Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 28. Verschijnt Donderdags en Zondags, 44ste Jaargang. 1905. DONDERDAG 6 APRIL. JS I BINNENLAND. Amsterdamsch Schetsje. VOORLOOPIG. VOOR Afzonderlijke Uit Oude en Nieuwe Stad, waarborg ook een bende kwartjesvinders op het tooneel van ernstige bezwaren verbonden zijn. zij, kleine roes in, die hij van n Nes en Vijgendam, vóór I van Trio, kan men dik- viertal heeren te zamen zien. Twee een de vrijgevigheid te danken heeft, zij gaat klagen. Maar daar krijgt hij ook nul request. Meestal loopt hij nog een schrob- en zoo noodig ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent-. I affaire, ze bezoeken jaarmarkten etc. en trachten vooral op lange treintrajecten bijv, tusschen OldenzaalApeldoornAmsterdam hun slag te slaan. In het vinden van trucs oua met de medereizigers goede vrienden te een eenvoudig er op deze wijs geval bekend van een grooten kaaskooper uit Friesland, die op reis van Leeuwarden naar Amsterdam (via EnkhuizenStavoren) al zijn contanten, eenige duizenden guldens verloor. Ongeveer bij Zaandam smeekte hij zijn bloedzuigers hem zijn geld terug te geven, hij zou hen deze roofridders, die zooveel jaar ongestraft dan f 1000 laten. De kerels weigerden. In hun bedrijf uitoefenen voor de Rinaldo’s en I Amsterdam aangekomen, maakte hij zoo’n misbaar dat de kwartjesvinders met behulp van het treinpersoneel naar de politiepost werden gebracht. Maar wat moest men daar met hen aanvangen? Vrijlaten en gauw ook! nog proces-verbaal tegen hem opmaken wegens deelname aan hazardspel. Maar zijn geld is onherroepelijk verloren, wie zou ooit kunnen bewijzen dat de, kwartjesvinders op zijn post te wenden.” Heerenveen, 3 April. De Landdag van I den Katholieken Bond in Friesland zal dit I jaar gehouden worden te Heerenveen, op I Zondag 28 Mei a.s. Friesche Zuid-Westhoek, 3 April. In den I vorigen herfst deelden we mede, dat de I weidevogels, met name de kieviten, zeer door I de voorafgaande langdurige droogte hadden I geleden. Vele vogels waren door gebrek aan I voedsel, dat in den uitgedroogden bodem I niet te krijgen was, omgekomen; vele andere in I zoo slechte conditie geraakt, dat ze den winter I wel niet zouden doorkomen, ’t Blijkt nu, hoe I groot de slachting is geweest, wat de kie- I viten betreft. Over groote oppervlakten is I het aantal dezer vogels te tellen en in vele I perceelen weiland worden ze niet aangetroffen. I De eierzoekers maken dan ook zeer slechte I zaken. Wie in vorige jaren 19 a 12 eieren per dag vond, spreekt thans al van geluk, I als hij i’t tot 4 a 5 stuks brengt. En waar, I gelijk dit voorjaar, bij onderscheidene plaat- I sen het rapen verboden is in de gegeven I omstandigheden een wijze maatregel is I het succes zoo klein, dat ambitieuze zoekers I de pols maar met rust laten. Workum, 3 April. Naar we uit vertrouw- I bare bron vernemen, moeten de twee gear- I resteerden, die verdacht worden van den I diefstal bij Tjerk in het Heidenschap, thans beiden hebben bekend. Ook moet gebleken zijn, dat de voorwerpen, afkomstig van den diefstal, niet bij den tweeden verdachte op den zolder, doch door den meestersknecht in de gasfabriek onder den vloer, bij het doen van eenige herstellingen, gevonden zijn. Wonseradeel, 3 April. De heer J. Postma 1ste onderwijzer te Kimswerd, herdacht 4 April den dag waarop hij voor 35 jaar als onderwijzer werkzaam was. 19 April a.s. denkt de heer C. W. C. T. Visser, vroeger alhier burgemeester, zijn 25-jarig ambtsfeest te vieren. De heer Visser is thans burge meester te Alfen a.d. Rijn. llepk. NieuwM. v. Fr. Workum, 4 April. Tengevolge den storm die in den nacht van Zondag op Maandag woedde, geraakte dicht bij onze kust een schip op strand. Het zat zoo wat recht tegenover Gaast. Des anderen morgens zag men van op den zeedijk, dat een drietal per sonen zich in den mast bevonden, dat even eens van andere kustplaatsen werd opgemerkt. Ras werden booten in gereedheid gebracht en eenige rappe mannen van uit Gaast, Makkum en Hindeloopen togen uit om hen uit hun benarde posities te redden. Na een kleinen dag werken en begunstigd door