is mede reeds aan de Staten- Generaal voorgesteld. Dat zijn alle zaken niet van één partij, maar van alle partijen. Zij liggen op den weg van den vooruitgang in het algemeen zij zullen ingevoerd worden door elke partij, die aan het roer mocht komen. Wie dat inziet, die weet, dat ondanks heftigen partij strijd, die menigeen soms zou doen wanhopen ook op maatschappelijk gebied het betere nadert. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1