Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 31. Verschijnt Donderdags en Zondags 44ste Jaargang. 1905. ZONDAG 16 APRIL. BINNENLAND. EEN BANGE NACHT. r De Kamerverkiezingen. VOOR dus uit den tijd hoeveelheid met petroleum gedrenkte Ilepk. Niwwsbl, V. Fr, a.»*' ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. weder naar vloer in een diepen, en begaf zich handelspapier enqui- 1 Mei a. s. ver- alle post- en zij. De dokter knikte. Ik hield de revolver aan zijn slaap Zoo ging ik met hem tot aan de voordeur hij voor op ik wachtte aan de deur tot hij buiten was Toen zag ik u aan komen het óverige is u bekend! HmU heeft, inderdaad veel tegenwoordigheid van geest gehad, mevrouw Daardoor is u aan een groot gevaar ontko men! Mary zag hem verwonderd aan. U wist dus Wat Tranen parelden nog in haar oogen en haar stem beefde nog, toen zij hernamDat de revolver niet geladen was politie in onderzoek. Plalczege Is. Naar de 1V. C. verneemt, zal het plak- zegel van 5 cent voor 1 tantiën, met ingang van krijgbaar worden gesteld aan bijkantoren der posterijen. Tot heden zijn die zegels, behalve bij de depothouders van postzegels en enkele par ticulieren, alleen verkrijgbaar bij de post en hulp-kantoren in plaatsen waar geen ont vanger der registratie, met zegeldebiet belast, gevestigd is. Velen voelen zich aangetrokken tot wat hen ergert, als muggen tot een kaars licht, Speel J op gedachte haar brein doorkruiste. De eene seconde na de andere verliep, seconden werden minuten en nog steeds stond Mary daar in smartelijken twijfel. Een nieuwe gedachte kwam bij haar op, doch ook deze gaf zij weder op. Haar blik viel op haar echtgenoot en dat deed haar moed herleven. Ik wil het toch doen, zei zij bij zich zelf. De slaap mag hem in geen geval beroofd worden Tegelijk sloop zij zacht naar een kastje, opende het behoedzaam en nam er een revolver uit die zij nauwkeurig onderzocht. Het geheele kastje werd voorts onderst boven gehaald. Daar zij het gezochte evenwel niet vinden kon, draalde zij niet langer. Met vaste hand omspande zij de revolver en sloop, zonder verder om te kijken, de kamer uit. Op het trapportaal bleef zij een oogen blik staan, om haar zenuwen tot bedaren te bren gen daarna daalde zij snel, bijna onhoorbaar, de trappen af. Liefde en vertwijfeling waren de krachten, die haar dreven. Dat zij handelen kon, verhoogde haren moed. Het is immers gemakkelijker zelfstandig in te grijpen, dan in bange zorg af te wachten, wat het naaste oogenblik brengen zal. Eén sloeg de toren klok. Met het gedruisch van dezen klank tot dekking, betrad Mary de eetkamer. Een man doorzocht, op de knieën liggend, het buffet. Het zilveren tafelgereedschap lag reeds nevens hem. De arme vrouw werd door een doodelijken angst aahgegrepen. De schrik was dus geen inbeelding geweest. Zij wist nu precies wat het was. Zij was dicht achter den dief genaderd. Deze wendde snel het hoofd om. De koude mond van de revolver trof zijn slaap. Eén kik en ik vuur! Mary’s stem klonk hard en vast besloten. Maar wanneer je direct het huis verlaat, zal je geen leed geschieden Haar hand was vast en beefde nietMary bezat het zelfvertrouwen, dat vrouwen in kritieke oogenblikken eigen is. Alle vrees was verdwenen. De dief sprong op. Een oogenblik kwam de gedachte nog bij hem op, ter wille van het zilver den kamp te wagen, maar de revolver schrikte hem terug. Nogmaals werd' hij door die koude loop aangeraakt een aanwijzing voor het ge vaar, waaraan hij blootstond. Maak je maar niet benauwd, juffie. Ik ga al! zeide hij snel. De vreemdsoortige processie zette zich in beweging. De dief voorop, Mary achter hem aan. Zoo liepen zij door de gang tot aan de voordeur. Deze vloog open, in hetzelfde oogenblik stond de dief op de straat en ver dween in een steegje. Mary stond op den drempel van de huisdeur. Hare hand hield nog steeds krampachtig de revolver omspan nen. Op hetzelfde oogenblik kwam de arts met snellen tred op het huis toeloopen. Er kwam Mary een sluier voor de oogenzij strekte de hand uit om steun te vinden tegen den wand. Maar deze scheen te ver verwij derd. Ze greep mis en viel, de revolver viel kletterend naast haar. De dokter sloot spoe dig de huisdeur, stak het gas aan en droeg waar hij haar behoed en ging daarna naar ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Sneek. In de Woensdag alhier gfehouden vergadering der christ.