den komenden vloed, gelukte het hun het schip van den gezagvoerder Drost Maandagnacht in veilige haven alhier te brengen. Het schip heeft blijkbaar niet veel averij gehad, want het is onmiddellijk daarna binnen door naar Makkum gevaren. Heidenschap, 1 April. De veehouder B. Groenhof alhier heeft ter bemaling van zijn polder een wind-motor gesteld. De resultaten moeten voorloopig gunstig zijn, ’t Zal een eigenaardige aanblik zijn, zoo mettertijd alle hier staande watermolens door wind-motors zijn vervangen. Sneek, 3 April. Ds. J. H. Beekman, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft om gezondheidsredenen tegen Sept, of vroeger emeritaat aangevraagd. Wij lezen in De Banier: In al wat voorloopig is, ligt iets onzekers, dat, als het lang duurt, pijnlijk wordt, omdat het afmat en vermoeit. En toch kunnen wij geen beter woord vinden om den toestand te teekenen, waarin wij, alsnog, op politiek ter rein verkeeren. Het antwoord van de Antirev. partij op de motie van 6 Febr. j.l. kwam eindelijk in en kan moeilijk anders dan hoogst onbe vredigend heeten. Wij vraagden in onze motie: Ruim ook ons beginsel plaats in. Als wij samenwerken moet er ook met ons gerekend. Wij vraagden dat, door de ervaring in de bijna verloopen parlementaire periode geleerd en omdat juist onze Fr. Bond in het geval verkeert, dat hij vooraf waarborg daarvoor moet vragen. De Chr. Hist, partij en de Roomschen hoeven dit niet te doen. Het aantal van hun vertegenwoordigers is groot genoeg om, zoo noodig, in de Kamer zelf tot rekenen met hunne gevoelens, te dwingen, in welke gunstige positie onze Bond niet verkeert en ook in een nieuwe Kamer nog wel niet zal komen. Vandaar onze vraag naar waarborg voor hetgeen, in geval van coalitie, naar de regels der eenvoudigste billijkheid mocht geëischt. Het antwoord der A.-R. partij nu houdt de verklaring in, dat men elkanders program van beginselen wil eerbiedigen, wat men natuurlijk doen kan, zonder er in de prac- tijk mee te rekenen en dat iedere partij zelfstandig hare candidaten zal stellen, zoo- als dit ook reeds in 1901 geschiedde. Maar verder verwijst het naar art. 3 en 4 van het Antirev. program en meent het dat daaruit genoegzaam blijkt, dat de Antirev. partij de Chr. beginselen op politiek terrein wil toepassen, zoodat er geen sprake van zijn kan, als zou zij het neutraliteits-standpunt innemen. Het spreekt van zelf, dat dit antwoord niet dienen kan als basis van samenwerking. Deden wij het, wij zouden moeten toestem men, dat ons beginsel waardeloos was en dat wij zelf geen recht van bestaan hadden. I Meegaande op dezen voet met de andere I partijen, zouden wij gewillig de palfreniers- I plaats achter op het rijtuig gaan innemen, I nu ons de ons toekomende plaats in het I rijtuig niet werd ingeruimd. Het kan evenwel, naar wij meenen, haast I niet anders of dit antwoord moet voortspruiten I uit een misverstand omtrent beteekenis en I bedoeling van de 6 Febr. aangenomen motie, I waarom men onzerzijds wel genoodzaakt was I alsnog pogingen te doen dienaangaande zeker- I leid te verkrijgen. Er hangt toch te veel van hetgeen gevolg I van dit antwoord zou moeten zijn af, om I ook maar een oogenblik de mogelijkheid van I een misverstand te dulden. Met verlangen en niet zonder hoop zien wij den uitslag van I dat pogen binnen enkele dagen tegemoet, ons I daarin bij voorraad verheugende, dat bij dezen I gang van zaken, wat ook de uitslag zij, I moeilijk kan ontkend, dat de Fr. Bond het I alleruiterste deed om de samenwerking, zoo I mogelijk, te handhaven. Een reden te meer voor het alsnog trachten I naar de zoo noodige klaarheid lag daarin, I dat ook de besprekingen met de chr. hist. I partij nog niet een eind-stadium bereikten I wat evenwel niet belet, dat aan dezen I voorloopigen toestand en het voortduren daar* I ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. gebracht. Die de opera kent begrijpt wel in welk verband. Een der aanvoerders had men genoemd Mottigen Hein. Nu moet ook een bekende Amsterdamsche kwartjesvinder toevallig dien bijnaam dragen. Toen de heeren vernamen dat met hen den spot