Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. j Verschijnt Donderdags en Zondags 44ste Jaargang. 1905. No. 29. ZONDAG 9 APRIL. 1 I T Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke bezuiniging de is, Vergadering op Donderdag 6 April 1905. van over de der iro- in ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ik ga mee met den van de f 19.154.10 - 16.990.835 ken en t van schoolverzuim. Idem over ’t herhalingsonderwijs. Idem van de gezondheidscommissie: van de gemeentereiniging van een lid der Commissie schoolverzuim. en W. ter ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. kan deelen. De zaak acht ik thans voldoende bespi. ik zal ’t voorstel van B. en W. in stemming brengen. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. (Tegen de heeren Cuperus, v. d. Meer, Praamsma, Oosterbaan en Boersma.) De heer Praamsma. Deze zaak is dus beslist, doch ik herhaal, dat het een feit dat uitvoering in eigen beheer veel duurder moet uitkomen. Ik verzoek, dat men nauwkeurig aanteekening zal houden wat het nu zal kosten, want met de voor beelden voor oogen is er naar mijne meening wel 200/o weggeworpen. 7. Behandeling van bed adres van vier agenten van politie 2e klasse om regenmantels, met advies van Burg, en Weths. Burg, en Weths. adviseeren om bij de begrooting van 1906 op dit verzoek te letten, aangezien er voor 1905 geen gelden voor dit doel zijn uitgetrokken. De 4 oudste agenten 2e klas hebben regenmantels ge kregen en nu verzoeken de 4 jongeren, Moll, de Boer, Vonk en de Vries er ook om. Een volgend jaar kan daaraan dan voldaan worden. Batig saldo f 2.163.265 Na verleende urgentie voor de behandeling wordt de wijziging met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Behandeling van het adres van den opzichter der gemeentereiniging om herbenoemd te morden, met advies van Burg, en Weth. B. en W. de Commissie der Gemeente reiniging gehoord, adviseeren den heer de Boer opnieuw te benoemen voorden tijd van 3 jaren. Tegenwoordig waren 12 leden. De heer v. d. Meulen was afwezig met kennisgeving. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het kohier van hon denbelasting. b. Idem, houdende goedkeuring van het primitief kohier van hoofdelijken omslag. c. Idem, houdende goedkeuring van wijziging der gemeentebegrooting en tijdelijke geldleening. Een' schrijven van kermis, enz. Ook tegen het afstaan van de ingeleverde uniformen bestaat geen bezwaar, terwijl ook die der schutters, anders van weinig waarde, misschien later hiervoor kunnen dienen. Wordt ter visie gelegd om in de volgende vergadering te behandelen. o. Het advies der Gascommissie, inzake het voorstel van den heer Schotman tot ver- hooging van het salaris van den Directeur- Boekhouder der Gasfabriek en tot wijziging zijner instructie. De Gascommissie merkt op, dat de heer Schotman nagelaten heeft een toelichting te geven op zijn voorstel. Volgens dat voorstel zou over 1903 de verhooging f370 bedra gen, doch over 1904 wordt dit reeds f 441,75. Volgens verkregen inlichting zou volgens B. en W. in een vroeger rapport het salaris f 300 beneden de norm zijn, doch volgens de Gascommissie zou dit hoogstens f 200 bedragen, welk bedrag die Commissie meende dat door de vrijheid van architectuur vol doende werd geëquivaleerd, waarom zij de verhooging ongemotiveerd achtte. Om evenwel tot een vergelijk te komen, is de Gascommissie niet tegen een vérhoo- ging van f 200 tot f 300, indien dan ook de vrijheid om particuliere architectuur uit te oefenen, wordt ingetrokken. Omtrent de f75 voor schrijfloon uit te geven, adviseert de Commissie het beter te achten, dat alles onder een som wordt gegeven. De Gascommissie heeft overwogen, welke vorm van verhooging het beste zal zijn, en geeft verschillende vormen daarvoor aan, als een vaste verhooging, een aandeel in de