-historische kiesver- eenigingen in het district Sneek staakten de stemmen over het al dan niet aannemen van een afwachtende houding. Besloten werd, het hoofdbestuur inmiddels te raadplegen, dat, naar van bevoegde zijde aan de L. Cl werd medegedeeld, zeer waar schijnlijk zal raden maar door te gaan. Is dat ’t geval, dan schijnt het vrij zeker, dat mr. Schokking van chr.-hist. zijde in dit district candidaat wordt gesteld. Workum. Dat de Lammeren tegenwoordig duur in prijs zijn blijkt uit ’t volgende. Een arbeider alhier verkocht drie lammeren, 7 weken oud, voor de som van f 40. Dat is ruim f 13 per stuk. Op deze manier maken de houders van schapen, tegenwoordig zeer goede zaken. Naar we vernetoen, zal de openbare strafzitting, waarin de diefstal ten nadeele van //onnoozele Tjerk" te Heidenschap onder Workum wordt behandeld, plaats hebben op Zaterdag 6 Mei a.s. De Kleine Eligensteeg te Utrecht was gisterenmorgen in groote beroering over een dubbeltje. Mottige Mie had n.l. een dubbeltje ge-, vonden en dit was gezien door Lange Na, die met versche bokking ventte en bij kris en kras beweerde dat het //dubbie” van haar was. //Aan die kant heb ik het ver loren," schreeuwde zij. Je liegt het, was het antwoord, ik heb ’t juist aan de andere kant gevonden, op haar zak slaande, zegt ze hier zit het dubbie in en jij en jou heele bokking-familie zijn niet knap genoeg om het er uit te halen.” z/Houd het, houd het! voor mijn part, met gestolen geld heb je toch geen geluk.” ’t Was of er met dat woord gestolen een vuurpijl door de steeg ging, uit elke deur kwam een vrouwspersoon, die Mottige Mie aanhitste, dat ze op Na wijzend het bewijzen moest, dat het //dubbie” gestolen was. z/Het kan mij niet schelen, schreeuwde Mie, ik heb het //dubbie” gevonden en ik houd het ook niemand zal er mij om ge- s telen.” Lange Na trok met een lang uitgerekt z/Mooie versche bokking af en Mie had haar hand in den zak, die beschermen moest het zilveren geldstukje, dat zij gevonden had. Terwijl het feit te 11 uur plaats vond, stonden een half uur later nog een aantal leden der schoone sekse bij elkaar, om over het //dubbie” van gedachten te wisselen. U. D. 1). Twee werklieden van de steenfabriek der heeren Klinkenberg te Amerongen, hebben op een uiterwaard, bij het afgraven van steenaarde een bruin aarden kannetje ge vonden, bevattende een 29-tal verschillende oude munten. De betrekkelijk gave muntstukken ver- toonen aan de eene zijde eene beeltenis met het randschrift Phs. G Hisp Rex. D 14-61 Assi S. Irs. en aan de keerzijde een wapen, waaromheen Dominus Mie Hi Adivtor. De muntstukken blijken van Filips II afkomstig. Toen Woensdagavond na afloop van de comedievoorstelling in //Concordia” te Breda de tooneelknecht het voetlicht ging uitdooven, ontdekte hij onder het tooneel een brandende kaars, geplaatst in het midden van eene krullen. Deze vreemde en verdachte zaak is bij de B. C. Jawel! antwoordde de dokter op haar ang stige vraag. Er is nog hoop, wanneer er slaap komt. Slaapt hij van nacht dan is hij gered! Dat is de eenige kans? Mary Fuller beheerschte zichzij sprak met bewonderenswaardige kalmte. Haar donkere oogen hadden een sombere uitdrukking van inwendig zieleleed. Het donkere voorhoofd verried het leed.dat hare stem wist te verbergen. Ja De dokter hield het voor zijn plicht, haar op het ergste voor te bereiden. Het leven van den patient hing helaas aan eén zijden draad. Hij