gedreven was, maakten zij kabaal in ’t zaaltje en dreigden den heelen boel kort en klein te zullen slaan, omdat men hen in hun zaken had willen benadeelen. En de directie was niet zoo goed of zij moest uit de opera-parodie eenige passages schrappen. Dat de politie nog weinig of geen succes heeft gehad om de brutaliteit dezer heeren eenigszins te knotten, mag wel vreemd ge noemd worden. Op den hoek van den sigarenwinkel wij Is een i- - ervan zijn kort en dik met rood gebruind gelaat, dat geen twijfel laat over hun Semio tische afkomst. De anderen zijn lang en tenger, vlasblond met brutaal Anglo-Ger- maansch type. Er zijn betrekkelijk maar weinig Amster dammers, en nog veel minder vreemden, die weten dat deze heeren hier beurs houden. En wat voor een Beurs! Vraagt men het een politie-agent, en is men door welke om standigheden dan ook met den dienaar van den Heiligen Hermandad een weinig ver trouwd, dan zal hij U antwoorden dat deze heeren vertegenwoordigers zijn van het edele gilde der kwartjesvinders. Hoe zij aan i’ naam komen? Men zegt, dat wanneer na op sluwe wijze in gezelschap van een buitenman te zijn geraakt, plotseling een beweging maakten een gevonden voorwerp op te rapen.’ Dit bleek dan een kwartje te zijn. Volgens de legende stelde de gelukkige vinder voor, het gevonden geldstuk in een of andere kroeg in bier of sterken drank om te zetten. En het eind van de historie was dat de meegetroonde door valsch kaartspel, waarbij eenige toevallig aanwezige bezoekers de behulpzame hand leenden, van zijn contan ten werd beroofd. Die geschiedenis Want de tijd verloopt. Dringend noodig wordt het, dat maatregelen voor de aanstaande verkiezingen worden genomen. Zeker van deze overtuiging uitgaande, ging men van antirev. zijde reeds, zonder ons daarin te kennen, zijn gang en stelde men candidaten b.v. in de districten West- stellingwerf en Franeker. In afwachting van den nu zeker spoedig komenden eind-uitslag der besprekingen dient daarom ook onzerzijds gehandeld. Minstgenomen in de districten tot heden door een candidaat der linkerzijde vertegen woordigd, stelle men, met den meesten spoed, voorloopig candidaten en dit niet alleen in Friesland maar ook in Holland. Welke de koers dan zij, die straks moet gevolgd, men is dan toch zooveel mogelijk, gereed. Alle man „klaar om worden of vertrouwen in te boezemen zijn ze onuitputtelijk. Vooral de Hol]. IJz. Spoorweg-Mij. ge niet hun gunst en recommandatie. Want de groepabonnementen van f 17,50 zijn bizonder practisch voor hun doel. Je kunt er veel en ver mee reizen en zonder schade overal uit stappen, wanneer er onraad aan de lucht of niets te halen is. Mensch en die op reis zijn, maken veel spoediger kennis met geheel vreemden, dan men in zijn eigen land zal doen. Schrijver dezes weet dit bij ondervin ding. Hij heeft een groot deel van Europa bezocht, en wanneer hij zijn collectie: her inneringen van allerlei aard opslaat, zal hij vinden adreskaartjes in allerlei Germaansche, Romaansche en Slavische talen weggedoezelde herinneringen aan personen met wie hij in spoorwegcoupé, aan table d’ hóte, aan de „stammtisch” of in ’t theater kennis maakte. Men moet dit zelf hebben meegemaakt om het te begrijpen. Als men in een vreemd land is, voora als men niet ten volle de taal verstaat, ge heel alleen, uren en dagen zonder gelegen heid te hebben gedachtenwisseling van eenig aanbelang te houden, is men van harte ver heugd iemand gevonden te hebben, met wien men gezellig kan praten. Wie of wat die iemand is, daar vraagt men niet zoo precies naar. De kwartjesvinders die in hun beroep ontegenzeggelijk veel menschenkennis opge daan hebben, weten van die menschelijke zwakheid gebruik te maken. Zelf quasi-rei- zigers sluiten zij zich bij een medereiziger Die geschiedenis van het gevonden kwartje I aan, zetten de kennismaking na aankomst is misschien een der eerste trucs welke door I aan het Centraal-Statiou nog een tijdlang deze zwendelaars werd toegepast. Doch thans voort, introduceeren hun nieuwen kameraar Werken zij op geheel andere wijze. I in het vroolijke(?) Amsterdam. Bij toeva ’s Morgens kan