winst, of tantièmes. Het voorstel Schotman heeft niet de breedste schaduwzijde, doch de Comm. laat daarover ’t oordeel aan den raad. Tevens zond’ de Gascommissie in een ont werp voor een gewijzigde instructie voor den Directeur. Hierop is van Burg, en Weth. een nader advies ingediend, waarin zij het van belang achten hun standpunt nader aan te geven. Bij onderzoek ingesteld bij andere gas fabrieken, en uit opgaven van de directeuren zelf verkregen, bleek dat Bolsward verre stond beneden de norm. Om de kwestie ten einde te brengen, vond het college van het D. Best, goed een nieuw voorstel te doen. Daar de Gascommissie voorstelt de particuliere architectuur te verbieden, en f 1650 hier eigenlijk als jaarwedde de norm is, stellen B. en W. voor, de vaste jaar wedde dan te bepalen op f 1500 en als tantièmes f 1.— te berekenen voor elke 1000 stères gas aan particulieren te leveren boven de 200,000 stères. Dit voorstel wordt met de bescheiden ter inzage gelegd tot de volgende vergadering. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Vaststelling der rekening van de bank van leening over 1904. Deze rekening wordt met een kassaldo van f 755.155 goedgekeurd met algemeene stemmen. 2. Vaststelling der rekening van de Stads werkinrichting over 1904, met rapport der Commissie. De Commissie rapporteert, dat de rekening is nagezien en in orde bevonden. Het nadeelig saldo bedraagt f 1168.40. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Vaststelling van eene wijziging der begrooting van het Algemeen Stads-Armenhuis over 1904, en af- en overschrijving. Heeren Voogden van het Algemeen Stads- Armenhuis verzoeken goedkeuring op eene wijziging hunner begrooting, teneinde de rekening over 1904 te kunnen vaststellen. De eindcijfers zijn nu Ontvangsten Uitgaven d. Eenschrijven van den heer M. Kuiper, dat hij aan neemt de benoeming tot Com missaris der Stadsbank van Leening. e. Van de commissie van beheer den weg SneekBolsward de rekening 1904. Een en ander voor notificatie aangenomen. f. Het jaarverslag der commissie tot wering 9- h. Het advies met algemeene stemmen goed gekeurd. 5. Benoeming tot wering van Tengevolge het overlijden van den heer L. van Dijk is eene vacature ontstaan in deze Commissie. B. en W. hebben eene aan beveling opgemaakt van drie personen, allen ouders van schoolgaande kinderen van school No. I, n.l. de hh.: Lolke Tichelaar, machi nist der roomboterfabriek, Hilbrand Wiersma, slager en Otto H. Zelle, huisschilder. Bij de le stemming verkregen de heeren Tichelaar 5, Wiersma 2 en Zelle 4 stemm., terwijl 1 briefje blanco was. Bij de 2e vrije stemming werd de heer L. Tichelaar benoemd met 6 stemmen, de heer Zelle 4 en de heer Wiersma 1 stem, terwijl ook weer 1 briefje blanco was. 6. Voorstel van Burg, en Weths. om het bouwen van een niemve loods bij de gemeente reiniging in eigen beheer uit te voeren. De Commissie der gemeente-reiniging vindt het uit een oogpunt van bezuiniging ver kieslijk, de te maken loods in eigen beheer te bouwen en bij B. en W. vond dit geen bezwaar. Omdat echter de raad bij de be handeling der begrooting publieke aanbe steding van nieuwe werken voorstond, mee nen zij vooraf ’s raads goedkeuring te moe ten vragen. Bij de begrooting is hiervoor geraamd f 1075. De heer Praamsma. Het is bij de be handeling der begrooting reeds gezegd, en de meerderheid van den raad heeft toen ook als haar oordeel uitgesproken, om geen nieuw werk uit te voeren dan bij publieke aanbe steding. Het is mijn vaste overtuiging dat dit veel goedkooper zal uitkomen. Bij de werklui der gemeente-reiniging is slechts een man die iets van timmerwerk af weet en die is met het gewone onderhoud van T geen tot den reinigingsdienst behoort, al meer dan bezet. Er zal dus toch vreemde hulp ingeroepen moeten worden, en ik vind het daarom wel