gaf haar nog eenige instruc ties en ging daarna heen. Ik beloof u met een paar uur - Neen, neen, ga maar niet mee. Ik vind den weg alleen wel. De jonge vrouw boog zich over haar lijdenden echtgenoot. Slaap, Jack, slaap sprak zij met haar met melodieuze stem op rustigen toon tot hem en streek hem met haar koele, zachte hand aanhoudend over het brandende voorhoofd. Onsamenhangende, verwarde woorden kwa men over de droge lippen van den zieke. Zijn oogen staarden de vrouw wezenloos aan. Zij beproefde die te sluiten. Maar de oogen weigerden hunne functiën. Slaap, mijn schat, slaapsmeekte Mary andermaal innig en onvermoeid liet zij haar zachte vingers over zijn slapen glijden. Hij moest slapen. Als hij dat niet kon-neen, neen Zij wilde niet aan de ontzettende mogelijkheid denken. Heen en weer, onophoudelijk, streek zij met hare hand over zijn voorhoofd. Van de buiten wereld vernam zij 'niets. Slechts die eene gedachte beheerschte haar: hij moest slapen. Plotseling sloten zich de leden over de groote starre oogen. Zouden zij zich ook weder op- hefl'en. In bange verwachting beschouwde Mary haren man, haar hart sloeg hoorbaar. Hij scheen werkelijk in te sluimeren. Maar nog steeds streek zij over zijn voorhoofd, terwijl zij hem daarbij met gespannen aandacht aanschouwde. De droge lippen bleven rustig: de stilte van de ziekenkamer werd niet meer verbroken door onsamenhangende klanken. De adem ging diep en regelmatig. Eindelijk was hij vast ingeslapen. Een diepe zucht werd door de jonge vrouw geslaakt. Daarna stond zij zeer behoedzaam op, trad naar ’t venster en ging op een stoel zitten. Het langdurige waken, dat angstige oppassen had haar vreese- lijk vermoeid. Een heel klein poosje wilde zij rusten. Het venster was wijd geopend, om de milde buitenlucht te laten binnen- stroomen. De nacht was donker. Slechts hier en daar schitterde een sterretje aan het fir mament, maar met een mat schijnsel, want zij werden door de nevels als in een sluier gehuld. Plotseling vloog zij verschrikt op en luis terde met gespannen aandacht. Het was haar, als had zij op de onderste étage eenig gedruisch vernomen. Zij zocht zich zelf gerust te stellen, zich zelf wijs te maken, dat het een droom beeld harer phantasie was, een gevolg van hare ingespannen werkzaamheid. Hetzelfde geruisch trof wederom haar oor! Het was geen bedriegerij geen dwalingZij vernam duidelijk, dat de deur van de eetzaal geopend werd. De kruk gaf een bijzonder ratelend geluid, als men hem omdraaide. Mary was als verlamd. Een namelooze angst maakte zich van baar meester haar hart klopte met dofte zw'are slagen. Een dief was in de eetka mer, daarvan was zij, thans overtuigd. Maar als hij nu eens naar boven kwam. Zij stelde zich reeds die scène voor den ongelijken, hopeloozen strijd het alarm dat er mee gepaard gaat den slaap van haren echtgenoot, de eenige kans op zijn behoud, vernietigd Neen, en duizendmaal neen, dat mocht niet gebeuren Haar man mocht niet gestoord worden Dat moest onder alle omstandigheden vermeden worden. Doch hoe kan zij den dief op kalme wijze uit het huis verwijderen Dat waren over wegingen waarmede zij haararme hoofd kwelde. Haar eenige dienstbode, een jong meisje, sliep. Zou zij haar wekken, om haar bij den patient de wacht te doen houden, terwijl zij zelf naar beneden ging, om alleen en moedig alles tegemoet te treden, wat zij ook mocht ontmoeten Maar neen Dat zou te veel tijd rooven Zij moest terstond, op staanden voet handelen. Jlet begon haar te draaien, terwijl gedachte Mary in de eetkamer, zaam op een sofa legde boven. Onderzoekend boog hij zich over den patiënt. Deze sliep nog altijd versterkenden slaap. Goed zoo! sprak de arts beneden. De revolver die op den het portaal lag nam eerst al zijn aandacht in beslag. Hij nam het voorwerp op en lei het in de eetkamer op de tafel. Op dat oogenblik opende Mary de oogen. Zij zag den dokter verwonderd