Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Rede Dr. Herman Gorter. 3 No. 30. 1905. 44ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags DONDERDAG 13 APRIL. 1 VOOR Afzonderlijke geheel ten II su 1. een of enkelen, maar ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol- gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Zaterdagavond werd in //de Doele” eene politieke rede gehouden. De Voorzitter van de S. D. A. P. te Sneek opende de talrijke bijeenkomst, en verklaarde door eenige geest verwanten alhier -te zijn uitgenoodigd om de leiding der vergadering te nemen en een Spreker te doen optreden, die de beginselen der Soc. Dem. Arbeiders Partij hier uiteen zal zetten, teneinde daarna te trachten ook hier een afdeeling dier partij in ’t leven te roepen. Hij geeft daarom den Spreker het woord. Dr. GORTER sloot zich bij deze inlei- dingswoorden aan, en zeide in de le plaats te zullen spreken over de beginselen der Sociaal-Democraten en ten 2en door critiek te oefenen op de daden der burgerlijke partij, te doen zien de eischen der arbeiderspartij bij de a.s. verkiezingen. Door de beginselen der socialen op den voorgrond te stellen, hoopt hij dat men de vooroordeelen op zij zal zetten, waar men beweert dat de armoede in de wereld is omdat God het zoo wil, of volgens anderen dat het uit de natuurlijke orde onzer samenleving is gekomen. Die zoo denken dwalen, de maat schappij is als een levend organisme, er werken voortdurend krachten die verandering brengen evenals bij de planten en andere levende wezens. Ook zelfs dan als in den winter een boom dood schijnt te staan, werken er sappen die ver andering in de cellen brengen en ’t ontwakend leven der plant voorbereiden. Ook in de maatschappij komt voortdurend, ook al zijn er geen woelingen, verandering, en een bewijs hiervoor is, dat het getal nietsbezittende menschen al grooter en grooter wordt. De Duitsche statistiek geeft daarvan belangrijke cijfers. Van lieverlede komt het kapitaal meer in handen van enkelen, terwijl 't getal niets- bezitters veel meer toeneemt, dan ’t getal van hen die nog eigen bedrijf hebben.' Dat wordt door de sprekers der regeeringspartij niet verkondigd maar toch, is ’t niet te loochenen dat er gestadige verandering in de maatschappelijke verhoudingen ontstaat. De geloovigen maken er de socialisten een verwijt van dat wij den eigendom willen opheffen, en de arbeiders exploiteeren om te komen tot opheffing van ’t privaat bezit, en ’t is waar, maar dat is ook de eenige uitweg om tot verandering te komen. De groot-industrie, de macht van ’t groot kapitaal beeft een toestand in ’t leven geroepen, die op den duur onhoudbaar wordt. Nu kan men ons wel toeroepen//jelui leer is uit den booze,” maar daar zijn we niet mee gebaat. Als de niets-bezitters niet zorgen dat de toestand beter wordt, van de bezitters valt niets te verwachten. Het proletariaat dat hand over hand toeneemt, moet zich organiseeren, en dan, maar ook dan alleen zal zij verbetering bekomen. Daarom roep ik de arbeiders toe: vereenigt u, dan zult gij sterk worden 1 De tweede opmerking die ik wensch te maken, zegt Spr. is dat niet alleen de menschen in hun maatschappelijke verhouding verande ren maar ook de dingen. De groot-industrie, de reusachtige transportmiddelen, de trusts, syndicaten enz. nemen hand over hand toe, de klein-industrie en ’t handbedrijf neemt af, en Spr. geeft weder uit de Duitsche statistiek sprekende cijfers, die aantoonen dat het klein bedrijf er onder geraakt en de arbeid meer en meer georganiseerd wordt. In plaats van vele kleine bedrijven komen nu voor productie en transport groote maatschappijen, en eigen lijk wordt hierbij dus reeds gehandeld volgens sociale wijze, want sociaal beteekent gemeen schappelijk. De arbeid geschiedt reeds kameraadschap pelijk, doch de verdeeling is nog op de ouderwetsche manier, en dat moet ook veran deren. De trusts waaraan vooral Amerika rijk is, de reuzênondernemingen, eigenlijk het monopolie van eenig artikel, dat wijst ons, hoe in den socialen staat alles in dienst der gemeenschap zal worden uitgevoerd. De groote roode petroleumwagens bijv, zijn van een mijnheer, de Rockefeller, die meteen 12 tal heeren den petroleumhandel