voordeeliger, dat het werk aan besteed wordt, dan kan ’t in 3 a 4 weken klaar zijn, en behoeft geen half jaar onder handen te zijn. Ik heb vernomen dat behalve de toen opgemerkte zaken er ook nog meerdere ver anderingen in ’t bestek zijn gekomen. Zijn B. en W. daar mee bekend en weten zij ook of dat meerdere kosten meebrengt? De Voorzitter. Indertijd zijn twee plannen opgemaakt en B. en W. hebben het eene goedgevonden. Latere veranderingen zijn mij niet bekend. Wat de uitvoering in eigen beheer betreft, de directeur meent, dat in den zomer het werkvolk het niet zoo druk heeft of er is wel wat tijd ovér, waarom dan hun krachten voor ’t bouwen dezer loods gebruikt kunnen worden. De uitvoering op een half jaar te stellen, zal door den heer Praamsma zeker wel wat ruim genomen zijn. Alleen uit beginsel van zuinigheid meenden wij het voorstel te moeten doen. De heer Praamsma. Ik neem zeer goed aan, dat de goede wil hierbij heeft voorge zeten, maar ik zie er schade in, een werk uit te doen voeren door menschen die geen vaklui zijn. En daar ’t werk dan bepaald lang onderhanden is, zullen de wagens, karren enz. nog heel lang aan regen en zonneschijn blootgesteld staan en ook dat werkt schadelijk. Ik geloof daarom het alleszins voordeeliger is publieke aanbesteding, en dat stel ik voor. De heer Eisma. B. en W. zijn meege gaan met dit voorstel der reinigingscommissie, omdat het ons toelacht een groot deel van ’t arbeidsloon te kunnen bezuinigen. In den zomertijd hebben die menschen tijd over, en dan kunnen zij hierbij met den timmer man, die er toch is, helpen. De heer’ v. d. Meer. Ik ben geen des kundige, doch dat het geheel met eigen hulp gaan zal, geloof ik niet. Doch ik heb tegen dit voorstel een ander bezwaar, n.l. dit, dat men niet weet wat er dan komt en ook niet wat het kost. Als die timmerman hieraan werkt, moet hij het gewone werk laten liggen, en dan krijgt men daar later weer ettra onkosten op. Ik ben ook voor aanbesteding. De heer Schotman. Tijdens de uitvoering zal de architect toch wel toezicht kunnen uitoefenen, en kunnen onze stadswerklieden daaraan geen handje helpen, en zijn dat geen deskundigen? van i. Het verslag over 1904. Deze stukken worden ter inzage gede poneerd. j. Een adres van den timmerman D. .Canrinus te Nijezijl, verzoekende belast te worden met hét gewone onderhoud van brug en brugwachterswoning te Nijezijl. Gerenvoyeerd aan B. en W. ter fine van afdoening. k. Een adres van den heer H. Vrijburg, verzoekende herbenoeming als gemeente- architect. Gesteld in handen van B. fine van rapport. l. Een adres van bewoners en voetgan gers van de Harlingerstraat buiten de Blauw poort, verzoekende verbetering van het pad tusschen de huizen en de tramrails. B. en W. adviseeren hierop, dat na onder zoek gebleken is, dat de straat voor de huizen in onderhoud is bij de eigenaars dier woningen, wijl bij besluit van Febr. 1864 die gronden zijn afgestaan onder voor waarde, dat voor de huizen een stoep van 1 Meter en een straat van 1.20 M. moest worden aangelegd en onderhouden. Wat de tramrails en de bevloering daar tusschen betreft, hierover dienen adressanten zich te wenden tot de Directie der Ned. Tramweg- Maatschappij. De Voorzitter stelt voor in dezen zin aan adressanten te berichten. De heer v. d. Meer wil inplaats van directe behandeling liever dat het advies ter inzage wordt gelegd tot de volgende verga dering. Alzoo wordt besloten. m. Een voorstel van B. en W. om een verordening in het leven te roepen, regelende de handhaving der openbare orde bij buiten gewone gelegenheden, vooral bij brand. B. en W. hebben overwogen, nu de d.d. schutterij alhier is gelijk gesteld met de rustende, dat het noodig zal zijn een burger wacht-of brandpiquet in te stellen, waar voor de verleende diensten eene vergoeding uit de gemeentekas zal worden