aan. Jack vroeg zij angstig. Hij slaaptantwoordde de dokter, haar geruststellend. Een hevig snikken deed haar heele lichaam schokken. Zij verborg het ge zicht in beide handen en weende hevig, geheel overspannen. Dit was de onvermijde lijke reactie. Het dubbele gevaar, waaraan zij had bloot gestaan was gelukkig overwon nen. Maar al die hevige beroering had haar zenuwgestel geducht geschokt. De dokter wachtte, totdat zij tot rust was gekomen. Hij zag het zilver op het tapijt, hij had de revolver in Mary’s hand gezien toen rij het huis naderde en op hetzelfde oogen- blik had hij een man in wilde haast het huis uit zien stormen. Hij begreep alles Het snikken hield langzamerhand op. Zij lief het hoofd op en wreef met de hand over de oogen. Hij was in deze kamer, sprak Wat Friesland betreft, zijn tot dusver in de verschillende kiesdistricten candidaat ge steld Dokkum. (Aftr. mr. R. v. Veen, antir.) Voorloopig gesteld mr. E. Schaafsma, lib. Franeker. (Aftr. F. Lieftinck, liberaal.) Definitief gesteld de heer F. Lieftinck P. L. Tak, soc.-dem. Harlingen. (Aftr. mr. J. Schokking chris.- hist.). Voorloopig mr. J. Schokking en dr. C. J. Niemeijer, lib.kapitein Thomson lib. Leeuwarden. (Aftredend G. W. Melchers, soc.-dem.) Voorloopig gesteld kapitein L. W. J. K. Thomson, lib. Definitief gesteld W. F. Wibaut, soc.-dem.voorloopig mr. J. A. van Gilsë, mr. E. A. Smidt en A. Rauwerda, vrijz. dem. Schoterland. (Aftr. G. v. d. Zwaag, soc.- dem.) Definitief gesteld C. V. Gerritsen vrijz.- dem.voorloopig G. v. d. Zwaag. Sneek. (Aftr. mr. Okma, anti.-rev.) Defi nitief gesteld dr. C. J. Niemeijer, lib.voor loopig mr. H. Okma. Tietjerksteradeel. (Aftr. A. S. Talma, a.-r.) Definitief gesteld ds. Talma mr. Troelstra, soc.-dem.mr. H. Goeman Borgesius, lib. Weststellingwerf. (Aftr. F. W. N. Hugen- holtz, (soc.-dem.) Voorloopig gesteld C. A. Zelvelder, vrijz.-dem.J. v. d. Molen, antir. Lemmer, 13 April. De haringvangst was hier deze week vrij goed. In het geheel toch werd hier niet minder dan 12000 tal of 2,400,000 stuks aangevoerd, waarvoor van f 1 tot f 0,80 per tal werd besomd. Maandag kwamen hier visschers binnen die 3 last haring hadden gevangen (een last is 50 tal en een tal 200 stuks). Dus -30,000 stuks. Voorzeker een goede vangst. Van Urk kwam hier hedenavond bericht, dat de vangst daar zoo overvloedig was, dat de prijs, die heden morgen nog f 0,80 per tal was, dienten gevolge -hedenmiddag reeds tot f 0,50 was teruggeloopen. Frieslands Zuidwesthoek, 12 April. Op het platteland heeft men in de laatste jaren groenten leeren eten, waarvan voorheen een groot deel der bevolking niet wilde weten. Dat bewijzen de vele groentenkarren, die thans van dorp tot dorp rijden en goede zaken schijnen te maken. Dat bewijst ook de veranderde bouworde op akkers en tuinen. Vroeger was ’t aldoor: aardappelen, boonen, erwten, zonder meer; nu wisselen de hoofd vruchten aangenaam af met groentenbedden, waarvan de opbrengst meer en meer gewaar deerd wordt, niet slechts als smakelijke, ook als voedzame spijze. De bekende zaden-firma’s ervaren het in hun handel overal werken 's voorjaars hunne agenten en vele venters verdienen met de gekweekte groenten hun brood. Hem. Oldeph. en Nw., 12 April. Eene der meest bekende vergunningen in deze ge meente zal ingevolge de bepalingen der nieuwe Drankwet met primo Mei a. s. verdwijnen, ’t Is .de herberg bij de binnensluis te Gala- madammen, overbekend bij schippers, water- toeristen, pleiziergasten, hengelaars en Schaat senrijders. We vernemen, dat de zaak als koffiehuis zal worden voortgezet, en kunnen op grond van de uitstekende reputatie ver wachten, dat ze in den nieuwen vordi niet minder druk bezocht zal worden, ’t Bestuur der gemeente heeft in de opheffing aanleiding gevonden I verlaging van het aantal vergun ningen te verzoeken. Voortaan zal dit alzoo 16 bedragen. Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1