geheel in handen heeft en er de gansche wereld van voorziet. Op die wijze geschoeid willen de socialen Qok de waren exploiteeren, maar dan niet en wees er nam dan ’t getal kapitalisten dat waar zijn, daar zijn voor voorzeker ook andere oorzaken dan alleen de hooge vlucht der industrie. Als men ’t oog vestigt op de velen die uit Friesland en ook uit andere streken, vooral Polen naar die Duitsche gewesten trokken om er werk te vinden, dan zal die verhui zing vooral veel hebben bijgedragen tot de vermeerdering van het getal werklieden. De theorie, dat dit proletariaat op zich zelf verarmt, wordt door Gorter zelf reeds omver- gestooten door te zeggen dat er allengs meer ontwikkeling komt. Die goede oude tijd was nog een graadje erger dan thans; stoffe lijk zijn de werklieden er heden werkelijk beter op geworden, maar de behoeften des levens zijn nu zooveel grooter dan voorheen, van daar dat de armoede meer gevoeld wordt. Om de samentrekking van de werkzaam heden zoo op den voorgrond te schuiven is ook al weer overdreven, al wil ik toegeven dat die op groote schaal toenam. Door de beweegkracht als electriciteit en ook gaskracht, is juist de klein-industrie beter gebaat dan vroeger en ook op het gebied van den land bouw is niet het groot bedrijf gekomen. Met de beetwortelsuiker-fabrieken is dit het geval wel, maar er zijn ook weer streken waar het landbouwbedrijf op kleine schaal is toegenomen. Dat die groot-industriëelen zoozeer werken ter voorbereiding van de sociale maatschappij en de arbeiders zoo naïef zijn, die wijze van werken van hen over te nemen, ^fem ik niet toe. Dan zou, gelijk bijv, reeds in Duitschland plaats had met de spoorwegen, de staat die industrie slechts hebben over te nemen; de arbeiders zouden dan slaven van den staat blijven, gelijk zij het nu zijn van de kapitalisten. Bij die wijze van industrie scheidt men de kennis van het ’t bedrijf, dat wil zeggen, iemand die aan- deelen neemt is industrieel, al weet hij van ’t geheele bedrijf niets af. Als er maar een bekwaam directeur is, hebben de aandeel houders er verder zich niet over te bekom meren. Langzamerhand moet juist het bezit op zij gezet worden, de kennis moet pre- domineeren. De werkman zelf' de bekwame vakman moet geen loondienaar blijven. Dan zullen de Rockefellers overbodig worden en dp vrije arbeiders hebben en krijgen wat hen toekomt. Het bedrijf moet uitgeoefend worden ten bate der gemeenschap, doch niet gebaseerd zijn op de wijze als ’t nu soms met staats exploitatie geschiedt. Ik stem den heer Gorter toe, dat de werke loosheid een groot struikelblok is, en bijv, in Amsterdam loopen op ’t oogeublik wel 10.000 man om, alleen in de bouwvakken. Dit wordt veroorzaakt door de overproductie. Er zijn in de hoofdstad reeds zooveel huizen over, dat men geen meer durft bouwen. Doch nu besluit men niet de krotten af te breken, evenmin als men de groote voorraad kleeren uit de confectiemagazijnen verstrekt aan hen die als wandelende vogelverschrikkers rond- loopen. Deze toestanden blijven bij privaat bezit altijd bestaan, de kwestie is maar dat het geproduceerde ook gebruikt moet worden. Als resultaat van de werking der regeering noemde de Spreker als ’t eenige goede de ongevallenwet maar hoe komt hij da^r bij Dat is ’t treurigste misbaksel dat men kan bedenken. Er is zoowat anderhalf mil- lioen voor opgebracht en de arbeiders hebben daarvan f 600,000 ontvangen terwijl de admi nistratie gekost heeft f 900,000. Öch, eigen lijk kan men ’t de regeeringen niet euvel dui den, dat de wetgeving niets uitwerkt. Een zaak moet ingeburgerd worden bij het volk anders brengt geen wet baat, en wordt slechts op allerlei wijzen ontdoken. De arbeiders moeten zelf willen, dan komt het in orde. ten bate van bate der gemeenschap. De moeilijkheid om daartoe te komen zit slechts daarin, om de arbeiders tot het be wustzijn van den toestand te brengen. De arbeider wordt nog steeds te dom gehouden, en luistert nog maar altijd te veel naar zijn geestelijke leiders. Ik vraag U echter, roept Spr. hoe is thans de toestand van den arbeider Iser ook verandering noodig De vrouwren- en kinder arbeid in de fabrieken is allengs toegenomen, en ’t exploiteeren van die werkkrachten in dienst