verstrekt. Dit voorstel wordt ter visie gedeponeerd. n. Een adres van ’t bestuur van T Muziekkorps der d.d. Schutterij, te kennen gevende dat nu de schutterij is opgeheven hare diensten bij de oefeningen niet meer vereischt worden. Toch wenscht het korps als „stedelijk muziekkorps" bijeen te blijven. Wijl het tot nu toe eene toelage van f400 ontving, doch deze nu is vervallen, terwijl uit een bijgevoegde staat blijkt, dat de instandhouding per jaar ongeveer f 650 beloopt, verzoekt het bestuur eene toelage uit de gemeentekas van f 500 per jaar, be nevens het gebruik der uniformen. B. en W. adviseeren, om dit verzoek in te willigen. Bij verschillende gelegenheden is het wenschelijk een stedelijk korps te hebben, zooals b.v. op den verjaardag van R.M. de Koningin, bij het vuurwerk in de De Voorzitter. Het is zeker, dat de ar chitect, die het plan maakte, ook toezicht zal uitoefenen, en desnoods zullen ook de stadswerklui hieraan kunnen meedoen. De heer Praamsma. Ik heb de stads werklui niet bedoeld, maar de mannen van de stadsreiniging, want het is immers het plan dat die er aan zullen werken. Die weten niets van timmerwerk af, en dat is mijn motief er tegen. De architect met al zijn bij-baantjes heeft als hij de gemeente- gebouwen goed zal nagaan, geen tijd over om daar altijd op dit werk toe te zien, en dan de stadswerklieden, och, die hebben het ook te druk, ik meen zelfs dat er al twee vreemde krachten bij genomen zijn. De heer Schotman. Dan schijnt het vroeger toch goed gezien te zijn, dat er wel weer een vaste kracht bij die stadswerklieden had mogen komen, doch ik vind dat als ’t in eigen beheer uitgevoerd wordt, die timmer lieden wel wat konden helpen. De heer v. d. Meer. De bedoeling van ’t eigen beheer is, het de gemeentereinigers te laten doen, doch al zouden de stadswerklui meedoen, dan zou ik er nog tegen zijn. Verleden jaar is de Driekroonsche brug in eigen beheer door de stad uitgevoerd, en weken en weken heeft dat ongerief geduurd. De Voorzitter. Ik meen een abuis te moeten wegnemen, als de heer Praamsma denkt, dat er twee vreemde krachten bij de stadswerklui zijn aangenomen. De eene werkman is ziek en dan is toen aangenomen, dat voor den ontslagene een ander werd in de plaats gesteld. Ik meen, dat de dood graver Veltman daarvoor is genomen. De heer Praamsma. Dat was mij bekend, doch ik wilde er mee te kennen geven, dat de stadswerklui meer dan bezet zijn en ze geen tijd hebben voor ’t gebouw der ge meentereiniging. De heer Kramer. Bij de behandeling dezer zaak bij ’t Dag. Best, is geattendeerd op ’t geen de heer Praamsma thans opwerpt en is ook den architect de vraag vodrgelegd of die menschen voor dat karwei genoeg kunstvaardigheid bezaten en ook is gevraagd of er tijd over was, dat de stadswerklui dan konden helpen en op beide vragen is be vestigend geantwoord. Daar de zuinigheid steeds moet voorzitten meenden B. en W. daarop te moeten ingaan. De heer Boersma. I’ heer Praamsma. Dit is nogal een werk eenige beteekenis, de raming is over duizend gulden. Er is niet veel timmerwerk in Bolsward, de bazen hebben dus reden tot klagen en ik vind, dat de stad dus niet moet voorgaan met zelf haar timmerwerken uit te voeren. Ik zal dus tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De loorzitter. Ik gevoel mij verplicht op te komen tegen dit gevoelen van den heer Boersma, als zou de stad moeten aan besteden om de timmerlieden te bevoordeelen. Wij zijn geroepen de zuinigheid in 't oog te houden en mogen niet ten dienste van enkelen van dit pad afwijken. U is natuurlijk vrij te stemmen tegen ons voorstel, maar de grond die u daarvoor aangeeft, ik moet zeggen, dat ik dat gevoelen niet met U aangenomen met 7 d. Meer, Praamsma, Oosterbaan Bolswardsche Courant (L. u .1'.»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1