men ze meestal vinden op I komen ze in een of andere verdachte kroeg, de Ruyterkade, de kleine dikke steeds keurig De vreemdeling kan wel zien dat hij in een gekleede Israëliet met z’n donkerblauwe I burger omgeving, doch niet dat hij in een overjas, solide, goed-afgeborstelde stijf-zwarte dievenhol is aangeland, want ook deze zijn hoed, die blijkbaar het best bespraakt is van I met hun tijd meegegaan en worden volstrekt de bende, noodigt uit tot spelen, een staat I niet altijd in onderaardsche holen gevonden, er bij om als quasi winner, arglooze loop- I waar een walmende kaars op een ruwe hou- knechtjes en buitenlui lekker te maken en ten tafel geplaatst de glimmende boeventro- twee anderen staan aan beide zijden der I nies spookachtig beschijnt. kade om te waarschuwen, als een langzaam I O, neen, de kroegen waar de kwartjes- en reglementair voortloopende smeris (politie- I vinders, die trouwens voor het oog op en agent) in aantocht is. Wordt het signaal hier- I top heeren zijn, hun zaken doen, zien er voor gegeven, dan worden de kaarten een I burgerlijk en vrij zindelijk uit. Zoo verstandig oogenblik opgeborgen en met de handen in I is men wel dat de arglooze, die hier in een de zakken wacht men tot de politie-dienaar, I val loopt, niet op het eerste oogenblik wordt die het air aanneemt van den prins geen I afgeschrikt. In zoo’n kroeg komen dan per- kwaad te weten, voorbij is. Dan gaat het sonen, quasi geheel vreemd aan den vriend, geliefkoosde spel: Een, twee, drie, klaveren die een kaartje leggen of een of ander aas, weer lustig verder. I buitenwoon spel op het biljart maken. De Een der lange comperes wedt voor den begeleider begint belang te stellen in het schijn, dat hij klaveren aas wel weet te spel en de vreemde volgt, ’t zij uit beleefd- liggen en wint. Aangelokt door dat voor- heid, ’t zij uit opgewekte hartstocht dit beeld is er nog menig domoor, die ook een I voorbeeld. En bijna altijd is het eind dat de kleinigheidje wagen wil, een kwartje bijv. I laatste op een zeker oogenblik uitgeschud en Hij wint ook. Nu wedt hij nog eens. Tien leeggeplunderd is, dat zoowel de z.g. toe- stuivers. Weer reikt Fortuna hem de hand, I vallige bezoekers als de begeleider plotseling, maar als hij een gulden gezet heeft, keert I verdwenen zijn, dat de ongelukkige speler de kans. Nu ja, men moet den moed niet te I dikwijls met een kleine roes in, die hij aan gauw laten zakken. Doorspelen. Men kan I de vrijgevigheid van zijn nieuwen makker het terug verdienen. En het einde van dat I te danken heeft, zijn nood bij de politie doorspelen is maar al te vaak óf dat een gaat klagen. burgerjongen zijn geheele weekloon kwijt is, I Maar daar krijgt hij ook nul op het óf dat hij het geld van zijn patroon heeft request. Meestal loopt hij nog een schrob- aangesproken en zoo even in de gauwigheid I beering op. Feitelijk moest de inspecteur zijn leven heeft verwoest. I Van tijd tot tijd komt het ook wel eens I wegens deelname voor dat een „linke" jongen de kwartjes vinders er in laat loopen, nl. door wanneer hij een paar keer gewonnen heeft, te zeggenI valsch gespeeld hadden, „ik speel niet meer". Doch gewenscht is Lang niet altijd is het het dan, dat hij „pootig" is, in staat om I boertje of schippertje die als de nood aan den man komt een paar I inloopt. Mij is een kerels van zijn lijf te houden. Want de bende ziet er volstrekt geen been in om een slachtoffer, die haar blijkbaar te slim af is, eens goed af te „rammen" en hem te dwingen, datgene weer terug te geven, wat hij hen afwon. In brutaliteit toch doen de Rinaldo’s en Aballino’s" der oude halve stuivers romans volstrekt niet onder. Ook bij hen wordt niets aan het toeval overgeiaten, doch alles geschiedt met overleg, ’t Zijn in hun soort zakenmenschen. Zoo reizen ze ook voor hun Zij zijn straffeloos! affaire, ze bezoeken jaarmarkten etc. en I Ten slotte een enkel staaltje van hun grenzelooze brutaliteit. In een parodie op de opera Carmen, die in een der kleine theaters hier ter stede werd opgevoerd, werd Bolswardsche Courant dien

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1