van ’t kapitalisme moet den naden kenden arbeider tot het bewustzijn brengen, dat het onbillijk is. De duur van den ar beidsdag is ook nog steeds veel te lang, en er zijn arbeiders die 10, 11, maar ook 15 en 16 uur per dag werken, er zijn er die soms 24 ja 36 uren aan een stuk moeten dienstdoen. Bij zoo lang werken kan men niet frisch zijn, maar de Kapitalisten regelen het op de voor hen voordeeligste manier. Toch zal ieder inzien, dat er verandering moet komen, dat de arbeidsdag korter moet worden. Ook de toestanden van den arbeider bij ouderdom, ziekte en werkeloosheid moeten drijven naar ’t socialisme. Vooral de werke loosheid, dat is misschien de grootste kanker onzer tegenwoordige samenleving. Door de overproductie ontstaat werkeloosheid, en ieder arbeider ook in ons-land weet wat het beteekent, zonder verdiensten te zijn, en onder ’t kapi talistische stelsel is daarbij op geen verbetering te hopen. De lange werkdag, het lage loon, de toestand bij ouderdom, ziekte, werkeloosheid, dat alles dringt den ontwikkelden arbeider naar ’t socialisme. Van de clerikalen en evenmin van de li beralen is verbetering te wachten, men behoeft om dat te weten, slechts de ervaring in ’t oog te vatten. HetNederl. werkliedenverbond bestaat reeds 35 jaren en vooral de laatste 25 jaren is op verbetering aangedrongen, doch wat is er gekomen Slechts één vrij- goede wet in ’t belang der arbeiders, n.l. de ongevallenwet, maar dat is ook ’t eenige. De veiligheidswet, de regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen, och die beteekenen zoo goed als niets, en wat er nog in zicht is, dit is geheel niets,. De ziekteverzekering zal volgens ’t ontwerp zoo geregeld worden, dat daardoor de ongevallen-uitkeering niet langer dan 6 weken kan duren, en van de premie voor die ziekte-uitkeering kan de patroon 2/3 van ’t loon van den werkman inhouden. Evenwel niet slechts in ons land, ook in Engeland en Duitschland beteekent de sociale wetgeving weinig of niets. De groote staking in ’t mijngebied om een 8 urigen werkdag te krijgen, is alweer op niets uitgeloopen, en ’t is te verklaren waarom de bezittende klas dien eisch van kort eren werk- duur niet inwilligt. Het volk zou in zijn vrijen tijd zich ontwikkelen, ’t zou zich daardoor van zijn kracht bewust w’orden, en dat is misschien de hoofdreden waarom de 8 urige werkdag wordt tegengehouden. Na het gesprokene nog eens te hebben geresumeerd, waarbij Spr. o.a. opmerkt dat door de wijze van werken door de groot industrie, door trusts, syndicaten, coöperaties enz. het nestje wordt klaargemaakt voor ’t socialisme en ’t kapitalistische stelsel eigenlijk het fundament wordt, waarop de socialistische maatschappij kan worden opgebouwd, komt hij weer tot de conclusie dat slechts één weg openblijft om daartoe te komen, d.i. de organisatie der arbeiders. PAUZE. Spreker wil nu doen zien, dat de lib. en cler. partijen niet willen medewerken tot leniging van de nooden. Met het oog op de verkiezingen acht hij het noodig dat de arbeidende klasse daarin een goed inzicht heeft. Wat heeft het clericale kabinet voor de geestelijke en stoffelijke belangen gedaan Zoek maar gerust, gij vindt niets zegt Spr. Al wat beloofd is, waren niets dan ijdele woorden, ’t Eenige wat ik gevonden heb is de opheffing der Staatsloterij, doch die komt pas over 25 jaren. De drankwet? vraagt men wellicht och, dat had iets goeds kunnen zijn, en ’t eerste ontwerp bevatte ook inder daad iets goeds, doch door den drang der kathol, en kapitalisten is het geworden tot een reeks van kleinigheden, die het drankmisbruik niet zullen beteugelen. zal voeren ook in Nederland. De groote moeilijkheid is nog steeds om tot die eenheid te geraken. Slechts door het allengs meer bewust worden van den toestand zal men zich aaneensluiten en dan eerst zal het socialisme de gewenschte verbetering brengen in plaats van het kapitalisme. (Applaus.) DEBAT. Van de gelegenheid tot het voeren van debat werd gebruik gemaakt door den heer A. van EMMENES van Amsterdam, die met het oog op het late uur slechts hier daar een greep zal doen. De heer Gorter op hoe het proletariaat meer toe- en nu moge Duitschland aan te geven De hooger onderwijswet dan? Ja, maar door ’t hooge schoolgeld is dat niets voor den arbeider, door die wet zullen wij wat meer geloovige advocaten en domineé’s krijgen, als de Sybrandy’s en de Talma’s, doch dat is geen zegen. De lager-onderwijswet dat is ook al geen verbetering voor de arbeiders er zal wel meer godsdienstonderwijs gegeven worden, doch de qualiteit van ’t onderwijs zal er door verminderen. De bijzondere onderwijzers hebben lichtere examens en mogen voor meer klassen onderwijzen, ook voor de lokalen worden niet zulke goede eischen gesteld als bij het openbaar onderwijs. Het eigenlijke onderwijs zal door deze wet achteruitgaan, van geestelijken vooruitgang mag dus bij dit ministerie geen sprake zijn. En hoe staat het met de stoffelijke be langen? Ook daarvoor is niets gedaan. De arbeiders zijn nog steeds te laks om met kracht te eischen, om te eischen dat voor den ouden dag, voor ziekte, werkeloosheid enz. maatregelen genomen worden. Als de onderdrukte klasse zich alles maar laat wel gevallen, zullen de bezitters den toestand stilletjes laten gelijk ze is. Hoe staat het evenwel met de erkenning van de rechten van den werkman? Deze zijn achteruitgegaan. Voor 1903 was de arbeider volkomen in zijn recht om te zeggen: z/daar ligt de boel, ik wil zoo niet langer”. Maar nu is bij de groote transportmiddelen en bij de werken van rijk en provincie dat recht opgeheven en ook velen der liberalen hebben aan die beperking der vrijheid mee gedaan. Het arbeidscontract, dat in wording is, zal aan alle werklieden den plicht opleggen om 8 dagen soms zelfs 6 weken of langer vooruit te zeggen, dat ze plan hebben te staken. Doch nu is gezamenlijke staking ?t eenig middel van verweer voor den werkenden stand en slechts bij directe staking is eenige kans van slagen doch door het arbeids contract zal zulks onmogelijk gemaakt worden zelfs kan de patroon als waarborg het loon van zoo’n tijdperk inhouden en als dan later onverhoeds men uitscheidt met werken kan hij dat loon als schadevergoeding be houden. Dat arbeidscontract is een monster, alleen goed georganiseerde arbeiders zullpn nog ’t middel van staking kunnen toepassen. Over de ziekteverzekering heb ik, zei Spr. straks reeds gezegd, dat 2/3 der premie door den werkman betaald moet worden en het pensioen voor den ouderdom, hoe staat het daarmee? Vooreerst zal er een inkomsten belasting komen op levensbehoeften zoodat de arbeiders het in dien vorm al moeten opbrengen en bovendien is het de bedoeling dat elke werkman van zijn 12e tot zijn 23e jaar f 150 moet storten in de staatskas, dan van zijn 23e tot het 65e jaar ieder jaar f 10, zoodat elk f 570 premie mag betalen en dan krijgt hij f 3 per week als hij boven de 65 jaar wordt, wat, zooals de statistiek aantoont, slechts met 7 van de 100 't geval is. Men ziet het, dat zulk een plan niet is in 't belang der arbeidende klas. De liberalen en in verbond daarmee de vrijz.-democraten komen tegen ’t beheer van Dr. Kuyper op en ’t heet te zijn de strijd tegen geloof en ongeloof, doch in werkelijkheid geldt voor den arbeider de strijd tusschen ’t kapitalisme en ’t socialisme. Het politiek program der vrijzinnigen belooft: verhooging van ’t peil bij ’t onderwijs, geen invoer rechten, pensioen voor den ouden dag, be zuiniging op het militairisme en ’t blanco art. 80 om te kunnen komen tot algemeen kiesrecht. Spreker gaat na wat de ervaring omtrent al die punten heeft geleerd, bespreekt de vroeger ingediende wetsontwerpen en stelt in de beloften geen vertrouwen, getuige de verschillende stemmingen van vroeger. Op het punt van de arbeidswetgeving zijn de clericalen, liberalen en vrijzinnigen één pot nat, zegt Spreker. Wantrouwen moet leiden tot nadenken, de arbeider moet letten op de daden. Wat er nog al gedaan en bij de wetgèving beproefd is in al de jaren was steeds ’t gevolg van den drang van de socialen en de arbeiderspartij. Verflauwt die actie, dan schijnt ook dadelijk de neiging tot sociale hervormingen minder te worden. De arbeider moet zich organiseeren. Vak- vereenigingen en groepsgewijze, allen solidair, moet er een krachtige arbeidersbeweging ontstaan, die goed georganiseerd tot verbetering i In Engeland bijv, is in 60 jaar niets aan de Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1